heerlijk De groote schoonmaak in Rusland. BINNENLAND. ZEELAND. ^j| NUMMER 243. TWEE BLADEN.WOENSDAG - Tl 14 OCTOBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Waar is Stalin? Zeer waarschijnlijk lijdt hij aan een ernstige ziekte. Worosjilow als zijn op volger gedoodverfd. Maar Worosjilow is geen krachtige figuur. PAVILJOEN WANDELPIER Een verongelukte Oceaanvlieger op Schiphol. IliOGELBURG. GOES. smaak -- WEEP w wm. 1 frovittdalc H U# MIDDELBURQSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. m contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUDANTM Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigiigea 1—ij regelt f 2.10, elke r. as. 20 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. b\j vooruitbetaling Adv. «nat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 Er vinden nu te Moskou vreemde en voor velen vaak volkomen onverwach te dingen plaats: menschen als Jagoda, de chef van de G.P.Oe., van wien be weerd werd, dat iedereen, zelfs de dic tator Stalin in eigen persoon, hem vrees de, worden plotseling afgezet en naar onbelangrijke betrekkingen verplaatst; menschen wier namen weinig bekend waren, worden tot leiders van de be langrijkste 'departementen benoemd (men denke aan Jezjow, den nieuwen chef van de G.P.Oe.) Tenslotte komen bijna eiken dag berichten binnen over arrestaties van personen, die nog kort geleden tot de machtigsten in den lande hebben behoord. De lezer weet natuurlijk, dat de be kende journalist Radek gearresteerd is; deze Radek werd (en niet ten onrechte) als de spreektrompet van. Stalin in zake de buitenlandsche politiek beschouwd. Tegelijk met Radek zijn nog eenige personen gearresteerd, die nog kort ge leden op den bolsjewistischen Olympus hebben getroond, Al die verschuivingen, afzettingen, arrestaties enz. toonen aan, dat er in het Kreml iets gaande is, dat er dingen gebeuren, die het einde van een bepaald tijdperk in de geschiedenis van Sovjet-Rusland zullen beteekenen en een nieuw tijdperk moeten inluiden. Wij kunnen voorloopig nog niet alles overzien, omdat de groote verandering nog in wording is, zich nog niet geheel heeft afgeteekend. De eerste vraag, die iedereen in Rus land en in het buitenland stelt, is: waar is Stalin? Zooals de lezer weet, hebben in het Westen ook hier te lande hardnekkige geruchten gecirculeerd, als zou Stalin gestorven zijn. Aanleiding tot die geruchten was het feit, dat de dicta tor zich de laatste weken nergens ver toont,^ geen toespraken houdt, geen be sprekingen bijwoont, dat de Sovjet-bla den geen nieuwe foto's van hem opne men en niets van hem vertellen. En aan gezien de bolsjewiki reeds herhaaldelijk den dood van een der leiders eenigen tijd verzwegen hadden (de dood van Le nin werd eenige dagen verzwegen; de berichten in de buitenlandsche bladen over zijn overlijden werden met klem tegengesproken), zoo lag de conclusie voor de hand. Intusschen zijn die ge ruchten toch onjuist: Stalin leeft. Vast staat echter, dat Stalin ziek is naar het schijnt is hij zeer ernstig ziek, het is zelfs mogelijk, dat zijn leven in gevaar is. Maar waar wordt hij ver pleegd? Volgens sommige berichten is Mj naar den Kaukasus vertrokken, waar de overheid, op bevel van de G.P, Oe uit een sanatorium alle zieken heeft ver wijderd om de veiligheid van den dicta tor beter te kunnen waarborgen. Er wordt zelfs de plaats genoemd, waar dat sanatorium zou liggen. Het is echter moge ijk, dat Stalin nog steeds in Mos kou of m de omstreken van de hoofd stad verblijf houdt. De dictator brengt gewoonlijk den zomer in het heerenhuis te Gorki (in de omstreken van Mnckmri door. 