GOESCHE COURANT^ Scheepsramp aan Java's Noordkust. WEER ER mm. NUMMER 248. TWEE BLADEN. DINSDAG 20 OCTOBER 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG. m N. S. B -onthullingen. Passagiersboot van de K.P.M. gekapseisd. Vermoedelijk 72 menschen (o.w. 14 Europe anen) om het leven gekomen. Inkomens en vermogens 1935/1936. KORTGENE. EEN OUD-FUNCTIONARIS DER N.S.B. AAN HET WOORD. Q JfNwittciHte MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlisiingen 2.30, elder* 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingaz. msdedeelingen 60 ct. p. r. If contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—i regels f 2.10, elke r. n. 30 ct. RebiW. „Helse AdvertentiSn", ten hoogste 6 regeU, a 76 ct. bij vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bureaudezer M» rant" 10 ct. extra Bewpsnommera 5 csaf ■rm Elders in dit blad vindt men een uit voerig uittreksel uit een brochure, ge schreven door een voormalig functiona ris der N.S.B., waarin deze verschillende „onthullingen" doet. In verband met de belangstelling, wel ke er momenteel voor doen en laten de zer partij in Nederland bestaat, mogen wij onzen lezers deze mededeelingen niet onthouden. Toch zal men goed doen, ze op hun juiste waarde te schatten, en te trachten vérder te zien. Het feit, dat vooraanstaande mannen in de N.S.B. uit en door de beweging rechtstreeks of uit een zijstroompje als de „Nenasu" zeer behoorlijke sa larissen trekken, is natuurlijk wel ge schikt om een ietwat ander licht op het martelarendom dezer „uit hun ambt ge zette" mannen te werpen. Maar het is toch niet de hoofdzaak. Men moet toch leven, nietwaar, en iemand die hard werkt en een „leiden de" functie vervult, moet behoorlijk be taald worden. Neen, de hoofdzaak ligt voor ons el ders. In Tusenius' brochure zoowel als in het onderhavige geschrift klinkt steeds dezelfde ondertoon, dien wij ook elders van verschillenden kant vernamen: de N.S.B. is in haar jonge jaren een bewe ging van idealisten geweest, die in ka meraadschap en trouw voor een hun dierbaar ideaal wilden werken nu is zij ontaard in iets anders. Hier ligt het gevaar! Niet bij enkele bonzen die dikke duiten verdienen. Als dit zoo is, dan mag dat in het vrije Ne derland nog publiek gemaakt worden, en dan is het aan de leden der beweging als 't kan dit i n hun organisatie aan de orde te stellen en ,af te doen, en, kan dit niet, dan kan men uit de rijen treden en de kool verder in eigen sop gaar laten stoven. Het gevaar ligt echter bij den geest waarvan de N.S.B. doortrokken gaat worden. Van een geest die, naar Tuse nius en Wessels elk op hun wijze, de eerste bezonkener en wijsgeeriger, de tweede beheerscht-zakelijker en per soonlijker, uiteenzetten en aantoonen, in volkomen strijd is met het geestesmerk van 't Nederlandsche volk. Wat de brochure onthult is belang rijker als symptoom dan als feit. Dit houde men hij de juiste waaideering de zer onthullingen wèl voor oogen: de achtergrond der dingen, waaruit tevens de toekomst geboren gaat worden, is ai- tijd van meer belang dan de feiten van den dag. Een laagte-record. In het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek zijn enkele voorloopige totaalcijfers betreffende ie statistiek der rijksinkomsten- en vermo gensbelasting opgenomen voor het be lastingjaar 1935-'36. Uit deze voorioopige gegevens blijkt, dat het bedrag der zuivere inkomens voor den kinderaftrek voor het belas tingjaar 1930-'31 het hoogst is geweest, nl. f 4.367 millioen. Daarop volgde een teruggang tot f 2,827 millioen voor 1935- 36, welke daling 35,28 pet. uitmaakt van het topjaar 1930-'31. De daling van 1934- 35 op 1935-'36 beliep f 215 millioen. Het gemiddeld inkomen per aangeslagene bedroeg over 1935-'36 f 2,086, en bereik te hierdoor over dit jaar het laagste punt van alle smds 1915 verstreken jaren. Het hoogst gemiddelde inkomen werd aange troffen over de jaren 1917-'18 en 1920- '21 en beliep f 2.659. Het bedrag der in de vermogensbelas ting vallende vermogens bereikte het hoogste punt over het belastingjaar 