ZEELAND. WALCHEREN. BUITENLAND. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. DUITSCHLAND. Staatsmonopolie voor den buitenlandschen handel in levensmiddelen. ENGELAND. IERLAND. ITALIË. Uit de Goesche Courant fan een halve eeuw geleden. POLEN. PHILIPPIJNEN. J zwaar in deze wet te kunnen onder brengen. De thans voorgestelde regeling is, behoudens een enkele redactiewijziging van ondergeschikt belang, geheel gelijk aan die van artikel 5 van het vaste-las- ten-ontwerp. In de memorie van ant woord op genoemd ontwerp merkte de regeering o.a. op: „De regeering kan zich vereenigen met de opvatting der leden, dat de verplich ting tot aflossing der obligaties gelijken tred moét houden met de verplichte pe riodieke aflossingen van de zijde van hy- pothekaire debiteuren. Ten einde dui delijk te doen uitkomen, dat de verplich te aflossing op obligatie leeningen zich niet mede uitstrekt over hetgeen aan volgens contract verschuldigde extra-af lossing op hypothekaire leeningen is be taald, is de term „verplichte periodieke aflossing" gebezigd. Aan den wensch (geuit in het voorloo- pig verslag op het vaste-lasten-ontwerp) om den hypotheekbanken slechts toe te staan zoodanig bedrag op de overeenge komen aflossing van obligaties in minde ring te brengen, als zij zelf, ingevolge rechterlijke beslissingen inzake verla ging van periodieke aflossing op hypo theken in het voorafgaande jaar minder hebben ontvangen, is niet voldaan. Im mers zou een dergelijke beperking rem mend werken op de geneigdheid der hy potheekbanken om, buiten den rechter om, met haar debiteuren tot een regeling te geraken. Voorts is ter bescherming van de rechten van de obligatiehouders bepaald, dat het gebruikmaken van de bevoegd heid om op obligatieleeningen minder af te lossen, dan is overeengekomen, afhan kelijk is gesteld van een fiat van den president op een hem voor te leggen ge wijzigd aflossingsplan." Overeenkomstig een door de practijk uitgesproken wensch, zal, in afwijking van de bij het vaste-lasten-ontwerp voor gestelde regeling, het aflossingsplan slechts betrekking hebben op het loo- pende boekjaar. Voor ieder volgend jaar, waarin aanspraak op vermindering van aflossing op obligatieleeningen wordt gemaakt, zal dus opnieuw het fiat van den president moeten worden gevraagd. Tenslotte wordt, ter henstelling van een commissie, voorgesteld, dat de cri- sis-hypotheekaflossingswet mede van toepassing is ten aanzien van hypothe ken op de onroerende goederen, geves tigde rechten, DE GOUDVOORRAAD DER NEDERLANDSCHE BANK, Honderd millioen voor het egalisatiefonds. De per 5 October jl. opgemaakte ver korte balans van de Nederlandsche bank geeft o.m, eene vermindering van den goudvoorraad te zien ten bedrage van ongeveer honderd millioen gulden. De Nederlandsche bank deelt mede dat deze vermindering is ontstaan doordat de bank een gedeelte van haar goud voorraad als werkkapitaal ter beschik king heeft gesteld van het krachtens art. 1 der wet van 30 September 1936 (Staatsblad no. 403 ingestelde egalisa tiefonds. De stijging van den post „be leeningen (inclusief voorschotten in re keningcourant op onderpand") op den weekstaat der bank houdt voor het grootste gedeelte verband met deze goudtransactie. NIEUWE REGELING VAN DE PACHT De heer Ebels c.s. hebben amende menten ingediend op de artikelen 5 en 36 van het wetsontwerp houdende nieu we regeling yan de pacht. Bij artikel 5 luidt de toelichting: Het zal naar alle waarschijnlijkheid herhaaldelijk voorkomen, dat voor de in artikel 5, lid 1, sub b, bedoelde geval len, een tijdsduur van een jaar te kort zal zijn. Het is daarom van belang, dat partijen vooraf de zekerheid van een eenigszins langeren duur van de tijde lijke pachtovereenkomst