De burgeroorlog GEHEMD NIEUWS. amsiLMiE snw. IEURS" EN WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 9 October, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieel® notee- van heden. A Born. Sum. H.M. 168170 A Ned. Wol Mij. 100% C Union Pac. Rr. 105104% HUISZOEKING BIJ DE LA ROCQUE. ENGELAND VON RIBBENTROP EIND DEZER MAAND NAAR LONDEN? BALKAN. GRIEKSCWE COMMUNISTEN VEROORDEELD. SPANJE. ITALIË. GENERAAL BAISTROCCHI TREEDT AF ALS ONDERSTAATS-SECRETARIS VAN OORLOG. RUSLAND. Nieuw complot tegen Stalin? PALESTINA. Naar het einde der stakingsbeweging. HET SPOORWEGONGELUK BIJ WOERDEN. BLOEDIGE TWIST OM EEN ORGEL. HET BORSTBEELD VAN HERMAN HEYERMANS BESMEURD. EEN GEVAL VAN PRIJSOPDRIJVING TE HEERLEN. De politie grijpt iu> MISLUKTE HAZENJACHT PER AUTO. KIND UIT RAAM GEVALLEN EN OMGEKOMEN. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. Udenhout: 1 doode. Zwolle: 1 doode. Denemarken Oblig, 1926-5 9595%. Amsterdam 1934-4% 99%99%. 's-Gravenhage 1929-4% 100100, Rotterdam 1926-1930-4% 97%—97%. Zeeuws. Hyp. B-4% 93%94% Cities Serv ce Cy. P. 1958 5 57%58. A Amsterd. Bank 142139%, C Rott. Bankver. 132 A Twentsche Bank 102104, A Pref. Jurgens A 114%115%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 454%455. A De Schelde N.B. 37%—37%. C Am. Smelt en Ref. 65%66%. C Stand. Brands 1212%. C North Am. Cy, 24%25%. A J. C. Japan Ln, 53%— A Rottera. Lloyd 6969 A S. M, Nederland 63%64% A Houth. Alberts 79 C Int. Nickel Cy. 47%47% Ned. 1000-4 100%—100%-% 0. Indie 34 1000-4 99%—99%-100 Duitschl. '30 1000-5% 23—21%-22 "ingeland 1960-90 4 89-89%-% Koloniale Bnk. 67%72%-71%' N.I. Hbk. 1000 127%—129%-30% Ned. H. M„ 1000 170%—174-72 v. Berkels Pat. 5048% Calvé-Delft 73%—74%-75% A C, Suiker Mpij. 135133%. Philips Gem. B. afg, 209%204%-02. Unilever 155160% -58%. Am. Car en Foundry 38%40. Anaconda Cop, 31%31%-%, Bethlehem St. 55%56%. en daar voor een „gerecht" gebracht, dat hem „ter dood" veroordeelde, On- dertusschen was Formysin reeds on- menschelijk mishandeld, wat nog erger werd, nadat het „doodvonnis" was uit gesproken. Men sloeg den man nl. voort durend op de oogen opdat hij de uit voerders van het vonnis niet zou her kennen. Mevrouw Formysin verzekert in haar brief, dat haar man blind is en dat waar schijnlijk zal blijven, Le Journal heeft een redacteur naar Soissons gezonden, die o.a. het volgende aan zijn blad meldt: Formys'n bracht met zijn vrouw en twee kinderen de vacantie door te Sois sons. Hij heeft daar van een kennis aan plakbiljetten ontvangen, waarin de po litiek van de C.G.T. wordt gecritiseerd. Deze biljetten zijn de beide mannen gaan aanplakken, waarbij zij echter door „patrouilles" van de stakers werden aan gevallen. Na ecnige wederwaardigheden wist de metgezel van Formys'n te ont snappen. Formysin echter werd, nadat hij ernstig mishandeld was, naar de fa briek Zickel gebracht. Daar heeft men hem oenigen thd opgesloten getiouden, zonder hem verder overlast aan te doen; hij was intusschen al een'ge malen flauw gevallen van pijn en uitputting. In den vroegen morgen werd Formy sin echter voor de „rechtbank" ge bracht, waar men hem eerst beval zijn bril af te zetten, en hem vervolgens af schuwelijk sloeg. Daarna werd hij buiten, de fabriek aan den kant van den weg geworpen. Na heel veel moeite gelukte het Formysin zijn huis te bereiken. De man is nog steeds onder me.dische be handeling. Le Journal publiceert verklaringen van Formysin behandelende medici, d;e