IN ZEELAND MIDDELBURGSCHE KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS. SPORT. LEGER EN VLOOT. RECHTSZAKEN. DE COURANT ITALIË. PALESTINA. MEXICO. VER. STATEN Taifoen teistert de Philippijnen. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. DOMBURG Groot vertrouwen in dagblad - reclame. toen deden zich moeilijkheden voor met betrekking tot de uitbetaling van het be. drag, waarvoor de rechter zijn leven had verzekerd. Het ging om een som van 60,000 kronen. In de verzekerings polis was een clausule opgenomen, dat de polis zou afloopen op den zeventig sten verjaardag van den verzekerde, na dien datum zou zijn familie niets krij gen. De verzekeringsmaatschappij be taalde het bedrag uit, doch toen ver scheen in een der dagbladen een be richtje dat vermeldde, dat de heer Dahl vermoord was om de verzekeringsgel den. De zaak kwam voor het gerecht en de weduwe van den rechter, mevr. Dahl, en de dochter mevr. Koeber, wer den als getuigen gedagvaard. De uit spraak luidde, dat er geen sprake was geweest van moord. Slechts een week later echter pleeg de de weduwe, mevr,. Dahl, zelfmoord en den volgenden dag werd ontdekt, d?t zij zich schuldig had gemaakt aan ver duistering. Gedurende verscheiden jaren bad zij het beheer der gelden, die de rechter ex officio onder zich had, m haar handen gehad en in dien tijd had zii den staat benadeeld voor 60,0J(> kronen. Dit ge'd was terugbetaald met de uit- keering eer verzencing na den dood van den rechter. Hierop werd mevr. Koeber, haar doch ter, openlijk beschuld'gd van moord op haar vader.. De behandeling van haar zaak heeft lang geduurd. Maar, gelijk de vrijspraak uitwiist, zijn er g'een be wijzen gevonden. Het geval heeft lan gen tijd in het middelpunt der belang; stelling in Noorwegen gestaan, waarbij zich twee partijen hadden gevormd, nl. de spiritistische, die geloof sloegen aan de mediumieke eigenschappen van mevr. Koeber en aan de voorspelling en de ongeloovigen, die alles voor bedrog ver sleten,. EEN SENATOR VAN 105 JAAR. De hertog van Borea Dolmo, honorair prefect van het koninklijk en keizerlijk paleis en senator, heeft gister zijn 105en verjaardag gev'erd. Hij geniet nog een goede gezondheid. HET EINDE VAN DE STAKING. De Arabische bevolking is gister weer aan den arbeid gegaan. Te Jerusalem werden godsdienstoefen ngen tot dank zegging gehouden. Tegelijk met het einde van de staking is het laafste Britsche troepentransportschip te Haifa aangeko men, Gener,aal Dill, verklaarde, dat de troepen nog paraat moeten blijven om eventueele ongeregeldheden te onder drukken. COMMUNISTEN TERREUR. Gisteren zijn een aantal communisten doorgedrongen in een vergadering van den Nationalen Kultuurbond te Mexico- City. Vanaf de galerij af wierpen zij met rotte sinaasappelen en eieren naar de vergaderden. Vervolgens drongen zij de zaal binnen en dreven de aanwezigen met knuppelslagen de straat op, waar zij hen verder mishandelden. De politie kwam tusschenbeide en arresteerde een aantal-communisten. Eenige deelnemers aan de vergadering hadden kwetsuren opgeloopen. Minstens 400 dooden; honder den vermisten. Een taifoen welke de Philippijnen heeft geteisterd, heeft aan minstens 400 personen het leven gekost. Alleen reeds in de stad Catubunn zijn 82 lijken gevon den. In de provincie Nueve Ecija zijn honderden personen omgekomen), Ook' de andere provincies zijn ernstig geteis terd. Honderden personen worden voorts nog vermist. De taifoen is een van de verschrikke lijkste geweest in