De burgeroorlog BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. MARKTBERICHTEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. SPANJE. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ENGELAND. DANTZIG. PALESTINA. AUSTRALIë. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. Minister Gelissen over de prijs opdrijving en prijsverhooging. KAPELLE. dat deze door den veearts zelf gedra gen dienden te worden. Op voorstel van B. en W. werd de wedde van den te benoemen controleur steunverleening en werkverschaffing bepaald op 600, of minder, zulks na overleg met het Departement van Soci ale zaken. Op eenige desbetreffende vragen werd door den v o o r z. geant woord, dat de werkzaamheden van be doelden controleur en hun duur en om vang, tevoren moeilijk te bepalen zijn. Begrooting 1937 Hierna volgde beihandeling van de gemeentebegrooting voor 1937. Het raadsbesluit betreffende de tijdelijke kortingen op de wedden, werd in ver band met de devaluatie, voorshands ook voor 1937 geldig verklaard. De ver goeding voor kinderen, die een school bezoeken op meer dan 5 km afstand van him woning gelegen, werd gebracht van 20 op f 15. Op een vraag van den heer D e L c e u w; of de vrijwillige brandweer wel eens oefende, antwoord de de v o o r z., dat dit steeds beter gaat. Den hr. v, d. D r i e s, die weer herinnerde aan de ojnvoldoende ver lichting van den dijk bij de R. K. school te Nieuwdorp, antwoordde de v o o r z., dat verplaatsing van een lantaarn nogal kostbaar is, n.l. op 40 zal komen. De memorie-post voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen werd op advies van den v o o r z. op 300 vastgesteld. Breedvoerig werd gesproken over de post van 1500 van het B. A. in de kosten der krankzinnigen-verpleging. Deze post kwam in ontvang n.l, wel op de gemeentebegrooting voor, doch was door het B. A. als uitgaaf geschrapt. Voorts had het B. A., zijn bijdrage voor den gemeentelijken geneesheer met 100 verlaagd. De V o o r z. drukte er zijn spijt over uit, dat dit gebeurd was, temeer daar men tevoren geen overleg met B. en W. gepleegd had. Spr. had een geleidelijke vermindering beter gevonden. De heeren LindenberghenV ac den Dries meenden, dat de gemeen te deze bijdragen niet meer noodig heeft, daar zij in staat is gelden te reservee ren; terwijl het B. A. reeds zeer zwaar belast is. Voorts draagt het Groot Arm bestuur niets bij, terwijl er ook een ver pleegde voor 's-Heer Hendrikskinderen is. De heer Vermeulen wees er op, dat ook dit Armbestuur het niet breed heeft. De heer Lindenbergh wilde de post 1500 van de bgrooting schrap pen, doch dit voorstel verkreeg slecths mede de stem van den hr. V a n d e n Dries. Besloten werd over een en an der nog in nader overleg met het B. A. te treden. De gemeentebegrooting werd hierna goedgekeurd met de stemmen der hee ren Lindenbergh en v. d. Dries tegen. Nadat de Raad plm. een half uur in besloten zitting gegaan was over de va cature havenmeester werd besloten een oproep te plaatsen en de wedde te bepa len op 800.onder de verplichting dat de functionaris te 's-H. Arendskerke moet wonen. OM EEN NIEUW RAADHUIS TE GROEDE. Het besluit van Ged. Staten vernietigd. De Raad van de gemeente Groede had besloten het bestaande gemeente huis te verkoopen ten behoeve van een nieuw raadhuis met veldwachterswo ning, een stuk grond aan te koopen en daartoe een leening aan te gaan van 15.000. Voor 't maken van een bouw plan was opdracht gegeven aan een Bel gisch architect, doch overigens zouden de aannemers en uitvoerders Nederlan ders zijn, terwijl alle bouwmaterialen behalve de steen voor de binnenmuren, bij Nederlandsche firma's zouden wor den betrokken. Ged. Staten van Zeeland onthielden echter aan genoemde besluiten hun goedkeuring, waarbij zij mededeelden, dat