De burgeroorlog BUITENLAND. LANDBOUW. HANDEL EN NIJVERHEID. 8EMEN6D NIEUWS. Splitsing van de katholieke j partij. 1EURS- EN WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 12 October. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. -51% BELGIE.! Een Vlaamsche en een Waalsche groep. DUITSCHLAND. Het Koloniale Congres afgelast. Een wenk uit Londen? OOSTENRIJK. DE ONTBINDING VAN DE BURGERWACHT. NATIONAAL-SOCIALISTEN GEARRESTEERD, HONGARIJE, KABINET-DARANYI GEVORMD. DENEMARKEN. HOE HET KWAM, DAT HIJ KOUDE VOETEN HAD. Er lagen dertien slangen in zijn bed. SPANJE. De strijd om Oviedo. De strijd in Catalonië. Mededeeling van opstandelin genzijde. Drie regeeringsvliegtuigen om laag geschoten. 123 gijzelaars vrijgelaten Aan boord van de Britsche torpedo jagers „Exmuth" en „Esk" zijn Zondag 123 vrouwen en kinderen te Saint Jean de Luz aangekomen, die door de regee ringstroepen als gijzelaars uit San Se bastian naar Bilbao waren meegevoerc en door bemiddeling van het Roode Kruis zijn vrijgelaten. Z. AMERIKA. DERTIG SOLDATEN BIJ TREINONGEVAL OM HET LEVEN GEKOMEN, Aknsterdam, officieel. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York Prolongatie Part. disconto Daggeld Registermarken Crediet Sperrmarken Effecten Sperrmarken Reismarken Bankpapier Heden. Zaterdag. 9.22% 9.19 75.70 75.50 8.78 8.77 31.63 31.60 43.35 43.25 41.20 41.05 47.60 47.40 46.37% 46.20 1.88% 1.88 2% 3 2%-% 2% 1% 1% 38% PALESTINA. De Arabische staking ten einde. Gisteren en vannacht zijn ech ter nog verschillende ongere geldheden voorgekomen. AUSTRALIA EEN NIEUW RECORDVLUCHT VAN JEAN BATTEN. Motorcursus van den kring Walcheren der Z. L, M. Faillissementen. DAAR HAD NIEMAND AAN GEDACHT De Autokampioen schrijft: HET ONTVOERDE KNAAPJE TERECHT. DROEVIG ONGEVAL. HUISGEZIN VAN DEN DOOD DOOR GASVERSTIKKING GERED. TWEE JONGENS MET EEN FIETS TE WATER GEREDEN. Een hunner verdronken. asiBBEmtfotgrewrfrTan fa^afei^<att3ia?3t3Ba Denemarken Oblig. 1926-5 95%96%. Amsterdam 1934-4% 99%99%. 's-Gravenhage 1929-4% 100100%. Rotterdam 1926-1930-4% 97%—98%. Zeeuws. Hyp. B-4% 95%96. Cities Service Cy. P. 1958 5 59%59%. A Amsterd, Bank 139%140. C Rott. Biinkver. 130 A Twentsche Bank 105'105. A Pref. Jurgens A 116117%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 465470. A De Schelde N.B. 37% C Am. Smelt en Ref. 66%67. C Stand. Brands 12%13%. C North Am. Cy. 25%25%. A Born, Sum. H.M. 170%171 A Ned. Wol Mij. 100—101 A J, C, Japan Ln. 52% A Rotterd. Lloyd 69% A S. M Nederland 6565% A Houth. Alberts 82 C Union Pac. Rr. 104%105% C Int. Nickel Cy, 47%47% Ned. 1000-4 100%—100% 0. Indie 34 1000-4 100—100% Duitschl, '30 1000-5% 20%—21 Engeland 1960-90 4 89%—89-% A Koloniale Bnk. 7376-75 A Nil, Hbk. 1000 129% C Ned. H. M. 1000 172—172 A v. Berkels Pat. 4948% C Calvé-Delft 76—78% -79% A C. Suiker Mpij. 133%130% A Philips Gem. B. afg. 202-199-212 C Unilever 158%—159%-62 C Am. Car en Foundry 4041 C Anaconda Cop. 31 C Bethlehem St. 56%56% brengen. Verder werd met eenparige stemtmen besloten, dat ook duetten, I triolen en quartetten aan den kamp mo- I gen deelnemen, Bij de bespreking van het volgende 1 korpsconcours werd namens „Geduld I Overwint" te IJzendijke verklaard, datl deze vereeniging bereid is het concours I in 1937 te verzorgen bij gelegenheid! van haar 100-jarig jubileum, welke me-| dedeeling met «applaus begroet werd. Tenslotte werd met eenparige stem men besloten den heer Le Bleu le Breskens niet langer als voorzitter I van den Bond te beschouwen; in zijn! plaats werd bij acclamatie de heer Vanj Overbeeke benoemd. Te Brussel is Zondag een groot con gres van de Katholieke Unie, België s op een na grootste politieke partij ge houden, Het was belegd met het doel tot een reorganisatie te komen, teneinde een verdere verzwakking (rexisten en Vlaamsch-nationalisten hebben de par tij veel schade gedaan) het hoofd te bie den. Het belangrijkste besluit is, dat de katholieke Unie voortaan in twee afzon derlijke partijen gesplitst zal zijn, welke weliswaar in nauw verband zullen sa menwerken, doch verder alle mogelijke bewegingsvrijheid hébben: nl. de „Ka tholieke Vlaamsche Volkspartij" en de Waalsche „Parti Catholique social",. Er komt dus een afzonderlijke Vlaamsche en een afzonderlijke Waalsche groep. De broederschap tusschen beide zal be staan uit een directorium, waarin zeven Vlamingen en zeven Walen zitting zul len nemen. Naar de Crt. meldt, zal het directo rium het partij-program, geheel moeten herzien. In de katholieke partij heerschte tot dusver een organisatie naar de standen, zooals de arbeidersstand, de midden stand, de boerenstand. Elk dezer partij fracties ijverde voor eigen belangen en had dientengevolge een eigen program. Het directorium zal thans uit de pro gramma's eer standenorganisaties een algemeen program samenstellen. De meeningen in België over dit alles loopen nogal uiteen. Sommige personen zien er een hope loos uiteenbrokkelen van de katholieke partij in, waaraan zij dan ook zou ten onder gaan. Dat de katholieke partij met deze re organisatie naar alle zijden winst zou boeken, is in geen geval vol te houden. Er zijn in dit land zeker katholieken, die zich als Belgen ontwikkeld hebben Zij zullen over een bond van de Waal sche en Vlaamsche katholieke partij moeilijk te spreken zijn, maar de evolu tie van de wetgeving zoowel als van de bevolking is zoodanig geweest, dat de meerderheid het Belg-zijn beleeft met het toenemende bewustzijn van een Waal of een Vlaming te zijn,. Voor deze meerderheid zal een aparte katholieke partij in Vlaanderen en het Walenland een betere keuze zijn. Er zou binnenkort te Breslau een congres van den „Duitschen kolonialen Bond" plaats vinden. De, bedoeling was, om met groot vertoon volgens nationaal- socialistisch recept de eischen van terug gave der koloniën nu eindelijk officieel aan de orde te stellen. Zaterdag is op last van Hitier het con gres echter afgelast, ondanks het feit, dat reeds tal van voorbereidingen waren genomen. Men vermoedt, dat de Duit- sche regeering een wenk uit Londen heeft gekregen; n.l, dat de Engelsche re geering met „leedwezen" het aan de orde stellen van de koloniale kwestie, op dit moment zou beschouwen. Ten einde de betrekkingen met Engeland niet opnieuw te vertroebelen, moet Hit- Ier na rijp beraad tot zijn besluit het Congres dan maar uit te stellen, zijn gekomen. C Kennec Copper 39%39%-40 C Un. States Leather 3%3% C U. States St. C. 58%—58%-% A Kon. Petr,. Mpij. 376%—378-80% C Contin. Oil Cy. 26%—27%-% C Phillips Petr. Comp. 34%34% C Shell Union 0,.C. 18%18-% C Tide Water Ass. Oil 14%—15-% A Ned. Scheepv. U. 78%78%-79% A H.V, Amsterdam 399-408-12 A Java Cult, Mij. 150—156%-54 A