ZEELAND. BUITENLAND. SPORT. BURGERLIJKEN STAND. HANDEL EN NIJVERHEID. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. BELGIE. FRANKRIJK. ZWITSERLAND. Groot succes van de verdedigingsleening. STATEN-GENERAAL. PERSKRONIEK. Uit de Goesche Courant van een halve eeuw geleden. DOMBURG AGENDA. OOST EN WEST-SOUBURG. Giste ren is de oudste ingezetene dezer ge meente, mej. Wed. Ai Cevaal-Janse, overleden in den leeftijd van 95 jaar en ruim 6 maanden, RAAD VAN VROUWENPOLDER. VROUWENPOLDER. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitter schap van burgemeester J. Louwerse Wzn. Afwezig de heer L. Duvekot Szn De V o o r z. memoreerde de ver loving van Prinses Ju.liana en sprak den wensch uit, dit hierop een gezegenc huwelijk moge volgen. De V o o r z. deelde o.m. mede, dat door Ged. Staten de begrooting voor 1937 is goedgekeurd. De begrooting 1937 van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst Oostkapelle werd goedgekeurd, de geraamde ontvangsten en uitgaven bedragen in totaal f 7777. Met algemeene stemmen werd besloten tot .aanvulling van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. De begrooting voor 1937 van het B. A aanwijzende in ontvang en uitgaaf een totaal bedrag van f 651, werd goedge keurd. Besloten werd tot definitieve vaststelling v,an de rekening 1935 van het B. A., aanwijzende in ontvang f 462, in uitgaaf f 443; goed slot f 18. Op voorsiel van B. en W. werd beslo ten het bedrag, der over 1937 aan het B. A. te verleenen subsidie vast te stel len op f 600. Overeenkomstig het voor stel van B. en W. werd met alg, stem men besloten ,ian J. Moens, M. Hooger- heijde en J. Looise ontheffing van school geld 1936 te verleenen, de aanslagen in dat schoolgeld van M. Goedbloed en C. de Visser te verlagen en die ten name van M. v.in den Broeke en J. A. Vos, als zijnde juist te handhaven. Besloten werd aan de verordening re gelende de benoembaarheid, enz.van den veldwachter een bepaling toe te voe gen, dat dienstjaren .als capitulant door gebracht niet medetellen voor de bere kening van de aanvangsjaarwedde. Na bespreking werd besloten het schrijven van het bestuur van de K. N. A, C. inz,ake verlaging personeele be lasting grondslag motorrijtuigen, en dat van het bestuur der Prov. Zeeuwsche Schoonheidscommissie, houdende ver zoek om subsidie, voor kennisgeving aan te nemen. De V o o r z. deelde mede, dat het bestuur der Bijz. L. school te Vrouwen polder om een uitkeering ineens heeft verzocht van 80 pet. der in 1921 geschat te waarde van het .aan dat bestuur toe- behoorende terrein en schoolgebouw ad f 5500 of f 4400, en dat B, en W. voor stellen alsnog aan het verzoek te vol doen, welk voorstel met alg. stemmen werd aangenomen. Tevens werd beslo ten tot het aangaan van een geldleening tot dat bedrag tegen een rente van 4 pet. De door het bestuur der Bijz. L. school te Vrouwenpolder over de jaren 1932 tot en met 1934 ingezonden rekeningen werden goedgekeurd. De over het jaar 1934 aan de Bijz. L. scholen toegekende vergoedingen werden nader vastgesteld: te Vrouwenpolder op f 867 en te G,apin- ge op f 540. Na bespreking van het adres van de Chr. Besturenbond te Se- rooskerke (W.) houdende wenken en verlangens inzake de bestrijding van de werkloosheid in den a.s. winter, werd met alg. stemmen besloten het bestuur van dien bond te berichten, d.at terzake van de werkloosheid in deze gemeente naar bevind van zaken zal worden ge handeld en dat zoo mogelijk met het door hen naar voren gebrachte rekening z,al worden gehouden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten tot het laten bou wen van een bergplaatsje voor de ge meente en voor den bewoner van de woning B 10 in de afd. Gap nge, op een gedeelte van den door afbraak der voor malige O. L. school aldaar vrijgekomen grond. Een verzoek om subsidie van het be stuur van de te Vrouwenpolder opgerich te mondorgelvereeniging, werd afgewe zen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de schoolkinderen ter gelegen heid van het a.s. