Dampo De burgeroorlog BUITENLAND. De „devaluatie-vergadering" van de Z. L. M. LEGER EN VLOOT. BURGERLIJKEN STAND. SPORT. MURS- EN WISSELKOERSEN. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden. ZEEUWSCK-VLAANDEREM W.D. WAT CLINGE D00RENB0S VAN RADIO-DISTRIBUTIE ZEGT: SPANJE. Ned. Wol Mij, 108 A Deli Batavia 234-232-31. WISSELKOERSEN. Heden Gisteren De heer Welleman is van meening, dat de Z.L.M. een provinciale af deeling van „Land bouw en Maatschappij" moet worden! Ir. Huisman laakt deze opvatting. Beurs thermometer Tan Dinsdag. - Schepen -Obl.Markt H.VA. Rubber Tabak Amerika 11- Philips - Unilever Markt DUITSCHLAND. GERUCHTEN OVER HERSTEL VAN DE MONARCHIE. ENGELAND. WEER WANORDELIJKHEDEN IN BOMBAY. BALKAN, ZES DOODEN BIJ EEN SPOORWEGONGELUK. ITALIË. OPNIEUW TROEPEN VERSCHEPINGEN NAAR O.-AFRIKA. ABESSINIë. DE ITALIANEN RUKKEN OP NAAR GORé, daar lucht je van op. Goes. OVERZICHT DER TWEEDE KLASSE. Breda en\Hero nemen de leiding AMSTERDAM, 27 October. Denemarken Oblig. 1926-5 9999 Amsterdam 1934-4% 100%—100% 's Gravenhage 1929-4% 101100% Rotterdam 1926-1930-4% 99—99 Zeeuws. Hyp. B-4% 98%98% Ciies Service Cy. P, 1958 5 56%55% A Amtserd. Bank 147%146% C Rott. Bankver, 133134 A Twentsche Bank 111112 A Pref. Jugrens A 119%118% A Ned, Gist- en Spiritusf. 476%478% A De Schelde N.B. 39%38% C Am. Smelt en Ref. 67%65% C Stand. Brands 13%—12% C North Am. Cy. 24%23% Rotterd. Lloyd 74%74% S. M. Nederland 7271 Houth. Alberts 8585 Union Pac. Rr, 105% Int. Nickel Cy. 45%—45 Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Duitschl. '30 1000-5 21%—21% ingeland 1960-90 4 87%—87% t Koloniale Bnk. 7373% t N.I. Hbk. 1000 134%—132% Ned. H. M, 1000 164%—164 i. v. Berkels Pat. 47%47 Calvé-Delft 75% i C, Suiker Mpij. 133%130%. l Philips Gem. B. afg. 231%230%-35. i Unilever 155%>154% -55. Am. Car en Foundry 37%36-%. Anaconda Cop. 34%33%-%, Bethlehem St. 52%—53%. naar Middelburg moest. Toen de heer De Koster evenwel op het veer kwam van Kortgene, was de hond er ook. Het beest had vlug den geheelen weg afge- loopen. De hond moest evenwel naar Kolijns- plaat terug, doch hoe zijn baas ook sprak, het dier wilde niet. De boot ging weg, en de baas moest mee. Het trouwe dier is toen de Zandkreek overgezwommen, en was vrijwel even vlug aan den overkant als de veerboot. Daar de hond beslist niet mee kon naar Middelburg, is het beest met de veerboot teruggestuurd. Zekere H. L„ verfhandelaar te Bresken s, die eenige dagen gele den werd aangehouden en ter beschik king van de justitie is gesteld, als ver dacht van diefstal, is thans wederom op vrije voeten gesteld. WATERLANDKERKJE. Onder voor zitterschap van den burgemeester is al hier een comité opgericht, belast met het inzamelen van gelden voor een hu welijksgeschenk aan H.K.H, Prinses Ju liana, bestaande verder uit de heeren ds. Van IJperen, M. Verbrugge, en A de Milliano, wethouders, J. Fynout, W. de Feijter, A. Hoolhorst en J. Bareman. IJZENDIJKE. Ten einde gelden in te zamelen voor leen huwelijksgeschenk voor H.K.H. Prinses Juliana is onder voorzitterschap van den burgemeester een comité gevormd, verder bestaande uit de heeren A. G. Calon, ir. H Carpreau, ds. F. Casteleyn, J. Ch. Cor nells, pastoor W. van Gastel, G. A. Hen- drikse, Max Hendrikse, A. Lievens, arts, H. C. Rozemeyer, A. de Rycke, dieren arts, J. Willemsen en H. de Witte. De DISTRIBUTIE-RADIO Is altijd duid'lijk hoorbaar; Zelfs in de félste onweersbui Volkomen onverstoorbaar. Zij heeft het móóiste materiaal, De nieuwste nieuwigheden, En kan dus ook aan Uw genot De gróótste zorg besteden. (Auteursrecht voorbehouden.) KANTOOR: SEISSINGEL, MIDDELB. (Ingez. Med.) geesche schip, waarmede Spaansche vluchtelingen naar hun land werden te ruggebracht. Vervolgens wordt de persoonlijke hou ding van den Spaanschen ambassadeur te Lissabon, Sanchez Albornoz becriti- De strijd om Madrid, De opstandelingen melden, dat zeer binnenkort bevel zal