zoo goed voor 't leer! DE GOUDEN RAT KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 20 OCTOBER 1936. No. 248. Groote doos 10 cent. Extra groote doos 15 cent. Om de hegemonie in de Middellandsche zee. DISCONTO-VERLAGING NEDERLANDSCHE BANK. (Ingez. Med.) DE NEUTRALITEITSVERKLARING VAN KONING LEOPOLD. Pleegden België en Nederland overleg? VREEMDELINGEN MOETEN ZICH VAN POLITIEKE ACTIE ONTHOUDEN. PRIJSOPDRIJVING. DE INVOER VAN NEDERLANDSCHE LANDBOUWPRODUCTEN IN BELGïc. HET HAAGSCHE „ZEDEN- SCHANDAAL". De Italiaansche regeering heeft on langs hoog van den toren geblazen. Er werken in Italië op volle kracht enkele honderden fabrieken voor oorlogsdoel einden en er staan meer dan 20 oorlogs schepen van verschillende klasse op sta pel, zoo deelde ze met veel nadruk me de. Mussolini had over dit een en ander een uiteenzetting in den ministerraad ge geven. Hij achtte 't blijkbaar wensche- lijk, dat de geheele wereld van zijn ex posé op de hoogte werd gebracht. Dit laatste is van veel belang. Minis terraden vergaderen achter gesloten deu ren. Alleen datgene, wat ze kwijt willen, krijgt de buitenwacht te hooren, tenzij er lekken zijn, zooals nogal eens in Frankrijk en (wonderbaarlijk genoeg) enkele maanden geleden in Engeland, toen er iets over de begrooting bekend werd, voordat ze was ingediend bij het Lagerhuis. De Engelschen hebben van lekken een nationale afkeer. Minister Thomas moest dat aan den lijve onder vinden. Hij had te goeder trouw ver moedelijk zijn mond voorbij gepraat maar tuimelde prompt van zijn ministers zetel. De mededeeling van de Italiaansche regeering was dus opzettelijk. Zij wilde, dat de geheele wereld zou hooren, hoe geducht Italië's militaire apparaat is, of althans in afzienbaren tijd zal worden. Ze waarschuwde Gisteren heeft men kunnen lezen, dat de Engelsche regeering van plan is, om het tempo, waarmee ze sinds eenigen tijd de Engelsche weermacht aan het „aanpassen" is, zeer vermoedelijk zal versnellen. Ongeveer een jaar geleden is John Bull met de aanpassing begon nen, nadat hij ontdekt had, dat Duitsch- land hem in de lucht op zijde was ge streefd en nadat hij zekere ervaringen had opgedaan tijdens den oorlog in O. Afrika, De Britsche vloot, die toen in de Middellandsche Zee werd samenge trokken, om Mussolini duidelijk te ma ken, dat daar zekere Engelsche belangen ontzien dienden te worden, zou nauwe lijks tegen de Italiaansche opgewassen zijn geweest. Veel meer schepen hadden de Engelschen echter niet voor de ver dediging dezer belangen beschikbaar, of ze zouden het Britsche koninkrijk zelf „ontbloot" moeten hebben. De Engel sche vliegtuig- en motoren-fabrieken, de munitie-fabrieken en de scheepswerven zijn na deze ervaringen onder de orders bedolven geraakt. Er is geen land ter wereld, waar met zooveel geweld en in zulke groote hoeveelheden ultra-modern oorlogstuig wordt gefabriceerd. De Engelsche regeering zou nu echter van plan zijn, het tempo nog meer op te voeren. Naar alle waarschijnlijkheid heeft dat voornemen iets te maken met Mussolini's waarschuwing bovenge noemd. Men zou het kunnen beschouwen als het antwoord op die waarschuwing. Dat de Italiaansche regeering met haar indrukwekkende mededeeling in 't bijzonder Engeland heeft willen intimi- deeren, is buiten kijf. Immers het accent er in viel op de offensieve uitbreiding van de vloot. Italië wil een zoo sterke vloot bouwen, dat het de Middelland sche Zee kan beheerschen een harte- wensch van den Duce. De groote con current ten deze nu is Engeland, Met hun steunpunten te Gibraltar, op Malta en in Egypte namen de Engelschen tot dusver in deze buurt een oppermachtige positie in. Ze meenen die noodig te heb ben, aangezien gewichtige koloniale be- belangen er afhankelijk van zijn: de ver dediging van Palestina en den Soedan; de bescherming van den voornamen handelsweg met Br.