v! LAATSTE BERICHTEN. BÜReERUREN STAND. ADVERTENTIES MARKTBERICHTEN. Dr. Hl. PLANTEYDT Zaterdag 31 October geen spreekuur. HEERL'JKE, LICHTE TEN EINDE: NETTE DIENSTBODE. BEKENDMAKING. I Verdachte verklaarde verder bi) die gelegenheden verschillende grootere en kie ne bedragen uit de bus te hebben ontvreemd. Hij was ook ingeschr en b;, de werkverschaffing, en geen kostwin ner. Naar aanleiding daarvan merkte de presiden' op, dat verdachte door een en ander meer d,an anderen was bevoor recht. Spr. vond het derhalve meer dan bedenkelijk dat verdachte zich daarbij nog aan diefstal van gecollecteerde gel den g ng schuldig maken. Verdachte G. verklaarde ongehuwd te zijn en in te wonen bij iin mof*-4 **- kamers verhuurd, o.a. een aan verdachte L. Hij ontving meermalen kolenbons die hij aan zijn broer gaf en getuige Louwer- se was dat bekend. Verdach' e zeide slechts eenm,aal goederen te hebben weggenomen. Ook hier merkte de presi dent op dat hij de practijken van ver- dach'e evenals van alle anderen u.terst bedenkelijk vond. Getuige Louwerse nog nader onder vraagd, zeide, dat de ontvreemde goe deren werden weggenomen tijdens het reinigen v.an de pakhuizen en dat ge tuige daar dan niet bij was. Alle goe deren behoorden toe aan het Cris'scomi- té. Op een vraag van mr. Muller zeide getuige, dat het schoonmaken van de pakhuizen bestond in het uithalen en weder inbrengen van goederen. Verdediger mr. Zaaijer: Hebt U ge tuige, bij gelegenheid van dat schoon maken niet gezegd tegen verdachten je Imogen dat en dat medenemen? Getuige Louwerse: Ja, dat is eenmaal gezegd. Mr, Zaaijer: Dus deze hadden premis sie van U om goederen weg te nemen. Hierna was het woord aan den Offi cier van Justitie Bij de oprichting van het plaatselijk crisiscomité te Vlissingen zoo vangt deze zijn requisitoir aan, zijn verdachten aangenomen, om de pakhui zen te onderhouden Dat zij daarvoor iets als loon of goederen in natura kre gen is begrijpelijk. Doch wat zij hebben uitgevoerd, gaat de perken te buiten. Vooral wat verdachte B. deed is uiterst bedenkelijk. Buiten hun gewone toeslag kregen verdachten als collectanten sa men in het geheel ongeveer 20000 kg kolen gedurende de wintermaanden, De haren rijzen te berge als men ziet hoe deze verdachten zijin bevoorrecht en wat zij daarna deden. Terwijl alles op sobere wijze diende te geschieden, is men op een werkelijk schandelijke wij ze te werk gegaan. In plaats dat ver dachten zich schamen, doen ze het voorkomen alsof ze nog zoo onschuldig zijn. Verdachte R. is wel de ergste ge weest. Toen men bij dezen verdachte huis zoeking deed, vond men in zijn huis een groote hoeveelheid goederen evenals bij de familie G. Daarbij komt nog dat deze verdachte, niettegenstaande hij werkte toch steun trok, waardoor hij ook nog de steunregeling benadeelde. Spreker verzocht schuldig verklaring van alle verdachten aan diefstal met veroordeeling van drie hunner tot een maand gevangenisstraf en verdachte R. tot vier maanden gev. straf. De verdediger van verdachten mr. Zaaijer, onderwierp het requisitoir van 't O.M, aar. critiek. Pleiter was van oor deel dat men de feiten toch wel iets milder kan zien, dan het O.M. deed. Hij laat st'aan de pakjes thee enz. die ver dachten mochten medenemen. Dat zij wat ondergoederen en kinderkleertjes medenamen, acht pleiter begrijpelijk, want als ze wat wilden medenemen, kre gen zijn steeds toestemming. Als Lou werse er dan niet bij was, werd het hem den anderen dag toch nog steeds gezegd en gevraagd. Verdachten staan overigens alle gun stig bekend en hij is van oordeel dat de straf die zij reeds hebben gehad al erg genoeg is, waarom pleiter de rechtbank om voorwaardelijke strafoplegging ver- zochtl Juridisch bekeken is pleiter van ooi deel, dat de feiten onder de omstan digheden waaronder zij werden gepleegd geen diefstal