N AT IO N A L E DE GOUDEN RAT KRONIEK van den DAG. IDEA AL-TARIEF/^ De gulden blijft voorshands „zwevende". leder pak HONIG's VERMICELLI ho?ii Bouillonblokje GRATIS TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 10 OCTOBER 1936. No. 240. Naar een verruiming van het internationale handelsverkeer LEVENSVERZEKERING-BANK De werkwijze van het ega lisatiefonds Correctie van overdreven koers- sprongen ter beurze. Over het algemeen gunsti ge verwachtingen van de Nederlandsche devaluatie Na de devaluatie van het pond ster ling en de valuta's der landen, die in monetair opzicht in het kielzog van Engeland voeren, en de hierop gevolgde waardevermindering van den dollar en andere munteenheden, is er een periode aangebroken, waarin elk land voor zich zelf zich trachtte te vrijwaren tegen de gevolgen van het toegenomen concur rentie-vermogen der buitenlandsche in dnstrie. Contingenteeringen en verhoo- ging van invoerrechten waren aan de orde van den dag en legden het inter nationale handelsverkeer hoe langer hoe meer aan banden. Er is wel eens ge zegd, dat de wereld in economisch op zicht nog veel dieper in het moeras zou moeten wtegzünken, alvorens men uit den vicieuzen cirkel: devaluatie-invoer beperking zou kunnen geraken. Eén van de sterkste argumenten voor een hand having van het „goudblok" was de nood zakelijkheid om in een wereld, waarin alle waarden verloren schenen te zul len raken, tenminste één vast punt te hebben, van waar af een nieuwe mone taire en economische éénheid zou kun nen worden opgebouwd. Zonder dit ééne vaste punt voorzag men een hoe langer hoe meer om zich heengrijpende chaos, een wedloop naar een zoo laag mogelijke valuta, gepaard gaande met 'n hermetisch afsluiten van de landsgren zen en dus een toenemend streven naar autarkie. Een ontwikkeling, die niet al leen in economisch, maar ook in politiek opzicht ernstige gevaren voor de toe komst in zich zou sluiten. Nu het dan werkelijk tot een ineen storting van het „goudblok" gekomen is, ziet men zich gesteld voor de vraag, of de hierboven geschetste gevaren verwe zenlijkt dreigen te zullen worden, dan wel of diegenen in het gelijk zullen wor den gesteld, die een „aanpassing" van de nog niet gedeprecieerde valuta's aan de gedevalueerde munteenheden be pleitten mede, op de overweging, dat eerst gelijke kansen voor de verschil lende landen een economischen weder opbouw mogelijk zouden maken. Het zou praematuur zijn, nauwelijks enkele we ken na de monetaire maatregelen in de goudlanden een definitief oordeel over de toekomstige ontwikkeling te willen vellen. In een vorige beschouwing we zen wij er reeds op, dat Engeland de groote factor van onzekerheid in de monetaire situatie blijft vormen, nu ge bleken is, dat dit land zich, in tegen stelling met de aanvankelijk opgewekte verwachtingen, in geen enkel opzcht te genover Frankrijk heeft willen binden. In de afgeloopen week is er intus scfaen juist wat Groot-Britannië betreft, een lichte teekening in de situatie ge komen, door de namens de Engelsche regeering voor de Economische Volken bondscommissie afgelegde verlëlaringen De Britsche regeering heeft zich bereid verklaard, de invoerrechten tegenover die landen, die in den jongsten tijd tot devaluatie overgingen, niet te zullen verihoogen, mits deze landen de uit hoof de van hun oude muntpolitiek ingestelde handelsbelemmeringen, laten vervallen. Ook zou Engeland dan voor goed van een nieuwe waardevermindering van 't Pond Sterling willen afzien. Men weet dus nu eenigszins waar men, wat Engeland betreft, aan toe is, al kan