-Indië en het Verre Oosten. Mussolini staat op het stand punt, dat hoezeer dit allemaal waar moge zijn Italië zich niet langer in den hoek kan laten duwen. Na de verovering van Abessynië zijn de belangen, welke zijn land bij een sterke maritime positie in de Middellandsche Zee heeft, even groot als de Engelsche geworden. De verbinding met het geweldige koloniale rijk, dat het nu in Oost-Afrika bezit, loopt voor een deel parallel met den En gelschen zeeweg naar Indië. Op een militair overwicht in deze buurt moet Italië derhalve ook aanspraak maken De controverse ziet er tamelijk ha chelijk uit. De Engelschen verstaan op het punt hunner „handelsslagader" geen gekscheren. Voor de Italianen is de kwestie behalve een aangelegenheid van in financieele getallen uit te druk ken belang een nationale eerezaak. Geen van beide partijen zal er daarom gemakkelijk toe gebracht kunnen wor den, een veer te laten. Ze bouwen nu vloten tegen elkaar op. Daarbij is En geland onmiskenbaar in het voordeel, nademaal het over veel meer geld en hulpbronnen beschikt. Maar Italië heeft zijn gunstige ligging voor. De Engelsche steunpunten in de Middellandsche Zee boetten sinds 't luchtwapen zulke groo te afmetingen aannam, een aanzienlijk deel hunner beteekenis in. Zoo ligt Mal ta onmiddellijk onder het bereik van alle Italiaansche bomenwerpers. En wat moet het met Gibraltar worden als in Spanje een rechtsche regeering aan het bewind komt, dank zij de hulp van Italië? De Engelschen beseffen drommels goed, dat hun vroegere overwicht in elk geval leelijk belaagd wordt en dat ze op den duur zeer waarschijnlijk althans 'n deel er van prijs moeten geven. Het is niet ondenkbaar, dat die wetenschap hun na verloop van tijd zal inspireeren tot 't openen van onderhandelingen met de Italianen. De situatie is tenslotte niet zoo, dat de Italiaansche en de Engelsche belangen een duidelijke tegenstelling vormen. De huidige controverse zou men abstract kunnen noemen, Het gaat meer om het spel dan om de knikkers. Een verzoening mag daarom geenszins uitge sloten worden geacht. Er is in de Mid dellandsche Zee ruimte genoeg voor een ItaliaanschEngelsch overwicht. Waarom zou niet gaan samenwerken, wat niet per se gescheiden hoeft te blijven? De Nederlandsche bank heeft besloten met ingang van heden het wisseldiscon to te verlagen van 3 tot 2K procent. Van den hoogsten stand van 4 Li pro cent in dit jaar, waarop het disconto op 4 Juni j.l. gebracht werd, is het hierme de weer op het laagste niveau van 2 Yt procent beland, welke noteering juist vier maanden van kracht is geweest. Was voorheen een discontowijziging van de centrale credietinstelling meest al een maatregel welke verband hield met de positie van ons ruilmiddel ten opzichte der buitenlandsche valu ta's, het z.g. klassieke middel waarmede de bank het ruilmiddel en den goud voorraad wist te beschermen, thans be hoeft men hierin niets anders te zien dan een zuivere aanpassing van de offi- cieele geldtarieven aan die van de open markt. Gister noteerde part. disconto 2% a 2Vt procent, daggeld 2 procent en pro longatie 2% procent. De Nederlandsche Bank helpt door een verlaging van de officieele tarieven dus mede om de ruimte van de geldmarkt te bevorderen. Het officieele Nederlandsche bankdis- conto beweegt zich thans op hetzelfde niveau als dat in Frankrijk, waar de verlaging tot 2 y2 procent op 8 October j.l. werd ingevoerd. Sinds de afkondiging van het embargo op den gouduitvoer en de daarmede ingetreden veranderde monetaire verhoudingen voor ons land, is de kenmerkende eigenschap van een disconto-verhooging of verlaging ver dwenen. Het goud