De burgeroorlog SP0BT. GEMENGD NIEUWS. 1EURS- EN WISSELKOERSEN. SPANJE. FINLAND. BALKAN. VER. STATEN Eenig PERSKRONIEK. De rede van Koning Leopold. De methyl-alcohol-vergiftiging te Spekholzerheide. AMSTERDAM, 16 October. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de oificieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 98%—100%. Amsterdam 1934-4% 100 A100. 's-Gravenhage 1929-4% 100%—-100%. Rotterdam 1926-1930-4% 99%39%. Zeeuws. Hyp. B-4% 9698. Cities Service Cy. P. 1958 5 57%—56%. A Amsterd. Bank 143143% C Rott. Bankver. 130%130% A Twentsche Bank 107107% A Pref, Jurgens A 117%116% A Ned. Gist- en Spiritus! 473473 A De Schelde N.B. 40% C Am. Smelt en Ref. 66%—67% C Stand Brands 13%—13% C North Am. Cy. 24—23% De opmarsch naar Madrid. De opstandelingen gaan langzaam voort met de omsmgei.ng van Madrid, /ian de fronten ten z,uiden en ten Westen van de hooldsi,ad is men reeds zoover ge vorderd dat het wachten nog slecins is op hei bevel om tot den aigemeenen aanvai over te gaan. De vliegtuigen der opstandelingen gaan voort met het bom bardeeren van Madrid. V oorai de ka zernes en openbare gebouwen worden met bommen bestookt. Door de bezet- t.ng van tl Tiemblo zijn de nationalis ten meester geworden over de eiectri- sche centrale, waardoor Madrid wordt gevoed, in den sector ten Noorden van 'Laiavera zijn de marxistische strijd krachten onder bevel van majoor Miaja omsingeld. Zij hebben een gevecht ont ketend om den ring te verbreken, doch de national.sten houden stand. De rantsoeneering van levensmiddelen in de hooldstad is v,an kracht geworden. Tevens is een bevel gepubliceerd, vol gens hetwelk niemand gerechtigd is meer dan éen matras en twee dekens te bezitten per persoon. Voedselkaarten zijn reeds uitgereikt. Er is op elke kaart een ruimte open gehouden, waarop door de winkeliers moet worden ingevuld welke hoeveelheid door den houder is gekocht. De kaarten zijn uitgegeven op naam van het gez.nshoofd. Men hoopi, dat het kaartsysteem in staat zal stel len de files voor de levensmiddelenwin kels te verminderen en zelfs geheel te doen verdwijnen. De kaarten zijn geldig tot eind Januari. Overwinningen der opstande lingen. Radio Sevilla heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen aan het front van Aragon Bari Nen,a, dat gelegen is aan den weg van Huesca naar Fragas, heb ben bezet 250 Catalanen hebben in de zen slag het leven gelaten. De opstande lingen hebben een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt. Verder hebben de opstandelingen Na val Carnero bezet. Deze plaats wordt beschouwd als het laatste versterkte punt der regeeringstroepen ten Westen van Madrid. De regeeringstroepen hebben bij dit gevecht 150 man op het slagveld moe ten achterlaten, terwijl de rechtsche troepen ook veel oorlogsmateriaal in handen is gevallen. In den sector Toledo hebben de recht sche troepen Aldea del Fresno bezet, w(aarbij de vijand 150 dooden verloor. Aan het Zuidelijk front werd een aan val der regeeringstroepen afgeslagen, waarbij de linkschen 140 dooden verlo ren. Drie regeeringsvliegtuïgen zijn neer geschoten. Het leven te Toledo bijna on dragelijk. De correspondent van het Portugee- sche blad „Diario de Noticias" schrijft, dat het leven te Toledo bijna ondrage lijk is. Woensdagnacht bombardeerde de artillerie van de regeering de stad, waar door verscheidene personen werden ge dood. De meeste bewoners vluchtten in de kelders. Bovendien worden iederen nacht een aantal manschappen van het vreemde lingenlegioen door geheimzinnige schut ters, verborgen op de daken of in don kere straten, neergeschoten. Aanslag op generaal Queipo de Llano? Naar uit Madr'd wordt vernomen, is eenige dagen geleden een aanslag ge pleegd op den opstandelingen generaal Queipo de Llano. De dader, een zoon van generaal Campin, een der opper- officieren van de