BUITENLAND. KERK EN SCHOOL SPORT. INGEZONDEN STUKKEN. MARKTBERICHTEN. ALLER OOGEN ZIJN GERICHT OP ets KWATTA REEP CJQ 5cle Tiieuüte yn^t ye/cUg kukUla soldaatje De weelde van October. BELGIE. Degreile beschuldigt minister Jaspar van knoeierijen. FRANKRIJK. De communisten zijn boos op de regeering. DUITSCHLAND. ENGELAND. OOSTENRIJK. ITALIË. AGENDA. Juist een paar honderd meter, voor dat wij de bocht bereikten, waarachter wij de grijze torens van Goes uit het ronde boomgroen en dakenrood zouden zien oprijzen, ontwaarden wij het jon getje. Zijn bloote voeten in het mulie zand naast den weg, stond het jog daar en hield een zwajre tros donsblauwe druiven omhoog. Heel zijn gezichtje straalde van trots, alsof die druiven zijn werk waren, en hij riep ons iets toe wat als een uitdaging in de ooren klonk, „Moet u geen druiven?" Wij waren hem nu dicht genaderd; de tros bengelde heen en weer, terwijl hij vergeefs trachtte deze nog hooger bo ven zijn hoofd op te heffen. Het zou een smadelijke miskenning geweest zijn,, dit Zeeuwsche jongetje onbewogen voorbij te rijden. Welk een tros inderdaad, een gave Gods, waarvan het koele sap ons een weldaad zou zijn, maar boven dien de argelooze triomf in de oogen van dien kleinen jongen roerde ons. tiet kwam ons voor, alsof we ook eens, toen we even klein en even argeloos waren, met open oogen den droom van zoo'n stil glanzenden Octobermiddag hadden doorleefd, maar dat toen onze druiven, met evenveel blijdschap getoond, wa ren versmaad „Wat moet ie kosten?" informeer de ik. De nuchtere vraag verstoorde de droom van het joggie geenszins, het deed zijn hart nog meer opspringen. Hij was bezig zaken te doen; menschen, die van heel ver kwamen, hielden stil, om naar den prijs van zijn druiven te vra gen. En hij noemde den prijs o, een prijs als een aalmoes voor deze groote bedauwde druiven, met zooveel zorg gekweekt op dit eiland van ernstige boeren. Met zijn zon-gebruinde kinder handen legde hij de tros in de mijne, zoo vol trots en toch zoo onbeholpen, over dreven voorzichtig haast, dat ik neiging had „bravo" te roepen, Er rolden een paar in het zand en hij haastte zich de deserteurs weer bij de tros te leggen, bang als hij was, dat ik mijn gewicht niet kreeg, al had hij ook in het geheel niet gewogen. Even later nog glimlachend over deze ontmoeting met den jongsten drui- venkoopman van Zuid-Beveland wa ren wij de bocht voorbij en zagen als ijle schaduwen Goes tegen de lucht af- geteekend. Daar plukten wij een voor een de druiven uit de tros, zegenend de zon, die op aarde wijn maakt onder de dunne doorschijnende druivenschil. Wij plukten, totdat er van heel de tros niets restte dan het kale kerstboompje, hel groen met wat vruchtvleesch aan de toppen. Wie niet weet hoe druiven smaken, kent het beste deel van October niet. En behalve de druiven liggen er nog vele andere vruchten op de schaal: aller hande peren, goudblond en gebrand en sproetig als kievitseieren, appelen van de ruwe reinet tot de boersche gladde bellefleur, de vleezige pruimen, sappig tot op de platte pit, de pittige noten en de weeke fluweelige perziken met den blos van een kinderwang o, deze maand van overvloed na maan denlange zorg. October is een maand van kostelijke aardesappen, doorproefd in al haar vructhen, harde en weeke, zoete en wrange. En als het Zeeuwsche jongske met zijn machtige tros door stroomt ook ons de weelde van den nobelen oogst in dit getijde. De geur van moeder aarde ademt uit het rijpe vruchtvleesch zoo goed als uit het ster vende blad die geur maakt ons meer dan ooit vertrouwd met de kern van al het aardsche: sterfelijk te