is, doch verduistering zou kunnen zijn. Het ontvreemde heeft betrekkelijk weinig waarde en verdachten staan gun stig bekend. De Officier van Just'itie repliceeren- -e no^ °P> kij het meest er- dacfc "e deze zaken vond, dat ver waren hl6 t0tdl reec*s boven anderen thuis ItfiTi.li"10,reC]1^' 'IUn vingers niet rekening gehouden met'dt ïoelndenle Vlissingen. Spr. was van meening dat de gevorderde straf niet te hoog is De zaak tegen de oud-wéthou- der P, G, L, Vervolgens kwam de oud-wethouder P. G. L. voor, Als eerste getuige werd gehoord W, de W„ die o.m, uiteenzette, dat van een voor 't gebouw van Maats. Hulpbet. besteld eikenhouten bureau, hij. vreesde, d,at dit in het vertrek be neden zou gaan „trekken", weshalve het met toestemming van L in zijn privé-wo- ning boven werd geplaatst. De president: Zou het daar dan niet trekken? De verdediger: Waar is het bureau nu? Getuige: Beneden. De president: Het is nu maar te ho pen, dat het daar niet gaat trekken. Na verhoor van den meubelmaker, die het bureau en het verduisterde linoleum had geleverd, en den adj.-commies ter secretarie L. werd verdachte onder vraagd. De president: De Raad verstrekte B, en W, eep blanco cred et voor de in richting van het gebouw vein Maatsch. Hulpbetoon niet waar? De W. vroeg 'n tegemoetkoming voor de inrichting voor zijn woning. D t werd door B, en W, geweigerd, doch langs een omweg ver schaf e U hem de tegemoetkoming toch, is 't niet? Verd. zette uiteen, dat hij zulks niet als wethouder, doch als bestuurder van Maatsch. Hulpbet. deed. De president: Op de later vervaardig de nota's staan vier stoelen, die heele- maal niet geleverd zijn en de post lino leum is verlaagd, wijl de ware post er niet op mocht staan. Beseft u wel, aldus spr. verder, dat u gelden onttrok aan 't Crisis Comité, die met moeite bij elkaar waren gebedeld, en noodig om de behoeftige ingezetenen te steunen? En als dan dit geld gebruikt wordt om er een genoeglijk sluitstuk aan een reis naar Den Haag mee te maken, beseft u dan wel, dat zulks wel heel in correct is? De officier: f 35 voor het betalen van een auto naar Den H,uag is tenslotte u t de collecte-bussen gekomen en daarna van Uw eigen rekening betaald. Op deze rekening liep alles dooreen, zoodat het ook zeer wei mogelijk is, da! deze f 35 tenslotte nog eens door den B. V, L. zijn betaald. Er was verder sprake van f 200, die een zekere B. aan B. en W. had ge vraagd, doch die gewe gerd werden. De officier: Achter den rug van B. en W. om helst U ze 'och uitbetaald. Verdachte: Neen, dat was niet van B. en W., maar van het Crisiscomité. De officier: Ja, ja, daar speelde U dic ta! or. Nadat nog de accountant gehoord was, was 't woord aan den officier voor het requisitoir. Spr. begint met een woord van hulde aan den accountant en den commissaris van politie Gasinjet te Vlissingen, de eerste voor zijn helder ontwarren van den administratieven warboel, den laat ste voor zijn voortreffelijke behandeling van deze delicate zaak. In de publieke belangstelling is deze zaak uitgegroeid tot een sensatie ver buiten z'n ware afmetingen. De zaak is opgeblazen, men mompelde van corrup tie, men haalde de politiek er bij, en dat laatste was te eenen male verkeerd: wat de enkeling doet treft de partij niet. Deze rechtbank beschouwt het als eere zaak de politiek er buiten te laten, In Vlissingen is men totaal van de kook. Daar circuleeren de wildste verha len, spr, bekend. Er wordt hier echter niets verheimelijkt: de doofpot is hier naar den antiquair verhuisd en spr. vond in deze wilde geruchten desalniettemin geenerlei aanleiding op te treden. Men voelt in Nederland geluiaug nog zuiver en goed, vervolg; spr. Dat is de gezonde grond voor de verontwaardiging in den lande: het gaat h'er om het Maat- schapelijk Hulpbetoon en da! daar on regelmatigheden moesten