RADIO 'n Fijn Presenteerblaadje 50 De burgeroorlog BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Kolster-Brandes ebr. KUNST vl W010ERS - Middelburg *r—-i—r—i iEURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. Witkam s ueschenkennuis Goes GOES. ZEEUWSSH-VLAAHDEREN G.D, SPANJE. ENGELAND. VER. STATER ZWITSERLAND. NOORWEGEN. Het spiritistische drama. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. i AMSTERDAM, 17 Octobr. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- Hng van heden. Denemarkn Oblig. 1926-5 100 100. Amstrdam 1934-4% 100100%. 's-Gravnhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4 99%—99. Zeeuws. Hyp. B-4% 9898 Cities Service Cy. P. 1958 5 56%57. A Amsterd. Bank 143%144%. C Rott. Bankver. 130%130%. A Twentcshe Bank 107%108. A Pref. Jurgens A 116%117%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 473470%. A De Schelde N.B, 40%40. C Am. Smelt en Ref. 67%68%. C S'iand. Brands 13%13%. C North Am. Cy. 23%—24%. A Born, Sum. H.M. 174175%. A Ned. Wol Mij." 106%—108. A J. C. Japan Ln. 49—49%. A Rotterd. Lloyd 69%—70%. A S. M. Nederland 67%69%, A Houth, Alberts 85 C Union Pac. Rr. 105%—108%. C Int. Nickel Cy. 47%—47%. Ned. 1000-4 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Duitschl. '30 1000-5% 21%—<21%-%. Engeland 1960-90 4 88%—88. A Kolon ale Bnk. 7676%-%. A N.I. Hbk. 1000 131—132%-33. C Ned. H. M. 1000 167—163%. A v. Berkels Paf. 46% C Calvé-Delft 76%—76-77. A C. Suiker Mpij 129127 A Philips G. B. afg. 225%—223%-26% C Unilever 153%—154-56 C Am. Car Foundry 3940 C Anaconda Cop. 333%34%-% C Bethlehem St. 54%— 55%-% W. F. H. K. van Gent t Op 68-jarigen leeftijd is alhier over leden de heer W. F. H. K. van Gent, die gedurende tal van jaren onderbroken o. a. door de jaren, dat hij te Goes woonde, heeft medegewerkt in 't M'burgsch Mu ziekkorps, waaraan hij niet alleen zijn persoonlijke krachten gaf, maar waar,aan hij ook groote sympathie betuigde door het schenken van partituren van z.i voor het korps geschikte muzieknum mers. De heer Van Gent heeft ook te Goes medegewerkt op muzikaal gebied. Het is de wensch van den overlede ne dat hij niet met muzikale eer begra- van zal worden. Middelburgs folklorefilm. Ten huize van den Commissaris dei- Koningin te dezer stede heeft gister middag voor den heer en mevrouw Quarles van Ufford en enkele genoodig- den de heer Chr. J. Mazure de door den heer R. de Muijnck opgenomen film van den Middelburgschen folkloredag ver toond. Na afloop daarvan draaiden nog op de huisbioscoop, bij wijze van toegift, een smalfilm van den Westkappelschen zeedijk en van den Middelburgschen Marktdag. De aanwezigen toonden zich over het vertoonde ten zeerste voldaan en de gastheer heeft na afloop den heer Ma zure namens allen dank gebracht. De heer Mazure maakte van deze ge legenheid gebruik den Commissaris der Koningin als beschermheer en den bur gemeester van Middelburg als voorzit ter van het Eerecomité van Medio on derscheidenlijk den. eersten en tweeden afslag uit te reiken van de herinnerings medaille. met echt kanten kleedje. Da's juist weer iets van Ul-il r LI L. Kerkstr. (Ingez. Med.) Arrest gevraagd. Dezer dagen, tegen het middernachte lijk uur, kwam een Goesche caféhouder op het politiebureau verzoeken een man wegens dronkenschap te arresteeren en nachtverblijf te verleenen. Nu komt zulks wel meer voor, maar het bijzon dere van dit geval was