De Nederlanders Duitschland. in BINNENLAND. BIERVERBRUIK STIJGT IN ENGELAND. DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN. De Cnsishetfing op buiteniandsch fruit. ZEELAND. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Hoe twee journalisten een gedachte in een grootsche daad herschiepen. Maar ook hier laat de politieke splijtzwam zich geiden. Uit de Middell urgsefve Courant van vóör vijftig jaar. De Engelsche brouwers maken 'reeds eenige jaren collectief re clame voor bier. 180.376 werden van December 1933 tot September 1935 belegd in. reclame in de pers. En dit bleek juist gezien: het verbruik steeg in die periode met 16 Van Juni 1935 tot Juni 1936 pro duceerden de brouwers 17 meer dan in het voorafgaande tijdvak. Hoewel er ook wel andere fac toren in het spel zijn, kan men toch zonder voorbehoud concludeeren, dat de uitmuntende advertenties in de dagbladen een zeer belangrijk aandeel hebben gehad in het mar kante succes van deze collectieve campagne. kosten en een eierprijs, welke op her zelfde peil moet blijven als voorheen, de pluimveehouders gedupeerd worden door den nieuwen monetairen toestand. Het comité verzoekt den minister de productiekosten in overeenstemming te brengen met den voorgeschreven eier prijs door de graanrechten overeenkom stig de prijsstijging der granen te verla gen, resp. de graanrechten op te heffen, dan wel èen rechtstreeksche vergoeding aan de pluimveehouders te verleenen j (Ingez. Med.) Afschaffing gevraagd. Door den Nederlandschen bond van grossiers in versche zuidvruchten, de nieuwe zuidvruchtenbond, het college van importeurs, den Nederlandschen bond van grossiers in aardappelen, groen ten en fruit den Ned. R.K, bond van kleinhandelaren, den chr. bond van klein handelaren, den bond van kleinhan delaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, de Scheepvaartvereeni ging Hudig en Pieters, de Holland Ame- rikalijn en de Centrale, r.k. en chr. Transportarbeidersbonden, is als be langhebbenden bij den import van versch fruit een advies gericht aan den minister van landbouw, waarin zij onder de aandacht van den minister brengen, dat de comsumptie van goed fruit een primair belang is voor de volksgezond heid. In dit verband wordt in het adres ge zegd, dat Nederland een slechte oogst heeft van winterfruit, waardoor de prij- zén, welke betaald worden voor dit fruit zeer hoog zijn en verzoeken de heffing op geimporteerde appelen en peren van 4 cent per kg bruto zoo spoe dig mogelijk op te heffen. Ter nadere uiteenzetting van dit ver zoek wijzen de adressanten o.m. op het volgende: Niettegenstaande de dure prijzen, zijn en worden zoo goed als alle winterap pelen gekocht en opgeslagen in koel huizen, waarmede naast het goede in jaren van overvloed nu aan spe culanten een wapen in handen gegeven is, dat zich keeren kan tegen het eigen volk. Speculatie en prijsopdrijving kan nooit de bedoeling der regeering zijn en is het in jaren als deze, voor een goed fruitverbruik onder de bevolking noodzakelijk, dat deze heffing wordt op geheven, waardoor de import van ver sche appelen en peren kan bevorderd worden. Bovendien zal de import van versche appelen en peren niet alleen in prijsuit- drukking ten goede komen aan den con sument, maar 'het kan ook in belangrij ke mate bijdragen tot meer werk en brood aan duizenden, terwijl de Neder- landsche producten toch van goede prij zen verzekerd zijn. Voor tienduizenden kleinhandelaren zou het een lichtpunt zijn in hun moei lijk bestaan. Tengevolge van de abnor maal hooge prijzen, welke de koop kracht van de consumenten te boven gaan, kunnen zij deze producten niet meer koopen. Wanneer de consumenten tegen rede lijke prijzen appelen en peren kunnen blijven gebruiken, zal dit de