regeeringsstrijdkrach- ten, verwondde Queipo de Llano licht door een schampschot ,aan den arm; ver volgens pleegde hij zelfmoord. Sovjet-vliegtuigen voor de regeering? Naar het D.N.B, meedeelt, zouden vol gens berichten uit Bordeaux in de ha ven aldaar drie koopvaardijschepen van de Spaansche regeering kggen, welke zouden wachten op de aankomst van 50 vliegtuigen uit Sovjet-Rusland. Verder zou te Bilbao in allerijl een betonnen vliegveld worden gebouwd dat zou moe ten dienen als operatie-basis voor deze vliegtuigen. Tenslotte wordt beweerd, dat Sovjet-Russische technici in de ver- dedig!ngslinies van Bilbao draadver sperringen hebben, welke onder elec- trischen stroom kunnen worden ge bracht. A Born, Sum, H.M. 175174. A Ned. Wol Mij. 105%—106% A J. C. Japan Ln. 5049. A Rotterd. Lloyd 7069%. A S. M. Nederland 6867%. A Houth. Alberts 85 C Union P,ac. Rr. 107105%. C Int, Nickel Cy. 4747%. Ned. 1000-4 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Duitschl. '30 1000-5% 21%—21%-%. Engeland 1960-90 4 89%—88%. A Koloniale Bnk. 76%76%-75%. A N.L Hbk. 1000 133%—131. C Ned. H. M. 1000 170%—167. A v. Berkels Paf. 47%—46%. C Calvé-Delft 78%—77%-75%. A C. Suiker Mpij. 129%129 A Philips Gem B. afg'. 215%227-23% C Unilever 156%155-52% C Am. Car en Foundry 39%39%-38% C Anaconda Cop. 32%33%-% C Bethlehem St. 5555%-54% De Russische nota aan de non- interventie-commissie. Gisteren werd een brief van den voor zitter van de non-interventie-commissie, gepubliceerd waarin deze afwijst op het oogenblik de commissie bijeen te roe pen. Dit schrijven is een antwoord op de nota van den Russischen vertegenwoor diger Kagan van 12 dezer, waarin wordt voorgesteld onmiddellijk de commissie bijeen te roepen, teneinde een contro le in te stellen voor de havens van Por tugal. De voorzitter van de commissie voegt hieraan toe, dat in de Sovjet-nota van 12 October geen bewijs wordt geleverd dat de overeenkomst feitelijk is geschonden en derhalve acht hij het niet nuttig in het huidig stad'um een nieuwe bijeen komst van de commissie te convocee- ren om de kwestie te bespreken. EEN SPIONNAGEPROCES. Voor het gerecht te Wasa staan een Sovjet-Russische reserve-officier, Kri- hoff en een Finsch arbeider Salmela te recht, beschuldigd va nspionnage Kri- hoff zou opdracht hebben gehad de mo gelijkheid van landing door parachute troepen in N.-Finland te onderzoeken en hij zou bovendien het telefoonnet in N. Finland hebben bestudeerd en strategi sche bruggen en fabrieken hebben ge fotografeerd. In verban hiermede wijst de Finsche pers op de geheimzinnige nachtelijke vliegtochten van onbekende vliegtuigen, waarvan eenigen tijd geleden herhaalde lijk melding werd gemaakt. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN ZIEKENHUIS TE SALONIKI. Gisteravond is een felle brand uitge broken in het gemeentelijk ziekenhuis te Saloniki (Griekenland), waarvan de rechtervleugel geheel werd vernield. De 600 zieken, die in het gebouw verpleegd werden, konden bijna allen gered wor den door het personeel, agenten, brand weerlieden, en toegesnelde familieleden. Twee verpleegden stierven echter van aandoening, terwijl twee andere ster vende zijn. Een der redders is in de vlammen om gekomen, nadat hij door den rook be dwelmd was geraakt. Drie ernstig zieke vrouwen worden vermist. Te midder nacht was het gevaar voor uitbreiding geweken. Men weet niet, wat de oor zaak van den vreeselijken brand is ge weest. DE ONTZETTENDE GEVOLGEN VAN DEN TAIFOEN. Tot dusver zijn na den taifoen, die vorige week de Philippijnen geteisterd heeft, 546 dooden geteld. Naar ihans ge bleken is, worden nog 1,045 personen vermist. NOODLOTTIGE ACHTERVOLGING. Woensdag zijn te Adrian (Michigan) de 26-jarige Sheriff Hosington en de 47- jarige leerling-piloot Foster, die met 'n kleinen tweedekker opgestegen waren om twee jonge mannen te achtervolgen, waarvan men meende, dat zij met een gestolen auto op de vlucht waren, neer gestort en omgekomen. DE NAT.