1929- '30, nl f 15,666 millioen, waarop een teruggang is gevolgd tot f 11,129, mil lioen over 1935-'36. Deze daling beliep 28,96 pet. van het topjaar 1929-'30. Het gemiddeld vermogen per aange slagene was van alle vergeleken jaren het laagst over 1935^'36, nl. f 63,000, ter wijl het hoogste bedrag (f 87,000) werd aangetroffen voor 1917-T8, Abonnaiieiitai en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS Er heeft vannacht aan de Noordkust van Java een scheepsramp plaats gegre pen, welke naar alle waarschijnlijkheid aan plm. 70 menschen het leven kostte. Een stoomschip van de Kon. Paketvaarl Mij., de 2633 bruto registerton metende „Van der Wijck" is op weg van Soera- baia naar Semarang gekapseisd. Aan boord bevonden zich 23u personen; 22 volwassen Europeesche passagiers met 5 kinderen en ongeveer 100 inland- sche dek-passagiers, terwijl de beman ning bestond uit den gezagvoerder, elf officieren, een marconist, een hofmees ter, vijf klerken en 80 man inlandsch per soneel. Gisteravond om negen uur (pl. tijd) was het schip uit Soerabaia vertrokken. Om 2 uur vannacht werden S.O.S.-seinen opgevangen, met de mededeeling, dat 't schip zwaar overhelde. Daarna vernam men niets meer. Onmiddellijk werden maatregelen tot redding van de opvaren den genomen. Visschersbooten en enke le koopvaardijschepen, die in de nabij heid waren, spoedden zich naar de plaats des onheils, terwijl uit Soeraba a negen Dornier-vliegboo'.en, twee mijnen- leggers en een torpedojager werden uit gezonden. De „Van der Wijck" bleek te zijn ge kapseisd op 15 mijl ten N, van Tand jong Paiks (Noordkust Java); de vlieg- hooten, die blijkbaar het eerst aanwezig waren rapporteerden, dat er een groot aantal drenkelingen in zee ronddreef. Velen trachtten zich boven water te houden, door zich vast te klemmen aan drijvende voorwerpen, als tafels en stoelen. De vliegbooten streken op de plaats des onheils.peer en slaagden erin, een deel van de drenkelingen op te pikken; 43 hunner werden aldus van den Jood gered en te Soerabaia aan land ge bracht. Verder hebben visschersbooten talrijke opvarenden opgevischt, evenals een zusterschip van de „Van der Wijck". Om 12 uur vanmiddag (Java tijd), d.i. 5 uur vanochtend Amst. tijd) werd te Batavia bekend gemaakt, dat gered waren: 14 Europeesche passagiers met 2 kinderen, de gezagvoerder, alle offi cieren, de hofmeester, 3 klerken en 121 inlanders (passagiers en bemanning). Er werden toen nog vermist: 8 Europeanen (passagiers) met 3 kinderen, de marco nist, 2 klerken en ongeveer 59 inlan ders. De namen der Europeesche vermisten zijn: het echtpaar G. P. Carli; de heer S. Raaff; de heer Exley, mevrouw Wis se en baby; de heer J. van Egmond en het echtpaar Matatita met twee kinde ren; de marconist M. J. Üytermerk, de ladingklerk I. J. M. Hengst, de leerling- ladingklerk J. Latuperissa. Van de passagiers werden gered: de heer M. Franken, het echtpaar R. H. Kamer, de heer A. Cranen, mevrouw S. Raaff, de heer N. Langelaar Meertens, de heer E. C. Hudson, de heer Rochester, het echtpaar D. Polsky, de heer A. M. Schroevers, de heer G. G.Uerdingh, me vrouw Hartman met twee kinderen en mevrouw Brandes. Van de bemanning werden gered: cle gezagvoerder B. C. Akkerman; de stuur lieden H. J. M. Hermsen; C. Harder; H. C. Verseput en J. F. Stada, de werktuig kundigen G. A. Weyhenke, Chr. van Oversteeg; H. G. Geysen; J. H. Bax; A. L. Goossens; A. F. G. Smeets en P. Lolkema. De kantoren van alle scheepvaart maatschappijen in Indië heschen na het bekend worden van de ramp cle vlaggen halfstok. Weersomstandigheden kunnen in geen geval oorzaak van de ramp geweest zijn. Het weer was goed en de wind was ma tig. Ter plaatse waar de ramp geschied de, stond 22 meter water. Geen hoop op redding der ver misten. Volgens nadere berichten uit Batavia heeft men de hoop op redding der ver misten opgegeven. Misschien "zijn enke len hunner door inlandsche prauwen aan land gebracht. Is dit niet het geval, dan zal deze scheepsramp 72 dooden ge- ëischt hebben: nl. 14 Europeanen (o.w. 3 kinderen