GOESCHE COUBANTA22J2 zeeland. mm en wind. BINNENLAND. De landbouw en de gedevalueerde gulden. NUMMER 237. TWEE BLADEN. WOENSDAG 7 OCTOBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Een waarschuwing van minister Deckers. Houdt den goeden naam van onze middenstanders hoog. J. M. POLDERMAN, De invloed van de regee- ringsmaatregelen op de vleeschprijzen. Intrekking van contingenteeringen. De nieuwe verkeersregelen. t MIDDELBURG. iOES. ZUID-BEVELAND. TE 1.1. 5de niet de |laats ven? lid even I Vis- MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad -Voor Middelburg, Goes en agent schap Vliasingen 2.30, elders 2.S0 per swartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeetingen 60 ct. p. r. S-3 contr. voor beide vee! lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 sPostreken' ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten ra dankbetuighagra 1— f' regels f 2.10, elke r. m. SO ct Rsbdd „Kleine Advertentiën", tra hoogste 8 rsfds t 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. ni^ „Brieven" of „Bevragen burean dozer iBQK» rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 c«rï In enkele persorganen zijn berichten verschenen, volgens welke zich hier of daar gevallen van onredelijke prijsstijging van landbouwproducten hebben voorge daan, zulks in sfrijd met de desbetref fende wet, doordat bepaalde voor den handel bestemde voorraden van die pro ducten zouden worden vastgehouden. Wij hebben naar aanle'ding hiervan den minister van landbouw en visscherij, mr. dr. Deckers, inlichtingen gevraagd. De minister antwoordde: Ook ik heb kennis genomen van persberichten om trent onredelijke prijsverhooging. Mocht blijken, dat er landbouwers zijn, die voor den handel bestemde voorraden vasthou den, in de hoop, dat zij er straks een extra-winst op zullen behalen, dan zal ik niet nalaten ernstige maatregelen te nemen. Zoo nood'g zal ik er niet voor terug schrikken het bedrijf van dengeen, wien de gemeenschapszin zoo zeer ontbreekt, uit te sluiten van den steun, die het krachtens de landbouwcrisiswet wordt geboden. Ik heb echter alle vertrouwen, dat dergelijke maatregelen achterwege kun nen blijven. Onze boeren Bewezen meer malen, dat zij oog hebben voor de belan gen van hun medeburgers. Mochten er nochtans enkelen zijn, die in grof egoïs me die belangen zouden schaden, dan zal met gestrengheid tegen hen worden opgetreden. De Holl. Mij. van Landbouw ziet ernstige gevaren. Het dagelijksch bestuur der Holland- sche Maatschappij van Landbouw heeft zich in verband met den nieuw gescha pen toestand tot het Kon. Ned. Land- bouwcomité gewend. Na er op gewezen te hebben, dat van verschillende zijden op afschaffing der landbouwcrisismaat regelen wordt aangedrongen, doch door de regeering prijsstijging der voedings middelen wordt tegengegaan en van be paalde zijden 'n verdere aanpassing van lasten en loonen nu niet meer noodig wordt geacht, meent het dagelijksch be stuur er met klem op te mogen wijzen, dat de landbouw hier ernstig en eenzij dig in gevaar dreigt te komen. Allereerst wordt gewezen op de prijs stijging der voederstoffen. Inzonderheid de varkenshouderij, rundveehouderij en pluimveehouderij ondervinden hierdoor een groote verhooging der uitgaven, zoo dat een catastrophe dreigt en een even redige prijsstijging niet onredelijk doch juist redelijk zou zijn te achten. Wil de regeering, die door de crisis maatregelen hiertoe in staat is, niet aan eenige prijsstijging meewerken, dan is er geen andere weg dan de prijsstijging der voederstoffen ongedaan te maken, het geen de regeering eveneens in de hand heeft. Gewezen wordt op de invoer-mo- nopoliewinsten en op de bestaande cri sis-heffing op varkensvleesch.