De burgeroorlog GEMENGD NIEUWS. JSUBS- Ett WISSELKOERSEN. Engeland zal het hewapenings- fentp® nog meer opvoeren. DUITSCHLAND. De Reichskoloniaïbund ontbonden. BELGIE. Giftmengster gearresteerd. SPANJE. Oviedo ontzet. Madrid begint groot gevaar te loopen. OOSTENRIJK. Belangrijke redevoering van bondskanselier Schuschnigg. ITALIË. Aardbeving. EGYPTE. VER. STATER Storm langs de kust. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. AMSTERDAM, 19 October. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee- ritig van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 ICO99%. Amsterdam 1934-4% 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4% 99—99. Zeeuws. Hyp, B-4% 98%98% Cities Service Cy. P. 1958 5 5758%. A Amsterd, Bank 144%144%. C Rott. Bankver. 130%131% A Twentsche Bank 108108%. A Pref, Jurgens A 117%119. A Ned. Gist- en Spirit usf. 470%473. A De Schelde N.B, 4040%. C Am. Smelt en Ref. 68%69%. C Stand. Brands 13%14. C North Am. Cy. 24%—24%. A Born. Sum. H.M 175%174% A Ned. Wol Mij, 108—108% A Ji C. Japan Ln, 49%49% A Rotterd. Lloyd 70% A S. M. Nederland 69%70%-69% A Houth. Alberts 8585% C Union Pac, Rr. 108%109% C Int. Nickel Cy. 47%47% Ned. 1000-4 100%—100% 0. Indie 34 1000-4 100%—100% Duitschl '30 1000-5% 21"%—21-% Engeland 1960-90 4 88—88% A Koloniale Bnk. 76%75% A N.I. Hbk. 1000 132%—132% C Ned H. M, 1000 163%—163% A v. Berkels Pat. 46%47 C Calvé-Delft 76%—77% A C. Suiker Mpij. 127—129%. A Philips Gem. B. afg. 225—228%-31 C Unilever 155156%-58%. C Am. Car en Foundry 4040. C Anaconda Cop. 34%35%-%. C Bethlehem St. 55%56-%. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meent te weten, dat de Britsche regeering groote aandacht schenkt aan plannen tot nieuwe ver snelling van het tempo der luchtvloot- uitbreiding. De regeering is voglens dezen cor respondent van meening, dat tot dusver re de regeeringsmaatregelen ten aanzien van de fabricage van oorlogstuig vol doende zijn geweest om de bewapenings uitbreiding gelijken tred te doen houden met die in andere landen. Daarom is zij het niet eens met Winston Churchill, die er op aandringt, dat de wapenindustrie onmiddellijk op basis van oorlog moet worden gebracht. De regeering verheelt zich echter niet, dat de ontwikkeling in 't buitenland het te eeniger tijd nood zakelijk kan maken, dat de Britsche strijdkrachten worden versterkt in snel ler tempo dan thans het geval is. Dit zou in de eerste plaats voor de lucht vloot gelden. In verband met dit alles is een interministerieele commissie uit- genoodigd, het kabinet zekere aanbe velingen voor te leggen, aldus de corres pondent van de „Daily Telegraph". Onder de factoren, die aanleiding zijn geweest tot deze nieuwe gedragslijn, moeten de volgende genoemd worden: De heftige Duitsche uitingen aan het adres van Rusland en de weigering van Berlijn om mede te werken aan 'n wes telijk veiligheidssysteem, dat op een of andere wijze aan een dergelijk systedm voor het Oosten verbonden zou zijn. Een verklaring van Hitier, dat geen beperking der Duitsche luchtmacht mo gelijk is, waarbij geen rekening wordt gehouden met de Russische luchtvloot. De groeiende overtuiging, dat geen nieuw Locarno-pact tot stand zal komen. Verder wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de verzekering der Britsche zee- en luchtverbindingen in de Middel- landsche zee moeilijker wordt door het onlangs aangekondigde Italiaansche be wapeningsprogramma, en dat de gebeur tenissen in 't Verre Oosten niet met on