De burgeroorlog BUITENLAND. KFM El SCHOOL. De landbouwcrisis-maatregelen moeten worden herzien. en kunnen ilURS- EN WISSELKOERSEN. WAT CLINGE D00RENB0S VAN RADIO-DISTRIBUTIE ZEGT: BELGIE. DUITSCHLAND. SPANJE. RUSLAND De commissie-Van Loon heeft haar rapport uit gebracht. Het stelsel van „Landbouw en Maatschappij" van de hand gewezen. AMSTERDAM, 28 October, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 99—99 A Amsterdam 1934-4% 100% 's Gravenhage 1929-4 100% Rotterdam 1926-1930-4% 99—99% Zeeuws. Hyp, B-4% 98%- Cities Service Cy. P. 1958 5 55%55% A Amsterd. Bank 146%146 C Rott, Bankver, 134135 A Twentsche Bank 112113 A Pref. Jurgens A 118%118% A Ned. Gist- en Spiritusf. 478%480 A De Schelde N.B, 38%—37% C Am. Smelt en Ref. 65%67% C Stand. Brands 12%13% C North Am. Cy,, 23%24% A Born, Sum, H.M 174173% A Ned. Wol Mij, 108107% A J, C. Japan Ln. 52%52% A Rotterd. Lloyd 74% A S. M. Nederland 7173 A Houth. Alberts 85% C Union Pac, Rr. 105%104 C Int. Nickel Cy. 45—46% Ned. 1000-4 100%—100%-% Duitschl. '30 1000-5% 21%—21%-% Engeland 1960-90 4 87%87% A Koloniale Bnk 73%—75 A N.I. Hbk. 1000 132%—133% C Ned. H M, 1000 164163 A v. Berkels Pat. 4747% C Calvé-Delft 75%—76 A C. Suiker Mpij. 130%130%. A Philips Gem. B, afg. 232%—238%, C Unilever 154%159%. C Am, Gar en Foundry 36%—38-37%. C Anaconda Cop. 33%34%-35%. C Bethlehem St. 53%—52%-53, De DISTRIBUTIE-RADIO Zal 't Beste voor U kiezen; U hoeft dus zélf geen tijd, geen kans, Noch kalmte te verliezen. Zij is een soort van „specialist", Zij werkt het selectiefste, Geeft U het neusje van den zalm: Hebt U dat niet het liefste? (Auteursrecht voorbehouden.) Kantoor. SEISSINGEL, MIDDELBURG. (Ingez. Med.) vroeg nog eenige inlichtingen over den post schrijfloonen welke de V o o r z. verschafte. De heer Dronkers stelde voor, om voor de zittingen op het stembureau presentiegeld te betalen. Dit werd aan genomen. Hiervoor werd f 15 op de be grooting gezet, welk bedrag werd ge vonden door verlaging van den post huisnummering. Vervolgens werd de begrooting met algemeene stemmed vastgesteld. De heer Van Iwaarden wenschte geacht te worden tegen den post voor verzekering te hebben ge stemd. Verder werd besloten om in de vol gende vergadering met plannen te ko men voor den bouw van een nieuw Raadhuis, en dan zoo mogelijk in het voorjaar van 1937 met den bouw te be ginnen. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Iwaarden, wanneer met den bouw van de plaatsjes, voor klein grondbe zit kan worden begonnen. De Vo o r z. d,acht dat er binnen 14 dagen wel iets meer van bekend zal zijn. De heer Dronkers vroeg wat er met den grond moet gebeuren, welke ligt langs de vernieuwde straat te Bath, daar deze in de goten en riolen terecht komt. De V o o r z. zeide toe dat de be trokkenen zullen worden aangezegd, deze op te ruimen. Hierna sluting. SCHORE. Op initiatief van den bur gemeester is een comité opgericht, voor het inzamelen van gelden, voor het na tionaal huwelijksgeschenk aan H,K.H. Prinses Juliana-comité van aanbeveling: de burgemeester, de beide wethouders. Het werk-comité bestaat uit: de heeren J. L. v. d. Brink, voorzitter; J. v. Nieu- wenhuijse (hoofd der School), s^ecr.