Adverteert in dit Blad „BIARIITA" GOED LICHT gezorgd! ADVERTENTIE», PHILIPS' Doet U dat fijne werk nog altijd zonder bril?" Ja, ik heb mn leven lang voor BOEKENSCHOUW. ONTVANGEN BOEKEN. BURGERLIJKE STRI8. •AUTiEMMTBL AGENDA. C. HUYSER CORSETS Woensdag 14 Oct. vanaf 1 uur en Donderdag 15 Oct. BEKENDMAKINGEN. Goed licht en goede oogen gaan onverbrekelijk samen. Oogen kun nen geen licht-tekort verdragen zonder langzaam! maar zeker, achteruit te gaan.' Dit gevaarlijk licht-tekort treedt op* zoodra U een lamp van minder dan 150 dekalumen in Uw midden licht gebruikt. Controleert derhalve scherp, of dit noodzakelijk minimum wel aanwezig is. Vraagt Uw instal lateur om een gratis lichtmeting. En zorgt bovendien beslist voor een extra lampje op de plaats waar gewerkt of gelezen wordt! Wat dit U kost? Een Philips' ^Bi-Arlita"-lamp van 150 dekalu men geeft (bij de meest-gebruike- lijke.stroomtarieven) voor 1 a 2 cent een heelen avond helder licht! - U ziet, hoe uiterst goedkoop oogen gezondheid gekocht wordt! Verzuimt niet ons werkje „Van het Wondere Zien" aan te vragen. Het behelst een reeks uiterst belangrijke gegevens. En het is gratisl IH'IJJ.'Ijih»» den en daarna een biljet van duizend gulden in handen van de J. terecht kw/imen. Volgens verdachte zou dit slechts af en toe een paar honderd gul den hebben bedragen. Het meerendeel werd door de „vrienden" geincasséerd. De advocaat-generaal wilde den ver dachte, die verklaarde nooit meer zoo iets te zullen ondernemen tegemoetko men en vroeg verzwaring der straf tot tw,aalf maanden echter met aftrek van het geheele voorarrest, zoodat van L. tegen Kerstmis op vrije voeten komt. Vervolgens stond de J. terecht we gens heling. Verdachte ontkende, gewe ten te hebben, dat het geld gestolen was. Van L. zou hm gezegd hebben, dat hij het geld met smokkelen had ver diend. De advocaat-generaal, die zeide niet het minste geloof aan de beweringen van deze verdachte te hechten, vroeg verzwaring van de straf tot een jaar. Uitspraak 26 October. Twee boeren verhalen: Herman de Man, De barre Winter van '90 (Baarn, Bosch en Keuning, 1936) en Nine van der Schaaf, Heerk Walling (A'dam, Wereld bibliotheek, 1936). fn.s.) Van deze twee is „De barre winter van 90" niet één verhaal en toch ook weer' niet een geheel onsamenhangende reeks vertellingen: dezelfde personen komen soms steeds weer terug en het boek ein digt met een verhaal van denzelfden Houten Gert, waarmee het begint. En toch ligt hierin de fout van dit overigens prachtige boek: feitelijk is het een gewo ne reeks novellen, die dit gemeen heb ben dat ze alle in de winter van '90 spelen, Dit blijkt een enkele keer pas aan het slot door de vermelding: dat het dan eindelijk toch voorjaar, of zomer was geworden, na dit barre wintertij. Wat heeft de sthrijver nu gewild: dat deze barre winter als een soort gemeen schappelijk noodlot, een dreiging, een godsoordeel over al deze levens heen ging? Dan is dit een litteraire overschat ting. Of slechts: grepen uit die thans bij na legendarische winter? Dan is de door de telkens-herhaalde slotzin aangebrach te eenheid wat kunstmatig. De innerlijke eenheid van een kettingverhaal is niet overtuigend. Edoch: dit is ten slotte slechts een,be zwaar van