KERK EN SCHOOL. BUITENLAND. Het nieuwe militaire ontwerp. BEURS- EH WISSELKOERSEN ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SGHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. KAPELLE. BELGIE. Verlenging van den dienst tijd tot 18 maanden voor de infanterie, tot 12 maan den voor de andere wapens. AMSTERDAM, 15 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 97%98% Amsterdam 1934-4% 100% 's Gravenhage 1929-4% 100%100% Rotterdam 1926-1930-4% 99—99% Zeeuws. Hyp. B-4% 96- Cities Service Cy. P, 1958 5 58%—57% AA Amsterd. Batik. 140143 C Rott. Bankver. 130130% A Twentsche Bank 106%107 A Pro£ Jurgens A 118%117% A Ned. Gist- en Spiritusf. 475473 IA De Schelde N.B. 39%—40% C Am. Smelt en Re£ 66%66% C Stand. Brands 13%13% C North Am. Cy. 24%24 Tot jongst en inspecteur van poli tie alhier is benoemd de heer J. G. Berghuijs te Middelburg. Hr. Ms. „DE RUYTER". Naar wij thans officieel vernemen is Hr. Ms. „De Ruyter" voor het publiek opengesteld op Zondag 18 Oct. van 15 h 16,30 h en op Maandag 19 Oct. van 9,30 h—11,30 h. WEMELDINGE. Dinsdag vergaderde de Oranjevereeniging in hotel Korstanje. Na de gewone agendapunten kwam in behandeling de feestviering bij het a.s. huwelijk van de Prinses. Op voorstel van het bestuur werd besloten om twee da gen feest te vieren, terwijl aan den voor avond van de feestdagen een wijdings- dienst zal worden gehouden, waarbij de volgende spr. gevraagd zullen worden: ds. A. de Bruijn, Ned. Herv. Pred.; ds. M. P. van Dijk, geref. pred.; ds. P. Wer- ges, vrij evang. pred., en Burm. Keijzer. Tijdens dezen dienst zal medewerking verleend worden door een op te richten gemengd koor. Deze dienst welke van 6.30 tot 8 uur duurt, zal per radio wor den uitgezonden. Na den dienst zal in een te plaatsen tent een historisch lee- kenspel „Wilhelmus van Nassouwen" opgevoerd worden door jongens en meis jes van 14 tot 17 jaar. Hierbij zal de mondorgelclub „Concordia" muzikale medewerking verleenen. Programma le dag: reveille of kloklui den; koraalmuziek; historisch leeken- spel door de schoolkinderen; aubade aan het gemeentebestuur; tractatie aan de schoolkinderen; muziek- en zanguitvoe ring; een „ronde van Wemeldinge" op versierde fietsen voor dames en heeren van 15 jaar en ouder; groote historische en allegorische optocht met medewer king van de muziekgezelschappen; ge- costumeerde voetbalwedstrijd en gym- nastiekdemonstratie; lichtstoet met mu ziek en een „bonte avond" (muziek, voordrachten enz.) in de tent. Tweede dag: kinderspelen in de Dorpsstraat; ringrijderij met versierde fietsen; idem met versierde tandems; idem met ver sierde tilbury's, muziek- en zanguitvoe ringen; en 's avonds een gondelvaart door het kanaal, waarbij de vaartuigen electrisch verlicht zullen worden; ten slotte een concert op de tenten aan het kanaal en in de Dorpsstraat en een schitterend vuurwerk. Natuurlijk be staat de mogelijkheid dat dit program ma nog wel eens een wijziging zal on dergaan. Besloten werd een rondgang met een lijst door de gemeente te doen ten einde de noodige contanten bij el kaar te brengen. Binnen korten tijd zal er weer een vergadering worden gehou den, waarop de verschillende commis- sie's benoemd zullen worden. Aan de buur.tvereenigingen zal verzocht wor den, zooveel mogelijk de buurten te versieren, iets wat intusschen door ver schillende afgevaardigden reeds we.rd toegezegd. