JtOVÏf0/ HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. KRONIEK van den DAG. DE GOUDEN RAT BINNENLAND. ZEELAND. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 13 OCTOBER 1936. No. 242. Rusland gooit roet in het eten. Prijzen-enquête. 1,1% MIDDELBURG. WALCHEREN. ïen. ïen. Itef., ■wa ard, fau- ima ta- 115. Ga- urg„ wc- -. A. aan. Oct. A.s, aar- str., >mg. rijs ans- Jas- ime- toer» De Russische regeering die onlangs Zinovjef en Kamenef met een stuk of twaalf anderen liet vermoorden, geheel volgens de regels van de kunst, welke Sovjet-recht heet, en die van plan is om binnenkort Radek en Sokolnikof met deze regels kennis te laten maken heeft zich opgeworpen als handhaafster van het recht en de goede zeden in het internationale politieke verkeer. Ze zond de non-interventie-commissie, in gesteld om toe te zien op de naleving van de afspraak, dat geen enkele mo gendheid een van beide strijdende par tijen in Spanje een handje zal helpen, een lange nota toe vol beschuldigingen aan het adres van Duitschland, Italië en Portugal. Deze drie landen, aldus de no ta, voorzien de opstandelingen van oor logstuig ook moderne vliegtuigen. Dank zij dezen steun is het generaal Franco c.s. gelukt aan de winnende hand te komen. De beschuldigingen snijden hout. Er zijn de laatste weken zooveel on verdachte getuigenissen afgelegd om trent de herkomst van de wapenen, waarmee de opstandelingen de Madri- leensche regeering in het nauw drijven, dat men het gevoel kan hebben, dat de Russen open deuren intrappen. Toen de burgeroorlog begon had generaal Franco in de lucht vrijwel niets te vertellen. Bij na de geheele militaire luchtmacht van Spanje welke overigens nooit veel bijzonders is geweest schaarde zich aan de zijde van Madrid. Op het oogen- blik beschikken de opstandelingen ech ter over een groot aantal bommenwer pers en jagers van de modernste con structie. Het grootste deel er van is van Duitschen en Italiaanschen oorsprong en wordt zelfs bestuurd door Duitsche en Italiaansche piloten. Ervaren vliegers schijnen de legers van Franco niet te tellen. De Russen hebben dit alles dan nu aan de non-interventie-commissie verklapt, welker leden de eenige menschen in Eu ropa waren, die van de snoode overtre dingen niets wisten. Met grooten ernst zijn ze te Londen de zetel der com missie aan het beraadslagen gegaan. De beschuldigers eischten, dat onmiddel lijk een nauwkeurig onderzoek zou wor den ingesteld en er stante pede een eind aan de overtredingen zou worden gemaakt. Anders zouden zij zich niet langer gebonden achten en op hun beurt de Maarileensche regeering van het een en ander gaan voorzien. De beschuldigden hebben zich heel kwaad gemaakt over dit onbehouwen optreden der bolsjewiki en zijn van hun kant met tegenbeschuldigingen op de proppen gekomen. Zij steunden niet de opstandelingen, maar de Russen de mis dadige anarchisten, die in dat deel van Spanje, dat nog niet door de opstande lingen werd veroverd, zulk 'n verschrik kelijke terreur uitoefenen. Blijkbaar hadden ze dit niet eerder willen zeggen, maar nu de Russen zich niet langer sto-j ren aan de heilige schijnheiligheid der fatsoenlijke diplomatie, lappen ook zij de goede vormen aan hun laars. De Portugeesche afgevaardigden zijn er zelfs in geslaagd zoo boos te worden de vieze clandestiene aanvoer van oorlogstuig zou over hun schoone land hebben plaats gehad dat ze voorioo- pig de vergaderingen niet meer wilden bijwonen. Gelukkig had de commissie nog zooveel gevoel voor nette diploma tieke vormen, dat ze daarop haar bij eenkomst verdaagde; opdat de Portu geesche regeering de gelegenheid zou hebben haar afgevaardigden hun verder optreden voor te schrijven. Het is nu maar te hopen, dat de Portugeesche re- naar het Engelsch van PAUL TRENT. 