KUNST EN WETENS0NAP. BUITENLAND. De plannen voor een brug over de Zandkreek. De economische besprekingen te Genève fEURS- EN WISSELKOERSEN. Een conferentie te Kortgene waarop de huidige stand van zaken is uiteengezet. EEEIIWSCH-VLAANDEREN O.D. Een Fransch-Engelsche resolutie, welke maat regelen tot verminde ring der handelsbelem meringen aanbeveelt. DUITSCHLAND. ENGELAND. Tl ri E 'i F 2 C 2 C I I i I c J AMSTERDAM, 7 October, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden. Denemarken Obl.'g, 1926-5 94%94%, Ajmsterdam 1934-4% 99%99%. 's-Gravenhage 1929-4% 1001 Rotterdam 1926-1930-4 96%—97. Zeeuws, Hyp. B-4% 91 Cities Service Cy, P. 1958 5 56%57!%. A Amsterd. Bank 143143%. C Rott. B,ankver. 131132. A Twentsche Bank 104102. Pref, Jurgens A 114113%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 444%450. A De Schelde N.B. 41%38. C Am. Smelt en Ref. 63%66. C Stand. Brands 11%12%. C North Am. Cy. 2424%. benedenperceelen (beneden Zierikzee) werden uitgelaaid. Een en ander be wijst wel dat de Ierseksche Bank nog niet versleten is. Men schat den groei op 30-40 kg per 1000, m.a.w. uitgezaaide oesters van 30 kg wegen nu 60 a 70 kg per 1000. Naast den grooten groei is de kwaliteit niet anders dan te roemen en ze zijn heerlijk van smaak. Tenslotte zijn de schelpen onberispelijk van kwaliteit en geheel vrij van de zoo gevreesde en onder de Zeeqwsche oesters in hevige mate heerschende schelpenziekten. Wat ook een groote factor voor belangheb benden is, is het geringe sterftecijfer. Ja ren aaneen zijn we een .abnormaal hoog percentage doode oesters gewend ge raakt en nu bij deze oesters juist het omgekeerde. Het bestuur van Vebo (de vereen'ging tot bevordering van de_oes- tercultuur) is door de betrokken auto riteiten in staat gesteld op de bezaaide perceelen een kijkje te nemen. Deze hee- ren, die zeker deskundig geacht kunnen A Born. Sum. H.M. 173170% A Ned. Wol Mij, 105—102 A J. C. Japan Ln. 48%51% A Rotterd. Lloyd 7271 A S. M, Nederland 65%66% A Houth. Alberts 79 C Union Pac. Rr. 103% ex div.-105% C Int. Nickel Cy. 47%47% Ned. 1000-4 100%—100%-% O. Indie 34 1000-4 99%—99% Duitschl. '30 1000-5% 21%—22% Engeland 1960-90 4 89%—89%-% A Koloniale Bank 6665%-66% A N.I. Hbk. 1000 128%—128 C Ned. H.M, 1000 170—171 A v. Berkels Pat. 51%50% C Calvé-Delft 73%—73%-% A C. Suiker Mpij. 138135 A Philips Gem. B. afg. 216%—210-15 C Unilever 151154-52 C Am. Car en Foundry 38%40 C Anaconda Cop, 30%31%-% C Bethlehem St. 54%55% C Kennec Copper 39%39%-40 C Un. States Leather 3%3% C U. States St. C. 56%—57%-% A Kon. Petr. Mpij, 364%—379-76 C Contin, Oil Cy. 26%27-% C Phillips Petr. Comp. 3434% 1 C Shell Union O.C. 18%—18%-% C Tide Water Ass. Oil 15%15%-% A Ned. Scheepv. U. 78%—78%-79% A HH.V. Amsterdam 378%—384-88 A Java Cult. Mij. 133135-34% A N.I. Suiker U. 111—414-12. A Deli Baiavia 232-234-37. C Deli Mij. 1000 275—284%-81. A Senembah 264%267-57. C Baltimore en Ohio 19%19%. C Southern Pac, Cy. 34%35-%. A Southern Rlw. 17%19'%. A Amst. Rubb. C. 208%—£09-14 A Deli-Bat. Rubb. 115%—113-15%. A Hessa Rubber 141%136%-40, A Serhadjadi S.R. 106%105%-07. worden, hebben dit volgaarne geaccep teerd en per motorvaartuig Ye. 60, een. bezoek gebracht aan de uitgezaaide Fransche oesters. Unaniem waren ze enthousiast en meenden ze te moeten gelooven dat de perceelen op de Iersek sche Bank nog voldoende voedsel ople veren om aan gezonde oesters een goe den groei