de geschiedenis van de eilandengroep. Er zijn ontzaggelijke verwoestingen aangericht en de laatste, ij ^e^ou<^en ramingen geven het aan tal dooden op als minstens 400. Van of- ficieele zijde wordt er in dit verband echter op gewezen, dat het niet moge- ïj is een juist aantal slachtoffers vast te stellen, aangezien de plotseling ge zwollen rivieren buiten de oevers getre den zijn en tientallen wrakke huisjes waarin honderden personen woonden' hebben meegesleurd. De noodtoestand' waarin de taifoen het gebied gebracht heeft, wordt nog verergerd door de om standigheid, dat men vreest voor een tekort aan levensmiddelen en dienten gevolge voor het uitbreken van honger snood. De Nederlandsche Vereeniging te Parijs heeft aan mevrouw E. J. van den Broeckede Man fe lAardenburg, die een groote naam heeft als voordracht kunstenares, een uitnoodiging gericht om over te komen en' ook de leden van genoemde Vereeniging' te doen genieten van haar talent Jongens en Natuurkunde. In- tressante proeven, zelfbouwen van allerlei toestellen, door J. C. Alders. W. J. Thieme Cie, Zutphen. Welk doel heeft de schrijver van dit boek zich gesteld? Een boek te schrij ven over natuurkunde voor jongens van 14 jaar, voor oudere jongens en tevens voor onderwijzers. In welke vorm heeft de schrijver het gedaan? Daar een groot aantal eenvoudige proeven te beschrijven met hier en daar een enkel verklarend woord. Die hoofdstukken, welke geen na tuurkunde in 'de strikte zin van het woord zijn, maar techniek, maken hier op een uitzondering, deze zijn enkel be schrijvend. Heeft de schrijver hiermede zijn doel bereikt? Elke jongen met eenige interesse voor de verschijnselen der natuur, zal, wan neer hij het boek ziet, het willen heb ben, want de platen zijn bijzonder mooi en aantrekkelijk. Maar lezen zal een jongen van 14 jaar het niet en een oudere ook niet. Nergens bestaat het verlangen naar het wonder zoo sterk als bij de jeugd. Van de natuurkunde ver langt de jeugd dan ook het wonder, het niet-alledaagsche, het verrassende. Wanneer men er zich toe zet om de jeugd in te leiden in het prachtige rijk der Natuurkunde, dan kan men ook slechts uit twee wegen kiezen. Of men kieze verrassende of bijzondere mooie proeven (waarbij men dan niet altijd met eenvoudige toestellen kan toeko men) of men moet de gave hebben het eenvoudige en alledaagsch'e aan de jeugd in een nieuw licht voor te toove- ren, waardoor de leerling begint te „ahnen", dat in het eenvoudige, wan neer men het juist belicht, evengoed het wonder schuilt. Geen van beide wegen heeft de schrijver echter gekozen. Het is een droge opsomming van meestal zeer een voudige proeven geworden, die door de jeugd zeker onnoozel zullen worden ge<- noemd, daar de tooverformule om dit glas in kristal om te tooveren, te eenen- male ontbreekt. Bovendien is dit boek niet in jongens taal, maar in de taal der natuurkundigen geschreven, d.w.z. dat voortdurend vak termen worden gebruikt, die weliswaar terloops worden verklaard, maar die van wat een smakelijk jongensboek had kunnen zijn, een moeilijk leerboek ma ken. En zoo blijkt het boek dan nog het beste aan het laatste doel te voldoen een soort compendium voor onderwij zers, die hun leerlingen met eenvoudige middelen willen inleiden in het rijk der natuurkunde. Wanneer de onderwijzer het noodige weet te schrappen, het noo- dige weet uit te leggen en het geheel met een smakkelijk sausje weet op te dienen, kan hij in dit boek een belang rijke steun vinden, F. A. Holleman. Binnen