het college bereid is, een ander plan tot verbouw van het bestaande raad- hetzij, indien dit onmogelijk blijkt, tot het bouwen van een nieuw gemeen- e uis m gunstige overweging te nemen. its van te voren komt vast te staan, dat zoowel de ontwerper, als de aan nemer en uitvoerders Nederlanders zul len zijn en <fct bi, den bouw zooveel mo gelijk Nederlandsche materialen zullen worden gebruikt. Hieromtrent heelt de Kroon thans overwogen, dat het waar moge zijn, dat in het algemeen moet worden bevor derd, dat Nederlandsche krachten wor den gebezigd, inzonderheid waar het een opdracht der overheid betreft, doch dat alle omstandigheden in aanmerking ge nomen, geen voldoende reden bestaat om door middel van onthouding van de goedkeuring de vrijhe:d van keuze van den gemeenteraad ten deze te bekorten. Op dezen grond werd de beslissing van Ged. Staten derhalve vernietigd en werden de raadsbesluiten alsnog goedge keurd. ZUIDZANDE. De alhier gehouden col lecte voor het restaureeren en verven van de RH. kerk heeft circa f 450 op gebracht. Illescas ingenomen. Gistermiddag deelden de 'opstande lingen over radio Sevilla mede, dat de colonne onder commando van generaal Varela het plaatsje Illescas (ten Z.W. van Madrid) is binnengerukt. Toen de opstandelingen Illescas binnenrukten, was de telonische verbinding niet ver broken, en Varela maakte hiervan ge bruik om minister president Largo Ca- ballero op te bellen, om hem mede te deelen, dat de opstandelingen de stad hadden bezet. Verder hebben de opstandelingen Torrox nabij Malaga ingenomen. Volgens een verklaring van generaal Franco zullen de rechtsche legers na de inneming van Madrid het offensief tegen Catalonie openen, Uit Madrid wordt vernomen, dat de mi nister van binnenlandsche zaken Pezas is benoemd tot opperbevelhebber van de verdediging van de hoofdstad. Levensmiddelen voor Oviedo. Zondagavond is de correspondent van Havas met het eerste convooi levens middelen, bestaande uit 60 vrachtauto's Oviedo binnengetrokken. De bevolking kwam onmiddellijk van alle zijden toe gestroomd, om nieuws uit het overige Spanje -te vernemen. De correspondent had de reis gemaakt op een auto, volge laden met zakken rijst, aardappelen en hammen, welke gezonden waren door de bewoners van de dorpjes in de omgeving aan de „dappere verdedigers van Ovie do", zooals met groote letters op de au to's stond vermeld. Het convooi reed langs denzelfden weg als waarlangs de opstandelingen de stad binnenrukten. Op enkele punten reed men onder het vuur van den vijand. Met sprongen werd voortgerukt met gedoof de lichten. Het convooi reed langs de eerste hui zen der stad, welke vernield zijn door granaten, bommen en dynamiet. De loopgraven, welke op elke 100 meter van den weg zijn gegraven zijn voorloo- pig dichtgegooid met zandzakken, waar op nog de bloedvlekken zichtbaar zijn. Nieuwe Spaansche nota's Uit Londen wordt gemeld, efèt de Spaansche ambassadeur zich gistermid dag naar het Foreign Office heeft bege ven. Hij overhandigde twee nota's na mens zijn regeering, waarin Italië en Duitschland worden beschuldigd van schending van de niet-inmengings-over- eenkomst. In de eerste nota wordt verklaard, dat de Spaansche regeering van geloof waardige zijde heeft vernomen, dat op 13 October 200 rups-auto's en 100 vlam menwerpers van Italiaansche herkomst te Cadix zijn ontscheept. Dit materiaal was bestemd voor de opstandelingen. In de tweede nota verklaart de Spaansche regeering, dat volgens door haar ontvangen inlichtingen een Duitsch oorlogsschip, vermoedelijk een torpedo jager, voor Algeciras voor anker is ge gaan en hier oorlogsmateriaal aan land heeft gebracht. Hier schijnt sprake te ziin van luchtdoelgeschut. De nota vermeldt verder, dat korten tijd later een transport Moorsche troe pen uit