te garandeeren. Een andere vraag is of de Fransche oesters aan het gestelde doel hebben beantwoord, nl. of ze zaad hebben ge geven om voort te planten op de Zeeuw- sche stroomen. Een deskundige die wekelijksch deze oesters op larven heeft onderzocht, meent deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. WEMELDINGE. Gevonden voorwer pen: Een paar waterproofbeenpijpen en een baco-sleutel. Inlichtingen bij den Gern. Veldwachter. (Van onzen correspondent.) KORTGENE. Maandag vergaderd in de ,,De Stadswijnkelder" alhier een commissie uit Ged. Staten van Zeeland, bestaande uit de heeren mr. Stieger, Van Bommel van Vloten, vergezeld van mr. Teilegen, griffier van de Staten en ir. Van Leeuwen, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, met de gemeen te- en polderbesturen uit Noord Beve land over de plannen tot overbrugging van de Zandkreek. De commissie had gemeend de ge meenten en polders op Noord-Beveland mondeling te moeten inlichten omtrent den stand der voorbereidingen die door Ged. Staten getroffen zijn. Ged. St. hadden van te voren aan de ge meenten, polders en waterschappen van het eiland een uitvoerig schrijven ge richt met diverse bijlagen inzake de overbrugging van de Zandkreek. Daar bij was o.a. een overzicht van de deel neming van polders aan het tot stand komen van de brug, een ontwerp-statu- ten voor de vereeniging ,,De Noord-Be- velandsche Brug", gevestigd te Kort gene, bestaande uit 24 artikels, en een ontwerp-overeenkomst tusschen de vereeniging en de provincie Zeeland in zake den bouw en de financieering van de brug. Het zou te ver voeren, den inhoud van deze stukken weer te geven. Mr. Stieger opende de vergadering. Hij deelde mede, dat de Commissaris der Koningin verhinderd was om aan wezig te zijn. „Het is nu geruimen tijd geleden" al dus de voorz. „dat er besloten is om alles in het werk te stellen om de brug- plannen te verwezenlijken Het hoofd doel van de vergadering is, om te zien, of hetzelfde enthousiasme er nog is, het welk op een vorige vergadering zoozeer tot uiting is gekomen, te meer, daar van de gemeente- en polderbesturen thans meer gevraagd wordt, dan indertijd is toegezegd. „Alles" aldus spr. „is gedaan om de polders, die niet toetraden voor het brugplan te winnen. Door hun niet toe treding is de aansprakelijkheid voor de anderen grooter geworden." Er moet nu een nieuwe regeling ko men, die van de gemeenten en polders nog iets meer vraagt. Ged. Staten hebben van hun kant zich bereid verklaard aan de prov. Staten voor te stellen de Provincie een ver hoogde bijdrage te laten geven. Nu zou den de gemeenten en polders moeten volgen. In de vergaderingen van deze lichamen zullen de verhoogde bijdragen besproken moeten worden. Spr. drong aan op de medewerking van allen. De gemeenten op Noord-Beveland hebben onvoorwaardelijk hun medewer king toegezegd, doch met de polders is dit niet het geval. Geheel afzijdig houden zich een vier tal polders, waarvan de jaarlijksche bij dragen een totaal zouden bedragen van 159. Andere polders hebben wel hun medewerking gegeven, doch enkele slechts onder zekere voorwaarden. Ver der was er een drietal polders, dat zich gezamenlijk met een bijdrage van 191, bereid verklaarde mee te werken, ge durende de eerste 20 jaren, doch die niet genegen zijn, na verloop van die 20 jaren -zich mede aansprakelijk te stel len voor eventueele tekorten van de exploitatie. Dit