worden gegeven tot den definitieven aanval op Madrid, en dat de rechtsche troepen Donderdag vlakbij de hoofdstad zullen zijn. De luchtmacht der opstandelingen heeft de kazernes en de spoorwegsta tions van Madrid gebombardeerd. Op het burgerluchtvaartterrein van Barajas zijn alle civiele vliegtuigen vernield. De magazijnen en een benzine-opslagplaats gingen in vlammen op. De strategsche posities, die de drie groote wegen, welke naar Madrid lei den, beheerschen, zijn in handen der na tionalisten. De rechtsche colonnes, die aan het front van St. Rafael opereeren zijn 3 km in de richting van het Escu- rial, ten W. van de hoofdstad opgerukt Verbreekt ook Chili de diplo matieke betrekkingen met Ma drid? Het wordt niet uitgesloten geacht, dat ook Chili de diplomatieke betrekkingen met de regeering te Madrid zal verbre ken, aangezien deze verzuimd heeft te antwoorden op de Chileensche nota be treffende het asylrecht te Madrid. Portugeesche nota. De nota, welke de Portugeesche mi nisiter van buitenlandsche zaken op 23 Oct. aan den Spaanschen ambassadeur te Lissabon heeft overhandigd inzake de schorsing van de diplomatieke be trekkingen met de regeering te Madric is heden gepubliceerd. De Spaansche' ambassadeur is inmiddels naar Boulogne vertrokken. In de nota worden de motieven, welke leidden tot het afbreken van de betrek kingen uitvoerig uiteengezet. De Por tugeesche regeering achtte de houding van de regeering te Madrid onvriend schappelijk toen zij de nota van 15 Oct. indiende, waarin Portugal werd be schuldigd van schending van het non interventie-aecoord, voordat Portuga zijn antwoord had geg'even. De Portugeesche regeering geeft twee gevallen aan, waarbij het diplomatiek correspondentie-geheim niet in acht werd genomen door Madrid, terwijl geen garantie bestaat voor de toekomst. Als vijandige daad wordt gekenmerkt de houding van de autoriteiten van Tarragon ten aanzien van hel Portu Born. Sum. H.M. 174%- A J. C. Japan Ln, 52%- -174 C Kennec Copper 42%—41% -41. C Un. States Leather 3%3%. C U. States St. C, 56%—55%-%. A Kon. Petr. Mpij. 400%-^392-94. C Contin. Oil Cy. 26%— 25%-%. C Philips Peir. Comp. 34%—35%. C Shell Union O.C. 20%—19%-%. C Tide Water Ass. Oil 14%14-%. A Ned. Scheepv. U. 78%78%-79%, A H.V. Amsterdam 398%393%-95, A Java Cult, Mij. 142.143. A N.I. Suiker U. 121—119, C Deli Mij. 1000 293%—291-92%. A Senembah 263258. C Baltimore en Ohio 17%17%. C Southern Pac. Cy. 32%—31%-%. A Southern Rlw. 1746%. A Amst. Rubb. C. 221%—217-19% A Deli-Bat. Rubb. 130—121%-25. A Hessa Rubber 160%158%-59. A Serbadjadi S.R. 109%—105%-07. Londen 9,06% 9,07 Berlijn 74,50 74,60 Parijs 8,62% 8,63 Brussel 31,23 31,24 Zwitserland 42,63 42,70 Kopenhagen 40,47 40,50 Stockholm 46,75 46,77% Oslo 45,55 45,60 New York 1,85 7/16 1,85% Praag 6,57% 6,60 Prolongatie 2% 2% Part. disconto 1% 1%-% Daggeld 1 1 Registermarken 38 37 Crediet Sperrmarken 14% 15 Effecten Sperrmarken 12% 13 Reismarken 50 50 Bankpapier 36 36% (Wettig Koninbl. gedeponeerd seerd. De „Information" (een Fransch blad) heeft van zijn correspondent te Bern een telegram ontvangen, waarin o.m. gezegd wordt: „In gewoonlijk over Duitsche zaken goed ingelichte kringen wordt beweerd, dat de Duitsche rijkskanselier den laat sten tijd veel gedacht heeft over de ge varen, die voor het Hitler-régime in Duitschland zouden kunnen ontstaan, ingeval de ernstige binnenlandsche moeilijkheden, waaraan Duitschland Ihans het hoofd moet bieden, een scher pere wending zouden nemen. Teneinde iet régime te schragen, het hechtere bases ie geven, welke meer verankerd zouden liggen in de traditioneele psy chologie van de Duitsche massa, en om zijn eigen positie voor het leven te ver stevigen, zou Hiiler denken over een herstel der monarchie". Het telegram zet dan verder uiteen, dat Hitier daar lij aan het voorbeeld van Italië zou denken en dat hij zijn keuze zou hebben laten vallen op het huis Brunswijk Löneburg. De