Ceuta in de baai van Algeciras voor anker ging. Tenslotte preciseert de nota, dat de Duitsche kruiser „Deutsch- land tot 18 October te Tanger bleef liggen. Italië, Duitschland en Portugal laten niets van zich hooren. Men meent te weten, dat de Britsche regeering zich eenigszins ongerust maakt over het uitblijven van antwoord der Duitsche, Italiaansche en Portugee- sche regeeringen op de opmerkingen, die Sovjet-Rusland over de toepassing van de non-interventie-overeenkomst heeft gemaakt. De Engelsche regeering hoopt, dat die antwoorden haar zoo spoedig mogelijk zullen bereiken. De minister van buitenlandsche ken, Eden, heeft reeds te kennen geven, dat hij de non-interventiecom missie gaarne nog deze week bijeen zou zien, doch een bijeenkomst zou niet kunnen worden gehouden, indien het niet bekend zou zijn, dat de antwoorden althans op weg zijn. HET AANTAL STAKERS. Men telt thans in geheel Frankrijk 19.000 stakers, hetgeen 4.100 minder is dan gisteren. Voor Parijs en het de partement Seine bedraagt het cijfer slechts 450. Het aantal stakers, dat de fabrieken bezet houdt, bedraagt 4.510. MINISTER CIANO TE BERLIJN De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, Ciano, is gisteravond te Berlijn aangekomen. Hij werd o.a verwelkomd door zijn Duitschen colle ga. Van Neurath. Amy Mollison moet een noodlanding maken en loopt lichte kwetsuren op. De bekende aviatrice Amy Mollison op een solovlucht van Le Bourget (Pa rijs) naar Croydon (Engeland) in <?en mist verdwaald. Zij maakte een nood za- Kent. Haar toestel werd ernstig bescha digd. Zij zelf liep enkele schrammen op aan het gelaat en een lichte wond aar ïaar schouder. Zij kon evenwel na ver bonden te zijn per auto naar fiaar huis gaan. BOND VAN SPOOR- EN HAVENARBEIDERS ONTBONDEN. De autoriteiten van Dantzig hebben den bond van spoor- en havenarbeiders ontbonden, welke wordt beschouwd als een socialistische partij. De voorzitter van den bond, Kaiser, is gearresteerd. Deze ontbinding heeft eenig opzien in Polen gebaard, aangezien de bond Poolsch is. De spoorwegen worden be heerd door Polen en de spoorwegarbei ders zijn Poolsche beambten. Oppositie-kringen in Dantzig verkla ren, dat deze maatregelen bewijzen dat de nationaal-socialisten Dantzig willen assimileeren, zelfs als de belangen van 'olen in het spel zijn, BOYCOTT VAN DE ARABIEREN TEGEN DE JODEN? Volgens berichten van het Duitsche Nieuwsbureau uit Jerusalem in in plaats van de staking van de Arabieren, welke eenige dagen geleden is geëindigd, een aoycott van de Arabieren tegen de Jo den afgekondigd. Voor de Joodsche winkels zijn boycott- posten van de Arabische jeugd geplaatst, tegelijkertijd trachten de Arabische koop. lieden den groothandel in artikelen, wel- ce tot nu te uitsluitend door Joden wer den geleverd, opnieuw te organiseeren om te voorkomen, dat de kleine Arabi sche kooplieden in de toekomst bij Jood sche grossiers moeten koopen,, Verder gaat het gerucht, dat de lei der van den Arabischen opstand, Fauzi Kawoektsji, gisteren te Jerusalem een onderhoud heeft gehad met zijn onder aanvoerders over verdere strijvd-Jmaat- regelen tegen de Joden. VAARTUIG OMGESLAGEN. 12 dooden. Op de Hawkesbury River is een vaar tuig', waarin zich veertien personen be vonden, door een rukwind omgeslagen. Slechts twee opvarenden konden wor den gered, nadat zij den geheelen nacht op een rots hadden doorgebracht. De twaalf anderen zijn om het leven geko- men. j gz. DE „OKEANIS" GEBORGEN Het Grieksche schip „Okeanis" dat gistermorgen ten Westen van IJmuiden door de bemanning was verlaten omdat het in zinkenden toestand verkeerde is door de Nederlandsche zeesleepers ge borgen. De sleepboot „Witte Zee" die het eerst bij het schip was, is er gister middag om kwart voor vijf in geslaagd een tros uit te brengen