-SOC. DUITSCH-AMERIKANEN STEUNEN LANDON. De „Duitsch-Amerikaansche vereeni ging", een organisatie van nationaal-so- cialisten in de Ver. Staten, heeft gister bekend gemaakt, dat zij de verkiezing van gouverneur Landon, den conserva tieven candidaat voor het president schap, begunstigt in de hoop, dat door zijn overwinning „een vriendschappelij- ker houding van de Vereenigde Staten jegens ons oude vaderland" verkregen zal worden. f SCHAKEN, De achtkamp te Amsterdam. Gisteravond werden vier afgebroken partijen van den schaakachtkamp te Amsterdam afgespeeld. Fine won van Grünfeld, Kmoch won van Van Schel- tinga, Grünfeld speelde remise tegen Landau en tenslotte won Fine van Van Scheltinga. Euwe staat thans een half punt voor op Aljechin, Fine en Kmoch, C Kennec Copper 4040%-% C Un. States Leather 3%3% C U, States St C. 57%—57%-% A Kon. Petr. Mpij, 392%—392%-87% C Contin. Oil Cy. 26%—26-25% C Phillips Petr Comp. 34%33% C Shell Union O.C. 17%18%-% C Tide Water Ass. Oil 14%—14%-% A Ned. Scheepv, U. 75%75%-% A H.V. Amsterdam 403—402%-397% A Java Cult. Mij 148143-46 A N.I. Suiker U. 122%—120%-22% A Deli Batavia 238%232-35 C Deli Mij, 1000 2^0%- 285-83 A Senembah 271263-65 C Baltimore en Ohio 19%18%-19 C Southern Pac. Cy. 34%34%-% Southern Rlw. 18%17% A Amst Rubb, C. 225-222-18 A Deli-Bat. Rubb. 135%—138-33% A Hessa Rubber 163%164-56 A Serbadjadi S.R 116%117%-15 WISSELKOERSEN. coupe van Vtfaarbo1^» tas baalt Geen een^fï£tf al U wel dat X kant aarborg-l z00'o popular®50 975 12.5°1'- van A tot (Ingez. Med.) Een groot nationaal feit voor België. De N, R. C. schrijft; De Belgische regeering heeft iets heel ongewoons gedaan; Zij heeft een rede, welke koning Leopold in den minister raad gehouden heeft, openbaar gemaakt. Constitutioneele vorsten houden, buiten de troonrede, waarvan ontstaan en ka rakter bekend zijn, geen politieke rede voeringen, ten minste niet in 't openbaar. Het buitengewone feit van deze rede, die door haar publicatie tot" een open bare rede geworden is, gehouden op de eenige plaats waar de Koning haar kon houden, wijst op buitengewone omstan digheden. Een dergelijk in het openbaar ingrijr pen 'n de politieke oriëntatie van het land door den Koning( zou bet karakter van een staatsgreep kunnen dragen. Dat echter was nu in België zeker niet het gev,al. Wat de Koning zeide, en blijkbaar ook de publicatie daarvan, heeft de volle instemming gevonden van het „nationale" kabinet, waarin de drie groote partijen v,an België alle vertegen woordigd zijn. De oppositioneele bewe gingen in het land, kunnen die woorden ook al niet anders dan toejuichen. Ko ning Leopold kan er van overtuigd zijn, dat vrijwel het heele Belgische volk ach ter zijn woorden staat. En hij had tevens de zekerheid, dat zij, die misschien for- meele, constitutioneele bezwaren had den kunnen koesteren, dit niet hebben gedaan, maar integendeel gaarne den on- gewonen vorm hebben aanvaard, waar in een ongewoon besluit van het Belgi sche volk ter kennis van de wereld ge bracht is. De binnenlandsche politieke verwarring in België was zoo groot ge Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 9.07% 9.16% Berlijn 75.— 75.50 Parijs 8.65 8.72 Brussel 31.25 31.52% Zwitserland 42.75 43.05 Kopenhagen 40.55 40.95 Stockholm 46.85 47.27% Oslo 45.65 46.07% New York 1.85% 1.87% Praag 6.57% 6.65 Prolongatie 2% 2% Part. Disconto 2% 2%-% Daggeld l%-2 1 %-2 Reg'istermarken 37% 37% Crediet Sperrmarken 13 13% Effecten Sperrmarken 12 12% Reismarken 50 50% Bankpapier 37 38% Beursthermometer van Vrijdag. ObLMarkt Koninkl. - Unilever - Tabak - worden, dat een instantie v,an het aller hoogste gezag, ver boven allen partij strijd verheven, namens de natie tot de wereld moest spreken. Tot zekere hoog te is minister-president Van