1 i i GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW. SPORT. RECHTSZAKEN. Voor kleine tuinen. 'J VER. STATEN. PERSKRONIEK. JL i~~ In le ft It. r In door de straten naar het paleis van den president, hoewel de politie hen tracht te ieéen te houden. De secretaris van van' den president stond hen te woord. De melaatschen protesteerden er te-1 gen, dat zij geisoleerd werden gehouden overeind en verklaarden, dat tuberculose gevaar- f lijker is dan melaatschheid. Tuberculeu- zen mogen vrij rondloopen en de me laatschen worden geïsoleerd gehouden. Hierna werden de melaatschen door j de politie naar het ziekenhuis terugge voerd. De secretaris van den president beloofde hun protest voor te leg'gen aan den president iheld. biechts een van deze was be Vt'oond door den venter Janssen, die zijn inboedel gedeeltelijk in veiligheid wist iö brengen. Van de twaalf noodwonin gen, staat thans nog één blok van vier LIFTKOOI NEERGESTORT, Negen mijnwerkers gedood. Gisterochtend is te Muilaan in Idaho de kabel van de liftkoo van een steen-) koolmijn gebroken op het oogenblik, dat negen mijnwerkers zich hiermede naar) hun arbeidsplaats begaven. De kooi, stortte omlaag en alle negen arbeiders zijn om het leven gekomen. BURGEMEESTER MISHANDELD. Maandagmiddag vervoegde zich een I -marskramer in den winkel van den heer i Schalkwijk aan de Oranjestraat te Wad-| dinxveen. Achter den winkel is een kap perssalon gevestigd. De heer S., die in den salon bezig was een klant, den bur gemeester van Waddinxveen, den heer Troost, te bedienen, begaf zich naar den| winkel en verklaarde den koopman niets j noodig te hebben, waarop hij zich we derom naar achteren begaf, De koop- j man bleef echter staan, waarop S. nog maals naar voren ging en den koopman verzocht weg te willen gaan, daar hij Door de politie wordt een ernstig on derzoek ingesteld naar de oorzaak van dezen brand, de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er kwaadwilligheid in het spel is. FRAUDE MET WERKLOOZENSTEUN Te Enschedé is aangehouden de 39-jarige H., penningmeester van een vakorganisatie aldaar, die wordt ver dacht van fraude met steunuitkeeringen uit de eigen werkloozenkas der organise tie aan werklooze leden. De man vervalschte de lijsten van de leden, die reglementa re steunuitkeering ontvingen, door er namen op te plaat sen, van personen, die in het geheel geen steun ontvingen. De gelden gebruikte hij te eigen ba e Gebleken is, dat deze verdu'steringen reeds enkele jaren achtereen zijn ge pleegd. Het bedrag kon nog niet worden vast gesteld, doch het is vrij aanzienlijk. EEN ONDERNEMENDE „WEDUWE' Zij was een niet ontroostbaar weduw-vrouwtje uit VI a ar ding e n, Hij was een ietwat eenzaam en goec geloovig Maassluizer en haar droef ver haal, hoe zij door een ernstig bedrijfs ongeval het vorig jaar haar echtgenoot had verloren, had diepen indruk ge maakt. De slagen van het lot hadden evenwel de ondernemingszin van de weduwe niet gedoofd; ze wilde een café oprichten, ofschoon, het werd terloop; vermeld, de benoodigde pecunia niet niet alle voorhanden waren., De Maas sluizer verstrekte het ontbrekende gele was niet bescherming van weduwen een j. i van de oude ridderdeugden? De plan- bezig was den burgemeester te bedie-1 nen yoor hgt caf. kwamen evenweI nie{ nen. Hierop vroeg de venter: „Wat wil je eigenlijk van me?". Waarop S. ant woordde: „Dat je spoedig verdwijnt". De koopman, plotseling in woede ont stoken, sloeg daarop met zijn trommel naar den kapper, die den slag echter wist te ontwijken; De trommel vloog door de ruit van de woonkamer en kwam daar terecht. De venter ging den kapper te lijf, waarbij hij een mes te voorschijn haalde. S. trachtte vzich te verschansen achter de deur, doch de wildeman probeerde de paneelen hier van in de drukken, waarop S. om hulp begon te