45). ha'a?^ du\dt op moeiIijkheden voor Wat'h^ft Desbro°k lachend op. Heeft 7p6 re Hoogheid uitgevoerd? je om den'etu?n tTeiden?^ °f gene die1 bobben met den een 'ondervinding* 2? ik f?'1, U opgedaan, maar ik kan P,?g tegenover iemand staan als vrf XljaPdl£ pelijk. Wat jou betreft Desbrook Crrap" Hoogheid en de anderenTL,™FWe koester ik slechts vriendschappelijke se" voelens. Werkelijk, als ik de gelegen heid kreeg om u een dienst te bewij zen, zou ik die zonder twijfel met beide handen aangrijpen." „Waarom heeft u ons dan ontvoerd?" vroeg de groothertogin kalm. „Maar dit is toch volkomen duidelijk. Tkt 'u 'outer een geldkwestie voor mij. k i,1een zeker kapitaal noodig om een fater 'k !eventie te kunnen leiden noodiöp kanu \e\ °,ogenblik' dat ik het o kt kapitaal heb, word ik een zeer achtenswaardig en deugdzaam lid van de maatschappij. U zult mij misschien niet gelooven, maar ik ben dikwijls geheel overstuur over de dingen, die ik doen moet. Bij voorbeeld de prinses. Ik ben geering daarbij niet een onfatsoenlijke haast aan den dag legt. De diplomatie heeft al veel te veel van haar waardig heid ingeboet. Het spreekt vanzelf, dat ook de En- gelschen ernstig onthutst over het Rus^ sische optreden waren. Inbreuk op de goede vormen en de diplomatieke spel regels is hun altijd een gruwel geweest. Zij moeten het bijzonder op prijs hebben gesteld, dat de commissie zich zoo voor treffelijk hoorende doof en ziende blind wist te gedragen, totdat de Russen de zalige rust kwamen verstoren. Waarvoor was de commissie dan ingesteld? Om onrust te verwekken, of om onrust tegen te gaan? Zou haar voornaamste taak niet zijn gevaarlijke internationale span ningen te voorkomen? Men wist immers vooraf, dat Duitschland en Italië in elk geval van plan waren de opstandelingen te helpen. Om te beletten, dat andere landen zooals Frankrijk met zijn Volks- frontregeering, de Madrileensche zou den bijspringen*en er een wedstrijd in hulpverleening had kunnen uitbreken met allerhande narigheid daaraan ver bonden, werd de non-interventie-over eenkomst gesloten en de non-interven- tie-commissie gevormd. Voor Blum stond er nu een hek op den dam, dat zijn com munistische vrienden niet gemakkelijk zouden kunnen omverloopen. Het ging allemaal^ zoo prachtig. Duitschland en Italië leverden maar raak en Blum voelde zich veilig ach ter het non-interventie-hek. Zijn Volks front toonde zich aan den linkerkant weliswaar een beetje onrustig, maar al lerhande dingen, (de devaluatie van den franc en zoo) gaven genoeg afleiding, om de onrust binnen de perken te hou den. Rusland heeft een heelen tijd mee in het gareel geloopen. Litwinof, scheen zijn lasthebbers te Moskou de noodza kelijkheid er van deugdelijk onder het oog gebracht te hebben. In den beginne kon men onbedachtzame uitlatingen van dien kant verwachten; naderhand dacht men er niet meer aan. De zaak leek goed in elkaar gezet. Blijkbaar echter is het den Russen tenslotte toch te bar geworden. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. De stelselmatige uitroeiing van het commu nisme op het Iberisch schiereiland moet voor hen om niet aan te zien zijn. Le nin voorspelde nog wel, dat Spanje de tweede Sovjet-staat in Europa zou wor den. Hoe zeer zag het daar een paar maanden geleden naar uit. Nu echter? Er wordt beweerd, dat zekere gebeur tenissen, welke de laatste weken ach ter de schermen te Genève hebben plaats gevonden, den stoot tot het Rus sische optreden gaven. Litwinof moet ontdekt hebben, dat de papieren der Sovjet-Unie op de beurs der internati onale politiek lang zoo hoog niet meer genoteerd worden als eenigen tijd gele den. De Engelschen willen met alle ge weld probeeren Duitschland weer in Genève te krijgen en met Hitier een pact te sluiten in de plaats van het ge torpedeerde Locarno-verdrag. Zooals men weet, wordt aan dit laatste reeds geruimen tijd gewerkt. Londen heeft Frankrijk, Duitschland, België en Italië onlangs een uitnoodiging voor een con ferentie doen toekomen. Men verwacht nu zeer binnenkort het antwoord uit Berlijn, De Russen hebben bij zoo n ver drag alles te verliezen en niets te win nen. Hun streven is er juist op gericht, Duitschland steeds meer te isoleeren. Met hun protest aan de non-interven tie-commissie nu zouden ze een politie- ken heibel op 't oog hebben gehad, wel ke vooral de Engelsch-Duitsche betrek kingen moet schaden. Volgens deze re deneering hebben ze dus een torpedo afgevuurd op het embryo van een nieuw Locarrio-pact. Als dat waar is, zou wel eens kunnen blijken, dat de gladde Lit winof (voor 't eerst wellicht) een lee- lijke flater heeft begaan. De Engelschen plegen zich door dergelijke torpedo's niet van de wijs te laten brengen. Het secretariaat van de centrale bond van Nederl. Verbruikscoöperaties schrijft ons: Kort na de afkondiging van het ver bod van gouduitvoer door de Neder- landsche regee:ring, heeft het econo misch bureau van den centralen bond van Ned. verbruikscoöperaties een cir culaire gericht tot een twintigtal coö peraties, met het verzoek om op voor dit 'doel samengestelde lijsten, weke lijks de prijzen van een 25-tal levens middelen op te geven. Aan dit verzoek werd door de besturen van 18 vereeni- gingen voldaan. Het bureau heeft nu de gegevens over de week van 410 October ontvangen en verwerkt. De resultaten van deze enquete zijn neergelegd in onderstaan de tabel. Duidelijk blijkt hieruit, dat de prijzen van levensmiddelen bij deze coöperaties sinds 26 September practisch niet zijn gewijzigd. Slechts voor de prijzen van bruine boonen en eieren zijn belangrijke prijsstijgingen te constateeren, welke echter niet aan de gevolgen van de mo netaire maatregelen zijn te wijten. daan kan worden om, ten bate van de arbeiders, waar noodig de oprichting te bevorderen van instellingen ter voorzie ning in noodzakelijke credietbehoeften, van borgstellingsfondsen, van consulta- tiebureaux voor bemiddeling en voor lichting en dergelijke. In deze commissie hebben zitting ge nomen de heeren H. Lindeman (Ned. Verbond van Vakvereenigingen); Henri Hermans (R.K. Wïerkl. Verbond); W. de Jong (Chr, Nat. Vakverbond); M. M. Co- hen (Ned. Vakcentrale); M. L. van Put ten (Ver. van Ned. Gemeenten); G. II. Kolff (Ned. Spaarbankbond); mr. J, J. Everts, secretaris van den Armenraad te Amsterdam; mr. Th. A. Fruin, oud directeur van het volkscredietwezen in Ned. Indië en P. A. van Aggelen, secre taris van de stichting Leidsch Borgstèï- lingsfonds. Voorzitter van de commissie is mr. Th. A. Fru'n; secretaris P. A. van Aggelen. De commissie zal 15 October a.s. haar werkzaamheden aanvangen. VERLAGING BROODPRIJS TE 'S GRAVENHAGE. De gezamenlijke organisaties in het bakkersbedrijf te 's-Gravenhage deelen mede, dat met ingang van heden de broodprijzen daar ter stede is verlaagd en gesteld voor melkbrood op 18 cent netto per 8 ons. 8 ons pond Melkbrood waterbrood tarwebrood bruine boonen erwten, capuc. grauwe erwten groene