kunnen ver krijgen. Bij gemis toch van die zeker heid zal het voor den pachter b.v. be zwaarlijk zijn, belangrijke uitgaven voor den bedrijfsinventaris te doen. Daarom wordt voorgesteld, de moge lijkheid van een 3-jarige pacht voor dergelijke gevallen te openen. Het voorschrift, dat voor de toepas sing de medewerking van den rechter vereischt wordt, geeft de noodige waar borgen tegen misbruik. Ten aanzien van het amendement op artikel 36 wordt opgemerkt: er zullen zich herhaaldelijk gevallen voordoen, waarbij de verpachter alleen tot verpachting zal overgaan, wanneer hij de zekerheid behoudt, dat hij de pacht kan doen eindigen, indien hij het verpachte zelf in gebuik wil nemen of door een zijner kinderen in gebruik wil doen nemen. Het ontwerp geeft die zekerheid niet, daar beëindiging door opzegging afhan kelijk wordt gesteld van de beslissing van den rechter, die daarbij de belan gen van verpachter en pachter tegen el kaar heeft af te wegen. Het komt daarom gewenscht voor, mede ten einde de gelegenheid tot pachten niet te beperken, een bepaling, als wordt voorgesteld op te nemen. Misbruik wordt ook hier voorkomen door den eisch van voorafgaand onder zoek door den rechter. Het gestelde voorbehoud zal voorts den pachter in staat stellen, bij het af sluiten der overeenkomst met een even- tueele vervroegde beëindiging der pacht rekening te houden. Ged, Staten hebben benoemd lot lid van de Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de vee fokkerij in Zeeland, den heer L. J. van Gastel te Schuddebeurs, gem. Noord- gouwe, zulks ter vervulling van de va cature, welke is ontstaan door het over lijden van den heer D. Koopman Pzn., te Nieuwerkerk, Bij beschikking van den minister van financiën is aan E Kleijn, directeur der Registratie en Domeinen te s Gra- venhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van de bijzon dere commissie voor georganiseerd ov®r_ leg voor de ambtenaren der directe be lastingen, enz, en der registratie, enz. met dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. is het lid der commissie C. E. de Jonge, directeur der Registratie en Domeinen te Middelburg, tijdelijk belast met de functie van voorzitter. O. EN W. SOUBURG. Zoowel 's mid dags als 's avonds heeft de Levers Zeep Maatschappij te Vlaardingen Maandag en Dinsdag in de zaal van ca fé „De Zwaan" alhier een „Radion reclame voorstelling gegeven, die spe ciaal voor de huisvrouwen bedoeld was Maandagavond was de toeloop zoo groot, dat de ruime zaal de zeer vele belangstellenden niet kon bevatten, zoodat velen teleurgesteld weer naar huis moesten. RAAD VAN NIEUW- EN SINT JOOSLAND. De begrooting sluitend zonder belastingverhooging Aanleg van een nieuwe begraafplaats in werkverschaffing. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Maan dag vergaderde de Raad onder voorzit terschap van burgemeester G. A. Harff. Wethouder Van Strien afwezig. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer V e r 1 a r e aan B. en W. hem met cijfers aan te toonen dat het haven geld in deze gemeente lager is dan in andere gemeenten. Hij is van oordeel dat deze gemeente duurder is, hetgeen z.i. blijkt uit de bedragen die b.v. jaar lijks voor bieten worden betaald in deze gemeente en in andere gemeenten. De v o o r z. zeide, dat over het ge heel genomen ons tarief lager is dan dat in andere gemeenten. Als door een foutieve organisatie de bieten te lang op vervoergelegenheid moeten wachten, moet natuurlijk ook meer havengeld be taald worden, doch dat is niet de schuld van de gemeente. De heer V e r 1 a r e zeide daaiop, zeil met cijfers te zullen aantoonen Cat het havengeld in deze gemeente hooger is dan in andere gemeenten. De v o o r z. memoreerde de