SPORT. BUITENLAND. De beschuldigingen van Degrelle- fEURS- EN WISSELKOERSEN. VLISSIHGEN. ZUID-BEVELAND. WISSELKOERSEN. Robber BELGIL Het geval-Jaspar neemt sensationeele vormen aan. AMSTERDAM, 13 October. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 96%—97%. Amsterdam 1934-4% 99%100. VGravenhage 1929-4% 100%—100%. Rotterdam 1926-1930-4% 98%—98%. Zeeuws. Hyp. B-4% 9695%. Cities Service Cy, P. 1958 5 59%59%. A Amsterd. Bank 140140, C Rott. Bankver. 130129%. A Twentsche Bank 105106. A Pref. Jurgens A 117%118%. A Ned. Gist- en Sp ritusf. 470—480. A De Schelde N.B. 37%38. C Am. Smelt en Ref. 6767%. C Stand, Brands 13%13%. C North Am. Cy. 25%25%. desbetreffenden post met f 500 te verla gen. Ten .aanzien van den Reinigingsdienst schrijven Ged. Staten dat het tekort van dezen d'enst kan worden verlaagd tot 42.800. Dit cijfer moet volgens B, en W. op een misverstand berusten. Vermoe delijk heeft men hierbij gerekend met de door de salarisherziening en door de verandering in het ophalen van huisvuil verkregen haten over een vol jaar. De invloed van de salarisherziening die eerst ing'ng op 15 Februari 1936 werd reeds verwerkt in de 3e begroo- tingswijziging (hernieuwde vaststelling der begrooting) evenals de verlaagde rij wielvergoeding. Met de veranderingen als gevolg van het tweemaal oph.alen van huisvuil werd reeds rekening ge houden bij de vas'stelling van de primi tieve begrooting, doordat twee bestaan de vacatures niet werden vervuld. In- tusschen zijn in de maand Juni als ge volg v.an reorganisatie nog een tweetal jeugdige werklieden ontslagen, waar door op de begrooting alsnog een verla ging van rond 1200 kan worden aan gebracht, op den post salarissen alsmede netto f 62.49 wegens pensioensbijdragen. Voorts kan de post salarissen nog wor den verlaagd met 200 aangezien het salaris van de ontsmetters ten volle op den Reinigingsdienst werd geraamd, terwijl een deel van hun loon onder den post „Óntsmetfersioon" van den Ont- smett:ngsdienst is begrepen. Het oor spronkelijk tekort ,ad 46.202, wordt te ruggebracht tot f 43.630. VOOR DE WERKLOOZEN. De commisie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen, heeft een inschrijving gehouden voor deelname aan de cursussen in den a.s. winter. Het re sultaat was flls volgt: Motorkenn's 18; Auto-techniek 12; Smeltlasschen 8; Metselen 8; Bankwer- ken 4; Vakteekenen voor Smeden, bank werkers enz. 23; Vakteekenen voor Bouwkundigen en meubelmakers 9; Ned. Taal 29; Rekenen 27; Fransch 1; Duifsch 2; Engelsch 13; Machineschrijven 25; Stenografie 19; Boekhouden 4; Geschie denis en Aardrijkskunde 2. De cursus sen zullen aanvangen Maandag 19 Octo ber. Zij die nog willen deelnemen, kun nen zich aanmelden in het Militair Hos pitaal. Excursie nationale veiligheid. Naar wij vernemen is het comité Mid delburg e.o. van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid er in geslaagd van den commandant 'van Hr. Ms. „De Ruy- ter" toestemming te erlangen onzen nieuwen kruiser Zaterdag ,a.s. in den na middag te bezichtigen .Elders in dit blad kan men vnden hoe en waar men zich daartoe kan opgeven. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Een lezing over Marie Antoinette werd gisteravond voor een goed gevulde zaal gehouden door mevrouw Schottelius (Tony de Ridder) aan de hand van het boek van den Oostenrijkschen schrijver Stefan Zwexg. De zeer jeugdige, mooie en luchthartige prinses uit het Habsburg- sche huis, uitgehuwelijkt aan den traag- denkenden, besluiteloozen en onbetee- kenenden Lodewijk XVI, ondervond de tragische wet van oorzaak en gevolg in haar bestaan en n.a een leven van opper vlakkig genot de smartelijke gevangen schap, die de weg was tot het schavot. De eerste dertig levensjaren was Ma rie Antoinette een oppervlakkig mensch, doch toen de revolutie uitbrak en haar argeloos wereldje verstoorde, is de on gelukkige vrouw uitgegroeid lot een heldhaftig mensch; haar grootheid bleef haar tot haren gewelddadigen dood bij. Zelf getuigde zij, dat men :n het ongeluk pas merkt wie men is. Door lijden uit rijzend boven zichzelf, werd zij 'n waar schuwend voorbeeld, bewondering af dwingend om de wijze waarop zij, veel te laat, inzag wat verkeerd en niet meer te redden was, VERKEERSONGEVAL. Op den hoek van de Wilhelminastraat en de De Witt Hamerstraat; had heden middag te kwart over 12 een verkeers ongeluk plaats, dat zich aanvankelijk heel ernstig liet aanzien. De 16-jarigen P. den B., kwam met zijn rijwiel onder de vrachtauto van de Standard-olie te recht. Een dèr wielen ging den jongen over het lichaam en de auto moest op gevijzeld worden om hem te bevrijden. De jongen bleek in staat naar zijn wo ning, die vlak bij was, te loopen. Dr. A Born. Sum. H.M 171171 A Ned. Wol Mpij. 101104 A J, C. Japan Ln. 51%51% A Rotterd. Lloyd 69%68% A S. M, Nederland 65%67 A Houth. Alberts 8285 C Union Pac. Rr, 105%104% C Int. Nickel Cy. 47%47% Ned, 1000-4 100%—100% 0. Indie 34 1000-4 100%—100-% DuitschL '30 1000-5% 21—21% Engeland 1960-90 4 89%—89% A Koloniale Bnk. 75%79%-77% A N.I. Hbk. 1000 129%—132-34% C Ned. H M. 1000 172—174 A v. Berkels Pat. 48%48% C Calvé-Delft 79-80-79 A C Suiker Mpij. 130%130 A Philips Gem, B afg. 205%—216-20% C Unilever 160%—163%-6b C Am. Car en Foundry 4141%-% C Anaconda Cop. 31%32%-% C Bethlehem St. 56%57-56% Snoek kon aanvankelijk geen verwon- digen constateeren. Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs stonden heden 732 personen als werkloos ingeschreven tegen verleden week 725, van hen zijn er 95 bij de werkverschaffing geplaatst. RAAD HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. In de gister ge houden raadsvergadering waren alle le den tegenwoordig. De gem. begrooting '37 werd aangeboden in ontvang en uit gaaf ad f 46286 met een post van on voorziene uitgaven groot f 414, Aan den heer Den Dekker, werd een perceeltje grond afgestaan tegen beta ling van f 0,50 per jaar, ter erkenning van het eigendomsrecht der gemeente. Een gemeenschappelijke regeling met verschillende gemeenten uit de „zak" van Zuid-Beveland werd vastgesteld voor controle op de steuntrekkenden. Enkele reclames schoolgeld werden toegewezen. C Kennec Copper 39%—40%-% C Un. states Leather 3%3% C U, States St. C. 58%—59%-% A Kon. Petr. Mpij. 379%—385-7% C Contin. Oil Cy. 27%—27%-% C Phillips Petr, Comp. 34% —35% C Shell Union O.C. 1818%-% C Tide Water Ass. Oil 15—15%-15 A Ned. Scheepv. U, 78%79 A H.V, Amsterdam 410420-10 A Java Cult. Mij 155%158-4 A N.l. Suiker U. 126-130-25 A Deli Batavia 245%250-46 C Deli Mij. 1000 302—300-297 A Senembah 269%277-75 C Baltimore en Ohio 19%70 C Southern Pao Cy,35>f~36-5ajl[ A Southern Kiw. ioz8- A Amst. Rubb. C. 228-238-33% A Deli-Bat. Rubb. 148148%-2 A Hessa Rubber 182%177-74 A Serbadjadi S.R. 12J%125-20 Het Mpnotscliaii taliën Vlaamsche nationalisten en Rexisten. (Van onzen correspondent) Brussel, 12 Oct. 1936. Na de jongste kabinetsvergadering werd een mededeeling gedaan aan de parlementaire journalisten, luidende dat de geruchten die werden verspreid on der het publiek nopens moeilijkheden in den schoot van de regeering verzonnen en belachelijk zijn, dat de regeering vast besloten is haar werk voort te