MIDDELBURGSCHE 6EMEMGD WEÜWS. LANDBOUW. RECHTSZAKEN. COURANT DUITSCHLAND. ENGELAND. PALESTINA. CHINA. WAT CLINGE D00REMB0S VAN RADIO-DISTRIBUTIE ZEGT: &URS- EN WISSELKOERSEN. De malversaties te Vlissingen. Rijkscommissaris voor de prijsvor ming benoemd.. Rijkskanselier Hitier lieeft Josef Wagner, „Oberprasident" en gouwleider, benoemd tot rijkscommis saris voor de prijsvorming. Wagner's voornaamste taak zal zijn tegen prijs- verhooging te waken. Een aanval op het Christendom. In een oproep, die de uit de Duitsche geloofsbeweging getreden Kurth, (tot dusver redacteur van de „Durchbruch") Grabert, prof. Hermann Schwarz e.a. in zeer groote boeveelheden verspreiden, heet het: „Het georganiseerde volksverraad van het Marxisme van alle secten, is door de daad van den Leider vertreden. Het wereld-g'odendom en de vrijmetse larij zijn van de gevaarlijkste werktui gen beroofd en het Duitsche volk is even voor den afgrond gered. Maar het religieuze Jodendom staat nog in den vorm van onze christelijke kerken en secten te midden van ons volk. Het ver hindert Duitsche menschen, geheel hun volk en enkel en alleen hun volk toe te behooren, Nog altijd stelt 't christendom als de religieuse zendingsvorm van 't jo dendom door de opvoeding en door meer of minder openlijke propaganda zijn on- en contra-Duitsche waardeeringen en veroorzaakt daardoor: confessioneele verscheurdheid, ,volksche" onverschillig heid en wat het volk vijandig is". Keizerlijke yachtclub te Kiel ontbonden Uit Kiel: In een gisteravond gehou den ledenvergadering is de keizerlijke yachtclub te Kiel krachtens een met al- gemeene stemmen genomen besluit ont bonden. De onlusten te Bombay. De onder staatssecretaris voor Indië heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de onlusten te Bombay 60 dooden hebben geëischt, terwijl 500 personen gewond werden. Geslaagde Oceaanvlucht. De Engelsche vlieger Jim Mollison heeft een geslaagden Oceaanvlucht van New York naar Londen gedaan. Giste ren steeg hij te New York op en na een tusschenlanding te Harbour Grace op New Foundland stak hij den Atlanti- schen Oceaan over. Hedenochtend vroeg werd zijn vliegtuig boven Valentia aan de Iersche kust gesignaleerd en eenige uren later landde Mollison op het Londensche vliegveld Croydon, Hij verbeterde op zijn vlucht het record voor van de Amerikanen Merrill en Richman met 5 uur. Mollison vloog ruim 18 uur over den afstand New YorkLonden. De balans der onlusten. De Engelsche minister van koloniën, Ormsby Gore heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de onlusten in Palestina tot 15 October 314 dooden hebben geëischt. Onder de slachtoffers waren 187 Arabieren, 81 Joden en 21 Britsche militairen. De minister zeide verder, dat de toe stand in Palestina in snel tempo verbe terd is na het einde der Arabische sta king. De regeerir.g krijgt vliegtuigen cadeau. Vandaag wordt in China de vijftigste verjaardag van maarschalk Tsjang Kai Sjek gevierd, en meer dan 70 hoogst- moderne gevechts- en bombardements vliegtuigen Vormen het geschenk, dat het volk ter gelegenheid hiervan aan de regeering heeft aangeboden. Het aantal militaire vliegtuigen, waarvan het totaal streng geheim gehouden wordt, zal met tertijd zijn toegenomen met 100 toestel len, betaald uit een fonds van 10 milli- oen Cliineesche dollars^ waartoe alle maatschappelijke klassen hebben bijge dragen. DE SCH. 179 VERGAAN. Veertien vermisten- Nu hedenochtend nog geen taal of teeken vernomen is van den Scheve- ningschen logger Sch. 179 die 12 Octo ber ter haringvisscherij vertrok en reeds lang