zeer weinig hoopgevend zijn. De redacteur van Le Journal, voor wiens rekening wij dit alles moeten la ten, meldt verder, dat de pol.tie van Soissons, een onderzoek instelde en eenige schuldigen ontdekte. De rechter van instructie nam de zaak in handen en liet vijf arrestaties verrichten. Toen is echter Georges Monnet, de minister van landbouw en Kamerlid voor Soissons telefonisch tusschen beide ge komen bij den procureur van de repu bliek te Soissons om in vrijheid stelling van de gearresteerden te verzoeken. Op 25 September is o.a. de procureur- generaal bij het hof van appel te Amiens het verzoek tot in vrijheid stelling ko men ondersteunen. De rechter van in structie weigerde dit echter. Van deze weigering is de procureur-generaal in beroep gekomen en de Kamer van in beschuldigingstelling heeft de voorloo- pige in vrijheid stelling van de ver dachten bevolen. Tot zoover Le Journal. Volgens een bericht in de Duitsche pers, hebben ook de m'nisters Rucort (justitie) en Salen- gro (binnenl, zaken) ten gunste van de verdachten geïntervenieerd. (N.R.C.* Er zijn huiszoekingen gehouden ten huize van kolonel De La Rocque te Pa rijs den leider der (fastistisch) parti na tional franqais, zoomede ten huize van den vlieger Mermoz, die lid is van het comité der partij, voorts in de voor naamste vereenigingslokalen. Verschei den documenten werden in beslag ge nomen. Tegenover de pers heeft De La Rocque in bijzijn van Mermoz en andere vrienden geprotesteerd tegen de maat regelen der politie. Hij heeft er bi) zijn aanhangers op aangedrongen de kalmte te bewaren. „Wij zijn op den weg naar de over winning, de eer en de verzoening". Men meent te Londen te weten, dat Von Ribbentrop 25 Oct., op zijn laatst 1 November, zijn functie van Duitsch ambassadeur zal aanvaarden. Flet is niet mogelijk bij de autoriteiten bevestiging te krijgen van de persberichten, volgens welke Von Ribbentrop het antwoord van Hitier zou medebrengen op de En gelsche nota aan de Locarnomogendhe den. De leider van de communistische par tij van Griekenland, Zahariades, is tot 4% jaar gevangenisstraf en twee jaar verbanning veroordeeld. Do eerste nen- C Kennec Copper 39%33%-%. C Un. States Leather 3%3%. C U. S.ates St. C. 57%—58%-%. A Kon. Petr. Mpij. 376%-^378-72. C Contin. Oil Cy. 26%—26%-%. C Philips Petr. Comp. 34%35. C Shell Union O.C. 18%18%-%, C Tide Water Ass. 0 1 15—15%-14%. A Ned. Scheepv. U. 78%—78%-79. A H.V. Amsterdam 391 406-398. A Java Cult, Mij. 141%147-50. A N.I. Süiker U. 118—124-20 A Deli Batavia 238%243-40. C Deli Mij. 1000 288%—295-90% A Senembah 262265-64% C Baltimore en Ohio 19%19% C Southern Pac. Cy. 35%35%-% A Southern Rlw. 19%18% A Amst. Rubb. C. 213-218-14 A Deli-Bat. Rubb. 115%122-24 A Hessa Rubber 143%148-52 A Serbadjadi SR, 107%—109%-08% ningmeester der partij, Mihailides kreeg vier jaar en vier maanden gevangenis straf en twee jaar verbanning. Drie an dere communisten werden veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf en eveneens 2 jaar verbanning' uit het land. Naval Peral door de opstande lingen ingenomen. De opstandelingen hebben gisteren een belangrijke stap verder gedaan in hun opmarsch naar Madrid. Het op een zestigtal kilometers ten N. W. van de hoofdstad gelegen Naval Peral is na een verwoeden aanval gepaard gaande met hevige bombardementen door de volksfronttroepen ontruimd moeten worden. De gevechten in dezen sector waren bijzonder hevig. De artillerie en