zetten met eensgezindheid en zich niet van haar stuk laat brengen door intri gues. Zij zal zich overigens nopens haar actie volledig voor het parlement ver antwoorden. Deze verklaring heeft een zekere verbazing verwekt, want zij is ongetwijfeld bedoeld als een antwoord op de rexistische oppositie en agitatie, welke thans den vorm heeft gekregen van een verbond met de Vlaamsche na tionalisten, dat een groep zal vormen in de Kamer van 37 mandatarissen, die de regeering niet zullen kunnen hinderen in parlementair opzicht. Men moet de bedoelingen van de regeering echter el ders zoeken. De rexistische „Führer" heeft zich namelijk ernstig ingespannen om een lid van de regeering, Marcel Henri Jaspar neer te halen. Deze be hoort tot de liberale groep, is een nog vrij jong advokaat, ingeschreven bij de Brusselsche balie, en is betrokken ge weest bij verscheidene ondernemingen die failliet zijn gegaan ofwel andere moeilijkheden hebben gekend. Wie te genwoordig in België een of ander de licaat dossier heeft open te leggen be geeft zich naar het hoofdkwartier van Rex om het Degrelle in handen te spe len, die er bij voorkeur gebruik van zal maken, wannneer in het dossier ook po litieke namen voorkomen. Degrelle heeft nu een dergelijk dossier weten te bekomen dat tegen M. H. Jaspar is ge vormd en hij is er zooals men weet mee uitgepakt op een meeting te Antwerpen in het Sportpaleis. De be schuldigingen zijn zeer ernstig. Minister Jaspar die niet mag verward worden met den gewezen eerste-minister wiens neef hij is wordt er niet alleen van beschuldigd zijn politiek mandaat te hebben geëxploiteerd in allerlei maat schappijen, vooral hypothecaire en on dernemingen voor financiering van bouwwerken, maar ook van in strijd met de wet en de voorschriften vah de balie, te hebben geknoeid in deze maatschappijen ten nadeele van allerlei personen, schuldeischers, klanten enz. De heer Jaspar, minister van vervoer wezen, heeft zich dadelijk tot het ge recht gewend om een klacht in te die nen tegen Degrelle. De reeks gaat dus voort en dit belooft andermaal onver kwikkelijke debatten. Het is echter nog niet lang geleden dat een minister, na melijk Frans Van Cauwelaert, toen hij op dezelfde manier werd aangevallen, als minister ontslag nam. Men is dan ook verwonderd in politieke kringen dat de regeering zich thans schijnt te Almsterdam, officieel. Dinsdag. Gister. Londen 9.22 9,22 Berlijn 75.65 75.70 Parijs 8.78 8.78 Brussel 31.65 31.63 Zwitserland 43.27 43,35 Kopenhagen 41.20 41.20 Stockholm 47.57% 47.60 Oslo 46.37% 46.37% New York 1.88 1.88% Prolongatie 2% 2% Part. disconto 2% 2%-% Daggeld 1% 1% Reg stermarken 38% 38% Crediet Sperrmarken 14% 14 Effecten Sperrmarken 13% 12% Reismarken 50% 50% Bankpapier 39 37 ObLMarkt- H.V.A. - Tabak - - Schepen - Suiker Akn solidariseeren met M. H. Jaspar. Het is waar dat men niet gaarne den schijn aanneemt te bezwijken voor de aanval len van een tegenstander. Het vertrek van een minister hoeft echter niet de uiteenspatting te brengen van de re geering. Intusschen wordt het rexistisch- Vlaamsch-nationalistisch front alge meen beschouwd als een belangrijke politieke gebeurtenis, zooals wij haar in ons vorig schrijven hebben genoemd. Van de besprekingen die met de andere politieke groepen worden gevoerd wordt niet veel verwacht. Voorloopig kan niet worden gezegd dat de Chris ten-democraten (de linksche vleugel van de groote katholieke partij) er zul len voor te vinden zijn tot het nieuwe blok toe te treden. Zij hebben gewei gerd mee een volksfront te vormen met socialisten en communisten. Zij