en 3 leden der bemanning) en 58 inlander*. De „Var .Ter Wijck" werd op 21 Sep tember jl. in het dok te Tandjong Priok opgenomen voor een algeheele schoon maak en voor inspecti£; 12 October kon het schip weer uit het dok gaan en nam het den dienst van de „Ophir" over. Op 13 October vertrok de „Van der Wijck" naar Makasser, nadat het schip door den havenmeester op reddïngsmateriaal was geïnspecteerd en nadat een nieuw pas sagiers-certificaat was uitgereikt. De „Van der Wijck" stond bekend als een stabiel, goed schip, waarmede nooit eenig ongeluk was gebeurd. Gezagvoer der was de heer B. C, Akkerman, d e tot de vier oudste gezagvoerders bij de K. P. M. behoort. De kapitein had 31 Juli te Soerabaia zijn zilveren dienstju- b'leum gevierd, waar hij door den agent namens de directie was gelukgewenscht. Dikke salarissen van hooge oomes en hongerloonen van la ger personeel? De N.S.B, een bonzenpartij in optima- forma? De heer F. W. Wessels, oud-geweste lijk propaganda-inspecteur der N.S.B., heeft gisteren in het Parkhotel te Am sterdam een persconferentie gehouden, alwaar hij een toelichting gaf op een heden door hem gepubliceerde brochure, getiteld: „De N.S.B.-leiding ontmaskerd, ofwel De Bloem der Natie". De redenen, waarom hij deze brochure schreef, waren niet in de eerste plaats om zich persoon lijk te verdedigen, doch wel om het Ne derlandsche Volk te waarschuwen voor een Beweging welke in opzet goed bedoeld was, doch die ten laat ste een groot g e v a a r is ge worden en een aanfluiting voor de idee- en en idealen, welke zij zich ten doel stelt, aldus de heer Wessels. Wanneer wij de ledencijfers van de N.S.B. nagaan en weten, aldus spr., dat men thans daar aan het volgnummer 76.000 toe is en men hoort Mussert ver klaren, kort geleden te Rijssen, dat de N.S.B. nu 50.000 leden telt (welk cijfer in waarheid eerder vastgesteld kan wor den op 40.000) dan zien wij, dat ca. 30.000 leden de beweging den rug heb ben toegekeerd. Zulk een verloop, bij zulk een cijfer spreekt voor zich zelf. ■En toch van al die teleurgestelden was er helaas maar één, die zich geroepen achtte een brochure te schrijven, met na me de heer Tusenius; jammer is het, dat de verkoopprijs zoo hoog gesteld is, dat deze brochure voor de breede laag der bevolking onbereikbaar is. In de ruim 3 jaren, dat ik heb mede- gestreden, aldus spr., heb ik verschillen de leidende functies vervuld, achtereen volgens: propagandist, propagandaleider voor het Noorden en Oosten, Geweste lijk Propaganda-leider, groepsleider, kringleider, inspecteur Strijd- en Ver kiezingsfonds en ten slotte Gewestelijk Propaganda-inspecteur met bevoegdheid van Gewestelijk Commissaris, provinci aal Verkiezingsleider voor Drente. Steeds heb ik getracht vast te houden aan de idealen, en dikwijls heb ik geprotesteerd tegen den gang van zaken. Totdat in een persoonlijk bezoek aan den heer Tu senius, Van Geelkerken het motief vond om een hem lastig medewerker, die te veel achter de schermen zag, te verwij deren. Wanneer gij mijn brochure gele zen zult hebben, zal u duidelijk gewor den zijn wat mij noodzaakte de N.S.B. op deze wijze aan het daglicht te stel len. Ik wil de vele personen, welke door mijn werk toegetreden zijn tot de N.S.B., de waarheid toonen en degenen, welke op het keerpunt staan, waarschuwen voor de verregaande N.S.B.-demagogie. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Dit is te noodzakelijker, daar er nog vele leden zijn, die in blind vertrouwen naar de leiding opzien. In de N.S.B. hebben wij als eerlijke strijders en aanhangers van een ideaal, geleerd te offeren. Waren deze offers, welke helaas nog door enkele serieuze N.S.B.