- penningm, J. Mieras Nz., P. M. Steven- se, P. Sterk, M, Joosse, P. H. A. Polder man, C. M. Kole, E. Timmer, M. Meijer en C. de Jonge. WEMELDINGE. De burgemeester de zer gemeente heeft een dames-comité gevormd voor de inzameling' van gelden voor het Niat. huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana. Genoemd comité zal in het tijdvak van 28 Oct. 4 Nov. as. een rondgang door de gemeente doen, ten einde de ingezetenen in de gelegenheid te stellen hun bijdrage in daarvoor be stemde busjes te doen. Het bergen van het gistermiddag op de Ooster Schelde gezonken sleep- schip „Maria" geladen met 700 ton sui kerbieten en bestemd naar Dintel, is opgedragen aan de bergingsmaatschappij N. A. van der Tak te Rotterdam. Tot kweekelinge met akte aan de bijzondere school te G r o e d e is be noemd mej. C. van Laecke te Sluis. Wegens periodieke aftreding in de Geref. Kerk te Arnemuiden werd in de plaats van den heer S. Wis se tot ouderling gekozen de heer P, van Belzen Czn., terwijl tot diaken gekozen werd de heer F. M. Baaijens, zulks we gens periodieke aftreding van den heer J, J. Boone. Tevens werd wegens uitbreiding der kerkelijke gemeente gekozen tot ouder ling de heer A. van Eenenn,aam en tot diaken de heer A. Klaasse, zoodat van 1 Januari 1937 af het aantal ouderlingen en diakenen van 4 op 5 gebracht is. C Kennec Copper 41%—42%-43%. C Un. States Leather 3%—3%. C U. States St. C. 55%—57%-58%. A Kon. Pe r. Mpij. 293—298-95%. C Contin. Oil Cy. 25%—26%-%. C Philips Petr. Comp. 35%—34%. C Shell Un on O.C. 19%—20%-%. C Tide Water Ass. Oil 14-14%-%, A Ned. Scheepv. U, 7979%-80%. A H.V. Amsterdam 394%400-398. A Java Cult. Mij. 143—147-49. A N.I. Suiker U. 119—122%-%. A Deli Batavia 231%232%-34. C Deli Mij. 1000 291%—293-96. A Senemhab 258258-60. C Baltimore en Ohio 17%—17%-%. C Southern Pac. Cy. 31%—33%-%j. A Southern Rlw. 16%17%. A Amst. Rubb. C. 218%—226%-29%. A Deli-Bat. Rubb. 123%—131 %-33%. A Hessa Rubber 158%—162%-65. A Serbadjad: S.R. 106115. VON RIBBENTROP TE LONDEN. De nieuwe Duitsche gez,ant te Lon den, Joachim von Rlbbenlrop, is in de Engelsche hoofdstad aangekomen. Reeds gisteren heeft Eden, de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, een langdurig onderhoud met hem gehad. PARLEMENTSZITTING GEOPEND. Gistermiddag is de buitengewone zit ting van het parlement geopend ter be spreking van de nieuwe organisatie der defensie. Er was bij het parlementsgebouw een krachtige bewaking op de been, maar er deden zich geen incidenten voor. In de Kamer echter is het een oogenblik rumoerig toegegaan, toen voorgesteld werd Camille Huysmans (socialist) als voorzitter te herkiezen en de rexist Daye dit voorstel wraakte, omdat naar zijn meening Huysmans niet de vereischte eigenschappen van onpartijdigheid be zit, weshalve mij den Vlaamschen natio nalist Romsee candidaat stelde. Daye kon, tengevolge van het geroep en geschreeuw, dat hierop ontstond, niet uitspreken. De rust keerde echter spoe dig weer en Huysmans werd herkozen met 124 tegen 36 stemmen op Romsee. DE BESCHULDIGINGEN TEGEN MINISTER JASPAR. Een uitspraak van den tucht raad der orde van advocaten te Brussel. De liberale minister van transport wezen, mr. Marcel Henri Jaspar, aan wiens adres door Degrelle, den leider van Rex zware beschuldigingen waren geuit, heeft Dinsdagmiddag de pers ont vangen en mededeeling gedaan van een uitspraak van den tuchtraad der orde van advocaten bij het Hof van Appèl te Brussel inzake zijn professioneele waar digheid, die door de beschuldigingen van Degrelle in het gedrang zijn ge bracht. Volgens deze uitvoerig gemoti veerde