voorvallen, t is verheugend dat dit verontwaardiging wekte. Nu echter is de zaak grondig gezu'; verd in Vlissingen, dit ter geruststelling van de Vliss'ngers. Behalve de ten laste gelegde feiten zijn er nog onderscheidene andere, die niet ten laste gelegd zijn, maar die spr, toch de revue w!l laten passeeren om het geheel toe te lichten. Spr. zet dan in den breede uiteen hoe 'men bij M. H, „de zaak maar liet waai en"; hoe de verschillende kassen er „door mekaar heen liepen"; hoe alles ontstaan is. Spr, vond het aanvankelijk zóó erg, dat hij zich af vroeg, wat zit er achter, chantage of zoo iets? Niets bleek daarvanalles kon omdat het „gemakkelijk ging".... Spr. haalt ver schillende gevallen aan: Van Glerum, Bosman, v. Willigen en anderen, die al len langs dezen of genen weg bevoor recht werden. Het gevalDen Haag acht spr. ook ergerlijk: met 3 man en 2 ech'genooten naar Den Haag voor een zaak van een half urtje, dan lunchen, naar Scheven:n- gen, 't Casino, di'neeren etc. en dat wordt gedeclareerd. Het bureau voor M. H. viel „uit den toon", toen werd het in de W.'s woning gezet, daar viel het niet uit den toon zeker en het trok er ook niet En wat de deur dicht doet: De Wolf moet als getuige naar Den Haag, ont vangt dan als getuigengeld 8, dat vindt-ie niet genoeg en hij declareert er van M.H., dat er niets mee te maken, 7 bij! Spr. komt dan tot de tenlastelegging, en qualificeert de verschillende misdrij ven als uitlokking tot verduistering, als verduistering en als uitlokking tot valsch- heid in geschrifte. Wat de strafmaat betreft: is dit een man van eenvoudige ontwikkeling, die van administratie weinig verstand had en die als slachtoffer van den admini strateur De W. gezien moet worden? Dat is in strijd met zijn reputatie, en na zijn arrestatie is dat oordeel heel anders geworden: een sluw, listig, eenigszins amoreel man, die vermoedelijk vindt dat men deze zaak nog opblaast ook. Hij is voor dezen gang van zaken in Vlissingen volkomen verantwoordelijk en spr. re- quireert derhalve een gevangenisstraf van acht maanden. (Ongecorrigeerd.) Vonnissen. De navolgende vonnissen werden uit gesproken; over reding motor- en rijw!elwet; A. D., 26 j.f vertegenwoordiger, Souburg, on slag van rechtvervolging; idem: A. J. W. S„ Jr., 24 j„ koopman Breda, bevestiging vonnis kantonrechter 14 dagen hechtenis, :nirekking rijbewijs voor 1 jaar; niet aanhouden van een doorloopend register als koopman: L. V., 72 j„ op- kooper, Zierikzee f 10 of 5 dh.; overtreding jachtwet: C. I. D„ 44 j„ landbouwer te Sin Laurens, bevestig ng vonnis van den kantonrechter f 3 of 3 dh, en verbeurdverklaring van geweer en patronen; verduistering: J. H. C. van G„ 34 j„ zonder beroep, St, Laurens, vrijspraak, uitlokking lot frauduleuzen invoer: C. S. C., 46 j„ huisvrouw A. D. de F„ Koe wacht f 15 of 5 dh. HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN EINDHOVEN. Nader wordt nog gemeld, dat tijdens de koffietafel op voorstel van dr. Phi lips namens de aanwezige 250 leden van het stafpersoneel en vertegenwoordi gers van de arbeiders een telegram van aanhankelijkheid gezonden werd aan H. M. de Koningin en een huidetelegram aan H. K. H. Prinses Juliana. Dr. Phi lips drukte daarna tegenover Prins Bernhard aller vreugde uit over de komst van den Prins in Eindhoven, waar hij een indruk heeft kunnen krij gen van de Philipsindustrie Na herin nerd te hebben aan de bezoeken van H. M. de Koningin en Prinses Juliana, besloot dr. Philips met Prins Bernhard veel geluk toe te wenschen. Prins Bernhard dankte voor de vriendelijke ontvangst, die hem in staat had gesteld een goed beeld van het Phi- lipsbedrijf te krijgen en eindigde met een hoera op dr. Philips, onder wiens leiding hij de firma al het goede toe- wenschte. Als aandenken aan de typisch Bra- bantsche koffietafel, met boerenmik, ham en