DE GOUDEN RAT KA0H1EK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. vermaard M^/A. U. ClM door z'n glans! fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 14 OCTOBER 1936. No. 243 Een Duitsch protest. MIDDELBURG* Groote doos 10 cent. Extra groote doos 15 cent. Rechten voor het keuren van vee en vleesch. WALCHEREN. cliM&k& stuMen en êon inxEt^eScAm&en (Ingez. Med.) De Duitsche regeering heeft officieel geprotesteerd tegen het een en ander, dat Zondag j.l. in den Elzas moet zijn ge beurd; tijdens de 10 communistische be toogingen. Bij die te Straatsburg zou een caricatuur van Hitler in de verga derzaal hebben gehangen, een carica tuur dan, dat van het conterfeitsel des Führers een weinig vleiende lezing geeft. Bovendien heeft de heer Thorez, secre taris-generaal van de Fransche commu nistische partij zich, volgens het protest, beleedigend over het Derde Rijk en zijn leider uitgelaten. De heer Thorez ontkent dat merk waardigerwijs. Hij zou geen enkele on betamelijke uitdrukking gebezigd heb ben. Dat lijkt ons een niet ongevaarlijk démenti voor den man. Het zou een on derzoek kunnen uitlokken naar zijn be ginselen. Is hij nu nog als zuiver op de graat te beschouwen? Enfin, dien kant van de zaak gaat Stalin aan. De andere kant is voor Blum. Zijn linksche Volksfront-vrienden hebben hem in geen geval een dienst bewezen met hun oratorische prestaties in den El zas. Ook als mocht blijken, dat het Duit sche protest overdreven is, en van be- leediging van „een bevriend staatshoofd" dus niet gerept mag worden. Immers: dat deel van het Fransche volk, dat het ex periment van Blum een hachelijk expe riment vindt, is er weer eens door opge schrikt. En op de burgerlijke radicale vleugel van het Volksfront heeft dat zonder twijfel eenigen weerslag. De com munisten hadden oorspronkelijk maar liefst 52 betoogingen willen houden. Het is misschien niet juist, om te zeggen: als dat doorgegaan was, had Frankrijk nog wat anders kunnen beleven. Maar ge zegd wordt het, in Frankrijk zelf. En in- plaats van Blum te ontlasten, beteekent het 'n belasting temeer voor zijn beleid. Is nu niet zonneklaar gebleken, tot welk een exorbitant misbruik van het Volks front de communisten meenen te kunnen gaan? Het Duitsche protest is voor 't overige niet van 'n zekere vrijmoedigheid ont bloot. Onlangs op het Neurenberger congres heeft Hitier er geen been ingezien, om tegen de Sovjet-Unie en haar regeering van leer te trekken op een manier, wel ke de ouderwetsche diplomatie zeer aan nemelijk voor een casus belli, een reden, om oorlog te gaan voeren, zou zijn voor gekomen. Er behoort eenige durf toe, om nu tegen een aangelegenheid, die veel minder om 't lijf heeft, officieel te pro testeeren. Naar alle waarschijnlijkheid echter zit hierbij meer een politieke spe culatie dan een prestige-kwestie voor. Men zal te Berlijn beseft hebben, de po sitie van Blum door een protest te kun nen ondermijnen. De Duitsche regeering heeft nu eenmaal een regelrechten he kel aan 't Fransche Volksfront-kabinet. Dat houdt de vriendschap met Rusland te goed overeind. Men hoopt te Berlijn nog steeds, dat het te eeniger tijd mis zal gaan met het bondgenootschap tus- schen Frankrijk en de Sovjet-Unie. Voorwaarde is dan in elk geval echter, dat de huidige regeering plaats maakt voor een meer naar rechts georiënteer de. Elke gelegenheid, om Blum een hak te zetten, zal Berlijn dus te baat nemen. Zeer waarschijnlijk konden de Duit- schers zich al deze moeite beter bespa ren. Zonder hun toedoen zal er ook wel een eind aan het régime van het Volks front komen. En hoe meer zij