uitspraak moet het betreurd worden, dat mr. Jaspar door het aan vaarden van de functie van administra teur bij zekere financieele ondernemin gen en de daaraan in niet te verdedigen vorm verbonden bezoldiging, zijn be roepseerlijkheid als advocaat aan een aanval heeft bloot gesteld. Tevens wordt echter uitdrukkelijk geconsta teerd, dat hem voor wat de maatschap pij Comibel betreft, geenerlei oneerlijk heid of nalatigheid ten laste kan wor den gelegd. Ten hoogste kan men hem verwijten dat hij de functie, die hem werd aangeboden, bij een onderneming waarbij hij geen persoonlijk belang had, met lichtzinnigheid heeft aanvaard. Wat de maatschappij Constructa be treft, is de raad van orde van de advo caten tot de conclusie gekomen, dat mr, Marcel Henri Jaspar weliswaar erkend heeft bij deze thans geliquideerde maat schappij een honorarium als actief ad ministrateur te hebben ontvangen maar hij heeft later een bedrag van 100.000 francs aan de maatschappij Constructa overgemaakt, zoodat zijn activiteit bij deze onderneming hem in werkelijkheid niets heeft opgebracht. Minister Jaspar lichtte voor de jour nalisten deze conclusie van den raad van orde van advocaten toe en zeide daarbij onder meer, dat door een vonnis bepaald is, door het meest vrije en strenge gezag, dat het afdoend bewijs is geleverd, dat de heer Degrelle een lasteraar is. Hij heeft niet geaarzeld om de openbare opinie door de meest schaamtelooze en immoreele schelme rijen te vergiftigen. Het gerechtshof zal zijn gang gaan. De heer Degrelle zal voor de correctioneele rechtbank ont maskerd worden zooals thans voor den raad der orde van advocaten. „Hij wilde mij uitdagen om op zijn schaamtelooze 'campagne te antwoorden door micfde van een debat. Het is echter verloren moeite en een vruchtelooze manoeuvre. De zaak is aanhangig gemaakt bij het gerecht. Het gerechtshof alleen heeft opdracht om over deze kwestie te be slissen." (N.R.C.) DE EROTIEK MAG NIET VAN HET TOONEEL VERDWIJNEN. Rijksminister dr. Goebbels heeft bij een ontvangst van de landelijke leiders der rijkstheaters een toespraak gehou den, waarin hij zich keerde tegen hen, die het liefst iedere erotiek van het WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag Prolongatie Part, Disconto Daggeld Registermarken Crediet Sperrmarken Effecten Sperrmarken Reismarken Bankpapier Heden Gisteren 9.05 9.06% 74.45 74.50 8.61 8.62% 31,17 31,23 42.53 42.63 40.42% 40.47% 46.67% 46..75 45.60 45.55 1.85 1.85% 6.56 6.57% 2% 2% 1% 1% 1% 1% 38% 38 15 14% 12% 12% 50% 50 36% 36 tooneel zouden willen verbannen. Hij herinnerde daarbij aan de woorden van een minister van Maria Theresia: „Ma jesteit, het kussen kunt u nooit afschaf fen' Indien men de jeugd niet op onge zonde paden wil leiden, mag men een gezonde erotiek niet onderdrukken. Tenslotte vermaande Goebbels de lei ders zich niet te gevoelen als bestuur ders en ambtenaren, zij moeten de kunst inspireeren. HET BERICHT OVER WEDER INVOERING DER MONARCHIE TEGENGESPROKEN. Een officieele woordvoerder te Berlijn heeft het fe Parijs gepubliceerde be richt, .als zou Hitier Prins Ernst Georg van Brunswijk-Lüneburg op den troon willen plaatsen, als „grooten onzin" ge kenmerkt. De opmarsch naar Madrid. Radio Coruna heeft medegedeeld, dat de aanval der regeeringstroepen in den sector v,an Escurial ten W. van de hoofd stad werd afgeslagen. De stad is thans bijna geheel omsingeld. Aan