heuge lijke tijding van de verloving van Prin ses Juliana en wees op den nauwen band tusschen ons Vorstenhuis en ons volk. Namens de gemeente is een telegram van gelukwensch gestuurd. De gemeenterekening 1935 werd ver volgens vastgesteld in ontvangsten op 43627 en in uitgaaf op 39742, batig slot 3885 voor den gewonen dienst en voor den kapitaaldienst in ontvangsten en in uitgaven op 100. Aangeboden werd de begrooting voer 1937, welke onder de Raadsleden zal circuleeren. De v o o r z. merkte op, dat belastingverhooging niet noodzake lijk is, hoewel de bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds slechts 20 zal bedragen. De ontvangsten zijn geraamd op 42239 en de uitgaven op 41670, onvoorziene uitgaven dus 569. De heer Van Eenennaam sprak er zijn blijdschap over uit, dat be lastingverhooging achterwege kan blij ven. B. en W. stelden voor een aanvullen de verzekering te sluiten op de reeds gesloten fraudeverzekering, waardoor ook de schade, veroorzaakt aan gebou wen, brandkasten enz. gedekt zal ^fa- De jaarlijksche premie bedraagt f 5. Aan genomen. Op een vraag van den heer V e r- 1 a r e, of ook de effecten onder de gesloten fraudeverzekering vallen, deel de de V o o r z. mede dat dit niet het geval is. Naar de kosten van opber ging der effecten in een safeloket zal ge ïnformeerd worden. B. en W. stelden voor een bedrag van f 175 beschikbaar te stellen voor aanleg van een schietbaan ten behoeve van de Burgerwacht en den B.V.L. De V o o r z. merkte op, dat de le den van deze vereenigingen zich ver plicht hebben het wettig gezag in geval van nood daadwerkelijk te ondersteunen en dat een schietbaan noodig is Voor oefeningen. Hoewel het bedrag vrij hoog is, is toch de grootste zuinigheid in de raming betracht, aangezien vervoer van zand, grondwerk etc. door de leden der vereenigingen zelf zal geschieden.^ In an- dere gemeenten kostte de schietbaan veel meer. De heer V e r 1 a r e juichte dit voorstel toe en waardeerde de samen werking iusschen den B.V.L. en de Bur gerwacht. De heer De Goffau he"n"eTr- de aan de malversaties bij den en was van meening, dat door het Kijk veel gelden worden beschikbaar gesteld aan de betrokken vereenigingen, zoodat het niet bezwaarlijk zou zijn om de kos ten voor rekening der vereenigingen fe laten of ingeval van betaling door de gemeente rente van het verstrekte be drag te eischen. De V o o r z. verzoekt den heer De Goffau het persoonlijke van het zake lijke te scheiden. De instelling zelf kan door deze betreurenswaardige feiten niet worden beklad. Overigens merkt hij op dat de leden al bijdragen door het beschikbaar stellen van hun werkkracht, waardoor de schietbaan veel goedkoo- per zal worden dan in andere gemeen ten. De heer De Kater zeide dat het ledental beduidend terug zou loopen, in dien het werkelijk ernst werd, Spr. be schouwde het meer als sport, hetgeen de betrokkenen zelf maar betalen moe ten. Ook wees hij op de mogelijkheid van het gebruik der schietbaan te Middel burg. De V o o r z. antwoordde, dat het ge bruik van de schietbaan te Middelburg veel te duur is, dat is voor de betrok kenen niet te betalen. Hij beval 't voor stel van B. en W. nogmaals aan. In stemming gebracht, werden 3 stem men voor en 3 tegen uitgebracht. Tegen de heeren De Kater, Eikenhout en De Goffau. Aangezien de stemmen staak ten in een onvoltallige vergadering, werd het voorstel tot de volgende ver gadering aangehouden. Aan de orde was vervolgens een voor stel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van een terrein voor een nieu we begraafplaats. De V o o r z. merkti op, dat reeds een jaar lang Van alles geprobeerd is. B. en W. stelden thans voor eindelijk een be sluit te nemen en aan te koopen een ter