is wel zeer te betreuren. .Het col lege van Ged. Staten ziet in de afwij zende houding van sommige polders een gevaar voor het plan. Het gevolg van de houding dezer polders is, dat de me dewerkende polders en gemeenten zich tot een grooiere aansprakelijkheid zul len moeten bereid verklaren. De heer Van Bommel van Vloten, het woord nemend, zeide, dat er met alg. stemmen in principe besloten is om de brug te leggen. De vorm van exploita tie hiervoor is onderzocht. Aanvanke lijk was sprake van een „stichting". Er is toen een acte van oprichting gemaakt, doch er rezen juridische vragen. Aan prof. mr. F. G. Scheltema te Amster dam is toen hierover een advies ge vraagd. De conclusie van diens advies was, dat een stichting niet de aangewe zen weg is, doch een vereeniging. Deze vorm is definitief gekozen, zoodat er voortaan sprake is van de vereeniging „De Noord-Bevelandsche Brug' Een bezwaar hiertegen is, dat de ver eeniging, overeenkomstig de wet van 1855, maar voor ruim 29 jaar geldt. Ged. Staten zouden liever een blijvende band willen stichten. Als de bijna 30 jaren om zijn, zou men de bestaansze kerheid van de vereeniging willen heb ben. Daarom is naast de statuten een over eenkomst ontworpen, waarbij de ge meenten en polders zich verbinden, om het lidmaatschap niet te zullen opzeg gen, en mede te werken aan het voort bestaan der vereeniging, ook na de bo venbedoelde periode van 30 jaar. Nu enkele polders afzien v,an de me dewerking, krijgen Ged. Staten 51,8 aansprakelijkheid voor hun rekening, dat is dus 1,8 meer dan de gemeenten en polders. De financieele belangen en opofferingen zijn voor de provincie dus groot; daarom heeft het College zich ook meer zeggenschap voorbehouden. In de bestuursformaties is naar ge lijkheid gestreefd. Voor mogelijk voor komende verschillen is een beroepsin stantie in het leven geroepen, waarin zitting hebben genomen: de Commis saris der Koningin in Zeeland, de presi dent van de rechtbank te Middelburg en de hoofdingieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de provincie Zee land. Komen er conflicten, dan zullen deze personen hun oordeel uitspreken. Bij de financieele bepaling is ongeveer gevolgd, de verhouding van de provin cie en gemeenten. De balans en exploi tatie-rekening van de brug zal door de vereeniging aan Ged. Staten ter defini tieve vaststelling verzonden moeten worden. Men mag echter niet zeggen, dat de provincie zich te veel macht toeeigent, want immers de financieele last rust ook voor 't grootste deel op dit lichaam. Gewenscht zou het dus ook zijn, dat de band van samenbinding langer duurt dan bijna 30 jaar, en wel zoolang, als de risico's duren. Naast de statuten is een overeen komst ontworpen, waarbij bepaald is, dat lo de organen zich verbinden om niet uit de vereeniging te treden; 2o dat alle polders en gemeenten op Noord-Beveland besluiten, om toe te treden tot de op te richten vereeniging; 3o dat ze zich verbinden, om ook na de eerste 30 jaar de vereeniging te be stendigen. Tenslotte is aan de gemeente- en pol derbesturen toegezonden een overeen komst inzake den bouw van de brug. De provincie heeft de voorloopige plannen der overbrugging laten ontwerpen door den prov. waterstaat die reeds gerui men tijd bezig is met de gedetailleerde uitwerking daarvan. De financiering van den definitieven bouw zal ook door de provincie geschieden. Na de voltooiing zal de vereeniging