De burgeroorlog Hr- Ms. 0 16 in dienst gesteld. BUITENLAND. Een rumoerige Zondag te Brussel. MORS- EN WISSEUCOERSEIi VLISSINGEN. De grootste onderzeeboot der Kon. Marine. ZUID-BEVELAND. ZEE0WS0N-VLAANDEREN W.D. Het bezoek van graaf Ciano aan Hitier. Graaf Ciano te Rome teruggekeerd. BELGIE. Maar er gebeurde niets ernstigs. Degrelle werd gearresteerd, doch is vannacht al weer op vrije voeten gesteld. FRANKRIJK. SPANJE. AMSTERDAM, 26 October, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Detnemraken Obüg. 1926-5 99%99, Amsterdam 1934-4% 100%—100%, 's-Gravenhuge 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4% 99%—99. Zeeuws. Hyp. B-4% 98% Cities Service Cy. P. 1958 5 57%56%, A Amsterd. Bank 145%147%. C Rott, Bankver. 132%133. A Twentsche Bank 109111. A Pref. Jurgens A 120119%. A Ned. Gist- en SpirJusf. 476476%. A De Schelde N.B. 38%—39%. C Am. Smelt en Ref, 66%—67%. C Stand. Brands 13% C North Am. Cy. 25%24%, Hr. Ms. O 16, de nieuwe onderzee boot der koninklijke marine, die op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde werd gebouwd naar het ontwerp van hoofdingenieur G. de Rooy, is heden morgen in dienst gesteld. De onderzeeboot was hiertoe gemeerd nabij de schipbrug, terwijl de omgeving voor het publiek was afgezet en de marinekapel op den wal stond op gesteld. De plechtigheid werd door ver schillende autoriteiten bijgewoond. Nadat vice-admiraM A. Vos, hoofd van de afdeeling materieel der Kon. ma rine, de O 16 had geinspecteerd en in de beste orde bevonden, werd het schip van de Kon. Mij. De Schelde overgeno men en gaf de vice-admiraal den com mandant luitenant ter zee le klasse C. J. W. van Waning opdracht de O 16 in dienst te stellen. Terwijl de marinekapel het Wilhel mus en den parademarsch speelde, wer den vlag, geus en wimpel geheschen, waarmede de O 16 tot oorlogsschip was verklaard. Rede van den commandant. Luitenant ter zee le kl. C. J. W. van waarin hij op de symboliek van vlag, voor het uitspreken van een rede, waarin hij er op de symboliek van vlag, geus en wimpel wees. De vlag: symbool der eenheid van het Nederlandsche volk; de dubbele prinsengeus: een herinnering aan een glorierijk verleden en aan de verknochtheid van de kon. marine aan 't Oranjehuis; de gespleten wimpel: kenmerk van het Nederland sche oorlogsschip. Deze drie symbolen herinneren ons aan de plichten die wij voortdurend te vervullen hebben. Daar om, aldus spr. ondervinden wij de in- dienststelling van een oorlogsschip als een plechtig oogenblik, dat ons opwekt het schip te vormen tot een parate een heid der Nederlandsche vloot, welker hoogste roeping steeds moet zijn: het handhaven der Nederlandsche belangen, waar ter wereld zich die ook mogen bevinden. Zich vervolgens wendend tot de di rectie van de Kon. Mij. ,,De Schelde" en tot allen die aan den bouw van de O 16 hebben medegewerkt, zei spr. dat het nieuwe oorlogsschip voor „De Schelde'' het nummer 200 draagt. Maar wanneer de scheepswerf de door haar gebouwde onderzee.booten doorloopend nummerde, zou de O 16 de zestiende onderzeeboot zijn, die hier wordt over genomen. Hij is er van overtuigd, dat het product dat de kon. marine thans van deze werf medeneemt, overal te recht bewondering zal wekken voor hetgeen de Nederlandsche industrie vermag en dat het den bouwers tot eer zal strekken. Hierna stelde de commandant den officieren, onderofficieren en man schappen den luitenant ter zee 2e kl. J F. van Duim voor. Als oudste-officier, den officier m.s.d. K. C. J. Lugten