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana van gemeentewege te tracteeren en daarvoor een bedrag van 0.60 per kind beschikbaar te stellen. Vervolgens werd de wijze van bestrij ding van de werkloosheid in den a.s. winter in den breede besproken en werd B. en W. machtiging verleend te dezer zake op den ingeslagen weg voort te gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer L a n - g e b e e k e inlichtingen omtrent den eigendom van de in den toren te Vrou wenpolder hangenden klok, waarop wethouder Maas mededeelde, dat hem uit een in 't archief ingesteld onderzoek is gebleken dat bedoelde klok aan den kerkeraad behoort. De heer Dinge- m a n s e wees op het ontstaan van een vuilnisbelt in den z.g.n. Schotschenhoek en zou gaarne zien dat zulks werd te gen gegaan, terwijl de heer A r e n d s e inlichtingen vroeg omtrent den eventu- eelen aanleg van drinkwaterleiding in de afd. Gapinge. Hij drong aan op het uitsteken van de vlag op officieele da gen van de gemeentekamers. WESTKAPELLE. De storm, die ook hier, vooral in den nacht van Maandag op Dinsdag, met groote hevigheid heeft gewoed, heeft slechts op enkele plaat sen aan den dijk schade aangericht. Het betrof enkele kleine plekken, waar bazaltsteenen uit de glooiing zijn ge werkt. De beschadigde gedeelten wor den dadelijk weder hersteld. De zee stond heel woest en joeg haar hooge, schuimende golven tot over de steenen glooiing. OUDELANDE. Op aanbeveling van den burgemeester dezer gemeente is door den Commisaris der Koningin tot onbezoldigd gemeenteveldw.achter te Oudelande aangesteld Jan Mol Pz. NISSE. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van de burge meester A van der Roest Clement, vol tallig. De Verordening op de heffing van keurloon voor vee en vleesch werd ge wijzigd en het keuren van veulens be paald op f 2,50 tot weder opzeggens. Het 3e schoollokaal zal in gebruik ge geven worden voor Zondagschool, op voorwaarde dat eventueele te maken kosten en werkzaamheden voor rekening van aanvrager zullen komen,. De vernieu wing van een gedeelte der Dorpstraat werd gegund aan gebr. Jansen voor de som van f 1693 SCHORE. Maandagavond is ten ge meentehuize onder leiding van den bur gemeester een publieke vergadering ge houden met het doel te komen tot op richting van een commissie voor de feestviering bij het a.s. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana. Deze vergadering was ondanks de ongunstige weersom standigheden zeer goed bezocht en men was algemeen van meening, dat ook hier uiting diende te worden gegeven aan de dankbare gevoelens. Voor de nadere regeling is een com missie benoemd, bestaande uit mevr. Van den BrinkGlerum en de heeren W, Snoep, W. Rijn Czn., Jan van Koe- veringe Hzn., Jacob Karelse, A. Leijs, Jacs. Smallegange, P. Sterk, C. Rijn J.Pzn., M. Joosse, Jacob Mieras Nzn., en Fr. de Jonge. Het resultaat der leening heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. In- plaats van de aangeboden 80.000000 francs werd ingeschreven tot een totaal bedrag van ongeveer 330..000.000 francs. De leening is derhalve vier maal over- teekend. Bijna 190.000 inteekenaren uit alle lagen der bevolking hebben tot dit succes medegewerkt, hergeen be schouwd kan worden als een spontane uitdrukking van den wil van het Zwit- sersche volk offers te brengen