zich er mee bemoeien, hoe gevaarlijker allure de omzwaai kan aannemen. De commu nisten, die een deel van de socialisten op sleeptouw hebben genomen, zouden wel eens leelijk uit den band kunnen springen, indien zij het gevoel kregen, 46). naar het Engêlsch van PAUL TRENT. af7an den smaak van den- g'een die hem drinkt. In uw geval.... wel, ik geloof, dat ik uw smaak wel be- oordeelen kan en ik zal hem zelf voor u mengen. Als u anders nog iets wenscht, laat h.et m aan alstublieft weten! Mijn bediende is bezig mijn hut voor u in te richten. Hij is heel geschikt en als u iets noodig heeft, behoeft u het hem slechts te vertellen en er zal voor ge zorgd worden." „ïk heb jullie, zee-officieren altijd be wonderd", antwoordde zij luchtig. „Jul lie zijn zoo van alle markten thuis; jul lie praten niet veel, maar je handelt. Ik weet, dat mijn tegenwoordigheid hier in strijd is met de voorschriften en ik stel net zeer op prijs, dat u mij op deze wijze hartig^611 zei ze kalm en °Pen- „Wilt u misschien iets eten? Ik weet, dat er nog wat koude kip is. We zouden wel een slaatje voor u kunnen klaar maken of als u liever wat warms heeft kan ik u een karbonade of een bief stukje aanbieden". „Graag, Ik geloof, dat ik het liefst wat koude kip heb". „Goed, ik zal er dadelijk voor laten zorgen", antwoordde hij en drukte op dat ze mede dcor toedoen van Duitsch- land uit hun voordeelige positie werden gedrongen. Men is er toch al niet gerust op, dat een aftreden van hte kabinet- Blum heelemaal zonder ongelukken zijn beslag zal krijgen. DE SALARIEERING VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. De in voorbereiding of uitvoe ring zijnde verlagingen worden niet opgeschort. Een deputatie uit het comité van zes gevormd uit de moderne, christelijke en roomsch-katholieke algemeene bonden van ambtenaren en werklieden in over heidsdienst, is door den minister van binnenlandsche zaken in buitengewone iiudiëntie ontvangen. De deputatie be stond uit de heeren W. van der Have, L. F. Guit en W. Luberti. Zij kreeg in ruime mate gelegenheid te bepleiten dat, in verband met de door de regeering getroffen monetaire maatregelen, alle nog loopende onder handelingen terzake verdere salarisver lagingen voor het personeel der lagere organen (gemeenten voornamelijk) zou den worden opgeschort en dat de minis ter medewerking zou verleenen om die verlagingen, waarvan een gedeelte nog op een fateren datum in werking zal treden, eveneens te doen uitstellen. Ondanks de toelichting en de argu menten door de deputatie aangevoerd, bleek, dat de minister niet bereid was aan deze verzoeken te voldoen. De mi nister stelt zich nl. op het standpunt, dat de verlagingen, waarover de onder handelingen gaande zijn, de reeds vast gestelde en de nog in gedeelten uit te voeren verlagingen uit een oogpunt van rechtvaardigheid tegenover de vele ge meenten, die reeds tot de door de re geering verlangde aanpassing overgin gen, moeten doorgaan. Wel gaf de minister toe, dat, met het oog op den onzekeren toestand waarin ons l,and, voor wat de prijsbeweging be treft, verkeert, eventueel verdergaande maatregelen voorshands dienen achter wege te blijven. DE LIMBURGSCHE MIJNEN OVERSTELPT MET ORDERS De heer Wijnkoop (comm.) heeft de volgende vragen gesteld aan den minis ter van handel, nijverheid en scheep vaart: Is het den minister bekend dat de staatsmijnen reeds ongeveer 10,000 ton .anthraciet in hun leveringen ten achter zijn en dat ook de andere Limburgsche mijnen overstelpt zijn met orders? Kan de minister meedeelen of deze achterstand aan onvoldoende productie te wijten is of aan