Het ontwerp van de nieuwe brug. 7 AKinKREEKOVERBRUGQING KERK EN SCHOOL. Rex en de Vlaamsche nationalisten hebben mekaar gevonden. Belangrijke politieke gebeurténis in België. LENGTE PROFIEL PERSKRONIEK. Opruiers en Opscheppers. K.ÖRTGENE Wij geven hierboven een reproductie van het ontwerp van den Prov. Water staat voor de overbrugging van de Zand- kreek. De onderste teekening geeft weer, hoe de brug er uit zal zien; de bovenste, hoe aan den Zuid-Bevelandschen oever de toegangswegen zijn gedacht. De brug is ontworpen ongeveer 300 m bewesten de verbindingslijn der bestaan de steigers. Aan de Zuid-Bevelandsche zijde sluit de brug met haar landhoofd aan tegen den zeedijk van den Oosterlandpolder bij dijkpaal 19, beoosten de inlaag, ter wijl aan de Noord-Bevelandsche zijde het landhoofd nabij den schorrand ontwor pen is en anderzijds door een dam over het schor verbonden wordt met den zee dijk van den Willem Adriaanpolder, even beoosten dijkpaal 6. De overbrugging bevat van Noord naar Zuid 3 stalen vakwerkbruggen, elk ter theoretische lengte van 63.60 m, 1 stalen vakwerkbrug ter theoretische lengte van 103.20 m (C—D), een beweeg baar brugdeel met een vrije doorvaart- wijdte van 21.75 m (DE) en 1 stalen vakwerkbrug ter theoretische lengte van 63.60 m (EF). De waterpas ontworpen groote over spanning (CD) biedt een vrije door- vaartwijdte van 100 m en een vrije door- vaarthoogte bij gewoon hoogwater van 7.50 m. De rijvloer verkrijgt een breedte van 5 m; met inbegrip der weerszijdsche schampstrooken bedraagt de breedte tus- schen de binnenkanten der hoofdliggers 6 m. Buiten eiken hoofdligger der vaste overspanningen wordt een rijwielpad uit gebouwd, breed 1,25 m; dat aan de Oost zijde voor de richting Kortgene en dat aan de Westzijde voor de richting Wol- faartsdijk. Het beweegbare brugdeel wordt ge vormd door een enkelvoudige rolbascu- lebrug met electrische bewegingsinrich ting en opzetinrichting, zoodat alle voor het openen en sluiten te verrichten be wegingen te zamen niet meer tijd ver- eischen dan 4 minuten. Ten behoeve van het land- en het scheepvaartverkeer worden de noodige seinen en seinlampen aangebracht. De Noordelijke, buitendijks ruim 300 m lange toegangsweg, sluit bij den Zuid westhoek van de spuikom van den Wil lem Adriaanpolder aan bij den te ver beteren weg langs den Westelijken dijk dier kom. De Zuidelijke toegangsweg vangt aan met een viaduct, wordt met een viaduct over de trambaan geleid en sluit ver volgens aan bij den Veerweg (bovenste teekening). De geheele lengte der overbrugging voor het Noordelijke landhoofd tothet tram-viaduct bedraagt ongeveer 560 m. ■a Düitschland alleen reeds tot het uittre den uit de nationale organisaties voert en het beeld der eenheid nog meer ver troebelt. Maar zien we van zulke onaangename verschijnselen af, dan moet toch gecon stateerd worden, 'dat de „Nederlandsche Bond in Düitschland" kranig werk ge daan heeft en de groote eer verdient, dat een groot Nederlander als minister De Visser op het eerste en het tweede Bondslustrum de feestredenaar w.as, en dat ditmaal minister Slotemaker de Bru ine in Essen de feestgangers zal toe spreken. Wellicht zullen vele lezers zich nog herinneren, dat de prachtige laatste rede van dr. De Visser, zoo kort vóór zijn dood, uit Essen nog door de Nederland sche r.adio werd doorgegeven, en dat men toen aan zijn ontvangtoestel ook de stemmen der Hollandsche kinderen in Düitschland hooren kon, die voor vader land en modertaal getuigden op zoo ontroerende wijze, dat zeker in menig Nederlandsch huisgezin (goed-Neder- landsch huisgezin meen ik natuurlijk!) even een tr.aantje zal zijn weggeveegd. Wij in Essen, dat kan ik u verzekeren, hebben van vreugde en ontroering wer kelijk gehuild! En we schamen er ons nog heden geen oogenblik voor. Integen deel, We hopen straks, wederom in Es sen, hetzelfde nog eens te mogen door maken! Roland. DE NIEUWE PASTOOR TE MIDDELBURG. Na door de heeren kapelaans, kerk meesters en armmeesters aan den trein te zijn afgehaald, reed de nieuwe pastoor te Middelburg, de heer J, A. oorham, tot nu toe te Ilpendam, gis termiddagper auto naar de pastorie. 