N AT IO N A L E VERZEKERING MET WINST DE GOUDEN RAT HONIG's VERPAKTE VERMICELLI - Bijzonder goed van kwaliteit. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 17 OCTOBER 1936. No. 246. m Waarom België aan Europa een dienst bewees. HOOFDSTUK XVI. LEVENSVERZEKERING-BANK De schaduwzijde van den „zwevenden" gulden. Er is gisteren te dezer plaatse uiteen gezet dat het besluit der Belgische re geering gedekt door het gezag van den koning om de bakens der buiten- landsche politiek te verzetten, een ver zwakking v,an Frankrijk's internationale politieke positie inhoudt. Daarmee krijgt de Belgische stap een beteekenis, die ver de grenzen van het land zelf en van Frankrijk overschrijdt. De Fransche zorg voor de „handhaving der vredesverdra gen" en Duitschkmd's streven (in samen werking met Hongarije) tot herziening dier verdragen bepalen reeds s'nds ja ren het karakter van Europa's politieke constellatie. Dat deze allesbehalve zon der gevaren is, behoeft geen nader be toog. Men weet, hoe wij over de vredes verdragen denken. Ze zijn o.i, stuk voor stuk van minderwaardig allooi. Te Ver sailles en te Trianon in het bijzonder hebben de geallieerde staatslieden des tijds Europa een heel slechten dienst be wezen. Ze deelden ons werelddeel op nieuw in op een wijze, die kant nog wal raakte. Polen kreeg een uitweg dwars door het Duitsche rijk naar de Oostzee; later werd het onrechtmatig nog een deel van Opper-Silezië toegewezen. Van Hongarije zijn aan .alle kanten stukken met een vrijwel zuiver Hongaarsche be volking afgesneden, ten voordeele van Tsjecho-Slovakije, Roemenië en Zu'd- Slavië. De kern Oostenrijk der voorma lige Donau-monarchie dachTèn de hee- ren een zelfstandig bestaan toe, hoewel dit landje niet in staat kon worden ge acht zichzelf economisch en financieel op de been te houden en zijn bewoners, volbloed Duitschers, verlangden bij het Duitsche Rijk ingelijfd te worden. Zoo is er nog een heeleboel meer. Slechts in een opzicht, was het boosaardige diplo matieke spel consequent: het strooide overal het zaad uit voor nieuwe politie ke verwikkelingen, voor nieuwe inter nationale conflicten. Er gingen destijds direct stemmen op tegen het macabere „vredeswerk", waarschuwende stemmen. Wilson vocht tegen Clemenqeau en Lloyd George c.a. Hij voorzag de jam merlijke gevolgen v,an de botte wille keur, waarmee in strijd met het be faamde nationaliteiten-beginsel gren zen werden vastgesteld en „gecorri geerd." Hij vond bijval ook in Frankrijk en Engeland, bij menschen, wier blikken niet door haat en vernietiginsglust of machtsbegeerte waren verduisterd. M,aar waarschuwingen mochten weinig baten. De willekeur vierde hoogtij. De overwinnaars graaiden wat ze onder hun bereik zagen, naar zich toe, voortgedre ven door een soort van moderne roof ridder-mentaliteit. Men hoopte de over wonnenen er voor eeuwen onder te kunnen houden, door hun een zware schatting op te leggen, hun de vrijheid van militaire bewapening te ontnemen en zoo nog het een en ander. De gevolgen zijn verbluffend geweest. Nog geen 20 jaar na de vredes-presta- ties lijdt ons werelddeel aan politieke kwalen, welke maar weinig minder ge vaarlijk zijn dan die in de jaren tusschen 1900 en 1914. Het uitgestrooide z,aad 's weliger gaan tieren, dan het zwartste pessimisme zich vermoedelijk heeft kun nen voorstellen. De overwonnenen schudden de kluisters, welke hen aan hun onderworpenheid moesten binden, af en vormen thans een macht, waarvoor een deel der overwinnaars (Frankrijk vooraan) dagelijks siddert. De gang van zaken heeft den Fran- schen echter niets geleerd. Inplaafs van te beseffen, dat een groote mogendheid naar het Engelsch van PAUL TRENT. 