berust thans behalve in de kluizen van de Nederlandsche Bank ook voor een deel als werkkapi taal in handen van het wisselkoers-ega lisatiefonds, dat zoo noodig op de wis selmarkt zal ingrijpen om ongewenschte schommelingen te voorkomen. Tot dusver is van een dergelijk in grijpen nog niet veel naar buiten geble ken, Ons ruilmiddel heeft na de eerste zenuwachtige dagen der depreciatie, weldra een richting van herstel ingesla gen en het depreciatie percentage liep geleidelijk terug tot iets beneden de 21 procent. Gister waren de buitenland sche wisselkoersen weer iets hooger en steeg het devaluatiepercentage tot 21.3 Uit dit alles blijkt echter, dat het ver trouwen in de regeering en ons staats- crediet ondanks de noodzakelijk gewor den monetaire maatregelen niet minder zijn geworden, van welk feit de vaste houding onzer beleggingsmarkt een duidelijke weerspiegeling geeft. Over de voorgeschiedenis van de neu- traliteitsverklaring van den koning van België meent het Engelsche blad de „Star" te kunnen berichten, dat aan de ze rede van koning Leopold een belang rijke diplomatieke bespreking tusschen de regeeringen van België en N e d e r- 1 a n d is voorafgegaan. Het resultaat hiervan zou zijn ge weest, dat beide landen, voor het ge val de voorgenomen besprekingen over een Westpact zouden worden gevoerd, de overige deelnemers aan de bespre kingen zouden verzoeken om een ga rantie voor hun landen als neutrale ge bieden in West-Europa, welke buiten elk conflict tusschen andere mogendhe den moeten worden gehouden. Het liefst zouden zij een gemeenschappelijke neu- traliteitsgarantie zien, doch indien noo dig, zouden zij ook goedkeuren, dat hun neutraliteit voor elk afzonderlijk wordt gegarandeerd. Echter ook als hieromtrent geen over eenstemming zou kunnen worden be reikt, dan zouden de beide staten bui ten ieder verbond blijven, (Naar ons bij informatie te bevoegder plaatse in Den Haag werd medegedeeld, zou dit be richt eiken grond missen.) De minister van sociale zaken heeft geantwoord op schriftelijke vragen van den heer Van der Waerden (s.d.) be treffende het weigeren van een werk vergunning aan het cabaret „Die Pfef- fermühle". Voor het werken van vreemdelingen, behoorende tot 't cabaret „Die Pfef- fermühle", is vergunning geweigerd we gens de uitgesproken politieke strek king van de voordrachten van dat caba ret. De regeering stelt zich op het stand punt, dat vreemdelingen zich hier te lande van politieke activiteit hebben te onthouden. De politieke strekking van hetgeen genoemd cabaret voor het voetlicht brengt, werd door de onderne mers daarvan niet ontkend. De minister is mitsdien niet bereid den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling in overweging te geven, als nog werkvergunning te vèrleenen voor de in Maart 1937 voorgenomen tournee van genoemd cabaret. De Nederlandsche bakkersorganisa ties deelen mede, dat zij geprotesteerd hebben bij de regeering tegen de ver hooging der spijsvetten met 4 ct. per kg. Tevens verzochten zij de regeering ten spoedigste maatregelen tegen deze prijsopdrijving te treffen, aangezien door deze verhooging de kostprijs van het brood wordt verhoogd, hetgeen voor de bakkerij wederom ernstige ge volgen heeft, aangezien broodprijsver- hooging niet mag worden toegepast. Nog werd onder de aandacht der re geering" gebracht, dat deze prijsopdrij ving ongedaan zou kunnen worden ge maakt door verlaging der heffingen op prijsvetten, welke thans 40 ct. per kg bedragen. Officieel wordt uit Brussel medege deeld: In verband met recente besprekingen tusschen de Belgische en Nederlandsche belanghebbende departementen is beslo ten bij wijze van proef macht'ging te verleenen tot herstel van een gedeelte der contingenten voor