de brug in eigendom en exploitatie van de provincie hebben over te nemen. Spr. sprak tot slot een woord over de toekomst. Komt de brug er? Hierop kan geen antwoord gegeven worden. Als alle voorgestelde regelingen aan genomen worden, dan staat men toch nog voor groote bezwaren. Prov. St. zullen bv. het 51,8 pet. van de aansprakelijkheid goed moeten keu ren, wat denkelijk wel niet het grootste bezwaar zal zijn. Dan is er de rentevoet van het te leenen geld. Er is van uitgegaan, dat de leening' gesloten kan worden a 3% pet. De rentevoet is echter momenteel hooger dan dit percentage. Spr. zag ook moeilijkheden in de ge beurtenissen met den gulden, waardoor ijzer, hout en cement hooger in prijs zullen worden. De raming zou dan over schreden worden. Het gaat er om, of de meevallers die er ook zijn hooger zullen zijn, dan de prijsstijging.. De verandering van veerrechten in tolheffing is mogelijk ook een struikel blok, Wel is waar, is er overeenstem ming' met het Ambacht Kortgene, doch de omzetting kan alleen gebeuren bij een wet, die speciaal gemaakt zal moeten worden. Men weet nog niet, of Den Haag hierin zal meewerken. De heer Van Bommel van Vloten be sloot zijn rede, met den raad te geven, om het voorstel van Ged. St. te steu nen. Er kan dan in de najaarszitting over gesproken worden (applaus). De voorz. vroeg, of het enthousiasme, hetwelk de vorige vergadering ken merkte, nog aanwezig was (applaus). De voorz. vroeg daarna, of de ge meente en polderbesturen bereid zijn, de voorstellen van Ged. St. te verdedigen in hun vergaderingen (applaus). De voorz. beloofde daarna, namens Ged. St., alles in het werk te stellen, om Noord-Beveland uit zijn isolement te verlossen. De grootste stoot moet ech ter va nhet eiland zelf komen. De heer Van Dis te Kolijnsplaat sprak er over, wat te doen, als de tollen over al vrij moeten zijn. De heer Van Bommel van Vloten ant woordde hierop, dat, wanneer de brug tolvrij gemaakt zou worden, er plm. f 50,000 per jaar minder inkomsten zou den zijn. Deze mindere ontvangst, zou dan ten laste komen aan de provincie en de gemeenten en polders van Noord- Beveland. Reeds in een vorige verga dering is uiteengezet, dat dit een voor deel voor het eiland zou zijn, want de gemeenschap van de streek brengt deze f 50,000 op aan tolheffing,. Daar de pro vincie en het eiland beiden voor de helft van de kosten staan, beteekent dit, dat Noord-Beveland f 25000 voor uit, en de provincie f 25000 achteruit zou gaan. De voorz. vroeg daarna, of de polder besturen mee zullen werken nu de ver hoogde aansprakelijkheid er is (applaus). De heer Van Dis te Kolijnsplaat vroeg om zooveel mogelijk het werk te laten uitvoeren door werkkrachten uit Noord- Beveland. Van Leeuwen antwoordde hierop, dat daar zooveel mogelijk rekening mee gehouden wordti. Reeds thans werken personen van het eiland afkomstig aan de voorbereiding der plannen. Bij den bouw zullen zooveel mogelijk werkloo- zen uit Noord-Beveland te werk gesteld worden. De heer Zuijdweg van Kats vroeg, wat er zal gebeuren, als de polders über haupt niet meewerken. De1 voorz. antwoordt hierop, dat zoo WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister Londen 9.20% 9.24 Berlijn 75.75 75.75 Parijs 8.78% 8.80 Brussel 31.60 31.75 p Zwitserland 43.45 43.40 "Kopenhagen 41.10 41.25 Stockholm 47.50 47.65 Oslo 46.30 46.50 New York 1.88% 1.88% Prolongatie 2% 3 Part. disconto 2% 