roepen. Onmiddellijk snelde burgemeester Troost te hulp. Zoodra echter de burgemeester ten tooneele verscheen, richtte de venter zich tot de zen met de vraag: „Ben jij de burge meester?" Burgemeester Troost beves tigde diL Onmiddellijk hierop kreeg hij een slag in het gezicht, die vrij krachtig aankwam. De burgemeester ging on middellijk naar buiten om assistentie, terwijl de venter zich intusschen verwij derde, Spoedig was de gemeenteveld wachter Priëelle aanwezig. Hij vond den woesteling achter een woning aan de Nesse Hier ontstond een vechtpartij waarbij de veldwachter eenige vrij har de slagen opliep. De chef-veldwachter, de Witte, die intusschen ook verschenen was, slaagde er eindelijk in den wilde man te overweldigen, doch eerst nadat deze vrijwel murw geslagen was. Hierna bijzonder vlot tot uitvoering en na ver loop van tijd kwam de weduwe met 'n nieuw project; 't zou 'n vischwinkel wor den, wanneer de beschermer nog een klein voorschotje wilde verstrekken Het kleine voorschotje kwam prompt en de dankbare weduwe bracht bij een volgend bezoek haar weldoener de eer sle gebakken vischjes uit het winkeltje mee. Er werd overigens nog iets mee gebracht: een vriendin, die op aileron aangenaamste wijze in geldnood was ge raakt. Ze had nl. een fiets op afbetaling gekocht doch enkele bekeuringen opge loopen weg'ens het rijden zonder belas tingplaatje. En omdat het geld maar eens kan worden uitgegeven was er een ach terstand in de termijnen gekomen. Zou de goede vriend niet even een klein voorschotje willen verstrekken? De goede vriend was gaarne van dienst en de dames vertrokken om niet meer we der te keeren; de geldnood scheen de finitief teneinde. Toen de beschermer, die toch wel een beetje nieuwsgierig naar de vischwinkel was, niets meer van zijn weduwe hoorde, nam hij de politie in den arm. De Maassluische recherche die geen zin heeft voor romantiek en ridderdeugden, spoorde in samenwer king met de Vlaardingsche politie de beide dames op, waarbij bleek, dat er geen vischwinkel bestond, en dat de we duwe zich verheugde in het bezit van vier kinderen, alsmede een rechtscha- is hij geboeid overgebracht naar het bu- echtgenot)t de laatste werkzaam r' A l irtT t V? fabriek, wa« hij volgens het droeve d Lubbe te heeten, een broeder van I w L ,e,e v M. v. d. Lubbe die indertijd in Duitsch- land ter dood gebracht is. GROOTE BRAND TE ZEELST Gistermorgen in de vroegte is te Zeeist door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in een huisje, dat deel uitmaakt van een complex van vier wo ningen. Het huisje werd bewoond door de familie Wilken en was gelegen in de Kruisstraat. De geheele woning stond weldra in lichter laaie, terwijl de bewo ners zich slechts met moeite konden verhaal een doodelijk ongeval zou heb ben gehad. De beschermer is ruim 200 armer: een paar gebakken vischjes en een er varing rijker(N. R, C.) ONRUSTSTOKERS. De Standaard (a.r.) is niet te spreken over de houding door twee r.k.-bladen, de „Limburger Koerier" en het „Dagblad redden. Wilken, die twee van zijn kin-1 van Noord-Brabant en Zeeland" in deze deren uit hun bedjes haalde en ze bij dagen aangenomen. buren wilde binnenbrengen, bekwam ernstige brandwonden in het gelaat. Van den inboedel kon niets worden gered. De drie naast het huisje van W. ge legen woningen, werden door over- „Deze bladen, het is bekend, voeren een oppositie quand même tegen het Kabinet-Colijn. We laten de beweegre denen daarvan nu maar onbesproken. Laten wij hopen, daf deze bladen al- slaande vonken eveneens in vlammen I thans voor zich zelf gelooven, dat zij op gezet. Zij werden resp. bewoond door I hun manier 's lands belang voorstaan, de families Peels, Kuypers en Linker. I Doch het is wel treffend, dat juist Zij brandden alle af, terwijl van de in-1 ^eze twee op een ernstig tijdstip zich