De burgeroorlog Von Schuschnigg dictator geworden. JEURS- EM WISSELKOERSEN. De kwestie der hervorming van den Volkenbond. BELGIE. Een plan voor een kanaal van Gent naar de zee. ENGELAND. SPANJE. Italianen op Ibiza. Het Baskenland auto noom. OOSTENRIJK De burgerwachten zijn hedennacht ontbonden. Illegale Duitsche organisatie in Opper-Silezië ontdekt. ITALIË VER. STATEN. Z. AMERIKA. DANTZIG. RUSLAND. Nieuwe „sensationeele" processen, op komst. Bieten rooien D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. AMSTERDAM, 10 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 95%95% Amsterdam 1934-4% 99%99% 's-Gravenhage 1929-4% 100100 Rotterdam 1926-1930-4% 97%— 97% Zeeuws Hyp. B.-4% 94%95% Cities Service Cy. P. 1958 5 5859% A Amsterd. Bank 139%^*139% C Rott, Bankver, 132130 A Twentsche Bank 104105 A Pref. Jurgens A 115%116 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 455465 A De Schelde N.B. 37% C Am. Smelt Ref. 66%66% C Stand. Brands 12%-12% C North Am. Cy. 25%25% A Born. Sum. H.M. 170170%. A Ned. Wol Mij. 100%—100. A J. C Japan Ln. 53%52% A Rotterd. Lloyd 6969%. A S. M. Nederland 64%65, A Houth. Alberts 7982, C Dnion Fac. Rr. 104% C Int. Nickel Cy. 47%—47%. Ned. 1000-4 10il%—100%. O. Indie 34 1000-4 99%—100. Dui schl. '30 1000-5% 21%— 20%.. Engeland 1960-90 4 89%—89%. A Kolon ale Bnk. 72—71%-74%. A N.I. Hbk. 1000 130—129%. C Ned. H. M. 1000 173—172 A v. Berkels Pat 48%49. C Calve-ueilt 75.75%-76%. A C. Suiker Mpij. Ï33% A Philips G. B, afg. 203%—200%-03% C Unhever 159%—157%-60 C Am. Car Foundry 40—39%-40% C Anaconda Cop. 31%31%-% C Bethiehem St. 56%56% C Kennec Copper 39%39%-% C Un. States Leather 3%3% C U. States St. C. 58%—58%-% A Kon. Petr. Mij. 375—374%-78 C Contin. Oil Cy. 26%26%-% C PhiPnc Petr. Cnmp, 3534% C Shell Union O.C. 18%—18% C liae Water Ass. Oil 1514%-15 A Ned. Scheepv. U. 78%78%-79% A TLV. .Amsterdam 402396-402 A Java Cult, Mij. 148%148-52 A N.I. Suiker U. 122-123-23. A Deli Batavia 241 238-41 C Deli Mij. 1000 292%—289-91 A ^enembah 264%263%-64%. C Baltimore en Ohio 19%19%. C Southern Pac. Cy. 35%35%-%. A Southern Riw. 18%—18%. A Amst. Rubb. C. 216-216-24. A Deli-Bat. Rubb. 123-126-30. A Hessa Rubber 150160-67. A Serbadjadl S.R. 109110-14. WISSELKOERSEN. een eenzijdige beslissing van een van de onderteekenaars, welke d,an alleen de volle verantwoordelijkheid voor de ge volgen van zijn handelwijze moet aan vaarden. De vertegenwoordiger van Duitschland viel den ital.aan uit den aard der zaak bij. In zijn anlwoord hierop ontkende de Russische vertegenwoordiger de be- schuldigingen en verlangde hij opnieuw dat maatregelen zouden worden geno men om schend ngen, zooals in zijn schrijven genoemd, te doen eindigen. Aangezien geen concrete voorstellen waren gedaan, werd hierop de geheele bijeenkomst tot een nader te bepalen dag verdaagd. Een studie-commissie benoemd De zevende commissie der Volken- bondsvergadering- heeft gisteren een studie-commissie benoemd, weike zich zal bezig houden met het vraagstuk van de hervorming van den Volkenbond. Zooals men weet is na den Italiaansch- Abessijnschen oorlog van verschillende kanten aandrang los gekomen, het Hand vest te herzien en in overeenstemming te brengen met de politieke realiteit van ons tijdsbestek. De meeningen, hoe- dit moet geschieden loopen echter he melsbreed uiteen. In de studiecommissie hebben 28 sta ten zitting, waaronder alle groote mo gendheden, die Raadslid zijn en ook Ne derland. Er is gisteren uitvoerig gedelibereerd over de vraag, of ook niet-Volkenbonds leden (Duitschland!) geraadpleegd moe ten worden. De afgevaardigde van Chili was daar heel erg voor. De bolsjewiek Litwinof echter tegen. Althans hij wil tegenover Duitschland zoo weinig mo gelijk égards en heeft vogeüjk gedreigd met de mogelijkheid