BINNENLAND. mm ii wihd. ZEELAND. NUMMER 255. TWEE BLADEN. WOENSDAG 28 OCTOBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. MIDDELBURG. &0ES. VIBSSINGEN. ZUID-BEVELAND. Vetwormpjes C.. itftatrwciHte MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Weelc-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 5$ contr. voor beide vee! lager; tar. op aanvr. GOiSCHE COUPANT^M» Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b(j het Bureau voor Pttbliciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en daakbetulffcgea 1—*>f regels f 1.10, elke r. es. 30 ct. Istó „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 i 75 Ct by vooruitbetaling Adv. K ,i „Brieven" of „Bevragen bureau deser rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 mi m DE RECHTERLIJKE MACHT EN DE N.S.B. Aan het voorloopig verslag der Twee de Kamer nopens de begrooting van ju stitie ontleenen wij het volgende: Verschillende leden vestigden de aan dacht op het feit, dat in den laatsten tijd eenige leden van de rechterlijke macht, in stede van een objectieve hou ding aan te nemen tegenover extremis tische stroomingen, openlijk van sympa thie daarvoor getuigen, in het bijzonder hadden zij hierbij het oog op de omstan digheid, dat er leden van de rechterlijke macht zijn, die zijn toegetreden tot de n.s.b., en zelfs actief aan het partijleven van deze beweging deelnemen. Dat per sonen, die van de rechterlijke macht deel uitmaken en wier functies dus tot de meest verantwoordelijke in ons land behooren, toetreden tot een partij, waar van het' lidmaatschap door de regeering voor ambtenaren is verboden, moet toch wel een hoogst ongewenschte toestand worden geacht Het' vertrouwen van ons volk in de objectiviteit van de recht spraak kan op deze wijze ernstig wor den geschokt. Tengevolge van de benoeming voor het leven kan de regeering hiertegen echter niet optreden. Andere leden, die eveneens van oor deel waren, dat het gesignaleerde ver schijnsel zeer bedenkelijk is, wilden zich niettemin reeds bij voorbaat ver zetten tegen elk aandrang in de richting van opheffing van de onafzetbaarheid van de leden der rechterlijke macht. DE VARKENSPEST. Naar aanleiding van de verontrusten de berichten omtrent de dreigende uit breiding van de varkenspest in het Oos ten en Zuiden van ons land, heeft het Ned. Landbouw Comité besloten te be- voegder plaatse aan te dringen op het uitvaardigen van wettelijke voorschrif ten, in dien zin dat het vervoeren van verdachte dieren van boerenerven naar andere bedrijven, markten enz. zal worden verboden. OPENING KANTTENTOONSTELLING. Gistermiddag is in de Koninklijke kunstzaal Kleykamp te Den Haag de door de Ned. vereeniging „Het Molen wiekje" georganiseerde kanttentoonstel- ling geopend in tegenwoordigheid van tal van genoodigden, onder wie de minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. ir. Gelissen, den Haagschengem. secretariis mr,. dr. J. J. Boasson en den Poolschen gezant, den heer Babinsky. De minister wenschte „Het Molen wiekje" geluk met zijn 10-jarig bestaan. Voorts noemde spr. het een goede ge dachte van „Het Molenwiekje" en „Het Kantsalet" om gezamenlijk deze tentoon stelling te organiseeren, waardoor de be zoekers eenerzijds te aanschouwen krij gen van wat in vroeger eeuwen aan kantwerk gewrocht werd; en anderzijds een overzicht krijgen van het heden- daagsch kunnen op dit gebied en van de methoden, welke bij het kantklossen worden toegepast. Het is van groote beteekenis het werk van „Het Molen wiekje" voor de huis-industrie, want in vele gezinnen heerscht groote nood en daar kan het kantklossen uitkomst bren gen. De minister bracht dan ook een eeresaluut aan de dames, die belange loos onderwijs in het klossen geven en aardoor velen in de gelegenheid stel en, zelf voor zich en gezin te zorgen meer levensvreugde te genieten. BELGISCHE ERKENTELIJKHEID. -^ucMeliingen