boedels niets kon worden gered. De I we.er tegenover de regeering stellen, ter bewoners van verzekerd. de vier huisjes waren VIER HOUTEN NOODWONINGEN VERBRAND. Kwaadwilligheid in het spel? Gisteravond werd de brandweer te Venlo gealarmeerd voor een feilen uit- slaanden brand in een complex houten noodwoningen op de kleine heide al daar, waarvan jj. Zondag reeds een blok van vier woningen in de asch werd gelegd. In een der leegstaande huizen van het tweede blok, gelegen onmiddellijk naast het platgebrande gedeelte werd door een der omwoners brand ontdekt. Het kurkdroge en zeer brandbare ma teriaal waaruit de woningen zijn opge bouwd, gaf het vuur gelegenheid om zich snel uit te breiden. In een minimum van tijd stond dan ook het geheele blok omvattende vier woningen in lichter laaie. De woningen werden geheel ver wijl overal elders men zich achter de re- geering plaatst. Deze dagbladen worden geleid door twee Belgen, waarvan één wel, de an- p Met genaturaliseerd is. Buitenlanders dus, die in hun eigen vaderland niet begeerd worden, die juist als gevolg van bun agitatie en onruststo- ken geneigden geest, de grens overgin gen. Deze geven nu leiding aan Nederland- sche bladen en agiteeren tegen de Ne- derlandsche regeering, zooals zij vroeger deden tegenover de overheid van hun eigen land. Doen dit zelfs op tijdstippen als ern stige gevaren ons land bedreigen. Wij achten dit buitengewoon gevaar lijk. En aan zulke critiek kan niet de waar de worden toegekend, die men overigens gewoon is, daaraan te verleenen. Zij draagt een on-Nederlandsch karak ter, zoowel in haar opzet als uitwerking, en het is goed dat ons Nederlandsche volk dit weet." Kringjk curing van geiten op den Fokveedag Oostburg, (Van een deskundigen medewerker] Geiten ingeschreven in het Prov Stamboek geboren voor 1933. Eerste prijs verwierf Mma Cat. 242 van C. v. d. Broeke, Groede; Tweede prijs Marie Cat. 243 van Iz. Marsielje Oostbure. Beide beste diepe geiten waarvan de eerste een beetje slijtage begint te ver toonen, en de tweede iets te slap in rug is, en de beenen nog al sterk afwijkt. Geiten ingeschreven in het Prov Stamboek geboren in 1933 en 1934. Eerste prijs Dora II Cat 539 van A. Vis ser, Oostburg, Best type, mooi gelijnc goede beenstand, goed gevormd uier Sterk. Tweede prijs Bertha. Cat 240 van W Faro, Oostburg. Geit met goede beenstand en best uier, iets losse schouder. Derfde prijs Bertha. Cat 241 van Augs Verheije, Waterlandkerkje. Diepe geit met iets scherpe rug en te smalle len den, goede beenstand. Geiten ingeschreven in het PI. Stam boek geboren in 1935. Eerste prijs Mina. Cat. 247 van A Bertou, te Oostburg; Tweede prijs Ma rie. Cat 244 van Chr. v. d. Bossche Schoondijke; Derde prijs Grietje Cat 245 van E. Roets te Óostburg. Groep goed gelijnde geiten 247 kon iets dieper zijn, 244, iets enkel met wat groote hongergroef. Best kruis. 245 Best kruis maar wat afwijkende been stand. In deze groep verwierf Sikje. Cat. 246 van J. VerherbruggeDe Blaaij een eervolle vermelding. Melkgeiten geboren in 1934 of vroe ger ingeschreven in het PI. Stb. Eerste prijs Dina Cat. 251 van J. Moerman te Oostburg". Mooie diepe geit met best uier en beenstand. Iets licht in de voor hand. Tweede prijs Mina 252 Cat. van A. v d. Vijver, Oostburg. Bovenbouw best heel goed uier, kon iets dieper zijn. Der de prijs Marie Cat. 250 van Iz. du Mez te Oostburg. Goed uier, bouw voldoen de, matig goede beenen. Eervolle vermelding, Lies Cat. 253 van F. Haers, Waterlandkerkje. Melkgeiten geboren in 1935 val lende buiten vorige rubrieken: Eerste prijs Martha Cat. 256, van A, Simpelaar te Oostburg; iets ondiepe geit met best uier en v rij goeden been stand. Melkgeiten geboren in 1934 of vroeger vallende buiten vorige rubrieken: Eer ste prijs Greta, Cat. 257, van Iz. Laure te Oostburg. Vastgebouwde