dat die man. de caféhouder zelf was. Hij gaf zichzel; dus aan als „dronken" en wilde in ar rest gesteld worden Waarschijnlijk wil de hij als afschrikwekkend voorbeelc dienen. En nu was deze caféhouder inderdaad eenigszins „onder den invloed", maar niet zoodanig dat dit een arrest zou ge wettigd hebben. En dies wees de poli tie het vriendelijke verzoek af en stuur de den caféhouder naar zijn eigen wo ning om zijn roes uit te slapen. IERSEKE. Vrijdagmiddag is alhier uit gezaaid 250 ton Duitsch mosselzaad van prima kwalite't, aangevoerd per motor van de Waddenzee. De prijs was f 1,25 per ton. Dit is het eerste Duitsche mos selzaad dat hier werd aangeboden. KAPELLE. Tot vertegenwoordigster van het instituut voor doofstommen te Groningen voor Noord- en Zuïd-Beve land is benoemd, mevr. A. G. van der HaveLucieer. AANRIJDING. SCHORE. Doordat de autobestuurder v, H. uit Kruin'ngen ter hoogte van de zoogenaamde „Schoorsche Molen", in de bocht aldaar te- veel links reed, hac een aanrijding plaats, met den personen auto van L. uit Hansweert. Beide auto's werden zoodanig bescha digd, dat ze niet verder voort konden Het mag een wonder heeten, dat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen De politie stelt een onderzoek in. ONRECHTMATIG STEUNTREi. v HOEK. De gemeente- en rijkspolitie in deze gemeente had tegen enkele perso nen proces-verbaal opgemaakt wegen: onrechtmatig steuntrekken door ver krijging van bezit. Een belangriik bedrag werd door de C Kennec Copper 40%41%-% C Un. States Leather 3%3% C U. States St. C. 57%—58%-59% A Kon. Petr. Mpij. 389%—390%-88% C Contin. Oil Cy. 25%—25%-26 C Philips Petr. Comp. 33%34 C Shell Union O.C. 18%18%-% C Tide Water Ass, Oil. 14%14%-% A Ned. Scheepv, U. 75%—76%-77% A H.V. Amsterdam 400-405-03% A Java Cult. Mij. 144%147 A N.I. Suiker U. 121 123%-122%. Deli Batavia 233%—238-36. Deli Mij. 1000 284—286%-88. Senembah 264266-65. Baltimore O Ohio 18%19%. Southern Pac. Cy. 34%—34%-%. A Southern Rlw. 17%18%. A Amst. Rubb. C. 220-222-25. Deli-Bat. Rubb. 135%—133%-35. A Hessa Rubber 160161-66. Serbadjadi S.R. 116%116-18. verdachten inmiddels reeds teruggestort wat evenwel strafvervolging niet meer tan voorkomen. Het is niet onmogelijk dat nog meer dere gevallen aan het licht zullen komen. Zonder onderscheid zal vervolging van gevanen van fraude woraen ingesteld. Men zij dus gewaarschuwd. (J.er. Cr Mededeelingen der opstande lingen. Het radiostation der opstandelingen deelt mede, dat een in Aragon operee- rende colonne een vijandelijke afdeeling op de vlucht heeft gedreven, waarbij dé regeeringsaanhangers 60 dooden verlo ren. In den sector Toledo hebben de recht- schen een vijandelijk kamp aangevallen en 80 man gedood. De troepen van Varela hebben een vijandelijken aanval afgeslagen: de re- geeringstroepen verloren 150 dooden. 270 man werden gewond, 300 geweren en 7 mitrailleurs vielen in handen der rechtschen. De Irechtsche luchtmacht heeft een vliegveld in de nabijheid van Malaga gebombardeerd en vijf toestellen ver nield. Aan het front van Talavera, zijn drie 'regeie rings vliegtuigen heergescho- ten, bij Cordova twee, bij Malaga één en bij Iglesias twee, Wat de regeering meldt. De regeering deelt mede, dat haar troepen in den sector Tardienta zich hebben meester gemaakt van Punta La- drones. In den sector Guadiz hebben de linkschen Cortijos en Henares del Pra- do bezet. Bij Barbastro