*) Voorts wordt de aandacht van het Kon. Ned. Landbouw-comité gevestigd op het feit, dat reeds thans blijkt, dat bij de landbouwwerktuigen, kunstmest stoffen, enz. een niet onbelangrijke prijs stijging intreedt, welke ook weder de productiekosten verhoogen, zoodat het noodzakelijk is de richtprijzen bij de veehouderij, doch ook bij den akkerbouw te gaan herzien. Een verhooging van prijzen kan toch moeilijk onredelijk wor- den geacht indien zij alleen maar ver band houdt met het duurder worden van grondstoffenprijzen en het betreffende bedrijf zelf nog niet winstgevend is. Voorts wijst het bestuur op het feit, dat het peil der lasten nog steeds stamt uit de jaren met tweemaal zoo hooge en hoogere prijzen en tallooze bedrijven daaronder nog gebukt gaan, zoodat aan passing aan die zijde ook bij eenige prijs stijging allerminst overbodig moet wor den geacht en indien hierin niets wordt gedaan, dat dan alleen een flinke prijs verhooging den landbouw uit de crisis omstandigheden kan vrijmaken. Het bestuur geeft ernstig in overwe ging een kleine commissie in te stellen, die de tallooze vragen, welke in den eerstkomenden tijd een snelle oplossing zullen vragen, direct in studie neemt. Deze is inmiddels reeds buiten wer king gesteld. De meening van „Landbouw en Maatschappij". De voorzitter en de secretaris van den nationalen bond „Landbouw en Maatschappij", hebben het volgende on der de aandacht van den Ministerraad gebracht: De ontreddering van het economisch leven hier te lande is naar hunne mee ning, behalve van internationale oorza ken, voor een belangrijk deel het ge volg van de te lage prijzen der land bouwproducten in verhouding tot de door het stedelijk loon- en prijspeil be paalde te hooge kosten van het leven. In verband met het voorgaande willen ondergeteekenden er op wijzen, dat zij tot dusver op het standpunt stonden bij het aanvaarden van het bewind ook in genomen door het huidige kabinet n.l. dat de prijzen der landbouwproducten en de kosten van het leven elkaar dien den te ontmoeten op het voor-oorlog- sche peil. De prijzen der landbouwpro ducten zouden dan moeten stijgen van plm. 70, waarop zij in het afgeloopen jaar stonden, tot 100. En de loonen in hun ruimste beteekenis zouden zoover moeten dalen,' dat, niettegen staande de stijging van de groothandels- prijzen der landbouwproducten, de kos ten van het leven van 135 daalden tot 100. Door de toegenomen productiviteit van den arbeid, zouden de loonen en salarissen niet tot 100 behoeven te da len, maar er belangrijk boven kunnen blijven. Zij zouden, zoo namen onderge teekenden aan, 20 hooger kunnen zijn dan vóór den oorlog. Het is deze aanpassing, welke naar de meening van ondergeteekenden aan alle groepen zooveel mogelijk recht zou laten wedervaren en waarmede men zu kunnen bereiken, wat nationaal op het punt der aanpassing te bereiken is. Men zou krijgen een opleving van het geheele economische leven. Wel zouden de geldloonen dalen, doch de kosten van het leven eveneens. Voor de betrekke lijk laag bezoldigde loon- en salaris trekkers zou dit een voordeel, voor de betrekkelijk hoog betaalde alleen een nadeel zijn Vanwege hunne organi satie is onlangs becijferd, dat de koop kracht van het loon of salaris van hen, die thans minder- verdienen dan 162 van het vooroorlogsche bedrag, zou stij gen. Dalen zou de koopkracht van hen, wier loon of salaris thans hooger is dan 162 van voor den oorlog. Allen zou den echter profiteeren van de opleving- van het economische leven, dat een ge volg zou zijn van het herstel der juiste ioon- en prijsverhoudingen. Op grond van een en ander nu zijn ondergeteekenden van oordeel, dat van inkrimping van den „landbouwsteun eerst sprake mag zijn, nadat door de devaluatie de prijzen der landbouwpro ducten gemiddeld zijn gestegen boven 100 van het vooroorlogsche peil en dan ook nog alleen, wanneer de loonen inmiddels zijn gedaald tot 120 van voor den oorlog. Nu zal onder de huidige omstandighe den van een dergelijke loondaling wel geen sprake kunnen zijn. Staat