-ers gebracht worden, uitsluitend om de leiding der Beweging een „rustig" bestaan te verzekeren in tegenstelling met al hun verklaringen; thans zijn wij bereid opnieuw te offeren, maar dan om het Nederlandsche Volk te waar schuwen voor een troep wolven in schaapsvacht". Tot zoover de spr. De brochure. Een overzicht van den inhoud der bro'chure volgt hier; De toon is nuchter en men krijgt niet den indruk, dat de schrijver op schunnig heden uit was, doch dat hij slechts feiten wilde onthullen. De strekking is dezelfde als die van Tusenius' brochure: aanvan kelijk w£s de N.S.B.,een idealistisch op gezette beweging, thans is zij verworden tot een bonzen-partij, waarbij een aan tal hooge functionarissen den algemee- nen leider van de buitenwacht hebben afgeschermd. Die hooge functionarissen zijn naar echt-Duitschen trant bullebak- kende afsnauwende „machthebbers" met goede salarissen, en aldus steeds de strekking der brochure de hard-wer- kende idealisten krijgen hongerloontjes of heelemaal niets, en zijn overigens niet in tel. Inzake ir. A. A. Mussert. Hier volgen enkele citaten: „Wat is er van mijn vertrouwen in de leiding van den heer Mussert overge bleven? Niets!.... Zeker, nog steeds ben ik in de veronderstelling, dat hij met eerlijke bedoelingen de beweging is begonnen, doch anderen hebben van zijn beweging een gedrocht gemaakt, dat mede dank zij zijn slapheid thans ge vaarlijk is geworden. De Mussert, die met eerlijke middelen wilde overwinnen, bestaat niet meer, maar het is een Mussert geworden, ver vuld van onuitsprekelijken haat tegen al wat niet met hem is." „Een der voornaamste oorzaken van het falen der leiding was wel het volko men gebrek aan eenige menschenkennis bij den heer Mussert. Hierdoor drongen zich personen naar voren, die met slink- sche streken en mooie woorden een wit voetje wisten te halen, en niet zelden was het grove brutaliteit, welke hun een vertrouwenspositie bezorgde. Deze personen hebben thans kans ge zien een muur om den leider te bouwen, waarop elk goedwillend element zijn hoofd te pletter loopt." „Het was voor menigeen een raadsel, hoe iemand als de heer Mussert, die een mooie positie bekleedde als Hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat, er toe kwam, om zijn rustige leven te ver wisselen voor het zich geven aan het zoo opgejaagde FascismeOok hij zag, dat iets anders aan de orde was, waarvoor hij het zijne wilde bijdra gen. Ik zie hem nog, na zijn werk, steeds al zijn vrijen tijd gevende voor zijn beweging. De beweging was nog maar klein, doch men werkte samen en Mussert bleef daarbij steeds het middel punt. Als kameraad werkte hij mede en als kameraden ging men met elkaar om. Dat dit niet altijd zoo zou kunnen blijven, is duidelijk. Al meer en meer werden de verhoudingen anders. Toch bleef het vertrouwen steeds gebaseerd op Mussert, maar langzamerhand deden velen de ervaring op, dat er iets aan het veranderen was". „Bestond in het begin de beweging vrijwel uitsluitend uit menschen, die slechts het doel hadden om vereend hun idealen te verwezenlijken, langzamer hand kwamen er anderen, wier voor naamste streven was er beter van te worde n." Vervolgens zet de heer Wessels de ware beteekenis uiteen van het „offer" dat de heer Mussert en Geelkerken brachten door zich uit hun betrekkingen te laten wegwerken. De brochure bevat een facsimile van de stichtingsacte van de zgn. „Nenasu", de uitgeverij der be weging, waaruit blijkt dat deze ,,Nena- su".... de heer A, A. Mussert Heele maal alleen en uitsluitend zelf is!" .„Volk en Vaderland" zoo ver volgt de brochure werd een winstge vend blad. Wie der leden, die allen zoo hard werkten voor hun blad, want dit was toch ook hun blad, had eenig vermoe den, dat dit „werken met pen en pot lood" [van den alg. leider voor zijn le vensonderhoud] beteekende het zich toeëigenen van „Volk en Vader land?" Nimmer is aan die kameraden bekend gemaakt de acte van oprichting van de stichting „Nederlandsche Natio- naal-Socialistische Uitgeverij", waarbij „Volk en Vaderland" werd betrokken. Nooit is er tegen de leden gezegd: „die Vova's, die gij in weer en wind staat te verkoopen, verkoopt gij niet voor de beweging, doch voor de handelszaak van Uw leider". Bij het ontslag van den heer Mussert als hoofdingenieur werd vanwege „Ne nasu" zijn salaris vastgesteld op 666.67 per maand, dat van den heer Geelkerken op f 333.33. Dit is dus onder scheidenlijk f 8.000 en f 4.000 per jaar. „Bovendien kan Mussert, zoo ver volgt de brochure volgens den stich tingsbrief zonder eenige controle, de winst zelf gebruiken of besteden, zooals hij dat wenscht" Middelburg, 20-X-'36. Maandag hoog ste lucht temperatuur 12.6 °C (55 °F); laagste 8.3 °C (47 °F). Heden 9 h: 9.5 °C; 12 h: 11 °C. 24 mm regen. Hoogste baro meterstand te dezer stede, in hef afge- loopen etmaal: 762 mm; laagste 753 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 772.0 mm te Valentia; laagste 748.5 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Afnemende tot matige N.W. tot W.- wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nog kans op regen- of hagelbuien en kouder. Zon op: 6 h 35; onder: 16 h 54. Licht op: 18 h 24. Maan op: 11 h 51; onder: 19 h 26. E.K 23 October Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwater. Di. 20 3.44 15.57 10.06 22.24 Wo. 21 4.18 16.37 10.46 23.00 Do. 22 4.56 17.23 11.27 23.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: October. Hoogwater. Laagwater. Di. 20 5.39 17.47 11.14 23.30 Wo. 21 6.10 18.23 11.50 Do. 22 6.45 19.05 0.06 12.29 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) „Wanneer men weet, daf alie kosten, welke Mussert voor de Bewe ging maakt, door de Beweging worden betaald, alsook zijn buitenlandsche rei zen, waaronder ook voor zijn p'ezond- heid, dan ziet men, dat „de liefde tot de natie niet zoo heel groot is' en men zoo langzamerhand begint te gelooven aan de reinste demagogie." „Zien wij nu uit bovenstaande, dat de heer Mussert, inplaats van offers te brengen, een finantieelen vooruitgang wist te behalen, tevens zien wij, dat zijn hoogdravende woorden van „zich zelf offeren voor ons volk" geen beteekenis hebben, wijl hij bovendien op den dag v,an zijn vertrek bij de Griffie uit de han den van Ir. Smit Kle'ne, te Heemstede, een garantiefonds ontving voor de eerst komende jaren! Van dat fonds van f 14.500.kreeg hij 2/3 en v. Geelker ken 1/3, waarvoor Mussert dadelijk een lijfrente kocht voor zijn vrouw". Inzake den hr. Geelkerken en anderen. De brochure bespreekt nog verschil lende .andere hooggeplaatste N.S.B.-func tionarissen. Van den heer Geelkerken, voormalig commies ter Prov. Griffie, vermeldt zij een salaris per 1 Oct. 1936 van f 7000; van den directeur van „Ne nasu" van f 5000. De .algemeen-penning meester de heer Van Bilderbeek wordt als een echte bonze afgeschilderd. „Iedere maand ontvangt Van Geelker ken een bedrag, groot f 333.33 of wel vier duizend gulden 's jaars, om nog niet fe spreken van de gratificatie, die hij uit bovenbedoeld garantiefonds ontving.^ Op N.E.N.A.S.U. verricht hij niets. Zijn eenige werk is N.S.B. en Jeugdstorm",Het arrogante optre den van Van Geelkerken, is algemeen bekend; met een zeldzame brutaliteit weet hij velen te imponeeren en dikwijls houdingen ,aan te nemen, als ware hij de Leider in eigen persoon".... „Weldra verhuisde hij van de Westerlaan te De Bilt naar de Hobbemastraat te Utrecht. Deze wonirlg werd hem weldra even eens te klein (het gezin telt trouwens twee personen), zoodat hij een land huis te Lunteren nood'g had. Dat hij dit landhuis kon betrekken, daar van weet de daar grondbezittende ka pitalist Nieuwenkamp meer. Evenals ik uit absoluut betrouwbare bron weet, dat meubelen voor deze woning ten bedrage van plm, f 800,door middel van bon nen door Van Bilderbeek (dus N.S.B,) betaald werden. Al spoedig was een .auto voor zijn privé-gehruik noodig, he nevens een auto voor N.S.B.-reizen, wel ke alleen te zijner besch'kking s'ond. Een paar rijpaarden maakten het geheel compleet. Nu maakte hij zich in Assen er van af, door te zeggen, dat het een oude knol was, maar ieder, die Van Geelkerken kent, weet wel, dat hij, noch zijn vrouw, de menschen zijn om op een ouden knol te rijden." „Zooals gezegd, Van Geelkerken of fert niets, profiteert alleen. Een klein staaltje. Ik heb terloops aangehaald den heer Hoogewind, kolonel b,d. Hij offert en ontvangt niets daarvoor terug. Zijn

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1