ondergeschikt belang. Men kan dit boek eenvoudig als een bundel „losse" novellen lezen en dan zijn de meeste hiervan Herman de Man op z'n best: ruig, gevoelig en raak van taal. Zijn taal is geen gewoon Hollands, geen d'a- lect en ook geen poging tot „couleur lo cale", maar volkomen natuurlijk uit de sfeer van dat boerenleven opgeweld. Hij behandelt deze als een schilder zijn rijk- genuanceerd palet, waarvan hij intuïtief verf neemt en deze met één veeg goed aanbrengt. Waarlijk groots is bijv. de beschrijv'ng van de „stinkende zeven": de 7 ottervangers, die bezeten zijn door de angst „achteruit te boeren" in die koude winter en dan de mogelijkheid vinden om met ottervangen er bij te verdienen. Tot ook dat niet meer gaat en zij: aan vangen te dobbelen, waarbij hun harde boerenkoppen afstoten op de onmoge lijkheid om allemaal te winnen. Fan tastisch en haast legendarisch is ook 't verhaal over „de dame": de fascineren de vrouw, die op alle ijsfeesten verschijnt en daaraan een hogere glans geeft, maar die toch voor ieder ongrijpbaar is. Tot dat de natuur zijn koude greep naar haar doet en zij in volkomen eenzaamheid verdrinkt. Maar ook dan nog borduurt de volksfantasie voort en zij zou overal onder het ijs gezien zijn, tot zij ten slotte in de zee kwam. Er zijn waarschijnlijk folklore en oude, nog in die buurten rondgaande verhalen in verwerkt, maar het is niet tot een al te „dichterlijk" mengsel geworden, dat men vaak in Scandinavische romans vindt. Het is daarvoor te veel een har- mon'sch geheel geworden en vooral: het gevoel voor de sociale verhoudingen is in dit werk fe reëel aanwezig. Hierna doet de roman van Nine van der Schaaf veel meer lyrisch aan. Dit wil niet zeggen dat de schrijfster geen mensen van vlees en bloed, met een ob jectief bestaan, kan scheppen, maar de toon van haar verhaal is lyrisch; haar zeer verzorgde stijl heeft een enigszins melancholiek rhythme, dat soms wat mat en monotoon wordt. Blijkbaar is deze vertelling vanuit een herinnerend terugzien geschreven, een herinnering aan een in Friesland doorgebrachte jeugd (de vroegere titel de uitgave van de W. B. is slechts een herdruk was dan ook: Friesch Dorpsleven uit een vorige tijd). Haar proza vergt een aandachtige lec tuur; haar verhaal is niet cTrect span nend of boeiend, maar bij een gecon centreerd lezen worden haar gestalten steeds omlijnder, helderder en na 'n tijd leeft zo'n geheel Fries dorp van mis schien twintig of dertig jaar geleden duidelijk voor U: de dromerige boeren jongen; het rijke meisje dat ten slotte geen cent meer erft, maar sterk blijft in haar liefde; het schippersmilieu, waar Heerk Walling een tijd terecht komt, de bijfiguren, als zonderlingen en zwakke lingen, die toch volkomen bij het dorps geheel horen. Het is minder groots en hevig dan het werk van de Man, maar het is verzorgd en zeer zuiver. H, J. Smeding. Oud-Egypte- „De achttiende dynastie van Oud- Egypte", door J. L. Pierson, Met vele reproducties. De schrijver heeft een tijdperk geko zen uit de geschiedenis van Oud-Egypte, dat in vele opzichten het hoogtepunt is der cultureele, maatschappelijke en po litieke ontwikkeling van Oud-Egypte. Het begint met een der roemrijkste bladzijden uit deze geschiedenis: de