's Winters woont hij in het Krem lin, dat streng bewaakt wordt Stalin is in tegenstelling met andere dictators', zeer bescheiden en stelt zich tevreden met de eerste verdieping van een klein huis, waar vroeg'er paleisbedienden woonden. In de benedenverdieping van dat huis is de persoonlijke lijfwacht van den dictator gehuisvest. Stalin voelt zich daar volkomen veilig. De verblijf plaats van Stalin is dus op het oogenblik °nbekend, hetgeen de onrust in het lanc Vergroot. Qpvallend is de rol, die Worosjilow e volkscommissaris van oorlog, den aa sten tijd speelt en de plaats, die hij po selmg jn jancj heeft ingenomen. ie de Sovjet-bladen volgt weet, dat ge egenwoordig bijna in elk blad een por re, van den chef van de gewapende krachten yan U'S.S.R. kunt vinden. De ezer ziet Worosjilow op manoeuvres, in gespre met kinderen, bij een bezoek aan een oorlogsschip enz. Daar de Sov jet-pers onder zeer strenge censuur staat en bij het plaatsen van elk bericht met de stemming in de hoogste kringen rekening' moet houden, zoo ligt het voor de hand, dat dit systematische poussee- ren van Worosjilow geen toevalligheid is, dat er een nadrukkelijk bevel moet jestaan, om Worosjilow in het centrum van de algemeene belangstelling te plaatsen, zijn populariteit te vergrooten. De algemeene opvatting in Rusland is, dat Stalin zich terdege rekenschap geeft van den toestand, die na zijn dood zou kunnen ontstaan en dat hij Woros jilow tot zijn opvolger aangewezen heeft. De bladen moeten dus de bevolking met de gedachte vertrouwd maken, dat Wo- fosjilow de toekomstige dictator is. Hij zou dus nu zoo iets als een „troonopvol ger" zijn, Volgens sommige berichten zou deze gedeeltelijke overdracht van de be voegdheden aan Worosjilow g'een vrij willige daad, van Stalin geweest zijn, maar afgedwongen door het leger. In beide gevallen is de positie van Worosjilow lang niet. zoo sterk als het' schijnt. Indien Stalin van zijn ziekte her stelt, dan kan hij de vrijwillige of afge dwongen overdracht van de macht aan Worosjilow weer intrekken. Iets derge lijks is reeds een keer gebeurd. Een paar jaar geleden heeft Stalin, die redenen had om over het gedrag van Worosjilow ontevreden te zijn, dezen verboden zich met de politiek te bemoeien; de bladen kregen toen bevel den naam van Woro sjilow alleen in die gevallen te noemen, wanneer dit onvermijdelijk was, doch steeds naast hem een paar an dere bolsjewistische leiders te ver melden. Wij beweren geenszins, dat dit ook nu gebeuren zal, wij wijzen er al leen op, dat zijn positie labiel is. l'n elk geval is Worosjilow op het oogen blik een der meest op den voorgrond tredende bolsjewistische leiders. Worosjilow is een ras-echte Rus (dus geen Georgiër als Stalin en vele an dere bolsjewistische machthebbers geen Jood, geen Pool, geen Duitscher of Let), hij heeft het uiterlijk van een ech ten Rus uit het volk, hij stamt uit de onderste lagen van het volk, heeft in zijn kinderjaren veel leed gekend, was jarenlang arbeider op een fabriek, heeft deelgenomen aan den revoïutionnairen arbeid onder de opperste leiding van Lenin, heeft meegevochten tijdens den burgeroorlog. Hij heeft dus in het .alge meen alle gegevens om onder de tegen woordige omstandigheden populair te worden. Daartegenover staat echter, dat hij weinig ruggegraat bezit (hij is wat men in 't Russisch „weeklijvig" noemt); hij heeft geen eigen program, hij weet niet precies wat hij eigenlijk wil, hij laat zich makkelijk door anderen beheer schen, hij mist den moed en vooral de volharding om zijn wil door te voeren. Sommige émigré's koesteren de hoop, dat Worosjilow, zoodra hij de macht in handen krijgt 'n volkomen omwenteling zou uitvoeren en daarbij in den geest van de emigratie. Dat zijn natuurlijk ijdele verwachtingen. Indien Worosjilow werkelijk dictator wordt, dan zal