trekken de op standelingen terug. Aan het Zuidelijk front bij Montoro hebben de regeerings troepen twee dorpen genomen, In den sector Robledo de Chavel, waar de linkschen heftigen weerstand bieden, zijn twee vliegtuigen der opstandelingen neergeschoten. Largo Caballero opperbevel hebber. De staatscourant-publiceert een x>rder van het ministerie van oorlog, volgens welke Largo Caballero, de minister van oorlog voortaan het opperbevel op zich zal nemen over alle gewapende troepen Regeeringsschip door opstan delingen aangehouden. Donderdagnacht hebben vier vaartui en van de opstandelingen 18 mijl buiten Pasajes, het regeeringsschip „Gelerna" aangehouden en buitgemaakt. Het schip was op weg van Bayonne naar Bilbao met 80 opvarenden, bemanning en pas sagiers, en een belangrijke post. Alle opvarenden werden naar San Sebastian gevoerd, waar zij gevangen gezet werden. Mailschip tot zinken gebracht Lloyds verneemt uit Santa Isabel (W, Afrika) dat het Spaansche motor-mail- schip „Fernando Poo1' (6.914 ton) ter hoogte van Bata door kanonvuur tot zinken is gebracht. DE ONGEREGELDHEDEN TE BOMBAY, De ongeregeldheden te Bombay tus schen Hindoes en Mohammedanen heb ben gisteren weer een ernstig karakter aangenomen. De politie heeft herhaalde malen van de vuurwapenen gebruik moe ten maken. Eenige winkels werden vol komen leeggeplunderd. De onlusten heb ben weer verscheidene personen het le ven gekost. In totaal zijn thans 38 per sonen gedood en 360 gewond. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN OP DE PHILIPPIJNEN. Naar te Sjanghai aangekomen reizi gers meedeelen, hebben 3 October te Manilla, de hoofdstad der Philippijnen ernstige communistische onlusten plaats gehad. Op 14 plaatsen tegelijk werd brand gesticht, welke aanzienlijke scha de aanrichtte. Verder werd de water leiding vernield. Een sterke politie macht, gesteund door militairen, her stelde de orde. De ongeregeldheden wa ren bedoeld als sympathie-demonstratie voor de Spaansche communisten. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister, Londen 9.06% 9.07% Üerlijn 74.75 75.— Parijs 8.63% 8.65 Brussel 31.20 31.25 Zwitserland 42.62% 42.75 Kopenhagen 40.40 40.55 Stockholm 46.75 46.85 Oslo 45.57% 45.65 New York 1.85% 1.85% Praag 6.55 6.57 Part. disconto 2% 2% Prolongatie 2% 2% Daggeld 2 1 %-2 Benrafhermometer van Zaterdag. tUnilever Markt Suiker Philips Schepen - RAS NASSIBOE AAN LONGTUBERCULOSE OVERLEDEN. Ras Nassiboe, een van de aanvoerders in de Abessijnsche legers tijdens den oor- "og tegen Italië, is tengevolge van long- tuberculose overleden. (Wettig H.V.A. Rubber Amerika Tabak ObLMarkt— gedeponeerd. Knoeierijen geconstateerd. Het bericht, dat mevrouw Ingeborg £pber vrijgesproken zou zijn en dat de tot ver buiten de Noorsche grenzen ge rucht makende „splriiisten-affaire" daar mee een einde genomen zou hebben, is niet juist, meldt de N. R. C. (Zoo,als men z'-ch herinnert, gaat het hierbij om den dood van den rechter Dahl, wiens over- ijden langs spiritTstischen weg voor speld zou zijn, maar die, toen men hem uit het water haalde, een wervelfrac tuur had. Later bleek, dat zijn vrouw en zijn dochter in f'nancieele moeilijkheden ïadden verkeerd). Aanleiding tot het be richt dat de zaak ten einde was, is blijk baar geweest, dat mevr. Kcber de vorige week uit de preventieve hechtenis, waarin zij zich reeds eenige maanden be vond, ontslagen is. Dit geschiedde