be vrijding van de Aziatische overheer- sching', waaronder Egypte meer dan een eeuw had geleden, en behandelt verder de verovering van Palestina, Syrië en Phoenicië, waardoor deze landen niet alleen schatplichtig werden aan Egypte, maar waardoor ook een uitgebreid han delsverkeer ontstond en een uitwisseling van materieele en geestelijke goederen, die van groote cultuur-historische be- teekenis is geworden, Tenslotte wordt de religieuze revolu tie van Ichnaton beschreven, die ver geefs getracht heeft het Egyptisch veel godendom door 'én God te vervangen. Het boek is verlucht met een 40-tal afbeeldingen, terwijl kaarten van Egyp te, Nubië en het Aziatische rijk en een overzicht der voornaamste tijdperken der geschiedenis van Oud-Egypte zijn bijgevoegd. Het boek verscheen bij Van Holkema en Warendorf's Uitg. Mij., te Amsterdam. Westkapelle. Van 512 Oct. Bevallen: Joha. Willa Minderhoud, dochter. Middelburg, 12 Oct. Op de fruit veiling deden: Roode kool 12 c., Witte kool 0,51 c., Boerekool 1,52c, Veld- sla 210 c., Spinazie 816 c., Poste lein 1517 c., Kassnijboonen 2325 c„ Dubbi Princessen 11 c., Wagenaarsboo- nen 713 c„ Suikerboonen 1317 c„ Stoksnijboonen 5 c., Stamsnijboonen 2,5 c., Stokprincessenboonen 1330 c„ t Stamprincessenboonen 420 c, Prei 2 i 3 c,, Savoye kool 13 c., Spruiten 8 j 23 c., Schorseneeren 11 c,, Koolrapen j 22,5 c., Peën 22,5 c Uien 1,53 c., Kroten 2,5 c,, alles per kg, Pieterselie 3 j 4 c., Selderij 35 c., Kervel 3 c,, Pickles 6 c,alles per chip, Peën 23 i c„ Kroten 1,53 c., Selderie 12,5 c„ Rammenas 1,52 c., alles per bos, Bloemkool 1,515 c., Andijvie 0,51 c, Kropsla 13 c., Knolselderie 1,52 c., alles per stuk, Hazen f 1,07, per stuk, Cyclamen 1419 c., per pot. Hulst, 12 Oct. Aanvoer ruim. Gerst 8; Rogge f 8; Haver 7; Erwten 8 9; Boonen 11.50—12. van geadverteerde of te adverteeren gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen «ei andere bijeenkomstea. MIDDELBUkC Dl 13 Oct WO 14 Oct. Lez Ned. Prot. Bond, spr. de hr. A. Buijs te 's Gravenhage, WO 14 Oct. Jaarverg, Ned. Midder nachtzending Vereen. St. Joris 14 h Nieuwe Kerk 20 h, GOES. Dl 13 Oct. Openbare Lez. Ref. H, Kra mer, Gebouw Vrijz. Herv, 20,15 h, WO 14 Oct Leveranc.v. H.M. de Koningin Gevestigd sedert 1826. den geheelen dag zullen wij te Middelburg zijn, Hotel De Abdij, voor 't passen van Cor- sets-Bustehouders en Buik gordels. Wij brengen een uit gebreide collectie mede. On ze prijzen zijn niet verhoogd. Gaarne zullen wij gevolg ge ven aan bijzondere wenschen, betreffende tijd van passen en aanwijzingen van model len. Gelieve deze tijdig te richten aanC. HUYSER, 61 Noordblaak - Rotterdam. Adverteeren is NIET duur! 3ij ons nieuwe lokaal-tarief kost dere advertentie op jaarcontract, 1 i per week, nog geen gulden Vraagt inlichtingen aan het Bureau van deze courant?' HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend: dat bij hun besluit van heden aan 'de N.V-. PETROLEUM MAAT SCHAPPIJ THE TEXAS COMPA NY te 's-Gravenhage en hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uit breiden van haar bestaande benzi- ne-pomp-installatie, door het bij plaatsen van een ondergrondsch benzine-reservoir van 4000 L, in houd in perceel, kad. bekend, ge meente Middelburg, in