ZEEUWïCH ZONDAGSBLAD r xxxxxxxxx aPÏ VAM DE PROVINCIALE ZEEUVSCHE MIDDELDUPG5CHE COUPAMT 10 Oct. 1936 DE BETOVERDE FLES. BEERTJES WENS. Er waren eens drie muisjes, RAADSELHOEKJE. OPLOSSING DER RAADSELS UIT HET VORIGE NUMMER. VOOR GROTEREN 4. Hop. VOOR KLEINEREN. OM OP TE LOSSEN. VOOR GROTEREN (2) VOOR KLEINEREN. EEN AARDIG SPELLETJE. BRIEFGESCHRIEF TUSSCHEN JAN EN JEWANNES. Verhaaltje op Rijm Drie muisjes en een fles. De muisjes haddeii samen Juist hoeveel ogen Zes Dat half dozijntje ogen Keek naar het vreemde ding.. Een fles, maar zonder kurk toch Waar 'n dikke druppel hing Aan 't tuitje En dan was er Van boven een soort knop. Daarbij een stuk metaal weer, Wie had er ooit zo'n kop De muisjes vonden 't grappig. Kraaloog zei eensklaps zacht: Dat ga ik onderzoeken. 't Is juist een held're nacht De and ren piepten angstig: Och nee nee laat dat toch Je bent voor zulke dingen Te klein, Kraaloogje, nog Maar Kraaloog eigenwijs steeds Die stoorde zich aan niets En piepte:,Heet zo'n ding soms Een strijkbout of een fiets Daar sprong hij met een vaartje Op 't klein, metalen ding, Dat door 't gewicht van 't muisje Plots naar beneden ging De and're muisjes kregen Een stortbadlieve tijd Kraaloogje viel. Hij piepte: Och, och, wat heb 'js een spijt! Die fles.die is betoverd Nooit kom ik er meer aan En wat 'k niet ken, dat zal ik Voortaan maar laten staan De mensen vonden 't plasje. De fles was toch niet lek Hoe was het dan gekomen 't Geval was wel heel gek Ze hebben nooit begrepen, Wat eig'lijk was geschied, Als geen muis het verklapt heeft, Dan.weten zij het niet 1. Zie Toos lopen; wat heeft zij een haast(Oslo). We gaan naar Zwitserland; je weet, dat Oom Bob er genezen is. (Bergen). Dikwijls is het winderig aan de zee. (Riga). We zullen hem straks het boek terugbrengen. (Ems). De timmerman liet zijn zaag en twee hamers achter. (Gent). 2. Honger is de beste saus. Huis, Gerrit, hond, beer, Hees, saus, dun. 3. Ekster, oog; eksteroog. 1. Een eekhoorntje. 1- A Anemoon, eng gleuf A n emo o n snoek oor n K E I E D E I E P 4. Duizend, poot; duizendpoot. 1. Mijn geheel wordt met 8 letters geschreven en noemt een vrucht. Een 1, 7, 3 is een onderaardse gang. Iedereen heeft een 3, 2, 5, 1. 8, 7, 4 is een ander woord voor afgunst, boosheid. De 2, 5, 6 is een rivier, zowel in Zwitserland als Zuid-Holland. 4, 5, 2, 8 is een jongensnaam. 2. Verborgen dieren. Vertel An dat leuke verhaal eens gauw - (3) Zou je het erg graag willen: met Loekie en Dora te fietsen Is het lastig Em straks even te waarschuwen Een kluwen wol, een haaknaald Ik maak voor Beer een jas, Die komt hem 't wordt gauw winter Nu immers best te pas. Mijn beertje is wat kouw'lijk, Hij bromt soms droef en zacht: 'k Ril over heel mijn lijfje 'k Heb lang op zon gewacht Maar die wou heus niet komen En.regen heb 'k niet graag Weet je, wat 'k Sinterklaasje (Hij komt toch immers vraag Och, lieve Sinterklaasje, Geef mij een potie zon 'k Wou, dat de grijze Bischop -Me die bezorgen kon Ja, Beer, 'k help het je wensen, Maar tóch haak ik een jas, Want die komt deze winter Je stellig goed te pas Hendrik at ongeveer een heel brood op. (4) 3.. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een vrucht. X X X X X X X X lo rij een medeklinker. 2o een bepaald soort teke ning. 3o een roofvogel. 4o iets wat alleen op zee gemaakt, kan worden, 5o 't gevraagde woord. 6o het meervoud van iets, waarom men lachen moet 7o een specerij. 8o een naam van een maand 9o een medeklinker. 1. Noem eens een klein insectje, Een voegwoord, bovendien, Dan heb je m' op een kerk toch Vast allen wel gezien. 