op aandrang v.an de door de rechtbank aan gewezen psychiatrische deskundigen, die in het belang van hun onderzoekingen eenige rustige conferenties met het me dium noodig achtten, conferenties,die ten deele het karakter van spiritistische séances zullen dragen, en daartoe was de verdachte wel bereid maar door haar maandenlange verblijf in de cel niet ge disponeerd. Tegen voorloopige invrij- heid-stelling had de rechtbank geen be zwaar, aangezien de vrees, dat door on belemmerde gedacfttenwissel'ng van ver dachte met getuigen getuigenverklarin gen beïnfluenceerd zouden kunnen wor den, niet langer bestaat nu de meeste getuigen reeds uitvoeriger verhoord zijn. Dat „langdurig verblijf in de cel" moet niet al te letterlijk opgev.at worden, want mevrouw Kpber heeft de laatste maanden meestal verscheidene dagen per week van 's morgens negen uur tot laat in den namiddag in de rechtszaal doorgebracht. Het gaat niet aan in wei nige regels te releveeren, wat er al in die zittingen af gehande.^ is; wellicht be staat er later, wanneer de verhooren ten einde zijn, daartoe een geschikte gele genheid. Slechts kan aangestipt worden, dat reeds verschillende knoeierijen met .aan het medium Kpber voorgelegde nauwkeurig gesloten maar even nauwkeurig geopende en opnieuw geslo ten brieven zijn aangetoond, waardoor volgens het oordeel van verscheideue bladen „het wereld-beroemde medium Ingeborg Kpber ontmaskerd" zou zijn. Op het oogenblik zit men dan midden in de onderzoekingen van verschillende deskundigen. De medische deskundigen die verslag moeten doen over de wer- velfpactuur van den heer Dahl, zijn met hun onderzoek gereed, maar wachten nog met hun mededeelingen op verzoek van de psychiatrische deskundigen, die nu, zooals gezegd, conferenties met me vrouw K0ber zullen hebben. Groote be langstelling bestaat er voorts voor het onderzoek van een vingerafdruk en van enkele aanteekeningen. De in code ge geven voorspelling van den dood van den heer Dahl is, volgens de verklarin gen van het medium en van een vriend.n die deze voorspelling op last van „de andere zijde" kreeg om haar te overtui gen, zonder ontcijferd te zijn in een en veloppe gedaan, welke door den heer Dahl dichtgelakt werd, waarna hij zijn duim in de weeke lak drukte. De voor spelling, die zooals men weet precies een jaar voor den dood van den heer Dah' gegeven werd en die nauwkeurig uit kw,am, is door de vriendin vernieügc maar de enveloppe met het lakzegel is bewaard gebleven en in handen der jus titie gekomen. c,en der Noorsche experts op het gebied van vingerafdrukken Bir kelund, chef van de afdeeling identifier tie van de Oslosche politie, heeft gecon sf,ateerd, dat de duimafdruk op het la" niet van den heer Dahl, maar van zijn dochter, mevrouw K0ber is. Up verzoek van den verdediger van verdachte is nu een nieuw onderzoek van den afdru opgedragen aan Birkelund's Kopenhaag schen collega, Bugge. Naar men zegt twijfelt de verdediger niet aan de be kwaamheid van den Noorschen expert al twijfelt hij dan wel aan de juistheic van diens conclusies, zulks o.,a. op gronc van een eventueele erfelijkheid van de papillaire lijnen. Het schriftkundige onderzoek, dat aan den Noorschen politiedeskundige Brul' Superieure toonkwaliteit (Ingez. Med.) en den bekenden Zweedschen expert dr. larry Södernvmn is opgedragen, betref; een tweetal handteekeningen, die de geest van Ludvig Dahl, een