49), Terwijl zij hun morgenwandeling deden, ontving men wederom een draad loos bericht, waarin meegedeeld werd, dat een vertraagd rapport binnen geko men was, hetwelk verklaarde dat men een race-boot de haven van Shoreham had zien verlaten, met verscheidene passagiers aan boord en dat zij langszij' was gaan liggen van een jacht, beant woordend aan de beschrijving van de Emerald, dat eenige mijlen buiten de kust heen en weer gekruist had. Sir Charles maakte onmiddellijk de gevolg trekking, dat Antonio zich onder de passagiers moest hebben bevonden en nogmaals bedankte hij miss Fayrfield voor de inlichtingen, die zij hem ver schaft had. Wederom beraadslaagden de Scotland Yard mannen met Carruthers over de te volgen koers, waarbij natuurlijk rekening moest worden gehouden met de ver schillende richtingen, die het jacht zou kunnen volgen Graves was er van over tuigd dat Grafton naar 't Westen zou koers zetten en sir Charles stemde ten slotte er in toe, dat de Shrike naar het Westen zou varen, wat zij met volle kracht deed. Desbrook wandelde met Jane weg en zij gingen samen in een hoekje van de salon zitten. Zij straalde van geluk en als Duitschland z'ch niet onder de duim laat houden, zijn ze de laa!ste jaren per manent bezig geweest, Duitschland po litiek te isoleeren, het in een positie ie drogen, welke het feitelijk opnieuw machtenoos moet maken. „Kortzichtig" lijkt ons een te slappe kwalificatie voor een dergelijke politiek. Het kwaad, dat in de vredesverdragen werd opgeroepen, laat zich op deze wijs de tanden niet uit trekken. Er is maar één middel, om het te bezweren: de fouten herstellen. Er dient gestreefd te worden naar een po litieke constellatie in Europa, welke de mogelijkheid van een minnelijke herzie ning der vredesverdragen in de sfeer der realiteit trekt., Anders zal in vervolg van tijd onafwendbaar die revisie met geweld worden doorgezet. Wij verhe len ons niet, d,af een minnelijke herzie ning verschrikkelijk moeilijk zal zijn. Af stand van grondgebied is een zaak, wel ke in de geschiedenis zelden zonder bloedvergieten tot stand kwam. Maar men heeft geen keus. Het kwaardaar- digde gezwel, dat de liquidatie v,an den wereldoorlog opriep, kan alleen door middel van een operatie verwijderd wor den; öf een diplomatieke of een mili taire. De eerste is daarom de aangewe zene, nadem,aal ze het minst van den patiënt zou vergen. Zoolang Frankrijk zijn huidige bu en- landsche politiek voortzet, kunnen de voorwaarden er voor echter onmogelijk geschapen worden. Degenen, die offers zullen moeten brengen (Polen, Tsjecho- Slovakije, Roemenië en missch'en Zuid- Slavië) vertrouwen er op, dat Frankriik (met Engeland op den achtergrond) Duitschland c.s. wel in toom zal hou den. Zij zijn daarom momenteel tot geen enkel offer bereid. Maar zou dat niel anders worden, als hun de steun van Frankrijk ontviel en ze rekening .zou den moeten houden met de mogelijkW van een gewapend conflict, dat hun slechts kwade kansen bood? Wij geloo- ven, dat er dan gepraat kon worden, dat de vredesverdragen dan op de groe ne tafel gelegd zouden worden, en een revisie tot de practische mogelijkheden ging behooren. Men voere hier tegen nu niet aan, dat dit buigen zou zijn voor de zweep van Hitier. Frankrijk c.s, zelf hebben Duitschland deze zweep in han den gespeeld. En het komt er trouwens niet op aan, door wiens toevallig toe doen, of toevallige medewerk'ng een on recht wordt goedgemaakt, als het maar goedgemaakt wordt. Men zegge ook niet dat het Derde Rijk, als het eenmaal deze voldoening