niet worden ontkend, dat er in de bo venbedoelde verklaring heel wat „voetangels en Klemmen verborgen lig gen. Het gevaarlijkste is wel het feit, dat Groot-Britannië voortaan schijnt te zullen gaan dreigen met een verdere depreciatie van hte pond sterling, als middel om andere landen tot concessies op handelspolitiek te dwingen. Zoolang de valuta nog gehanteerd wordt als „wapen", kan er van een terugkeer van normale handelsverhoudingen geen spra ke zijn. Reden, om over de door Enge land te Genève aangenomen houding te juichen, zooals dit op het oogenbnu in de Ver. Staten en in frankrijk ge schiedt, kunnen wij dan ook nog niet zien. 't Gaat er thans maar om, of Enge land gebruik zal maken van 't dreige ment dat in zijn verklaring opgesloten ligt. Mocht 't inderdaad te eeniger tijd tot 'n verdere waardevermindering van zijn valuta overgaan, dan zou 'het eind van de valuta-ellende nog niet zijn te overzien. Gelukkig echter zijn er ook lichtpun ten in de situatie. Deze zijn voorname lijk gelegen in de omstandigheid, dat de landen, die thans gedevalueerd hebben, reeds uit binnenlandsche overwegingen de bemoeilijking van den invoer zullen willen verminderen, als middel, om een prijsstijging in het binnenland tegen te gaan. Frankrijk heeft reeds een kwari van zijn contingenteeringen afgeschaft en zijn douane-rechten met 15 a 20 pet, verlaagd; Italië is na de drastische deva luatie van den lire met meer dan 40 pet. overgegaan tot intrekking van de zwaar drukkende extra heffingen ad valorem op verschillende artikelen. Ook in Ne derland zijn diverse contingenteerings- maatregelen reeds ingetrokken, terwijl de opheffing van andere nog in overwe ging is. Men moet zich intusschen wèl voor oogen houden, dat hiermede nog slechts een eerste stap gezet is op den weg naar opheffing der internationale handelsbelemmeringen en dat thans En geland metterdaad zal moeten bewijzen, dat het Groot-Britannië ernst is met zijn uitingen inzake de wenschelijkheid van een verruiming van het handelsverkeer, door ook op zijn beurt tot verlaging van de meest drukkende invoerrechten over te gaan. ROTTERDAM Voor ƒ215,40 's-Jaars verzekert 30-jarige ƒ6000,— kapitaal na 35 jaar plus ƒ1200, rente bij overlijden naar het Engelsch van PAUL TRENT. 431 u staat dus vastjij bcbt e ?e zc* Grafton zich opgewekt tot de prinses wendend. „Je kunt het nu met langer ontkennen. Waar is het? Dat was alles, wat ik van je ver_ langde te weten, Fraser". „Maar dat begint werkelijk interes, sant te wordenAls dieven onder ling gaan kibbelenmaar de rest weet je wel. Weigert Nadine jou een deel van de buit af te dragen?" vroeg Bill glimlachend „Het was nooit de bedoeling, dat de buit in handen van de prinses zou ko men.... Die was voor mij bestemd." „Jij vervloekte schurk.... en jij.." riep Bill, zich snel tot de prinses wen dend, „jij avonturierster, ik dank den hemel, dat mijn oogen geopend zijn. Wat het geld betreft, dat kan me niets sche len; gelukkig heb ik nog genoeg over, maar je hebt het vertrouwen beschaamd van een goedgeloovigen jongen man." De prinses werd rood van woede bij deze spotternij, terwijl Grafton ge amuseerd toeluisterde. „Voor je weggaat, Fraser kun je me ook nog wel vertellen, of je eenig idee hebt, wat de prinses met die obligaties Financieel economisch weekoverzicht. Een van de voornaamste redenen, weshalve de Nederlandsche regeering in den eerstkomenden tijd nog geen nieuwe goudpariteit voor den gulden wil vaststellen, is gelegen in de onzekerheid over de koersontwikkeling van het Pond Sterling. Eerst bij een internati