als hoofd der machinekamer en den schip per E. Plug als chef d'equipage. Com mandant Van Waning sprak vervolgens de verwachting uit, dat officieren, on derofficieren en manschappen zich met al hun energie zullen wijden aan hun eerste taak: deze onderzeeboot te vor men tot een bruikbaar en slagvaardig oorlogsschip. Hij is er van overtuigd, dat de bemanning deze taak in trouwe plichtsvervulling zal verrichten in de overtuiging, hierdoor mede te werken aan de bescherming van de hoogste be langen van ons vaderland. Met eei driewerf hoezee op H. M, de Koningin, waarmede door alle aanwezigen werd ingestemd, eindigde spr. Het schip De onderzeeboot O 16 is de grootste onderzeeboot der kon. marine, 130' ton grooter en 3.5 meter langer dan de on derzeebooten uit de vorige serie waar van Hr. Ms. K 18 de laatste was. Zoowel bij den bouw van de romp, ais bij de inrichting zijn vele nieuwe con structies toegepast, waarbij er naar is gestreefd een zoo overzichtelijk moge lijke opstelling van alle onderdeelen te verkregen, zoodat dit schip in vele op- zichtn tchnisch een stap voorwaarts A Born. Sum. HM. 175%174% A Ned. Wol Mij, 108—108 A J C. Japan Ln. 52%52% A Rotterd. Lloyd 74% A S. M. Nederland 72%—72 A Houth. Alberts 85 C Union Pac. Rr, 108105% C Int. Nickel Cy. 46%—45% Ned, 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Duitschl. '30 1000-5 21%—21% Engeland 1960-90 4 87%—87% A Koloniale Bnk. 7473 A N.X Hbk. 1000 134—134% C Ned. H.M. 1000 165—164% A v. Berkels Pat. 4747 C Calvé-Delft 76%—75% A C. Suiker Mpij. 132%133%. A Philips Gem. B. afg. 231-229-34%. C Uniever 156—156%-55. C Am. Car en Foundry 38%37%. C Anaconda Cop. 34%34%-%. C Bethlehem St. 53%—52%-%. beteekent. Wanneer men zich reali seert dat een onderzeeboot vrijwel één groote machinerie is, waarbij ontzag lijk veel van de beschikbare ruimte moet worden gebruikt voor de zware bewapening, de krachtige dubbele voor tstu wings inrchtngen voor boven- en onderwatervaart en voor de velerlei technische hulpmiddelen, is het verwon derlijk, dat nog zooveel ruimte kon overblijven voor de verblijven der be manning waar,aan eveneens veel zorg is besteed. Een vergelijking met buitenlandsche ontwerpen toont aan, dat bij een ge lijke of zwaardere bewapening en over eenkomstige overige eigenschappen, de Nederlandsche duikbooten eenige hon derden tonnen kleiner zijn. Dit, en de door de ervaring bewezen betrouwbaar heid van het Nederlandsche product, geeft de zekerheid dat de hier te lan de gebouwde onderzeebooten voor de buitenlandsche niet onderdoen. En dat men hiervan ook in den vreemde over tuigd is, bewijst bijv. het feit, dat mo menteel hier te lande onderzeebooten voor Polen worden gebouwd. De kiel van de O 16 werd in Februari 1934 gelegd, terwijl het schip op 27 Januari 1936 van stapel liep, nadat de laatste beletselen waren weggenomen door mevr. Van 't Hooft, echtgenoote van den chef van het bureau voor scheepsbouw van het departement van defensie. De waterverplaatsing bedraagt boven water 950 ton en onder water 1180 ton. De lengte over alles: 77.50 meter, breedte: 6.5 m en diepgang: 4 meter. Twee Dieselmachins van 1600 pk voor bovenwatervaart geven het schip een snelheid van 18 mijl en 2 electromo- toren van 500 pk leveren onder water een vaarsnelheid van 9 mijl. De bewapening bestaat uit 8 torpedo- lanceerbuizen voor torpedo's van 53 cm, 1 kanon van 8,8 cm'en 2 mitrailleurs van 40 mm. De bemanning bestaat uit 36 koppen, waarvan 5 officieren. Niettegenstaande