zijn. Het is een wonder van deze maand, dat zij in haar weemoed de weelde kent de gave, geurende weelde van den oogst, schooner en overdadiger dan die van het nuttige graan in Augustus, dan die van het hooi in Juli. De vruchten van October worden niet slechts ge prezen om haar voedzaamheid, ze ber gen als in de leeren wijnzakken in de woestijn binnen haar taaie schil de van God gegeven sappen van het leven zelf. En verflauwd in de herinnering ver schijnt dat Zeeuwsche jongetje op bloo te voeten mij als een liefde-godje mid denin de weelde der vrucht-dragende tuinen op Zuid-Beveland.... In de priëelen, waarboven de vlag waait ten teeken, dat men daar aan druiven zijn bekomst kan eten, klinkt de verstolen lach van hen die verliefd en gelukkig zijn. Argeloos'in het mulle zand langs den weg speelt het jongetje zijn rol en djjet zaken, terwijl hij Ver leidelijk zijn tros druiven omhoog houdt; hij verbeeldt zich koopman te zijn, maar hij is de kleine parmantige schut ter in den boomgaard der liefde. Wat deert het de verliefden, dat de zon tintelend maar zonder warmte, vroegtijdig schuil gaat achter het paar se wolkgebergte aan de kim. Dieper is de liefde in de aarzelende schemering dan in den hellen dag: liefde in' October fonkelt niet als de vuurroode-kers; ze is beslagen door den dauw der druiven En indien deze maand iets van wee moed heeft, dan moet het wel de herin nering zijn aan ons aller moeder Eva, die Adam den appel bood en in haar liefde het paradijs voor ons teloor deed gaan. Sindsdien is er in alle liefde een droom van het paradijs als de dauw van druiven, maar tevens de weemoed, dat ook van alle druiven eenmaal ge noten niets rest dan het kale hel groene kerstboompje. Juist daarom ook zoeken zij die liefhebben, de scheme ring: daarin leeft de herinnering aan het paradijs, aan de dagen vóórdat Eva den appel plukte. Maar daarom ook klaagt niemand Eva aan daarom wagen wij het niet te veroordeelen: juist in de schemering van October bekennen wij onszelf, dat wij den appel zouden heb ben geboden als Eva deed en als Adam den appel zouden hebben aangeno men. Het paradijs moge ons, menschelijke menschen, dan ontzegd zijn, eeuwig wordt onze liefde door den weemoed en het leed en de herinnering eeuwig is onze droom als de dauw der druiven. (Margot Warnsinck in „Ons Nederland", orgaan der A.N. V.V.) LEIDER VAN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ OVERLEDEN. De afgevaardigde Jacquemotte, de lei der der communistische partij, is in een trein, die hem naar Brussel terugbracht, tusschen Luik en Tirlemont plotseling overleden. Léon Degreile, de leider der Rexisten, heeft Vrijdagavond op een betooging te Antwerpen den (liberalen) minister van transportmiddelen, mr, M H. Jaspar, beschuldigd van fraude en knoeierijen. Van een drietal maatschappijen, welke failliet zijn gegaan, zou hij groote be dragen in zijn zak gestoken hebben. Mr. Jaspar bevond zich te Genève, toen Degreile zijn beschuldigingen uit sprak Zoodra hij Zaterdagmiddag uit de Volkenbondsstad te Brussel was terug gekeerd, heeft hij door den radio-om roep het volgende démenti laten uit zenden: „De heer Marcel Henri Jaspar, minis ter van transportmiddelen zal de laster lijke aanvallen van den heer Degreile beantwoorden zooals het past, met alle middelen die g'ewenscht kunnen 'zijn. Hij hecht er tevens aan te verklaren, dat de beschuldigingen aan zijn adres op de Vrijdagavond te Antwerpen gehouden rexistische vergadering' geuit, volstrekt allen grond missen". Minister Jaspar heeft zich vervolgens naar minister-president van Zeeland be geven en geruimen tijd met hem gecon fereerd, Later