N.I. Suiker U. 121%—125-27. A Deli Baiavia 239%—243-48. C Deli Mij. 1000 290%—(307-297. A Senembah 263%—267%-72. C Baltimore en Ohio 19%19%. C Southern Pac. Cy. 35%—35%-%. A Southern Rlw. 18%—18%. A Amst. Rubb. C. 220-230-26. A Deli-Bat. Rubb. 128-155-41. A Hessa Rubber 163%1190-75. A Serb,adjadi S.R. 112128-19. Prins Starhemberg heeft de volgende proclamatie uitgegeven: Kameraden! „Met ingang van Zaterdag is de Oos- tenrijksche Heimatschutz ontbonden. De idee leeft verder en met haar de gren- zenlooze liefde voor Oostenrijk en het onverwoestbare verantwoordelijkheids gevoel voor het lot van het vaderland. Om der wille van het v,aderland en van u zelf beveel en verzoek ik u, kamera den, onder alle omstandigheden koel bloedig en bedachtzaam te blijven. Laat u onder geen omstandigheid verleiden tot eenige onwettige handeling en tot verzet tegen de autoriteiten. Volg de aanwijzing van de autoriteiten en de orga nen van den staat. Wie de misschien op dit moeilijke uur aanwezige stemming misbruikt om op te ruien tegen den staat en zijn autoriteiten is een verra der van en een misdadiger tegenover 't vaderland. Ik spreek deze meening ui< wegens mijn verantwoordelijkheid voor u en voor de Heimatschuftz, niet uit zwakte of onderdanigheid. Op mijn na drukkelijk verzoek blijft verder onze kameraad Draxler in de Oostenrijksche regeering. Op mijn uitdrukkelijk verzoek zullen verder alle kameraden, die open bare ambten bekleeden, deze ambten ook verder w,aarnemen. Nogmaals ka meraden, bedaart uw discipline! Leve het vaderland!" Naar Reuter uit Weenen meldt, is 't daar opgevallen, dat het communiqué van St.arhemberg spreekt, over ontbin ding van de Heimatschutz „in zijn te- genwoordigen vorm", terwijl het besluit van de regeering „ontb:nding" van de Heimatschutz vaststelde. Klaarblijk' hoopt men in de kringen van den prins nog iets v,an de organisatie te redden, op cultureel en oeconomisch gebied. Uit Insbrück wordt gemeld, dat in de laatste dagen 48 nationaal-socialisten werden gearresteerd, die geprobeerd zouden hebben de nationaal-socialisti- sche partij in Tirol te reorganiseeren. Dit zijn de eerste arrestaties van na tionaal-socialisten sedert de totstandko ming van de Oostenrijksch-Duitsche overeenkomst van 11 Juli jl. De kabinetscrisis, ontstaan door het overlijden van Goemboes, is opgelost Er is een nieuw kabinet gevormd, waar van de voornaamste posten als volgt be zet zijn: Minister-president en landbouw Da- ranyi; buitenlandsche zaken: Von Kanya binnenlandsche zaken: Von Kozma, oor log: generaal B. D. Roeder. Het nieuwe kabinet verschilt slechts weinig' van het vorige kabinet-Goem- boes, en de geringe wijzigingen, die hebben plaats gehad, hebben geen poli tieke beteekenis. De buitenlandsche po litiek der regeering-Daranyi zal ver moedelijk weinig afwijken van de vorige Uit Kopenhagen wordt gemeld: Zon der dat iemand er iets van merkte, heb ben niet minder dan dertien slangen verscheidene nachten lang doorgebracht in het bed van een tienjarigen jongen Wel klaagde de knaap er over, dat hij den laatsten tijd des nachts zulke koude voeten kreeg, maar zijn moeder gaf hem een paar dekens meer en meende de moeilijkheid daarmede te hebben opge lost. Dit bleek echter niet het geval en de werkelijke oorzaak kwam eerst aan het licht, toen de jongen op een gegeven avond