terug had moeten zijn, wordt thans als vaststaande aangenomen, dat het schip in den storm van deze week met man en muis is vergaan. De namen van de visschers, die ver mist worden zijn: W. de Niet, schipper; B. de Niet, stuurman; C. Blok, monteur; A. Mos; Z. Taal; B. Franken; D. Bal; L. Spaans; matrozen; J. Klein licht ma troos; L. de Jager en C mos, oudsten; C Overduin jongste; J. Overduin, reep schieter; W. Harteveld, afhouder. Het wordt verwonderlijk geacht, dat hedenochtend nog geen der lijken van de slachtoffers was aangespoeld. Beschadigde logger binnengesleept Te Hoek van Holland heeft de „Katwijk 177", schipper Huig Zwaan, binnenge sleept de motorlogger „Maassluis 5", van de stoomharing- en beurtvisscherij- maatschappij „de Hoop te Maassluis schipper Jan Drop, welke logger op zee was aangetroffen met defecten motor en stukgeslagen zeilen. Beide schepen zijn op weg naar Vlaardingen. Ongeluk op onbewaakten overweg. Bij den onbewaakten overweg op den Sterrenkamp te Emmen is gisteravond een ongeluk voorgevallen, waarbij de bakker G. D. uit Emmererfscheiden- veen ernstig werd gewond. Toen de trein uit de richting Zwolle, welke om 17.18 uur te Emmen aankomt, den overweg naderde, kwam D. met zijn motorbakfiets van de Angelsloër- dijk. Hij heeft blijkbaar gedacht vóór den trein te kunnen passeere^, hetgeen hem ook inderdaad gelukte, hoewel hij rakelings voor de locomotief den over weg overging. Hij moet van de omstan digheid, dat hij op het nippertje aan de botsing ontkwam zoo geschrokken zijn, dat hij van zijn rijwiel viel en bewuste loos op straat bleef liggen. De motor fiets sloeg door een tuinhek tegen de pui van een nabijstaande woning en 'kwam daar tot stilstand. Een dokter constateerde, dat D. zwa re inwendige kneuzingen en een nier bloeding had gekregen. Hij werd bij na- bijwonenden binnengedragen en mag niet verder voervoerd worden. De trein is doorgereden. Wrak aangetroffen. De van IJmuiden uitgevaren stoom- treiler „Beatrice" van de reederij de Vem te IJmuiden, heeft op vier mijl West ten Noorden van Castricum een wrak aangetroffen. De kiel van het wrak steekt boven water uit en levert eenig gevaar voor de scheepvaart op. Thuiskomende Visschersschepen zijn van een en ander op de hoogte gesteld. Voorts is te Egmond aan zee een red dingsboei aangespoeld, waarop de let ters L. T. 263 Concord stonden vermeld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er eenig verband tusschen deze twee waarnemingen bestaat. Uit de letters L. T. zou men kunnen opmaken, dat het hier een Engelsch bootje betreft uit de visschersplaats Lowestoff. De sleepboot „Nestor" van het bu reau Wijsmuller is van IJmuiden uitge varen, teneinde een onderzoek in te stellen, doch moest bij het vallen van den avond onverrichterzake huiswaarts keeren. De steuntrekster met 18.000. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de man van de weduwe te S c h i e - dam, bij wie na huiszoeking een som van 18.000 gevonden is, reeds bij zijn leven deze erfenis heeft ontvangen en sedert 1930 steun getrokken heeft. De verklaring, die hij indertijd heeft afgegeven, dat hij niets bezat, is valsch geweest. Het asm Maatschappelijk Hulpbetoon terugbetaalde bedrag bedraagt f 3300. Brandend petroleumtoestel door spe lende knapen omgeworpen. Hedenmor gen zijn twee zoontjes van twee en vier jaar van de familie Kaptein, wonende in de Rohofstraat te Almelo, in brand geraakt. De kinderen, die in de kamei speelden, hebben daarbij een brandend petroleumtoestel omgeworpen. Op hun geschreeuw kwam mevrouw K. toeloo- pen. Bij haar pogingen