zou hebben gekregen, meer zou eischen, zekere imperialist! sche lusten zou willen botvieren als een onverzadigbare slokop. Er zijn geen deugdelijke argumenten om zulks fe staven, tenzij men de opvatt ng mocht willen verdedigen, dat Dui;schland mo menteel door een soort misdadigersben- de wordt geregeerd. Het nationaal-so- cialistisch régime is het onze niet. De nationaal-socialisiische ideologie druischt grootendeels lijnrecht in ^egen onze staatkundge beginselen en sommi ge uitwassen er van stuiten ons tegen de borst. Maar wij vermogen de men schen, die in Duitschland 't roer in han den houden, uithoofde van hun inzichten niet tot een minderwaardig uitschot te rekenen. Frankrijk kan vermoedelijk maar op één manier tot inkeer worden gedwon gen. Door het geheel of gedeeltelijk den steun te ontnemen, waaruit het tot dus verre mede de kracht putte, om zijn gevaarlijke buitenlandsche politiek voor; ROTTERDAM TEGEN LAGE PREMIE VRAAGT INLICHTINGEN? (Ingez. Med.) te zetten. België was oogenschijnlijk Frankrijk's trouwste vriend. Men dacht te Parijs, dat het gouvernement te Brus sel in een eendere waan bevangen zat en behept was met een eender complex van zelf-gesuggereerden nood. Men weet 't nu wel anders; men heeft 'n gevoelige les gehad, die zij ze niet voldoende om Frankrijk tot het besef te brengen, dat een andere richting moet worden in geslagen ,-r— dan toch een nuttige bijdra ge zal vormen tot de inleiding van dat besef. Financieel economisch weekoverzicht. De gulden doet op termijn nog altijd disagio Verdere koers stijging op de beleggingsmarkt 3% pet. Indië boven pari Risico's van aandeelen-bezit Koerswinsten sinds de depreci atie. De terugvloeiing van geld uit het bui tenland, die het Nederlandsche Valuta- Egalisatiefonds voor de noodzakelijkheid zou kunnen stellen, om ter vermijding van een plotselinge koersstijging van den gulden groöte bedragen aan buiten- landsche valuta's te koopen, heeft zich tot dusverre nog niet in den verwachten omvang voorgedaan. Zoolang men nog niet weet, binnen welke grenzen de fluc tuaties in den wisselkoers door het In grijpen van het Egalisatie-fonds zullen worden gehouden, is er ook geen haast, zijn buitenlandsch tegoed in guldens om te zetten. De ernstigste schaduwzijde van den „zwevenden" gulden is wel, dat men nog altijd niet weet, waaraan men zich te houden hééft. Voor den handel vooral is dit een groot bezwaar, omdat hierdoor aan elke transactie met 't bui tenland een valuta-risico wordt verbon den, dat slechts door het afsluiten van op zich zelf kostbare transacties op de valuta-termijnmarkt kan worden ge dekt. Uit de noteeringen op de valuta-ter mijnmarkt blijkt wel, dat men voor de komende maanden nog een lichte daling van den gulden ten opzichte van het Pond en den Dollar tegemoe: ziet. Pon den zoowel als dollars worden verhan deld met een disagio, dat vooral voor levering op drie maanden vrij hootf De contante noteeringen, die beinvloed worden door het optreden van de ver schillende Egalisatie-fondsen, hebben zich de laatste week ten gunste van den gulden bewogen, al zijn de koersverschil len van dag tot d,ag, en zelfs van uur tot uur, aanzienlijk groot er dan onder de werking van den gouden standaard, het geval was. Men zou er zich over kunnen verwon deren, dat ondanks de beperkte terug keer v,an kapitaal uit het buitenland de stemm'ng op de beleggingsmarkt voort durend willig blijft, ware het niet, dat ook hiervoor een logische verklaring is te vinden. Zoolang de onzekerheid op valutage- bied aanhield, zijn groote bedragen li quide gehouden, die thans geleidelijk belegging