het protest van den kerkeraad der Ned. Herv. kerk, is het bal masqué op de Pier tot het vastgestelde uur, nml. 4 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag voortge zet. Brand in een patates-frites-wagen, KAPELLE. Zaterdagmiddag werd P. S., welke als gewoon weer met zijn pa- tates-frites op zijn standplaats voor de muz ektent op het Marktplein te Kapelle stond, aangereden door een vrachtauto welke tegen zijn wagen botste. Door den schok geraakte circa 15 kilo vet in brand. De vlammen sloegen hoog op. Door het vlug en behendig optre den van den heer S. werd erger voor komen, anders was spoedig het vehikel in vlammen opgegaan. Hij stond met zoontje in den wagen toen de aanrijding plaats had. In een oogwenk was het jon gentje er uit; de heer S. trad echter han delend op en wist de olie weg te smijten, zoodat deze bu:ten bereik der vlammen kwam. De chauffqur was direct bereid de aan gerichte schade te vergoeden. KLOETINGE. De burgemeester heeft een comité gevormd voor de inzameling van gelden voor het Nat. huwelijksge schenk voor Prinses Jul:,ana, bestaande uit de navolgende personen: C. Zandee Azn., burgemeester, voorzitter; mevrouw Oostingh Bakker, mej, A. E. Lankester, J. Q. C. Lenshoek, J. Straub, F. Oele, R Bu tenhuis, G. Houtekamer, S. Kole, A. J. van der Linde, J. Pieterse, A. J. Her- dink, S. van de Vrede. SCHORE. De commissaris der Ko ningin heeft vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens broederdienst aan Joh. Bruijnzeel, G. Franje, M, Hou terman en W. van der Pas, allen! inge schrevenen voor de lichting 1938, dezer gemeente. WEMELDINGE. Onder de schapen van den heer L. alhier, is besmettelijke ziekte (rotkreupel) geconstateerd. SLUIS. Het zoontje van den heer G., onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier, kwam Zondagmiddag met het voorwiel van zijn fiets tusschen de rails terecht ter hoogte van het stadhuis en kwam dusdanig te vallen, dat hij een C Kennec Copper 42%42%-%. C Un, States Leather 3%3%. U. States St. C. 57%—57-56%. A Kon. Petr. Mpij. 403%400%-398%, C Contin. Oil Cy. 26%—26%-%. C Philips Petr.- Comp. 3534%. C Shell Union O.C. 20%—20%-%. C T'de Water Ass. Oil 14%14%-%. A Ned. Scheepv. U, 78%79-78%. A H.V. Amsterdam 402%396%-400. A Java Cult. Mij. 147142. A N.I. Suiker U. 123—121 A Deli Batavia 235%—235-33 C Deli Mij. 1000 294%—295-92% A Senembah 263%263 Baltimore en Ohio 18%17% C Southern Pac. Cy. 33%32% A Southern Rlw. 17%17 A Amst. Rubb, C. 225—222-20% Deli-Bat. Rubb. 131%—130 A Hessa Rubber 162%—162%-59 A Serbadjadi S.R 113%108-11 omwonenden binnengedragen, waarna hij, na door den geneesheer gespalkt te zijn, overgebracht werd naar het St. Anthoniusgesticht te Oostburg. In plaats van het feit, dat de ex ploitatie van den steenoven voortgang za! vinden, is men thans tot slooping van de gebouwen, hangars enz. overge gaan. Hiermee komt men tot het treuri ge resultaat, dat opnieuw een brok in dustrie uit onze gemeente verdwijnen zal, wat heel jammer is, omdat de ge meente uitgestrekte terreinen bezit, ge legen aan goede verkeerswegen, welke uitstekend geschikt zijn tot exploitatie van de een of andere industrie. Naar we vernemen, zal het terrein nu gebruikt worden als weiland. Het sloo- pingswerk staat onder toezicht van den heer I, de Smit te Sluis. WISSELKOERSEN. Het onderhoud, dat graaf Ciano de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Zondag te Berchtesgaden met Hitier heeft gehad, duurde twee uren. De Jtaliaansche journalisten werden op een afstand gehouden en niets lekte van het onderhoud uit. Volgens welingelich te kringen was de bespreking buitenge woon hartelijk. Daarna werd het noen maal gebruikt, waaraan 25 personen deel namen. o.m. Von Neurath en Von Rib- bentrop. Hitier heeft in hartelijke woorden af scheid van zijn gast genomen. Met opge heven arm bleef hij op het bordes van zijn villa staan totdat de auto, waarin Ciano had plaats geneomen den laatsten bocht van den weg voorbij was. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, is gistermid dag 13,15 uur te Rome teruggekeerd van zijn verblijf in Duitschland. Hij werd vergezeld door Von Hassel, den Duit- schen ambassadeur te Rome. „Gemeenschappelijke actie voor vrede en herstel". Naar aanleiding van het bezoek van Italië's minister van buitenlandsche za ken aan Duitschland, is het volgende communiqué gepubliceerd: „Bij het be zoek, dat de minister van buitenland sche zaken van Italië heeft afgelegd aan den Führer en rijkskanselier, en bij de besprekingen welke de Italiaansche mi nister had met den politieken leider van Duitschland, heeft men de voornaamste tegenwoordige vraagstukken op politiek economisch en soc'aal gebied bestudeerd en voornamelijk die, welke in directen zin voor beide landen van belang zijn. De besprekingen verliepen in een at mosfeer van groote hartelijkheid en met wederzijdsche voldoening is de met el kaar overeenkomende meening der bei de regeeringen vastgesteld en haar voor nemen ons een gemeenschappeijlke actie te ontplooien voor het werk van den algemeene vrede en van den wederop bouw. Beide regeeringen besloten met elkan der in verbinding te blijven voor de ver wezenlijking van deze doeleinden." Heden Gisteren Londen 9.07 9.06 Berlijn 74.60 74.65 Parijs 8.63 8.62 Brussel 31.24 31.20 Zwitserland 42.70 42.62% Kopenhagen 40.50 40.47% Stockholm 46.77% 46.72% Oslo 45.60 45.52% New York 1.85% 1.85% Praag 6.60 6.57% Prolongatie 2% 2% Part. disconto 4%- 1% Daggeld 1% 1% Registermarken 37% Crediet Sperrmarken 15 Effecten Sperrmarken 13 Reismarken 50 Bankpapier 36% Beurs thermometer van Maandag. Obl.Markt Unilever Philips Koninkl. H.V.A. Robber - (Wettig -w— Schepen <- Suiker Markt Amerika Tabak gedeponeerd. Revoluties, die worden aangekondigd plegen meestal niet door te gaan. En groote betoogingen, waarvan men on heil voorspeld heeft, willen nogal eens in alle kalmte verloopen. Dit soort van dingen heeft het onverwachte noodig om te „slagen"; en het onverwachte ontgaat vooraf nu eenmaal ook de pro feten. De te Brussel met zooveel spanning en angst verbeide Zondag-v,an-het-rexis- me heeft bovenstaande regelen beves tigd. Er is gister weliswaar een beetje herie geweest in de Brusselscbe, bovenbeenfractuur opliep. Hij werd bij hoofdstad, doch verschrikkelijke gebeur tenissen, bloedbaden en zoo, bleven ge lukkig uit. De regeering en het Brussel- sche gemeente-bestuur hadden zooveel voorzorgen genomen, dat de pogingen der Rexisten, om tegen het befaamde verbod in te demonstreeren, schipbreuk moesten lijden. Zoo heel veel werk, heeft de poli! ie niet eens gehad. Degrel le h,ad een paar honderdduizend van zijn aanhangers, naar het heef te opgecom mandeerd, De meesten schijnen echter te zijn thuis gebleven. Slechts enkele duizenden bleken naar Brussel te zijn getogen. Met hen had de sterke arm gemakkelijk spel. Degrelle wilde de verboden betoo ging laten plaats grijpen, onmiddellijk n,a een défilé van oud-strijders voor koning Leopold. Langs den weg, wel ke de stoet