zullen een geschenk aanbieden aan Prin ses Juliana. n Naar het „Laatste Nieuws" te Brussel meldt!, heeft een aantal Belgische staats burgers, die gedurende den oorlog in Nederland hebben vertoefd, een com missie opgericht, waarvan de heer Mas- kens, de Belgische gezant te 's Graven- hage, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Deze commissie stelt zich ten doel in België giften in te zamelen voor den aankoop van een geschenk, dat de voor malige Belgische vluchtelingen als dank betuiging voor de genoten gastvrijheid aan Prinses Juliana ter gelegenheid van haar huwelijk met Prins Bernhard zul len aanbieden. SPREEKVERBOD VOOR PRIESTERS. In „St. Bavo" publiceert mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, het volgende: „Bij dezen deelen wij mede, dat het, zon der ons uitdrukkelijk verlof, aan de pries ters in ons Bisdom verboden is een spreekbeurt te vervullen in vergaderin gen, die ook toegankelijk zijn voor an dersdenkenden. Tevens is het, zonder ons uitdrukke lijk verlof, verboden, in welke bijeen komst ook, een spreekbeurt te vervullen over politiek, tenzij louter om de ka tholieke beginselen te verdedigen." DE WERKLOOSHEID. Weer een kleine daling. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 5 tot en met 10 October het aantal leden van ingevolge het werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen bedroeg 531.000. Hieronder zijn be grepen 74.000 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aangaande de werkloosheid ontvangen worden. Van de 457.000 verzekerden, niet be- hoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos 28.7 in de vorige verslagweek (21 t/m 26 September 1936) 28.8 in de overeenkomstige verslag week van 1935 28.1 in de overeen komstige verslagweek van 1934 24.4 Bij 1058 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 10 October 1936 in totaal 407.133 werkzoekenden in geschreven, onder wie 383.286 mannen. Van deze werkzoekenden wa*en er 390.466 werkloos, onder wie 383.286 mannen. Een op 1 October 1.1. gehouden telling van de bij de gezamenlijke organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre ven werklooze personen, gesplitst naar leeftijdsgroepen, toonde aan, dat op dien datum stonden ingeschreven 14.492 man nen en 6.685 vrouwen van 1417 jaar; 53.188 mannen en 6.168 vrouwen van 1824 jaar; 69,685 mannen en 2,300 vrouwen van 2530 jaar; 99.579 mannen en 1,954 vrouwen van 3140 jaar; 66,277 mannen en 1.312 vrouwen van 4150 jaar; 47.629 mannen en 798 vrouwen van 5160 jaar; 16.709 mannen en 98 vrou wen van 6165 jaar, en 4368 mannen en 29 vrouwen van 66 jaar en ouder. Zeeuwsche Ver, van anti-rev. gemeentebestuurders. Maandag hileld de Zeeuwsche Ver. van anti-rev. gemeentebestuurders te Middelburg haar najaarsvergadering. De voorz. mr. J. W. Goedbloed, heet te speciaal welkom burgemeester Fern- hout van Middelburg en baron Van der Feltz. Spreker sprak de wensch uit dat de aanwezigheid van laatstgenoemd c.h. raadslid een prefetie moge zijn van een nauwere samenwerking tusschen hen die bij elkaar hooren. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de financieele moeilijkheden der publieke lichamen. Volgens verschillende gegevens be draagt het tekort op de rijksbegrootin- gen over de jaren 1931 tot en met 1937 ongeveer 300 miljoen Bovendien is uit het leeningfonds 215 miljoen 'gefinan cierd. De gemeenten zullen over het zelfde tijdvak ongeveer 224 miljoen in teren, dat is tezamen 789 miljoen. De toestanden zullen op een veel lager peil moeten worden aangepast en de over heidsbemoeiingen beduidend moeten worden ingekrompen, Na afhandeling der huishoudelijke zaken, waarbij werd medegedeeld dat het ledental tot 64 is gestegen, hield mr. T. A. van Dijken lid van de Tweede Kamer een referaat getiteld „de gemeente in ons staats recht". Vervolgens werd aan een gemeen- schappelijken koffiemaaltijd aangezeten. Te 