voor zijn verdediging en zijn onafhankelijkheid. In verband met dit succes der leening is de regeering voornemens niet uitslui tend inschrijvingen tot een bedrag van 80.000.000 francs te aanvaarden, doch de leening ten minste te verhoogen tot het totaal toegestane crediet van 235.000.000 francs. Het is zelfs mogelijk dat een suppletoir crediet zal worden gevraagd om daardoor alle inteekena ren op de leening in staat te stellen aan de leening deel te nemen. De opgenomen gelden zullen in elk geval uitsluitend worden gebruikt voor de verbetering van het leger. DE VLAAMSCHE NATIONALISTEN TEGlEN DE LEGERVERSTERKING, Uit besprekingen van Vlaamsch na tionalistische groepen inzake de rede van den koning blijkt, dat zij zich niet kunnen vereenigen met het programma tot versterking van het leger. De Vlaamsche nationalisten verheugen zich over de jongste verklaringen van den koning, doch betwisten de urgentie van de militaire kwestie en zij ontkennen, dat de regeering en de militaire chefs het noodige vertrouwen en moreele autoriteit bezitten. Twee leden van de Vlaamsch-nationa- listische fractie hebben opdracht een interpellatie in te dienen over de inter nationale politiek van de regeering en den aangekondigden strijd „tegen de Vlaamsch-nationalisten en de constitu- tioneele vrijheden". TEKORT AAN STEENKOLEN. De Fransche bond van eigenaars van steenkoolmijnen heeft een verklaring ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat de s'akingen in de mijnindustrie en de nieu we wetsbepalingen betreffende den ar beidsduur en de betaalde vacantie de oorzaak zijn van een schaarschte aan steenkolen voor huiselijk gebruik, die in Frankrijk gevoeld wordt bij de nadering van den winter. In het tijdperk van Juni tot September was de productie van huisbrand in de mijnen van de departementen Nord en Pas-de-Calais 589,000 ton minder d,an in dezelfde periode van 1935. De mijneige naren voegen hieraan toe, dat de staking in de binnenvaart het tekort nog sterker heeft doen gevoelen, doordat veel vracht goed per trein moest worden vervowd, zood,at minder spoorwegruimte voor ko- lentransport beschikbaar was, Het bedrag viermaal overtee- kend. De Zwitsersche regeering diende in Juni van dit jaar bij het parlement een voorstel in, om een bedrag van 235.000.000 francs te voteeren voor uit breiding van de landsverdediging. Met groote meerderheid van stemmen heb ben de beide Kamers van het parlement dit voorstel aanvaard. De regeering besloot daarop zich de benoodigde middelen te verschaffen door het uitschrijven van een binnen- landsche leening en het eerste deel van deze leening ten bedrage van 80.000.000 francs gedurende het tijdvak van 21 September tot 15 October ter inschrij ving open te stellen. De emissievoor- waarden van deze leening werden in overeenstemming gebracht met het ka rakter der leening als een nationaal of fer. Bij een rentevoet van 3 en een emissiekoers van 100 procent bedraagt het rendement nauwelijks tweederde van dat van de overige staatsobligaties voor de devaluatie. DE NIEUWE VOGELWET. De Tweede Kamer heeft gisteren een groot aanial wetsontwerpen behandeld, waarvan dat inzake de Vogelwet het voornaamste was. De bestaande Vogelwet dateert van 1912. Sinds dat jaar heeft het weten schappelijk onderzoek heel wat nieuwe kennis omtrent de al of niet schadelijk heid van vogels opgeleverd zoodat naar een grondige herzien'ng van de wet al leszins reden bestond. Het thans behandelde ontwerp gaat uit van de opvatting, dat alle in Europa in het wild levende vogels beschermd be- hooren te worden. Schadelijke vogels zijn er dus zoo goed als niet meer. Ec'n ter bevat het onderwerp natuurlijk