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. De overbrugging van de Zand- kreek en de begrooting sluitend zonder belastingverhooging. COLIJNSPLAAT. Woensdag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Stüte, voltallig. De voorstellen van Ged. Staten in zake „overbrugging Zandkreek" werden met algemeene stemmen aangenomen. De V o o r z. bracht lof ,aan Ged Staten voor hun houding, want zonder hun krachtigen steun zou er zeker niets terecht gekomen zijn van de brugplan- nen. Wethouder Dees stelde voor aan Ged. Staten mede te deelen, dat de ge meenteraden zelf hun vertegenwoordiger in het bestuur van de vereeniging „De Noordbevel,andsche Brug" willen kiezen en dus niet iemand willen laten aanwij zen, zooals in de vergadering te Kort gene is voorgesteld. Op de polderverga dering Maandag jl. gehouden, hebben de ingelanden ook besloten, dat zij zelf hun vertegenwoordiger in het bestuur wen- schen te kiezen. Met algemeene stem men werd het voorstel v,an wethouder Dees aangenomen. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting bracht de heer de Pree hulde aan het dagelijksch bestuur voor deze begrooting, die zonder belast'n verhooging slui end is gemaakt. De heer Contant vroeg inlich tingen over enkele punten. A Bom, Sum. H.M. 175—175 A Ned. Wol Mij, 104%—105% A J. C. Japan Ln. 51%50 A Rotterd. Lloyd 70 A S. M. Nederland 69%68 A Houth. Alberts 85%—85 C Union Pac. Rr. 105%107 C Int. Nickel Cy. 47%47 Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100—100% Duitschl. '30 1000-5% 21%—21% Engeland 1960-90 4 89%—89% A Koloniale Bnk. 80%—77-76 A N.I, Hbk 1000 136% C Ned. H. M. 1000 174%—170%-71 A v. Berkels Pat. 4847% Calvé-Delft 80%—78%-% A C. Suiker Mpij. 130129%. Philips Gem. B. afg. 227%212-19. Unilever 160%—156%-57%. Am. Car en Foundry 40%39%-%. Anaconda Cop. 32%32%-33%. Bethlehem St. 55%54%-55. De heer Hartog vond het onb'l- lijk, dat één van de twee gemeentewerk- lui voor rekening van de haven kwam. Hem werd medegedeeld, dat een veran dering moeilijk was, daar beide werklui vele malen aan de haven werkten en omgekeerd ook vaak in het dorp. De heer Contant vroeg, hoe het kwam, dat de bijdrage in de kosten van den N'euwen Weg nog geraamd moesten worden. Wethouder Van Dis zeide, dat reeds 3 jaar aan dien weg is betaald en dat nog steeds niet bekend is, hoeveel de jaarlijksche bijdrage voor Colijnsplaal is. Hij stelde nu voor, aan Ged. Staten te verzoeken om daaromtrent eindelijk te beslissen. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Van de commisie voor het organisee- ren van een feest ter viering van het huwelijk van Prinses Juliana was een verzoek ingekomen om een bijdrage uit de gemeentekas, B. en W. stelden voor f 50 toe te kennen, waartoe met alge meene stemmen werd besloten. Hierna werd de begrooting vastgesteld met algemeene stemmen, Voor den ge wonen dienst zijn de eindcijfers f 50936 met een post voor onvoorzien van f 1325, voor den kapitaaldienst zijn de eindcijfers f 5036. Bij de rondvraag besprak de heer J a n s e den toestand van de haven. Dringend is-verbetering noodig, want na enkele jaren zullen de herstellingen groote kosten met zich brengen. Wethouder Van Dis zeide, dat de toestand inderdaad treurig is, maar hij stelde toch voor, gezien het advies van den gemeenteopzichter, te wachten met groote kosten te maken. Als de brugplannen verwerkelijkt mogen wor den, dan is misschien wel kans om een regeling betreffende de haven met de Staten te maken. De heer Hartog besprak den toestand van het haventerrein, waar de bieten van