is aan de pers medege deeld, dat de heer Jaspar een klacht tegen Degreile heeft ingediend wegens laster. Ze wilden 52 vergaderingen in den Elzas houden, maar kregen maar voor 10 permissie. De Fransche communisten, die als deelgenooten van het befaamde Volks front, zich de laatste maanden duchtig hebben kunnen weren, zijn een beetje boos op de regeering geworden. Hoe volgzaam Blum c.s. telkens naar hun pij pen hebben gedanst, er schijnt toch een grens voor deze „goedmoedigheid" te zijn De communisten hadden gisteren in den Elzas een geweldig rood festijn wil len houden. Op 52 plaatsen schreven ze setoogingen uit. Van verschillende kan ten kwam daartegen echter protest. De regeering kreeg een heele reeks ver zoekschriften, om hier nu eens 'n stokje voor te steken. De regeering heeft dat gedaan, Ze zag blijkbaar in, dat in de huidige omstan digheden een toestemming voor zooveel communistische agitatie haar positie lee- lijk ondermijnd zou hebben. Ze berichtte zoodoende den communisten, dat 52 be toogingen haar wat overdadig voorkwa men. Tien zouden ze er mogen houden; en beslist niet meer dan tien. De communisten hebben geprobeerd, Blum te intimideeren. Maar hij hield dit maal voet bij stuk. Het was en het bleef tien. De communistische partij heeft toen haar verontwaardiging gelucht in een communiqué, waarin o.a. het volgende te lezen staat: „In strijd met de demo cratische beginselen en het programma van het Volksfront heeft de regeering de verantwoordelijkheid op zich geno men voor een aanslag op het recht van vergadering". De tien betoogingen zijn gisteren ge houden, zonder dat er ordeverstoringen schijnen te hebben plaats gehad. Of deze oneenigheid politieke gevol gen zal krijgen, m.a.w. of ze het begin van een breuk in het Volksfront betee- kent, moet worden afgewacht. De mogelijkheid bestaat, maar voors hands lijkt het nog niet bijster waar schijnlijk. MOTIE VAN OUD-STRIJDERS. De algemeene raad van den Parijschen bond van oud-strijders en oorlogsslacht offers heeft in een Zondag gehouden bij eenkomst een motie aangenomen, waar in o agezegd wordt: „De Parijsche oud strijders doen een dringend heroep op alle Franschen, om den partijstrijd te staken en zich broederlijk aaneen te slui ten tegen het toenemende buitenland- sche gevaar." TWEE TIJDSCHRIFTEN VERBODEN. De Rijksminister van propaganda heeft het te München verschijnende tijdschrift „Das innere Reich" verboden wegens be zoedeling van het karakter van Frede rik de Groote. Ook „De Querschitt" is verboden wegens „staatsgevaarlijke" ar tikelen. COMMUNISTISCHE BETOOGING IN HET LONDENSCHE EASTEND. Vechtpartijen met fascisten De communistische partij heeft Zon dag als antwoord op de fascistenbetoo- ging van verleden week Zondag een op tocht van eenige duizenden personen door de dichtbevolkte wijken van het Londensche Eastend georganiseerd. De straten, waar de optocht door heen trok, waren afgezet, terwijl 2000 politie-agenten de betoogers vergezel den. In het Victoriapark, gelegen in het N.O. van Londen, dat het eindpunt van den optocht was, hebben eenige vecht partijen plaats gehad tusschen de betoo gers en een aantal personen van fascis tische gezindheid, zoodat de politie tus- schenbeide moest komen, Eenige perso nen werden licht gewond. Er hebben verscheidene arrestaties plaats gehad. ONGEREGELDHEDEN TIJDENS OPTOCHT VAN FASCISTEN. Zondagavond heeft te Liverpool een optocht van fascisten plaats gehad, die aanleiding tot ongeregeldheden heeft ge geven. Ofschoon de stoet geheel omgeven was door honderden politie-agenten te voet en te paard, werden talrijke pro jectielen naar de