de zaak zoo, dan zullen de prijzen der land bouwproducten zooveel boven het peil van voor den oorlog moeten stijgen als het loonpeil blijft staan boven 120 Het komt ondergeteekenden voor, dat bij de te nemen maatregelen het bo venstaande, waarvan de cijfers natuur lijk als globaal dienen te worden be schouwd, steeds in het oog behoort te worden gehouden. Ondergeteekenden meenen echter met zorg te moeten constateeren, dat in de genomen en aangekondigde maatre gelen, alsmede in de richting waarin de publieke opinie wordt geleid, de ten- denz ligt, precies in de verkeerde rich ting te gaan. Het gaat n.l. dien kant uit, dat, mede door de hoogere kosten van het leven de productiekosten der landbouwpro ducten stijgen, terwijl de prijzen worden verlaagd of gelijk worden gehouden. Men schrijft ons: Het blijkt uit de ervaring van deze week, dat verscheidene huismoeders van het standpunt uitgaan, dat iedere winkelier, die voor een artikel een hoogere prijs vraagt, daarmede schuldig staat aan onredelijke prijsverhooging. Door sommige kranten-berichten en ook redevoeringen, is deze opvatting bij het publiek de meest voorkomende gewor- electro-technicus. Erkende Goes. Philips' Service (Ingez. Med.) den, terwijl dit toch geheel met de wer kelijkheid in strijd is. Gelukkig heeft minister (Colijn zelf ook duidelijk gezegd, dat wij nu een maal niet aan alle prijsverhoogingen kunnen ontkomen,. Vervolgens staat in de circulaire van den minister van bin- nenlandsche zaken gelukkig ook duide lijk, dat elke prijsverhooging niet onre delijk kan zijn. Het is zelfs zoo, dat het tegengaan van noodzakelijke prijsver hooging, onredelijk is. Wanner er geen prijsverhooging in levensmiddelen behoeft te komen, dan kan dit alleen, doordat de regee ring de opslag verlaagt, en andere re gelingen treft als vóór 27 Sept. Laat het publiek toch goed begrijpen, dat elk ar tikel dat uit het buitenland komt, thans 20 pet. meer moet kosten in den winkel. Vervolgens, dat aile artikelen, waarvan de grondstoffen uit het buitenland ko men, zooals bv, alle textielgoederer. (katoen wordt hier niet verbouwd, wol van Hollandsche schapen is ei slechts in luttele hoeveelheid, die voor het grootste deel niet geschikt is voor een mooi artikel), toch minstens 10 pet. meer*) kosten van 27 Sept. al Het is onredelijk, om te eischen dat een gros sier of winkelier de Voorraad voor oude prijs moet afgeven. Na alle groote verliezen, welke door de aanhoudende prijsdaling zijn geleden, speciaal ook door de middenstand, is het onbillijk, te eischen, dat tegen oude prijs wordt afgegeven, want met het zelfde geld kan de voorraad dan niet meer worden aangevuld. Inderdaad zou het een slecht begin zijn van onze nieuwe economische politiek. Om den winkelier in dit opzicht recht te laten wedervaren, kan worden opge merkt. dat bv, textielgoederen door fa brikanten van stoffen, g'arens, kousen, tricotage, etc. voor ouden prijs niet meer wordt geleverd, terwijl de grossiers dit ook niet doen. Natuurlijk worden oude orders van vóór 27 Sept. wel voor ouden prijs uitgevoerd, maar daarmede is niet gebaat den winkelier, di'e vandaag zijn voorraden moet aanvullen. In dit opzicht treft geen enkelen winkelier eenig ver wijt, wanneer hij zijn verkoopsprijzen aanpast bij de nieuwe inkoopsprijs Laten wij de middenstand sparen voor onnoodige, onredelijke verwijten van achter Ben toonbank, maar met de wer kelijke toestand rekening houden. Onredelijke prijsopdrijving van bakkersolie? Naar ons werd medegedeeld door de bakkersorganisaties, is gebleken, dat tusschen de offertes van 25 Sept en 29 Sept. jl. een prijsverschil van 4 cent per kg voor alle soorten oliën bestaat, zoo dat deze met voornoemd bedrag geste gen zijn. De voorraden worden eveneens slechts tegen dezen verhoogden prijs geleverd. Protest daartegen, ingediend bij de betrokken handelaren, vermocht tot