afzienbaren tijd zal in ver band met het a.s. huwelijk van Prinnses Juliana met Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld bij de Zuid-Hollandsche Uit gevers Maatschappij, Den Haag, in haar Cultuurserie verschijnen de uitgave: „De geschiedenis van het Huis van Oranje- Nassau" door dr. N. Japikse, directeur van het Kon. Huisarchief en van het Bu reau voor 's Rijks Geschiedkundige Pu- blicatiën. De uitgaven wordt aesthetisch verzorgd door Anton Pieck. OVERVLOEDIGE VISCHVANGST. Groote makreelvangsten der IJmuidsche trawlers. Zelfs oude visschers in IJmuiden heugt de tijd niet, dat de vangst van ma kreel door de trawlers zoo groot was als thans. Wel was de aanvoer vroeger wel eens grooter, maar toen namen meer trawlers dan thans aan de ma- kreelvisscherij deel. Er waren Maandag 15 stoomtrawlers aan den afslag, waarvan de meeste ma kreel aanvoerden. Deze losten in total ongeveer 7 a 8000 kisten visch, ieder van 50 kg. De grootste vangst had de onlangs onder Nederlandsche vlag in de vaart gebrachte stoomjtramler „Maria van Hattem Deze trawler loste 1800 manden of circa 1200 kisten visch. Grootendeels makreel. Hoe overvloedig de vangst kan zijn, wanneer zulk een traweler midden in een school visch te recht komt, bewijst het feit, dat de „Ma ria van Hattum" in drie uren tijds in drie trekken 800 manden makreel ving. Dit geschiedde, nadat men ongeveer 'n week lang tevergeefs naar de scholen had gezocht. Ook vinden nog steeds groote aan voeren van haring plaats. De haring trawlers komen meestal met 1000 man den en meer binnen. Gevangen in drie of vier dagen. Behalve de 15 trawlers waren er Maandag voorts nog ca. 25 loggers aan den afslag. De totale omzet was 55.000 a 60.000. Een achttal booten kon niet worden gelost, omdat de beschikbare bergruim te in de totaal ongeveer 450 m lange vischhallen dit niet toeliet. INBRAAK TE HUIZEN. De drfe daders gevat. Toen Zondagavond de heer Jonger- den te Huizen van een bezoek thuis kwam, zag hij een drietal jongelieden zich uit de voeten maken. Aanvankelijk dacht hij aan baldadigheid, doch toen hij zijn woning inspecteerde, bleek hem alras, dat de vluchtenden inbrekers wa ren geweest, die zich geld van iïem had den toegeëigend. Van het gebeurde stel de hij de politie toen in kennis. Deze kreeg argwaan tegen drie jon gelieden van 17 jaar tot 18 jaar uitHui- zen, nL twee broers van S. en zekeren V. Deze laatste was in dienst bij een patroon te Laren en was daar gisteren niet verschenen. Met z'n drieën was het stel naar Amsterdam gegaan om een nieuw pak te koopen voor V., die Zon dagavond bij de overhaaste vlucht met zijn kleeren in het prikkeldraad was blijven haken. Toen het drietal Maandagavond te Laren uit de tram stapte, werden zij door de Larensche politie opgewacht, die hen aan haar Huizensche collega overgaf. Bij hun verhoor legden zij een volledige bekentenis af, Oirsbeek (L.): 1 doode Maandagavond is op den rijksweg HeerlenSittard, ten hoogte van het dorp Doenrade in de gemeente Oirsbeek de 49-jarige heer Hendriks uit Suisteren die daar per rijwiel van zijn werk in Heerlen kwam, van achteren aangere den door een vrachtauto. H. was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen. Breda: 1 doode. De persfotograaf Wiskerke, wonende te Breda, is in den afgeloopen nacht met zijn motorfiets op den rijksweg Til- burg-Breda, ingereden op eenige langs den weg stilstaande auto-vrachtwagens. De heer W. werd op slag gedood. Abonnementen en