nam, stonden zijn aanhan gers tusschen het gewone publ'ek ge schaard. Toen de optocht voorbij was, poogden zij een optocht te vormen en op te ruken n,aar het Gudule-plein, waar Degrelle zich voor een venster van een der huizen had opgesteld. Met be hulp v,an luidsprekers hoopte hij de me nigte te kunnen toespreken. Dit is hem in zooverre gelukt, dat hij een paar duizend aanhangers, die zich op het plein wisten te verzamelen, en kele zinnen kon laten hooren. De poli tie greep echter in en verspreidde de menigte. Ze hoefde niet al te hardhan dig op te treden. De woorden van De grelle gingen in het tumult volkomen verloren. Degrelle zelf werd vervolgens gear resteerd, met den leider der Rexistische fr,actie in den senaat, graaf Degrunne en een Kamerlid, Knaepen geheeten. Dit ging heel gemoedelijk. Glimlachend liet de Rexistische leider zich meevoeren. Hij werd naar het hoofdbureau van poli tie gebracht. Na zijn arrestatie hfid een betooging plaats bij de beurs. De politie dreef de betoogers uiteen en arresteer de een veertigtal personen. Graaf De Grunne en Knaepen werden gearres teerd, omdat zij weigerden gevolg te ge ven aan het bevel van de politie door te loopen. Den geheelen middag bleef het ver der in de binnenstad wat onrustig, voor al in de omgeving van de beurs en de groote boulevards. Doorloopend ver spreidden politie en gendarmerie samen scholingen en velen werden gearres teerd, omdat zij weigerden de politie te gehoorzamen. De openbare gebouwen werden door militairen bewaakt. Tij dens een vechtpartij in de omgeving van het volkshuis tusschen rexisten en po litieke tegenstanders, werd een persoon door een schot gewond. Tegen den avond vreesde men een oogenblik, dat er toch nog ernstige din gen zouden gebeuren op het Debrou- ckere plein. Eenige honderden rexisten stonden langs den weg en floten en rie pen hun leuzen. Politieke tegenstanders deden hetzelfde en de politie moest in grijpen. Bereden gendarme dreven hun rijdieren tot op het trottoir. De rexisten gingen uiteen, doch later kwamen zij weer samen. Dit ging zoo eenige malen en tenslotte ontstond hierdoor een ner- veuse stemming. Ook kwamen een paar vechtpartijen voor. Een gendarme voer de zijn paard weg met een bloedend ach terbeen. Het aantal arrestaties nam toe. Twee politiemannen en een bur ger werden gewond. Ongeveer 200 per sonen werden gearresteerd. De kalmte weergekeerd. Om tien uur 's avonds werd het ein delijk rustig op de boulevards. De orde dienst hield zich toen meer op den ach tergrond, Degrelle c-s. in vrijheid gesteld. Om een uur vannacht werden Degrelle de leider der rexisten, en diens politieke vrienden in vrijheid gesteld. HET OUDSTE BLAD TER WERELD GAAT VERDWIJNEN. Het oudste Belgische dagblad, tevens het oudste dagblad ter wereld, de „Ga zet van Gent" gaat na een bestaan van 265 jaar verdwijnen. CLANDESTIENE GRANATENFABRIEK ONTDEKT. Een onderzoek in een fabriek te Lyon heeft aan het licht gebracht, dat er op clandestiene wijze granaten werden ver vaardigd, Bij het onderzoek bleek, dat verschei den industrieelen zich met deze fabri catie bezighielden. Een tusschenman ver klaarde, dat de vervaardiging geschiedde voor een Parijschen industrieel, die ver scheiden fabrikanten in verschillende deelen des lands opdrachten heeft ver strekt voor onderdeelen,, waaruit een geheele granaat kon worden samenge steld. Op deze wijze zouden naar schat ting 100,000 granaten vervaardigd zijn. MOORDENAAR VERBRAND. Een houthakker, die eenige dagen ge