chef van dit huis is thans Ernest, August, Christian, George, ge boren in 1887. Een en ander komt ons rijkelijk fantas tisch voor. Nadat het drie dagen rustig is ge weest, zijn de wanordelijkheden tus- schen Mohammedanen en Hindoes te Bombay (Br. Tndië) wee - begonnen. Tot dusverre zijn acht personen neergesto ken. Nabij Focsani (Roemenië) is de laatste wagon van een personentrein ontspoord. Zes personen zijn hierbij om het leven gekomen. Het stoomschip „Umbria" is gisteren naar Massaoea vertrokken met het der de bataljon zwarthemden, het vierde ba taljon mitrailleurtroepen en de derde compagnie speciale genie, in totaal 62 officieren en 2100 onderofficieren en manschappen aan boord. De zeer druk bezochte Vergadering welke gisteren onder de auspiciën van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij werd gehouden, met het uitge sproken doel den leden eenigermate in te wijden in het wezen van de devalu atie en de door deze gebeurtenis veran derde omstandigheden en wel speciaal voor den landbouw, werd als gebruike lijk geopend door den voorzitter mr. P. Dieleman. In zijn openingsrede, waarin de lief de voor den landbouwenden stand wel duidelijk naar voren kwam, wees spr, op de moeilijkheden, waarin de landbouw opnieuw dreigt te geraken. De stijging van de prijzen van de grond- en hulp stoffen eenerzijds direct gevolg van de depreciatie van den gulden is nl. duurdere import de wettelijke rem op de prijzen van levensmiddelen ander zijds, dreigen de economische positie van het landbouwbedrijf te verzwakken. Deze omstandigheden, die uiteindelijk de ontplooiing van de persoonlijkheid van den plattelander dwars zitten, bren gen aldus spreker onmiskenbare na- deelen mee voor ons geheele volk. Een krachtig ontwikkelde boerenstand is voorwaarde voor de volkswelvaart. De groote vraag is: wat zal de regee ring verder doen? Hier doen zich ver schillende mogelijkheden voor, hetgeen spr. met enkele voorbeelden aantoonde. Een en ander zal een verandering in de bestemming van het landbouwcrisis fonds tengevolge hebben. Het groote vraagstuk van de verdeeling van de goederen van producent naar consu ment zal des te meer in het centrum van de belangstelling komen te staan. Onder deze omstandigheden is het meer dan ooit zaak in het belang van onzen landbouw op de bres te staan. In verband hiermee werd dan ook een dringend beroep gedaan op krachtiger aaneensluiting nu en in de toekomst. Na de verhelderende inleiding van den Rotterdamschen econoom dr. R. Kuperus, thans directeur van de Zui- velbank te Leeuwarden over de „Be- teekenis van de devaluatiie voor den economischen toestand van ons land" en van F. Huisman, secretaris van de Z. Holl. Mij. v. Landbouw over „Devalua tie en landbouw" waarvan gisteren reeds een verslag gepubliceerd is, volg de eenige discussie. De heer W e 11 e m a n vond gelegen heid om propaganda te maken voor Landbouw 'en Maatschappij, hetgeen nogal debat uitlokte Een colonne, die Lekemti, 300 kilo meter ten Westen van Addis Abeba, be zet heeft, zal met steun van andere jaf deelingen den opmarsch naar Gore voortzetten om de verovering van het g'eheele Abessijnsche gebied tot aan de grens van den Soedan tot een feit te maken. Benoemd en aangesteld tot vaan drig de sergeant-titulair F. Fr. X. Ger ritsen van 't regiment grenadiers bij 14e regiment infanterie. huidige organisatie is aanpassing aan veranderde omstandigheden mogelijk. Ook de voorzitter van de N. Brabant- sche Maatschappij van Landbouw de heer Sneep brak een lans voor de hui dige organisatie. Dat de Ned. landbouw niet ten gronde is gegaan is voor een niet onbelangrijk deel te danken aan de werkzaamheden van de Z.L.M., welke steeds pal staat wanneer de belangen van den landbouw in het gedrang ko men. Dit tracht ze te bereiken niet door protest, maar door kalm en bezadigd op treden; hetgeen overigens in volkomen harmonie is met de mentaliteit van