commercieele over wegingen, en zoo dit laatste het geval mocht zijn, aan welke? Welke maatregelen denkt de minister te nemen niet .alleen om voor voldoen de huisbrandkolen zorg te dragen, maar ook om ervoor te zorgen, dat voor deze brandstof geen prijsstijging plaats vindt? Is de minister niet van meening, dat door de belangrijke prijsstijging van En- gelsche en Belgische huisbrandkolen ernstige concurrentie v.an die zijde niet meer is te duchten, en dat waar in ver band met die hoogere prijzen de animo om deze kolen te importeeren is ver- minderd, het noodzakelijk worüt om de belemmeringen in den aanvoer van die brandstoffen thans op te heffen? Wil de minis! er maatregelen treffen, opdat ten spoedigste ten minste de con- tingenteering v,an Engelsche en Belgi sche huisbrandkolen wordt opgeheven, opdat bij een eventueel strengen winter ons land niet voor een kolentekort zal komen te staan? OPENING DER MQERDIJKBRUG OP 12 DECEMBER A.S. Naar wij uit officieele bron vernemen, zal de opening van de Moerdijkbrug door H.M. de Koningin in den voormiddag van Zaterdag 12 December plaats hebben. Daarna zullen de talrijke autoriteiten en de deelnemers aan de diverse sterritten, clubtochten enz., uitgeschreven door de K.N.A.C., den A.N.W.B. en den B.B.N., den eersten rit over de brug maken. Te Breda zullen dien dag groote festivitei ten plaats hebben. Autobusconcessie. Ged. Staten van Zeeland hebben aan Jos. Wauters-Verbist te Hulst concessie verleend voor een autobusdienst op Woensdagen van Hulst over Axel naar Neuzen. Zij zagen geen reden om te vol doen san het verzoek van de directie der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche tram om die vergunning niet te verleenen en ook niet om deze alleen te verleenen voor het traject HulstDrieSchouwen in aansluiting op de tramdienst der Zeeuwsch-Vlaamsche of wel om het ver voer in locaal verkeer tusschen Drie Schouwen en Neuzen aan Wauters te verbieden. Wel stelden Ged. Staten vast, dat het locaalvervoer van reizigers is verboden tusschen Drie-Schouwen en het punt, waar de trambaan van de NV. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maat schappij van den provincialen weg Neu zenAxel afbuigt in de richting Zaam- slag en tusschen het punt, waar genoem de trambaan, komende uit de richting Zaamslag, den prov. weg Neuzen-Axel weder ontmoet, en Neuzen; van Drie Schouwen, van eenig punt tusschen Drie-Schouwen en het punt, waar de trambaan van den Prov. weg afbuigt in de richting Zaamslag of van dit punt naar het punt, waar genoemde trambaan komende uit de richting Zaamslag den Prov. weg Neuzen-Axel weder ontmoet, naar eenig tusschen dat punt en Neuzen gelegen punt of naar Neuzen of omge keerd. M. J. BOONE, f Gisteren overleed alhier op 73-jarigen leeftijd de heer M. J. Boone, De over ledene heeft een vooraanstaande plaats ingenomen in de vereeniging voor In strumentale Muziek. Hij was o.a. voor zitter dier vereeniging. Het Nederl. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigin- gen hield Dinsdag in het gebouw der C.J.M.V. een leidsterdag voor de afdee- lingen op Walcheren, onder voorzitter schap van mevr. v. Voorst Vader. Mevr. Meerdinkv, d Ban sprak over „Con tact tusschen vereeniging, gezin en maat schappij" en over: „Leidsters onderling". Op beide inleidingen volgde een leerza me discussie. (Ingez. Med.) een bel. De opdracht werd gegeven en toen begon hij met groote zorg een cocktail te mengen, terwijl zij hem rustig en geamuseerd gadesloeg, hoewel er eenige bewondering in haar oogen te lezen was, want dit type man had zij tot nu toe niet ontmoet, daar zij