zoeken. Bovendien worden er toch altijd op de >aandeelenmarkt winst nemingen uitgevoerd en wordt de op brengst hiervan vaak niet weer in aan- deelen, maar in obligatiën belegd, ten einde de verkregen winsten „veilig te stellen", en zich een vaste rente-op brengst te waarborgen. Wat aandeelen betreft moet nog maar worden afgewacht, of de buitengewoon gunstige verwachtingen, die de beurs in een geweldige koersstijging verdiscon teerd heeft, verwezenlijkt zullen wor den en of de uit te keeren dividenden in overeenstemming zullen zijn met het hooge koerspeil. In een hausse-tijd wordt maar al te gemakkelijk over het hoofd gezien, dat men door het bezit van aandeelen niet alleen in de goede, maar ook in de kwade kansen van een bedrijf deelt. Een verscherping van de protectie, jals waarop thans door de Ëngelsche industrie wordt aangedron gen, kan verschillende exportonderne mingen voor nieuwe moeilijkheden stel len; de bemoeilijking van den import van onze tuinbouwproducten in Frank rijk en België moet ook worden be schouwd als een waarschuwing voor wat ons nog op menig gebied te wach ten kan staan, waardoor de voordeelen van de devaluatie wel eens eerder te loor zouden kunnen gaan dan velen hadden gedacht. Men tast nog in het duister ten aanzien van den invloed dei- depreciatie op de productie-kosten. En zoo zijn er meer punten van onzeker heid die, nu men begint ze onder de oogen te zien, ook ter beurze tot eenige bezinning leiden, met een dienovereen- komstigen terugslag op het koerspeil. Voor de houders van obligatiën mo gen de speculatieve kansen geringer zijn, men heeft in elk geval meer ze kerheid van rendement terwijl wat de obligatiën met lagen rentevoet betreft, met de mogelijkheid van een verdere koerswinst rekening mag worden ge houden, wanneer het rentepeil hier te lande blijft dalen. De 3 14 Nederland sche en Ned. Indische staatsleeningen hebben den parikoers reeds overschre (Ingez. Med.) wist Ralph er van te overtuigen, dat zij in het minst niet bang was en dat zij mogelijke onaangenaamheden, kalm en moedig onder 't oog zou zien. Dit was 't type vrouw, dat hij zich altijd tot echt- genoote gewenscht had. Zij was niet al leen knap van uiterlijk, maar zij bezat een ongewone intelligentie en een zach te, edelmoedige natuur. „Ik heb je nog nooit over mijn om standigheden ingelicht", begon hij plot seling. „De kwestie is deze, ik heb een klein fortuintje, waar ik een paar hon derd pond per jaar van trek, dus juist genoeg om rustig van te kunnen leven. En je weet natuurlijk, dat ik bij den Geheimen Dienst ben", „Ik dacht het wel en Bill liet zich zoo nu en dan iets ontvallen, waaruit ik het wel kon opmaken, ofschoon ik het hem nooit ronduit gevraagd heb. Moet je er blijven of kun je een veiliger baantje zoeken? Ik zou me altijd over je onge rust maken, als ik wist dat je leven voortdurend op het spel stond", zei zij bevend „Ik zal het opgeven, zoodra ik kans zie op een andere manier genoeg geld te verdienen om jou het leven te la ton leiden waar je recht op hebt" ,,Wat een onzin!" riep zij verontwaar digd. „Bill heeft meer geld, dan hij ooit uit kan geven en -hij heeft al aangebo den een flinke som op mij vast te zet ten, als ik ga trouwen. Je zult toch niet aan een dwazen trots toegeven, is het wel, lieveling? Je zult mij je toch laten helpen, en als je je geen zorgen hoeft te maken over 't gêld, kun je best op de een of andere manier carrière ma ken. In de politiek, of zoo", „Politiek! Nooit van mijn leven!" on derbrak hij haar. ,,Dat trekt mij heele4 maal niet. Niets dan gebluf en opsnijerij en altijd precies doen wat je