Puttershoek opgehoopt wor den. Na eenige besprekingen gaven B, en W. toezegging, dat zij het terrein daar in orde zullen laten maken. De heer J a n s e stelde voor gedu rende den winter aan de werkloozen bo ven hun kasgeld nog een kolentoeslag te verstrekken. Op voorstel van den heer De Pree zullen B. en W. nader onderzoeken, wat de uitwerking van dit plan zal" kosten. De heer Janse zal later opgeven het aantal, dat voor zulk een toeslag in aan merking kan komen, daar hij thans die cijfers niet kon verstrekken. COLIJNSPLAAT. Dinsdagavond ver gaderde het comité ter organ:seering van een feest ter gelegenheid van het hu welijk van Prinses Juliana. Door de le den was daartoe een bedrag ingezameld van ruim 471. Er werd een voorloo- pig programma opgemaakt. Gedurende den voormiddag zal een korte kerkdienst gehouden worden en zullen schoolfees ten plaats hebben. Na den middag zul len verschillende volksspelen gedaan worden, terwijl de beide muziekgezel schappen de avonduren voor hun reke ning zullen nemen. OPGRAVINGEN IN HET OUI?E EMELISSE. (Van onzen correspondent) KORTGENE. Op Noord-Beveland is er een weide, die bekend staat als de zgn. „Emelsche weië of Emelisse weië", zulks ter gedachtenis aan het vroegere dorp Emelisse. De bedoelde weide ligt tusschen Ko- lijnsplaat, Kats en Kortgene in, en is te vinden in de buurt van een hofstede, be woond door den heer De Groot. Deze weide is erg heuvelachtig, en de grond zit er vol steenen. De volksmond spreekt bovendien van onderaardsche kelders. Als de paarden over de weide draven zou men nl, een gerommel hooren, doch hoewel schrijver dezes de dieren er aj; vaak heeft laten draven, hoorde hij niets anders dan het gewone geluid van paar denhoeven. In deze weide nu zijn opgravingen ge daan door den heer P. v. d. W. te Ko lijnsplaat. Een groote laag puin, ter dik te van 1 tot 1,50 m is bloot gekomen. Het puin is afkomstig van de groote roode zgn. „Zeeuwsche moppen". Som mige stukjes steen zijn groen geglazuurd. Verder zijn er veel beenderen of stuk jes daarvan te vinden, of ook wel tan den van koeien of paarden, verder stuk jes lei, schilfers en stukjes van huishou delijke voorwerpen, zooals oortjes van C Kennec Copper 4039% *40%, C Un. States Leather 3%3%. C U. States St. C. 58%—57%-58. A Kon. Pétr. Mpij. 397%—393% -92. C Contin. Oil Cy. 27%—26%-%. C Philips Petr. Comp. 34%34%. C Shell Un'on O.C. 17%—17%-18. C Tide Water Ass. Oil 14%14%-% A Ned. Scheepv. U. 79%—75%-77. A H.V. Amsterdam 413%401-05. A Java Cult. Mij. 155%i50-46. A N.I. Suiker U. 127-124-21%. A Deli Batavia 243%—237-40. C Deli Mij. 1000 300—288-92%. A Senembah 276%268-74, C Baltimore en Ohio 20%19%. C Southern Pac. Cy. 35%34%-%. A Southern Rlw. 1918%. A Amst. Rubb. C. 232%—223-27. A Deli-Bat. Rubb. 142%—137-34. A Hessa Rubber 172%*161-66. A Serbadjadi S.R. 121 WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 9.16% 9.18% Berlijn 75.50 75.— Parijs 8.72 8.75 Brussel 31.52% 31.57% Zwil seriand 43.05 43.15 Kopenhagen 40.95 41.02% Stockholm 47.27% 47.45 Oslo 46.07% 46.20 New York 1.87% 1.87% Praag 6.65 6.65 Prolongatie 2% 2% Part. disconto 2%-% 2-% Daggeld r%-2 1 -2 Registermarken 37% 38% Crediet Sperrmarken 13% 14 Effecten Sperrmarken 12% 13% Reismark en 50% 50% Bankpapier 38% 39 Beursthermometer van Donderdag. Obi.Markt— een kannetje of potje; soms v:ndt men den bodem hiervan. G,ave voorwerpen vindt men niet, alles is puin. Emelisse is een tamelijk groot dorp geweest, dat ook wel