nog niet vaak met oudere officieren in aanraking ge weest was. „Ik vraag me af, of ik u gezelschap mag houden", vroeg hij voorzichtig, hoe wel hij er zich van bewust was, dat hij reeds meer gegeten had, dan goed voor hem was. Zij knikte toestemmend en eenige minuten later werd een niet on verdienstelijk maal opgediend j "D moet wel een vreemd leven lei en. Eigenlijk heb ik nog maar zelden een lange zeereis gemaakt. Ik ben een paar maal naar Amerika geweest en ben dikwijls het Kanaal overgestoken, maar dat telt eigenlijk niet. Is het geen eenzaam levenaltijd zoo opgesloten in zoo'n kleine ruimte?" vroeg zij nieuwsgierig. v „Goede hemel, neen! Eenzaamheid is zeker het laatste waar we over te kla gen hebben, Er zijn natuurlijk wel lui" bij de marine, die teruggetrokken en gereserveerd zijn en zich niet met de anderen bemoeien, maar toch geloof ik niet, dat zelfs die zich eenzaam voelen; ik bedoel eenzamer dan wanneer zij aan land leefden. Het is eigenlijk een heel prettig leven, zoolang je niet ge trouwd bent", eindigde hij met een zucht. „Dus u gelooft niet in het huwelijk voor een marine-officier?" „Neen, beslist niet. Het is niet fair;' noch tegenover den man, noch tegenover de vrouw. Neem nu bijvoorbeeld mijn leven eens Na den oorlog werd ik on middellijk naar China gestuurd, waar ik drie jaar heb moeten blijven. Het is onmogelijk om zijn vrouw daar te laten wonen. En als het al niet geheel onmo gelijk is, dan is het toch heel moeilijk. Daarna hebben we te Portsmouth afge monsterd en kreeg ik een maand verlof, waarna ik noar de Middellandsche Zee gestuurd werd. Het is waar, dat sóm mige officieren, die het betalen kunnen hun vrouwen daar naar toe laten ko men, maar het is een tamelijk beroerd leven, als je telkens moet gaan kruisen. Alle getrouwde paren ontmoeten elkaar dan voor een paar dagen op Malta of Cyprus, of een ander gat. Als ik trouw de zou ik met vrouw willen samen leven en niet ieder afzonderlijk". „Het is maar goed, dat de meeste marine-officieren het niet met u eens zijn". „Ik geloof, dat de meesten het wel met mij eens zijn. Naar wat ik er van gezien heb, zijn de anderen hevig ver liefd geworden, binnen een week ge trouwd en hebben daar spijt van gehad totdat zij den dienst verlaten hebben", zei hij op luchtigen toon, maar zijn oogen stonden ernstig. „Dus u zelf bent nooit in de verleiding gekomen orn te trouwen u heeft hei Voorstel van B. en W. om de tekorten weg te werken. Op verzoek van de colleges van B. en W. der plattelandsgemeenten, behooren- de tot den vee- en vleeschkeuringsdienst Middelburg, is eene gemeenschappelijke vergadering gehouden ter bespreking van eventueele maatregelen ter vermin dering of voorkoming van tekorten van genoemden dienst, welk in 1931, 1932 en 1933 voordeelige saldi van resp. 1386. 2219 en 1396 mocht boeken, doch zich over 1934 voor een nadeelig saldo van 1642 zag geplaatst, hetgeen over 1935 tot 2912 aangroeide. In die ver gadering zijn de burgemeesters der ge meenten St. Laurens, Veere en Grijps- kerke als vertegenwoordigers van de vo renbedoelde plattelandsgemeenten aan gewezen om met B. en W. van Middel burg nader ter zake overleg te plegen. Met name was in de vergadering aange drongen op eventueele vermindering der personeelsterkte en van de transport kosten, terwijl mede als versterking der inkomsten de vaststelling van invoer- keurloonen voor vleesch, binnen den kring Middelburg ingevoerd uit buiten dien kring gelegen gemeenten, werd be pleit. Na een bespreking met den betrokken inspecteur der volksgezondheid hadden B. en W. een nader onderhoud met de drie voornoemde