verschilligheid door Engeland kunnen worden gadegeslagen. De correspondent gelooft, dat bij een nieuwe versnelling in de bewapenings versterking een keuze zal worden ge daan uit een der volgende systemen, al of niet onderling gecombineerd, Groo- tere staatscontrole op de wapenindustrie, met de mogelijkheid dat deze wordt ge schoeid op een leest, die de basis van oorlog benadert: aankoop van buiten' landsch vliegtuigen, speciaal Amerikaan sche, om de Britsche industrie voor een zekere periode aan te vullen; grootere faciliteiten voor de industrie bij de in' inrichting van speciale fabrieken voor oorlogstuig. De correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn meldt: De Reichskoloniaïbund, die eerst een half jaar bestaat, is door Ritter von Epp op bevel van Hess ontbonden. De functies worden voorloopig over genomen door het bureau-Ribbentrop dat daartoe het bevoegde personeel be zit. Later komt een nieuwe organisatie in het kader van de partij. Evenals de aflasting van de betooging te Breslau, bereidt dit een verandering van de werkzaamheden der koloniale actie voor. DE VERSTERKING VAN DE WESTGRENS. Uit Straatsburg wordt aan de „Ma- tin" gemeld: „De Duitsche generale staf werkt actief aan de versterking van zijn garnizoenen aan den linker Rijnoever, vooral in de Pfalz, waar op het oogen- blik een nieuwe divisie, de zes en der tigste, gevormd wordt, hetgeen er op wijst, dat er 12 legercorpsen en drie di visies bestaan. Voorts wijst men op de aanwezigheid van effectieven, die uit Oost-Pruisen naar deze grens zijn ge bracht. DE UITTOCHT DER JODEN. Het Palestina-opbouwfonds deelt me de, dat de Joodsche bevolking van Duitschland in de laatste drie jaar is gedaald van 517.000 tot 405.000 zielen C Kennec Copper 41%42%-43%. C Un. States Leather 3%—3%. C U. States St. C. 59—59%-60. A Kon. Petr. Mpij. 389%—391-93%. C Contin. Oil Cf. 25%—26. C Philips Petr. Comp. 3434, C Shell Union O.C. 18%—18%-19%. C Tide Wafer Ass. Oil 14%14%-%, A Ned. Scheepv. U. 77—78%-77%. A H.V. Amsterdam 404%403%-406, A Java Cult. Mij, 147149-51. A N.I, Suiker U, 123%—124%-25 A Deli Batavia 237233-36 C Deli Mij. 1000 287%—288-86 A Senembah 265%263 C Baltimore en Ohio 19%19% C Southern Pac. Cy, 34%35%-% A Southern Rlw. 18%18% A Amst. Rubb. C 223%—225%-23 A Deli-Bat. Rubb. 134%—132%—33% A Hessa Rubber 163%165-62 A Serbadjadi SR. 117—116% Naar België, Nederland, Frankrijk of Engeland weken 15.600 Joden uit, naar de Ver. Staten of andere Amerikaan - sche landen 22.000. 33.000 Joden hebben zich naar Palestina begeven. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK BIJ SELZAETE. Te Selzaete is een taxi-auto, die een zestal Grieksche matrozen naar Gent moest vervoeren, met een vaart van 60 kilometers tegen een boom gereden, 't Voertuig werd geheel verpletterd. Twee matrozen werden gedood. De vier an dere benevens de chauffeur kregen doo- delijke verwondingen en zijn naar een ziekenhuis ter verpleging overgebracht. Volgens een eerste onderzoek waren alle matrozen sterk onder den invloed van drank, daar zij in de grens-gemeen- te Selzaete reeds den geheelen avond aan het passagieern waren. De oorzaak van het ongeluk zou gelegen zijn in het feit, dat een der matrozen op den chauf feur was gevallen, waardoor deze het stuur kwijt raakte. De politie te Luik heeft een 40-jarige modiste J. M. aangehouden, die verdacht wordt een tiental personen in den loop van twee jaren te hebben vergiftigd. Zij gaf zich uit voor verpleegster en koos haar zieken