luchtmacht der opstandelingen hebben Naval Peral zonder ophouden gebom bardeerd. De batterijen der regeerings- aanhangers beantwoordden het vuur, doch moesten zich telkens verder terug trekken. Zoodra de opstandelingen de stad waren binnengerukt hebben de re- geeringstroepen een tegenaanval onder nomen. Deze werd echter afgeslagen. De positie van Madrid. De inneming van Naval Peral door de nationalisten levert een nieuw gevaar op voor Ma„drid. De troepen van gene raal Mola die in dezen sector ten Wes ten van Madrid opereer en zullen wel alles in het*werk stellen om verbinding tot stand te brengen met de troepen van generaal Franco die het ten Zuiden van Madrid gelegen Toledofront schij nen te beheerschen. De gezamenlijke aanval tegelijk met een offensief in het Sierra de Guadarrama gebergte ten Noorden van Madrid, zal de hoofdstad in groote moeilijkheden brengen. De luchtmacht der opstandelingen gaat steeds voort de strategische punten rond Madrid te bombardeeren. De strijd om Oviedo De loyale troepen, vooral samenge steld uit Asturische mijnwerkers zijn volgens mededeelingen der regeering Oviedo binnengetrokken. In de straten der stad wordt fel gestreden. De troe pen trekken op naar de wapenfabriek La Vega, een der sterkste opstandelin gen-verschansingen. De gevangenis, die in dezelfde wijk ligt, heeft eveneens een groot stategisch belang, maar is thans vrijwel geheel omsingeld. De opstande lingen trekken langzaam terug naar het centrum der stad. Nieuwe troepen uit Noord- Afrika. Gistermiddag zijn 10 vliegtuigen van Ceuta naar Algeciras gevlogen, waarna 4 stoomschepen met troepen en materi aal uit Marokko te Algeciras zijn aan gekomen, tegelijk met 2 andere schepen afkomstig uit Melilla met 4000 regulares aan boord. Na#r men gelooft zijn reeds 15000 soldaten uit Marokko naar Cadix, Algeciras, Sevilla en Jerez de Ia Fron tera vervoerd. Vier gewapende trawlers der opstan delingen hebben gistermiddag den ge- wapenden trawler der regeering aange houden, die onlangs drie dagen achtereen La Atunara heeft gebombardeerd. De 23 leden der bemanning zijn gevangen genomen en te Algeciras aan land gezet waar zij te middernacht terechtgesteld werden. Duitsch oorlogsschip te La Coruna. Het Madrileensche blad „Politica" schrijft dat de bemanning van het Duit sche oorlogsschip „Leipzig" te La Coru na heeft gedefileerd aan het hoofd van een optocht der „Phalanxisten". Tal van geweren en mitrailleurs werden verdeeld onder de Galicische fascisten, Deze wapenen werden van boord van een Duitsch schip gehaald in de haven van Villa Garcia, eenige weken voor den aanvang van den opstand. De non-interventie-commissie. Heden zal de non-inte'rventie-com- missie te Londen de nota van Sovjet Rusland moeten behandelen, waarin Portugal wordt beschuldigd het verdrag te hebben overtreden en waarin wordt voorgesteld een commissie van onder zoek te zenden naar de Spaansch-Por- tugeesche grens en dat eenige leden van deze commissie belast zullen worden met te waken over het uitvoeren van het verdrag '/an niet;inmenging. Officieel wordt medegedeeld, dat Mus solini het ontslag heeft aanvaard van ge neraal Baistrocchi, den onderstaatssecre taris van oorlog. Baistrocchi had om persoonlijke rede nen ontslag gevraagd. Mussolini heeft een eigenhandig schrijven gericht tot Baistrocchi waarin hij hem bedankt voor zijn werkzaamheden aan het ministerie van oorlog. De koning heeft Baistrocchi in den adelstand verheven