partij voor schrijft". „Maar er bestaan wel uitzonderingen en daarom denk ik juist dat jij wel een politicus zou kunnen worden, Een finan cieel onafhankelijk man heeft altijd meer invloed." „Dat is waar", zei hij op nadenken den toon, „maar wij hebben nog tijd ge noeg om er over na te denken. Maar dat neemt niet weg, dat ik het geen prettig idee vindt, dat mijn vrouw meer geld heeft dar ik ooit zal kunnen ver diener.". „Laten we daar nu maar niet verder over praten, lieveling. Ik stel voor om zoo gauw mogelijk te trouwen eri die dingen regelen zich zelf wel. Ik weet wel, dat het schaamteloos van mij is om zoo aan te dringen, maar gezien het le ven dat je leidt, vind ik, dat wij het ge luk moeten grijpen, wanneer wij dat kunnen" „Wel, als dat je meening is, waarom zouden we dan niet aan kapitein Brock- dorf vragen om ons te trouwen? Je weet, dat een kapitein daar, in volle zee, toe gemachtigd is, niet? Of neen, bij nader inzien kan het toch niet geloof ik vervolgde hij. „De Emerald kan geen gewoon schip genoemdi worden en er zou wel eenigen twijfel kunnen rijzen omtrent de wettigheid van een plechtig heid, door hem verricht. Maar ik vind het een schitterend idee om zoo gauw mogelijk te gaan trouwen en zoo gauw als wij uit dit vervloekte schip kunnen komen, doen wij het. Jane, lieveling, ik heb je zoo lief', eindigde hij ernstig en zij hief haar lippen naar hem op. Op dit oogenblik kwam Antonio op hen toe en het was duidelijk, dat de man butiengewoon zenuwachtig was, Hij kwam dicht naar Desbrook toe en scheen verlangend, dat niemand zou hooren wat hij te zeggen had. „Kan ik u even spreken, captain? Maar hier kunnen we niet erg goed pra ten", begon hij. „Hoe denk je over mijn hut? Wij zul len daar waarschijnlijk niet gestoord worden en ik weet dat wij daar niet be- liusterd kunnen worden". „Goed, mijnheer. Wilt u daar dan naar toe gaan, dan volg ik over een'ge minuten". Desbrook knikte en liep langzaam met Jane de salon door, tot waar de groothertog, geheel alleen, zat te lezen. Hij verwelkomde het meisje met een glimlach. Het duurde wel tien minuten voordat Antonio bij Desbrook in de hut kwam. „Mag ik u vertrouwen, mijnheer? be gon hij, met zachte stem. „Ik hoop van wel", antwoordde Ralph opgewekt „Wel mijnheer, ik beschouw u als den belangrijksten, gast, dien wij aan boord hebben, zelfs nog belangrijker dan den groothertog. Ik weet wat voor soort' werk u gedaan heeft en ik ben van plan u mijn volle vertrouwen te schenken. Ik heb genoeg van dit spelletje, van steeds weer alles in de waagschaal te moeten stellen en ik wil er mee ophouden. Ik den; zij noteeren zelfs hooger dan de 4 Indische leeningen, omdat deze eerder voor conversie in aanmerking zouden komen. De 3 staatsleeningen zijn thans niet meer heel ver van den paristand af. Gemeenteleeningen, pand brieven van hypotheekbanken, obliga tiën Hollandsche en Staatsspoor, alle hebben in meerdere of mindere mate van de opleving der vraag naar beleg gingswaarden geprofiteerd en de bui- tenlandsche, in guldens luidende leenin gen hebben eveneens een herstel van beteekenis geboekt. De koersstijging op de obligatiemarkt valt uiteraard in het niet bij de winsten die aandeelen sinds de depreciatie van den gulden hebben behaald, en die in vele gevallen 100 en meer bedragen. Handelsver. „Amsterdiam", die op 26 September 283 noteerden, behaal den een record-koersstijging ad ca. 135 aandeelen Koninklijke kwamen in dienzelfden tijd van 295 op ca. 400 Philips van 166 op 230 Amsterdam- Rubber van 146 op 234 Voor ver schillende, laaggeprijsde aandeelen is de koerswinst naar verhouding nog