den Zeeuwschen landbouwer, die trouw zal blijven aan de leiders van de Z. L. M. Namens het prov. Bestuur werd ver der het woord gevoerd door den heer V anBommelvanVloten. De ze spr. wees op het nauwe verband tusschen den toestand van den land bouw in een gewest als Zeeland en het Provinciaal Beheer. Dit college tracht de belangen van den lanbouw te bevorderen door het verbeteren van of aanleggen van nieuwe wegen, verlaging van tarieven enz. Hoewel de depreciatie van den gulden deze taak niet zal vergemakke lijken wij denken hier o.a. aan het belangrijke aandeel van buitenlandsche grondstoffen in deze werken meent spr. toch eenige lichtpunten te kunnen ontdekken. Burgemeester Van Dussel- d o r p sprak over de nauwe banden, die er van ouds bestaan tusslhen de Z. L. M, en Goes. Waar deze betrekkingen niet in geld waardeerbaar zijn, hoeven wij hier geen devaluatie te vreezen. Met groote wijsheid heeft de regeering het moment gekozen om tot devaluatie over te gaan. Vooral als leeken op dit ter rein dienen wij de evenwichtigheid te betrachten en ons eensgezind achter de regeering te scharen. Spr, is overtuigd, dat de Z. L. M. zal blijven aansturen op deze eensgezindheid. Ir. H u i z f n g a, inspecteur van het landbouwonderwijs stelde het op prijs persoonlijk kennis te kunnen ma ken met de hier tot uiting gekomen moeilijkheden. Deze vormen slechts een deel van de moeilijkheden van het hee- le Nederlandsche volk. Spr. hoopt, dat de boeren vast aaneengesloten met gees telijke wapenen hun belangen zullen na streven. De Voorzitter sloot hierna dezen belangrijken middag, met een ver gelijking te treffen tusschen de in den loop der geschiedenis elkaar opvolgen- Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Hoewel deze spr zijn waardeering be-j conflicten. De groote strijd in de 16e gon uit te spreken over de actie van het1 ee,,w concentreerde zich nl. on kerke- bestuur der Z.L.M., twijfelde hij aan de goede resultaten. De vraag dient nl. ge steld, of hetgeen er leeft in de gemoe deren van de landbouwers met de hui dige methode wel voldoende tot uiting kwam. Vormen de bestaande organisa ties wel voldoende tegenwicht tegen over de steeds groeiende economische machten der stedelijke centra? Wil de landbouw niet langer de lastdragende ezel zijn, dan zal hij zich de methodes van deze machten, die de groote pers beheerschen, moeten eigen maken. De politiek is te veel stedelijk georiën teerd, hetgeen 'n algeheele heroriëntee ring, slechts bereikbaar door één mach tige agrarische partij, noodzakelijk maakt. De landbouworganisaties in den huidigen vorm zijn niet in staat geweest hier iets te bereiken. De Z. L. M. zal "moeten worden een provinciale afdee- ling van den Nationalen Bond van Land bouw en Maatschappij, een verandering die spr. zoowel in het belang van het platteland, als vaji het geheele land acht. Ir. H u i s m a n laakte het standpunt en het optreden van den heer Welle- man. Er is momenteel geen ander mid del dan dat der landbouworganisaties om het gewenschte doel te bereiken. De heer Welleman weet ook geen ander. Landbouw en Maatschappij komt alleen met een ander systeem. De bakkers bonden e.d. doen precies hetzelfde als de gewestelijke landbouwmaatschap- pijen. De heer Welleman heeft niet het eeuw concentreerde zich nl. op kerke lijk terrein, in de 18e eeuw ging het over de inrichting van den staat, terwijl in onze eeuw de conflicten een economi schen inslag hebben gekregen. Vonden deze conflicten in de vorige eeuwen successiev. oplossing in de hervorming en de revolutie, thans zal het. tot uiting komen in veranderde inzichten op so ciaal terrein. Het 19e eeuwsche indivi dualisme met de onbelemmerde king van vraag en aanbod heeft voor het grootste deel afgedaan. Thans gaat het sociale element een woordje mee spreken. De opvoeding in die richting is een eerste voorwaarde. Er moet, om een concreet geval *e noemen, meer