geit, mooi gevormd uier, best melktype. Iets fijn Tweede prijs: Astrid, Cat. 258 van F Marsie.lje te Oostburg. Goed type melk geit met iets losse schouder. Volbloedlammeren geboren in 1936. Eerste prijs: Elza Cat. 259 van Fr, de Koek te Oostburg. Best sterk ge bouwd lam, kon iets dieper zijn. Tweede prijs: Nelly, Cat. 261 van W. Faro te Öostburg. Beste bovenbouw behalve iets losse schouder, iets koehak kig. Derde prijs: Anna, Cat. 262 van Augs Verheije, Waterlandkerkje. Goede bo venbouw en beenen, wat lichte hals. Niet ingeschreven lammeren, geboren in 1936. Eerste prijs: Betsy, Cat. 265 van J den Hollander, Waterlandkerkje, Prima lam, breede sterke rug en lenden, mooi kruis, beste beenen. Tweede prijs: Liza, van J. Lensen, Waterlandkerkje, Cat. 266. Sterke bo venbouw, iets sabel in achterbeenen. Derde prijs: Jannetje, Cat. 264 van J, den Hollander, Waterlandkerkje. Zwaar heel goed lam, beenstand iets afwijkend. Vierde prijs: Cora, Cat. 275 van H. de Kan, Oostburg. Vijlde prijs: Grietje, Cat. 269 van Iz. van de Vijver, Oostburg, Eervolle vermelding: Corrie, Cat. 267 van A. J. Lensen, Waterlandkerkje. De groep volbloed zoowel als de groep niet ingeschreven lammeren wa aeel goed. De van een particulier uitgeloofde me daille voor het beste lam viel ten deel aan J. den Hollander, Waterlandkerkje met Betsy, Cat. 265. Terwijl Dora, Cat. 239 van A. Visser te Oostburg tot kampioene melkgeit werd aangewezen. Het was een zeer goed geslaagde keu ring met veel belangstelling. Varkens en pestziekte. In verband met de heerschende pest ziekte onder de varkens is het gewicht, waarop biggen voorzien moeten zijn van blik- en tatoueermerken, tijdelijk erhoogd en van 10 kg op 30 kg ge bracht De biggen zullen beneden het ge wicht van 40 kg niet als varkens geteld worden, zoodat ze tot dat gewicht vrij kunnen worden gehouden. Beneden het gewicht van 30 kg zal ook gemerkt worden, wanneer de eige naar hiertoe zijn uitdrukkelijken wensch te kennen geeft bij den afdeelingskan- toorhouder. Daar, waar varkens tot 30 kg niet ge merkt zijn, loopen de fokkers kans om te zijner tijd door verlaging der ge- wichtsgrens plotseling in overtreding te geraken, zoodat zij dus verstandig doen te zorgen niet meer biggen in voorraad te houden dan waarvoor zij merken be schikbaar hebben. BUREAU VOOR MEDISCHE SPORTKEURING OP WALCHEREN De stichting van het Bureau voor Medische Sportkeuring is naar wij ver nemen thans zoover gevorderd, dat men op 15 October a.s. met de keuring zal kunnen aanvangen. Het Bureau dat den naam draagt van „Bureau voor Medische Sportkeuring op Walcheren" en gevestigd is te Mid delburg, stelt zich naar men weet ten doei advies te geven aan beoefenaars van eiken tak van sport, na medische keuring door doktoren verbonden aan en daartoe aangewezen door het Bu reau. Daarvoor zijn twee keuringsloka len ingericht: te Middelburg het consultatiebureau op het Noord Bol werk en te Vlissingen het Burgerwees-1 huis in de Badhuisstraat, Zoowel voor Middelburg als voor Vlissingen zijn voor de keuring twee doktoren aangewezen waarbij de afd. Walcheren van de Ned. Mij. ter bevordering der Geneeskunst haar medewerking verleende. Het be stuur van het'Bureau is als volgt thans samengesteld: Voorzitter: K. de Vries, Middelburg secr.