grooter (Papierfabriek Van Gelder van 56 op 96 Serbadjadi van 66 op 130 enz.) In de afgeloopen week werden even wel winstnemingen uitgevoerd, die een druk op de koersen uitoefenden en de markt een onregelmatig aanzien gaven. Al spoedig kwam er dan weer nieuwe vraag opzetten, waarbij het opviel, dat ook het buitenland zich in toenemende mate voor bepaalde fondsen interesseert. Koninklijke Petroleum stonden hierbij in het middelpunt der belangstelling, maar ook voor Indische cultuurwaar den suiker, rubber en tabakken, bestond voortdurend goede vraag van Ëngelsche zijde. Wat rubberaandeelen betreft, deed zich nog de gunstige invloed gevoelen van de verwachting, dat het Internati onale Rubbercomité zal besluiten tot een verhooging van het productie-per centage voor de eerste helft van 1937 met 5 waarbij moet worden opge merkt, dat de hoogere cijfers der „standaardproductie" voor 1937 auto matisch toch reeds een verhooging der productie met zich brengen. Veel meer dan vóór de guldens-depreciatie zullen de Ned. Ind. rubbermijen thans kunnen profiteeren van een vergrooting van den uitvoer. Tabaksaandeelen hadden nog al van winstnemingen te lijden, nu de najaars inschrijvingen zijn afgeloopen en de markt dus voorloopig geen nieuwe stimu lans zal krijgen. Op de gunstige resulta ten voor den geheelen oogst was de beurs reeds vooruitgeloopen; de in totaal verkochte 131.090 pakken heb ben een gemiddelde opbpengst gege ven van 150 cent per 14 kg, terwijl de uit 132.627 pakken bestaande oogst 1934 in doorsnee 123 cent per 14 kg opbracht. De opbrengst in dit jaar le vert voor alle Sumatra-tabaksmijen een behoorlijke winst op. Voor Philips verkeerde men in de eerste helft der week in afwachting van het dividendbesluit; men raamde het dividend weliswaar op de 6 waarop het ook is vastgesteld, maar men had toch een stille hoop, dat het bestuur onder de Veranderde omstandigheden misschien wat vrijgeviger zou zijn, zoo dat de aankondiging per saldo nog te genviel, wat ook in het koersverloop tot uitdrukking kwam. Unilever hebben zich gehandhaafd op een niveau van 155 a 160 terwijl aandeelen Aku tijdelijk nog een paar percent in koers stegen op optimistische beschouwingen in zal eerlijk zijn. Ik heb een vrouw in Londen achter gelaten, een Ëngelsche, en het is een g'oede vrouw, Ik heb haar lief en wil met haar trouwen. Zij zou mij geen blik waardig keuren, als zij eenig vermoeden had, dat ik een misdadiger was. Zij beschouwt mij als een groot „restaurateur". Zij behoort niet tot de allerbeste kringen, maar ze is charmant. Ik houd er niet van om iemand te ver raden en ik weet ook wel, dat ik er lee- lijk tegen aan kan loopen",. „Wat ben je van plan?" vroeg Des brook, toen de Italiaan even zweeg. „Wel, mijnheer, over een paar uur zal ik op Sark afgezet worden en moet ik naar Londen terugkeeren, om eenige fondsen uit een bank te halen. Ik moet mijn bevelen wel gehoorzamen. Nu lijkt het mij toe, dat wanneer ik uw superieu ren in Londen over alles inlicht en hen vertel, hoe zij zich van het jacht kunnen meester maken, dat ik dan vrijuit zou mogen gaan en voor geen van mijn vo rige misdaden gestraft zou moeten wor den". „Dat is een redelijk verlangen", zei Desbrook, „en ik geloof dat ik je dat wel zou kunnen waarborgen,, Ik vind niet, dat wij hier nog' langer moeten blij ven praten; het zou fataal zijn als Graf ton eenige verdenking zou gaan koeste teren", vervolgde hij en krabbelde iets op een enveloppe. „Ga dezen heer op zoeken. Je kunt hem alles vertellen en met hem onderhandelen, als met mij zelf". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5