hij in sterke mate door anderen, vooral door de maarschalken van 't Roode Leger, beinvloed worden. Stalin kent de gebreken van Woro sjilow (Stalin is in het algemeen iemand met zeer veel menschenkennis), hij be grijpt dus, dat Worosjilow geenszins de meest geschikte persoonlijkheid is om dictator te worden. Daarom wordt aan genomen, dat Stalin een soort „Hoogen Raad" ingesteld heeft, zoodat Woro sjilow slechts in schijn de macht zal hebben, maar in werkelijkheid van zijn „raadgevers" afhankelijk zal zijn. Wie zijn echter die mannen? Er worden ver schillende namen genoemd, doch het zijn slechts gissingen. De machthebbers in het Kreml geven er de voorkeur aan, hun besluiten geheim te houden. Met de wenschen en de mee ning van het land hebben zij nooit reke- mng gehouden. Vroeger moesten zij tot op zekere hoogte met de stemming in de bolsjewistische partij rekening hou den, doch nu is ook deze noodzakelijk heid verdwenen: de bolsjewistische par tij heeft haar beteekenis verloren, de leiders doen wat zij willen. Opvallend weinig wordt in Rusland over Kalinin, het. officieele hoofd van den staat, den president der Sovjet-Unie gesproken, Officieel is dat boertje nog steeds de „president" van U.S.S.R., m,*ar de laatste weken wordt zijn naam niet meer genoemd. Vergeefs zoekt de lezer zijn portret in de Sovjet-bladen, ver geefs zoekt hij eenvoudig naar zijn naam, het is als bestaat die „president." niet meer. Er zijn aanwijzingen, dat de positie Tegenspoed doet de spanning van geest en zenuwen toenemen en moet ons kracht geven om te zegevieren. van Litwinow ook lang nJet zoo hecht is als in het buitenland aangihomen wordt. Sommigen noemen reeds mogelij ke opvolgers van Litwinow. Dat is mis schien voorbarig, maar de laatste arres taties onder zijn kennissen en vrienden beloven ook voor hem weinig goeds. Dr. Boris Raptschinsky, Leest de belangrijke mededeelingen in onze advertentie op pag. 4 v. d. blad. (Ingez. Med.) De visschers probeerden nog het vliegtuig op sleeptouw te nemen, maai de hooge golven beukten het wrak der machine, waar steeds grootere stukke van afvlogen, zoodat men de Bellanca tenslotte maar prijs gaf. Indien men hem hiertoe in de gelegen heid stelt, wil BjorkvaR-, naar hij verze kerde, nogmaals een poging wagen om den Oceaan over te steken. „Wanneer men als bekwaam vlieger de beschikking heeft over een goed toestel met be trouwbaren motor en goede instrumen ten, dan is, mits men een periode u't- kiest waarin de weersomstandigheden gunstig zijn, bij den huidlgen stand cler luchtvaart een vlucht over den Atlan- tischen Oceaan volmaakt veilig", ver klaarde hij met een merkwaardig opti misme, KONINGIN EN PRINSES IN DE RESIDENTIE, H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana zijn hedenmiddag omstreeks 12 uur per auto van Het Loo ten paleize Noordeinde aangekomen voor een kort verblijf in de residentie. De Zweed Bjorkvall vertelt van zijn hachelijk avontuur. Gistermiddag te ongeveer half vijf landde op Schiphol een uit Londen ko mende Zweedsch Viking-vliegtuig, ei gendom van het Stockholmsche dagblad „Stockholm Tidningen", aan boord waar van zich de Zweedsche oceaanvlieger Kurt Bjorkvall bevond. Zooals men weet vertrok Bjorkvall verleden week met 'n vliegtuig uit "New York met de bedoe ling een non-stopvlucht naar S:ockhoim te maken. Op korten afstand van de Iersche kust zag hij zich echter gedwon gen, boven zee te dalen, Hij dankt zijn leven slechts aan een Fransche trawler, die zich in de buurt bevond en die den vlieger kon oppikken, waarbij het toestel echter verloren ging. In een onderhoud met een verslagge ver van het A. N. P. vertelde de oceaan vlieger dat Bij zijn noodlanding nog vol doende benzine aan boord