Advertent.iën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent W F" VOETBAL. OVERZICHT DER TWEEDE KLASSE. De Brabantsche clubs loopen achterstand in. De Brabantsche clubs hebben blijk baar gedacht dat zii na den overrompe- lenden start van Middelburg thans ook eens moesten laten zien, dat zij doelpun ten kunnen maken en derhalve wedstrij den overtuigend kunnen winnen. Het is alsof Hero, Breda en TSC met een flin- ken stap nader tot de u'tloopende Zeeu wen hebben willen komen. Hero versloeg Zeelandi,a met flinke, al zijn het dan misschien geflatteerde, cijfers. En ook haar stadgenoote Breda behaalde een verdiende zege op den jongsten Vlissingschen tweedeklasser. Zoodoende hebben de Zeeuwsche clubs van hun re'zen naar Br,abant niet veel plezier gehad. Toch is de 42 neder laag voor De Zeeuwen in 't geheel niet ontmoedigend. O.i. blijkt er uit dat zij in de tweede klasse tot nu toe best mee kunnen. De kampioenen want dat zijn de Oosterhouters toch nog" altijd stuur den RBC met een ferme nederlaag naar huis terug. Het was weer zoon thuis wedstrijd waarin TSC alles schijnt te lukken en waartegen de gasten meestal niet zijn opgewassen. Toch is RBC ons nog een raadsel. Van Middelburg kregen de Roosendalers met dubbele cijfers klop en nu weer met 50 van TSC, maar op eigen veld sloegen zij verleden week Terneuzen met liefst 8>1. Evenwel Terneuzen is altijd wispeltu rig geweest. Vorige seizoenen was het van tevoren al heel moeilijk te voorspel len wat de Zeeuwsch-Vlamingen in een bepaalden wedstrijd zouden presteeren, want meestal waren de resultaten an ders dan men gedacht had. Maar nu schijnt het dit seizoen nog een beetje er ger, aangezien haar thuiswedstrijden tot nu toe ook nog niet veel voor de toe komst hebben beloofd. Althans het ge lijke spel valt ons van Terneuzen tegen. Intusschen heeft Goes een kostbaar puntje uit Zeeuwsch Vlaanderen mee te ruggebracht. Zou Goes inderdaad op den goeden weg zijn? De twee laatste wedstrijden wijzen wel in die richting. ^.e °°rzaken waren v,an het ge lijke spel van Middelburg tegen Vlissin- gen hebben wij gisteren reeds gezien. Men mag dit gelijke spel niet beschou wen als 'n inzinking of 'n achteruitgang van de groen witten. Wanneer het elftal weer volledig zal zijn, zien wij Middel burg de overwinning'sreeks weer spoedig voortzetten. Vlissingen heeft er van ge profiteerd door het eerste puntje binnen te halen. Het zal anders voor de rood witten een heele dobber worden, wan-1 neer zij niet een betere voorhoede op de been kunnen brengen, dit puntje tot een voldoende afintal uit te breiden. De stand is thans als volgt: Gsp, gew. gel. vrl. dig. p. Middelburg 5 4 1 0 28-7 9 Hero 5 4 0 1 16-9 8 Breda 4 3 0 1 9-5 6 TSC 4 2 0 2 7-8 4 Goes 4 112 7-6 3 De Zeeuwen 3 111 5-5 3 Terneuzen 4 112 2-15 3 RBC 4 10 3 14-21 2 Zeelandia 4 0 1 3 6-14 1 Vlissingen 3 0 1 2 1-5 1 Wedstrijduitslagen Z. V. B. Zaterdag. Adspiranten: RCS A—Se- rooskerke 12. ZaterdagcompetiLe Walcheren: Veere 2SMZ 5-4; SV Souburg-RCV 2 6-0; RCVOostkapelle 60; Seroosker- keArnemuiden 05. Zondag. Adspiranten: Middelburg Vlissingen 110; EMMDe Zeeuwen 4 4; RCS BZeelandia 07, le KI. A: Hansw. BoysKruurngen 42; Goes 2Scheldestroom 31; Ier- sekeDe Zeeuwen 2 01; Middelburg 3(Vlissingen 3 42; le KI. B: Oostburg 2Axel 2 36; Biervliet 2-Groede 02; Corn. Boys Terneuzen 3 32; Tern. BoysHuls! 2 31; SchoondijkeBreskens 2 31. le KI. C: Burgh 2Zonnemaire 16; RenesseZierikzee 2 51. Overgangsklasse: Eiland Boys 2RCS 2 23; Zeelandia 3Vlissingen 4 12; Middelburg 4Nieuwland 33; Goes 3 De Zeeuwen 3 42; De Noormannen Domburg 23. 