van uittreden van Sovjet-Rusland uit den Bond, wanneer men te veel rekening met eventueele Duitsche wenschen zou willen houden. Tot een uitsluitsel is het niet geko men.. Als de commissie bnyenkort haar werk aanvangt, zal deze zaak opnieuw aan de orde moeten komen. Van oud-minister van Caene gem, administrateur van de zeehavens van Brugge en Zee- brugge- De Brusselsche correspondent van de N.R.C. meldt: Oud-minister ir. Van Caenegem, ad ministrateur van de zeehavens van Brug ge en Zeebrugge, heeft een ontwerp voor een directe verbinding van de stad Gent met de Noordzee over Bel gisch grondgebied voltooid en gepubli ceerd. Dit ontwerp gaat uit van een plan, ruim een halve eeuw geleden opgevat door den Brugschen edelman, baron De Maere, die als de vader van de haven te Zeebrugge kan worden beschouwd. Volgens het ontwerp Van Caene gem zou het aanbeveling verdienen, geen nieuwe werken meer uit te voe ren aan het zeekanaal GentTerneu zen en de daar voor bestemde bedragen te besteden voor het graven van een i groot nieuw kanaal tusschen Gent en Heyst. Dit kanaal zou 10 meter diep en 120 meter breed zijn van het dorp Bal gerhoeve bij Eekloo tot aan de Noord zee zou het aldaar bestaande afwate ringskanaal kunnen worden benut. Te Heyst aan de monding voorziet de heer Van Caenegem een schutsluis van 250 m lang en 26 m breed. \'oor het onderhoud en verbeterings- werkeu aan het nieuwe kanaal zou men aldus de ontwerper niet meer afhan kelijk zijn van vreemde tusschenkomst. De vaart zou veel minder last van brug gen en sluizen hebben, terwijl ook de afstand kleiner zou zijn. Van het Lichtschip de an delaar langs Westerschelde en Terneuzen is de afstand 95 km. Deze afstand zou voor schepen, gebruik makend van het nieu we kanaal, ongeveer 32 km bedragen en in drie en een half uur kunnen worden afge'egd. Thans doen ze er zes uur over. Wat de kosten betreft, meent de heer Van Caenegem dat deze vrij spoedig ge amortiseerd kunnen zijn, vooral wan- neer men bedenkt, dat België voor het onderhoud van de vaart GentTer- neuzen sedert 1909 jaarlijks aan Neder land een rente van 94.500 moet beta len, terwijl verder met den bouw van een zoo dringend noodig geachte nieu- we schutsluis J. erneuzen reeds een be- i drag van 50 miliioen francs gemoeid zal zijn. GEEN VOLKSFRONT, Het Congres der Engelsche arbei derspartij heeft met 1.805.000 tegen 435.000 stemmen een voorstel verwor pen betreffende „aaneensluiting van al- Ie politieke organisaties, die de zaak van de arbeidende klassen verdedigen." Aan de verschillende fronten heeft gisteren weinig bedrijvighe'd geheerscht aangezien de leiding der opstandelingen besloten had dat de troepen waar mo gelijk, een dag rust zouden nemen. De omsingeling van Madrid heeft eergiste ren nog v,us eren vorm aangenomen door de bezetting van de ten Noorden op on geveer 50 km van de hoofdstad gelegen plaats Sigoenza, door de opstandelingen. Wekenlang is om deze stad gevochten en tenslotte hebben de regeeringstroe- pen moeten wijken. De strijd om Oviedo. De gevechten om het bezit van de si,ad Oviedo duren steeds voort. Welke troepen vorderingen maken is moeilijk te zeggen. De regeering meldt dat de Asturische mijnwerkers steeds verder naar het centrum van Oviedo oprukken en de voorsteden reeds hebben ingeno men, Daarentegen wordt er weer van opsiandelingenzijde gemeld, dat bij de gevechten rondom Oviedo haar troepen in de meerderheid blijven. Bombardementen. De luchtmacht en artillerie der na tionalisten blijven actief. Bilbao woidt eiken dag hevig gebombardeerd en in het Zuiden is Malaga voornamelijk het doelwit der vliegtuigen. De dagelijksche bombardementen hebben hier al een paniek veroorzaakt. Vrouwen en kinde ren vluchten uit 'de stad en alleen de mannen blijven voor de