erwten vermicelli griesmeel havermout tarwebloem jam rijst Goudsche kaas eieren stuk boter pond margarine pond sla-olie flesch bak- en braadv. pond suiker zachte zeep vlokken zeep runderlappen varkenslappen pot pond pak pond 0,0 O ro ck Ih1 I J-. TF Q, (M 19,5 16.7 15,5 9,4 14.8 19,— 8,8 14.9 12.5 11.3 9.2 26.4 9.3 21,7 4,7 82.6 26,3 77.2 43.3 22,9 S 9,7 45 40,— w U "£7" ^oó "5 19,5 16.7 15,5 10,-6,4 14.8 18,6-2,1 8,8 iecovito» levertraanbwe- tenschappehjhd f 0.75 per ««on. (Ingez. Med.) 1,3 0,8 15,1 12,6 11.3 9,3 26.4 9,3 21.8 0,5'% 5,2 10,6 82.9 0,4 26,3 76,8- 0,5% 43.8 1,2 22.9 8, 9,7 45, 40, Samen 587,4 589,-0,27% (De prijs van grauwe erwten en sla olie is niet gestegen, doch gedaald, resp. 2,1 pet en pet.) ADVIES-COMMISSIE TOT OPRICHTING VAN ANTI-WOEKER-INSTELLINGEN. He' dagelijksch bestuur van de Ned. Ver. voor Volkscredietwezen en Woe kerbestrijding heeft e®i commissie ad hoe ngesteld, om het bestuur van voor lichting te dienen, omtrent hetgeen ge- EEN PROTEST VAN DE GRAAN- EN ZAADHANDELAREN. De Vereeniging van handelaren in granen, zaden en peulvruchten in Zeeland heeft een adres gezonden aan den minister van landbouw en visscherij waarin zij protesteert tegen de beslis sing van den minister, waarbij de Coö peratieve Aankoopyereenigmg „Cen traal Bureau uit het Nederlandsch Land- bouw-Comité G.A.", gevestigd te Rot terdam, wordt ingedeeld in de groep van erkende pakhuishoudsters van de stichting Gewestelijke-Tarwe-Organisa- tie voor Zeeland, voor het aan de Coö peratieve Vereeniging, voornoemd, toe behoorende pakhuis te Breskens. Adressante acht dit een bedreiging en een verkorting van de rechten van den handel. Zij meent dat de vestiging van de Coöp. Aankoopvereeniging in Z. Vlaanderen West ter behartiging van de belangen van andere bij haar aangeslo ten coöperaties niet een zoodanig feit is, dat ten gunste hiervan aan den handel in Zeeuwsc-Vlaanderen een gedeelte van de tarwe voor opslag en bewerking mag worden onttrokken. Op deze wijze heeft de genoemde instelling vasten voet gekregen om de concurrentie aan te binden met den bestaanden handel. Voorts meent adressante. dat de er- genoodzaakt geweest om haar te straf fen. Ik haat die noodzaak. „Dus ze wou je niet je zin geven, Grafton?" riep Eraser lachend, „Ik dacht wel, dat je last met haar zou krij gen. Ik geloof niet, dat je de kracht van die vrouw voldoende waardeert. Wat heb je met haar uitgevoerd? Je vleit je toch niet met de hoop, dat je in staat zult zijn haar te dwingen je toegang te verschaffen tot de safe, waarvan ik je vertelde?" „Daar vlei ik mij inderdaad mee. Ik geloof dat ze na veiloop van tijd misschien over een paar uur reeds, mijn voorwaarden zal accepteeren. Je vriend Desbrook is misschien in staat je uit te leggen, waarom ik zoo zeker van mijn zaak ben." Ralph lachte zachtjes. „Dus ze zit in het „zwarte hal"? Maar zoo erg is het daar toch niet. Een beetje eenzaam misschien, maar het was er best om uit te houden. „Je was toch maar blij, dat je er uit gelaten werd", antwoordde Grafton grimmig. „Maar in ernst, nu u in zoo'n redelijke stemming bent, mr. Grafton, zou het nu niet mogelijk zijn om den toestand op vriendschappelijke wijze te bespreken?" vroeg de groothertogin. „Ik ben altijd bereid om over dingen te praten, als dat eenig nut kan hebben. Waar wilde Uwe Hoogheid mij over spreken?" Zooeven gaf u toe, dat uw eenig doel het verkrijgen van geld is. Wat mij be treft, ik ben bereid om u een redelijk bedrag te verschaffen. Voor zoover mijn middelen dat toelaten, natuurlijk." „En onder welke