hebben steeds een centrum-politiek gevolgd en hebben zich immer uitgesproken tegen een autoritair regime. Nochtans is het waar dat in de toekomst hun inzichten zouden kunnen veranderen. Het blijkt meer en meer dat het ver bond langs beide zijden een politieke manoeuvre is, uitgevoerd met anti-Mar xistisch cement. Indien de Christen-de mocraten, die in de regeering zetelen, voorloopig niet meedoen dan zijn toch de „Dietsch-Nationaal Solidaristen", die zooals het Nationaal Vlaamsch Ver bond van Staf De Clerck droomen van een Dietschen Staat, op weg om zich bij het verbond aan te sluiten en dus hun j houding van afzijdigheid ten opzichte van de parlementaire politiek op te ge ven. De blokvorming gebeurt dus, on danks de waarschuwing van den heer Van Zeeland in zijn radiorede. Indien men de reacties nagaat welke op de be kendmaking van de overeenkomst zijn gevolgd, dan heeft men den indruk dat zooowel voor de Vlaamsche politiek als voor de algemeene politiek in dit land zeer belangrijke oogenblikken aanbre ken. Wij hebben het reeds gezegd dat Da- grelle blijk heeft gegeven van inzicht door de zwakke positie van zijn bewe ging in het Vlaamsche land in te zien. Hij heeft nu alles op alles gezet en de vraag die rijst is ot de rexistische be weging dynamisch genoeg zal zijn om de overeenkomst met de Vlaamsche na tionalisten te doen aanvaarden, juist door die groepen welke haar van den aanvang af hebben gesteund en die Bel gisch-nationalistisch zijn gekleurd, dat is in den slechten zin anti-Vlaamsch. Het is een feit, dat verscheiden in Vlaanderen gekozen Rexisten niet eens in staat waren behoorlijk den grondwet- telijken eed in het Nederlandsch af te leggen. Degrelle stelt zijn verboiid voor als een „verzoening" welke alleen door Rex is kunnen worden tot stand ge bracht, óm aan te toonen dat deze be weging een oplossing heeft voor alle vraagstukken in dit land. In de argu mentatie die tegen de verwijten welke in de pers worden geuit, wordt aange voerd, vindt men deze redeneering te rug dat de eigenlijke anti-Belgische Vlaamsche nationalisten met een mar- xistischen geest zijn bezield en dat de andere steeds de nationale eenheid van het land wat zijn dynastieken vorm be treft hebben erkend, vermits Vlaamsch- nationalistische volksvertegenwoordi gers deelnamen aan den rouwstoet voor Koningin Astrid. Doch het voornaamste argument is dat hetwelk er op wijst dat, als eenmaal Rex zijn oplossing zal kun nen doorvoeren, de Vlamingen niet eens meer de behoefte zullen gevoelen om verder te streven naar een „Dietschen Staat", onder de kroon van Oranje Nas sau, maar dat zij heelemaal zullen opge nomen zijn in de nationale gedachte, die iiun de plaats zal hebben gegeven wel ke hun toekomt. Alleen het laatste argument schijnt een zekere waarde te hebben; men heeft echter den indruk dat in het Waalsche landsgedeelte deze redenee ring veel minder zal ingang vinden dan in de Vlaamschgezinde kringen. Maar dat blijft tenslotte toch een vraag waar op het antwoord niet kan worden gege ven. Het zou ook wel eens anders kun nen uitvallen. Aan de andere zijde zou Degrelle zich kunnen vergissen door er op te rekenen dat zijn toegevingen; of liever zijn erkenning van het radicale Vlaamsche standpunt de radicale Vla mingen er zal toe brengen hun deroo- cratischen inslag op te geven. Het is waar dat zoowel in het Vlaamsche land als elders de parlementaire politiek geen geestdrift heeft doen ontstaan, doch voor een dictatuur is men er nog niet rijp, en zeer zeker niet wanneer die dictatuur die zou zijn van een Waal als Degrellei