uit alleenwonende dames, die in goeden doen waren. Na haar slachtoffers met thee vergiftigd te heb ben, zorgde zij na het overlijden, dat zij alle geld in bezit kreeg. Tevens wordt zij beticht haar man vergiftigd te hebben Zaterdag heeft een kolonne opstande lingen uit Galicië onder stroomenden re gen en verbitterde gevechten tegen de Asturische mijnwerkers de aan de West kust van Spanje liggende stad Oviedo ontzet. Zaterdagavond kon generaal Aranda nabij het Noorderstation zijn bevrijder, kolonel Martin Alonso, begroeten. De ze begroeting beteekende het einde van een belegering, die Oviedo drie volle maanden te doorstaan heeft gehad. Tij dens het beleg is de stad dagelijks ge bombardeerd. D schade die in artistiek opzicht aan de stad is toegebracht, is onberekenbaar. Het totale aantal slacht offers is nog niet bekend maar volgens de rapporten van het garnizoen zou het ruim 1000 gesneuvelde en gewonde man schappen bedragen. Het meerendeel dei- officieren is gedood. Vijf hoofdofficieren en 35 officieren zijn gesneuveld. De bur gerbevolking had vrijwel geen levens middelen meer, zoodat er een veertigta vrachtwagens leeftocht naar Oviedo ge zonden is. De bevrijding der stad is bijzonder moeilijk geweest. Aanvallen en tegen aanvallen volgden elkander gedurende vier dagen zonder ophouden op. De be slissende actie werd pas ingezet, toen de tegenstanders, Vrijdag een tegenaanva gedaan hadden en daarbij verscheidene duizenden dooden op het slagveld had den moeten achterlaten. Na een korte voorbereiding der artillerie werd toen Zaterdag bij het aanbreken van den dag een aanval gericht op 3 km afstand van de vijandelijke verschansingen. De laatste felle strijd werd geleverc in de omgeving van het Noorderstation Tenslotte rukten de troepen in den loop van den middag de voorsteden biiinen Het vreemdelingenlegioen heeft bij de zen strijd weer een voorname rol ge speeld. Gemeld wordt dat de mijnwerkers on geveer 4000 dooden hebben verloren. Van het front bij Chapinena Pelayos wordt gemeld, dat bij het aanbreken van den dag drie jacht- en bombarde mentsvliegfuigen der opstandelingen bo ven de regeeringslinies verschenen. Zij werden door het luchtafweerge schut onder vuur genomen en moesten vluchten. Onmiddellijk daarna begonnen de regeeringstroepen op te rukken on der dekking van artillerie- en mitrail leurvuur. Aan het front ten Zuid-Westen van Madrid wordt de tweede phase van den op de hoofdstad gerichten aanval voor^ gezet. De loyale troepeh bieden een krachtigen tegenstand, maar de recht- sche artillerie is zeer actief. De stukken geschut worden met tractoren snel ver plaatst. Gistermorgen zouden de recht- sche troepen Illescas zijn binnengerukt. De voorhoede van generaal Varela's le ger bevindt zich thans op 37 km van Ma drid. De escadrons van Monasterio heb- 5en thans den spoorweg MadridVa- encia onder vuurbereik. De regeerings troepen verloren hier 200 dooden. Verder wordt gemeld dat de recht- sche luchtmacht Bilibao heeft gebom bardeerd. Op de verschillende fronten zijn acht regeeringsvliegtu gen neerge daald en vier andere in brand geschoten. Miliciens moeten zich melden. De minister van binnenlandsche za ken deelt mede, dat de miliciens te Ma drid, behoorende tot verschillende co lonnes en bataljons, zich onverwijld in hun onderscheidenlijke kazernes moeten melden, bij gebreke waarvan zij met alle gestrengheid der wet zullen worden ge straft. Rusland en de niet-inmenging. In geheel Rusland worden talrijke ver