Nederlandsche landbouwproducten, die opgeschort wer den, met dien verstande, dat dit zal ge schieden ten aanzien van de artikelen, voor welke de tegenwoordige toestand dit schijnt toe te staan zonder inconve nient. Uitdrukkelijk is overeengekomen, dat de machtigingen slechts zullen worden verleend voorzoover de invoer der be doelde producten niet de concurrentie voorwaarden verzwaart in verband mei de monetaire storingen en dat alle noo- dige maatregelen te dien einde zullen worden genomen door het exporteeren- de land. Naar wij vernemen heeft de minister van financiën, tegelijk met de opheffing naar het Engelsch van PAUL TRENT. 51). Antonio, in het nauw gedreven, vroeg zich af, of het eenig nut zou hebben om zich tegen zijn gevangennenrng e ver zetten, maar hij zag spoedig in, dat dit geen zin zon hebben. Met een diepe zucit liet hij zich langs de kade mee trekken, Daar lag een boot van de Shrike te wachten en zij stapten alle drie in, Lenige minuten later lagen zij langszij en Antonio werd onmiddellijk naar de officiers-kajuit gebracht. De hoofd-commissaris had zich terug getrokken in zijn hut om te rusten, maar verscheen eenige minuten, nadat men hem van de gevangenneming van den Italiaan in kennis gesteld had. Graves wachtte totdat zijn chef den man zou ondervragen, maar het was An tonio, die het woord nam en haastig be gon te spreken. ,,U bent de hoofd-commissaris van den, niet? Dan heb ik een brief voor u Als u die gelezen heeft zult u uw be ambten wel willen opdragen mij anders te behandelen om mij met meer re spect te behandelen", riep hij uit en overhandigde Desbrook's brief aan sir Charles, Ofschoon deze niet aan hem gericht was, doch aan het hoofd van den gehei men dienst van het ministerie van bui tenlandsche zaken, scheurde hij zonder •aarzelen de enveloppe open en las den inhoud. Daarna gaf hij hem door aan den hoofd-inspecteur, dat deze hem ook zou lezen, Antonio wachtte angstig af welk lot hem beschoren zou worden, want de strenge gelaatsuitdrukking van zijn te genstanders* stond hem niet aan. Sir Charles verbrak eindelijk de stilte, „Morgenochtend moet jij dezen man naar Londen brengen, Hardy, Antonio, je Hebt beloofd ons volkomen in te lich ten. In de eerste plaats dit, waar is het jacht? Wat is haar bestemming en waar om ben jij aan land gezet?" „Ja, mijnheer, maar voordat ik u iets vertel, wilde ik wel dat u de belofte van captain Desbrook bekrachtigde", zei Antonio zenuwachtig. „Je kunt dat als in orde beschouwen", zei de hoofdcommissaris „ofschoon ik, om je de waarheid te zeggen, je je straf niet zoo gemakkelijk zou kwijt geschol den hebben, want ik vind, dat je ernstig gestraft behoorde te worden. Niettemin geef ik je mijn wobrd, dat je niet ge straft zult worden voor je vroegere misdaden", „Dank u mijnheer, maar ik zou het een veel rustiger idee vinden, als u dat voor mij zou willen opschrijven", zei Antonio zachtjes. Sir Charles glimlachte en wisselde een geamuseerden blik met Graves. „Ik veronderstel, dat het het beste is, dat ik dat even doe. Ten slotte heeP de man gelijk. Waarom zou hij iemanl vertrouwen al is het dan ook een politie-beambte?" merkte hij droogjes op en schreef in korte bewoordingen 't gewenschte op, Dit document werd aan Antonio over handigd, die het met zorg door las en daarna in zijn zak stak. „Dat is in orde, mijnheer. En nu zal ik uw vragen beantwoorden. Het jacht is op weg naar Leningrad. De route die volgt, leidt langs de Westkust van Ier land en de Noord-kust van Schotland Ik ben bang, dat als u haar nu ging zoeken, u haar niet zoudt vinden, want zij ziel er nu heel anders uit", verklaarde Ati- Lonio. „In welk opzicht?" vroeg sir Charles en de Italiaan lichtte hem nu in over de veranderingen, die waren aangebracht