voorwaarden?" „Natuurlijk, dat u ons onze vrijheid hergeeft. U moet ons naar Engeland te rugbrengen." „Waar ik onmiddellijk gearresteerd en in de gevangenis gestopt zou worden." „Wel, dan zou u ons op het een of andere eiland af kunnen zetten, waar we na niet al te langen tijd zouden kunnen worden opgepikt." „En wat nu de. belooning, het „quid pro" betreft?" vroeg Grafton. Het was duidelijk, dat zijn belangstelling was op gewekt. „Hoe zou ik er ooit zeker van kun nen zijn, dat ik mijn geld zou krijgen, als ik u eenmaal de vrijheid hergeven had?" „Mijn woord van eer zou toch zeker voldoende zijn," zei de Groothertog met rustige waardigheid. „Het heeft met uw eer niets te maken. Persoonlijk zou ik u volkomen vertrou wen, maar er zijn nog anderen bij be trokken. Een man, die in een positie als die van Uwe Hoogheid verkeert, is niet in staat een afdoende beslissing te ne men. Ik weet toevallig in welke positie de „Witten" in Parijs verkeeren. U bent slechts een uit velen. U heeft broers en ik ben er in het geheel niet zeker van, dat zij de som, die ik zou eischen, zou den willen betalen. Ongelukkigerwijze ben ik een man, die veel noodig heeft; met een klein inkomen zou ik nooit te vreden zijn. Natuurlijk is Fraser er ook (Ingez. Med.) nog, voor wien ik een losgeld kan eischen. Als ik het goed begrepen heb, is hij millionair en kan zeker nog wel iets missen. Wat hebt u daar op te zeg gen?" vroeg Grafton glimlachend aan Bill. „Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik je brutaliteit bewonder, Grafton. Ik heb er natuurlijk niets op tegen om ook iets bij te dragen." „Je moet er om denken, dat je zuster er ook nog is," zei Grafton snel, „dat zal de som iets verhoogen." „Ben jij hier een veiling aan het hou den Grafton?" viel Desbrook hem in de rede. Deze onofficieele conferentie werd onderbroken door Taylor, die Grafton kwam vertellen, dat de kapitein hem onmiddellijk wenschte te spreken, daar er een verdacht uitziend oorlogsschip aan den horizon was. HOOFDSTUK XV. Het leven van den doorsnee-zeeman, hetzij van de Koninklijke Marine, hetzij van de Handelsvloot, kan nooit heele- maal normaal zijn, vooral niet waar het hun verhoudingen betreft tot de andere sexe. In de meeste gevallen brengen zij driekwart van hun leven op zee door, zoodat zij weinig gelegenheid hebben om als andere mannen, een blijvende vriendschap met een vrouw te sluiten en als gevolg hiervan storten zij zich ge woonlijk in allerlei flirtations, die even spoedig vergeten als begonnen zijn. kenning in strijd is met de statuten der G.T.O.Z. omdat een aanvraag voor er kenning als pakhuishoudster bij laatst- noemde organisatie niet is gedaan. Tenslotte beklaagt adressante zich over de bevoorrechting van de Coöpe raties en de benadeeling van den han del, waaruit een keer te meer blijkt, dat de behartiging van de belangen van den handel bij den landbouw, volgens haar, niet veilig zijn. Zij verzoekt alle dusda nige maatregelen ten nadeele van den handel, ongedaan te maken. DE WERKLOOSHEID. In September afname met ruim 3,26 procent. De stand der werkloosheid in het dis trict der Arbeidsbeurs te Middelburg per 30 Sept. luidde: Middelburg 976 (975), Vlissingen 710 (676), Arnemuiden 157 (183), Aagteker- ke 2 (4), Baarland 9 (10), Biggekerke 4 (3), Borssele 0 (13), Colijnsplaat 1 (1), Domburg 63 (49), Driewegen 0 (4), Elle- woutsdijk 2 (15), Goes 255 (246), 's Gra venpolder 0 (7), Grijpskerke 0 (0), 's-H. Abtskerke 3 (0), 's-H. Arendskerke 1 (28), 's-Heerenhoek 7 (34), Heinkenszand 11 (21), Hoedekenskerke 8 (24), Ierseke 241 (241), Kapelle 