overeenstemming komen in de belooning van industrieelen- en agrarischen arbeid. Dit is een kwestie die het heele platteland raakt. En hier ligt een belangrijke taak voor de Z. L M. in deze tijden. Binnen het kader van, een Maatschappij als de Z. L. M., die reeds meer en erger stormen heeft door staan is het streven naar een zoodanig doel mogelijk. Ondertrouwd: M. C. F. Rijk jm. 35 j en L. P. Korstanje jd. 28 j. te IJerseke C. J. Rijn jm. 24 j. en H. M. Olree jd. 24 j, te Middelburg, F. J. M. Buysrogg'e j. en A. M, Baarends jd. 22 j. Overleden: A, Annot 73 j. echtge- noote van A. Schout, te Koudekerke echtgenoote van H W. Zuidweg 81 j recht om het werk van de bestaande I Markusse, M. J. Nonnekes 74 j. weduwe organisaties aan te vallen. Binnen de van K, Pik. (D.Z.) Zeeuwsche teleurstellingen. Voor de derde achtereenvolgende maal hebben de toonaangevende Bra- bantsche clubs TSC dan uitgezonderd een flinke stap naar de bovenste plaats gedaan. En ditmaal was het een goede ook, want zoowel Breda als Hero lieten Middelburg achter zich en nestel den zich samen op de twee eerste plaat sen, met een gelijk .aantal punten. De afgeloopen Zondag is voor vele Zeeuwsche sportliefhebbers en in 't bij zonder voor de Middelburgsche aan- ïangers al zeer teleurstellend verloopen. Men was hoopvol gestemd dat de groen witten een van h,aar concurrenten van zich zouden afschudden, doch 't liep an ders. Of dit aan pech of anderszins te wijten is, doet in dit overzicht met ter zake; het gaat hier om het feit op zich zelf. En dan moeten we weer consta- teeren dat Middelburg na een prachtig Degin danig aan het afzakken is. In drie .achtereenvolgende wedstrijden vijf punten verspelen is niet mis. Het is te begrijpen dat een dergelijk verlies de- primeerend werkt, temeer daar de con currenten voor de bovenste plaats er met volle teugen van profiteeren. Evenwel heeft Middelburg nog deze hoop, dat er pas een derde van de competitie verloo pen is en dat het niet aan te nemen is. dat Breda en Hero geen punt meer zui len verspelen. Integendeel ook de Bre- dasche elftallen komen nog voor heete vuren te staan. Natuurlijk staan den groen witten ook nog tal van lastige wedstrijden te wachten. Het gaat er maar om welke club zich er het beste doorheen zal slaan. Wanneer men on- derstaanden stand bekijkt, zal men moe ten toegeven dat het falen der Middel burgers hun positie zeer verzwakte, maar dat er nog van alles mogelijk is.. Reeds nu teekent het zich af dat het een spannende wedloop naar de eerste plaats zal worden. Breda en Hero keerden heide,.rne.t 'n kostbare zege huiswaarts. Het is wel ty peerend van Breda dat zij verleden jaar in 2 B geen vooraanstaande plaats in nam, doch in 2 A thans tot de sterkste elftallen behoort. Destijds was het met Hero, bij haar terugkeer in 2 A precies eerder gesteld. Er blijkt hieruit wel dat een jaartje vertoeven in 2 B, de Bra- bantsche clubs goed doet. Dat 2 B ster ker bezet is dan 2 A kan men ook zien uit het feit dat de Baronie, dat verleden jaar toch geen slecht figuur maakte in deze klasse, thans in 2 B uit zes wed strijden nog maar drie punten verzamel- de. Maar om tot de Zeeuwen terug te ko men, de nederlaag van Goes is niet on eervol. De Goesenaren doen Hef dit sei zoen veel beter dan verleden. J^ar. De benjamins vielen ons teg'en. Wij had den niet gedacht dat de Zeeuwen met drie doelpunten verschil in Terneuzen zouden verliezen. Terneuzen zal op eigen veld weer heel wat puntjes behalen. Vlissingen heeft aangenaam verrast met een overwinning op TSC. Al is het dan een zege op het nippertje, de pun ten zijn toch binnen. En dat is voor Vlissingen al -heel wat, want haar elftal behoort niet tot de sterksten. Integen deel zij zaten leelijk in het hoekje waar de slagen vallen. Echter in drie weken tijds hebben zij zich aardig opgewerkt, en RBC en Zeelandia voorloopt achter

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2