-penningmeester A Imanse, Middelburg; 2e secretaris F. G Lemmers, Vlissingen; bestuursleden: P F. Goossens, Middelburg, dr. C. Koch, Middelburg, J. Prins, Vlissingen R~. van Roo, Middelburg, J. Scheltens, Middelburg en dr. A. Staverman, Vlis singen. De volgende vereenigingen zijn tot op heden bij het Bureau aangesloten: A V. „E.M.M.", „Wilhelmina", de Z.W.V Achilles", V.V. „Middelburg en de Zwemver. en Reddingsbrigade „Luclor et Emergo" alle te Middelburg, VT.V „De Zeeuwen"* „E.M.M.", de zwemver en reddingsbrigade „Vlissingen" en Eiland Boys alle te Vlissingen en verder R.C.S. te Souburg, „Veere" te fVeer3 „Nieuwland" te Nieuwland, de scheids rechtersver. „Walcheren", ,de Zebra: District Zeeland van de K.N.A.U., de Z V.B., de V.V. „Oostkapelle" te Oostka pelle en de Mixed Hockey-Club te Mie delburg. Tot nu toe was Zeeland de eenige provincie waar geen Bureau voor Me dische Sportkeuring was gevestigd. Het nut van een keuring der sportmenschen alvorens deze zich aan de sport gaan wijden is gelukkig ook in Zeeuwsche sportkringen ingezien. Ook Zeeland kan dus nu medewerken aan het door de Federatie van Sportkeuringsbureaux gestelde doel om te geraken tot ver plichte keuring van alle sportlieden Deze vei-plichting heeft de K.N.A.U. reeds ingesteld voor haar leden in plaatsen waar een dergelijk keurings bureau is gevestigd. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens verkeersovertre dingen: A. E., Goes 0.50 b. s. 1 week tucht school; P. J. C., Goes, E. J. V-, Eindho ven, ieder 0.50 b. s. 1 d, h.; A. J. S. Koudekerke, P. de B., M. G. v. H., bei den 's Heer Arendskerke; W. v. D., Am sterdam, J. S., Vlissingen; Ma. Aa de L. Wissenkerke; W. T., Nisse; J. J. v. N. Goes, allen I b. s. 1 d. h.J. C. Z., 's- Gravenpolder 2 b. s. 1 d. h.; N. S. Rotterdam; C, de K„ Krabbendijke, A. v. L„ Heinkenszand; J. S., Oost- en W, Souburg 2 b. s. 2 d. h.; J. P. M., C. B., beiden Hansweert; A. A. v. d. M., Til burg; M, P. v. H,, Vlissingen; J. M., Ka- pelle; A. W. v. D„ Haarlemmermeer; A. W., Waarde, allen 3 b. s. 3 d. h.; C. de H., Krabbendijke 5 b. s. 2 d. h,; M. P. v. H., Vlissingen (2 maal), C. v. S„ Baarland, ieder 5 b. s. 5 d. h.; C. L, O., Kruiningen 10 b. s. 5 d.h.; M. P v. H., Vlissingen; A. F. V., Oost- en W. Souburg 10 b. s. 10 d. h.; J. S., Baar land geen straf in verband met de ge ringe beteekenis van het feit en de om standigheden waaronder het is begaan. Strooperij: H. v .d. V., Middelburg: 1 b. s. 1 d. h.; J. S.; J. K. B., Vlissin gen resp. f 2 en f 1 b. s. 1 week tucht school. Straatschenderij: F. T.,; M. de W., Colijnsplaat: 5 b. s. 5 d. h.; Niet zorgen dat een op zijn last op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk verlicht is: K. D., Westkapel- le 2.50 b. s. 2 d. h.; Loopen over verboden grond: C. D., Goes 10 b. s. 5 d. h.; Visschen in verboden water: J. V. W. en J. M. S., Woensdrecht: ieder 3 b. s. 3 d. h., met verbeurdverklaring voor ieder van de niet in beslaggenomen peur, bij niet uitlevering te vervangen door f 1 b. s. 1 d. h.; Het voorzien zijn van de voorgeschre ven reglementen: D. M. v, D. Rotter dam: 2 b. s. 2 d. h.; Geen naam van den schipper op de vaste deelen van de buitenzijde van het schip is vermeld: C. O., H. P. v. d. V., Brussel 3 b. s. 3 d. h.; Venten zonder vergunning: R. S. te Muntendam, L. V., Goes ieder f 2 b, s, 2 d. h.; Te Goes zonder vergunning van den burgemeester het bedrijf van liedjeszan ger uitoefenenen: G. B., Utrecht f 2 b. s. 2 d. h. Beleedigtng van den burgemeester van Tkolen, Wegens "beleed'ging van den burge meester der gemeente Tholen, stond gister voor den Bredaschen Politierech ter terecht de 61-jarige arbeider C. M. uit die gemeente, die in de maand Juni van dit jaar den burgemeester een brief had geschreven, waarin hij hem o.a. ver weet dat deze eigenlijk in Rusland Volkscommissaris had moeten worden. Voorts had hij het in zijn brief over schurkenstreken enz. enz. Verdach'e zeide dat hij ontevreden over de werkverschaffing was, toen in een booze bui den brief had geschreven, waarvan hij nu veel spijt had. De off. v. justitie zeide dat voortaan strenge straffen voor dergelijke beleedi- gingen zullen worden gegeven. Ditmaal wilde spr. nog clement zijn. Hij eischte tegen verdachte een onvoorwaardelijke boete van f 15 of 15 dagen hechtenis en 1 maand gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. De Politierechter