gaderingen en betoogingen gehouden, waarin resoluties worden aangenomen, die allen neerkomen op de leuze: „han den af van het democratisch Spanje" en op een goedkeuring van de woorden van Stalin, volgens welke: „de bevrijding van Spanje van de onderdrukking door fas cibtische readtijonnaijren geen particu liere aangelegenheid van Spanje is, maar de gemeenschappelijke zaak van de ge- heele vooruitschrijdende menschheid". Een volksstemming over den staatsvorm? Bondskanselier dri Schuschnigg heeft Zaterdagavond een redevoering uitge sproken, voor 1500 politieke functiona rissen van het Vaderlandsche Front en daarin de mogelijkheid ter sprake ge bracht van een later te houden plebisciet over het toekomstig regiem in Oosten rijk. Schuschnigg bracht in verband hier mee de kwestie van een herstel der mo narchie te berde. Hij sprak alle berichten tegen volgens welke hij Duitschland zou hebben beloofd geen restauratie der H,absburgers te zullen toestaan. Propaganda en politieke activiteit der monarchisten zijn binnen het kader van het Vaderlandsche Front toelaatbaar verklaarde hij, Het „Vaderlandsche Front" heeft plaats voor allen, zoowe voor hen, die in de monarchistische, als voor hen, die in een niet-monarchisti sche grondwet den idealen staatsvorm zien. Geen staatsvorm heeft aanspraak op eeuwig bestaan. De staat en niet de staatsvorm is primair. De oplossing kan evenwel nimmer van buitenaf worden beïnvloed. Niet het buitenlanc heeft daarover de beslissing, ook zelfs niet de Oostenrijksche regeering, doch slechts het Oostenrijksche volk. Een volksstemming is niet binnen afzienbaren tijd te verwachten. Niette min moet men uitgaan van de gedachte dat de tijd der beperking van de Oos tenrijksche souvereiniteit in ieder gevat voorbij is. 16 dooden, vele gewonden, Italië is Zondagochtend vroeg door 'n aardbeving geteisterd. Te Caneva de Sacile zijn 15 personen om het leven gekomen en velen gewond Verscheidene huizen werden vernield. Te ConegHano werd een persoon ge dood en zes gewond. Verscheidene andere plaatsen werden eveneens geteisterd, waarbij schade werd aangericht en enkele personen niet ernstig werden gewond. De beving duur de in het geheel 10 seconden. In Vene tiê bracht zij veel schrik onder de be woners die uit hun huizen vluchtten en de nauwe straatjes overvol maakten. N,ader wordt gemeld, dat in de sfree van Pordenone nog zes slachtoffers zijn ontdekt van de aardbeving. Nabij Sar rono zijn geweldige scheuren in den grond ontstaan. Nieuwe aardschok. Gisteravond om half elf heeft zich een nieuwe aardschok voorgedaan in de provincies Ud'ne en Belluno. Onder de bevolking ontstond een paniek. Over haast vluchtte een ieder naar buiten. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Zaterdag. Londen 9.10% 9.06% Berlijn 75.— 74.75 Parijs 8.67% 8.63% Brussel. 31.35 31.20 Zwitserland 42.80 42.62% Kopenhagen 40.67% 40,40 Stockholm 46.95 46.75 Oslo 45.77% 45,57% New York 1.86% 1.85% Praag 6^61 6.55 Prolongatie 2% 2% Part. Disconto 2%-% 2% Daggeld 2 2 Registermarken 37% Crediet Sperrmarken 14 Effecten Sperrmarken 12% Reismarken 50 Bankpapier 37% Beursthermometer van Maandag. kKoninkl. Markt Unilever -ObLMarkt- - Schepen - (Wettig Amerika Rubber Tabak Suiker gedeponeerd In de provincie Belluno zijn niet min der dan 150 huizen ingestort. Drie dor pen zijn vernield. Ondanks den ernst van dezen derden schok zijn er geen slachtoffers gevallen. TREIN RIJDT OP EEN GROEP MENSCHEN IN. 13 dooden en een aantal ge wonden. Bij