4 (3), Kats 0 (0), Kat- tendijke 0 (0), Kloetinge 10 (3), Kortgene 0 (2), Koudekerke 58 (48), Krabbendijke 6 (5), Kruiningen 21 (23)*r Meliskerke 0 (0), Nieuwland 2 (7), Nisse 0 (4), Oostka- pelle 18 (3), Oudelande 13 (14), Ove- zande 10 (26), Rilland-Bath 4 (1), Ritthem 1 (2), Schore 14 (1), Serooskerke 7 (13), St. Laurens 5 (5), Souburg 189 178), Vee- re 6 (4), Vrouwenpolder 1 (1), Waarde 2 (3), Wemeldinge 3 (13), Westkapelle 165 (162), Wissekerke 4 (14), Wolfaarts- dijk 3 (10), Zoutelande 2 (8). De getallen tusschen haakjes zijn die van 31 Aug. j.l. In totaal stonden per 30 September 2998 personen als werkzoekenden inge schreven, tegen 3098 op 31 Aug. A.'J. van Luyk f. De ter aardebestelling van het stoffe lijk overschot van den heer A. J. van Luyk, in leven hoofdcommies ter pro vinciale griffie van Zeeland; is bepaald op morgen (Woensdag) te twee uur van af het sterfhuis. De Hoenderloo-collectie heeft op gebracht te Middelburg f 120, St. Lau rens f 13, Oost Kapelle f 22. O. EN W. SOUBURG. Maandag is al hier van wege de Vereeniging „Uit het Volk voor het Volk" een openbare ver gadering' gehouden in het gebouw „Re- hoboth" ter bespreking van de in ver band met het a.s. huwelijk van de Prin ses alhier te houden feestelijkheden en te komen tot oprichting van buurtcom- missies,. De eere-voorzitter, de burgemeester,' die verhinderd was tegenwoordig te zijn, deelde schriftelijk mede, zich er over te verheugen, dat er feesten gehouden zul len worden en was er zeker van, dat deze slagen zullen omdat „Uit het Volk voor het Vólk" ze organiseert. Den vice-voorzitter, den heer J. C. Gabriëlse speet het, dat de zaal niet vol was, doch was ook weer verheugd, dat er nog' zoovelen aan den oproep gehoor hebben gegeven. Het bestuur is in dezen nooit verwend geweest. De opkomst, was altijd zeer minim,. Hij deed een be roep op alle medewerking ook op die der vereenigingen. Hij bracht dank aan de heer Abelemen Sr., die als voorzitter heeft bedankt wegens zijn vergevorder- den leeftijd en de zeer geringe mede werking, en de heer Abeleven Jr. en Robin Carruthers was eigenlijk senti menteel van aard. Vanaf zijn adelbor- stentijd had hij een groote belangstelling gekoesterd voor zijn beroep, hetwelk hij zeer ernstig opnam en waaraan hij zijn geheele leven wijdde. Er waren natuur lijk wel vrouwen in zijn leven geweest, doch geen van haar had een blijvenden indruk op hem gemaakt. Zijn eerste aan blik van Peggie Fairfield had hem een schok bezorgd, want zij scheen alle hoe danigheden in zich te vereenigen, die hij de ideale Vrouw toeschreef. Zoodra de Shrike onderweg was, riep hij zijn bediende bij zich en gaf bevel, om al zijn bezittingen uit zijn hut te ver wijderen. Daarna vertelde hij den luite nant kort en bondig, dat hij zijn hut aan den hoofdcommissaris moest afstaan. Er werd een geheele beschikking getroffen ten opzichte van de slaapplaatsen, doch Carruthers stelde zich tevreden met een kooi in de officierskajuit. Nadat zij de kade verlaten hadden, was het voor hem niet meer noodzake lijk om op de brug te blijven, want de weg naar Splithead was min of meer be kend terrein, dus liet hij de navigatie aan zijn eersten luitenant over. Zoodra zij de haven verlaten hadden ging hij naar beneden, naar de kajuit, waar Betty een sigaret zat te rooken. „Ik denk, dat nu de juiste tijd is aan gebroken voor een cocktail, miss Fair field. De Shrike is nogal trotsch op haar speciale drank',, zei hij glimlachend „Toch geen al te sterke, hoop ik," zei zij lachend, (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5