dusverre geen uitwerking te hebben, wes halve de ten deze samenwerkende bak kersorganisaties zich telegrafisch tot de commissie uit den ministerraad tegen de prijsopdrijving hebben gewend, met het verzoek na te willen gaan of in dit geval niet van ongerechtvaardigde prijs verhooging moet worden gesproken eri zoo ja, daartegen stelling te willen ne men. De Nederlandsche Slagershond te Utrecht deelt mede: Het besluit van den minister van landbouw en visscherij om de heffing op varkensvleesch buiten werking te stellen, is door de besturen van den Nederlandschen Slagershond en Dit cijfer lijkt ons voor een gemid delde veel te hoog. In vele gevallen hoeft een verhooging van den grond- sloffenprijs met 20 pet., den prijs van 't eindproduct nog niet met 5 pet. te ver hoogen. den R. K. Hanzebond van SLagerspa- troons mat groote ingenomenheid be groet en deze besturen spreken de ver wachting uit, dat de minister op dezen weg verdere stappen zal doen en ook de heffing op rundvleesch, die 10 pet. van de waarde van het rund bedraagt, zal intrekken, alsmede tot verlaging van de cris'sheffing op gesmolten vet (bedra gende 40 ct. per kg) zal mogen besluiten. De slagers hebben in het algemeen 't advies der bondsbesturen opgevolgd om ondanks de stijging der vee- en varkens- prijzen, rustig de houding van de regee- r'ng af te wachten. Het heeft den sla gers geld gekost, maar nu heeft de re geering de helpende hand toegestoken. De intrekking der crisiswetten op var kensvleesch, zijnde 6 cent per kg, is ech ter ternauwernood voldoende om de in getreden prijsverhooging der varkens te compenseeren en de slagers, die vleesch en reuzel v,an de baconfabriek betrek ken, moesten ook daar duurder inkoo- pen. De nog steeds op verhoogd peil blij vende markt voor rundvee en de verder stijgende groothandelsprijzen voor rund- vet, nopen den slagers tot prijsverhoo ging te besluiten, tenzij ook hier de re geering spoedig verlichting brengt. Wijl de slachting van varkens voor de ze week meest op Maandag en Dinsdag is geschied, hebben de slagersbonden de regeering verzocht, de opschorting der crisisheffing v,an terugwerkende kracht te doen zijn, nl Van Maandag 5 Oct. af Men deelt ons van officieele zijde me de, dat thans ook de contingenteeringen van meubelen, van hout en van wollen en halfwollen dekens zullen worden in getrokken, DE INTREKKING VAN DE HEFFING OP VARKENSVLEESCH. Verzocht wordt mede te deelen, dat de intrekking van de heffing op var kensvleesch reeds heden Woensdag 7 October zal ingaan. Wij maken er onze lezers op attent, dat het gewijzigde motor- en rijwielre glement nog niet in werking 's gereden. De tot dusver bestaande voorschriften blijven dus geldig. Vermoedelijk zullen de nieuwe over enkele weken in werking treden, met dien verstande dan echter, dat de bepa ling omtrent een rood lampje op het achterspatbord van rijwielen pas op 1 Jan. 1938 van kracht wordt. DE BELGISCHE GEZANT GAAT NAAR ROME. De Belgische gezant te Den Haag, de hr. Ch. Maskens, is naar verluidt, be noemd tot Belgisch ambassadeur te Rome. MISBRUIK VAN MACHTSBEVOEGDHEID? Het Tweede Kamerlid Sneevliet heeft aan de ministers van justitie en van brn- nenlandsche zaken de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de commissaris van politie te Hilversum, kennis dragende van het houden op Zondag 27 September 1936 van een bijeenkomst door de ver eeniging voor socialistische ontwikkeling aldaar, inlichtingen liet vragen over in houd en strekking van de novelle „De Beul" van Per Lagerkwist om vervolgens de in die bijeenkomst te houden voor dracht over dat boek te verbieden? 2. Is het juist, dat nog een poging 's aangewend om deze beslissing ongedaan te maken, waarbij duidelijk is te kennen gegeven, dat het niet om een tooneeluit- voering ging, zonder dat wijziging in de afwijzende beslissing werd verkregen 3. Is het juist, dat op Zondag 27 Sep tember 1936 evenmin de gelegenheid ge geven werd om de bespreking van bo vengenoemde novelle door den voor deze taak aanwezigen kunstenaar te vervangen door declamatie uit het boek „Des keizers koelies" van Th. Plivier? 