de terugkomst van Nahas Pasja, den premier, die het nieuwe Engelsch- Egyptische verdrag bij zich had, is op het station te Kaïro een ontzettend on geluk gebeurd. Er waren eenige duizen den personen opgekomen om den eer sten minister te verwelkomen, en de po litie, die op zulk een groote opkomst niet gerekend had, verzocht den sta tionschef den trein van Nahas Pasja op een zijspoor te doen aankomen ten ein de het geheele verkeer niet voor enkele uren te ontwrichten. De stationschef gaf een desbetreffend bevel maar het pu bliek werd in den waan gelaten dat de trein uit Alexandrië voor den hoofd ingang zou aankomen. Door nog niet opgehelderde oorzaak, waarschijnlijk echter door tegenstrijdige bevelen aan wisselwachters, is de trein een verkeerd zijspoor opgereden waar eenige hon derden menschen stonden, die dachten dat dit spoor vrijgehouden was voor de ontvangst. De trein reed gelukkig reeds langzaam, maar pas op het allerlaatste oogenblik zagen de menschen die op het spoor stonden, dat de locomotief recht op hen kwam aanrijden. De meesten wisten zich nog in veiligheid te bren gen maar van hen, die het dichtst bij de locomotief stonden, werden een 40 a 50 personen gegrepen. Volgens de eer ste berichten zijn er 13 dooden en een goede twintig gewonden. De race om de wereld- De nog steeds aan den kop van de race om de wereld liggende journalist Ekins, die thans een voorsprong van ruim 6000 mijl heeft, is Zaterdagmiddag van Honoloeloe vertrokken naar San Francisco, aan boord van de „China Clipper". Zondag is Ekins in Californië aangekomen. Zijn beide concurrenten in de race om de we reld, Kieran en miss Kilg.allen, zullen waarschijnlijk pas Dinsdag van Manilla vertrekken. Naar men weet reisde Ekins met de K. L. M. naar Batavia en begaf zich van daar met een extra-vliegtuig van de K. N. I. L. M. naar Manilla, Moeilijke uren voor een Gneksch stoomschip. De felle storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Noordzee langs onze kusten woedde heeft voor de opvarenden van het Grieksche sloomschip „Atlanticos bange uren veroorzaakt. Het schip was op weg van Londen naar Amsterdam, doch kon de havea van IJrnuiden niet binnenkomen. Voort gedreven door den sterken westen winc werd hiet stoomschip langs onze bij stormweer zoo gevaarlijke kust gejaagd Ter hoogte van Callantsoog geraakte het schip in nou i en seinde om hulp Het gelukte de sleepboot „Utrecht' ver binding met de „Atlanticos" te krijgen en het schip naar Der Helder te s'oc. pen, In verband ine! den storm werd -Je loodsdienst te IJrnuiden gestaakt. Vele schepen bleven buitengaats, terwijl gis termiddag in de havens van IJrnuiden 19 schepen lagen die niet konden uit varen, Een convooi van zes walvischvaarders welke eenige dagen geleden uit Larvik (Noorwegen) met bestemming naar de Zuidzee waren vertrokken, hebben met den storm te kampen gehad. Een wal vischvaarder moest IJrnuiden binnen worden gesleept, terwijl een andere met schade te Nieuwediep is binnengeloopen Rijnschip in brand gevlogen Het te Rotterdam thuishoorende rijn schip „majo", schipper Wilson, geladen met 5500 pakken stroo, komende van Zoutkamp met bestemming naar Brus sel is Zondagmorgen tijdens den Noord Westerstorm ten Westen van Amelanc op het Friesche wad. van zijn ankers geslagen en daarna in brand geraakt Met groote moeite is het schipper Visscher van de sleepboot „Leba" thuis- ïoorende te Zwartsluis, gelukt, de vijf opvarenden, de schipper, zijn vrouw een cnecht en twee kleine