Zeeland 'n man, die boven den strijd der partijen staat, echter slechts boven den strijd der drie reg'eeringspartijen, die wel de over- groote meerderheid van 't parlement, maar op 't oogenblik misschien 'n v--el kleiner deel der, in opschudding ge brachte, openbare meening vertegen woordigen. Het optreden van den Koning is een groot, nationaal feit voor België. En voor de constitutioneele monachiën is het een voorbeeld, hoe, op een welge kozen oogenblik de vorst met vrucht voor zijn land, zijn met zijn positie ver bonden terughouding kan laten varen. Zulk een oogenblik was voor België aan gebroken, omdat koning Leopold, zoo als gezegd, tot uiting kon brengen, waar naar nu het heele, politiek actieve, Bel gische volk streeft (Van onzen "-r e d a c t e u r). De ontknooping van de dramatische gebeurtenissen te Spekholzerheide is al bekend: zooals gemeld is het gebruik van methyl-alcohol de oorzaak geweest van den tragischen dood van eenige in woners en tegelijkertijd de oorzaak van een ernstige ongesteldheid bij anderen. Drie menschen zijn aan deze vergiftiging ten offer gevallen en verscheidenen zijn in het Sint Jozefziekenhuis te Kerkrade in observatie genomen, bij wie zich ver giftigingsverschijnselen hebben voorge daan. Naar wij gisteren nog in den loop van den avond vernamen, is hun toe stand redelijk, alhoewel niet geheel zonder zorg. Het geval van den mijnwerker Rae- makersjdie Woensdagmiddag met ver schijnselen jpener ernstige vergiftiging naar het ziekenhuis te Kerkrade werd gebracht, heeft de oorzaak van de gan- sche affaire aan het licht gebracht. De directeur van het ziekenhuis, dr. A. Willemse, constateerde vergiftiging door het gebruik van methyl-alcohol en dadelijk werden de noodige maatrege len getroffen om te trachten het leven van eventueele andere slachtoffers te redden. De huisartsen te Spekholzerhei de werden gewaarschuwd en hun werd verzocht alle gevallen zoo vlug mogelijk naar het ziekenhuis te verwijzen, ten einde voor een doeltreffende behande ling te kunnen zorg dragen. Dit snelle ingrijpen heeft, naar het zich laat aan zien, het leven van velen behouden. Wel is nog een der aldus ter verpleging opgenomen patiënten overleden, doch voor de anderen is er uitzicht op her stel. Het is nu wel gebleken, dat alle ge vallen hun oorzaak vonden in het ge bruik van alcohol in Lemmen's café. De politie heeft daar een onderzoek inge steld en er een voorraad alcohol in be slag genomen. De caféhouder moet met de door hem verkochte consumpties hebben geknoeid, waarvan hij zelf in de eerste plaats het slachtoffer is gewor den. Minderwaardige spiritualiën van Duitsche afkomst spelen hierbij een rol, terwijl de mogelijkheid ook niet wordt uitgesloten geacht, dat Lemmen zijn je never vermengd heeft met spiritus, waarin zich steeds een belangrijk per centage methyl-alcohol bevindt. Hierdoor is eveneens duidelijk komen vast te staan, dat de chauffeur C., die door de dorpspraatjes met deze treurige geschiedenis in verband werd gebracht, er in werkelijkheid niets mede te ma ken heeft. .De politie had dat reeds ver moed, nadat onomstootelijk was bewe zen, dat de man niet meer met de slachtoffers in aanraking was geweest, doch de geruchten te zijnen nadeele wa ren daarmede nog niet verstomd. Thans is iedereen in Spekholzerheide alleen maar met zorg vervuld, in zooverre men in het bewuste café alcohol gebruikt heeft. Er zijn nog veertien patiënten in het ziekenhuis, die er allen in den loop van den nacht van Woensdag op Don derdag zijn heengebracht. Behalve de zen hebben zich nog verscheidenen aan gemeld, die vreesden, dat ze eveneens van het vergiftige goedje hadden ge bruikt. Zondag had het café van Lemmen n.l (Wettig Philips Amerika Suiker Markt Rubber Schepen gedeponeerd veel bezoek, omdat in een établisse ment aan den overkant een dansavond werd gegeven. Vele bezoekers