veroordeelde ver dachte tot een boete van f 10 of 10 dh, onvoorwaardelijk en _tot een boete van f 25 of 25 dagen hechtenis voorwaarde lijk met 1 jaar proeftijd. Gevaarlijke vernieling te St. Maartensdijk. De 20-jarige werkman J. Q. uit Poort vliet had zich te verantwoorden voor een gevaar opleverende verniel ng. In den nacht van 22 op 23 Juli jl. had hij te St. Maartensdijk opzettelijk een bran dende lantaarn, die op last van het be stuur van het Waterschap St, Maartens dijk aldaar ter verlichting was opgehan gen bij een kenteeken van afsluiting van de Spuidamstraat, van zijn bevestiging losgeslagen, zoodat die lantaarn werd gedoofd, waardoor gevaar voor de vei ligheid van het verkeer op dien weg te duchten was. De off. v. justitie vond het een ern stig feit en eischte 2 maanden gevange nisstraf tegen hem. De politierechter oordeelde 1 maand gevangenisstraf voldoende. WERKZAAMHEDEN IN KLEINE TUINEN. Besdragende houtgewasse a. Het najaar geeft aan onzen tuin een geheel aparte bekoring. Maar het zijn niet alleen de bloemen die daarvan oor zaak zijn, al zijn Dahlia's, Chrysanthe mums, Helianthus, Herfstasters en an dere bloemsoorten hierbij onmisbaar. Maar inzonderheid zijn het de besdra gende houtgewassen, die bij een oordeel kundige aanplanting onzen tuin nu bij zonder aantrekkelijk maken. Als kleur is daarbij het rood in verschillende tin ten overheerschend, maar ook zijn er met witte, gele, aronje, lila en blauwe tot zwarte bessen. We hebben deze bes- dragende onder boomen en struiken, groenblijvende en bladverliezende klimplanten en kruipende planten Al les op te sommen is ondoenlijk en zou bovendien voor de lezers vervelend zijn. Wel worden hier enkele belang rijke soorten en variëteiten kort be sproken, teneinde de keuze voor tuin- liefhebbers te vergemakkelijken. Een bekende besdragende boomsoon is de Lijsterbes of Sorbus aucuparia met groote trossen roode tot oranje-roode bessen. Andere goede besdragers onder dit geslacht zijn S,. scandida, S. hybrida en S. aria. Onder de meidoorns zijn er velen met mooie bessen. Behalve de ge wone meidoorn of Crataegus monogyna en Cr. ocyacantha zijn vooral als bes dragende boomsoorten aan te bevelen- Cr, coccinea, met vuurroode, Cr. Car- rierei met geelroode en Cr. azarolus met groote steenroode bessen. Een be langrijk besdragend geslacht hebben we in Cotoneaster of bergmispel. Een der meest forsche groeiers is C. bullata, een sreed groeiende struik ter hoogte van 2 tot 3 m die thans getooid is met groo te trossen vrij groote donkerroode bes sen. Flinke groeiers zijn ook C. Fran- chetiï met oranjeroode bessen en een Treede losse groeiwijze, G. Simonsiï me€ geelroode bessen en een meer stijlen groei, en C. salicifolia flessosa, een zeer osgroeiende struik met vuurroode bes sen die bovendien gedurende den win ter haar blad behoudt. Een mooie laag- slijvende soort met horizontaal groei ende takken is C. horizontalis, met vuur roode bessen. Een mooi compact struik je vormt C. praecex; deze heeft tame- ijk groote roode bessen. Goede groen- jlijvende soorten zijn nog C. microphyl- a met glimmend groene blaadjes en roode bessen en C. Wheeleri eveneens met roode bessen. C horizontalis en C. microphylla worden vaak als klimplant gebruikt. Een prachtig heestertje, rijk bezet met oranjebessen is Coriaria ter- minalis, jammer dat deze bessen zwaar ergiftigd zijn. Een heester met witte bessen van groote bekendheid is Symphoricarpus racemosa of sneeuwbes. Een prachtig1 groenblijvend, besdragend houtgewas is de vuurdoorn of Pyracantha Ook als dim. of leiplant is deze goed te ge- iruiken. P, cocinea heeft vuurroode P. .alandiï, oranje en P. Rogersiana kleine- .e vuurroode bessen. Een volgende keer bespreken we het gebruik van dit ma teriaal. AG. f

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7