2e KL A: KattendijkeCortgene 32; RKVSVEMM 2 101; De Zeeuwen 4 RCS 3 1—3; EllewoutsdijkSchelde stroom 2 94. 2e KI. B: BiervLet 3Groede 2 27; Breskens 3Oostburg 3 71; SCD— Schoondijke 2 12; Hulst 3IJzendijke 2 1—8. 2e KI. C: Renesse 2Zierikzee 3 52. 3e KL A: RCS 4Zeelandia 5 85; De Zeeuwen 5Domburg 2 64; Nieuw land 2Vlissingen 6 5—5; Vlissingen 5 De Noormannen 2 20; Middelburg 5 RKVSV 2 3—2. SCHAKEN. EUWE WINT VAN ALJECHIN. De achtkamp te Amsterdam. Gisterenavond werden te Amsterdam de afgebroken partijen v,an den interna- t'onalen schaakwedstrijd gespeeld. Prins won van Van Schëltinga, Aljechin won van Landau en Kmoch won van Fine. De Zondagavond eveneens afgebroken par: ij EuweAljechin werd gisteravond eveneens beëindigd. Euwe "die bij het af breken der partij in gunstiger positie stond wist zijn voordeel in winst om te zetten. Bij de 60s1e zet gaf Aljechin zich gewonnen. WIELRENNEN. PellenaarsSchön winnen Parijsche Zesdaagsche. Gisteren is de Parijsche zesdaagsche geë'ndigd met een overwining van hel NederlandschDuitsche koppel Pelle naarsSchön met 433 p. en 2 ronden voorsprong op no. 2 IgnatDiot 723 p.; 3 ArchambaudLapebie 420 p.; 4 Maes Depauw 251 p.; 5 LeducqDayen 180 p.; op 3 ronden: 6 Olmodi Pacco 727 p.; 7 PijnenburgWals 359 p.; op 5 ron den: 8 Wambstde Neef 529 p.; op 6 ronden: Magne—Gimbre'dère 406 p.; op 8 ronden: PecqueuxGilliberti 512 p.; op 9 ronden: BouchardLamoureux 264 p. De totale afstand in 144 uur door de renners afgelegd, is 3348 km. Pijnenburg en Wals hadden de laatste uren veel met bandenpech te kampen, vandaar hun slechte plaats. AUTOMOBILISME. Europa wint van Amerika. Op de Roosevelt-renbaan te New York is gisteren een autorace gehouden tusschen de beste Amerikaansche cou reurs en eenige bekende Europeesche autorenners. Algemeen beschouwde men deze race in de Ver. Staten als een Europa-Amerika ontmoeting, hoewel niet de sterkste Europeesche coureurs deelnamen. Dit kon evenwel niet ver hinderen dat de nederlaag der Amerika nen algemeen was. De Italiaan Nuvolari won den wedstrijd over 300 mijl in den tijd vsn 4 uur 32 min. Met zijn Alfa Romeo haalde hij dus een gemiddelde snelheid van 106 km per uur, waardoor hij den uitgeloofden Vanderbilt-beker en den geldprijs van 60,000 dollars worn Als tweede kwam de Franschman Wimille met Bugatti ruim 12 min. later binnen, terwijl de derde en vierde plaats voor de Alfa Romeo-ccureurs Brivio en den Franschman Sommer wer den bezet. Het is dus wel een indrukwekkende Europeesche zege geworden, daar de beste Amerikaansche rijders door deze vijf coureurs gedecideerd geslagen wer den. HANDBOOGSCHIETEN. Zondag werd de laatste buurtschieting gehouden van dit seizoen, van den Bond van Zeeuwsche doelschutters, door So- ranus 2 te Heinkenszand met den volgenden uitslag: le prijs C. Rijk, St. Bastiaan, Ovezand, 65 p.; 2e. M. J. v. d. Dries, Soranus 2, Heinkenszand, opvolgende punten 59; 3e. A. Rijk Jz., idem, meeste rozen; 4e. R. Baarends, Jacoba van Beieren, Goes, opv. rozen; 5e. H. Steenbakker, Wilhel- mina, Kwadendamme, meeste vieren; 6e. Het propaganda-comité van Miami in Florida, maakt reeds vele jaren met succes reclame onder de Ame rikaansche touristen. Zoo groot is haar vertrouwen in dagbladreclame, dat zij voor het volgend jaar 55.000 voor dag bladreclame op haar budget plfltltstCf DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN. (Ingez. Med.) A. Rijk Dz., Soranus, 2 