zijn even komen overwippen, daar Lemmen juist bekend stond voor zijn uitstekende con sumptie. Het gevolg is geweest, dat zich ook personen uit Heerlen zijn komen aanmelden en zelfs lieden van over de grens, uit Bocholtz, die dien avond in het café geweest waren. Het schijnt, dat Lemmen niet uitslui tend alcohol geschonken heeft, die het gevaarlijke gif bevatte. Dat is waar schijnlijk van vele zijner talrijke klanten op dien avond de redding geweest. Hoe dit zich precies heeft toegedragen, zal evenwel waarschijnlijk nimmer aan het licht komen, daar de caféhouder zelf is overleden en zijn familieleden van zijn verrichtingen niet precies op de hoogte zijn. Hoe is deze methyl-alcohol nu in het verkeer gekomen? Het antwoord op de ze vraag ligt in deze streek voor de hand. Er wordt ontzagelijk veel ge smokkeld en het is waarschijnlijk, dat onder die smokkelwaar zich ook min derwaardige alcohol heeft bevonden. De adressen, waar deze gesmokkelde alco hol wordt geschonken, zijn in Spekhol zerheide bekend. Ieder ingewijde kan ze u noemen, waar Duitsche „Sprit" wordt verkrijgbaar gesteld. De caféhou der, die zich met deze practijken inla ten, vermengen de Nederlandsche jene ver meestal met het Duitsche goedje, om op deze wijze meer aan de borrels te verdienen. Het zijn meest werkloozen, die zich aan deze smokkelarij schuldig maken. Bij tientallen liters tegelijk wordt de Duitsche alcohol over de grens gevoerd en het gebeurd maar zelden, dat er een geval wordt achterhaald. De caféhou ders en de particulieren, die deze smok kelwaar in huis hadden, hebben zich nu natuurlijk snel er van ontdaan: in de Duitsche jenever is thans te Spekhol zerheide de klad gekomen! Per liter is de verdienstein ver houding tot het gevaar, dat men loopt bij ontdekking maar klein. De smok kelaars betalen zelf ongeveer een gul den per liter in Duitschland. Zij verkoo- pen ze dan voor ongeveer 1.40, ter wijl de caféhouders de Nederlandsche jenever voor 2 per liter kunnen krij gen. Gerekend over tien liter of meer, is dat verschil voor alle partijen toch wel de moeite en het gevaar van het smok kelen waard. En er wordt veel gedron ken in Spekholzerheide, zoodat er vaak groote afname is. De schrik voor het Duitsche goedje zal er nu wellicht den eersten tijd wel in blijven. Zoo gauw zal men den borrel niet laten staan, doch het Nederlandsche product krijgt nu een belangrijken voorsprong. SCHILDER VAN EEN STEIGER DOODGEVALLEN. Bij schilderwerk aan een villa op den Korten Zijlweg te Overveen is de 58-jariges childer L. K. uit Amster dam, die zich op een zoogenaamde hang- steiger bevond, tengevolge van het bre ken van een der haken van een hqog- te-van 14 m op straat gevallen. Hij kreeg ernstige gecompliceerde arm- en been breuken en een bekkenfr,actuur. In het St. Elisabethgasthuis te Haarlem is de man korten tijd later aan zijn verwon dingen overleden, NOODLOTTIG VERDRINKINGSGEVAL. In het ververschingskanaal achter de gebouwen van het gemeentelijk" elec- tr'sch bedrijf te Den Haag was gisteravond een los-werkman met een collega bezig, een platte schuit voort te boomen. Ter plaatse w,aar de rioleering met sterken stroom in dit kanaal uit mondt, werd 3e boeg van het vaartuig tegen den kademuur aan de overznde opgedreven, De man probeerde toen met zijn vaarboom de schuit weder .n haar normale ligging te verkrijgen, doch hij gleed daarbij voorover en werd door den" stroom een eind meegesleurd. Pogingen van zijn collega om hem door het uitsteken van den vaarboom te redden bleken vruchteloos. Het slachtoffer, de 41-jarige G. H. J- R. verdween in de diepte. Het was voor zijn kameraad ondoenlijk in dit verstik kende water bij zoo een sterken stroom den man na te springen, w,ant dan zou ook deze stellig zijn verdronken. Het slachtoffer was gehuwd en vader

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2