onaal herstel van den gouden standaard zal ook de gulden weer aan het goud gekoppeld worden en zullen de koers fluctuaties weer binnen de beperkte grenzen blijven, die door de goud in- en uitvoerpunten worden gesteld. Tot dien tijd zullen wij een „zwevenden" gulden houden, waarvan de uiteindelijke waar de niet vaststaat, al zullen de koers schommelingen zooveel mogelijk door ingrijpen van het egalisatiefonds wor den beperkt. Voor het bedrijfsleven zijn aan een „zwevende" valuta ongetwij feld groote nadeelen verbonden; deze zuilen echter minder worden, naarmate blijkt, dat de gulden zijn „natuurlijk ni veau" heeft gevonden, waarop hij door het egalisatiefonds ongeveer in even wicht zal kunnen worden gehouden Het valt nog geenszins met zeker heid te zeggen, waar het evenwichtspunt zal komen te liggen. Op sommige dagen heeft het ernaar uitgezien, alsof de waardevermindering van den gulden tenslotte niet zoo heel veel geringer zou 'zijn dan die van den Zwitserschen en den Franschen franc. Men begon- reeds te spreken over de mogelijkheid van „een dollar van twee gulden" en op de valuta-termijnmarkt uitten de pessimistische verwachtingen ten op zichte van de koersontwikkeling zich tn een stijging van het agio voor de ter- mijnnoteeringen van buitenlandsche valu ta's. Sindsdien heeft echter een meer op timistische opvatting de overhand ge kregen, zich weerspiegelen in 'n koers- herstel van den gulden ten opzichte van Pond en Dollar. Deze stijgende be weging voltrekt zich veel geleidelijker dan de voorafgaande koersdaling en bij de heerschende onzekerheid zal zij wellicht nog wel eens weer onderbro ken worden, maar de ergste schok is thans toch wel opgevangen. Het is mogelijk, dat het Nederland sche egalisatiefonds reeds tot de daling van de buitenlandsche valuta's heeft meegewerkt, al heeft men hiervoor vooralsnog geen aanwijzingen kunnen vinden. Naar men weet, is het de opzet, dat dit fonds zooveel mogelijk in het geheim zal werken, teneinde te vermij den, dat het door speculatieve trans acties zal worden gedwongen tot het opnemen van grootere bedragen dan noodig is. Voorloopig heeft het egalisa tiefonds, als „werkkapitaal", de be schikking gekregen over 100 millioen in goud, dat door de Nederlandsche Bank, tegen de plaatsing Van schat kistpapier door de regeering is afge staan. De voor dit goud gekochte bui tenlandsche deviezen zullen, naar ge lang dit noodig zal blijken te zijn, wor den verkocht en dit aanbod zal een druk op de buitenlandsche wisselkoersen uitoefenen. Omgekeerd zal, wanneer op een gegeven oogenblik door plotselinge kapitaalbewegingen van onbestendigen aard de gulden ten opzichte van het buitenland sterk stijgt, worden overge gaan tot aankoopen van buitenlandsche wissels. Het totale kapitaal van 300 millioen, waarover het egalisatiefonds de beschikking kan krijgen, zal, zoo noodig, aan- en verkoopen op groote schaal mogelijk maken. Zoolang de scherpe koersfluctuaties op de deviezenmarkt aanhielden, heeft de Amsterdamsche beurs haar opge wonden aanzien behouden. Op den eer sten beursdag der afgeloopen week wa ren de koerssprongen voor bepaalde fondsen zelfs grooter dan ooit te voren, en er werden weer verschillende re cord-noteeringen bereikt. Het koersher- stel van den gulden heeft aan deze wil de koersbeweging en aan het luk-raak koopen van fondsen voorloopig althans een eind gemaakt. Verwacht moet worden, dat men zich, met een geleide lijken terugkeer van kalmere verhou dingen op de buitenlandsche wissel markt, hoe langer hoe meer rekenschap er van zal geven, dat de