fascisten geworpen, zoodat de politie met den gummistok verschillende charges moest uitvoeren, waarbij verscheidene personen werden gewond. Tal van arrestaties hebben plaats gehad. EEN COMMUNISTISCH COMPLOT TE WEENEN. Er zijn de laatste dagen te Weenen ongeveer 11 communisten gearresteerd, die als agenten van de Sovjet-regeering werkz,aam waren. De gearresteerden woonden bij Weensche communisten in en de politie heeft een omvangrijke hoeveelhe'd propagandamateriaal bij: hen gevonden. Verder zou uit gevonden cor respondentie gebleken zijn, dat de com munisten propaganda voor buitenland- sche mogendheden gemaakt hebben. Zij hadden speciale opdrachten om in Duitschland en Oostenrijk te werken. De gearresteerden hebben toegegeven, dat zij agenten van de Sovjet-regeering wa ren. Het is totdusverre niet mogelijk ge weest om hunne namen vast te stellen, aangezien hun documenten allemaal ver- valscht waren. Onder de gearresteerden bevindt zich een Amerikaansche, een Estlander en een Roemeen. Bij de huis zoeking heeft men ook een cijfercode gevonden, die het mogelijk maakte de gevonden correspondentie te lezen. De code was niet lastig gebouwd. Voor de verschillende landen waren namen van kleuren gekozen. Oostenrijk was blauw, Polen, grijs; Duitschland, bruin. In den loop van het onderzoek zijn ook nog twee Oostenrijkers gearresteerd, een van hen is advocaat. Naar men mededeelt is men ervan overtuigd een groote com munistische organisatie ontdekt te heb ben. (N. R. C.) KOUDEGOLF IN HET NOORDEN. In Noord-Italië heerscht een koude golf. Het kwik is in Varese bij Milaan tot 7 graden onder nul gedaald. In de Alpendalen is een temperatuur van 10 graden vorst waargenomen, Uit het ge- heele Alpengebied komen berichten over zwaren sneeuwval. DE MILITAIRE ONTWIKKELING. De ministerraad is Zaterdag bijeenge komen onder voorzitterschap van Mus solini, die den Raad inlichtte over de ontwikkeling van de militaire voorberei ding in den laatsten tijd. Het algemeen commissariaat van oorlogsfabricage con troleert op het oogenblik 1200 fabrieken van oorlogstuig. Voor zekere fabrieken, vooral die welke luchtvaartmateriaal vervaardigen en vlootbenoodigheden, is verlof verleend tot instelling van een werkweek van maximaal 60 uur. Voor nieuwe vliegveldan in Po-val lei en langs de Adriatische en Thyrreen- sche zee, op Sardinië en Sicilië is 40 millioen uitgetrokken. De werkzaamhe den zullen nog deze maand beginnen. De bouw van toestellen is bevredigend maar nog niet voldoende volgens het opgestelde plan. Fabrieken, die uitslui tend vliegtuigmotoren zullen vervaardi gen, worden ingericht. Het luchtvaart- personeel wordt voortdurend uitgebreid. Het vlootpersoneel zal worden opge voerd tot 60.000 man. Op Italiaansche werven zijn op het oogenblik verschei den tientallen oorlogsvloot-eenheden in aanbouw. De nieuwe bewapening van het leger gaat regelmatig voort en zal binnen een reeds vastgesteld tijdperk voltooid zijn. Het koloniale leger is nog bezig gevormd te worden. Er worden 30 bataillons zwarthemden in het kolo niale leger opgenomen. 30 B. Bij inzending van Kwatta-Soldaatjes telt deze uitgeknipte advertentie voor IKlflllg.::, i 4 Kwatta-Soldaatjes. (Ingez. Med.) Voor het te 's Gravenhage gehou den examen staatsinrichting M. O, slaagde de heer G. E. Boshuizen te Middelburg. VOETBAL. MIDDELBURG—VLISSINGEN 1—1 Twee onmachtige voorhoeden hebben stormgeloopen tegen twee verdedigin gen die kalm en vastberaden iedere at taque afweerden. Steeds maar weer was er een verdediger die de stormloo- pen van de beide voorlinies onderbrak. En het resultaat was een gelijk spel, waarmede de kracht