en de „Okeanis" op sleeptouw te nemen, waarna men koers zette naar den Nieuwen Water weg. Drie man van de „Witte Zee" en drie Grieksche zeelieden zijn op „Okeanis' overgestapt om te assisteeren. De sleep kwam te ongeveer negen uur te Hoek van Holland aan. Met drie sleepbooten is het Grieksche schip binnengekomen. De geheele sleep vertrok daarna naar de Waalhaven om daar te meeren. OVERWEG GEOPEND, TERWIJL EEN TREIN NADERDE.. Gistermiddag te kwart voor zes had op den spoorwegovergang aan de Wees- perzijde bij den Omval te A m s t e r dam een ongeluk plaats, dat wonder- goed is afgeloopen, dank zij de tegen woordigheid van geest van den machi nist van den op dien tijd van de richting Utrecht komenden materieel-Dieseltrein. De boomen van den overweg waren gesloten om twree treinen, nl. een uit de richting Amsterdam en een uit de rich ting Utrecht te laten passeeren. Aan beide zijden van de spoorboomen stonc op dit spitsuur een lange file auto's, wielrijders en voetgangers te wachten tot de overweg weer vrij zou zijn. De hulp-overwegwachter beging toen een fout, die bijna allernoodlottigste ge volgen zou hebben gehad. Hij opende namelijk de boomen vóór de trein uit de richting Utrecht was gepasseerd. Zware vrachtauto, een tractor met aan hangwagen van de meubel-transport firma Batenburg uit Den Haag, komende van Utrecht en op weg naar de hoofd stad, stond aan de Diemensche zijde van den overweg, en toen de boomen opengingen, duurde het een oogenblik voor de chauffeur den motor op ga had gebracht. Dit oogenblik tijdsverlies zou zijn redding worden. Hij zette ten slotte den motor aan en was bijna tot de rails gereden, toen de Dieseltrein (waarin zich geen passagiers bevonden het was een zg. materieeltrein) naderde Zoowel de chauffeur als de bestuurder v,an den trein zagen welk een ontzet tend ongeluk dreigde. De treinbestuurder, die de boomen ge opend zag, stelde onmiddellijk het gil lend alarmsignaal in werking, terwijl hij met volle kracht remde. De chauffeur had van zijn kant op hetzelfde oogenblik het stuur omgegooid, enkele centimeters voor de rails. De remmende trein schaaf landing bij Chelsfild in het graafschap de langs zijn linker voorspatbord, ver nielde dit gedeeltelijk en kwam een me ter of tien voorbij den overweg tot stil stand. De wielrijders en de voetgangers ïadden zich, hoewel het een narrow escape was, door het fluitsignaal van den trein gewaarschuwd, nog tijdig in veiligheid kunnen stellen. Alles is dus zonder persoonlijke ongelukken en met geringe materieele schade afgeloopen. De hulpoverwegwachter had, naar hij verklaarde, het aankondigingssignaal van den Dieseltrein niet gehoord. MOTORTJALK OP HET IJSSELMEER AAN DEN GROND GELOOPEN. Gistermiddag is op het IJsselmeer 4 a 500 meter van de Naardensche kust, de motortjflk „Lichtdrager" aan den grond geloopen. Een boot van de Huizer havendienst is uitgevaren om de bemanning van de tjalk van boord te halen. Dichtbij de tjalk heeft de Huizerboot een roeiboot uitgegooid en daarmee de vier opvarenden met veel moeite van joord gehaald en in Naarden binnenge bracht, waar de bemanning van de tjalk bestaande uit twee Nederlanders en twee Duitschers, onderdak is verleend. De motortjalk is afkomstig uit Heem stede. Het scheepje was van Amsterdam uitgevaren en wilde vanmorgen vroeg bij' Urk voor anker gaan. Het sloeg even wel kort daarna van de ankers los en werd tegen de Gooische kust gedreven. Achthuizen: 1 doode. Gistermiddag is bij het station te Achthuizen de 69-jarige caféhouder P. Jacobs door de tram, welke op weg was van Middelharnis ,naar Ooltgensplaat, aangereden en vrijwel op slag gedood. Assen; i doode. Gisteravond is op den rijksstraatweg AssenGroningen ter hoogte van Pee- lo de 23-jarige landbouwer W. Nijen- huis uit Schoonoord (gem. Sleen) met zijn motorfiets tegen een voor hem rijdende boerenwagen gereden. Hij maakte een zwenking naar links en kwam voor een vrachtauto terecht. N. werd door den wagen gegrepen en werd op slag gedood. Bedum: 1 doode. Gistermiddag is de 13-jarige A. Ok- kinga te Bedum, toen hij per fiets uit Groningen huiswaarts keerde, ter hoog te van den spoorwegovergang te Be dum bij het uitwijken voor een personen auto door een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto gegrepen. De knaap bekwam verwondingen aan het hoofd en is des avonds aan de ge volgen van het ongeval overleden. Toen de minister van handel, nijver heid en scheepvaart, prof, dr. ir. H. Ge- lissen dezer dagen met een radiorede de middenstandscampagne-1936 officieel opende, heeft hij deze gelegenheid aan- gegerepen om in breeder kring nog eens een toelichtende beschouwing te geven in verband met de prijsbeweging als ge volg van de monetaire maatregelen der regeering. Deze uiteenzetting van den minister verdient om meer dan één reden de vol le aandacht, reden waarom wij den woordelijken tekst hier laten volgen: „Met vreugde kan geconstateerd wor den, dat het Nederlandsche publiek zeer verstandig op de genomen monetaire maatregelen gereageerd heeft en in geen enkele opzicht tot hamsteren is overgegaan. Dit is volkomen juist ge zien, want hiervoor is immers geen re den, ook al worden sommige artikelen, te weten, die waarin buitenlandsche grondstoffen verwerkt zijn, duurder. Intusschen moge ik, ten behoeve van de prijsstelling, nog enkele nuttige wen ken geven, al voeg ik hieraan gaarne toe, dat onze middenstand in het alge gesproken ten opzichte van de prijzen een zeer waardige houding heeft aan genomen, een houding die niets dan lof verdient. Er is, en dit is zeer begrijpelijk na de door de Regeering genomen mone taire maatregelen, van verschillende zijden over de middenstandsprijzen ge schreven. De strekking van de wet te gen prijsopdrijving is nog niet overal even goed verstaan, weshalve ik er hier nog eens op terugkom. Zooals ik dit reeds bij de behandeling in de beide Kamers der Staten Generaal gezegd heb, bedoelt de wet „onredelijke prijsverhooging" tegen te gaan, waaron der dan verstaan wordt, een prijsver hooging, die in verband met de omstan digheden, die in het betreffende bedrijf heerschen niet gemotiveerd is. Ik moge dit aan de hand van een voorbeeld toe lichten. Een kleermaker, die een pak, te ma ken uit buitenlandsche stof, vóór 26 September in bestelling kreeg, is ver plicht dit thans tegen den toen overeen gekomen prijs af te leveren. Het is dus de plicht van den verkooper loopende contracten of bestellingen af te wikke len. Indien men echter thans bij dien kleermaker hetzelfde costuum bestelt zal men meer moeten betalen en we zooveel meer als de buitenlandsche bijv. Engelsche stoffen, in prijs zijn ge stegen. Bij een depreciatie van den gul den met 20 moet men voor Engel sche stoffen 25' meer betalen. Kostte e stof voor een heerencostuum nu voor de depreciatie 40 gld., dan zal de prijs thans 50 gld. bedragen. Zijn overi gens geen buitenlandsche producten in het betreffende costuum verwerkt, dan mag de prijs dus met 10 verhoogd worden. Het is duidelijk, dat de totale prijs van het pak, niet met 26 ver hoogd mag worden. Deze verhooging mag ook doorgevoerd worden, indien de kleermaker de stof reeds in voorraad heeft. Het is niet noodig, indien de kleermaker zulks niet wenscht, dat de consument profiteert van de omstandig heid dat de kleermaker over een voor raad buitenlandsche stoffen beschikt. De kleermaker mag ook, in het geval dat hij de betreffende stoffen reeds in voorraad had, den prijs berekenen dien hij ervoor zou moeten betalen, indien hij ze „thans zou moeten koopen", met andere woorden, hij mag, ook al