2%-% Daggeld 1 1 Registerm,arken 39 40% Crediet Sperrmarken 15% 15% Effecten Sperrmarken 14 14% Reismarken 51 %T 54 Bankpapier 38% 40% ex één polder of één gemeente zich te rugtrekt, Ged. St. zich dan onherroepe lijk zullen terugtrekken; de brug komt er dan niet. De heer Bom van Kolijnsplaat dacht evenwel, dat de polders wel mee zul len werken. De bewoners van het eiland verkeeren nl. in de meening, dat de brug er komt. Daarom zal men er ook aan meehelpen. Ir. Van Leeuwen toonde daarna een teekening van de brug, welke de rondie door de zaal doet. Het is een brug met in het midden een beweegbaar gedeelte. De voorz. vroeg daarna aandacht voor art. 9 der statuten. In dat art.'kel staat te lezen, dat het bestuur der vereeniging bestaat uit 4 le den, waarbij 2 benoemd worden door Ged. Staten, één wordt gekozen door de gezamenlijke vertegenwoordigers der gemeenten en één door de vertegenwoor digers van polders- en waterschapsbe sturen. De Voorz. stelde voor, dat de burge meester van Kortgene, als vertegen woordiger der gemeenten zal op'redcn en de voorzitter van den polder Oud- en Nieuw Noord-Beveland, de grootste pol der van het e land, voor de gezamelijke polders. De heer P. Zuijdweg is voor zitter van genoemde polders. De voorstellen werden na een opmer king van den heer Versprille, die door den heer Van Bommel van Vloten werd weerlegd, met applaus aangenomen. De Voorz. sprak den wensch uit, dat de besluiten van de gemeenteraden en polderbesturen voor 17 Oct. a.s. in het bezit van Ged. Staten zullen zijn opda! ze in de najaarszitting behandeld kun nen worden. De heer Yan Bommel van Vloten vroeg, of het gewenscht zou zijn, dat 't college uit Ged, Staten de polderverga deringen bijwoonde. De heer Van der Heyde te Wissen- kerke achtte dit wel noodig, daar er on der de ingelanden van de polders rond Wissenkerke zwakke broeders zijn. De heer Th. Wolse te Kortgene sloot zich aan bij die woorden, want ook de polders rond Kortgene vertoonen in dit opzicht zwakke plekken. De poldervergaderingen zullen Maan dag a.s, plaats hebben, waarop de ver tegenwoordigers van Ged. Staten aan wezig zullen zijn. De Voorz. heeft met het grootste ge noegen geconstateerd, dat het enthousi asme er nog steeds is, en hoopte, da" de brug door Noord-Beveland gehoopt, en door geheel Zeeland gewenscht, er binnen afzienbaren tijd zal komen. Spr. hoopte op succes tegen Maandag, a.s. BIERVLIET. Dinsdagavond werden de verschillende vexdotingen gehouden, verbonden aan den bazaar voor de voet- balvereeniging. De eerste prijs, een rij wiel, viel op no,. 813. 't Geheele verloop van den bazaar is in alle opzichten gunstig geweest. De bruto-opbrengst bedraagt ruim f 800, zoodat de vereeniging uit de financieel moeilijkheden is, een resultaat, dat niet velen hadden durven verwachten. Beursthennometer van Woensdag. Markt Koninkl. H.V.A. - Schepen Rubber - Unilever - (Wettig Amerika Obl. Markt Suiker Tabak Philips gedeponeerd. Nieuwe aanwinsten der Openb, Leeszaal en Bibliotheek te Middelburg. Russe, Ellen. Lofzang der aarde. Szekely-Lulofs, M. H., De hongertocht. Vries, Th, de, Stiefmoeder aarde, Gervais, A., Aesculaap in China. Gulbranssen, T„ Winden waaien om de rotsen. Merritt, A., De poppen van Madame Maudilip. Rachmanowa, Alja, Fabriek van nieu we menschen, Szekely, L., Van oerwoud tot plantage. Dix, J. F. Ch., Het kweeken en verzor gen van bloembollen voor kamer, kas en