ver schillende uitzonderingen op dezen re gel: zoo blijft de jacht op eenden en an dere in de jachtwet genoemde soorten mogelijk. En dan is er een „zwarte lijst" opgenomen, volgens welke het bv. mo gelijk wordt, een vogelsoort, welke een andere in haar bestaan bedreigt, tijdelijk en plaatselijk van bescherming, te ont- blooten. Met de gewijzigde regeling van het vergunningsstelsel, waarbij de burgemeesters niet meer een zoo over wegende rol zullen spelen, is deze d f- ferentiatie volgens de regeering een der beste dingen van het nieuwe ontwerp. Vergunningen tot het dooden van be schermde vogels en het verstoren van hun nesten kunnen o.a. worden ver leend aan eigenaren of gebruikers van gronden of wateren, waar vogels scha de toebrengen. Maar onbeperkte ver gunningen, die het gansche vogelenheir bestrijken, zullen voortaan niet meer worden uitgegeven. Natuurlijk is ook het eier-rapen ver boden. De uitzonderingsbepalingen voor eieren van kieviten is op aandrang van den heer Van Zadelhoff en mevr. Bak kerNort verzwakt ten aanzien van den tijdsduur. Had de minister den raap- tijd slechts met vier dagen verkort en hadden drie afgevaardigden ter wille van het derde legsel dien van kieviten met 14 dagen willen inkorten, ten slotte is men het over een verkorting van den raaptijd met ten minste acht da gen eens geworden. De heer Van Zadelhoff en mevr. Bak kerNort hebben ook nog gepoogd art. 11 van het ontwerp, dat bepaalt, da-t er vergunning kan worden verleend om beschermde vogels voor de kooi of voor de jacht te vangen, den genadeslag toe te brengen. Minister Deckers wilde daar echter niet van weten en gaf een idyllische schildering van het sijsje, dat in en uit vliegt en trouwer is dan menig huisdier. De minister kreeg zijn zin Het arti kel is gehandhaafd. Tenslotte werd het wetsontwerp z. h. s. aangenomen. SCHAKEN. De Schaak-achtkamp. Gisteravond zijn te Amsterdam de laatste twee hangpariijen uitgespeeld van de int. schaakachtkamp. Kmoch kon het in zijn partij: tegen Van den Bosch niet bolwerken. Hij: gaf na nog 13 zetten op. Aljechin won zijn hangp.irtij tegen Van Scheltinga na 80 zetten. De eindstand van den achtkamp luidt nu: 1 en 2 Euwe en F'ne, ieder 5 punten; 3 Aljechin 454 p.; 4, 5 en 6 Van den Bosch, Landau en Gruenfeld, ieder 314 p.; 7 Kmoch 3 p.; 8 V,an Scheltinga 0 p. ZWEMMEN. Nida Senfl verbetert wereld-record 150 yards rugslag. Tijdens onderlinge wedstrijden van de A. D. Z. te Amsterdam heeft Nida Senff gisteravond het wereldrecord 150 yards rugslag voor dames verbetert. Zij legde dezen afstand af in den tijd van 1 min. 45,4 sec., terwijl het oude wereldrecord op naam stond van Alice Bridges (Ver. Staten) met 1 min. 50,8 sec. Nida Senff heeft dus het wereldrecord met niet minder dan 5,4 sec. verbeterd, DE MONOPOLIEWINST OP GRAAN. De N R C, sccrijtt: De reg'eering wenscht niet te zwichten </oor den aariarang, welke van verschil lende zijden op haar wordt uitgeoefend cm dp monopoliehcffingen bij invoer van granen te verlagen. D;i lijkt onbegrijpe lijk, daar kan worden geconstateerd, dat de graanprijzen sedert enkele maanden zijn gestegen met een bedrag, dat veela de monopolieheffing in omvang over treft. Reeds bewoog de graanmarkt zich in stijgende lijn, toen de depreciatie van ons betaalmiddel daarbij haar vollen in vloed deed gelden Tal van bevolkingsgroepen ondervin den thans de nadeelige uitwerking van de desondanks ongewijzigde invoerheffin gen, Want het zijn zeker niet alleen de belangen van den graanhandel, welke hierbij zijn gemoeid. Er zijn immers tal van industrieën, wier grondstoffen door het graanmonopolie worden belast, zoo dat zij, indien zulks tenminste