levert hij uit voorraad, de vervangingswaarde berekenen. Wat voor den kleermaker geldt, geldt ook voor de andere winke liers: Bij den aankoop van producten moe ten de winkeliers zich afvragen of deze al of niet uit het buitenland komen, of daarin buitenlandsche grondstoffen ver werkt zijn. Is dit het geval, dan moeten zij thans aan den fabrikant of grossier meer betalen dan voor 26 September. Is dit niet het geval, dan is daarvoor, indien om andere reden de prijs van het artikel niet gestegen is, geen grond aan wezig. Worden door fabrikanten of grossiers, naar hun meening, hoogere prijzen dan in verband met het depre ciatie-percentage van den gulden noo dig is, gevraagd, dan deelen zij dit on verwijld mede aan 't departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, of aan den burgemeester van hun gemeen te en aan dien van de gemeente, waarin de betreffende leverancier woont. Prijzencommissies voor prijscntröle acht ik niet noodig, overigens hebben wij al reeds te lang en te veel overheidsbe moeiing met het bedrijfsleven gehad. Verder ben ik ervan overtuigd, dat klachten over prijsopdrijving zeer snel zullen verminderen. Ik heb wat dit punt betreft eenerzijds voldoende ;vertrou- wen, dat de Nederlandsche fabrikanten, handelaren en middenstand met de Re geering mede zullen werken, en omge keerd, wil het mij toeschijnen, dat men in kringen van handel en nijverheid er voldoende van doordrongen is, dat wij op het departement uitstekend op de hoogte zijn van de kostenprijstechniek, en de gemaakte kostprijsberekeningen tot- in details kunnen controleeren. Zoo noodig zal ik overigens niet aarzelen, de wet tegen prijsopdrijving, in al die gevallen waarin niet van „normale stij ging", maar van „onredelijke verhoo ging", sprake is, toe te passen. In het algemeen- is de middenstand zijn voorraden tegen oude prijzen blij ven verkoopen. Dit is, al brengt het ook iets minder winst op het oogenblik, voor de toekomst goed gezien. Juist hierdoor bindt de winkelier zijn vaste afnemers blijvend aan zijn persoon en aan zijn zaak. Afnemers binden aan zijn zaak, daar in moet niet alleen nu, maar ook straks de kracht van den middenstand liggen". ONTVANGEN BOEKEN. Brochure. „Zal Nederland het slagveld van Europa zijn?" Een poletiek strategische beschouwing door Propugnaculum. Met deze brochure bedoelt de schrijver uiting te geven aan zijn ongerustheid over het lot van ons land, wanneer de oorlog in Europa weer zou uitbreken. De schrij ver wijst er op, dat de situatie van Ne derland bij het uitbreken van een nieu wen oorlog een geheel andere is dan in 1914 en waarschuwt met klem van re denen tegen een verdere aftakeling van ons verdedigingsapparaat. De brochure is voorzien van een situa- tieteekening, waarop de versterkingen van België en Frankrijk duidelijk zijn .aangegeven. De brochure verscheen WJ de uitgeverij Kirchner te Amster dam, Padvinders uit vroeger eeuwen, „Van padvinders uit vroeger eeu wen",, door J. C. Mollema. Uitgave v^n de Nederlandsche padvinders ter gele genheid van de Wereldjamborée 1937 te Bloemendaal. Het boek is geïllustreerd met vele teekeningen en schetsen uit de 16e en 17e eeuw. Deze uitgave ver scheen bij de uitgevers H. D. Tjeenk Willink en Zoon's Uitgevers Mij. te Haarlem. „Devaluatie-ervaringen in België", door A. J. Wl Renaud. Uitgave van het comité voor devaluatie bij de Erven F. Bohn N.V. Uigevers te Haarlem. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. VAN HERE, Postweg B 23. Middelburg, 21 Oct. Fruitveiling. Op de veiling deden: Peren: Beurré Aremberg 18 c., idem Mérode 1315 c,, idem Clairgeau 1011 c„ idem Alex. Lucas 16 c,.. Nouveau Poiteau 716 c., Maagdepeer 1317 c., Doyenne de Com- mice 1835 c., William 1120 c., Com-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5