het front ten Zuiden van Madrid is Aranjuez eveneens ingesloten. Generaal Vjarela is met zijn troepen 6 km opgerukt. Zijn ruiterij heeft het dorp Torrejon de la Caizada op 25 km ten Zuiden van Madrid bezet. De regeeringstroepen zijn gisteren tot een algemeenen aanval overgegaan op het front v,an Ulescas, waarbij zij ge steund werden door een krachtige artil lerie, tanks, een gepantserden trein en mitrailleurs. Drie colonnes vielen een massa aan. Hun aanval wordt echter door het artillerievuur der opstandelin gen gestuit, dat in één dag 800 tegen standers doodde. De Madrileensche bevolking is door de regeering opgeroepen de gewone werkzaamheden te laten varen en naar het front te vertrekken. Minister-president Largo Cab,allero heeft in den ministrraad een decreet doen aannemen, waarbij alle mannen tusschen 20 en 40 jaar worden gemobili seerd. Verder werd besloten alle em ployes van de telefoon-maatsch,appij te militariseeren, Zeven vliegtuigen der opstandelingen zijn gistermiddag boven de hoofdstad verschenen. Zij wierpen bommen neer op het station en op de wijk Vallecas. De opstandelingen in het gezicht van Madrid. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt me de, dat de aanv,al van de opstandelin gen onder leiding van generaal Varela hen tot dicht bij Madrid heeft gebracht. Het vliegveld Getafe ligt open voor de stellingen der opstandelingen en de huizenzee van Madrid kan met het bloote oog worden waargenomen. De strijd bij Gijon. Radio Gijon deelt mede, dat de Astu- rische mijnwerkerscolonnes verwoede aanvallen hebben gedaan op de opstan delingentroepen die optrekken naar Oviedo. Bij Mosan Claudio is het tot belangrijke gevechten gekomen, waarbij de vijand werd teruggeslagen. De mijn werkers hebben Otero bezet. 7" hebben tal van krijgsgevangenen gemaakt. Geheel Spaansch Guinea in handen der opstandelingen. Volgens berichten, welke te Londen bij Llovds ziin binnengekomen, zou de haven Bata in de Rio Muni ingenomen zijn door matrozen van een aan de Spaansche opstandelingen behoorend oorlogsschip, kort na de inneming door deze faatsten van het eiland Fernando Po. Zoodoende zou geheel Spaansch Guinea in handen der opstandelingen znn. Naar men meent te weten, Eeerscht in de kolonie rust. DE GERUCHTEN OMTRENT ZIEKTE VAN STALIN HOUDEN AAN. De M,atin houdt ondanks een démenti van Moskou zijn bewering staande, dat Stalin ernstig lijdende is aan den lever en het hart. Hef blad spreekt van een nieuwe crisis, die Stalin gedwongen heeft, in gezelschap van twee specialis ten voor lever- en hartzekten, Vorobrif en Somof, in een sanatorium in de on middellijke omgeving van Voroneje te verblijven. Beursthermometer van Woensdag. Unilever Philips - Markt Amerika Schepen Suiker Rubber H.V.A. Koninkl. Tabak (Wettig ObLMarkt gedeponeerd. De eenige maanden geleden ingestel de commissie onder voorzitterschap van prof. mr. J. van Loon, aan welke was opgedragen te onderzoeken of en zoo ja, welke wijzigingen dienen te worden aangebracht in de landbouwcrisismaat regelen, de uitvoering en de controle heeft haar rapport aan den minister van landbouw en visscherij uitgebracht. Achtereenvolgens zijn in het rapport de volgende onderwerpen behandeld: Bezwaren tegen landbouw-cri- siswet en landbouw-crisisdienst De vele bezwaren, die in den loop der laatste jaren tegen de landbouw-crisis- wet en den landbouw-crisisdienst zijn