de vlammen te dooven, geraakten haar kleeren in brand. Tenslotte wist het te hulp ge snelde dienstmeisje de vlammen te ver stikken. De kinderen hadden toen even wel reeds ernstige brandwonden opge- loopen. Beiden zijn naar het algemeen ziekenhuis te Almelo vervoerd. Vooral het oudste jongetje is er ernstig aan toe. Mevrouw K., wier kleeren gedeeltelijk zijn verbrand, heeft geen noemenswaar dig letsel bekomen. Hef familiedrama te Venlo. Omtrent het verschrikkelijk familie drama dat zich eergisteravond te Ven lo heeft afgespeeld en waarbij de leeraar dr. G. zijn drie kinderen, zijn vrouw en zichzelf doodschoot, terwijl zijn schoonmoeder ernstig gewond wer: wordt thans de veronderstelling geüit dat dr. G. zijn schoonmoeder heeft wil len vergiftigen. Vermoed wordt dat G een hoeveelheid vergift in het eten heeft toegediend van de 76-jarige mevrouw Toen het vergif begon te werken is de man radeloos van angst geworden en heeft hij, zich ongerust makende dat de dokter zijn misdrijf zou ontdekken, in een vlaag van waanzin de daad ge pleegd. De toestand van de schoonmoeder die bij het drama door een revolverscho werd gewond, is nog steeds ernstig Haar is nog geen verhoor afgenomen kunnen worden. Het spoorwegongeluk te Woerden. Naar het Vad. verneemt zijn de beide zware locomotieven, die bij het ongeva te Woerden ontspoorden, niet zoo ern stig beschadigd, als aanvankelijk scheen. Zij kunnen geheel hersteld wor den, hetgeen zal geschieden in de loco motiefwerkplaats te Tilburg. Vergiftiging door kinine. Op bijzonder tragische wijze is Don derdagmiddag de 2-jarige George Cer- neus op den Texelweg te Amster dam om het leven gekomen. De kleine jongen speelde thuis en kreeg in een [on bewaakt oogenblik een flesch met Itini- ne-pillen in handen. Hij haalde de kurk er af en at omstreeks honderd pillen op, zonder dat iemand het merkte. Nog enkele oogenblikken speelde het kereltje nadien, doch spoedig deden zich de eerste vergiftigingsverschijnse len reeds voor. Het kind wérd doodziek Toen de ouders merkten, dat het kind door de kinine moest zijn vergiftigd, na men zij het in de armen mee naar een nabijgelegen apotheek. De toestand liet zich op dat oogenblik reeds hoogst ernstig aanzien. In allerijl verscheen een arts, maar het was reeds Het wonder van de Radio Brengt telkens nieuwigheden; Maar wie kan, telkens weer opnieuw, Zijn geld daaraan besteden? De DISTRIBUTIE kan dat wèl, Moet steeds moderniseeren, En U kunt, als haar abonné, Daarvan méé profiteeren. (Auteursrecht voorbehouden.) AMSTERDAM, 30 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- -tng van heden. Denemarken Oblig 1926-5 99%99% Amsterdam 1934-4% 100% Zeeuws. Hyp. B-4 98%— Cities Service Cy. P, 1958 5 55%—55% A Pref. Jurgens A 119% Cantoor, SEISSINGEL, MIDDELBURH, j A Ned, Gist- en Spiritusf. 480484% (Ingez. Med.) te laat. Een half uur later overleed de Heine. De man die vrouw was A. V., die huwelijksplannen had en zich met zijn aanstaanoe aanmeldde ter gemeentesecretarie te Schalk w ij k om in den ondertrouw te worden opge nomen, kwam tot de minder prettige ontdekking, dat hij te boek stond als zijnde van het vrouwelijk geslacht. Het zal wel een paar maanden duren eer de formaliteiten om dit veranderd te knj gen zijn vervuld. Tot zoolang blijft V. dus bruidegom. Deviezensmokkeiaar ontvlucht. Een dezer dagen gelukte het den Ne derlander V, uit Netterden (gem. Hen- dringen), die in Duitschland wegens dev'ezensmokkelarij tot 2 jaar tuchthuis straf was veroordeeld te ontsnappen. De vrouw van den veroordeelde overleed dezer dagen. De man