rein van H. van Leerdam Cz. voor den prijs van 3250. Hieraan is de voorwaar de verbonden dat de verkooper de helft van het terrein voor 6 jaar zal kunnen pachten tegen den prijs van 35 per ge- met. De grootte van het geheele terrein is ruim twee gemeten, zoodat voorloopig voldoende gelegenheid voor 'n ruime be graafplaats aanwezig is. De heer Van Eenennaam had een terrein in den Molenpolder op het oog, hetgeen hij geschikter vindt dan het terrein van den heer Van Leerdam. Hij zou hierover willen spreken in be sloten vergadering. Na heropening der openbare vergade ring deelde de v o o r z mede dat de heer V anLeerdam een perceel grond van ruim 2 gemeten aanbiedt voor den totaalprijs van 3250, hetgeen neerkomt op ongeveer 1430 per ge- met. Daar tegenover staat een aanbod van den heer C. Brajtman van een per ceel van 1 gemet voor den prijs van 1600. Het laatste terrein heeft een mooiere ligging doch het is twijfelach tig of het vrij van water is hetgeen voor een begraafplaats een vereischte is, ter wijl het terrein van den heer Van Leer dam geheel watervrij is te maken door zijn hooge ligging, ofschoon dit terrein minder mooi gelegen is. Na breedvoerige discussie werd be sloten het terrein van den heer Van Leerdam aan te koopen. Tegen de heer Van Eenennaam. Nader zal worden on derzocht of het voordeeliger is ter be strijding der kosten effecten te verkoo- pen, dan wel het geheele bedrag te lee- nen. De begraafplaats zal in werkver schaffing worden aangelegd. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten niet over te gaan tot aansluiting bij het Verificatiebureau der Ver. van Ned., Gemeenten, aangezien de kosten 110 per jaar bedragen. Bij de rondvraag vroeg de heer D e K a t e r of 'de bestrating aan den Oudendijk voor de ter plaatse nieuwge bouwde woningen door de betrokkenen zelf wordt betaald, hetgeen de v o o r z. bevestigde. De heer DeGoffau zou den ge meentewerkman ontslag willen verlee- nen aangezien hij pensioensgerechtigd is en beter voor een jongere kracht kan worden vervangen. De v o o r z. zegde dat hij vernomen heeft dat De Kuijper voornemens is te gen 1 Januari -1938 ontslag te vragen, hetgeen voordeeliger is voor zijn pen sioen. Spr. adviseerde niet tot ontslag over te gaan. De heer Eikenhout vroeg of B. en W. hun volle aandacht besteden aan de werkverschaffing voor den komen den winter, waarop de v o o r z wees op het pas genomen besluit tot aankoop van een nieuwe begraafplaats, hetgeen een object voor werkverschaffing zal uitmaken. HANSWEERT. De Nederlandsche zeesleepboot „Lauwerzee" met het tankschip „Neerlandia" op sleeptouw is gister in het schaar van Waarde om hoog gevaren en blijven zitten. De sle,epbooten „Rotterdam" en „Argus" zijn van Vlissingen gekomen om assi stentie te verleenen en van Antwerpen is een ledige lichter gekomen om een gedeelte der lading over te nemen. Het visschersvaartuig Z. Z. 9 heeft gistermiddag alhier een roode gasboei binnengebracht welke drijvende op de Schelde werd aangetroffen. Van Vlis singen is reeds een betonningsvaartuig gekomen om de boei op zijn plaats te rug te brengen. RAAD VAN OOSTBURG. B. en W, stellen verlaging van de personeele belasting voor, OOSTBURG. Dinsdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den heer P. Erasmus, burgemeester, voltallig. Deze vergadering was er een van en kei cijfers; achtereenvolgens werden, op advies der commissie van onderzoek voorloop g vastgesteld: le De rekening van het electriciteits- bedrijf gewone dienst; de baten op f 24790; de lasten op f 24293 met een batig slot derhalve van f 497. 2e De rekening van het gasbedrijf: ba ten f 31335; lasten f 31334; batig saldo 39 cents. 