kinderen te red den. Hij heeft ze te Oostmahorn aan wal gebracht. Intusschen was het stroo van de „Majo" van voor tot achterschip in lichter laaie. Zondagmiddag is het schip nabij Holwerd gestrand. De geheele dek- 'ast is verbrand. De brand is vermoede- ijk ontstaan doordat een vonk uit de cachelnijp in het stroo is gevallen, Hoog water bij Schiermonnikoog. De hevige storm veroorzaakte bij Schiermonnikoog buitengewoon hoog water. Doordat een gedeelte van een jachtveld onder water liep, is veel wild verdronken. Meters duin weggespoeld- De duinvoet aan het Noorderstrand ïeeft bovenal veel van den storm te lij den gehad. Op verschillende gedeelten zijn meters duin weggespoeld. Ernstig ongeval. Zaterdagmiddag waren twee werklie den bezig met het aanbrengen van as- bestplaten op de in aanbouw zijnde eerfabriek aan den Meent te Huizen. Tengevolge van een rukwind, waardoor een der platen werd opgenomen, sloe gen de beide arbeiders door het dak heen. De 25-jarige V. uit Schiedam twam op den betonvloer der fabriek te recht. Hij werd ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. De andere arbei der bleef aan de ijzeren binten van het dak hangen en kwam er met den schrik en eenige ontvellingen af. Storm aan de Duitsche Noord zeekust, De woedende elementen hebben in de ^oordzee-badplaats Wijk-op-Foehr bui tengewoon veel schade aangericht. De watermassa's werden opgestuwd tol een hoogte zooals sedert 1911 niet is voor gekomen. Op het eiland Rügen is een locaal- trein omgewaaid. Eenige wagons werden door het geweld van den storm uit de rails geworpen, waarbij 7 personen licht gewond werden. DE VERDUISTERING VAN 40.000 GULDEN TE ALKMAAR. Dader in de duinen onder Cad- zand aangetroffen. De bedrijfsleider van den houthandel Eecen te Alkmaar, de 55-jarige W. N., die ruim anderhalve week >geleden spoorloos verdwenen is, is hedennacht teruggevonden in de duinen van Cad- zand. Wandelaars vonden hem in een onbewoonde duinhut en waarschuwden de rijkspolitie. Deze onderwierp hem aan 'n kort verhoor en bracht hem vervolgens over naar het ziekenhuis te Oostburg, aangezienN verwondingen aan pols en hals had op- geloopen en bovendien wegens opgezet ten voeten niet kon loopen. Van de ver duisterde 40.000 gulden was niets meer in zijn bezit. De Alkmaarsche recherche is hedenmorgen naar Cadzand en Oost burg vertrokken, teneinde met de rijks politie in verbinding te treden en N. aan een verhoor te onderwerpen en hem zoo mogelijk naar Alkmaar over te bren gen. KIND GESTIKT. Het drie-jarig dochtertje van den heer T. te N ij v e r- d a 1, had het ongeluk, toen het bezig was met het eten van een wortel, een stukje daarvan in de luchtpijp te krijgen. Ofschoon de geneesheer nog getracht heeft dit te verwijderen, mocht hij daar in niet slagen, met "het gevolg, dat het kind na eenigen tijd is gestikt. Woudenberg: 1 doode. Zaterdagavond is het zevenjarig zo°n" tje van den heer A. Smit, dat den rijks weg nabij het station Woudenberg Scherpenzeel wilde oversteken, door een personen-auto gegrepen. In den loop van den avond is de knaap aan de beko men verwondingen overleden. Bladel: 1 doode. Zondagmiddag is te B 1 a d e 1 het 4- jarig kindje van H., dat plotseling den weg over stak, door een auto overreden. Het kindje kwam onder de auto zooda nig terecht dat het schedeltje als het ware verbrijzeld was. Toen eenigen tijd later een dokter arriveerde kon deze slechts den dood constateeren.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2