vertegenwoordigers, bij hetwelk ook de inspecteur aanwezig was. Na verstrekte inlichtingen bleken de vertegenwoordigers met B. en W. van gevoelen, dat een vermindering van per soneel en (of) transportkosten een goe de uitoefening van den dienst zou in den weg staan, weshalve die punten verder buiten beschouwing bleven. De beraadslagingen concentreerden zich derhalve op versterking der inkom sten door heffing van invoer-keurloonen. In aansluiting daarmede deelden B. en W. den burgemeester van St. Laurens als voorzitter der commissie van verte genwoordigers uit de kringgemeenten mede voornemens te zijn om aan den Raad voor te stellen: a. de verordening op den vee- en vleeschkeuringsdienst in dien zin te wij zigen, dat daarin, bij invoer van vleesch, een onderzoek naar de vraag, of sedert de keuring in de gemeente van uitvoer, veranderingen zijn opgetreden, waardoor het voorwaardelijk goedgekeurd of af gekeurd moet worden, verplichtend wordt gesteld, met dien verstande, dat het onderzoek achterwege blijft met be trekking tot vleesch van slachtdieren, die reeds zijn gekeurd in een tot den kring Middelburg' behoorende gemeente; b. in de verordening tot heffing van loonen voor het keuren van vee en vleeschwaren mede eene heffing van in- voerkeurloonen op te nemen. B. en W. gaven daarbij tevens te ken nen, dat zij die voorstellen niet alleen wilden bepleiten, omdat zij van hun aan neming weder een sluitende exploitatie verwachtten, doch ook op hygiënische gronden, in aanmerking nemend, dat de vleeschmvoer zeer omvangrijk is gewor den en desbetreffende controle dus al leszins gewettigd is. Nog merkten zij na drukkelijk op, dat zij zich volle vrijheid voorbehielden om, wanneer veranderde omstandigheden b.v. den bouw van een abattoir te Middelburg, daartoe mochten leiden, de heffing van invoer-keurloo nen, voor zoover Middelburg betreft in het licht van die veranderde omstandig heden nader onder de oogen te zien en te beoordeelen. Verder voegden zij een ontwerp-besluit, behelzende de noodig geoordeelde wijzigingen der vorenver- melde verordeningen bij en kregen zij op een en ander ten antwoord, dat de nooit ernstig overwogen?" vroeg zij met aandrang. „Neen, maar ik begin nu juist te ver moeden dat de verleiding zoo groot zou kunnen zijn, dat ik geen bezwaren meer zou tellen", antwoordde hij ern stig, terwijl hij zijn oogen niet van haar afwendde Peggy bloosde diep, onder zijn blik, en hij riep een steward, „Wij hebben ook wat wijn aan boord. Er is niet zoo heel veel keus, maar wij hebben een goede Bourgogne, rood en wit. Wat wilt u drinken?" vroeg hij haar en zij herstelde zich snel „Ik zou wel een glas witte Bourgogne willen hebben, als hij niet al ie zwaar is". Toen de flesch gebracht werd. trad Sir Charles, die eenigen <i;d op de cam pagne had heen en weer geloopen, de kajuit binnen. Hij grmlarhte tegen Peg gy en tegen Carruthers. „Jullie ;o„ige measchen hebben het hier beneden maar gezellig. Het lijkt mij wel pleizierig om bij de marine te zijn", merkte hij luchtig op. „Soms wel", gaf Cciruthers toe en gaf den steward een teeken om sir Charles een wbisky-;soda te brengen. Zoodra het maal geëindigd was, wierp de hoofdcommissaris Carruthers een veelbeteekenenden blik toe, „Ik geloof, dat uw tegenwoordigheid boven vereischt wordt", merkte hij op en de commandant begreep den wenk onmiddellijk en liet hem alleen. „Dat heeft u heel aardig gedaan; niet commissie uit de kringgemeenten zich met het ontwerp-besluit kan vereenigen, terwijl de inspecteur reeds te voren zijn instemming had verzekerd. B. en W. wijzen er thans op, dat