en gaf een nauwkeurige beschrijving van het jacht, zooals het er nu uitzag. „En nu mijn laatste vraag", zei sir Charles. „Waarom werd je aan land ge zet?" Antonio, aarzelde en begon te stame len, dat hij een boodschap moest doen voor Grafton. „Ja, maar wat voor een boodschap?" vroeg sir Charles kortaf, „Kom, vriend, het geeft je niet of je er al om heen draait. Je hebt beloofd te zullen helpen en tenzij je ons alle mogelijke hulp ver leent, vrees ik dat dat briefje van mij niet de minste waarde voor je zal heb ben". Antonio begreep dat hij alles moest vertellen, als hij de bescherming van de politie wenschte en dus vermande hij zich en zei kalm: „Ik was op weg naar Londen met een brief en een sleutel, waarmee ik naar een Bank in Pall Mali moest gaan en waar ik eenige obligaties in ontvangst moest nemen die de prinses daar gede poneerd heeft". Vreugdekreten van Graves en Hardy begroetten deze verklaring en zij knikten elkaar met een verheugden glimlach toe. ,,De obligaties" riep sir Charles uit „Prachtig, nu hebben wij tenminste er gens houvast aan". Antonio onderging een streng kruis verhoor en toen zij de vereischte inlich tingen gekregen hadden, werd hij aan de hoede van sergeant Hardy toever trouwd, die opdracht kreeg de obliga ties in ontvangst te nemen, nadcË zij uit de Bank gehaald waren. „Maar u zult er mij toch zeker wel een deel v,an geven", protesteerde An tonio. „Ik mag niets met zekerheid beloo- ven. Deze obligaties zijn het wettig eigendom van mr. Fraser en ik geloof; dat je er vrij zeker van kunt zijn, dat je beloond zult worden. Meer kan ik niet zeggen en je moet er nu maar genoe gen mee nemen. Neem hem mee Hardy en breng mij rapport uit via de Admi raliteit", zei de hoofdcommissaris kort af en Hardy verdween met zijn metge zel. Onmiddellijk nadat de boot terug was, die hen aan wal gezet had, wierp de Shrike de touwen los en koos weer het ruime sop. Deze nieuwe inlichtingen maakten een beraadslaging noodzake lijk en daar Antonio den tijd had op gegeven, waarop de Emerald Sark had aangedaan, kon men vrij goed bepalen waar het j,acht nu 'ongeveer moest zijn, ten minste wanneer Grafton het plan ten uitvoer bracht, dat hij aan den Italiaan had meegedeeld. Dien avond heerschte er een opgewekte stemming BB1S-C (Ingez. Med.) aan het diner in de officierskajuit, want ditmaal scheen de kans op succes al heel groot en iedereen had het gevoel, d,at zij hun prooi nu dicht op de hielen za ten. Men besprak de vraag of Grafton gewapend verzet zou plegen, want An tonio had hen van de bewapening v,in de Emerald verteld. Er werd voorloopig koers gezet naar de Scilly Islands en daarna werd nog maals beraadslaagd over de vraag, wel ke richting de Emerald waarschijnlijk gekozen had. Na wat men van Antonio gehoord had, bestond er weinig twijfel meer over het einddoel van het j,acht en het leek zeer waarschijnlijk, dat het langs de Noordkust van Schotland zou stoomen. Naar alle waarschijnlijkheid had Grafton hiertoe besloten, omdat hij vermoedde dat zijn vijanden zouden denken, dat hij de kortste route naar Leningrad zou volgen, door het Kanaal en de Noordzee naar de Oostzee. Bij 't volgen van de andere route zou hij het risico loopen, d,at de Emerald door sein posten herkend werd, maar om dit Ie voorkomen, kon hij zorgen ver verwij derd van de kust te blijven. Het was ook nog mogelijk, dat hij om Ierland heen zou varen, om niet op te vallen, tenzij, natuurlijk, hij aan tijd gebonden was. Ten slotte werd echter besloten om de oostelijke route om Engeland heen te volgen en w,anneer men nadm-e berichten omtrent de Emerald ontving, zou men eerder in staat zijn om haar den pas af te snijden. (Wordt vervolg'd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5