kreeg verlof, om de begrafenis te Emmerik bij te wonen. Onderweg vroeg hij even te mogen telefoneeren, hetgeen werd toe gestaan. Hij zag toen kans de beenen e nemen en in een wachtende auto te comen, welke hem naar Nederland macht. Schippersknecht over boord geslagen en verdronken. Gisteravond is de 20-jarige schippers- cnecht J. van Egmond uit A 1 p h e n aan den R ij n, varende op het m. s. Rijnstroom, door tot dusver onver- daarbare oorzaak over boord geslagen en verdronken. De „Rijnstroom", welke van Amster dam kwam, had in de Hijm,answetering onder Alphen aan den Rijn een hoeveel- ïeid ijzer gelost. Aan boord bevonden zich slechts twee personen, nl. de stuur man en Van Egmond, die zich resp. aan mkboord en stuurboordzijde bevonden, teneinde de deklast vast te maken. Het schip had zich toen reeds weer in be weging gezet. De stuurman was juist met het werk gereed, toen hij een plons ïoorde, gevolgd door hulpgeroep. Zoo spoedig als de omstandigheden het toe lieten, bracht hij het schip tot stilstand, doch toen hij hulp wilde bieden zag hij nog juist hoe Van Egmond in de diepte verdween. De politie heeft hedenmorgen het lijk opgehaald. A De Schelde N.B. 38%—40 A Am Smelt en Ref. 66%68 C North Am. Cy, 24%25% 0 A Born. Sum. H.M. 174172%. A Houth. Alberts 85% C Union Pac. Rr. 105%.105. C Int. Nickel Cy. 4546%. Ned. 1000-4 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%-%. Engeland 1960-90 4 87%— 87%. A Ko.loniale Bnk, 73%—75-74 A N.I. Hbk. 1000 164—162. A v. Berkels Paf. 47-47%. C Calvé-Delft 75%—77%-%. A Philips Gem. B. afg'. 232%—254-52% C Unilever 154%159%-60 C Am. Car en Foundry 36%38%-% C Anaconda Cop, 33%35%-36 C Bethlehem St, 53%54%-53% C Kennec Copper 41%—43-% C U. States St. C. 55%—58-57% A Kon. Petr. Mpij, 393396-99 C Contin, Oil Cy. 25%—27%-% C Phillips Petr. Comp. 35%34 C Shell Union 0,C. 19%—19%-% C Tide Water Ass. Oil 1414%-% A Ned, Scheepv. U. 7980%-81 A HV. Amsterdam 394%407-11 A Java Cult. Mij. 143150-51 A N.I. Suiker U. 119—123%-23 A Deli Batavia 231%—237-42, BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. Markt Unilever - Obl.Maxkt- Suiker - (Wettig Tabak Rubber Koninkl, Schepen Amerika H.V.A. gedeponeerd C Deli Mij. 1000 291 297%-302. A Senembah 258264-66%. C Baltimore en Ohio 17%18%. C Southern P,ac. Cy. 31%— A Southern Rlw. 16%14%-%, A Amst. Rubb. C. 218%—243%-49. A Deli-Bat. xuibb. 123%—137%-40. A Hessa Rubber 158%170. A Serbadjadi S.R. 106118 -19. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Londen 9,03 Berlijn 74,20 Parijs 8,58 Brussel 31,17% New York 1,84% Reismarken Gister 9,05 74,45 8,61 31,17 1,85 50% 50% HOOFDBETUURSVERGADERING Z.L.M, De Z.L.M. houdt op Maandag 16 Nov. in de Prins van Oranje te Goes een hoofdbestuursvergadering. De agenda omvat o.a. goedkeuring van besluit van het Dag. bestuur tot benoe ming van mej. L. M. Cammaert te Hulst tot leerares in de landbouwhuishoud- kunde. Verder het voorstel tot het ver- leenen van een vaste aanstelling als onderwijzer bij het landbouwhuishoud- onderwijs aan de heeren L, van Dijk te Schoondijke, J, Eversdijk te Kortg'ene en St. van Harm te Spui bij Terneuzen, In plaats van den heer C. A. Stoutjes- dijk t'e Tholen, die zich niet meer be schikbaar stelt met het oog op zijn hoo- gen leeftijd stelt het bestuur voor te be noemen tot kringdeskundige van het C.Z.P. den heer J. L. Groenewegen, Nog wordt voorgesteld het Veevoeder bureau der Z.L.Mdat door instelling van een Rijks Veevoederbureau voor Zeeland, overbodig is geworden, op te heffen. Verder vermeldt de agenda rap porten inzake het gebruik van