leden te Lardiers in een vlaag van krankzinnigheid vijf personen vermoord de, is door de gendarmerie ontdekt in een boerderij, waarin hij zich had ver schanst. De gendarmen staken het huis in brand en de moordenaar kwam in de vlammen om het leven. Strijd op twee fronten. De militaire operaties zijn thans be perkt tpt twee fronten: Ten eerste het front voor Madrid, waar de opstandelin gen trachten op te rukken over 'n front breedte van 50 km en op sommige pun ten, zooals te Navel Garnero ten Z. W. van de hoofdstad zijn zij tot 35 km van Ma.drid opgerukt. Ten tweede het front in Asturië met als onmiddellijk doel de bezetting van Gijon. Oviedo wordt hier gebruikt als basis door de opstandelingen, die traen ten door te drngen naar Gijon, Trubia en het mijncentrum Mieres. De opmarsch naar Madrid, In den strijd om Madrid trachten de regeeringstroepen door te breken bij l Escorial ten W, van de hoofdstad, ter wijl de opstandelingen bij Naval Car- nero oprukken. Het radiostation van de opstandelin gen, Jerez de la Frontera deelde mede, dat 48 bombardementsvliegtuigen en 32 jagers van de opstandelingen boven Ma drid hebben gevlogen 'en pamfletten uit wierpen, waarin de bevolking werd aan gespoord zich over te geven, teneinde een vernietiging van de stad te voorko men. Aan. het Guadalajara-front tracht ten de regeeringstroepen San Cristobal, dat door de opstandelingen werd be-~- zet, te hernemen, doch zij werden met verliezen afgeslagen. De tactiek der opstandelingen is er op gericht Madrid van het Oosten af te snijden. De hoofdstad beschikt slechts over één verkeersweg naar Valencia, welke loopt via Tarancon. De opstande lingen zijn dicht bij Madrid. De bevol king schijnt zich er niet bovenmatig om ongerust te maken. De bladen hebben gemeld, dat binnenkort gelukkige ver anderingen zullen komen en men heeft daar nu vertrouwen in. Als antwoord op een door de regee- ring en de vakvereenigingen op hen ge daan beroep hebben duizenden burgers hun Zondag doorgebracht met het aan leggen van loopgraven rondom de hodfd- stad. Overigens hebben andere burgers hun Zondag besteed met de behandeling van het geweer en schietoefeningen, waarbij het onderricht werd gegeven door kader van het leger. In 't begin van den middag heeft men in de binnenstad, voorafgegaan door tamboers en hoornblazers 20,000 jonge lieden zien marcheeren die terugkeer den van een oefening. Algemeene mobilisatie. Alle organisaties van arbeiders mobi- liseeren thans, haar led"en om dezen ter beschikking te stellen van de regeering. Op deze wijze geschiedt een soort alge meene mobilisatie. De algemeene unie van arbeiders, welke de socialistische en communisti sche werklieden omvat, heeft een keuze gemaakt tusschen haar leden om een ieder de plaats te geven, welke hem toe- Zij, die werkelijke leidershoedanig- heden hebben, zijn aan de regeering voorgesteld als legercommissarissen- De krachtigste en meest geschikte mannen tusschen 18 en 45 jaar zullen bij het strijdend gedeelte worden geplaatst. De overigen zullen aan de versterkingen werken of in de achterhoede dienst doen. Zij die nimmer een militaire op leiding genoten, moeten nu dagelijks militaire oefeningen doen na af loop van hun werktijd. Alle vakver eenigingen hebben nachtwachten inge steld om eventueel direct de noodige maatregelen te kunnen nemen. Men is van meening, dat wanneer de regeering een beroep op de vakvereeni gingen zou doen, deze binnen enkele

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2