verdediging achter. Ook Barcelona, Madrid en Ali- canta zijn door de luchtmacht der op standelingen gebombardeerd. Aanzien lijke schade moet zijn aangericht. Op de Spaansche ambassade te Lon den werd gisteren het volgende bericht uit Madrid ontvangen: „,Het eiland Ibiza is door de opstan delingen genomen met bijstand van 700 Italianen en twee driemotorige Italiaan- sche vliegtuigen. De expeditie werd ge leid door den Italiaanschen graaf Rossi, bevelhebber van de opstandelingen op Majorca. De troepen werden overgebracht door het Spaansche schip „Ciudad de Palma" metende 3950 ton. Het schip is zwart geschilderd en op een der zijden van de steven is de Italiaansche vlag geschilderd. Aan de bezetting van Ibiza namen meer Italiaansche soldaten dan opstan delingen deel; slechts een kleine groep fascisten nam aan de bezetting deel" Ibiza iis een eiland van de Pityusen groep, ongeveer 80 km ten Zuidwesten van Majorca gelegen. Bij het begin van den burgeroorlog werd het door de re- geeringstroepen bezet. Toen de poging van de regeeringstroepen om Majorca te nemen was mislukt, zonden de op standelingen van Majorca een expeditie naar Ibiza om het eiland te bezetten. De Basken (die de kuststreek langs dé Golf van Biscaje bewonen) hebben al s:nds eeuwen er naar gestreefd voor het Baskenland een autonomie in het leven te roepen, zooals de Catalanen dit voor Catalonie nastreefden en ook doorvoer-' den. Een belangrijke mate van zelfbe stuur dus binnen het Spaansche staats verband. In het uitbreken van. den bur geroorlog zagen de Basken een goede gelegenheid het Baskenland autonoom te verklaren. Onder den druk van den burgerkrijg en omden steun van de Basken niet te verliezen kon de regee- Amsterdam, officieel. Heden, Gisfer. Londen 9.19 9.25 Berlijn 75.50 75.75 Parijs 8.77 8.79 Brussel 31.60 31.72 Zwitserland 43.25 43.45 Kopenhagen 41.05 41.35 Stockholm 47.40 47.65 Oslo 4ó.^0 4o.oö New York 1.88 1.88% Prolongatie 3 3 Part. disconto 2% 2 Daggeld 1% 2 Beurs thermometer van Zaterdag. Suiker - Rubber I ObLMarkl - Tabak ring te Madrid moeilijk anders doen dan in de autonom e toe te stemmen. Giste ren nu heeft de autonome regeering haar taak aanvaard. Don José Antonio Aguirre legde te Guernica in het bijzijn van vertegenwoordigers van het volk den traditioneelen eed onder een histo- rischen eik af, na met algemeene stem men tot president gekozen te zijn. De gouverneur van B.scaje droeg' daarna de waardigheid van den nieuwen president aan hem over in naam van de centrale regeering en verzocht hem daarna zijn kabinet bekend te maken. Dit is samengesteld uit elf leden. Aguir- re is, behalve minister-president, ook minister van landsverdediging. In de re- geerng hebben zitting 3 nationalisten, 3 socialisten, één communist, één links nationalist en een lid van de republi- keinsche Unie. De regeering vormt dus een plaatselijke vertegenwoordiging van het volksfront Het eerste punt van het regeerings- programma zal zijn om een overwinning tot stand te brengen teg'en de opstande lingen, om den weg te openen tot een vrede, waarin de individueele rechten van alle Basken zullen worden gere specteerd en tevens de godsdienstige vereenigingen binnen de Spaansche grondwet. Verder kondigt het program ma aan, dat de geheele sociale inhoud van het volksfrontprogramma zal wor den toegepast. Het was den l/aatsten tijd weer heele- maal mis in Oostenrijk. Allerhande twee spalt tusschen vooraanstaande en lei dende personen. In het bijzonder bij de Heimwehren, de burgerwachten, kwam dit tot uiting. De beide mannen, d e de Heimwehren groot hebben gemaakt, Prins Starhemberg en majoor Fey zijn hopeloos met elkaar overhoop komen te liggen. Eertijds vertegenwoordigden de Heimwehren een belangrijke macht in den staat: haar politieke ideologie