ZEELAND. Toespraak van H. M. de Koningin. MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. den etc., zoomede de oud-commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. De aankomst van de Koningin. Een gejuich, dat zich spontaan in de rijen der wachtenden voortplantte, weer klonk toen de ,auto met den koninklij ken standaaru en daarachter die met 't klein gevolg te omstreeks 11 uur in zicht kwamen. Tervgijl de auto's aanre den, speelde de stafmuziek het „Wil helmus". Nadat de landsvrouwe de ,auto verlaten had werd zij begroet door den burgemeester van Soest, mr. G. de Keth waarna diens dochter de Koningin een bloemenhulde aanbood. Vervolgens werd H. M. en haar gevolg naar het pa viljoen geleid, warm en gedragen klonken, nadat ie Koningin gezeten was, de stemmen der zoo talrijk vertegenwoor-.^de school jeugd, weiKe, uegeieid ^or de stafmu ziek, het le vers zong van het „O Heer, die daar des hemels tente spreydt". Onder doodsche stilte ving hierna de burgemeester zijn gedachtenisrede aan, waarin hij er aan herinnerde dat de bur gerij van Soest met den haar kenmer kenden eenvo.. net monument heeft on gericht aat is gewijd aan haar, die een koninklijk voorbeeld van toewijding, trouw en liefde is geweest, die nimmer heeft opgehouden wel te doen en ten ze gen van een ieder is geweest. De onthulling. Nadat de stafmuziek ten gehoore had gebracht het „Wilt heden nu treden", was het de voorzitter van het comité .uit de burgerij, de heer A. 0. Dammers, die een korte rede uitsprak. Spr, zeide dat het een gelukkige ge dachte van den gemeente-secretaris, den heer Batenburg geweest is, om te trach ten in deze gemeente te komen tot de oprichting van een eenvoudig gedenk- teeken gewijd aan de nagedachtenis van H, M. de Koningin-Moeder. Een eenvoudig gedenkteeken. Eenvou dig niet alleen, omdat de tijdsomstandig heden niet gedoogen iets grootsch te stichten, maar ook omd.at dit H. M. de Koningin-Moeder het meest welgevallig zou zijn geweest. Wanneer dan straks, aldus spr. in het daarvoor geschikte jaargetijde het mo nument steeds van groen is voorzien, zal, bij het zien van de beeltenis v,an H. M._ de Koningin-Moeder menige gedachte levendig worden en menige her innering rijzen aan de edele landsvrouwe, die op zoo uPnemende wijze de harten van het Nederlandsche volk, in het alge meen en die van de Soester bevolking in het bijzonder heeft weten te w'nnen. Mijnheer de Voorzitter van 't Comité. Het is mij een bijzondere voldoening dat het mij mogelijk was heden hier aan wezig te zijn en gevolg te kunnen geven aan uw verzoek, het monument ter meesten van ae aanwezigen was het thans onthulde gedeelte: het op de zuil in wit natuursteen gebeeldhouwde me daillon, hetwelk en profiel, de vriende lijke minzame trekken doet zien van wij len H. M. de Koningin-Moeder, 't hoofd met het weduwenkapje getooid. Onder het medaillon eveneens in wit natuur steen uitgevoerd, de gedenkplaat, waar van de inscriptie gewaagt van de op richting van dit monument door de bur gerij van Soest, als dankbare herinne ring aan de Koningin-Moeder. Onder advies van prof. Huib Luns is dit prachtige beeldhouwwerk vervaar digd door den heer H. J.Etienne te Delft. Begeleid door den burgemeester begaf de Koningin zich naar het monument, dat H. M., terwijl het publiek onder be geleiding van de stafmuziek, het „Wil helmus" zong, in diepe aandacht be schouwde. Na de bezichtiging was het opnieuw de voorzitter van het comité, die met een korte rede het monument aan het gemeentebestuur overdroeg, voor welk college de burgemeester het geschenk met groote dankbaarheid aan vaardde en deze aanvaarding bekrach tigde door namens het gemeentebestuur een krans aan den voet neer te leggen. Défilé van vereenigïngen. Nadat, begeleid door de stafmuziek, de schooljeugd het eerste en derde cou-; plet van „Geluckig vaderland" had ge zongen, vond het défilé langs het monu ment aan van de plaatselijke vereenigin- gen. Het voorbijtrekken van den langen stoet werd door de Koningin