uitwerking van de depreciatie voor alle bedrijfs takken en voor de verschillende onder nemingen volstrekt niet onverdeeld gunstig is. In den eerstvolgenden tijd zal zich dan ook vermoedelijk ter beur ze een beweging gaan voltrekken, die kan worden beschouwd als een „correc tie" van de overdrijvingen, welke in 't eerste enthousiasme zijn begaan. Uit een enquête, die de „Dag. Beurs- crt." heeft ingesteld met betrekking tot de verwachtingen, welke de leiders van diverse ondernemingen koesteren om trent den toekomstigen gang van za ken als gevolg van de monetaire maat regelen is wel gebleken, dat zelfs voor de meeste exportbedrijven nog eenig voorbehoud moet worden gemaakt in verband met een mogelijke stijging der productie-kosten tengevolge van de prijsverhooging der buitenlandsche grondstoffen en eventueele looneischen. Dit neemt niet weg, dat in het algemeen de verwachtingen inzake de winstkan sen gunstiger zijn geworden. Een voor zichtige houding heeft ook de directie van Philips' Gloeilampenfabrieken in heer mededeeling aan de pers aangeno men, waarbij zij als een der voornaam ste punten van onzekerheid noemt het nog niet vaststaande percentage van de depreciatie van den Nederlandschen gulden ten opzichte van de andere va luta's in verband met de verandering van de kosten van levensonderhoud. De koersstijging van aandeelen Philips' heeft in de afgeloopen week dan ook geen verderen voortgang kunnen ma ken. Men achtte de verbeterde vooruit zichten klaarblijkelijk voldoende in het koerspeil verdisconteerd en, zoo nu en dan werd reeds tot winstnemingen over gegaan, waardoor de noteering ver scheiden punten lager kwam te liggen. Aandeelen Unilever konden daaren tegen nog eenige percenten in koers stijgen, zonder dat men zich nog een beeld kon vormen van den omvang der voordeelen, die de guldens-depreciatie, en der nadeelen, die de waardevermin dering van de andere valuta's, aan dit bij uitstek internationale concern kun nen brengen. De koerswinst, die aan deelen Aku aan het eind der vorige week konden boeken, kon niet geheel woirden gehandhaafd, ofschoon zij in zooverre [gemotiveerd lijkt, dat de reeds gunstige gang van zaken bij de heeft uitgevoerd", opperde Grafton. „Waarom zou ik dat in vredesnaam doen? Het kan me geen steek schelen, wie het geld heeft Maar wacht eens eventjes, nu ik er over na denk, ben jij toch niet zoo gemeen tegenover me geweest als deze vrouw. Ik geloof, dat .ik nog liever heb, dat jij er met den buit van door gaat. Om je de waarheid te zeggen, ben ik op zekeren dag met de prinses naar een bank gereden in Pali Mall, waar zij sieraden of iets dergelijks gehaald heeft. Ik weet wel, dat ik niet al te pienter ben, maar ik kan toch wel vermoeden, dat je de obligaties daar zult kunnen vinden". „Dank je Fraser, ik geloof, dat je ge lijkt hebt en je hebt me een goeden dienst bewezen, wat ik niet zal ver geten. „Sommige menschen zijn kort van memorie, Ik zal je nu maar dadelijk een gunst vragen. Mag ik aan dek gaan? Ik begrijp, dat er iets gebeuren gaat, want we varen naar het Zuiden. Als zeeman ben ik natuurlijk nieuwsgierig. Mag ik naar boven gaan?" „Het spijt me Faser, maar daar kan ik je op het oogenblik geen toestemming voor geven, maar ik wil je wel vertelled wat er gebeurd is. Het schip, dat je aan den horizon gezien hebt, was een torpe do-jager, die ons blijkbaar in de gaten gekregen had en erkende, want zij zet te ons na. Wij veranderden van koers en met behulp van een rookgordijn hadden we het geluk te ontsnappen Nu draaien (Ingez. Med.) we met een grooten boog naar