worst, koffie uit kommen, bonte taarten, meisjes in landelijke kleeder drachten en een vlotte harmonikaspe- ler, heeft de prins voor Prinses Juliana een der Brabantsche taarten meegeno men. Na den koffiemaaltijd liet de Philips- harmonie vroolijke klanken hooren. Des middags werd een bezoek gebracht aan de machinefabriek en metaalwarenfa- briek, daarna werd in de glasfabriek het blazen der glazen ballons uit de hand en de werking van de automatische ballon- blaasmachine in oogenschouw genomen. Na een kort bezoek aan het Philipsmu- seum werd ten huize van ir. Otten bij Valkenswaard de thee gebruikt. Hierna werd nog een rondgang door de radio- apparatenfabriek gemaakt en terugge keerd in het ontspanningsgebouw wer den hier nog eenige interssante films vertoond. Te circa zes uur zou Prins Bernhard per auto naar Het Loo vertrekken. Heffing op boter. De heffing op boter en de vervoer- vergunning voor buitenlandsche boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 1 tot 7 November vastgesteld op 0.80 per kg (evenals vorige week). NEDERLANDSCH-JOEGO SLAVISCH HANDELSVERDRAG. De staatscourant publiceert een han delsverdrag tusschen Nederland en Joego-Slavië, dat 28 October jl, door den ministerraad van Joego-Slavië werd onderteekend. Middelburg, Ondertrouwd: L, Hendrikse 23 j. en C. Alewijnse 22 j. Bevallen: C. S. Schoolmeester geb Meijers d. Overleden: F, C. Klaasse 50 j. ongeh, d.; G. B, C, van Swers 88 j. wedn. L. Barret; N. Cijsouw 64 j. wede. W. Da- niëlse. Goes, Getrouwd: J. G. v. d. Kuyl jm. 31 j, te Kattendijke en M Slimmens jd. 23 j (D.Z.) Middelburg, 29 Oct. Fruitveiling Peren; Beurré Clairgeau 815 c„ idem Alex. Lucas 1518 c., idem Diel 12 c„ Soldat Laboureur 1012 c,Nouveau JPoiteau 819 c„ Doyenne de Commice 12'22 c., Comtesse de Paris 1018 c„ Jodenpeer 11 c., Maagdepeer 12 c., Gie- ser Wildeman 1320 c.Pondspeer 12- 13 c„ Bergamot 1015 c., Rietpeer 12 17 c„ Kleipeer 715 c„ Kweepeer 12 c„ Appels: Goudreinet 826 cBelle fleur 1221 c„ Ster 1220 c., Gron Kroon 1213 c„ Bismarck 12-15 c.; No taris 1920 c„ Framboosappel 1417 c., Rooden Bakker 1315 c„ Bramley Seedling 1216 c., Lemoenappel 13 16 c,, Jonathan 17 c„ Ananas Reinet 13 15 c„ Huismanszoet 1114 c„ Cam pagne Zoet 15—17 c,, Armgaard 11—20 c., Roode Ribbing 22 c„ Zoete Bellefleur 1113 c, Zoete Val 59 c., Zure Val 513 c., Peren val 89 c„ Mispels 3 6 c„ Tomaten A 516 c„ C 5 c,, Noten 54 c„ druiven: Alicante 2030 c., Gros Colmar 21-25 c, alles per kg. Honing 35 c,, per pot, Middelburg', 29 Oct, Aardappel: Poters 2038 c„ Blauwe Ejgenh, 4253 c„ Late Blauwe 4569 c,alles per 25 kg. Goes, 29 Oct, Veidingsvereeniging „Zuid-Beveland" Peren: Beurré Alex. Lucas exira 25, idem A 26; 'dem B 20; idem C 1418, Nouveau Poiteau extra 14, idem A 14, idem B 13, idem C 911 Pondspeer extra 12, idem A 11, idem B 11, idem C 1011, Le Lectier extra 20, idem A 17, idem B 1416, idem C 10 11, Comtesse de Paris 1114, Emily d'Heyst 13, Forellenpeer 16, Fondante du Bois 11, Foppepeer 1012, Winter Suikerijen 811, idem Bergamotten 10 11, Dorothea Royal 89, St. Remy 10 •12, Gieser Wildeman 1315, Kleipeer 1014, Afval en Kroetpeer 18, per 100 kg. Appels: Schoone van Boskoop extra 23, idem A 20, idem B 1819, idem C 14, Goud Reinetten extra 2022, idem A 1821, idem B 1618, idem C 14 15, Sterappel extra 23, idem A 1923, idem B 1921, idem C 1416, Bauman's Reinetten extra 2021, idem A 1921, idem B 1619, idem C 1214, Zure Bellefleur extra 18, idem A 18, idem B 1617, idem C 1214, Fransche Goud Reinetten 1416, Reinette d'Or 13, Reinette Cooks 1012, Baldwin 1214, Wormley Pippin 11, Zoete Campagner extra 1516, idem A 15, idem B 14, id. C 1113, Zoete Armgaarde 14, Afval en Kroetappels 212, per 100 kg'. Diversen: Blauwe Druiven: Black Ali cante A 1823, idem B 1722, idem C 15, Tomaten 12, Mispels 78, Kweepeer 6—10, idem uitschot 1, per 