'fr y,er nieuwe herder welkom heeten in zijn nieuwe woning, die door tal van toegezonden bloemstukken in een lusthof was herschapen. Te kwart over acht had in de kerk de plechtige installatie plaats. De kerk was smaakvol versierd. Voorafgegaan door talrijke geestelijken trad de pastoor Voorman zijn kerk binnen. Deken L. Dolle uit Goes, verrichtte de voorgeschreven gebeden, bracht dank en warme hulde aan pastoor J, #Brügemann, die dertig jaar de parochie bestuurd heeft, en die niets voor zijn eigen huis, maar alles voor zijn kerk over had. Spr. richtte daarop een woord van gelukwensch tot den nieu wen pastoor en tot de parochianen, en wekte allen op trouw naar het woord T an £en nieuwen voorganger te luiste ren. ten plechtig lof besloot den avond, Unnoodig te melden, dat de kerk tot in -e uiterste hoeken gevuld was. (Van onzen correspondent.) Brussel, 8 October '36. Het rexistische Kamerlid Pierre Daye schreef in het jongste nummer van het Parijsche orgaan ,,Je suis Partout" dat men in België ondanks alles wat men probeert met reuzenstappen naar onaf wendbare veranderingen gaat. Over de wijze waarop zij zouden gebeuren, zoo voegde de voorzitter van de rexistische Kamergroep er bij, kan nog niets worden medegedeeld doch de gebeurtenissen zullen elkander opvolgen in versnelden gang. De Belgische lezer moest zich afvra gen wat deze woorden beteekenden. zou er in België naar Spaansch voor beeld, 'n staatsgreep worden gepleegd? Zou men tracthen hier ook een autori taire staat te vormen zooals men bezig is dit op het Iberisch schiereiland te doen? Vandaag kon op de vraag een antwoord worden gegeven; in zekeren zin, althans. Vanmiddag is in de Kamer tusschen Léon Degrelle en Pierre Daye eenerzijds, en de Vlaamsche nationalis ten Romsee en Elias anderzijds, een overeenkomst geteekend welke de be- teekenis heeft van een waar politiek verbond dat in de politieke kringen on getwijfeld met groote nieuwsgierigheid is onthaald geworden. In velerlei opzicht kan het accoord vérstrekkende politieke gevolgen heb ben. Men weet hoe de Rexbeweging 'n groot gedeelte van de openbare meening in dit land heeft gewonnen. Het pro gramma, hoe vaag ook geformuleerd, steunt op autoritaire beginselen en is hoofdzakelijk anti-marxistisch en anti- parlementair. De door de inflatie en de valuatie benadeelden, de middenstand die verarmd is, de kleine burgerij en kleine handelaars kortom al degenen die ontevreden zijn met recht en reden of zonder recht, al degenen die op de plaats van een ander willen gaan zitten en te ongeduldig zijn om hun tijd af te wachten, al dezen hebben zich geschaard rondom Degrelle, die in elk opzicht de methodes van Hitler (foepast, in zijn propaganda en in zijn politiek. Het is onbetwistbaar dat de Rex-leider ook wel eerlijke Leden naast zich heeft, men- schen die er genoeg van hebben dat de politiek allerlei geknoei moet dekken en dat de Staat zijn woord breekt ten opzichte van de kleine spaarders. Hij heeft dan ook 22 afgevaardigden in de Kamer gekregen bij de jongste parlemen- laire verkiezingen. Men heeft gedacht dat na de verkiezingen de beweging tot stilstand zou gekomen zijn, doch dat is niet het geval. Men zou ziende blind moeten wezen om het tegenovergestelde te beweren. Degrelle blijft meetings ge ven in het land die door duizenden worden bijgewoond. Alleen in Vlaande ren was tot dusver de beweging zwak, Ruim een maand geleden is onder