de Fran- sche kust". „Dat is zeer interessant, Brockdorf moet een goed zeeman zijn, dat hij dat er goed afgebracht heeft", zei Bill be wonderend. „Dat is hij zeker, anders zou hij geen kapitein van de Emerald zijn. Ik vlei mezelf, dat ik een goeden kijk heb op de menschen en mijn ondergeschikten goed weet te kiezen. Dat is, geloof ik alles, Fraser Dank je voor wat je gedaan hebt". Bill verliet de hut. Grafton opende de deur voor hem en grendelde deze weer achter hem. Prinses Nadine zat in een gemakkelijken stoel en keek boos voor zich heen, want zij vreesde, dat haar 'n moeilijk half uurtje te wachten stond. „Wat ben je van plan te doen?" vroeg zij hem en haar stem klonk vast, terwijl zij hem onverschrokken aankeek. „Die honderdduizend pond van je los te krijgen Ik heb wel eenig verstand van Banken. Jij hebt een sleutel en je zult een verklaring schrijven, waarin je machtiging verleent die safe te openen", verkondigde hij kalm. „Maar mijn aanwezigheid is( noodzake lijk. Dat was een van de voorwaarden, die ik stelde toen ik de stukken daar deponeerde". „Ik geloof je niet Als je die machti ging schrijft, kun je heusch wel een aan nemelijk excuus vinden voor het sturen van een gemachtigde". „Ik doe het niet.... het is mijn geld. Ik heb me er heelemaal alleen meester \an gemaakt. Het kwam alleen doordat Fraser verliefd op me was, dat hij me die obligatie gegeven heeft." „Dat is volkomen waar, lieve, maar je zult ie heiinneren, dat ik het plan uit gedacht heb en ik heb het je in a-'le op zichten gemakkelijk gemaakt het ten uitvoer La brengen. Je weet we' van vroeger, dat ik niet gierig beu, Het s een feit, ual ik vast van plan was vijftigduizend pond te geven. dus ied r de helft. Ik was tot de conclusie geko- nien clai ik niet langer van je diensten gebru k zou maken; de kwestie is hl ik ernstig aan je loyaliteit ben gaan twijfelen Zelfs op dit oogenb! k ver denk tk je er van, dat je maar al té zeer bereid bent naar den vijand over le loopen. Ik zou er wat om durven ver wedden, dat je reeds toenadering tot hen gezocht hebt. Achteraf bekeken, be grijp ik dat je werkelijk verliefd bent geworden op Deshrook. Eigenlijk ben ik er niet zeker van, of je niet nog van hem houdt Je begaat een gtoote fout met je gevoel te laten meespreken :n zaken als de onze, Nadine. Werkelijk, je hebt een belachelijk figuur geslagen. Je mag dan zeff al denken, dat je ont zettend slim bent, je zult Desbrook nooit om den tuin kunnen leiden. De man hield je van het begin af aan voon den gek en jij hebt er door je ijdelheid' niets van gemerkt. Wel, je kunt hier blijven zitten, ik zal je hut en bezittingen grondig laten doorzoeken". Amerikaansche dochtermijen nog in sterkere mate dan vóór de depreciatie de financiëele resultaten der Moedermij. moet beinvloeden, terwijl ook het Ne derlandsche export-bedrijf door de de preciatie betere kansen heeft gekregen, Aandeelen Koninklijke Petroleum zijn per saldo nog aanzienlijk hooger komen te liggen, al kon het recordpunt niet be houden blijven. De verwachting, dat vooral Fransche houders van aandeelen Koninklijke Petroleum na de voltrokken depreciatie van den franc hun bezit ten gelde zouden gaan maken, is slechts zeer ten deele bewaarheid. Ongerust heid over de toekomstige politieke ont wikkeling in Frankrijk en onzekerheid, of de franc op het tegenwoordige punt gehandhaafd zal blijven, geeft velen aanleiding, hun beleggingen in het bui tenland voorloopig aan te houden. Dit geldt niet alleen voor de belegging in Nederlandsche, maar ook in Ameri kaansche fondsen, waarin de omvang