broer van mevrouw K0ber, op portretten gezet zou ïebben en enkele wijzigingen, die de va-| der van mevrouw Kdber na zijn dood in de protocollen van de séances aan-| gebracht heet te hebben. Men verwacht, dat de zaak, die zeer] grondig behandeld wordt, nog geruimen tijd zal voortduren. JEUGDIGE OPLICHTER. Een grossier in koloniale waren, G., genaamd, gevestigd in de Goudsche Wagenstraat te Rotterdam, vervoegde zich dezer dagen bij de politie op grond van het feit, dat hij achterdocht koester de jegens zijn 20-jarigen bediende, Van der G. Hij verdacht er den knaap sterk van buiten zijn medeweten bestellingen te ïebben afgeleverd en 't geld ten eigen bate te hebben aangewend. De politie slaagde er al spoedig in den jongeman tot 'n bekentenis te dwin gen, waaruit bleek, dat hij in zijn func tie van bediende een bedrag, varieeren- de tusschen de drie en vierduizend gul den, ten nadeele van zijn werkgever heeft verduisterd De verduisteringen loopen reeds over een viertal jaren en zijn regelmatig gepleegd. De jongeman was zeer vindingrijk en had verschillende manieren te zijner be schikking om zich wederrechtelijk geld toe te eigenen. De jongen nam b.v. een bestelling aan, leverde deze persoon lijk af en inde op een duplicaat-kwitan tie het geld. Bij telefonische bestellingen wer weer ander systeem gevolgd. Dan werd het bedrag in het boek lager genoteerd dan op de kwitanntie en met deze prak tijken verkreeg Van der G. een extra weekloon van f 25. Het geld, waarvan bijna niets over is, heeft de bediende uitgegeven in dan cings, bioscopen en feesten. FIETSENDIEFSTAL ENGROS. Te Voorburg is eenigen tijd geleden een grooten fietsendiefstal aan het licht gekomen, waarbij de beruchte „Toon de fietsenkoopman" was betrokken. Het Volksblad verneemt thans, dat het to taal aantal gestolen en op het politie bureau te Voorburg aanwezige aantal fietsen is opgeloopen tot 132. Deze fietsen zijn grootendeels gevonden in de gemeenten Voorburg, Nootdorp, Stomp- wijk, Ter Aar, Rijswijk, Delft en in Den Haag. Het onderzoek is thans geëindigd. Twaalf personen, hoofdzakelijk uit Noot dorp en Stompwijk, zijn wegens heling vervolgd. Zij hadden een of meerdere fietsen tegen onwaarschijnlijk lage prij zen opgekocht. TWEE WONINGEN IN DE ASCH GELEGD. In de buurtschap Blokland (bij Nieuw- veen) heeft hedenmorgen vroeg een fel le brand gewoed, waardoor twee wo ningen in de asch zijn gelegd. Te ongeveer vijf uur had de arbeider G. van der Toren, die in de huiskamer van zijn woning bezig was koffie te zet ten, het ongeluk, over het vloerkleed "te struikelen, waardoor hij tegen een bran dend petroleumstel viel. In een oogwenk stond de geheele kamer in lichter laaie Het vuur deelde zich zoo spoedig aan de andere vertrekken mede, dat de vrouw van Van der Toren en zijn drie kinderen, die boven sliepen, zich met groote moeite in veiligheid konden stel len. Door den sterken wind vatte tevens de aangrenzende woning van den bejaar den heer H. van Harten vlam. Een en ander ging zoo snel in zijn werk, dat er vrijwel geen gelegenheid bestond, den inboedel naar buiten te brengen. Binnen korten tijd waren beide woningen tot den grtmd toe afgebrand. De inboedel van Van der Toren werd geheel mede door het vuur vernield, SLAPEND OP DEK VAN ZINKEND JACHT, De Duitscher Stoecker, die met een pleizierjacht naar Engeland wilde over steken, heeft een onaangenaam avontuur beleefd. Op