al het beddegoed lostrok en luie gillend tot de ontdekking kwam, dat er een paar slangen in verborgen lagen Zijn moeder snelde toe en stelde een nader onderzoek in. Er kwamen dertien slangen te voorschijn. Men veronderstelt dat de reptielen het huis binnengedrongen zijn om be schutting te zoeken tegen de herfskou- de en dat zij een onderkomen hebben gevonden in het bed van den knaap. Des nachts kropen zij dan waarschijn lijk onder de matrassen vandaan en nestelden zich aangenaam in de nabij heid van de voeten van den jongen. Uit Oviedo wordt gemeld, dat de mijn werkers die aan de zijde der regeerings- troepen strijden 't Amerikaansche plein der stad hebben bezet. Men heeft den indruk, dat de opstandelingen zich stap voor stap terugtrekken en gedwongen zullen worden zich te barricadeeren in het deel van de stad, waar de kathedraal en de kazernes staan, alsmede de wa penfabriek. Dit deel is ongeveer 1/B van de oppervlakte der stad. De luchtmacht van de regeering heeft groepen van het vreemdelingen-legioen en Marokkanen, die ter versterking van de opstandelin gen naar Oviedo op weg waren, gebom bardeerd, o.a. werd een sterke afdeeling met 60 vrachtwagens met levensmidde- en en munitie vrijwel geheel vernietigd. In Oviedo zelf spelen pantserauto's 'n groote rol in den opmarsch van de re- geeringstroepen. Achter deze met mi trailleurs uitgeruste auto's rukken de dynamiteros op, die handgranaten en pakken dynamiet in de huizen, welke door de opstandelingen worden bezet, werpen. In een communiqué van Sandino wordt o.m. het volgende gezegd: „In de zone ten Noorden van Huesca lebben de Catalaansche strijdkrachten tijdens een expeditie de electrische cen trale te Viescas Pilonas vernield, waar door de steden Sabinanigo Feneque, Es- cuer en Gabin van stroom verstoken zijn en de springstoffenfabriek te Sabinanigo niet meer kan werken. In de nabijheid van Huesca zijn nieuwe stellingen ingenomen". Om 11 uur Zaterdagavond heeft de ra dioclub van Teneriffa o.a. het volgen de medegedeeld: „De nationalistische luchtmacht heeft opnieuw strooibiljetten boven Madrid uitgeworpen, om de stad uit te noodigen, zich over te geven. Aan het Talavera- front hebben wij vandaag Escaladajo be zet. Regeeringscolonnes hebben San Martin de Val de Iglesias aangevallen, doch zij werden onmiddellijk met zware verliezen teruggeslagen. Kolonel Yague is te Talavera aangekomen om het beve over de aangevallen troepen weer op zich te nemen. In den sector Oviedo hebben de na' tionalisten den berg Natango bezet, een stelling, die Oviedo beheerscht, hetgeen het mogelijk maakt, het front der regee- ringstroepen te doorbreken. Een uit Galicië komende colonne heeft bezit genomen van San Julian, op den weg naar Oviedo. Naar het radiostation Teneriffe be richt zijn in de omgeving van Montoro drie vliegtuigen van de regeering door de opstandelingen omlaag geschoten. De luchtmacht van de opstandelingen wierp opnieuw bommen op Bilbao, waar door 300 manschappen van de regee ringstroepen zouden zijn gedood. Ook de vliegvelden van Madrid zijn opnieuw door een 20-tal opstandelingenvliegtui gen gebombardeerd. De gijzelaars werden vrijgelaten na onderhandelingen van het Internationale Roode Kruis met den nieuwen chef van den Baskischen staat, Aguirre. Alleen werden vrouwen en kinderen vrijgelaten De vrijgelatenen zijn intusschen naar 'San Sebastian teruggekeerd waar zij met vreugde werden ontvangen. Tengevolge van een ontsporing van twee wagons van een trein met solda ten, die deel uitmaakten van een stra: expeditie tegen bandieten, die verschei dene inwoners van het dorp Quebrala Negra (Columbia) hadden vermoord, zijn 30 soldaten gedood en 40 gewond. Toen de trein op den top van een WISSELKOERSEN. 