3e De gemeenterekening voor den ge wonen dienst in ontvang op f 147120; in uitgaaf op f 139801; goed slot f 7319; voor den kapitaaid'enst in ontvang op f 321391; in uitgaaf op f 139801 en der halve met een batig saldo van f 87; alles over 1935. Aangeboden werden: 1 de begrooting voor het gasbedrijf 1937 op f 29584 in ontvang en uitgaaf met f 61 voor on voorziene; 2 de gemeentebegrooting 1937 met eindcijfer van f 116063; voor ontvangsten en uitgaven met een bedrag voor on voorzien van f 1618; waarbij de V o o r z de verheugende mededeeling deed, dat de opcenten op de personeele belasting waren teruggebracht van 180 tot 170, dit is 30 minder dan vóór 2 jaren. Daarbij komt de gemeente van de 9e in de 8e klasse. Voor den kapitaaldienst sluit de be grooting op f 23369. De rondvraag leverde niets op waar na de vergadering met gesloten deuren werd voortgezet. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee dooden. 6 Zwitsersche vliegers zijn Maandagoch tend uit Bern gestart voor 'n vlucht naar Berlijn. Gistermiddag is een van de deel nemers nabij Schleiz (Duitschland) om laag gestort. Het toestel werd geheel vernield en de twee inzittenden gedood. De vijf overigen zijn intusschen te Berlijn aangekomen. In Duitschland is een staatsmonopolie voor den buitenlandschen handel in ze kere levensmiddelen. Een door de rijks- regeering uitgevaardigde noodverorde ning stelt een staatsbureau in, dat groen ten, planten, zaden, fruit en wijn voor invoer zal aankoopen en deze volgens de behoeften zal verdeelen. De maatregel heeft ten doel te verhinderen, dat de in voer dezer artikelen een nadeeligen in vloed zal uitoefenen op de prijzen van dergelijke Duitsche producten. Volgens deze wet zal iemand, die in Duitschland deze producten zon willen invoeren, ze moeten aanbieden aan het bureau in kwestie. In geval van goed keuring zal het bureau het artikel koo pen van den importeur en het hem onder zekere voorwaarden terugverkoopen. In dien het bureau zulks weigert, zal het betreffende artikel niet kunnen worden ingeklaard. Voor het oogenblik zijn slechts eenige soorten groenten en fruit aan deze bepa lingen onderworpen, doch zij zullen ge leidelijk aan op andere soorten groenten, fruit en wijn worden toegepast. De nieuwe wet doet de bezorgdheid blijken der regeering de controle te be houden op alle factoren, welke van in vloed op de prijzen kunnen zijn, om, wat ook gebeure, het evenwicht tusschen de prijzen en de loonen te handhaven. LEGERVLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Twee dooden. Bij het oefenen in het bommenwerpen is gister aan de kust van Lincolnshire n tweepersoons-militair vliegtuig in brand geraakt en omlaag gestort. De beide in zittenden zijn om het leven gekomen. Drie brandweermannen bij een brand omgekomen. Maandagnacht brak brand uit in een fabriek te Dublin. Tij dens den brand hadden een aantal ont ploffingen plaats in het gebouw. Bij het blusschingswerk werden drie brand weerlieden gedood. In den loop van den dag werd hun stoffelijk overschot uit de puinen geborgen. MAATREGELEN TEGEN PRIJSOPDRIJVING. De regeering heeft strenge maatrege len genomen tot controle van de prijzen teneinde ongerechtvaardigde prijsopdrij ving te voorkomen. Niets mag verkocht worden tegen hoogere prijzen dan vast gesteld door een centraal comité, en de inter-syndicale provinciale commissies, j Voor goederen, waarvan de prijs niet is vastgesteld door deze commissie, gel den de marktprijzen van September. i Voor den tijd van twee jaar zullen de bestaande huurprijzen en prijzen voor waren, gas, electriciteit en transporten Goes 30 Sept, GOES. Ter civiele terechtzitting der Rechtbank te M'burg is heden vonnis gewezen in de zaak van A.. P. van Stolk, koopman te Rotterdam en 68 andere eischers legen