eenigen afstand van het eiland Goeree merkte hij plotseling, dat er een lek in zijn boot zat. Na een nacht te hebben gepompt, was hij zoo ver moeid, dat hij het opgaf; de slaap over viel hem en zoo raakte hij, op het dek van zijn lekke jacht, in Morpheus' ar men. Gelukkig voor den Duitscher, werd hij opgemerkt door schipper Van Dam, die mét de G.O. 18 op vischvangst was. Toen hij in de buurt van den Duitschen tweemaster kwam, was deze reeds in zinkenden toestand. Met veel moeite wist Van Dam langszij te komen. Zijn eerste werk was, den rustig slapenden heer Stoecker te wekken, die onmiddel lijk opmerkte, voor 'n eventueele redding niet te kunnen betalen.... Twee op varenden van de G.O. 18 bleven aan boord van het zinkende scheepje om er het water uit te pompen. Onderwijl voor zag schipper Van Dam, die den heer Stoecker aan boord had genomen, den schipbreukeling van droge kleeren. Toen de tweemaster was leeggepompt, werd hij door de G.O. 18 op sleeptouw ge nomen en in de haven van Goeree bin nengebracht. (VoIksbl.J; HET TE ZEDENSCHANDAAL DEN HAAG. Het Volksblad verneemt dat Vrijdag aan den thesaurier-generaal, mr. L. A. Ries, de sluiting van het tegen hem in het einde van Mei. 1.1. geopende voor onderzoek is beteekend. Tegelijkertijd deed de officier van justitie hem een kennisgeving van niet-verdere vervol ging toekomen. De aanvankelijke verdenking, die tot zoo ingrijpende maatregelen en sensa- tioneele berichten heeft geleid, is dus- onhoudbaar gebleken en krachtens arti kel 246 van het Wetboek van Strafvor dering is deze zaak hiermede geëindigd, Mr. Ries werd op 25 Mei gearresteerd verdacht van het misdrijf, omschreven in artikel 248bis van het Wetboek van Strafrecht, Hij werd op 3 Juni in vrij heid gesteld bij beschikking van de rechtbank. Toen mr. Ries werd gear resteerd, werd hij krachtens het Ambte narenreglement automatisch als the saurier-generaal geschorst met inhou ding van een deel van het tractement. Toen hij werd vrijgelaten, is zijn schor sing bij ministerieële beschikking be stendigd. Afgewacht moet worden, wat de minister van Financiën thans zal be slissen inzake wederindienststelling van- mr. Ries. Het heeft bij zijn vrijlating reeds sterk de aandacht getrokken, "dat de recht bank in haar beschikking uitsprak, dat zij uitdrukkelijk wenschte te verklaren, dat, ook indien de gevangenneming niet nietig was geweest, omdat aan zekere formaliteiten niet was voldaan, zij toch niet voldoende bezwaren aanwezig zou hebben geacht en ook dan de onmid dellijke invrijheidstelling van mr. Ries zou hebben gelast. Hierna heeft het tot 16 October moe ten duren, voordat de officier van jus titie ertoe is kunnen komen om te be kennen, geen grond te hebben om tot een verdere vervolging te kunnen over gaan. Deze bekentenis van den officier van justitie werpt wel een vreemd licht op de arrestatie, die zooveel opschud ding heeft verwekt en tot zoo sensatio- neele en onware berichten aanleiding heeft gegeven aldus het blad. Het is nog niet bekend, hoe het zal gaan met de andere personen, destijds gearresteerd als verdacht van een soortgelijk misdrijf. Te hunnen aanzien duurt de onzekerheid nog steeds voorb Maasbree: 1 doode Gistermiddag is op het kruispunt van den Baarloscheweg en den Nieuwen weg Venlo-Eindhoven, te Maasbree de 65-jarige motorfietsrijder P. Gielen, sla-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2