volksge zondheid niet alleen ten goede komen, maar bovendien zal het blijven gebrui ken van appelen en peren, óók in jaren dat Nederland zelf weinig produceert, in de toekomst, bij een grootere productie, ten goede komen aan ons eigen fruit. Bij zeer hooge prijzen voor appelen en peren zal het Nederlandsche volk, nood gedwongen, zich nog meer wenden tot verschillende uitheemsche vruchten, zooals bananen, sinaasappelen enz. Nu bovendien echter plotseling door het verlaten van den gouden standaard, de prijs van het geimporteerde fruit weer aanmerkelijk wordt verhoogd en het inlandsch product automatisch in een nog' veel gunstiger positie komt, zijn zij van meening, dat deze heffing welke mede destijds is bepleit als be scherming tegen invoer uit landen niet gedevalueerde valuta, nu funest is voor land en volk en h. i. onverwijld dient te worden ingetrekken. AAGTEKERKE. Onder leiding van den heer M. Overweg 's alhier uit de leden van de knapenvereenigingeen fluitclub opgericht, bes .aande uit 11 le den. O. EN W. SOUBURG, Maandagavond a.s. houdt de Vereeniging Uit het Volk- voor het Volk alhier in het gebouw 1 Rehoboth een openbare vergadering, waarvoor een ieder in deze gemeente is uitgenoodigd met het doel te bespre ken de feestelijkheden, die alhier zullen worden gehouden in verband met het huwelijk van de Prinses en tekomen tot het oprichten van buurt en feestcommis sies. O, EN W. SOUBURG. Vrijdag is al hier bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een damesrijwiel, dat onbe heerd tegen een woning was achterge laten. O. EN W. SOUBURG. Een flinke ver betering ten opzichte van het aldaar vrij drukke verkeer, wordt aangebracht bij den overweg van de Nederl. Spoorwe gen aan de Kanaalstraat. Hier zijn eenigen tijd geleden de af sluithekken vervangen door rood-wit ijzeren ophaalboomen. Het ijzeren hek, dat als afsluiting tusschen de Kanaal straat en den tuin van den overwegwach ter was bedoeld, is ruim een meter te- ruggeplaatst. De vrijgekomen ruimte zal met basalttegels worden belegd. Op dit vluchtheuveltje, dat zoodoende aan de straat komt te liggen, zullen de voet gangers zich kunnen bergen, wanneer het opgehoopte verkeer bij het ophalen der afsluitboomen de geheele breedte der straat noodig zal hebben. Aan de andere zijde van de straat is een gedeelte van den daar eindigenden dijk afgegraven, waardoor er niet alleen een breedere passage is ontstaan, doch het ook mogelijk is gemaakt den Berm- weg gemakkelijker in en uit te komen. De afsluiting met biels aan de zijde van de losplaats en den dijk naar het zwembad is gedeeltelijk vervangen door een stevig wit-rood geschilderd hek, dat reeds van de boomhalte af opvalt en te vens als waarschuwing voor de wegge bruikers goede diensten kan verrichten. De Nederl. Spoorwegen brengt hier, in samenwerking met de gemeente, een waarlijk hoogst noodige verbetering aan. het steiger, die men bereiken wii. Draaien kan de boot niet, want anders is er Kans, dat ze op een zauuoaun ie recht komt. Voor het smalle vaarwater is de boot ook te lang; de „Luctoris dan ook veel meer een confortabel pas sagiersschip dan een veerboot. De veerlieden staan in dezen tijd voor een zware taak. Veel praatjes en ge mopper moeten ze aanhooren. De lieden doen buitengewoon hun best, en hopen mèt de passagiers, dat de veerboot ii, den loop der volgende week van de wfcrf te Vlissingen, zal terugkeeren, waar alle kans toe bestaat. De boot is dan circa een dag of 10 weg geweest. RAAD VAiN CAi>z.AiNU. Begrooting goedgekeurd CADZAND. Donderdag vergaderde de- Raad onder voorzitterschap van burge meester C. Ie Nobel, voliail g. Na voorlezing van het schrijven van den minister van binnenlandsche z,aken betreffende de verloving van Prinses Ju liana