Vele Vlamingen zullen vreemd hebben opgekeken, dat hun stem op de Vlaamsche nationalistische lijsten eigenlijk een rexistische stem is geweest, Zooals aan de andere zijde het tegenovergestelde het geval is. Doch dat is slechts theorie. Het is een feit dat Degrelle een politiek volgt van handelen en dit oefent op het volk on betwistbaar een sterken invloed uit. Hij bezit de eigenschap een indruk op te wekken van actie en vastberadenheid. Aan Vlaamsche kant is de overheer- schende meening deze dat vooralsnog het accoord geen practische politieke gevolgen kan hebben. Maar, zoo meent men verder, de Vlamingen zijn er voor loopig niet mee gefopt. Het radicale Vlaamsche standpunt vindt een erken ning bij een politieke groep van betee- kenis en dat is een reuzenpropaganda. Dat is in elk geval geen verlies. Voor het overige is het niet uitgesloten dat de overeenkomst in de toekomst tot practische resultaten leidt. Aldus denkt men ten minste in radicale kringen, waar men alle middelen die op, den eenheidsstaat ontbindend moeten wer ken natuurlijk gaarne toepast, wellicht zonder bepaald te vermoeden of te ver onderstellen dat Degrelle en zijn raad gevers slechts een lokvogel hebben uit gezet. Wanneer men aan radicale Vla mingen dan verder ook de vraag stelt welke internationale politiek het nieu we verbond is toegedaan, dan ant- antwoordt men, zooals Paul de Mont in „De nieuwe Staat": dat het verbond België wil los maken van elke groote mogendheid opzegging van het (Mar xistische) accoord met Frankrijk en uitbreiding van de binnenlandsche markten, om te beginnen door een eco nomische unie met Nederland. Zooals men ziet komt Nederland er op ver schillende wijzen bij te pas. Aan den ge matigden kant vraagt men zich dan ook af, of hier misschien buitenlandsche in vloeden aan 't werk zijn, (Mussert!) HOCKEY. Zwart Wit II—M.M.H.C. 1—3. In een voortdurend gelijk opgaanden strijd wist M.M.H.C. zich pas in 't laat ste kwartier'de overwinning te verzeke ren. Middelburg verscheen met 3 invallers, hetgeen de halfline aanmerkelijk ver zwakt had. Aan weerszijden zagen wc enkele uitvallen die voorloopig op de backs doodliepen. De MicTdelburgsche voorhoede speelde, hoewel niet zoo goed als voiüge week, een overrompelend snel spel. De rechts back van Zwart Wit, welke in dit team uitblonk, wist echter door goed ingrijpen steeds gevaar voorkomen. De beweeglijke linksbinnen van M.M.H.C. was hem echter één keer te vlug af en wist met een hard schot Middelburg aan 't eerste doelpunt te helpen. Een doorbraak van de rechter vleugel van Zwart Wit werd Middelburg noodlottig, de voorzet van rechts werd door de linksbinnen keihard ingeschoten Rust ging in met 1—1. De half linie van M.M.H.C. ontwikkelde na de rust beter spel; de midhalf werkte verdedigend uit stekend, den juisten slag ontbrak hem zoodat hij voor den aanval te langzaam was. Zwart Wit. liet zich meer en meer insluiten; sporadisch kwamen zij over de helft. Een strafcorner werd Middelburg echter bijna noodlottig. Onze keeper bij na op zijn buik liggend stopte 4 maa achteréén al vallende, slaande en schop pende op haast wonderlijke wijze. De backs zuiverden met lange slagen de Middelburgsche slagcirkel. Het laatste kwartier was M.M.H.C. voortdurend in de meerderheid. De rechtsbuiten die uitste.kend stopte, gaf goede voorzetten waarvan de rechtsbinnen één keer met een handige manoeuvre profiteerde cn de uitgeloopen keeper geen schijn van kans gaf. Aangemoedigd door dit succes viel Middelburg onstuimig aan en het duurde dan ook niet lang of dé~!inksbui- ten vergrootte met een hard scherp schot den voorsprong. Zwart Wit zette er alles op, doch kreeg geen kans om den ach terstand in te halen. Met een gerust hart kunnen de M, M, Benrsthermometer van Dinsdag, Amerika (Wettig Philips KoninkL gedeponeerd. H. C.'rs a.