was burgerlijk-nationalistisch, een beetje fascist'sch en anti-marxistisch.' Goed gedrild en gewapend als ze waren, moest elke regeering geducht rekening met haar houden. Tweespalt heeft de Heimwehren de laatste jaren echter verzwakt. Deze tweespalt werd acuut door de ruzie tusschen Fey en Starhemberg. De Heim wehren verdeelden zich hierdoor voor goed in twee groepen: de Weensche met Fey aan 't hoofd en die in de pro vincie, welke goeddeels Starhemberg trouw bleven. De regeering-Von Schuschnigg, waar in vertegenwoordigers van het „Vader- landsche front" en van de Heimwehren zitten, heeft dezer dagen getracht be middeld op te treden. Het resultaat was echter nihil. Daar gevreesd moest wor den, dat de controverse tusschen Fey en Starhemberg tot onheilige dingen zouden leiden, kwam de regee- geering gisteravond bijeen, om haar houding nader te bepalen. Den ge- heelen nacht duurden de beraadssla- g'ingen; tot in den vroegen ochtend, toen een communiquönwerd uitgegeven, waar in stond te lezen, dat besloten was de Heimwehren te ontbinden. Bovendien is bepaald, dat de autoritaire koers ver sterkt zal worden en de ministers den eed van trouw aan Von Schuschnigg, den minister-president zullen afleggen Dat beteekent dat Von Schuschnigg thans de positie van dictator bekleedt Opvallend is, dat ook de minis'ers, die uit de rijen der Heimwehren komen, hun fiat ,aan de besluiten gaven en aanble ven. Vermoedelijk zit de zaak zoo, dat Von Schuschnigg den volledigen steun van het leger heeft gekregen en dat he dus onbegonnen werk zou zijn, verzet te plegen tegen ontbinding der Heim wehren. Het „.Vaderlandsche front", dat nu de eenige politieke organisatie in Oosten rijk is, welke van het partij-wezen van vroeger rest, werd door Schuschnigg ge sticht en kan als een voortzetting gel den van de Christ. Soc. partij waarin tijdens het democratisch régime de breede massa van de katholieken (Oos tenrijk is grcotendeels katholiek) wa ren georganiseerd, 1 ot zekere hoogte j kan men de positie van het Vaderland- sche front dus nu vergelijken met die van de nat. soc. partij in Duitschland en de fascistische in Italië. Het is niet waarschijnlijk, dat het staatsgreepje van Von Schuschnigg be langrijke gevolgen voor Oostenrijks buitenlandsche politiek zal krijgen, COMMUNISTEN GEARRESTEERD. Er is te Weenen een aantal commu nisten gearresteerd, die, naar men zegt, van Sovjet-Russische nationaliteit zijn, en die op verschillende punten der grens Oostenrijk met behulp van val- sche passen binnen zijn gekomen. Zij verbleven te Weenen onder aangeno men namen, en zouden getracht heb ben, een communistisch propaganda- centrum voor Oostenrijk en de aangren zende landen te organiseeren. In Sovjet-Russische kringen te Wee nen verklaart men, geen kennis te dra gen van arrestatie van Sovjet-Russische onderdanen, en weigert men te geloo- ven, dat de betrokkenen van deze na tionaliteit zijn. De Sovjet-Russische legatie te Wee nen verklaart, dat, indien te Weenen Russische communisten zijn gear resteerd, hier slechts sprake kan zijn van particuliere personen, die in geen enkele relatie staan met de Sovjet-regee- ring. fll 1 P0.LEN' De^ Poolsche autoriteiten in Opper- Silezië hebben een onderzoek geopend inzake een illegale Du tsche organisatie, welke, vijandige bedoelingen jegens den Poolschen staat zou "hebben. De thans on dekte organisatie recru- teerde h,aar leden uit jeugd'ge in Polen wonende Duitsche nafionaal-socialisten. 