deelde de V o o r z. mede, dat hij naar aanle ding dezer heugelijke ge beurtenis namens hei gemeentebestuur een gelukwensch had gezonden zoowel aan de Koningin ,als aan de Prinses. Het in de vorige vergadering aange houden verzoek van dé st chting Z. VI. Borgstellingsfonds te Terneuzen om een geldelijke bijdrage, werd afgewezen. De begrooting voor 1937 werd vastge steld met een bedrag van f 33337 aan ontvangsten en uitgaven en met een post van f 2469 voor onvoorziene uitgaven. Tot onbezoldigde ambtenaren van den burgerlijken stand werden benoemd de heeren C. Ie Nobel, burgemeester; en C. van Houte, ambtenaar ter secretarie. 9 heerenjassen waren verdwenen, ver tegenwoordigende een gezdmenijke waarce van ongeveer 130. Het ver moeden v el direct op den koopman in ongeregeld goed. r-en aeei aer jassen werd te Rotter dam opgespoord. Thans wordt onder zocht, of de goederen door den koop man zijn ontvreemd dan wel bij vergis sing medegenomen. NOGMAALS OPHEFFING DER GRAANRECHTEN BEPLEIT. Het landelijk comité van actie tegen den nadeeligen invloed der graanrech ten op de pluimveehouderij zond eenj telegram aan den minister van landbouw en visscherij, waarin erop gewezen j wordt dat bij de verhoogde productie-, HEINKENSZAND. Vrijdagmiddag kwa men alhier in vergadering bijeen de da- gelijksche besturen der gemeenten Heinkenszand, 's Heerenhoek, Borsselen, Ovezand, Driewegen, Ellewoutsdijk, Hoedekenskerke en Nisse. In deze ver gadering werd besloten een gemeen schappelijke regeling te treffen voor de controle op de uitvoering van de steun regeling. Een conceptreglement dat na bespreking voorloopig werd vastgesteld' zal ter nadere goedkeuring in de ge meenteraden der samenwerkende ge meenten worden behandeld Het ligt in de bedoeling de regeling op 1 Nov. a.s. in werking te doen treden. Hedenmorgen had de heer M. Ver meulen hulpkoster in de RK. kerk bij: zijn dagelijksche bezigheden alhier het ongeluk van een trap te vallen en wel zoodanig dat hij zijn pols brak. Genees kundige hulp was spoedig aanwezig. KORTGENE. De veerboot, welke den dienst onderhoudt tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk, is tijdelijk uit de vaart genomen. Dit komt, omdat de boot een schoonmaakbeurt noodig heeft. De Luctor et Emergo" onderhoudt nu den dienst. Deze boot is echter niet geschikt voor het drukke autoverkeer. Het dek is te klein om de auto's al lemaal te bergen, zoodat een gedeelte wel eens wachten moet tot een volgen de gelegenheid. Bovendien gaat er veel tijd verloren eerdat de auto's op de boot staan. Al lerlei capuoles moeten de chauffeurs uit voeren, om de auto goed en wel op het dek te krijgen. Er moet gepast en ge meten worden, gedraaid, voor- en ach teruit gereden, om toch maar zooveel mogelijk auto's mee te nemen. Voohal op de spitsuren, wanneer de bussen uit Goes en Middelburg, alsmede de pio- vinciale boot ZierikzeeKortgene aan komen, is dit het geval, om van den Dinsdag, als de boden uit Noord-Beve- iand overgezet moeten worden, maar niet te spreken. Is de boot éénmaal los van de steiger, dan kan er niet direct overgevaren wo.rden. De boot moet n.l. eerst een heel eind achteruit varen naar het midden van de Zandkreek, eu dan vooruit naai RAAD VAN IJZENDIJKE. IJZENDIJKE. Gisteren vergaderde de Raad dezer gemeente. Van de kerk voogdij der Ned. Herv. Gem. was een verzoek ingekomen om de eerder reeds toegestane subsidie ad 115 voor her stel aan het dak der kerk te mogen ont vangen. De stichting „Zeeuwsch-Vlaamsche Borgstellingsfonds voor den Midden stand" verzocht een bijdrage in eens van 10 ct. per inwoner alsmede gedurende 5 jaar 3 cent per inwoner per jaar. Dit verzoek werd voor kennisgeving aange- men. Van Ged. Staten is bericht van goed keuring ontvangen van het Raadsbesluit tot overplaatsing van de openb. lagere school op wijk Roodenhoek naar de kom der gemeente. Verwacht mag wor den dat deze overbrenging per 1 Nov. a.s. zal geschieden. De begrooting 1936 is' door Ged. Sta ten goedgekeurd. Adhaesie werd betuigd aan een ver zoek der gemeentie St. Jansteen in te dienen bij de Kroon, om de wet, rege lende de verrichting van arbeid door vreemdelingen, niet toe te passen op die vreemdelingen die vóór of op 1 Januari 1931 hun woonplaats in Nederland had den en zich daarna niet in het buiten land hebben gevestigd. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid van den Raad A. Claeys werden onderzocht en in orde bevon den. De gemeenterekening 1935 wordt voorloopig vastgesteld voor den gewo nen dienst op: ontvangsten 68.495, uitgaven 64.716, goed slot 3779, voor den kapitaaldienst op: ontvangsten 687, uitgaven 218, goed slót 469. Het suppletoir kohier hondenbelasting wordt met 12 aanslagen vastgesteld op 22.50. Overeenkomstig hun verzoek wordt vermindering van den aanslag voor schoolgeld verleend aan J. M. Willem- sen, Aug. Buysse en J. v. Puyvelde. Aan G. v. d Bluck en M. LuteijnDe Koster' wordt voor hetzelfde ontheffing ver leend. Het in een vorige vergadering aange houden verzoek van J. Boerman om vergoeding krachtens art. 13 der L. O. wet wordt thans ingewilligd en vastge steld op 10 per kind per jaar. Bij de rondvraag vroeg de heer C a m- m a e r t in de Barakken een riool te maken, uit te voeren in werkverschaf fing. Hieraan zal uitvoering worden ge geven. De heer Van Bortel verzocht tenslotte een slootje achter de Oranje straat door den gemeente-werkman te laten uitdiepen. Diefstal of vergissing? Een dezer dagen verscheen bij een winkelier te Terneuzen een persoon uit Rotterdam met de vraag of deze uit de mode geraakte kleeren te verkoopen had. Daar de winkelier inderdaad zoo'n partij had en die ook wilde verkoopen is hij met den koopman naar den zol der van zijn woning gegaan alwaar de goederen waren opgeslagen. Nadat de koop gesloten was hebben zij tezamen de goederen ingepakt. De winkelier ging even naar beneden om touw te ha len, teneinde daarmede een 15 tal kar tonnen doozen waarin de goederen wa ren verpakt, te kunnen vastbinden. Op den zolder stonden ook nog andere doo zen die overjassen bevatten. Een paar dagen daarna, kwam een klant in den winkel om een jongensoverjas te koo pen. De vrouw van den winkelier zou de jas van den zolder halen, maar ont-| dekte toen dat 5 jongensjassen erf j (Van onzen correspondent). Op Zaterdag 17 en Zondag 18 October a.s. viert een belangwekkende Holland- sche organisatie in het buitenland, de „Nederlandsche Bond in Duitschland", zijn vijftienjar'g bestaan. De „Nederlandsche Bond in Duitsch land" is een schepping van journalisten geweest. Twee Berlijnsche dagbladcor respondenten hebben zestien jaren ge leden met behulp van een belachelijk prim'tieve schrijfmachine het denkbeeld van één hunner, om na te speuren, wel ke Nederlandsche vereenigingen reeds in Duitschland bestonden en of ze nie1 bereid zouden blijken zich onder een dak te samen te brengen, in de daad omgezet. Twee journalisten hebben al het voorbereidende werk gedaan, dat noodig was om ten slotte een kern de zer vereenigingen vijftien jaren geleden in den „Saalbau" te Essen bijeen te, krijgen en het resul'aat te bereiken, dat nog datzelfde jaar in een tweede con gres te Essen de Bond onder voorzitter schap van den lateren luitenant-generaal jhr. E. J. M. Wittert, heden nog adju dant i.b.d. van H. M. de Koningin, een verheugend feit werd. Het heeft den „Nederlandschen Bond in Du'tschland" nimmer aan openbare belangstelling ontbroken. Nederlandsche ministers en parlementariërs, Nederland sche gezanten te Berlijn, consuls