voorn., opv. vie ren; 7e. B. Mereau, Wilhelmina voorn-, meeste drieën; 8e. M. van Stee, Jacoba van Beieren voorn., opvi. drieën; 9e J. Westdorp, St. Sebastiaan voorn., meeste tweeën; 10e. F, Baarends, Jacoba van Beieren voorn., opv. tweeën; lie. J. Hoondert, Soranus 2e voorn., meeste eenen; 12e. C. Baas, Wilhelmina voorn., opv. eenen. Vrije baan. le prijs H. Steenbakker, Kwadendamme, 115 p.; 2e. P. Kalle, Heinkenszand, 106; 3e. M. van Stee, Goes, 95 p.; 4e. A. Rijk Jz., Heinkens zand, 95 p.; 5e. P. J. Rijk, Heinkenszand, 90 p. Op de provinciale vergadering van christelijke onderwijzers in Zeeland, wel ke vergadering te Goes zal worden gehouden op Zaterdag 17 October a.s., zal de heer C. J. Nobels van Sluiskil een referaat houden over: Volkenrecht en Volkenbond. Ds. W. F, C. L ndeboom van Seroos- kerke (W.) zal een lezing houden over „Langs Nijl en Jordaan". Tot hoofd der openbare lagere school te Kats is benoemd, de heer K. de Vries te Ter Rotstergaast (Lr.) Bij Kon. besluit van 8 October is eervol ontslag verleend üit den militai ren dienst aan den reserve eerste luite nant I. H. F. S. Enklaar, van het 3e re giment veldartillerie; en aan den reserve eerste luitenant voor speciale diensten N. Mes, van het vrijwillig landstorm korps vaartuigendienst. Met ingang van 1 Nov. 1936 is be noemd en aangesteld, bij het reserve- personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve luitenant-ko lonel de reserve-majoor K. A. Rövekamp van het 14e regiment infanterie. MISHANDELING TE POORTVLIET. Voor den Bredaschen Politierech ter werd Maandag o.m. de navolgende zaak behandeld: Op 27 Juli j.l. had de 31 jarige land bouwersknecht H. A. uit Poortvliet den landarbeider M. C. B. uit die gemeente met een stuk ijzer geslagen. Over het praten door kinderen was A. kwaad geworden op B. Hij liep dien dag het veld op waar B. rustig stond te wer ken en sloeg dezen met een stuk ijzer dat hij bij zich had eenige malen. Ver dachte vertelde 2 of 3 maal geslagen te hebben doch de getroffene beweerde dat hij wel 8 slagen had moeten incas- seeren. Hij werd aan de armen vrij ern stig verwond, moest zich onder genees kundige behandeling stellen en kon 9 dagen niet werken. Hij stelde zich hier voor civiele partij, als mede voor een vernield boezeroen. Verdachte erkende in zijn drift te ver gegaan te zijn. Hij hoorde een gevan genisstraf van 6 weken tegen zich eischen. De Politierechter veroordeelde hem tot 1 maand gevangenisstraf en wees voorts de civiele vordering tot 'n bedrag van 25 toe. ZIJN PLEEGOUDERS BESTOLEN. In hooger beroep stond gisteren voor het Haagsche gerechtshof terecht den 21-jarigen garnalenpeller A. M. van L„ uit Stellendam, die door de Rotterdam- sche rechtbank wegens diefstal meer malen gepleegd, is veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van een gedeelte van het voorarrest. Verdachte, die een volledige bekente nis aflegde, heeft al het spaargeld van zijn pleegouders, in totaal f 1300 weg genomen. Naar hij zeide, begon hij met een bankbiljet van honderd gulden dat h'ij met zijn vrienden opmaakte. De winkelier de J. bij wien verdachte in- koopen had gedaan, kreeg van een en ander kennis en hij zette den jongeman aan om steeds meer te stelen, Ook ver- dachte's vrienden hielpen daaraan mede en zij bedreigden hem den eersten dief stal kenbaar te maken, indien hij hun geen geld verschafte. Gevolg van dezen aandrang was, dat nog twee bankbiljetten van honderd gul-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7