de totaal-aantal slachtingen binnen den kring Middelburg in de jaren 1932, 1933, 1934 en 1935 beliepen 6044, 5720, 4331 en 4105 en dat daartegenover de hoe veelheden ingevoerd vleesch in onge veer evenredige verhouding zijn toege nomen. Dit op zichzelf toont reeds de noodzakelijkheid van nadere maatrege len te dezer zake aan. Het invoerkeur- loon zal bedragen 2 cent per kg, met uitzondering van uitgesneden varkens- vleesch en zgn. baconvarkens, waarvoor 4 cent per kg en van spek, reuzel, kop pen, ooren, pooten, beenderen en schen kels, waarvoor 1 cent per kg geheven wordt. Wordt het vleesch ingevoerd als geslacht geheel of half dier of als vie rendeel, dan wordt geheven voor een éénhoevig dier of een rund boven de 100 kg geslacht gewicht 4; voor een rund van 100 kg of daar beneden met uitzon dering van nuchtere kalveren, en een varken 2.50; voor een nuchter kalf, een schaap, een bok of een geit 0.50. RAAD VAN AAGTEKERKE. Begrooting goedgekeurd. AAGTEKERKE. In de Maandag ge houden Raadsvergadering, onder voor zitterschap van burgemeester J. Bosse- laar, vertolkte deze de blijdschap die ook in Aagtekerke had geheerscht bij het vernemen van de tijding der verlo ving van de Prinses. Voorgesteld werd eene wijziging in de Keuringsverordening van vee en vleesch waarbij de verplichting werd opgelegd aan slagers om bedorven of afgekeurd vleesch in een afzonderlijke ton te ber gen. De v o o r z. gaf een toelichting. De heer Kodde achtte deze bepaling voor Aagtekerke onnoodig, ook de heer Wisse was van deze meening. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Kodde en Wisse werd de wijziging daarna vastgesteld. Met alg. st. werd eene wijziging in de indertijd vastgestelde verordening op de keuring van waren vastgesteld ter wijl een overeenkomst met de gemeente Middelburg werd aangegaan tot toela ting van leerlingen op de openbare U. L. O. scholen aldaar. Aan de orde was hierop de behande ling van de gemeentebegrooting voor 1937. Niemand hield algemeene be schouwingen. Verschillende vragen wer den door den v o o r z. beantwoord waarna de begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 14425 met een bedrag aan onvoorzien van 934. Het aantal opcenten op de personeele 5.26-t te abrupt en toch zeer duidelijk, sir Charles", zei Peggy lachend. „Wel, ik wilde u graag even spreken, meer speciaal over dien jAntonio. Ik hoef zeker niet te vragen of u aan onze zijde staat of dat u op eenigerlei wijze met Grafton verbonden bent?" „Ik haat dien man", riep Peggy hart grondig i.Ivan heeft mij een heeleboel verteld over de toestanden in Rusland en over de Sovjet-regeering, dingen die mij het afgrijzen vervuld hebben. Ik sympathiseer volkomen met de Witte Russen, Het is waar, dat zij weinig kans hebben om hun verloren macht terug te winnen, maar er zijn er toch velen die hun leven wijden aan het welzijn van hun land. Zonder eenigen twijfel was Ivan het slachtoffer van prinses Sulkoff geworden. Ofschoon ik veel van hem houdt, moet ik wel toegeven, dat hij, als de meeste Russen, zeer gevoelig is voor de charme van een mooie vrouw. Ge lukkig heb ik mijn jaloezie altijd kunnen verbergen, maar hij behoort tot dat soorl mannen, die van hun jeugd af aan ver wend zijn geworden. Vóór de revolu tie werden al zijn wenschen onmiddel lijk vervuld, als dat ook maar eenigszins mogelijk was. Maar hij is gelukkig een man van karakter en het lijden, dat hij en zijn vrienden hebben doorgemaakt, heeft hem niet verbitterd. Integendeel, het heeft hem menschelijker gemaakt en daar ben ik blij tm". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5