van de aanvallers voldoende beloond werd. Het was niet veel zaaks wat dezen middag werd vertoond. Gelukkig hield het feit dat men streed om het win nende punt den moed er nog in, maar dat was ook alles. Nu was er voor het falen van de voorhoede der groen wit ten wel een duidelijk aan te wijzen re den: Midvoor Vogel speelde niet mee. Was dit al een groote handicap, het werd nog erger toen bleek dat ook Dirkse zich niet ten volle kon geven en nog voor de rust de wijste partij koos en het veld verliet. Lefeber bezette de middenvoorplaats, Neufeglise de rechts binnen- en na 't verdwijnen van Dirkse, Minderhout de linksbinnenplaats. Dit binnentrio speelde zwak. Lefeber gooi de het spel in 't geheel niet open de eenige kans om bij de Vlissingers suc ces te hebben maar vergenoegde er zich mede met zijn nevenspelers een nutteloos en practisch nimmer slagend kort spel ten beste te geven. Butz en Vader wisten daar wel raad mede. En werden zij al eens gepasseerd dan was er nog keeper Boogert die uiterst safe bleek. Wij denken bv. aan de doorbraak van Loman, de kopbal van Neufeglise en een dito van Lefeber, die hij door goed opstellen en met een tikje geluk onderschepte. Verhulst probeerde het dikwijls met verre scho ten. Maar dat sorteerde ook geen ef fect. Bovendien waren de meeste scho ten naast. Zoo is het na de rust een ware worsteling van de voorhoede ge worden, waarin voorts de vele omzet tingen geen verbeteringen bleken, tegen de stug verdedigende Vlissingers. Edoch schutters ontbraken en daarmede ook de doelpunten. Men zal toch niet kun nen ontkennen dat met Vogel en Dirkse de zege aan Middelburg had gekomen? In de middenlinie stond Hertogs links half. Het bleek een verzwakking. Nu speelde de geheele middenlinie voor de rust bepaald slecht. Verhulst oinder- brak wel menige aanval, maar zijn plaatsen was slordig, terwijl Ploegaert ook geen besten dag had. Hij was voorts nog zoo ongelukkig een bal in eigen doel te trappen. Maar eigenlijk had ook Becks schuld daaraan, want zijn uit- loopen was op dit moment foutief. (01) Doch het duurde niet lang of Middel burg maakte gelijk. Een vliegend schot van Merk sloeg de keeper nog juist uit doel, waarna Loman met een kopbal Boogert passeerde (11). Hoe zwak de Vlissingen-voorhoede was blijkt dus hieruit dat zij het eenige doelpunt nog niet eens zelf gemaakt heeft. De rood-witte voorhoede zag geen kans Leijnse en Geelhoed te pas- seeren. Deze backs vormden de beste linie uit het veld. Alle Vlissingen aan vallen liepen vast op dit tweetal. Kee per Becks heeft dan ook niet veel moei lijke dingen te doen gehad. Het grootste deel van de eerste helft was de druk op het Middelburg doel grooter dan op dat van Vlissingen. Reeds tegen het einde der eerste drie kwartier evenwel verplaatste deze druk zich naar de Vlissingen veste. En hoofd zakelijk was dit het gevolg van het spel der middenlinie. Want Van Peenen was het eerste half uur de stuwende kracht bij de Vlissingers, gesteund door den uitstekend spelenden rechtshalf Burger hof. Deze laatste heeft heel wat aan vallen onderbroken. Maar Van Peenen dan, die aanvankelijk de leiding gaf aan de aanvallen en zelfs nog de gevaarlijk ste schoten loste, takelde nadien af en was tenslotte geen schaduw meer van wat hij in 't begin was. Toen 't spel van de Vlissihgen-middenlinie inzakte, was het deze linie der groen witten die de overhand nam, en daarmede de talrijke aanvallen van Middelburg inzette: Maar als gezegd die aanvallen leverden niets op, daar de schutters er niet waren. Zoo bleef het 11 waarmede Vlissingen het gelukkigst was. Zeelandia IIMiddelburg II 33, De