der Nederlanden uit geheel Duitschland, hooge ambtenaren uit Den Haag, Du;t- sche overheidspersonen, Hollandsche kunstenaars, solisten en koren van naam, hebben de congressen van den Bond in tal van West-Duitsche sleden met hun tegenwoordigheid vereerd, en éénmaal zelfs had de Bond de onverge telijke eer, Hare Majesteit de Korfngin en de Prins der Nederlanden aanwezig te mogen zien bij een tweedaagsche fees telijkheid, die hij ten behoeve van zijn fondsen in het hotel de Witte Brug in het Haagje met behulp van zijn Neder- landsch Steuncomité op touw gezet had. Jarenlang heeft onze regeering den Bond met een subsidie van oorspronke lijk f 5000 in staat gesteld, zijn nobele doel na te streven, totdat de zware tij den dezen steun weer in rook deden opgaan. Tal van bladen hebben over den Bond, zijn samenwerking met de regee- ringscursussen, zijn werk tot herstel van het Nederlandsch in aan het vaderland bijna vervreemde gezinnn, zijn steunor ganisatie voor de arme landgenooten. zijn kinderorganisatie, zijn nat:on,ale feesten in den vreemde met lof en be langstelling geschreven. En vaak ge noeg zijn over dit alles en meer in de beide Kamers der Staten-Generaal woorden van beteeken's gezegd. En toch hebben de vele duizenden landgenooten in Duitschland niet zel den het gevoel gehad, dat als niet man nen als generaal Wittert en zijn mede werkers, veréenigingen als het Algemeen Nederlandsch Verbond en zijn actieve leden, zich altijd weer voor hun werk geïnteresseerd hadden, het Nederland sche volk als geheel zich al te weinig van dit koppige vasthouden van zijn pi oniers in het buitenland aan taal en vaderland zou hebben aangetrokken. Ja, het mag wel als zeker aangenomen wor den, dat de overgroote meerderheid van ons volk niet eens weet, dat in Duitschland alleen ruim 130 vereenigin gen v,an Hollanders bestaan, die een belangrijk deel der nog altijd 60,000 en meer Nederlanders aldaar in haar rijen mochten opnemen. Dat deze Hollanders sedert vijftien jaren een eigen maand blad (vroeger zelfs weekblad) hebben. Dat hun oudste vereeniging („Nederland en Oranje" te Berlijn) het volgend jaar 50 jaar oud zal zijn. En dat twee Bon den, de nationale „Nederlandsche Bond in Duitschland" en de Roomsch-Katho- lieke „Federatie van St. Josefsgezejlen", bijna alle vereenigingen in zich heoben opgenomen. Terwijl wij- zeker de plank niet ver mis slaan als we aannemen, dat in deze bondsorganisalies sedert vijf tien jaren driekwart tot een millioen guldens is omgezet. Natuurlijk niet de vele millioenen der \rijksondersteuning voor Nederlanders in Duitschland en de vele tienduizenden voor steun aan de cursussen in de Nederlandsche taal meegerekend. En toch had de nationale aaneenslui ting der Nederlanders op Duitsch grond gebied er nog heel anders kunnen uit zien, als niet drie splijtzwammen zeds over de grenzen van Nederland hen 41e week 1886- Heden slaagde te 's Gravenhage de heer J. Meulenberg' voor het tweede gedeelte van het candidaat-notaris exa men. Ook dit jaar zullen in sommige nuts- departementen, vanwege het hoofdbe stuur, voordrachten worden gehouden, die door een ieder tegen een zeer ma tige entrée kunnen worden bijgewoond. Zulke voordrachten, waarop door een spreker onderwerpen van soc:aal belang of op historisch gebied worden behan deld, zu'len in onze provincie o.a. te Goes en Ierseke plaats hebben, In beide departementen zal de heer Herm. Snijders, leeraar van de H.B.S. te Middelburg, als spreker optreden; ter wijl de datum voor Goes voorloopig vastgesteld is op 4 Nov. Met hetzelfde doel zal de heer Snijders- te Zevenbergen en te Tiel, en de heer J. H C. Heyse van Zierikzee in enkele andere departementen optreden. In de meestoof „Reigersberg" te Ril land zal dit