had voor acht vlieguren, waarmee hij gemakkelijk Stockholm had kunnen halen. Hij is vol lof over zijn vliegtuig de Bellanca Pace maker, die helaas verloren is gegaan Aanvankelijk plaafs biedend aan zeven personen was zij voor 3e oceaanvluclu met benzinetanks volgebouwd, zoodat er slechts twéé zitplaatsen in over wa ren gebleven. Toen des nachts, op ongeveer 30 mijl afstands van de Iersche kust de motor raar ging doen, dikke rookwolken en vlammen eruit kwamen, had Bjorkvall niet dadelijk kunnen zien, wat er aan mankeerde, maar in ieder geval bleek het hem raadzaam, te landen. Achteraf is het hen gebleken, dat de motor ver moedelijk heet is geloopen tengevolge van een mankement aan de schroef, die, zooals dat bij moderne vliegtuigen ge bruikelijk verstelbaar was. Tijdens de vlucht, toen Bjorkvall ge- ruimen tijd met kleinen spoed had ge vlogen, en hij weer op grooten spoec wilde overgaan, bleek hem, dat de stuurinrichting, waarmede de onderlinge hoek tusschen de schroefbladen verstelc wordt; niet functionneerde. Hij moest ge durende de geheele verdere vlucht op kleine spoed blijven vliegen, waardoor de motor een te hoog toerental ging maken en zijn snelheid bovendien terug liep tot circa 110 mijl per uur. Geduren de den tocht had Bjorkvall reeds eer der te kampen gehad met sneeuwstor men en ijsafzetting, en een zeer groot gedeelte had hij moeten blindvliegen, Toen hij zich tenslotte boven volle zee tot dalen gedwongen zag, bespeurde hij de lichten van een schip, in welks nabijheid hij met zijn machine op het water neerkwam. Het was een ruwe zee, en de neus van het toestel met den zwaren motor erin dook onmiddellijk onder water. Gelukkig bleef de machine op haar vleugels drijven en zag de Zweed kans, met 'n reddingsvest aan door 't raamp je van de cockpit op den vleugel te klimmen, juist voordat de cockpit onder water dook. Op de woelige zee maakte Bjorkvall 'n spannend halfuurtje door, alvorens de Fransche visschers hem kwamen redden DE DEVALUATIE EN DE MIJ. „ZEELAND." De „Maasbode" heeft aan de directies van een .aantal maatschappijen dè vraag voorgelegd wat naar haar oordeel de ge volgen zullen zijn van het verlaten van den gouden standaard. In antwoord hierop deelde de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" mede, „dat waar wij er in onze jaarverslagen sedert 1932 voortdurend op hebben moe ten wijzen, dat de depreciatie van het pond sterling voor onze Maatschappij zeer ongunstige gevolgen had omda-i zij onze ontvangsten, voor zoover die op het pond sterling waren gebaseerd, na- deelig beïnvloedde, wij thans, nu de verhouding guldenpond sterling bezig is zich ten voordeele van de laatste muntsoort te wijzigen, stellig ook een verbetering mogen verwachten van on ze ontvangsten, voor zoover die op de Engelsche valuta zijn gebaseerd. Inmiddels achten wij het huidige tijd stip te vroeg om aan dit feit bepaalde consequenties vast te knoopen en wij moeten ons derhalve van het weergeven van verwachtingen voor de toekomst onthouden." Ter openbare terechtzitting der arrond. rechtbank is heden beëedigd als kantonrechter alhier mr. J. Moolen- burgh. Ter aardebestelling J. H. L. Brokmeier. Gisterenmiddag is onder groote be langstelling het stoffelijk overschoi van wijlen den heer J. H. L. Brokmeier ter aarde besteld. De kist werd door per soneel van de N.V. Zeeuwsche Confec tiefabriek, waarvan de overledene direc teur was, uit het sterfhuis gedragen en dit geschiedde ook met het groot aan tal bloemstukken, dat van verschillende zijden o.a. van het personeel, van com missarissen en van zakenrelaties was toegezonden. De leden van het personeel begeleid den langs den geheelen weg den lijkwa gen en op het kerkhof hadden de 130 meisjes