Emelnes geheeten heeft. Er was een kerk, die in 1216 be kend was. Verder was er een klooster dat „Onze Lieve Vrouwekamer van Noorddijke" genoemd werd. D/at klooster is door Florus V geslicht. Vóór 1230 was er in Emelisse een gasthuis en een bank van leening (lommerd). Het schijnt, dat aan den Oostkant van de wei de be graafplaats gelegen heeft. Deze l,ag aan een straatweg, die in de richting van Kortgene liep. De opgravingen hebben hierin geen l'cht gebracht, hoewel er toch aan den Oostkant gegraven is. In 1530 werd Noord-Beveland door 'n geweldige overstrooming (Sint Felise- vloed) getroffen; het geheele land liep onder, behalve Cortgene, Cats en Eme lisse, die zich hadden laten bedijken. De kloosterlingen van Emelisse ver trouwden de zaak blijkbaar niet, en ver huisden naar het huis: „Waterlooswer- ve" onder Aagtekerke, w.aar het huis ('n boerderij) nóg staat. De kloosterlingen hebben bij de verhuizing alles meege nomen. Daardoor komt het, dat er eigen lijk niet veel bijzonders in den grond van de Emelisse-weië te vinden zal zijn. RAAD VAN KORTGENE. Begrooting goedgekeurd Geen belastingverhooging. KORTGENE. Woensdagavond verga derde de Raad voltallig onder voorzit terschap van burgemeester mr. J. D. Koster. Bij het goedkeuringsbesluit van een wijziging der gemeentebegrooting '36 is een schrijven van Ged. Staten ontvan gen, welk college bezwaren maakt te gen huldeblijken, welke niet in verband staan met ambtsjubilea. Verder was er een schrijven van den heer Joh. Vogelaar, dat hij zijn benoe ming tot lid van het B. A. aanneemt. De heffing van leges voor ventvergun ning leiden tot onrechtvaardigheden, daar tot nog toe de ééne leurder niet, en de andere wèl moet betalen. De V o o r z, stelde voor, om de vergunnin gen voortaan kosteloos te geven. Ze moeten echter wel gehaald worden. Al dus besloten. Tot lid van de commissie van toezicht op het L. O. werd de heer A. Maas her benoemd. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, bestaande uit de heeren J. Eversdijk, Z. C. Salomé en C. Schot, werden herbenoemd. De heer Joh. Vogelaar o.a. verzoch ten een lantaarn te plaatsen op het kruispunt van den straatweg Kortgene GeersdijkStadspolder. Er werd be sloten, een lantaarn te plaatsen, die stroom zal krijgen van af het PEZEM huisje, door een bovengrondsche draad De kosten zijn 151. Er werd besloten, om onvoorwaarde lijk mede te werken tot de plannen in zake de overbrugging van De Zand kreek. Met alg. st. werd besloten, om ge deelte van de kosten inzake de verbe tering van den Langeweg en Molenweg te voteeren. In de vorige vergadering had.de heer H e ij b o e r gevraagd, om tegelijker tijd het slootje langs den Molenweg er bij te verwerken. Hierover is met den prov. ingenieur gesproken. Het werk staat evenwel geheel buiten het plan; wel kan hierover de gemeente beslissen. Als men eenmaal bezig is om den bedoelden weg te verbeteren, zal men nader zien. Hierna werd de gemeentebegrooting over '37 behandeld. De heeren Dorst, Boot en Ver sprille vonden den post verbete ring gemeentehuis te hoog. Deze post is geraamd op 535, en staat in verbanc met een karwei in de gang van bedoelc huis. Daar toch valt de kalk van den 'muur. De heeren waren van meening, dat het werk goedkooper uitgevoerc kan worden, door den muur te laten be handelen door een stucadoor. Op voor stel van den v o o r z. werd besloten, den post te handhaven. Er zal evenwel on derzocht worden, of het werk goedkoo per uitgevoerd