met den titel van graaf. Generaal Alberto Pariani zal Baistroc chi opvolgen. Generaal Pariani is op 27 Dec. 1876 te Milaan geboren. Na aan den wereldoorlog te hebben deelgenomen, heeft hij de wapenstilstandsovereen komst van Villa Giusti mede-ondertee kend. Als chef der militaire afdeeling heeft hij behoord tot de Italiaansche de legatie ter vredesconferentie. Later werd hij leider van de militaire missie in Al banië, vervolgens divisie-g'eneraal, waar bij hij aan het hoofd werd geplaatst van de divisie Balzano. De „Matin" meldt, dat in Moskou 'n nieuw complot tegen Stalin is ontdekt. Onder de verdachten ^zouden zich de vroegere ambassadeur in Londen, Sokol- nikof, de Oekrainsche Sowiet-leider Kotsjoebinski, en Piatakof, de volks commissaris voor de zware industrie, bevinden. Al deze verdachten zijn in ar rest gesteld. In 'n zitting van het Arabische hoofd comité, waar vertegenwoordigers van Ibn Saoed van Arabië en Emir Abdoel- lah van Transjordanië aanwezig waren zijn de voorstellen der vier Arabische vorsten, tot beëindiging van den op stand ondanks zekere bezwaren, aan vaard. Vandaag en morgen zal het co mité nog de meeningen van eenige plaat selijke comité's vragen. De oproep tot 't beëindigen der stakingsbeweging zal vermoedelijk echter in de eerstvolgende dagen gepubliceerd worden, zoodat hel niet meer te betwijfelen valt of de be weging loopt ten einde. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden, Gister. Londen 9.25 9.19% Berlijn 75.75 .75.50 Parijs 8.79 8.77 Brussel 31.72 31.62 Zwi. seriand 43.45 43.30 Kopenhagen 41.30 41.10 Stockholm 47.65 47.50 Oslo 46.65 46.30 New York 1.88% 1.6 'a Prolongatie 3%-2% 2%-3 Part. Disconto 2%-% 2%-%. Daggeld 2 2 Registermarken 39 38%* Crediet Sperrmarken 13% 14% Effecten Sperrmarken 12% 13 Reismarken 51% 51% Bankpapier 37 39 Hedenmorgen is het reizigersverkeer tusschen Gouda en Utrecht bij den aan vang van den dienst hervat. Er wordt ter plaatse van het ongeluk over enkel spoor gereden. Ten einde het traject zooveel mogelijk te ontlasten, zullen 3e z.g. beurstreinen van RotterdamMaas naar AmsterdamW.P. niet rijden en zal ook het goederenverkeer voor als nog langs anderen weg worden geleid De werkzaamheden tot het vrijmaken van de spoorbanen vorderden slechts langzaam. De omstandigheid dat de lo comotief van den personentrein diep in den grond is geboord, leverde groote moeilijkheden op bij het opruimings- werk. De verbinding met Utrecht werd gisteren steeds door bussen van de A, T. O. onderhouden. Woensdagmorgen heef) te B e r g e n op Zoom een ernst ge vechtpartij plaats gehad tusschen den orgeldraaier Van E. aldaar en den orgelverhuurder G. J. uit V 1 i s s i n g e n, waarbij de eerste J. met een mes verschillende wonden aan borst en armen heeft toe gebracht. Deze vechtpartij vond haar oorzaak in het feit, dat Van E. den orgelverhuur der niet betaalde. Maandagmorgen was i'het in de Korenbeursstraat al tot een botsing gekomen, waarbij Van E. den orgelverhuurder een pak slaag had ge geven. Deze was naar de politie gegaan en had van het voorgevallene proces verbaal laten opmaken. Woensdagmorgen was J. uit Vlissin gen met zes knechten met een groo vrachtauto naar Bergen op Zoom geko men en had post gevat op den Wouw scheweg. Toen Van E. daar aankwam grepen de mannen het paard vast en nadat het was uitgespannen, werd het dier op den auto Beurs therm ometer van Vrijdag. Suiker - H.V.A. - Unilever - ObLMarkt Philips - (Wettig Rubber Tabak Amerika e Schepen chepen gedeponeerd' Van E. had toen bij de politie hulp gevraagd, In;usschen was ook het orgel op den vrachtauto geladen. Van E. ge raakte hierdoor zoo in woede, dat hij J. met een mes te lijf ging en eenige steken in de borst toebracht. Het was een heele consternatie zoo vroeg in den morgen op den Wouwsche weg. Men trok zelfs een revolver doch tot schiefen kwam het n.'et. Aan het politiebureau gekomen, is van een en ander proces-verbaal opge maakt. Toen beide partijen wederom buiten kwamen ging Van E„ J. weder om te lijf en bracht hem eenige steken in de armen toe. v. E. werd weer het politiebureau binnengebracht; J. werd door 'n dokter verbonden. De auto met het orgel is naar Vlissingen vertrokken. („Grondw."). DRIE WONINGEN UITGEBRAND. Gistermiddag is een felle brand uit gebroken in een complex van vijf wonin gen aan den Patersweg te Beverwijk. Het vuur is ontstaan in de woning van den schilder van V., en greep met groo te snelheid om zich heen. De brandweer kon niet verhelpen, dat drie van de vijf woningen geheel uit brandden. De twee andere huisjes kre gen groote schade* De bewoners slaagden erin het groot ste gedeelte van den inboedel in veilig heid te brengen. In den afgeloopen nacht hebben onbe kende daders gemeend uiting te moeten geven aan hun politieke gevoelens door het borstbeeld van Herman Heyermans in het Leidsche Boschje te Amsterdam' te besmeuren. Zij wierpen een hoeveel heid zwarte vernis over het beeld, waar door vooral de oogen en de neus bevuild werden. De manmoedige daders waren toen de politie gewaarschuwd werd uiteraard reeds met den stillen trom vertrokken. De stadsreiniging droeg er zorg voor, dat slechts korten tijd later de sporen van deze laffe euveldaad ver dwenen De Heerlensche politie heeft Woensdagmiddag een eerste proces verbaal opgemaakt voor een geval, waar naar haar meening sprake was van onredelijke prijsopdrijving. Bij een win kelier in het centrum der gemeente ont dekte de politie, dat deze den prijs van een bepaald artikel met 30 pet. had ver hoogd, terwijl de inkoopprijs van het zelfde artikel voortaan 6 pet. hooger zou zijn. Van het artikel is een aantal monsters in beslag genomen. Rustig gleed op een avond van deze week te Smalbroek (Beilen) over den gladden asphaltbetonweg een Friesche auto met helder vooruitstra lend wit licht, geheel overeenkomstig de verkeersvoorschiften. Plotseling ontwaarde de bestuurder daarvan in het lichtschijnsel zijner lan taarns een haas midden op den weg en even plotseling werden ook zijn sluime rende jachtinstincten wakker. In een minimum van tijd had de auto mobilist zijn kloek besluit genomen. Daar hij geen ander wapen te zijner beschik king had, moest en zou hij met zijn mo dern voertuig het wild verschalken. Te dien einde begon hij onverwijld met zijn wagen links en rechts over den weg te manoeuvreeren om het pad van het haasje te kruisen. Maar helaas het terrein van den strijd was voor den chauffeur feitelijk een beetje ondoel matig verdeeld. Want, terwijl deze slechts enkel den lutele meters breeden asphaltbetonweg te zijner beschikking had met ten hoogste een paar meter berm, had de haas daarnevens aan weerszijden ook nog het vrije veld waartoe het dier tenslotte dan ook zijn toevlucht nam op het veege lijf en ber- toevlucht nam om het veege lijf te ber gen, aldus het ((N.bld. van het Noor den." Om daar te komen, had het slechts een sloot