4. Is het eveneens juist, dat tenslotte telefonisch van den commissaris van po litie het bericht inkwam, dat, zelfs voor het voordragen uit Shakespeare's „De koopman van Venetië" of „Julius Ceasar" de voorwaarde gesteld werd, dat het boek, waaruit voorgedragen zou worden, eerst op het bureau moest worden_ ge bracht? 5. Indien de voorgaande vragen be vestigend moeten worden beantwoord, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat van willekeurige bemoeilijking en misbruik van machtsbevoegdheid in deze zaak gesproken moet worden en zijn zij dan bereid te bevorderen, da' hem, die voor dit optreden verantwoor delijk is, daarop wordt gewezen? Middelburg, 7-X-'36. Dinsdag: hoogste luchttemperatuur 10.8 °C (52 °F); laagste 6.2 °C (43 °F). Heden 9 h: 7.6 °C; 12 h: 11.1 CC. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.4 mm te Aberdeen; laagste 749.9 mm te Mar seille. Verwachting tot morgenavond! Zwakke tot matige wind uit N. richtin gen, gedeeltelijk bewolkt, weinig oi geen neerslag, iets zachter. Zon op: 6 h 12; onder: 17 h 23. Licht op: 17 h 53. Maan op: 22 h 26; onder: 13 h 57. L.K. 7 Oct. Hoog- en Laagwater te Vüssingeni October. Hoogwater. Laagwater. Wo. 7 5.43 18.20 12.19 Do. 8 6.50 19.41 0.48 13.22 Vr. 9 8.20 21.14 2.08 14.55 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges October. Hoogwater. Laagwater. Wo. 7 7.31 19.58 0.57 13.22 Do. 8 8.28 21.10 1.55 14.23 Vr. 9 9.51 22.38 3.13 15.51 Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) Wiener Sangerknaben, Het beroemde Weensche jongenskoor, dat ook in ons land zich een groote re putatie mocht verwerven, zal in October en November ,a.s. een korte tournée door Nederland maken, waarbij o.a. een bezoek aan Middelburg wordt gebracht. - Aanrijding. In de Korte Vorststraat vond gisteren een aanrijd'ng plaats tusschen de auto v,an den hr P. T. alhier, en een paard en wagen van 3en voerman M. te 's-Heeren- hoek. De auto bekwam lichte schade. Een en ander werd onderling geregeld. i De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week f 63 opgebracht. Chr. Besturenbond. Onder leiding van den heer A. de Lange hield gisteravond de Chr. Bestu renbond met de afgevaardigden der aangesloten organisaties een druk be zochte vergadering. De voorzitter wees in zijn openings woord op de misleiding en demagogie, waaraan men zich in dezen tijd van ver schillende zijden schuldig maakt en wekte op tot rustig, positief werken naar eigen koers en beginsel. Besproken werden o.a. de gevolgen van de gewijzigde steunregeling voor werkloozen in deze omgeving en de ge volgen van de munt-depreciatie. De le den werden aangespoord direct elk ge val van onredelijke prijsverhooging ter kennis van het bestuur te brengen. De jeugdige werkloozen werden op gewekt zich voor 10 Oct. aan te melden voor de vierde kampperiode te Chaam (N. Br.) Het winterprogramma werd vastge steld. Daarop komen o.a. voor: vier cursusavonden te Goes (en zoo mogelijk te Nieuwdorp), de groote propaganda- vergadering op 18 Nov. a.s„ een jeugd- avond, enz. DE UITGEZAAIDE FRANSCHE OESTERS. YERSEKE. Gelijk men weet, zijn in het begin van dit j,aar op de Oosterschelde door de Nederlandsche regeering voor 'n bedrag van f 65000 aan Fransche oesters uitgezaaid. Eerst was een som van f 100,000 door den minister uitgetrokken maar door te laten aankoop kem men niet meer dan eerstgenoemd bedrag be steden. De uitgezaaide oesters, die door de ambtenaren der visscherijpolitie uit nemend werden bewaakt, zijn ongeloof lijk gegroeid veel meer dan de Fransche oesters die door particulieren op de i

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1