kan worden. Verder had de heer Boot bezwaar tegen den post verzekeringen. Spr. vroeg waarvoor de raming a 500 gulden ten behoeve van straten en plei nen bestemd was. De v o o r z. zeide dat dit voor gewoon onderhoud is. De heer V ersprille was van meening dat de Kaaistraat ook wel eens verbe terd moest worden. Dit is misschien het werk voor een volgend jaar. Het plan zal dan nader onder het oog worden gezien. Tenslotte werd de begrooting aangenomen. Belastingverhooging is niet noodzakelijk. Een post ad 900 werd gereserveerd voor volgende dienstjaren. GELEGENHEID GEVEN TOT HAZARDSPEL. Ln verband met ingekomen klachten over het beoefenen van hazardspel in een bakkerij van een bakker te Noord- welle, waaraan verschillende personen hun weekloon besteedden ten nadeele van hun gezin, stelde de politie aldaar een onderzoek in. Dezer dagen bemerk ten zij des avonds door een raam van de bakkerij, dat een zestal personen rond een in de bakkerij staande trog, die als tafel werd gebruikt, zaten en met dob- belsteenen speelden. De bakker no teerde daarbij het aantal geworpen pun ten, en uitroepen als „ik heb weer een rondje gewonnen", bleek dat men in derdaad het dobbelspel beoefende om goederen of voorwerpen. Nadat men de spelers een poosje had gadegeslagen, bemerkte de politie dat de spelenden door een vrouw, die de winkel was bin nengekomen, werden gewaarschuwd, dat er politie voor de bakkerij stond, en zag men een der spelenden de dobbel- steenen vlug in zijn zak steken, terwijl de anderen de bakkerij wilden verlaten. De politie greep toen in en betrad de bakkerij. De dobbelsteenen werden in beslaggenomen en uit het onderzoek bleek dat het spel had bestaan uit het z.g.n, „zesdaagsche" en de prijzen be stonden uit toffee's, koek, sigaren en taartjes. Na afloop van het spel werd dan door den bakker vastgesteld hoeveel ieder moest betalen en wie had gewon nen. LOODGIETER VAN EEN DAK DOOD GEVALLEN. Hedenmorgen is de 46-jarige J., lood gieter, wonende te Hulst, bij het ver richten van werkzaamheden op het dak van een tapijtfabriek te Clinge vermoe delijk door dat hij is gestruikeld of uit gegleden, daarvan afgevallen en ernstig gewond opgenomen, Eenige oogenblik- ken daarna overleed hij. BOTSING TUSSCHEN TWEE TREINEN. Woensdagnamiddag heeft onder de gemeente Westdorpe een botsing plaats gehad ter hoogte van een aldaar be staande tramkruising, tusschen een mo- tortrein en een goederentrein van de Zjeeuwsch Vlaamsche tramweg Maat schappij tengevolge waarvan een drie tal personen licht werd gewond. Markt Philips H.V.A. Suiker Tabak Koninkl. Rubber (Wettig Amerika Unilever Schepen gedeponeerd Geslaagd te 's-Gravenhage voor 't machinistendiploma A de heer E, de Smid, leerling van den machinisten cur sus der ambachtsschool te Middel burg. 1 Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het aanvullend doctoraa ex,amen natuurkunde de heer E, H. Bo- asson. Gisteravond had de verkiezing plaats van 4 ouderlingen en 3 diakenen van de Ned. Herv. Kerk te M i d d e 1- b u r g. Tot ouderling warden herkozen de heeren A. G. Bouwense, A. G. van der Hooft en D. Stenhuis en gekozen de heer W. Nieuwenhuize in plaats van den heer C. Vogel, die niet meer in aan merking wenschte te komen. Tot diakenen werden herkozen de heeren L. van Sparrentak en J. L. de Lange en gekozen in plaats van den heer R. van Roo, die zich niet meer beschikbaar stelde de heer J. M Harthoorn. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. VAN LIERE, Postweg B 23 Zooals op de voorpagina wordt mee gedeeld, heeft Koning Leopold gisteren in den ministerraad een uiterst belang rijke verklaring afgelegd nopens de bui- tenlandsche politiek, welke België voort- ,aan zal voeren. Inplaats van de samen werking in politiek en militair opzicht met Frankrijk komt een neutraliteitspoli tiek naar Nederlandsch voorbeeld. Met Locarno-pacien en dergelijke bondge nootschappen wil België niets meer te maken hebben. Het zou daardoor weer in Fransch-Duitsche of andere verwik kelingen betrokken kunnen worden. Het lijkt de Belgische regeering beter te trachten België geheel op eigen beenen te laten staan. In verband met een en ander is een nieuw militair ontwerp gereed gekomen, waaraan de ministerraad zijn goedkeu ring hechtte. Het stelt voor, den dienst tijd voor de infanterie, dit is voor on geveer 18/000 man, of ruim twee vijfden van het jaarlijksche contingent, op acht tien maanden en voor de andere wapens op twaalf maanden te brengen. Slechts één zoon per gezin zal echter voor den achttiën-maandschen diensttijd in aan merking komen. Het jaarlijksche contin gent wil men van 44,500 op 47,000 man brengen, terwijl voorts de recruteering wordt voorzien van 4000 beroepssolda ten met een diensttijd van drie a vijf jaar voor de gendarmerie, de admin.stra- tietroepen en zekere zoogenaamde spe ciale wapens en ook nog v,an 2000 ande re vrijwilligers voor de permanente grensbewaking. De nieuwe wet is bestemd om de dek king van de mobilisatie en de verdedi ging van het geheele grensgebied te ver zekeren. Dit geldt dus niet meer alleen voor de Oostergrens, maar ook voor de Zuidergrens van het land. De dekking van de Zuidergrens wordt verzekerd door de garnizoenen te Bergen, Doornick en Charleroi. De dekking van de Noor der- en Noord-Oostergrens zal mede verzorgd worden door twee regimenten infanterie, die thans in het binnenland garnizoen houden. Een van deze regi menten, het achtste regiment infanterie, wordt van Brussel naar Turnhout bij de Nederlandsche grens overgeplaatst. Een ander regiment, het zevende regiment infanterie, gaat van Mechelen naar Tongeren. Het ontwerp voorziet verder de mo- torisatie van de cavalerie en de uitbrei ding van 't vrijwillig'erssysteem voor de zoogenaamde speciale wapens waar be hoefte aan goed onderlegde technici be staat. De gewestelijke indeeling van de troepen wordt behouden. Er zullen ba taljons zijn voor de Walen, aangevoerd in de Fransche taal en voor de Vla mingen, aangevoerd in de Nederland sche. De officieren zullen voortaan wel degelijk de taal van hun regiment moeten kennen, wat tot dusver in de zoogenaamde Vlaamsche regimenten nog altijd meer uitzondering dan regel was. Het is de wensch van de regeering de behandeling van het militaire ontwerp zooveel mogelijk te zien bespoedigd. Zij zal dan ook nog overleg plegen met de voorzitters van de Kamer en den benaat voor de bijeenroeping van het parlement in een extra zitting op 27 October a.s., dus veertien dagen voor den gewonen datum door de grondwet gesteld voor de opening van het parlement. In regee- ringskringen verwacht men, dat het ont werp wel is waar in het parlement van verschillende zijden onder kruisvuur zal worden genomen, maar dat het tenslotte toch een voldoende meerderheid zal vinden. Morgen komt het kabinet nog maals bijeen. Minister-president van Zeeland zal deze vergadering voorzitten.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2