2 uur werd het stadhuis bezichtigd, waar burgemeester Fernhout de gasten ontving en dr. W. S. Unger hen rond leidde,. Tenslotte werd het Middelburgsche w aterleidinkb e drijf aan de Oranjezon bezichtigd onder leiding van ir. B. C. oeters van Lennep. r>r~ Se. afd' Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereenigmg vertoonde Maan dagavond de Prinses Julianafilm. De Oostkerk was stampvol, terwijl nog ve len moesten teleurgesteld worden. Het hoofdbestuurslid der vereeniging, ds. W. F. M. Lindeboom te Serooskerke, had de leiding. In zijn openingswoord herinnerde hij aan de verloving van onze Prinses, aan den band tusschen Neder land en Oranje. Staande zong men het „Wilhelmus". Daarna werden films ver - Waar gij zijt üitgenoodigd, zei daar een vergenoegd gezicht: in gezelschap is iedereen verplicht gelukkig te zijn. toond uit het leven van de Koningin en Prinses; aankomst van Prins Bernhard in Den Haag, rijtoer door de stad, opening Staten-Generaal enz. Na de pauze werden nog enkele prach tige natuurflims vertoond, zooals winter in het Zwartewoud, tocht dwars door Duitschland en beklimming van de Ber- nina. Naar alle streken, die op het doek te zien waren, organiseert de Ned. Chr. Reisvereeniging ieder jaar tal van rei zen. Met een uiteenzetting van het stre ven der vereeniging en een opwekking zich aan te sluiten, sloot de* voorzitter na zang en gebed dezen zoo uitstekend geslaagden avond. Dierenmishandeling, De Rijks- en Gemeentepolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen gebr. E. W. en J. D., Seisweg alhier, wegens ernstige dierenmishandelingen. Weer diefstal van rijwielen. Bij de politie is weder aangifte gedaan van diefstal van twee rijwielen. Intus- schen staat op het politiebureau een ge vonden rijwiel en nu is het zeer goed mogelijk, dat een dér vermiste rijwielen per ongeluk verruild is. Men kijke zijn karretje eens goed aan en is er een ver gissing, dan geve men er de politie ken nis van. -De Wintercollecte, ten bate van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente heeft opgebracht f 1231. JEUGD EN NATUUR, In de Prins van Oranje wordt een ten toonstelling gehouden van den Neder- landschen Jeugdbond voor Natuurstudie. Bij een bezoek bleek ons, dat deze tentoonstelling een bezoek alleszins waard is en een belangwekkend beeld geeft van doel en werkzaamheden van dezen bond. Er is b.v. een keurige ver zameling paddestoelen en mossen, Za terdag 1.1. door de Goesche leden op een excursie verzameld; er zijn bijzondere schelpen, vlinders, planten, fossielen, vo gels, diverse afwijkingen enz. en alles toont overduidelijk aan, dat de natuur studie, zooals die door deze jongeren be oefend wordt, niet alleen leerzaam, maar ook zeer interessant is, en voor de leden een nuttige en aangename ontspanning beteekent. Een flinke verzameling lectuur op dit gebied is mede aanwezig, en daarbij val len ook op „Amoeba", het landelijk blad van den bond, dat een uiterst verzorg den indruk maakt, en daarnaast de aar dige Zeeuwsche uitgave. Eén of meer leden dienen de bezoe kers steeds van voorlichting en zoo is een bezoek voor ouderen en jongeren ook voor ouders belangwekkend en aan te bevelen. Verplaatst met ingang van 1 Dec. a.s, de adjunct commies bij den post,- telegraaf. en telefoondienst E. Datema van het post»- en telegraafkantoor alhier naar het postkantoor te 's-Gravenhage. IERSEKE. Tijdens den storm van Dinsdagmorgen had de schipper A. Dijkwel van de YE 82 het ongeluk dat zijn roeiboot ter hoogte van de Kijkuit volsloeg en zonk. Pogingen, om de boot terug te vinden waren vruchteloos. Men vreest dat die tusschen water en wind is afgedreven en verloren geraakt. Voor den eigenaar een leelijke schade post. IERSEKE. De oesterverzending naar Engeland is nog heel gering een gevolg van de uitstekende in Engeland uitge zaaide Fransche oesters. In België on dervindt de Zeeuwsche oester veel concurrentie van het Fransche product, dat in groote mate wordt aangeboden en ook van prima kwaliteit is. Had men voorheen van Frankrijk niet veel last, dit is door ontsluiting van afgelegen streken door het autoverkeer veel ver anderd. Nu is het niet in te denken, dat Zeeland dit jaar veel oesters zal over houden daar de productie heel gering is. De kwaliteit van de Ierseksche Bank is boven verwachting goed, die van de Bergsche veel minder, KAPELLE, Het Oranjecomité kwam in vergadering' bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Bierens. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het zoo welgeslaagde verlovingsfeest, wanklanken werden niet vernomen, De penningm. de heer B. de Jonge deed re kening en verantwoording; alle uitga ven konden gedekt worden, het saldo is echter niet! groot. Binnen enkele da gen aldus werd besloten zal een oproep tot de burgerij plaats hebben, ter be spreking van de viering van het huwe lijksfeest. RILLAND BATH. Gistermiddag had de heer M. C. W. alhier, toen hij be zig was met zijn vrachtauto om aard appelen te lossen het ongeluk, dat een zak aardappelen op een zijner beenen viel. Hij brak zijn been en moest per auto naar huis worden vervoerd. RAAD VAN RILLAND-BATH. De begrooting vastgesteld Geen belastingverhooging. In principe besloten tot den bouw van een nieuw Raadhuis. RILLAND-BATH. Dinsdagnamiddag vergaderde 'de Raad, onder voorzitter schap v,an burgemeester P. J. Domini- cus, voltallig. Ingekomen was een schrijven van den minister van onderwijs, met de mede- deeling dat het schoolgebouw der R.K schoolvereeniging niet als ingebouwde school is te beschouwen, hoewel in een gedeelte der school bewaarschoolon- derwijs wordt gegeven. Besloten werd om 80 pet. van de geschatte w.aarde aan het schoolbestuur uit te keeren. Ook was een schrijven ingekomen van den minister, dat deze het eens is met de zienswijze van den Raad, dat op den grond der Ver. tot verkrijging van on roerend goed voor landarbeiders 8 in- plaats van 7 plaatsjes behooren te wor den gebouwd, dus ieder plaatsje zal dan 60 a groot kunnen zijn. Van het bestuur der Oranjevereeniging was een verzoek ingekomen om f 100 subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor het geven van een aan denken ,aan de schoolkinderen bij bet huwelijk van Prinses Juliana. De heer Van I waarden vroeg, of dit bedoeld is voor de kinde ren van alle scholen, hetwelk de V o o r z. bevestigend antwoordde. Het verzoek werd ingewilligd. Van de voetb.alvereeniging was een verzoek ingekomen om 1 ha grond te mogen pachten van het nieuwe bouwter rein, daar de Ver. binnenkort zonder speelterrein zit. De ver. is dan bereid zoo noodig het terrein ook af te staan voor feestterrein. Besloten werd het verzoek in te willigen onder voorwaar de, dat er niet gespeeld mag worden op Zondag. Over het af te geven stuk zal eerst met den tegenwoordigen pachter worden overlegd. De ver. zal f 100 per jaar moeten betalen. Verder werd besloten de rest van het terrein weer aan den tegenwoordigen pachter te verhuren. De Raad keurde een voorstel van B. en W. goed, om voor sommige betrek kingen ontheffing te vragen van de ver plichting tot het benoemen van caputi- lanten. Een verzoek van J. Oosdijk om ver goeding te mogen ontvangen ingevolge artikel 13 der L. O.