14 12% 50% 37% Beurs thermometer Tabak - Rubber - Suiker H.V.A. - -ObLMarkt- Koninkl. (Wettig van Maandag. Markt Philips Unilever Olie Amerika gedeponeerd. ïeuvel was aangekomen, brak naar men vermoedt tengevolge van kwaad willigheid een koppeling, waardoor twee wagens losraakten en met steeds grooter wordende snelheid naar bene den reden, om tenslotte in een bocht te ontsporen. De zgn, Hooge Arabische Commissie ïeeft Zaterdag na ampel beraad met de vertegenwoordigers v,an koning Ibn Sa- oud en de afgevaardigden van eenige groote Palestijnsche steden besloten, de staking van hedenmorgen 6 uur af te doen ophouden. Intusschen zijn de laatste dagen nog verscheidene gevechten geleverd en bij een hinderlaag ten Zuiden van Hebru zijn 4 Engelsche politiesold,aten van de Cameronians gewond. Twee Arabische scherpschutters zijn gedood. Ook de laatste nacht voor het einde der staking is in het geheele land zeer onrustig verloopen. De Irak-petroleum- eiding is opnieuw beschadigd en de olie in brand gestoken. Bij een nachtelijken aanval op een Joodsche kolonie werd een man gedood, terwijl verscheidene personen verwondingen opliepen. Op 'n plantage zijn ettelijke duizenden sinaas- appelenboomen vernield. De uitzonde ringstoestand zal in vele steden voor- loopig blijven bestaan. Handel en ver keer werden heden echter hervat. De 26-jarige Nieuw Zeelandsche pi lote Jean Batten, die reeds vele record vluchten op haar naam heeft staan, heeft Zondag een nieuwe recordvlucht volbracht. Zij landde dien dag met haar eenmotorige snellö machine te Port Daiwin, waarmede zij den afstand En gelandAustralië in den recordtijd van vijf dagen, 20 uur en 55 miniuten afleg de. Zij verbeterde daarmede het be staande record voor schoolvliegers met ruim 24 uur. De Australische vlieger Broadbent was nl, met den in Novem ber 1935 door hem gemaakten tijd van 6 dagen 21 uur 19 min. houder van het record solovlucht EngelandAustralië. Kort na haar aankomst te Port Dar win is de aviatrice weer opgestegen om dwars over Australië via Melbourne haar vlucht over de gevaarlijke Tas manree voor te zetten naar Nieuw Zee land Hoewel het vliegen over de zee van Tasmanie meer dan gewaagd wordt geacht, zijn de autoriteiten van meening dat zij haar vertrek niet konden ver hinderen. (Ingez. Med.) Zaterdagmiddag te 2 uur had de eer ste les van den te houden cursus in moto renkennis plaats in een der lokalen der Ambachtsschool te Middelburg. Nadat in het kort het groote belang van deze cursussen was uiteengezet, en de leer lingen waren gewezen op het groote be lang er van voor hun verdere ontwik keling in dezen tijd, waar ieder met motoren in aanraking komt, ving de hr Visscher zijn lessen aan met 28 leerlin- gen. D,at de hr Visscher met zijn tijd mede gaat, bleek wel uit het groote verschi in de te gebruiken schriften. Deze zijn in de 16 jaren dat de cursussen gehou den worden uitgebreid tot een dik boek deel. Failliet verklaard: W. Wagenaar Gzn., Krabbendijke; recht. comm. J. Hi. F. Bloemers, cur. mr. A. L. W. van Heel te Goes. Opgeheven wegens gebrek aan baten het faillissement van K. Wielemaker, logementhouder te Middelburg, Dam F 98, Cur. was mr,. W. K. H. Dieleman. Aan de definities, waarmee het Mo tor- en Rijwielreglement begint, wordt nu o.m. de omschrijving van het begrip „dag" toegevoegd, dit teneinde in de ar tikelen de lange omschrijving „tusschen uur voor zonsopgang en uur na zonsondergang" te vermijden. Deze uit- egging van het begrip „dag", welke, ge- ijk uitdrukkelijk vermeld is, voor het geheele reglement geldt, heeft evenwel ten gevolge, dat.degenen, die we gens overtreding van een der bepalin gen een zeker aantal dagen hechtenis- straf krijgen, eiken avond moeten wor den vrijgelaten en eiken ochtend in het luis van bewaring dienen terug te kee- ren Van harte zullen zij dan zingen: „En waarom zullen we treuren.gevolgd door „Die Nacht gehort uns. De politie is er ïn geslaagd het 6-jarig knaapje, dat dezer dagen op den Z. O, Buitensingel te Den Haag werd ontvoerd, op te sporen en aan den vader terug te geven. Naar aanleiding van een Donderdag avond plaats gehad hebbende radio-om roep waarbij opsporing van het kind werd verzocht, heeft zich de 20-jarige Van der L. aan een R.K. pastorie ver voegd, alwaar hij den pastoor mededee ling deed, d,at door hem op verzoek van de moeder het kind in de auto was ge tild, en daarop door hem naar Amers foort was gereden. De vader had inmiddels reeds adres sen van familieleden d,aar ter plaatse aan de politie verstrekt, zoodat in sa menwerking met de Amersfoortsche po litie de opsporing van het kind slechts een kwestie van enkele uren was, waar na het n,aar Den Haag is overgebracht. Zoowel tegen de moeder, als tegen bo vengenoemde v. d. L. is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdag is te Oude Niedorp een droevig ongeval met doodelijken afloop gebeurd. De landbouwer P. Helder reed met zijn 5-jarig dochtertje in een drie- wielige boerenkar. Toen het kind tij dens het rijden plotseling opstond,, het evenwicht verloor en uit de kar viel. 't Meisje kwam met haar hoofdje op den weg terecht en was op slag dood. Door het wakker worden en het kor date optreden van mevrouw Toom, wo nende aan de Kloosterkade te Delft, zijn haar huisgenooten van den dood door gasverstikking gered. In den afgeloopen nacht nam de vrouw, toen zij wakker werd, een sterke gaslucht waar. Onmiddellijk verliet zij het bed en zette zij de ramen en deure» open, terwijl zij haar man wekte, die zich onmiddellijk naar een in de nabij heid wonende dokter begaf. Deze waarschuwde op zijn beurt de politie. Bij onderzoek bleek, dat een slang van het gascomfoor was losgeraakt, drie van de zeven kinderen van het echtpaar Toom waren bedwelmd. Gelukkig kon den zij allen weer worden bijgebracht. Gebleken is, dat het gascomfoor niet volgens voorschrift met de gasleiding was verbonden. Het betreft hier een soortgelijk geval, als zich een maand ge leden te Delft heeft voorgedaan en waar bij het echtpaar O. het leven heeft ver loren. Gisteravond reed de 14-jarige A, Bag- germans uit Helmond met een 12-jarig vriendje, d,at achter op de fiets was ge zeten, langs het kanaal van Eindhoven naar Helmond. Onder Hulst, gemeente

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2