als hindernis te nemen, wat voor hem geen bezwaar opleverde. Maar in het vuur van den strijd wil de de overmoedige chauffeur zich zijn prooi niet laten ontgl'ppen en verliet met zijn voertuig eveneens den gladden asphaltbetonweg. Dit werd hem nood lottig. Want de sloot, die door het haas je zoo gemakeujK. genomen was werd nu onverwacht de plaats waarin de ÖPAISStiA^N-VALKENBU'RG 'S X rr-r>^*ir> x t K. ""ZACHT VAN SMAAK -PRUS 70lt. J (Ingtz. Med.) automobil'st roemloos den otigelijken strijd moest opgeven. Een garagehouder in Beilen maakte zich bij dit incident nog verdienstelijk door met zijn kraanwagen de auto weer u t de sloot te hijschen, waarna dé chauf feur met zijn medepassagier huil weg. konden vervolgenzonder haas. JONGETJE ONTVOERD. 4ister- middag is op den ZO. Buitensiigel in Den Haag, de 8-jarige M. V„ teen hij uit school kwam, ontvoerd. Vader en moeder van het jongetje leven geschei den van tafel en bed en meif vermoedt, dat het kind door of op last van de moeder ontvoerd is. Toen men ten min ste bij de moeder huiszoeking deed, was er niemand aanwezig, zoodat het ver moeden bestaat, dat de moeder met haar' zoontje, dat aan den vader was toege wezen, voortvluchtig is EEN GEFINGEERDE INBRAAK? In een perceel aan de Rechtboomsloot te Amsterdam is eenige maanden gele den een inbraak gepleegd, waarbij voor eenige duizenden guldens aan stof fen is gestolen. De eigenaar was tegen diefstal verzekerd. Eenigen tijd geleden zijn in verband met deze inbraak drie helers aangehou den, en gisteren is de politie opnieuw overgegaan tot de arrestatie van twee: personen, o.w. een drukker, die ervan, wordt verdacht, dat hij de stoffen uit zijn drukkerij heeft laten vervoeren De politie had reeds 'geruimen tijd vermoe den, dat hier niet van een diefstal spra ke is geweest, doch dat deze zaak, in verband met de verzekering van de stoffen, door de belanghebbenden op touw was gezet. De politie tracht thans den eigenaar van de partij, die een zwa ger is van den drukker, op te sporen, teneinde een en ander tot klaarheid te brengen. Eenige weken na den inbraak verden de gesloten goederen in een perceel aan den Singel in beslag genomen, v/aarna de arrestatie van de helers is gevolgd, Gisteren is het 3-jarig jongetje B. in een pand aan de Groote Visscherijstraat te Rotterdam uit een raam op de tweede verdieping gevallen. Het kind kwam terecht op een 8 a 9 meter lager gelegen plaatsje. Met een hoofdwond en een hersenschudding is het ventje naar 't ziekenhuis Coolsingel gebracht, waar het in den afgeloopen nacht aan de be komen verwondingen is overleden. Gistermiddag is het vijfjarig zoontje van het gezin Van der Horst te Udenhout op weg van school naar huis door een vrachtauto overreden Het kind was op slag dood. De 23-jarige A. E. B. uit Goor, die dezer dagen bij Hattumerbroek door een auto uit Amsterdam werd aangere den, waarbij zijn motor tegen een boom opvloog en hijzelf zoowel als de duo- pfessagier ernstig Werden gewond, is heden in het Sophia-ziekenhuis te Zwol le overleden. Goes. Bevallen: M Nieuwersteeg geb. Van Son d„ C. van Zee, geb. Van Sabben d. Getrouwd: M. van der Plas jm. 34 j. te Katwijk en P. M. Cardon, jd. 32 j (D.Z.) Kloetinge, Over de maand Sept. Bevallen: J. J. Keukelaar, geb. Rot tier z, Getrouwd: D. de Jager 26 j. jm. en J. N. de Braai 29 j jd., P. J. v. Splunter 24 j. jm. en P. A. Jonker 23 j. jd. (D.Z,)l

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2