aangevoerd, hebben de commissie aan leiding gegeven, in aparte hoofdstukken de positie van den landbouw in de maat schappij na te gaan, zoomede den in vloed der landbouw-crisismaatregelen op het bedrijfsleven. Zij betoogt daarin, dat de veelal geuite meening, als zou de landbouw bevoordeeld worden ten kos te der andere bevolkingsgroepen, ge heel in strijd is met de werkelijkheid. Deze onjuiste opvatting zou voor een goed deel te wijten zijn aan onjuiste voorstellingen ten aanzien van de land bouwcrisis. Volgens de meening der commissie is de toestand aldus, dat de vrijhandels gedachte de belooning wil aanpassen aan prijzen, welke door vrije con currentie worden bepaald het geen bij dalende wereldmarktprijzen zeer moeilijk te verkrijgen is 'terwijl daartegenover een streven staat om de loonen op het eenmaal bereikte peil te stabiliseeren en de prijzen (der niet- agrarische producten en diensten aan de loonen aan te passen. In de onvereenigbaarheid van deze twee opvattingen acht de commissie de oorzaak te liggen van de wanverhouding tusschen de belooning van landbouwar- beid en die van anderen arbeid. Herstel zou kunnen worden gevonden door of voor het geheele gebied terug te keeren tot de vrije prijsvorming, of de prijzen voor den landbouw te baseeren op een belooning van den landbouwarbeid, die in een redelijke verhouding staat tot de belooning van den anderen arbeid. Be rekent men op deze laatste basis de noodzakelijke belooning voor den land bouwarbeid, dan blijkt, dat ondanks de crisismaatregelen het bereikte loon- en prijspeil te laag is. Ook ten aanzien van het verband tus schen landbouw en industrie (in den zin van het geheele niet-agrarische deel van het bedrijfsleven) acht de commis sie Werorienteering faooidig, aangezien zich daaromtrent ontstellend verkeerde begrippen hebben ontwikkeld. Tegen de dikwijls verkondigde meening, dat de landbouw bij de industrie ten achter gesteld moet worden, voert de commis sie aan, dat het reeds uit een oogpunt van weerbaarheid en sociale stabiliteit van het grootste belang is, zorg te dra gen, dat het landbouwproducten-Sappa- raat in het binnenland intact blijft, ter wijl ook een welvarende boerenbevol king van niet te onderschatten waarde is als regenereerende factor voor 't ge heele volk. Voor een juist verband tusschen land bouw en industrie zijn voor den ruil van industrieele producten en diensten te gen landbouwproducten bepaalde ruil verhoudingen noodig. Deze zijn thans echter verbroken, doordat het even wicht tusschen het beschutte loon- en prijspeil en den prijs der landbouwpro ducten is verbroken. Dit komt tot uiting in het feit, dat, terwijl de prijzen dei- landbouwproducten op plm, 70 van het vooroorlogsche peil staan, de kosten van het levensonderhoud ongeveer 35 hooger zijn dan voor den oorlog. Dat het velen industrieelen en midden standsbedrijven, die op den binnenland- schen afzet zijn aangewezen, slecht gaat, is naar de meening der commissie dan ook voor een zeer belangrijk deel van deze wanverhouding het gevolg. Aan passing is noodig en deze zou kunnen worden bereikt, indien de prijzen der landbouwproducten worden verhoogd en loonen en salarissen van beschutte be drijven en overheidsdiensten worden verlaagd tot zoodanig niveau, dat de prijzen der landbouwproducten en de lasten van levensonderhoud elkaar ont moeten. Het bezwaar, dat men daarte gen zal