den Staat der Nederlan den, gedaagde, omtrent den eigendom van slikken g'elegen voor den Wilhel- minapolder: aan de eischers is hun eisch toegewezen en de Staat veroordeeld in de kosten. BUI IENLAND, De Spaansche Regee ring oordeelt eenstemmig, dat er krach tige maatregelen moeten toegepast wor den tegenover de aanleggers van den militairen opstand, doch dat de Regee ring zich daardoor niet zal laten weer houden om in hare politiek liberale be ginselen in te voeren, GEMENGDE BERICHTEN. Ais een bewijs hoe geducht de veeprijzen in den laatsten tijd zijn gedaald, kan worden gemeld, dat door een der voornaamste slagers te Apeldoorn eerste qualiteit rundvleesch met been reeds wordt ver kocht voor 60, en zonder been voor 80 per kilo. 2 Oct. IERSEKE. De aanleg van de stoom tram van het station Kruiningen naar Iersekendam is verzekerd, naar men zegt, hoofdzakelijk met behulp van En- gelsch kapitaal. Men stelt zich voor op 1 December klaar te zjjn. De bedoeling' moet zijn om de lijn tot Hansweert te verlengen in correspondentie met Wals oorden,. HANSWEERT. Alhier zal eene mu- ziekvereeniging opgericht worden. Het bestuur is reeds gekozen, GEMENGDE BERICHTEN. De nieu we wet op de dronkenschap in Dene marken houdt o..a. het volgende artikel in. De persoon die in dronken toestand op den openbaren weg of in een open baar lokaal zal worden aangetroffen, zal per rijtuig naar zijn huis worden ge bracht op kosten van den herbergier, die hem zijn laatsten borrel zal hebben gegeven, Er wacht der maatschappij een nieuwe kwelling. Men heeft nl. in Enge land snelwielers met muziek uitgevon den. Met deze „Melocipèdes" kan de berijder zonder eenige inspanning aller lei wijsjes doen hooren. Vliegende draai orgels dus. Een geluk, dat zij gauw voor bij zijn! GOES. Door burg. en weth. dezer ge meente is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. J. Ochtman als lid van het beurs-comité. WAARDE. Tot lid van den Gemeen teraad alhier is benoemd de heer M. Wabeke met 21 stemmen. De heer P. Zuidweg verkreeg 12 stemmen. KERKELIJKE ZAKEN. Ds. J. C. G. Bussingh te Heinkenszand heeft het be roep naar Nieuw Helvoet aangenomen Voor de 289 vacante predikants plaatsen bij de Ned. Herv. Kerk zijn nog slechts 9 candidaten beroepbaar. GEMENGDE BERICHTEN. Dezer da gen ontving een onzer lezers een brief kaart van den volgenden inhoud: „Zend' mij per omgaande 8 kan brandewijn en 8 kan jenever. Haast heb ik er niet bij..' (historisch), niet worden verhoogd. Tot 31 December mogen de hotelprijzen niet worden ver hoogd, en voor 1937 en '38 zullen maxi mumprijzen worden vastgesteld. Overtredingen zullen worden gestraft met boete tot 10.000 lire, of gevangenis straf tot 1 jaar. Tegen het hamsteren van levensmiddelen zullen zwaardere straffen worden geëischt. VLIEGTUIGBOTSING. Acht dooden. Bij het vliegveld Ferrare zijn gisteren twee bombardementsvliegtuigen van de Italiaansche luchtvloot tegen elkaar ge botst. Beide toestellen sloegen tegen den grond te pletter. Van de bemanning zijn acht personen om het leven gekomen. Zes personen door gasverstikking omgekomen. Door het springen van gasbuis in den kelder van een huis te Warschau zijn 6 personen, die in de beneden verdieping lagen te slapen door gasvergiftiging om het leven geko men. ZWEEFVLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. Twee dooden. In het Oostelijk deel van klein Polen zijn bij een oefenvlucht twee zweefvlieg tuigen op 400 meter met elkander in aanraking gekomen. De beide vliegers werden op slag gedood. Melaatschen protesteeren tegen iso latie. Dinsdag zijn eenige honderden melaatschen ontsnapt uit het Leprozen huis San Lazaro te Manilla Zij trokken

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6