& Zondag den zwaren strijd te gen Forwerd tegemoet zien. WANDELSPORT. Harschen van „De Wandelaar" te Goes. Zondag werden de destijds, in verband met de slechte weersomstandigheden uitgestelde wandeltochten, door Zuid- Beveland, georganiseerd door „De Wan delaars" te Goes, gehouden. Een kleine honderd personen waren aan den start verschenen; allen volbrachten den ruim 30 km langen tocht. Den eersten pr. voor den besten indruk, marschtempo enz, behaalde „Achilles" te Middelburg; de tweede prijs was voor „De Amateur" te Goes. Den eersten pr, voor de meest pas sende kleeding behaalde „De Amateur", terwijl „Achilles" voor deze categorie den tweeden prijs veroverde. DE COMMUNISTISCHE MEETINGS IN DEN ELZAS. Scherpe commentaren in de Duitsche en Fransch© pers. De tien communistische meetings, welke Zandog in Elzas-Lotharingen plaats vonden en waarop veel critiek op het Derde Rijk te berde werd gebracht, hebben in de Duitsche pers scherpe commentaren teweeg gébracht. Ver schillende Berlijnsche bladen verwijten, de Fransche regeering, dat ze bezig is de Fransch-Duitsche betrekkingen op nieuw leelijk te verstoren door dit soort van dingen toe te laten. Zooals steeds hebben hierop verschei den Fransche bladen weer vuur gevat. Zoo constateert het radicale blad „Oeuvre", dat Berlijn zich voor het eerst in de binnenlandsche aangelegen heden van Frankrijk mengt. Het spreekt vanzelf, dat de Duitsche bladen van te voren opdracht uit de Wilhelmstrasse hadden gekregen, om met kracht van leer te trekken tegen de communisti sche vergaderingen in den Elzas, aldus het blad. De beschuldigingen, die Leon Degrel le tegen den minister van verkeerswe zen, Jaspar heeft geuit, zullen nog veel meer stof doen opwaaien dan zich in den beginne liet aanzien. Zooals men weet heeft Jaspar een klacht wegens smaad en laster bij de justitie ingediend. De zet, die Degrelle hierop heeft ge daan, bestond uit het zenden van een." brief aan minister-president van Zee land, met den eisch, dat Jaspar zou worden ontslagen! Anders zou er een opzienbarend document wordeji gepu bliceerd. Van Zeeland heeft geweigerd recht- sti-eeks hierop te antwoorden en droeg zijn kabinetschef op, Degrelle te schrij ven dat, daar de justitie in de zaak ge mengd is, deze alle documenten in kwestie behoort te ontvangen. Degrelle heeft daarop echter de betreffende do cumenten gepubliceerd in zijn dagblad „Le pays Reel". Ze zouden minister Jaspar van be schuldigen valsche balansen te hebben gepubliceerd en verduisteringen te heb ben gepleegd. Verder heeft Degrelle gister op zijn beurt een klacht bij de justitie inge diend; tegen de administrateurs van een der maatschappijen, waar door Jas par geknoeid zon zijn. Hij beschuldigde ze evenals Jaspar van bedrog en het op maken van valsche balansen. Jegrelle zou zich in deze zaak civiele partij stel len .Bovendien heeft de Rexleider aan den stafhouder van de advocatenorde te Brussel een dossier overgemaakt betref fende zekere daden door mr. M. H. Jas par ais advocaat begaan. Neemt minister Jaspar ontslag? In zekere politieke kringen te Brussel is men v,an oordeel meldt de N. R._L„ dat tengevolge van de nieuwe wending, deor het conflict DegrelleJaspar geno men, deze laatste zich ongetwijfeld mo reel genoodzaakt zal zien ontslag te ne

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2