49 hunner, onder wie de leider Helmut Horst, zijn gearresteerd. ZWALUWEN IN VLIEGTUIGEN OVER DE ALPEN GEBRACHT. Gis'ermiddag zijn op het vliegveld van Venetië twee vliegtuigen uit Wee nen en München aangekomen met om geveer 100 zwaluwen aan boord, cffé door vereen'gingen v,an dierenvrienden naar het Zuiden zijn gezonden, om de dieren niet te doen sterven in den kou degolf, welke op 'toogenblik in Beieren en Oostenrijk heerscht. De dieren werden in de mildere tem peratuur van Italië onmiddelijk vrijgela ten. WORDT PRINS SIGVARD AMERIKAANSCH BURGER? De vroegere prins Sigvard, een zoon van den krooprins van Zweden, die een paar jaar geleden een morganatisch hu welijk pleegde met de filmster mej. Tatzek uit Berlijn, en die zich thans Bernadotte laat noemen, is te New York aangekomen. Hij verklaarde zich voor goed in de Vereenigde Staten te zullen vestigen, en zinspeelde op de mogelijk heid dat hij zich tot Ameiikaan zou la ten neutraliseeren. Meer dan 100 personen verdronken. Bij overstroomingen tengevolge van het w,assen van de rivier de Guaiba (Brazilië) zijn meer dan 100 personen verdronken, SOCIALISTEN BESCHULDIGD VAN VOORBEREIDING STAATSGREEP. Het officieele orgaan der N.S.D.A.P. te Dantzig de „Vorposten", beschuldigt de socialisten te Dantzig ervan een staatsgreep te hebben voorbereid en voor dat doel uit het buitenland wa penen en munitie te hebben laten ko men. Het blad vraagt ontbinding der socialistische partij. Volksstemming over terugkeer tot Duitschland? De leider der nationaal-socialisten te Dantzig, Forster, heeft in een vergade ring een toespraak gemaakt op de mo gelijkheid van een plebisciet in Dant zig. Hij zeide, dat Dantzig tegen eigen wil van Duitschland werd afgescheiden. Indien men de burgers van Dantzig zou vragen, of zij tot Duitschland zouden willen terugkeeren, aldus Forster, zou- Koninkl. IMarkt Unilever Philips Amerika H.V.A. gedeponeerd (Ingez. Med.) den zij bevestigend antwoorden. „Dantzig is een kind, dat niet zonder Duitsche moeder kan leven". Volgens berichten uit Moskou heeft de procureur-generaal van het hoogge rechtshof ,-aldaar medegedeeld dat hij be wezen heeft, dat ook Radek een der be kendste journalisten der Sovjet-Unie, heeft deelgenomen aan een complot te gen S'alin, dat was georganiseerd door Zinoljef en Kamenef. Het proces tegen Radek en den vroe- geren Sovjet-ambassadeur te Londen Sokolnlkof zal niet minder sensationeel zijn dan het proces Zinofjef en zijn aan hangers. De acte v,an beschuldiging be vestigt, dat de beklaagden een aanslag hebben willen plegen op Stalin en dat Sokolnikof de d,ader hiervan moest zijn. Het blad van het roode leger, Krasnaja Svlesda, schrijft dat de Trotskistische samenzweerders om het bewind v,an Sta lin te vernietigen een verbond gesloten hebben met Duitschland, waarbij de Oekraïne werd opgeofferd. Naar verder verluidt heeft. Boecha- rin huisarrest en zou ook hij b'nnenkort worden gearresteerd in verhand met de resultaten van het jongste politieonder zoek. s. HET SPOORWEGONGELUK BIJ WOERDEN. He.t opruimingswerk van de bij het spoorwegongeluk bij Woerden vernielde rijtuigen is thans zoover ge vorderd, dat na gisteravond acht uur over twee sporen wordt, gereden, zoo dat de dienst zonder vertraging van beteekenis kan functionneeren. Hillegom: 1 doode Hedenmorgen is in het diaconessen- huis te Haarlem de 72 jarige R. Veld- huyzen van Zanten uit Hillegom over leden die Vrijdagmiddag toen hij met zijn fiets de Weeresteinstraat overstak, door een auto werd gegrepen. Onjuiste belastingaangiften. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft terecht gestaan de 47-jarige W. C, W. te Haarlem wegens overtreding van de wet op de inkomstenbelasting. Verdach te had ongeveer tien jaar lang zijn aan- gifteb'ljet voor de inkomsten- en vermo gensbelas 'ing opzettelijk onjuist inge vuld en daardoor den staat voor f 2500 benadeeld. Van dit bedrag kon nog J f 1300 worden nagevorderd. Het O. M. f noemde verdachte een grooten knoeier 1 en eischte 3 maanden gevangenisstraf.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2