mogelijk is, een extra prijs voor het eindproduct moeten vragen, Door de gedaalde koop kracht van het publiek is daarvan de bietsvermindering het gevolg. Daarnaast is het ook de landbouw zelf, die in vele gevallen de wrange vruchten van deze graanpolitiek plukt. Alle producenten van dierlijke producten zuivel, vleesch, eieren die het be noodigde veevoeder geheel of ten deele moeten bijkoopen, worden ten volle be last met de bedragen, welke als uitvloei sel van het graanmonopolie op deze grondstoffen voor het bedrijf worden ge heven. Deze bedrijfstakken worden weliswaar ook zelve gesteund, veelal echter niet in die mate, dat daarvoor tevens com pensatie wordt verkregen voor de ge stegen productiekosten. Wij denken aan de lage varkensprijzen tegenover de dure voederstoffen, de eenige grondstof voor de varkenshouderij. Ook wordt de pluim veehouderij door de monopolieheffing op granen met ettelijke millioenen belast, waarvoor alleen restitutie wordt gege ven bij uitvoer van eieren,, Verder heeft het zuivelbedrijf bezwaren gevoeld te gen de dure grondstoffen in verband met den melkprijs, welke kon worden verkregen. Dat de regeering de monopclieheffin gen ongewijzigd iaat, ondanks de ver schijnselen welke daartegen pleiten, zou aan twee oorzaken kunnen worden toe geschreven. Of ae regeering is van mee ning, dat onze munt zich wellicht niet ver van de oorspronkelijke waarde zal stabiliseeren terwijl zij bovendien ver wacht dat er weder n daling van dc we reldmarktprijzen zal optreden of de fi- nancieele toestand van het Landbouw crisisfonds is zoodanig, dat het wensche- lijk is de huidige situatie eenigen tijd te laten voortduren om op ontstane tekor ten te kunnen inloopen. Wij krijgen den indruk, dat de tweede veronderstelling het dichtst bij de waar heid ligt. Want, terwijl de monopoliehef fingen de voornaamste inkomsten^ bron van het Landbouwcrisisfonds onaangetast blijven worden ongedachte besparingen aan de uitgavenzijde van 't fonds verkregen, doordat het verschil tusschen wereldmarktprijs en richtprijs tengevolge van de muntdepreciatie ge ringer is geworden. Zoo kon de bijslag op industriemelk worden verlaagd; de bijslag op rogge teruggebracht tot f 1,50; de bijslag op gerst afgeschaft; verschil lende restituties bij uitvoer verlaagd enz. Hierdoor komen aanzienlijke som men ter beschikking van het fonds. Ofschoon ons g'een cijfers ter beschik king staan, moeten wij uit deze politiek wel begrijpen, dat de verplichtingen van het Landbouwcrisisfonds in verband met den landbouwsteun grooter zijn dan de bedragen, waarop aan inkomsten kon worden gerekend. Reeds meer hebben wij bezwaar ge maakt, dat de regeering bij den land bouwsteun niet de tering naar de ne ring zet, omdat het altijd de verbruiker is, die het gelag betaalt. Thans eischen de moeilijkheden van handel, industrie, maar ook van een belangrijk deel van den landbouw zelf, meer dan ooit, dat de monopoliewinsten zullen worden ver laagd. Naar onze meening moet hieraan spoedig worden tegemoetgekomen, om dat het niet aangaat, het wel en wee van ons bedrijfsleven afhankelijk te stellen van den financieelen toestand van een steunfonds. Middelburg. Bevallen: K. van Belzen geb. Van Belzen d.; S. L. van Dorsselaar geb. Glerum d,; A. C. Janse geb. De Ruijter d.; M. Verhage geb. Pieterse d. Overleden: W. F. H. K. van Gent 68 j. ongeh. z.; W. Daniëlse 62 j. geh. met N. Cijsouw. Westkapelle. Van 1217 October. Bevallen: M, Kaland, geb. Simpelaar dochter. Overleden: W. Verhage 74 j. (ongeh.) 