met groote belangstelling gadegeslagen, waarbij de landsvrouwe tevens getuige was v,an 't feit dat tijdens het défilé tal van bloe men aan den voet van het monument werden neergelegd. Tijdens het défilé werd op verzoek van H. M. de beeldhouwer van het me daillon, de heer Etienne, aan haar voor gesteld. De Koningin onderhield zich geruimen tijd met den heer Etienne en zeide zeer getroffen te zijn door de sterke gelijke nis van het medaillon. Het was een treffend slot van deze plechtigheid, voor het verloop waarvan Hare Majesteit, alvorens den terugtocht te aanvaarden, jegens den burgemeester van haar hooge ingenomenhe'd heeft ge'uigd. DE N.S.B. HEEFT GEEN LEDEN DOCH ENKEL DONATEURS. Slechts de heer Mussert is alleen lid! De heer F. W. Wessels schrijft ons nog: De Stichtingsactes van N.E.N.A.S.U. en „De Stormvogels" vertoonen zéér veel overeenkomst met de stichtingsacte van de N.S.B.; zij laten zien, dat het lid maatschap dezer Beweging een f i c - t i e i s. Leden z-ij n er n i e t; de heer Mussert is alléén lid en de anderen landsche gezantschap te Berlijn en het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft ertoe geleid, dat de Duit sche regeering de harerzijds genomen maatregelen tot uitwijziging van een viertal Nederlanders uit Duitschland heeft ingetrokken. Door deze intrekking is de weg ge- effend tot verder diplomatiek overleg ten einde het gerezen conflict volledig tot oplossing te brengen. HET BELLAMY-STELSEL Voordracht mr, P IJssel de Schepper, In 1888 publiceerde de redacteur van de „New York Evening Post", zekere Edward Bellamy, een boek getiteld „Looking BackwardDaarin werd, in romanvorm, een hervorming van 't maatschappelijk leven op semi-socialis- tischen of coöperatieven grondslag be pleit. Het boek trok al ras een gewel dige belangstelling; 't werd in Amerika en in Europa wijd verspreid en in ve lerlei talen vertaald, ook in 't Neder- landsch, onder den titel „In het jaar 2000". Aanvankelijk beschouwde men dit boek als een utopistischen roman en meer niet zooals bv. Thomas Moores „Utopia" en de weinig bekende maar niettemin voortreffelijk geschreven Ne derlandsche utopischen roman van een Zeeuwschen auteur, schuilgaande achter den naam „Werther", die onder den titel „Emancipatoria" reeds in 1874 bij Gebrs. Kraay te Amsterdam ver schenen was maar al spoedig bleek, dat Bellamy met zijn werk zeer be paald een systeem van hervorming der menschheid op het oog had. De rest van zijn leven besteedde hij aan de verbrei ding, in woord en geschrift, zijner ideeën. Zijn vorm van gematigd idealis- tisch-communisme, waaraan hij den naam „nationalisme" gaf, kreeg in Ame rika zelfs vorm in een „Nationalistische partij", maar politieken invloed heeft zij destijds niet mogen verwerven. In 1897, publiceerde Bellamy zijn tweede werk: „Equality", onder den titel „Ge lijkheid voor allen" in het Nederlandsch verschenen. Een jaar later stierf Bella my. Zijn denkbeelden leven echter nog voort in de Internationale vereeniging „Bellamy", welke de idee der „geza- mentlijke voortbrenging onder gemeen schapsleiding, tegenover gelijkelijke distributie van het voortgebrachte" pro pageert en, in Nederland, het Neder landsche volk in geestelijk en moreel opzicht rijp wil maken voor de gedach ten van Edward Bellamy." «vxmg uoi auuyxvx owii, niüei voeren. Er is in dezen, aldus spr., maar één uitweg: afschaffing van het winst systeem. Dat wil zeggen: niet meer de individualistische productie maar de bewuste productie naar behoefte, door de gemeenschap en voor de gemeen schap. Dit is: broederschap in praktijk. Ieder werkt voor iedereen, en het geld als bron van alle ellende wordt afgeschaft. Heel het Nederlandsche Volk wordt één groote coöperatieve vereeniging; aan het einde des jaars ontvangt ieder lid dezer coöperatie zijn g e 1 ij k e aan deel op z'n giro-rekening, hij betaalt daarvan per giro-biljetten, en wat er aan het einde des jaars nog op z'n giro conto staat valt terug aan den Staat. Buitenlandsche vorderingen