Sectie C. no. 1636, plaatselijk gemerkt wijk P. no. 53a, gelegen aan de Goesche Korenmarkt. Middelburg, 9 October 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE te Middelburg zal op Vrijdag 23 October 1936, des namiddags te twee uren, in ca fé „Internationaal" te Oostkapelle krachtens Rechterlijk Bevel, in het openbaar verkoopen: Een Woonhuis met schuur, kip penhok met loop, varkenshok, erf en tuin te Oostkapelle, op 't Dorp, wijk A no. 215, groot 5 aren 2 cen tiaren of 38ka Roeden; te aanvaar den 16 November a.s. 33 Aren 30 centiaren of 254 Roeden Bouwland te Oostkapelle, nabij den Kalfhoekschen Weg; da delijk te aanvaarden. Onmiddellijk daarna zal aan ge meld huis A 215, om contant geld, publiek worden verkocht: eenige meubilaire goederen, landbouwge reedschap, 7 kippen en al hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Bezichtiging 22 Oct. van 1012 en van 24 uur, en 23 Oct. van 1012 uur. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter open bare kennis: dat is ingekomen een schrijven van A. J. KOEMAN, wonende te Middelburg, Gravenstraat I 247, houdende verzoek hem wel een verlof B, voor den verkoop van alcoholvrijen drank, te willen ver- leenen voor gebruik ter plaatse Van verkoop in een localiteit, groot 36 M2, van perceel Graven straat I 247. Binnen twee weken na heden kunnen bezwaren tegen het verlee- nen van het gevraagde verlof schriftelijk bij hun College worden ingediend. Middelburg, 9 October 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Notaris J. TERPSTRA te Mid delburg is voornemens Woensdag 21 October 1936, des morgens 10 uur, ten verzoeke en ten huize van den Heer CORN. VERHAGE, op de hofstede „Veld- lust" te Welzinge, gemeente Rit- them, a contant te verkoopen: VIER PAARDEN, als: Vosbles stamboekmerrie no. 13553, geb. 1925; vos-merrie, geb. 1926; bruine merrie, geb. 1935; bruine ruin, geb, 1935. 29 STUKS HOORNVEE, als: 7 melkkoeien, 4 kalfvaarzen, 9 1%- iar. vaarzen en ossen, 9 kweekkal- veren, w.o. 2 aankomende spring- stieren; 2 melkschapen, kippen en een den; Brik, 2 menwagens (breed beslag) met toebehooren, lamoenkar, drie- wielskar, motor rechtstroodorsch- machine, maaimachine, hooihark, 2 handwiedmachines, 3 ploegen, cul tivator, diverse eggen, 1 rolslede, voorsleper, zwingen, windmolen, geeselstoel, kortmolen, mangelmo- lens, slijpsteen, kruiwagens, draai- hekken, horden, staken, puntdraad, watertank (1000 I), ijzeren water bak (600 1), tonnen, ladders,vleesch' blok, reepen, blokken, handgereed schap, bascule, zakken, paarde want, 200 droge mutsaards, brand hout, melk- en zoldergereedschap, melkontroomer, karn, roombussen, roomton, botertobbe, emmers, juk ken, boterbascule; EENIG HUISRAAD, als: tafels, linnenkast, chiffonnière, kachels, ongeveer 78 aren beestepeeën, in twee perceelen, en al hetgeen meer zal worden gepresenteerd. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op Vrijdag 16 October 1936, des nam. 1.30 uur, te Rilland-Bath, op de Hofstede „Veldzicht", ten verzoeke van den Heer JAN BLOK Jzn. Jr., a contant publiek verkoopen: 11 RUNDERS, van 1 tot 3 jr., w, o. 3 gestierde en 2 ossen; schet sen, voor zooveel noodig, aanwe zig. BE LA MAK

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 8