jaar, hoewel in kleine hoe veelheid, toch weer meekrap worden bewerkt. Oostelijk Zuid-Beveland geeft nog 'altijd partijtjes van deze verfplant te zien. Voor het toenemend peeenvervoer op de Zeeuwsche lijn zullen te beginnen Dinsdag 5 October weder loopen de zg- peeentreinen vertrekkende thans 6,10 voorm. van Vlissingen haven om aldaar te 9,15 nam, terug' te keeren. Deze trei nen zijn tevens bestemd voor het lokaal- vervoer tusschen Vlissingen-Roosendaal. De werkzaamheden op het Camp de Mars te Parijs voor de tentoonstelling in 1889 zijn begonnen, Engeland, Rus land, Oostenrijk en Duitschland hebben nog niet medegedeeld of zij aan de ten toonstelling zullen deelnemen, In weerwil van het zeer ongunstige weder der vorige week, werden te Bruinisse dagelijks nog 300 a 400 balen mosselen verzonden. De verzending van oesters bepaalde zich nog tot kleine hoeveelheden en gaat derhalve minder naar wensch. Blijkens het jaarverslag over 1885/6 telt het natuurkundig gezelschap te Middelburg thans 3 eere-leden, 29 ge wone en 7 buitengewone. Ofschoon het gezelschap ongetwijfeld aanspraak maken mocht op meer waar deering en krachtiger steun, vooral van hen wier benijdenswaardige roeping het is natuurkennis aan te kweeken, toch kan gemeld worden dat de voordrach ten ook dit jaar niet onbelangrijk waren. Het bestuur bestaat uit de heeren F. Ermerins, voorzitter J, C. van den Broeke, P. J. van der Leijé, penning meester, C. L. Sorge en P. Polet tweedracht in de rijen hadden gebracht. De „Nederlandsche Bond" heeft in zijn vijftienjarig bestaan de droeve ervaring moeten opdoen, d.at drie groepen van landgenooten, tijdelijk of voorgoed, den Duitschen gastheeren het pijnlijke beeld te zien gaven van buitenlanders, die het in den vreemde nog niet samen eens wilden zijn. Lange jaren meende zich een aantal vereenigingen, die oorspronkelijk den Bond mede opgericht hadden, te moeten terugtrekken, omdat de groote organi satie zich op het eenig-mogelijké stand punt stelde, dat Nederland zonder Oran je niet denkbaar is. Het is verheugend te kunnen constateeren, dat wel al deze oorspronkelijk zoo hevig-roode clubs den weg naar den nation,alen Bond te ruggevonden schijnen te hebben. Hetzelfde kan helaas niet gezegd wor den van de R.K. georganiseerde, zu'ver confessioneele St, Jozefsvereerngingen van welke er eenige ook den Bond me de hadden gesticht, totdat hun een be vel van de geestelijkheid in Nederland bereikte, d,at tot uittocht dwong. Een isolement, dat jaren lang donkere scha duwen op het samenleven der Nederlan ders in Duitschland geworpen heeft en niet tot het resultaat leidde, dat de meerderheid der leden van den thans jubileerenden Bond, die uit katholieken is blijven bestaan, der nationale organi satie den rug toekeerde. Ja, met vreug de mag gezegd worden, dat de zeer ver dienstelijke tegenwoordige bondsvoor zitter, de zeventigjarige landgenoot P. H. Mooren uit Krefeld, een trouw katho liek is en een voorbeeld v,an vaderlands liefde voor alle katholieke Nederlanders in het buitenland. De derde splijtzwam is van allerjong sten datum. De Nederlandsche Nationale Socialistische Beweging van ir.y.Mus- sert en andere kleinere fascistische oe- wegingen in het vaderland hebben, on danks het feit, dat zij partijen en ver deeldheid heeten te verfoeiiïh, het noo dig gevonden, de nationale vereenigin gen in Duitschland, die eveneens geen partijpolitiek en alleen maar 't gemeen schappelijke vaderland kennen, te ver zwakken door het oprichten van plaat selijke fascistische afdeelingen, die er uit den aard der zaak op uit zijn, h.aar rijen op kosten van de bestaande ver eenigingen te versterken. Wat gezien de armoede der meeste Nederlanders in

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6