2. Waarom gaat Jan, de schipper, altijd bij de maaltijden achter de mast zitten 3. Vul de rijmwoorden in: Ik houd van 't schemeruur, Als 't weer is nat en Als Jan de Wind steeds raast En door de takken Als 't regent, dat het giet Of 't mist en je niets Het schemerlampje aan Moes wil vertellen Of lezen uit een boek. 't Is in die kamer Zo knusjes en zo fijn, Als 't daar alleen kan Want, weet je, schemertijd, Dat is gezellig 4. Welk jong, viervoetig dier is dwaas, als je het omkeert Ik zie, ik zie, wat wat jij niet ziet! Dat is een aardig spel. Doen jullie op een regendag Dit spelletje ook wel Wij kiezen bijna altijd dit En maken 't moeilijk, hoor Maar dat is niets, het is juist echt. Daar raden w'immers voor Het leukst is 't: doet ons Moesje mee, Die kan goed raden, nou Zo vlug als zij het antwoord weet. Wij kunnen 't niet zo gauw Maar laatst kon Moes 't niet zeggen toch, Ze raadde, raadde maar, Hoe of ze ook haar best al deed, Zij kwam er niet mee klaar. Wat 't was ik zeg 't je in 't geheim. 'k Praat even dus heel zacht. Haar eigen rode bovenlip 1 Had jullie dat gedacht 3 <i> (0 (9 o o n ■ïanïp (O »-« O I O si a 3 P o o -• o. Pi- i 00 i ft o 2 "2 w IS 9 2 o o p rt- <5 1 2 s h-» 3 CU N «3 B'S-g" 3 "1 !2"nr\ Q SI 2 3 n> re m Verdraagzaamheid. Verdraagzaamheid is een van de schoonste deugden van het men- schelijk gemoed. Wie verdraag zaam kan zijn, heeft een hooge trap van innerlijke beschaving be reikt. Men verwarre deze deugd niet met die der vergevensgezindheid. Vergiffenis schenken vergt veel minder geestelijken adeldom. De mensch, die vergiffenis schenkt, leidt zichzelf vaak om den tuin. Zijn hoogmoed wordt gestreeld door de plechtige handeling van het vergeven, zonder dat hij zich dat bewust is. Hij neemt op den rechterstoel plaats, voelt zich min zaam en verheven en ziet over 't hoofd, hoe hij zijn ijdelheid in het gevlei komt. Verdraagzaamheid, althans wa re verdraagzaamheid, gaat niet ge paard met plechtig, uiterlijk ver toon. De verdraagzame zoekt en vindt geen gelegenheid, om zijn grootmoedigheid ten toon te stel len. Hij gaat onopvallend zijn weg; zijn deugd schijnt een wezenlijk bestanddeel van zijn natuurlijk le vensgedrag. Als hij in aanraking komt met een onaangenaam ka rakter, met een lastig humeur, of met die eigenaardige kleine be zwaren en moeilijkheden van het dagelijksche leven, zet hij zich schrap, opdat hij bij zijn geduld en zijn opgewektheid niet zal verlie zen. Hij tracht, zonder zijn gevoel van eigenwaarde tekort te doen, den onaangenamen, humeurigen medemensch te ontzien; vermijdt, indien maar eenigszins mogelijk, te zeggen of te doen, al datgene wat dien ander zou kunnen prikkelen. En de dagelijksche onaangenaam heden des levens aanvaardt hij met een stillen glimlach, wetend, dat ze er nu eenmaal bij behooren en het objectief gezien zin neloos is, zich er over op te win den. Aan verdraagzaamheid ligt steeds zachtmoedige wijsheid en diepe menschenkennis ten grond slag. Zonder deze beiden zou ze onbestaanbaar zijn. Een mensch verdraagt het lastige humeur en de luimen zijner medemenschen niet eerder, dan wanneer hij den psychischen toestand, waaruit de ze ontspruiten, kan aanvoelen. Hij beseft dan, hoe in de eerste plaats de humeurige zelf onder dien toe stand moet lijden; en dat achter onaangenaam gedrag, korzelige uitingen en schimpscheuten ge- moeds-aandoeningen schuil gaan, waartegen het „slachtoffer'' zich niet kan verzetten. Op dat mo ment althans niet. Maar, zal men zeggen, het kan soms heel nuttig zijn, tegen een humeurige uit te varen, hem op zijn plaats te zetten en door ver ontwaardiging tot rede te brengen. Inderdaad. Maar die uitwerking is dan meestal van zeer beperkten duur. Iemand met een lastig ka rakter wordt op deze wijze vrijwel nooit van zijn „kwaal" afgeholpen. Integendeel, veelal zal hsj, na even in zijn schulp gekropen te zijn, met vernieuwde woede, zijn luimen botvieren. De verdraagzame oefent daar entegen een voortdurend kalmee- rende werking uit. Hij „besmet" als 't ware zijn medemenschen met de geestelijke kiemen van zijn zachtmoedig innerlijk; deelt hun vaak zonder dat ze het zelf weten een gevoel van rust en bezinning mede; en verricht zoo doende een stille, maar belang rijk, beschavende taak. S.. van Mariëngaarde. Middelburg, October 1936. Goeie vriend Jan 't Ao m'n instemmienge, dat jie die misselijke manniere van feês- vieren op dat durp bie julder in de buurte zö scherp afgekeurd eit. 't Is vö de zoveelste keer wir uugekomme, dat "n mensch toch 't verstand nie kan gebruke, dat 'n nie eit. En mit joe vin 'k 't onbe- taemelijk, da sommigste menschen de koninklijke fermielje Iillijk in 't gedrang brochte. 'k Dienke, dat de menschen noe verder wè wies der g'oöre bin en daerom 'k ope, dat op de trouwdag van de Prin- sesse de blieschap getoond zal oöre mi verstand. Apperepo, je zult ook wel a g'oörd da z' in Middelburg dien dag ook toet 'n feesdag wille maeke. 'k Ao d'er drekt m'n aordigheid in, da z'n feestelijken intocht in Middelburg van een Prins van Oranje wilde naedoe. Noe zei werentig dien Endrik, dat er mè net één feeste lijken intocht van 'n Prins van Oranje geweest is en da's den dien, die z' ienkelde jaeren gelee a ge- daen Noe 'k ope, dat die joen 't mis eit. Mè zó nie, dan moete ze mè wat anders uut den ouwen tied naedoe, wan 'k zien die ouwerwessche kleêdienge vreêd graog. En da je de vaoderdag 'n bitje bespottelijk gemaekt eit, vin 'k ook wè goed, oor, wan da gedoe is wel 'n bitje overdreve. Toch moe je 't de menschen, die 't ver zonnen nie aol te kwaelijk ne me: vö de boterammen doe je a wat, ee. En van die vaoderdag kwam j' op de guus, die mè zó weinig eerbied vor ulder vaoder en moeder, waedeur dat er ook 'n eêleboel ulder eige butensuus Iil lijk misdraege, Noe, Jan, die klacht is allegemeen en oe treurig dat in dezen ook is, laete m^ blie zien, dat êel wat vöoranstaen- de menschen in Kerk en Staet, deu zuver meelien gedreve, doe, wa ze kunne om de joenkheid weêr in 't goeie spoor te briengen. 'k Kan je wè zeie, dat dien Endrik, al is 'n nog joenk, ook 'n open oog eit vö die droevige diengen. Mè mit dat 'n vee leest, weet 'n, dat 't in den ouwen tied in dat opzicht a net eender, zoö nie er- reger was. En 't bewies daevo aod'n eêstens in 't oprichten van 'n gesticht vö kwaejoengers in 1857 in Alkmaar en van één vö deugnieten van meisen in 1859 in Montfoort. En oe dat 't in 1893 in Middelburg en omgevienge was, da bliekt wel uut de 102 vonnis sen van 't Kantongerecht in dat jaer, aolemaele over 't gene, da zoogenaemde misdaedige jeugd gedaen ao. En ie las mien voo, oe dat 'n tnegentig jaer gelee in som migste plaesen de joenkheid in zonde en ongerechtigheid op groeide. Da kwam voraol, deu da ze mochte werreke in fabrieken. Dae wiere ze nie alleênig lichae- melijk geknakt, mer ook geêstelijk verdorreve. ,,D' onnoözelheid was verlöre, lank vödat de zinnen ge sproken aode". Zoö stieng 't in 'n boek. En Endrik zeit, dat al in de 16de eeuw de joenkheid in Neder land misdaedig was, wan toen wier d'er a beslote: „omme eenige bequame middel te vinden ende in te stellen, dat men zodanige bur gerskinderen in stedigen arbeyt zoude mogen onderhouden, om also van haar quade gewoonte ontwend en beteringe van leven verwacht te worden". En zei dien Endrik dat noe aoles, asof 'n be doelde, da me die tuchteloosheid mer op z'n beloop moste laete: 't was vroeger zö, 't za wel aoltied zö bluve. Dat eêlemaele nie. Mer ie zei dat aoles tegen mien om me t'overtugen, dat 't eêl oneêrelijk is, dat sommigste klaegers in den tegenwoördigen tied zeie, dat t in de daegen van olim vee beter was. In dï verband nog wat. 