opwerpen, nl., dat het dan nog moeilijker zal zijn de prijzen der land bouwproducten te betalen, houdt vol gens de commissie geen steek. Immers men bedenke, dat voor den oorlog, toen 'loonen en prijzen der landbouwproduc ten beide op 100 stonden, de consumen ten de prijzen wel konden betalen. De commissie acht de zaak precies omge keerd: eerder zal men niet in staat zijn de lasten te betalen van ontreddering en werkloosheid van ons geheele be drijfsleven, voortvloeiende uit de in verhouding tot het beschutte loon- en prijspeil te lage prijzen der landbouw producten. De commissie heeft voorts onderzocht, welken invloed de landbouw-crisismaat regelen hebben op het levenspeil in het algemeen. Zij heeft hierbij de reeds eer der gemaakte berekening, dat de kosten van levensonderhoud tengevolge van de landbouw-crisismaatregelen met 7 a 8 verhoogd zijn, overgenomen. Zij acht hiermede echter de instandhouding van den landbouw niet te duur betaald, in aanmerking nemend, dat handhaving van een belangrijke binnenlandsehe markt voor de industrie van het hoog ste belang is. Aan de hand van da in dexcijfers der kosten van levensonder houd ko.nt de commissie voorts tot de conclusie, dat ook voor een belangrijk deel der industrieele producten de prij zen door overheidsmaatregelen op hoo ger peil worden gehouden dan bij vrije concr 'icntie zou kunnen worden be reikt. De commissie is de overtuiging toe gedaan, dat bij de heerschende wereld conjunctuur overheidsingrijpen in ons Nedci mndsch bedrijfsleven niet gcnr.ist kan weiden. Zij ziet deze overheidstaak echter niet als blijvend. Zij heeft daarom nagegaan, wat er verder moet gebeuren, om aanpassing aan de gewijzigde om standigheden te bevorderen. Daarbij heeft zij bijzondere aandacht gewijd aan. de rationalisatie der bedrijven, de loo nen, de vaste lasten en de productiere gelingen. Verplaatsing van alle crisishef fingen en -toeslagen naar de grens? (systeem „Landbouw en Maatschappij".) De vervanging van het bestaande stelsel van heffingen en toeslagen door dat van heffingen en toeslagen aan de grens heeft een belangrijk onderdeel van het onderzoek der commissie uitge maakt. De commissie is in overgroote meerderheid van oordeel, dat een stel sel van 'hooge heffingen aan de grens niet kan worden aanbevolen, omdat dit voor den landbouw geen voordeel biedt, en evenmin een eenvoudiger systeem van uitvoering brengt, terwijl daarente gen wel e enhooger worden van het le venspeil met daarmede gepaard gaande verminderde consumptie het gevolg is. De heer.J. Smid, adviseur van „Land bouw en Maatschappij" geeft in een aan het rapport toegevoegde minderheids nota van een andere meening blijk. Hervorming van den vigeeren- den landbouw-crisisdienst en het stelsel der landbouwcrisis- wet. De commissie is van meening, dat het bestaande systeem, zij het ook door wetswijziging, zoodanig kan worden hervormd, dat gegronde bezwaren tot een minimum kunnen worden terugge bracht, Zij ziet deze bezwaren in hoofd zaak in het huidige systeem der land- bouwcrisiswet, waarbij de minister het eenig wettelijk uitvoerend orgaan is en de volle verantwoordelijkheid draagt. Dit brengt mede, dat alle crisis-organi saties ambtelijke uitvoeringsorganen- zijn zonder wetelijke bevoegdheden, wier taak slechts adviseerend kan zijn. De commissie is tot de overtuiging ge-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2