leiding van den rexistischen senator Paul de Mont, in Vlaanderen bekend om zijn radicale opvattingen, een rexistisch dagblad verschenen ,,De Nieuwe Staat" waarin ue rexistische denkbeelden wor den verspreid. Maar het is opvallend geweest hoe in dit blad een anderen toon wordt aangeslagen over de Vlaam sche vraagstukken dan :n het Fransche Rexorgaan „Le Pays Réel". Er heersch- te een bestendige dubbelzinnigheid. ,,De Nieuwe Staat" stelde zich op vrijwel federalistisch standpunt, zooals de VI. nationalisten. In „Le Pays Réel" werd nog steeds gesproken over het goed be grijpen van het Vlaamsche standpunt, en andere vaagheden! Het weekblad „Nieuw Vlaanderen" heeft hierop onlangs nog gewezen. Dit orgaan, dat in de kringen van de radica le Vlaamschgezinden nogal toonaange vend is, noodigde Degrelle uit kleur te bekennen. Dat heeft hij thans gedaan door het accoord met de Vlaamsche na tionalisten te sluiten. Na onderteekening van het accoord werd een communiqué verstrekt aan de pers, luidende dat Rex en het Vlaamsche Nationaal Verbond hun posities hadden geconfronteerd «n dat dit onderzoek had geleid tot de er kenning van zooveel gemeenschappelijke punten in de wederzijdsche programma's dat samenwerking voor een gemeen schappelijke actie, o,m. tegen het com munisme onder oogen kon worden ge zien. Er is geen sprake van samensmel ting der twee groepen, zoo luidt het verder, maar van een toenadering welke van essentieele beteekenis kan zijn. Degrelle heeft voor het overige dege nen, die hem vragen stelden verwezen naar een artikel dat hij in „Le Pays Réel" heeft gepubliceerd en naar den tekst van een rede die door Paul de Mont werd uitgesproken voor een zeer talrijk Waalsch gehoor te Luik om hef Vlaamsche standpunt van Rex uiteen te zetten. De basis van de samenwerking. Het is een feit dat in den beginne Degrelle in Vlaanderen slechts diegenen heeft weten te vereenigen rondom zich die voor den groeienden Vlaamschen op gang als het ware uit de polit'ek wer den weggecijferd, kortom de franskil jons, Degrelle heeft ae zwakheid van die positie ingezien en dit pleit wel voor hem, zooals hij ook heeft ingezien dat zonder de Vlamingen zijn beweging moet mislukken. En thans ziet men Degrelle als de bondgenoot van de Vlaamsche nationalisten op een programma dat nog niet lang geleden als anti-nationaal wevd voorgesteld. Er is geen oplossing meent hij thans, voor de Vlaamsche quaestie buiten een gezonden federalen geest. Wij moeten Vlaanderen, zonder eenige 'dubbelzinnigheid, zonder eenig voorbe houd, zijn recht waarborgen op zëlfre- geering en zelfbestuur, in juist dezelfde mate als Wallonië. In „De Nieuwe Staat" zijn Degrelle's opvattingen verder uiteengezet. „Rex zal spoedig aan het bewind gekomen zijn, aldus Degrelle. Wij zullen dan den Staat inrichten gelijk het hoort en we sturen alle volksvertegenwoordigers naar huis voor goed. We bouwen ons programma op in orde en geluk, geholpen door Vlamingen en Walen. Als Walen zijn we naar Vlaanderen gegaan. Nu is daar het feit dat Vlaanderen naar Rex komt. Voor de Vlaamsche beweging was er geen oplossing onder parlementair re giem mogelijk. De mystiek van Rex maakt de oplossing realiseerbaar, zoo gauw Rex aan het bewind is. Hetzelfde voor het sociale probleem. Rex heeft België voor het oogenblik reeds van het moskowitische volksfront verlost. We zullen verder gaan en de corporatie ve orde uit doen groeien over het ge redde land. Vrije ontplooiingsmogelijk heid van elk der beide kuituren, moet er komen evenals onaanvechtbare ge lijkheid van rechten bij Vlamingen als bij Walen; een zeer breed opgevatte de centralisatie van het land; versterking van het provinciaal gezag, hoofdzakelijk op schoolgebied; inrichting van nieuwe politieke iichamen, bestemd om de na