100 kg, Bloe men 6, per 100 bos, Fazanten 0,400,72, Eenden 0,15—0,30, per stuk. Zierikzee, 29 Oct, Vraag en aan voer ter graanbeurs matig. Gerst f 88,10, haver f 7, bruine boo- nen f 1213, schokkers f 1113,50, per 100 kg. Aardappelen: witte Eigenh. f 1,75 1,85, blauwe idem f 1,60, bonte en BI. f 2,302,50, drielingen f 1,15, per 100 kg, Uien, groote bruine en witte f 0,65 per 50 kg, Stroo (ongeperst) f 5 per 1000 kg, Kipeieren (groothpr.) f 5,60, idem (kleinh.prf 5,405,90, idem (kleine) f 4,404,50, Eendeieren f 4,30, per 100. Boter f 0,680,74 per pond. Getrouwd: JOHAN DE VIN en CORRY ROGGE die, mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling vóór en bij hun huwelijk onder vonden. Middelburg, 30 October 1936. Lange Noordstraat C 39. INTERNIST GOES. VRUCHTENBORSTPLAAT, zooals bekend, met zuiver vrucht. M. PETERSE. Patissier, Lange Delit, Middelburg. Weggeloopen een beigekleurig Pe- kineesje. Terug te bezorgen tegen belooning, filiaal Stoomwasscherij „Volharding", Markt C 12, M'burg. MARSEPEIN BORSTPLAAT, niet te zoet, net goed. Fa. R. A. PAPEGAAIJ ZOON. Banketbakkers Middelburg. Telefoon 29. Borreluur Veel te duur. „Extra" komt Klacht verstomt Gordijnen dicht Schemerlicht, Weer getroost, „Extra"-Proost! 20 SIGAAR' |0STUKs2f$ CENT VRAA&T ZE ÜW WINKELIER.! KOSTELOOS. Uit een exploit, ddo. 29 October 1936 door mij ondergeteekende, deurwaarder, op de wijze rechtens uitgebracht, blijkt, dat ten verzoe ke van FRANCINA JANNA VAN DE VELDE, zonder beroep, wette lijk gedomicilieerd ten huize van haren echtgenoot Franqois Ver- brugge, doch feitelijk verblijf hou dende te Middelburg, aan FRAN- gOIS VERBRUGGE, koopman, destijds wonende te Hansweert, ge meente Kruiningen, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, is BETEEKEND de grosse van het vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Eerste Kamer, d.d. 21 October 1936, gewezen tusschen Francina Janna van de Velde voor noemd als eischeres en voornoem den Francois Verbrugge, als ge daagde, bij welk vonnis het huwe lijk van partijen op grond van echt scheiding is ontbonden verklaard, MET OPROEPING van voornoemden Francois Ver- brugge, om op Maandag den ne genden November 1900 zes en der tig, des voormiddags om 10 uur, aanwezig te zijn ter Raadkamer van voormelde Rechtbank, gehou den wordende in het gebouw dier Rechtbank aan het Hofplein te Middelburg, als vader van de minderjarigen Jan Adriaan, en Adriaan Jan Ver- brugge, beiden geboren te Wemel- dinge, respectievelijk op 1 Juli 1919 en 7 Mei 1921, te worden gehoord over de voogdij en toeziende voog dij over deze minderjarigen. P. F. VAN MAAREN, deurwaarder. Mevrouw VAN DOORNINCK, Balans 111, Middelburg, vraagt tegen 1 December een HINDERWET. JoVJDE' FL 3.25 p. Ltr. (incl. Kruikfl.) Burgemeester en Wethouders der gemeente Middelburg brengen ter openbare kennis, dat van 27 October 1936 af op de gemeente secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van H. BRAKMAN te Middelburg, om vergunning tot het oprichten van een oliestookbakkersoven ten be hoeve van zijn bakkerij, in perceel, kad. bekend, gemeente Middel burg in Sectie D, no. 397, plaatse lijk gemerkt wijk K no. 12, gele gen aan de Korte Gortstraat; dat op Dinsdag den 10 November a.s„ des voormiddags te 11.45 uur ten raadhuize gelegenheid zal zijn tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten, alsmede dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór ge noemd tijdstip op de gemeente secretarie van de ter zake ingeko men schrifturen kennis kunnen ne men; dat ingevolge circulaire van den Commissaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e afd, niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebe stuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Middelburg, 27 October 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3