rijke liquidaties, welke men na een de preciatie der resteerende goudvaluta's tegemoet had gezien, tot dusverre ach terwege zijn gebleven. Ook Nederland sche houders van Amerikaansche fond sen zijn nog niet in den te verwachten omvang tot winstnemingen overgegaan, nu de aanhoudend gunstige gang van za ken in het Amerikaansche bedrijfsleven de hoop heeft opgewekt op een verdere verhooging der dividenden, die omgezet in guldens, de vroeger ontvangen bedra gen toch reeds zullen overtreffen. De voordeelen, welke de depreciatie voor de Ned. Indische cultuurondeme- mingen met zich zal brengen, waren de vorige week reeds in sterke mate in het koerspeil verdisconteerd. Toch konden verschillende cultuuraandeelen nog een verder avans boeken. Ten aanzien van Handelsver. ,,/A^mstef-dam" hijeld men rekening met de extra winsten, die de productie van sisal, palmolie, rubber, thee, enz., alle op Pondbasis verhandel de artikelen, zullen opleveren, terwijl men wat de zuivere suikerondernemin gen aangaat, slechts weinig oog had voor het feit, dat de exportprijzen voor Javasuiker na de recente verhoogingen nog slechts op het peil zijn gekomen, dat eind 1935 gold en dat in het alge meen nog niet loonend was. Rubberaan- deelen waren zeer willig; na een tijde lijke scherpe reactie kon de koersstij ging hervat worden in overeenstemming mat de gunstige verwachtingen voor deze bedrijfstak, nu de rubbernoteering, in pence uitgedrukt, zelfs nog een nei ging tot stijging aan den dag blijft leg gen. Op de beleggingsmarkt waren vooral de obligatiën met laag rentetype weer gevraagd, aangezien de verwachte da ling van den rentevoet gepaard zal gaan met een koersstijging van de fondsen, die thans belangrijk onder pari notee- ren, terwijl de 4 obligatiën, die reeds pari staan, dan voor aflossing resp. conversie, in aanmerking zouden ko men. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Philips 219—221—208 Unilever 151157150 156 ivedr Gist- en SpirJabr. 438%454% Kon. Petr. 362379377 Shell Union 17%18%18% H.V.A. 374395376 394 Jav. Cult. 138—131—145 Koloniale Bank 67%696568 A'dam Rubber 204%216206%. 215 Hessa Rubber 130—148—136% 144% Deli Mij. 288—272—289% Deli Bat. Mij. 244—232—240 Ned. Scheepv. Unie 83%7879 4 Nederland 100%100%100% „Ellendeling schurk!" riep zij woe dend. „Het heeft geen zin om je op te win den. Als je de raad van een ouden vriend wilt aannemen, geef je je op ge nade of ongenade over. Ik ben natuurlijk niet meer van plan om je de helft van het geld mee te geven, maar ik zal je edelmoedig behandelen". „Hoe edelmoedig?" vroeg zij bitter „Oh! Misschien zou ik je wel twin tig duizend pond geven en dat gevoegd bij wat je al opgespaard hebt, zou je tot een vermogende vrouw maken", „Ik doe het niet. Het is mijn geld". „Goed", antwoordde hij en opende de deur. „Ik zal je een poosje alleen laten, dan kun je over je zonden na denken" zei hij en verliet de hut, terwiu hij aan den buitenkant de sleutel om draaide Taylor werd geroepen en samen gin gen zij naar de hut van de prinses. De ze werd grondig onderzocht en in haar juweelenkistje vonden zij een sleutel dien van haar banksafe, naar Grafton vermoedde. Hij las nauwkeurig haar pa pieren door, maar vond niets van eenig belang, want de prinses was een van die vrouwen, die het beter oordeelden de brieven, die zij ontvangen, te vernieti gen, in plaats van ze te bewaren. „Ik geloof, dat het het beste is, dat je met mij terug gaat, Taylor", zei Grafton en zij keerden naar zijn hut terug. (Wordt vervolgd}

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5