worden per clearing verrekend. Inhaerent aan dit stelsel is een ge- meenschaps-opvoeding, waarbij alle aankomende leden der „Coöperatie" tot hun 21e jaar school- en vakopleiding krijgen, daarna tot hun 55e (later 45e) jaar in het „arbeidsleger" komen, met 10 jaar reserve-dienst. In den breede heeft spr. dit stelsel ontwikkeld en aangetoond hoe het voortvloeide uit, of aansloot op, zijn opvattingen aangaande de evolutie der menschheid. Na de pauze beantwoordde mr. Yssel- de Schepper een aantal schriftelijké in gediende vragen, waarna mr. M, W. G. van der Veuruit naam van alle aanwezigen den spreker dank zeide voor diens interessante en met zoo war me overtuiging uitgesproken causerie. STRIJD TUSSCHEN EEND EJjT RAT. Hedenmorgen lag midden in de vest bij den Veerschen Singel een eend in het water en sloeg met de pooten in de lucht blijkbaar vechtende tegen iets. Verschil lenden dachten, dat het dier aangereden was, zooals wel meer gebeurt, als zij op bij de woningen neergeworpen etensres ten afgaan. Daarom is het beter die aan den waterkant te deponeeren. Men dacht er al over het dier uit zijn ellende te verlossen door een schot, toen een ander op het idee kwam, dat een rat in het spel zou zijn. En toen men dan ook een ladder met een harden klap in het water liet vallen, kon de eend met ver lies slechts van enkele veeren haar weg door het water vervolgen en was het duidelijk dat een rat haar te pakken had gehad en nu door den schrik den strijd had moeten opgeven en was gevlucht. Deze zeldzame strijd in de dierenwereld trok veel belangstelling. VEERTIG JAAR IN DIENST. Dinsdag herdacht de heer C. van den Broek, expeditiebaas, den dag, waarop hij 40 jaar aan de meelfabriek alhier werkzaam was. De directie van de N.V. fruit zeer hard, vandaar den grooten aanvoer. Sommigen schijnen niet te weten, wat het woord aanvoerveiling beteekent en waren van meening dat op de veiling te Goes wel eens een grooter bedrag aan omzet plaats vond, doch dan was dat op de zoogenaamde groote- of monstervei lingen, waarbij niets is aangevoerd, ter wijl bij aanvoerveilingen al het fruit in de gebouwen staat opgesteld en dus ook weer moet worden weggeladen, wat aan vele handen werk verschaft. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week 53 opgebracht. SCHIP GESTRAND. Sedert Maandag lag het Noorsche s.s. „Beth" van Casablanca naar Vlissingen op de reede voor anker. Thans is het schip afgedreven en bij Rammekens aan den grond geloopen. Nader wordt gemeld dat het schip is vlot gekomen. RAAD VAN 'S-HEER ARENDSKERKE. Begrooting 1937 vastgesteld Eenige wrijving met hei Burger lijk Armbestuur. 's-HEER ARENDSKERKE. In de gis termiddag gehouden Raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Elenbaas, waren alle leden aanwezig. Nadat de V o o r z. in sympathieke bewoordingen de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard gememoreerd had, deelde hij o.a, mede, dat de ver- laging opcenten op personeele- en ge meentefondsbelasting w,as goedgekeurd. Voorts, dat door de familie Lewe van Nyenstein voor de burgemeesterskamer was geschonken een tafel, een tegelta bleau, een klok, een zilveren inktstel en eenige wandborden. Op advies v,an Ged. Staten werd hier na de wedde van den veldwachter te Nieuwdorp, die f 100 meer bedraagt dan door de verordening regelende de bezol diging der veldwachters is bepaald, in de betreffende verordening vastgelegd. Verder zullen de dienstjaren van qapitu- lanten niet meetellen bij de bepaling van de bezoldiging. Vervolgens werd een nieuwe veror dening op de inning der havengelden vastgesteld. Eenige tarieven werden ge wijzigd en de maten verder door gewich ten vervangen. De begrooting 1937 van den gemeen- schappelijkenkeuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring Hein- kenszand, werd goedgekeurd, behoudens de posten voor waterleid ng en electri- schen stroom voor het laboratorium van den veearts. De Raad was van meening,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 4