-wet, werd aange nomen. Op voorstel van B, en W. zal f 10 per jaar worden uitgekeerd. Aan de heeren C, A. Rommers en D. Verhalle werd voor een gedeelte ont heffing van schoolgeld verleend. Hierop kwam in behandeling de be grooting 1937. Algemeene beschouwin gen werden niet gehouden. De Voorz. deelde mede, dat er groote redenen tot dankbaarheid zijn: de begrooting is sluitend gemaakt zonder belastingverhooging. De bedrijfsbelasting kan zelfs verlaagd worden: van. f 5 op f 3* per arbeider, De belastingcijfers zijn hier niet al te drukkend; een aanmerke lijk verschil bij sommige andere gemeen ten, Bij velen vergeleken is de belasting hier aanmerkelijk lager. De heer Van Iwaarden vroeg nadere inlichtingen over den post bedrijfsbelastingen. Hij vond dat deze belasting onbillijk is en diende te wor den geschrapt. De Voorz. zeide, dat de gemeen te het recht heeft om de belasting te heffen. Hij zou haar wel willen afschaf fen indien de gemeente de opbrengst ervan maar kon missen. Bij den post onderhoud begraafplaats vroeg de heer Van Iwaarden of de begraafplaats ook baten opleverd, De Voorz. antwoordde dat er huidonzuiverheden, pukkels en puistjes PUROL doet ze verdwijnen. Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Pu- rol. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Middelburg, 28-X-'36. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 11.7 °C (53 °F); laagste 7 °C (45 °F). Heden 9 h: 9.9 °C; 12 h: 12 °C. 314 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laagste 753 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.7 mm te Biarritz; laagste 732.3 mm te Hernö- sand. Verwachting tot morgenavond; Matige tot krachtige tijdelijk afnemen de N.W. tot Z.W. wind, tijdelijk opkla rend, aanvankelijk nog regen- of hagel buien, koude nacht, later iets zachter. o Zon op: 6 h 50; onder: 16 h 37. Licht op: 17 h 07. Maan op: 15 h 23; onder; 4 h 17. V.M. 30 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; October. Hoogwater. Laagwater. Wo. 28 11.26 23.53 5.32 18.04 Do. 29 12.04 6.17 18.49 Vr. 30 1.35 12.48 7.02 19.33 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; October. Hoogwater. Laagwater, Wo. 28 0.57 13.18 6.42 18.59 Do. 29 1.42 14.01 7.25 19.43 Vr. 30 2.31 14.50 8.05 20.26 Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) inderdaad baten zijn; de opbrengst der begrafenisrechten. De heer Van Gorsel was het niet eens met den post van f 5000, wel ke geraamd its als reserve voor een nieuw te bouwen raadhuis. Hij wi de dezen post met f 1000 verlagen, en deze gebruiken voor aanschaffing van brand- bluschmateriaal, nademaal de desbetref fende post te laag is. Bij den brand op Veldzicht is gebleken, dat de brandspuit versleten is, en mettertijd tot het aan schaffen van een nieuwe brandspuit zal moeten worden overgegaan. Voor den bouw van een nieuw Raadhuis zal toch moeten worden geleend, want met de f 5000 welke het vorig jaar hier voor is gereserveerd, zou het nog maar fs 10,000 zijn wat te weinig is, Spr. vindt 't niet erg, dat het nageslacht hieraan wat be taald. Ook den post werkverschaffing zag hij liever nog wat verhoogen. Tenslotte achtte hij f 2500 voor den post onder houd wegen te gering. De V o o r z. was het wel met den heer Van Gorsel eens dat de post brirul- weer te laag is geraamd. Doch als er een nieuwe brandspuit moet komeu, zal men een motorspuit moeten nemen, en dan is f 1000 niet genoeg. De heer Van de Sande vond f 1000 voor het aanschaffen van een motorspuit ook te laag; hij dacht dat men niet minder dan met f 2000 toe komt. Hij was er echter tegen, om zoo veel uit te trekken. De Voorz. vond het aanschaf fen van brandslangen noodzakelijk, om reden deze bij het aanschaffen van een motorspuit ook noodig zijn. Spr. voelde ër veel voor den post te verhoogen, maar dan ineens goed. Men moet iets goeds koopen. Besloten werd tenslotte den reservepost voor den bouw van 'n Raadhuis te bren gen van f 5000 op f 4000. De pos' brand weer met f 250 te verhoogen en te bren gen op f 300 en f 750 te reserveeren v ;or werkverschaffing en onderhoud wegen. De heer Van Gorsel vroeg nog waarom de post straten en pleinen voor 1937 geraamd is op f 600 terwijl voor 1935 slechts f 235 werd uitgege ven. Wat. is hiervan de bedoeling? De heer Van de S fl n d e, zei- 'de, dat de Adriaan Butijnweg' metter tijd zal moeten worden verlegd omdat deze verzakt. De heer Van Iwaarden

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1