tuin. Hertog, M. M. den, Ankeren in God. Hoitingh, J. H., Aanleg, beplanting en onderhoud van kleine villatuinen. Mareé, P. en B. Prinsen Geerligs, Wij vliegen. MeulenNulle, L. W. van der, Kant. Schoonderbeek, G„ Het kweeken en verzorgen van bloemen en planten in de woning. Schelven, A. van, Tusschen bommen en roovers. In de tweede commissie van de Vol kenbondsvergadering welke economi sche- en financieele kwesties behandeltt hebben gister de Deensche en Noorsche vertegenwoordigers de verwachting uitgesproken, dat een verlaging der tolmuren het gevolg zal zijn van de monetaire overeenkomst tusschen de drie mogendheden en dat andere landen het voorbeeld zullen volgen. Aan het einde van deze economische en financieele discussies hebben de de legaties van Frankrijk en Engeland een gemeenschappelijke resolutie bij het bu reau der commissie ingediend: In deze resolutie wordt gezegd dat de verklaringen van de regeeringen van Frankrijk, de Ver. Staten en Engeland van 26 Sept. jl. en de directe adhaesie- betuigingen daarop van verscheidene staten, in overeenstemming is met de aanbevelingen van de economische Volkenbondscommissie. De resolutie overweegt dat een over eenstemmende financieele politiek wel ke beoogt: le een duurzaam evenwicht te her stellen tusschen oeconomien der ver schillende landen; 2, hechter grondslagen te vormen voor de stabiliteit der oeconomische betrekkingen, en 3. de internationale handel te begun stigen, op doeltreffende wijze bij zou dragen tot de consolideering van den vrede, het herstel der internationale orde, de ontwikkeling der wereldwelvaart en de verbetering van het levenspeil der vol ken. Verder bevestigt de resolutie den al- gemeenen wensch van de Volkenbonds staten voort te gaan met de verwezen lijking dezer doelstellingen en noodigt aile Staten, zoowel de niet-Volken- bondsstaten als die welke tot den Vol kenbond behooren, uit, te dien einde hun volledige samenwerking te verlee- nen. De resolutie beveelt dringend aan de belanghebbende Staten als essenti- eele voorwaarde voor een uiteindelijk, succes aan: le. Zonder eenig verwijl een actie te organiseeren om de vastberaden en voortdurende toepassing der bovenaan gehaalde politiek te verzekeren; 2e. de buitensporige hinderpalen tot den internationalen handel en het in ternationale verkeer uit den weg te ruimen en in het bijzonder 3e. de tegenwoordige stelsels en con- tingenteeringen en deviezencontrole te verzwakken en zoo spoedig mogelijk af te schaffen. Het lijdt geen twijfel, dat deze resolu tie vandaag of morgen wordt aangeno men. Drievoudige moord. Te Réichen- bach, in het Eulergebergte, is de 25-ja- rige Egbert Brauer Dinsdagmorgen in de woning van de familie Eckert door gedrongen, Hij heeft daar, na een korte woordenwisseling, het echtpaar Eckert en hun 17-jarige dochter Hertha dood geschoten en daarna kelfmoord ge pleegd. De vader had zijn dochler den om gang met Brauer verboden. De hertogin van Kent in blijde ver wachting. Officieel wordt meege deeld, dat de hertogin van Kent alle af spraken voor de uitoefening van soci ale functies heeft afgzegd en dit najaar geen openbare functies meer zal waar nemen. Zooals reeds eerder is gemeld, mag prins Eduard, het zoontje van den her tog en de hertogin van Kent, dat 9 Oc tober 1935 geboren is, over eenige maanden een brdertje of zusje verwach ten.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2