luchtban denwagens in Zeeland en omtrent de vraag „Welke invloed heeft de land bouwcrisis op het aantal arbeiders en den duur, dat deze werk vinden in het landbouwbedrijf?" Nog komt een wijziging in de statuten ter tafel en verder de contributie-rege ling 1936, die gelijk wordt voorgesteld als in 1936 en de begrooting 1937. Ten slotte houdt ir. F. P. Mesu te Bilthoven, directeur van den Cultuur- techn. Dienst een lezing over cultuur technische verbeteringen, welke in werk- ver,schajjinjg' in |de provindie Zeeland kunnen worden aangebracht. Voor de Middelburgsche rechtbank wer den heden behandeld de zaken betref fende de malversaties bij Maatschappe lijk Hulpbetoon en het Plaatselijk Crisis Comité te Vlissingen, Er bestond geweldig veel belangstel ling voor deze zitting. De publieke tri bune was tjokvol. Als verdacht van zich in den loop der jaren 19321936 te hebben schuldig ge maakt aan verduistering van verschil lende goederen, als schoenen, thee, ta bak, kleedingstukken enz., hadden zich te verantwoorden: A. B., 34 jaar, scheepsbouwer; C, G., 35 jaar, zonder beroep, H. V., 44 jaar, werkman, en C. R., 47 jaar, kraandrijver, allen te Vlissingen. Laatstgenoemde had zich te vens te verantwoorden dat hij op ver schillende tijdstippen een bedrag van on geveer 61 heeft ontvreemd uit de col lectebus, welke gelden hij als collectant voor Maatschappelijk Hulpbetoon had ingezameld. Verder stonden terecht: P. G. L., 55 jaar, destijds wethouder der gemeente Vlissingen, en secretaris van Maatschappelijk Hulpbetoon, thans voor andere feiten in voorarrest, we gens: le. Verduistering van goederen (2 rol len linoleum en een bureau, toebe- hoorende aan de gemeente Vlissingen, welke goederen hij in zijn qualiteit van wethouder van Sociale Zaken had ge kocht voor de inrichting van het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon, en welke hij aan W. de W., administrateur van Maatschappelijk Hulpbetoon, cadeau had gedaan. 2e. Verduistering van geldsbedragen van 10, 10 en 16.50, toebehoorende aan het Plaatselijk Crisiscomité, welke gelden hij had ontvangen van J. P. L„ secretaris van het Plaatselijk Crisisco mité, nadat hij dezen had opgedragen de gelden voor hem te vragen van J. S., gemeente-ambtenaar, die belast was met het optellen en afdragen van den inhoud der collectebussen en uit welke bussen het geld afkomstig was. 3e. Vervalsching van een kwitantie be treffende goederen, welke door de firma J. Pervoost te Vlissingen waren gele verd aan Maatschappelijk Hulpbetoon; verschillende bedragen waren opzette lijk hooger en anders vermeld dan de prijs der goederen, tegen welke inder daad door Pervoost was geleverd, 't Feit werd door anderen op gezag van L. ge pleegd. W. de W., 43 jaar, destijds administra teur bij de afdeeling soviale zaken, voor de navolgende feiten: le. dat hij tusschen 19321936 op 2 verschillende tijdstippen verschillende kleedingstukken, als een costuum, da mes- en kinderondergoederen en dekens, die door verduistering waren verkregen, als geschenk van zijn medeverdachte J. P. L. had aangenomen. 2e. dat hij in Maart 1935 opzettelijk de bovengenoemde nota van de firma Pervoost voor aan Maatschappelijk Hulp betoon geleverde goederen, valschelijk lieeft laten opmaken, door aan Pervoost bedragen te dicteeren, welke hooger wa ren dan de prijs der geleverde goederen. 