wedstrijd tusschen de Zeelandia- en de Middelburgreserves scheen aan vankelijk tengevolge van eenige inci dentjes in ruw spel te ontaarden. Scheidsrechter Vriens nam een verstan dig besluit door de spelers een ernstige waarschuwing te geven. Dit energieke optreden van den arbiter had de juiste uitwerking, zoodat er nadien zich geen onaangenaamheden meer voordeden. Middelburg w,as de eerste oogenblik- ken in de meerderheid en de Zeelandia- verdediging had handen vol werk om de aanvallen van Middelburg te weerstaan. Met twee doelpunten van den midvoor mm Middelburg een voorsprong. Zee landia werkte zich langzamerhand los en uit een vrijen trap scoorde de mid voor het eerste tegenpunt. Even later maakten de Zeelandi,anen zelfs gelijk. Nadat Middelburg nog een penalty ge mist had, ging de rust met gelijken stand, 22 in. Na de hervatting was Zeelandia in den aanvang iets sterker. Zij drukte dit ook door een doelpunt uit. Maar direct daar op wist Middelburg weer gelijk te ma ken. Hoewel hard om het winnende punt gestreden werd zag geen v,an bei de elftallen meer kans den doelverde- diger te passeeren. Het einde kwam dan ook met 'n verdeeling der punten 33. TER OVERWEGING. Zou in 't program der aanstaande hu welijksfeestvieringen voor ons geliefd Koninklijk echtpaar, hun namen zweven iederen dag op onze lippen, ook niet kunnen worden opgenomen: „het plan ten van een Gedenklinde in de Heeren- beurs", als 'n hulde van ons Middelbur gers? Dat plein zou daarvoor de aan ge wezen plaats zijn, en zou in 't allerminst de wetenschapplijke ster schaden, die haar stralen zou blijven uitschieten. Zulk een linde te dier plaatse, zegt ons zooveel, ook voor zulk een heugelijk feest; zij is een levend voorwerp, waarin ons heele volk belang stelt, zou nog na jaren, misschien nog n,a eeuwen, tot de opvolgende geslachten blijven spreken en zou ongezocht, een glorierijk feit in de a.s, feestdagen kunnen uitmaken! Middelburg. C. [Inzender gaarne de gelegenheid bie dende zijn denkbeeld openbaar te ma ken, zij toch voorzichtigheid aangeraden; men overwege eerst derdege, of, nu we wat aan 't verdwijnen van den boom ge wend zijn, het ledige ruime plein met zijn omlijsting uit een oogpunt van stedenschoon niet beter werkt dan voor heen? Red.] Goes, 10 Oct. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland", Exportveiling n.m. 1 uur. Zure Kroetappels 8,40, per 100 kg. Kleine Veiling. Peren: Legiponts 20 25, Doyenne du Cornice 20, Comtesse de Paris 1617, Nouveau Poiteau 914, Bruine Chaumontel 1112, Groene idem 1013, Bezy van Schonauwen 711, Fransche Maagdepeer 811, Jodenpeer 1015, Beurré Clairgeau 1216, Win ter Louwtjes 1014, Rietpeer 10, Gie- ser Wildeman 1315, Kleipeer 1215, Pondspeer 911, St. Remy 1012, Af val en Kroetperen 210, per 100 kg, Appels: Sterappéts extra 24, idem A 23, idiem B 20, idem C 15, Present van Lunteren extra 25, idem A 24, idem B 21, idem C 15, Cox's Oranje Pippm A 41, idem 3 34, idem C 1522, Goud Reinet 1621, Zure Bellefleur 1516, Blenheim's F'ppin 1215, Bismarck 12, Zoete Campagner 13-16, idem Ribbehng 13, Afval en Kroetappels 315, per 100 kg. Diversen: Blauwe Druiven: Black Alicante A 1721, idem B 16, Mispels 9, Dubb. Princessen 612, per 100 kg', Noten 0,28—0,62, per 100 stuks, Bloemen 7, per 100 bos, Hazen 1,76, Eenden 0,26 0,28,, Talingen 0,08, Patrijzen 0,25 0,26, per stuk. van geadverteerde of te adverteeren ver gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen e* andere bijeenkomsten. «fDDEl MA 12 Oct, Dl 13 Oct GOES. MA 12 Oct Dl 13 Oct Elec. Drukkerij G W. den Boer, M'burj

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6