14 Oct. IERSEKE. In de Maandagavond ge houden Raadsvergadering werd de trak- tementsverhooging voor den burgemees ter en den secretaris van 500 tot 600 gld. met het oog op de toegenomen be volking goedgekeurd. Eveneens, op voorstel van den heer Laban, de trakte- mentsverhooging voor ieder der wet houders van 50 tot 60 gld. De begroo ting werd daarop in ontvang en uitgaaf op f 41,388,00/4 goedgekeurd. KERKELIJKE ZAKEN. Ten bewijze dat ook in Zeeland de predik,antsnood zich doet gevoelen, diene, dat er in den ring Zierikzee van de 10 predikanlsplaat- sen thans 4 vacant zijn. 16 Oct. GOES. Met ingang v,an 15 October is het huis van arrest alhier uitsluiiend bestemd voor gevangenen tot celstraf veroordeeld, zoodat het niet langer voor gijzeling of als ,,kantonn,ile gevan genis" gebruikt mag worden. Dientenge volge zullen zij, die door het kantonge recht alhier veroordeeld zijn, voortaan naar Middelburg worden getranspor teerd. Volgens art. 10 en 11 der verorde ning tot regeling van de exploitatie der gasfabriek moeten de bezoldiging en de borgtocht van den directeur-boekhouder op voorstel van B. en W„ de gascommis- sie gehoord, door den Raad worden vastgesteld, Op voorstel van B. en W, werd in de gisteren gehouden zitting van den R.aad besloten: a. dat de belooning zal zijn twaalfhonderd gulden 'sjaars, vrije wo ning, vuur en licht en vrijdom van de eerste drie grondslagen der personeele belasting; b. d.at de borgtocht zal zijn een zakelijke ter reëele waarde van dui zend gulden. WOLFERTSDIJK. Gisfermorgen hield de gemeenteraad een openbare vergade ring. Teneinde bij' de kleine kleuters den lust tot breien op te wekken, werd het plan geopperd, dat breiwerk in het ver volg niet meer te verkoopen, maar ,aan haar, welke al dat moois gemaakt heb ben, cadeau te geven. Niet allen waren zoo mild gestemd. Eén raadslid wensch- te ,alles te verkoopen want de gemeente had er dan ook nog een „lekkere dotte" aan. Een ander raadslid wilde zoowel de gemeente bevoordeelen door de kousen en hemdrokjes te verkoopen, als den kinderen pleizier te doen door haar de slaapmutsjes en de naailappen present te geven. Met 5 tegen 2 stemmen werd daarop de begrooting voor 1887, zoowel in ontvang als in uitgaaf vastgesteld op f 13718,6354 met een post onvoorziene uitgaven van f 116,7054. 19 Oct. GOES. Tot lid van het beurscomité al hier is benoemd de heer J. M. Kakebee- ke. GEMENGDE BERICHTEN. „Ik heb nog nooit over mijn toestand geklaagd dan éénmaal", zeide ons een arm oud man; „dat was, toen ik met bloote voe ten loopen moest, omdat ik geen geld had om schoenen te koopen; doch ik ontmoette een man zonder voeten en w,as weer tevreden." Faillissementen. Het faillissement van D. Verboom Jr, andbouwer teSerooskerke (Schou wen), curator mr. C, J. B. der Croo, ad vocaat en procureur te Zierikzee is geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkeering van 6,5601 pet, aan de concurrente schuldeischers. Abonnementen en Advertent.iën vooj dit blad worden aangenomen door den Agent W, T^IELLF" van geadverteerde of te adverteeren ver gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen en andere bijeenkomsten. MIDDELBURG WO 21 Oct, Lez. Scheepswerktuigk. N.S, O. spr. de hr L. A. Stofkoper, Ambachtssch 20,00 h. WO 21 Oct, Alg. Ledenverg. Vereen. „Voor De Kunst" „de Burg" 16,30 h. WO 21 Oct. Verg, Uit *t Volk—Voor 't Volk t.b. huwelijksfeesten, met buurtcommiss. „De Vergenoe ging" 20,30 h. WO 21 Oct, Ned. Ver. v, Huisvr. De clamatieavond mevr. Janssen Klinke, St. Joris 20,00 h. WO 21 Oct. Verg. Chr. H„ Vrouwengr. Bogardz. 20,00 h, DO 1-DO 22 Oct, Tent. werken wijlen Simons Maris, Inde Steenrotse 10 —17,00 h. GOES. WO 21 Oct, DO 22 Oct, Gezelschap Saalborn-Parser „Wat doet m'n vrouw van 25; Pr. van Oranje Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 8