3e dat hij in Maart 1935 in zijn kwa liteit van administrateur van Maatschap pelijk Hulpbetoon en wonende in een woning van die instelling, opzettelijk een stuk linoleum en een zijden doek als ge schenk heeft aangenomen van zijn mede verdachte P. G. L. Tenslotte had J. P. L. 41 jaar, des tijds adjunct commies ter secretarie en secretaris van het Plaatselijk crisisco mité zich te verantwoorden voor de na volgende feiten: le. dat hij in de jaren 19321936 zich verschillende paren schoenen, dames- en kinderondergoed en dekens wederrech telijk heeft toegeëigend, welke goederen aan het Crisis-comité toebehoorden. 2e. dat hij op drie verschillende tijd stippen in 1935, geldsbedragen van 10, 10 en 16.50, die aan het Plaat selijk Crisiscomité toebehoorden, zich op zijn verzoek ter hand liet stellen door J. S., ambtenaar der gemeente Vlissin gen, die belast was met het nagaan, op tellen en afdragen van den inhoud der collectebussen omdat de wethouder (ver dachte L.) dat geld moest hebben. Verdachten werden rechtskundig bij gestaan door mr. P. C. Adriaanse en mr. A. J. van der Weel te Middelburg, mr, P. W. M. J. van der Slikke te Vlissingen mr. J. G. A. Geldorp Meddens te Utrecht, mr. G. Tichelman te Terneuzen en mr. H. C. J. Zaaijer te Goes. De rechtbank was samengesteld als volgt: president: mr. Th. Portheine; rechters: mr. C. E. Muller en mr. A. v, d. Hoop; mr. W. F. E. baron van der Feltz, officier van justitie. Het eerst verschenen in de verdach- tenbank A. B„ 34 jaar, scheepsbouwer; C. G„ 35 jaar, zonder beroep; H. V., 44 jaar, werkman, en C. R„ 47 jaar, kraan drijver. Als getuige werd gehoord J. P. Lou- werse, destijds adj. commies ter gem. se cretarie. Hij verklaarde dat hij van de oprichting af tot 1936 secretaris is ge weest van het Crisiscomité te Vlissin gen. Alle goederen, dat comité toebe hoorende, waren opgeslagen in de voor malige Willem III kazerne en getuige had in zijn kwaliteit van secretaris van het comité die goederen onder zich en was daarvoor mede-verantwoordelijk. Nooit zegt getuige, heb ik aan ver dachten toestemming gegeven goederen uit den voorraad weg te nemen. Het ge beurde wel eens, dat er bij het schoon maken van de opslagplaatsen, toestem ming werd gegeven een pakje thee, kof fie enz. mede te nemen. Verdachten ont vingen voor hunne werkzaamheden in de opslagplaatsen geen geld doch wel goe deren in natura. Maandelijks werd hun dat verstrekt. Ook kregen zij gedurende de wintermaanden kolenbons. In 1932 werd getuige gewaarschuwd, dat men op een gemakkelijke wijze geld kon halen uit de collectebussen, waarmede werd gecollecteerd. Getuige heeft daarin toen voorzien, door op de bussen plaatjes te laten soldeeren, zoodat het naar zijne meening niet meer mogelijk was geld uit de bussen te halen. De officier van justitie merkte naar aanleiding van deze verklaring op, dat verdachten toch wel eens geld, soms wel een f 5 kregen toegestopt. Dit werd door getuige toegegeven, Op een vr.aag van den verdediger van verdachten of getuige er bij was, wan" neer goederen in de opslagplaatsen werd opgeborgen, antwoordde getuige beves tigend. Op 'n naderen vraag van verde diger, of, als verdachten om kleer,e!l vroegen, zij die dan kregen, ahtwoordd getuige eveneens bevestigend. Uit de daarop door den president ge volgde ondervraging van de verdachtten blijkt dat allen de tenlaste gelegde fei ten, erkennen. De weggenomen goede ren werden door verdachten gedeeltelijk voor zichzelf en hun gezin gebruikt, dan wel aan familie weggeschonken. Verdachte R. ondervraagd over het ontvreemden van gelden u t de collecte bus, zeide, dat hij gewoon was zijn bus mede naar huis te nemen en eens in de maand af te rekenen. De president vond dat een zonderlin ge manier van afrekenen.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2