tuurlijke ontplooiing van ieder der taal groepen te bevorderen." Het is dus deze verklaring die tol grondslag van hte accoord dient, waar bij de VI. nationalisten er zich toe ver binden de nationale Belgische eenheid onbesproken te laten evenals de quaestie van de dynastie. Er is zeker moed noodig om als Waal in kringen die met duizenden vooroor- deelen behept zijn, waar het de Vlamin gen betreft en de Nederlandscïïe be schaving die de hunne is, met een der gelijke verklaring voor# den dag te ko men. Het is de vraag wat degenen van rechts zullen meenen die voor de Rex- lijsten stemden zonder ooit te denken dat zij de bondgenooten zouden worden van de zoo gehate VI. nationalisten. Dat kan voor Degrelle een ontgoocheling worden, terwijl het ook overweging ver dient dat Degrelle toegeeft, door dit accoord, dat hij althans wat Vlaanderen betreft, op een bondgenootschap aan gewezen is en niet op eigen invloed kan rekenen. Iedereen erkent evenwel dat men hier tegenover een politiek feit staal van grootbelang en dat Degrelle handig manoeuvreert. Naar het heet worden thans ook nog stappen gedaan bij de katholieken en liberalen om hun toetreding tot de overeenkomst te krijgen. Moet dit dan leiden tot een anti-marxistische meer derheid? Sommigen zien er de voorbo- l den in, vooral zij die den invloed van de socialisten in de regeering zeer kwa lijk nemen. Wij zien in het accoord vooral een verstandig besluit van Degrelle om in vloed te krijgen in Vlaanderen, zooiets als een propagandazet waarin hij een meester is. Later, veel later, kan men immers nog altijd zien wat er moet ge beuren. De N.S.B.-ers in de Zeeuwsche Staten. Wij lezen in „Het Nederlandsche Volk", onafhankelijk, algemeen politiek en economisch maandblad: Er is in onzen tijd een politieke be doening in den lande ontstaan, die zich te allen kante uitslooft heur daden op haar woorden in „toepassing" te bren gen gelijk de spreekwoordelijke tang op het spreekwoordelijke varken. „Geen politiek gedoe meer", roept zij uit. Maar bij haarzelve druipt alles er van, en als ergens politieke munt uit te slaan is, dan staat zij nergens voor, „Zuivering van politieke zeden", zegt zij. Maar als de burgemeester van een Zuid-Bevelandsche gemeente geschorst en ontslagen wordt, omdat hij door on kunde en verregaande luiheid den boel wanhopig in 't honderd liet loopen.... dan spreekt de Zeeuwsche N.S.B. ho ningzoet van„een achtenswaardige en degelijke jongeman, die met de beste bedoelingen naar Zeeland kwam". Waar om? Omdat zij anders immers de schuld op dien slappeling zelf moesten werpen en het „verdorven goddelooze revolu- tionnaire stelsel" dezer dagen niet in staat van beschuldiging kon stellen! Zij roept om een „eerlijke betrouw bare voorlichting gevende nationale pers", doch wie het weekblad van die bedoening geregeld volgt, houdt z'n hart vast over wat dat worden zal.... Waarschijnlijk zal het in eerlijke zake lijkheid wel zoo ongeveer op één lijn staan met „Volk en Vaderland" en .Tri bune". Maar één ding verstaan de lieden dier bedoening: hoe het klavier der volks massa te bespelen! Dat gaat in twee O- sleutels, n.l.: Opruien en Opscheppen, Van het laatste hier enkele krasse Zeeuwsche staaltjes. Zeeland is den laatsten tijd hard ge troffen door onaangename gebeurtenis sen. Er zaten rotte plekken hier en daar, waar het mes meedoogenloos in moest. En ook zonder genade in gezet is. Zoo scherp en hard zelfs, dat een vooraan staand gemeentebestuurder zich van wege al die ellende om hem heen van kant gemaakt heeft. Overheid en Justitie hebben geen oog wenk geaarzeld haar plicht te doen. De Zeeuwsche pers, zoowel van rechts, mid den als links, heeft gedaan wat in eea vrij land, taak en plicht van een vrije

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7