'k Las 'n bittere klacht over d' uutuzigheid. Die klacht is wè rechtmaetig, oor; dae nie van. Mè dae stieng in, dat 't vroeger tuus zö gefeellig was. Vader en moeder waere 't mid delpunt. Ulder woörd was wet. Da 's weê nie eêlemaele êerelijk. En waerom nie? Eêstens bin d'er noe nog zukke uusouwens; mè die dat vanself nie an de groote klok ke ange, En as die schriever dat vö vroeger as 'n regel wil stelle, dan was dat er toch één mi vee uutzonderiengen. Ruum 80 jaer ge lee wier d'er geschreve, dat er mè weinig ouwers waere, die streng 't gemoed van de guus toet gehoor- zaemheid en berustienge, toet be scheidenheid en eêrbied vö 't oögere stemde. En 'k vond eêl sterk, dat er in 'n ouwen boek stieng: „Vader en zoon zijn maar al te dikwijls twee staatsmagten, die elkander weerspreken, of ieder zijns weegs gaan, zonder zich over den andere te bekom meren". Zoo zie je, toen dezelfde klacht as noe. En noe da 'k 't toch over den ouwen tied moe 'k je toch is schrieve, wa 'k in 'n ouwen boek van voo tnegentig jaer las. Dat was: „Dagbladen en vlugschriften houden zich onledig met de daden en handelingen der Regering op eene scherpe wijze te gispen en te hekelen; niet om haar door klem van redenen tot de overtuiging te brengen, dat zij den verkeerden weg bewandelt, maar met het ken nelijk doel, om hare gedragingen in een hatelijk daglicht te stellen, en daardoor den geest van tegen streving te prikkelen en gaande te maken." Zie je wè, Jan, dat de menschen van noe vreêd vee lie- kene op die van 1847. En zoo is 't dan gebeurd, wae sommigste menschen a 'k weet nie oe lank nae snakte: 'k bedoele 't kelderen van de gulden. Of t'er noe de zegeniengen zü komme, die voospeld bin? Lae mè 't ope. Me- schien za d'n daevo nojf nie ge noeg zakke en 't is vö sommigste zeker mè broerd, dat de regêe- rienge drekt 't opdrieven van priezen zövee meugelijk te- geng'ouwen eit. Daedeur kan vor 'n êele boel de groote „zegen" nie komme. Kiek, Jan, wat ik as 'n groote zegen beschouwe, da 's dit: dae staet an 't óofd van de re- gêerienge 'n groot man, die flienk g'ollepen öort deur andere a nie minder groot as um. Saemen staen ze pal, éénsgezind in 't gevaer. Ze wete, wat ze wille en dat doen z'ook. Ulder wiesheid en ulder kracht in die zwaere daegen za deu de dankbaere Nederlan ders nie vergeten oöre. Op dien onvergetelijken Maendagochtend stieng meneer Colijn dae doodge woon, gemoedelijk, mer ook ern stig en degelijk is pursies te ver tellen, wat er gebeurd was en wat ie en z'n konfraoters a gedaen aode en wat er verder gebeure kon. 't Was 'n rede op z'n pas: „gouden appelen in silvere geheel de schalen", g'liek 't in de Spreu ken staet. Dat woord sloeg in, 't gaf vertrouwen. Dae viel 'n pak van j'n art. De zenuwachtigheid gieng over. Deudat ie zoö gespro ken ao, wierd 'er verder mè wei nig over gepraot. Rustig wier noe afgewacht, wat er volgens zien zeien zou komme.. en êerverge- te schoeljes aode gin kanse mi. Jae, zoö was 't ienkelde daegen en 't is mè jammer, dat dat rustige woörd nie in aol d' arten is bluve klienke; dan zouwe me da ze nuwachtige koöpen van 't vreem de geld nie gekregen waedeur dat in 't ende de priezen toch nog vee oöger zullen öore, as noödig is. 't Is mit dat aol vor ons ren teniers mer 'n raoren tied: deudat de meêste pappieren aomer oöger stae, oöre me mit den dag rieker, mè da m' impursant toch erremer oöre, da 's ook waere, Affijn, me zü d'er 't beste mè van ope. En zoö is t'er dan vee kanse,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 9