van het atelier zich langs het pad geschaard. Op het kerkhof waren o.a. aanwezig de commissarissen der N.V., de procuratiehouder van N.V. Gerzon's modemagazijnen te Amsterdam en een vertegenwoordiger van de N.V Bijenkorf te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Aan de groeve voerden het woord de president-commissaris, de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande en twee verte genwoordigers van het personeel. Zij schetsten wat met den heer Brokmeier verloren is gegaan voor de N.V. De zoon dankte mede namens zijn moeder voor de laatste eer zijn vader bewezen. EEN RECORD. Gisteren, tegen den avond werd bij het gebouw der Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland" te Goes de vlag geheschen en daartoe was reden. Er werd nl. dien dag voor niet min der geveild dan voor een bedrag van 36050.een cijfer dat tijdens het be staan dier vereeniging nimmer op de aanvoerveilingen werd bereikt; was in de maand September jl. tijdens de Prui- menperiode voor ruim 28000 en Dins dag 6 October voor ruim 27000 ge veild, deze cijfers werden heden met niet minder dan ongeveer 8 a 9 duizend gulden overtroffen. Bij den grooten aan voer van veel le kwaliteitsfruit, dat voor meer dan de helft door het Paksta- (Ingez. Med.) Middelburg, 14-X-'36. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 14.5 °C (58 °F); laagste 9.7 °C (49 °F). Heden 9 h: 11.3 °C; 12 h: 13.3 °C. 2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.4 mm te Brest; laagste 737.8 mm te Vardo. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, later toenemende Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot be trokken met regenbuien, aanvankelijk zachter. Zon op: 6 h 24; onder: 17 h 07. Licht op: 17 h 37. Maan op: 5 h 31; onder: 16 h 14. N.M. 15 Oct. Hoog- en Laag water te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwatcr. Wo. 14 0.42 12.47 6.55 19.22 Do. 15 1.10 13.16 7.26 19.52 Vr. 16 1.38 13.45 7.55 20.23 Hoog- en Laag water te Wemeldinge: October. Hoogwater. Laagwattu Wo. 14 2.26 14.38 8.06 20.19 Do. 15 3.00 15.11 8.33 20.48 Vr. 16 3.33 15.44 9.01 21.17 Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veeré 38 min. later (S =r springtij tion der veiling werd gesorteerd en ver pakt, kwamen bovendien de hooge prij zen, die werden besteed, een woordje medespreken, zoodat dit hooge cijfer werd hesomd. Al het fruit werd gekocht door de grossiers voor het binnenland en de fa brieken; voor zoover bekend, werd niet door de exporteurs gekocht om naar het buitenland te exporteeren. De reclame, die de laatste jaren door het bureau van veilingen in Nederland, alsmede op de verschillende fruittentoonstellingen wordt gemaakt, om het publiek in Ne derland op te wekken meer fruit te eten zal mede oorzaak zijn van dit behaalde succes. HET BROKKENHUIS. Zooals reeds met enkele woorden ge meld zal het Goesche Brckkenhuis mor gen geopend worden. Gisteren waren we in de gelegenheid een kijkje in het Brokkenhuis te nemen, waarbij de dames Reedijk en Snoek een en ander over opzet en tot heden be haalde resultaten mededeelden, Het oude ontspanningslokaal van de werkloozen, dat door het Brokkenhuis in beslag is genomen, bleek in een kleine „Bijenkorf" herschapen te zijn, waar mantels, jassen, lampen, kachels, kinderspeelgoederen, schoenen en laar zen, enz. eendrachtig bijeen hingen of stonden. De dames uitten haar groote tevre denheid over den steun die zij van de burgers, en speciaal ook de middenstan ders, ontvingen bij het verzamelen van deze eerste collectie goederen. Verder deelden zij mede, dat reeds 84 gezinnen zich als cliënt vopgaven, terwijl ver wacht wordt, dat nog meerdere volgen

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1