I GOESCHE COUCANT- WOLLEN ONDERMEREN WOLLEN JEKENS S. WIEIER 8 PI8I3 BINNENLAND. ZEELAND. W.9de Waarom de kosten van het levensonderhoud vermoedelijk maar weinig zullen stijgen. WEER EN WIND. NUMMER 236. TWEE BLADEN. DINSDAG 6 OCTOBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. m G. J. Paula, S.J. Wenschen van het N.V.V. PAVILJOEN WANDELPIER. CHAS DASSI, Intrekking van contin- genteeringen. Accountantsonderzoek tegen prijsopdrijving. FBMKËRU VAM MELLE GOES Lage prijzen Zie etalage MIDDELBURGSCHE COURANT JagbUd Voor Middelburg, Goes en egent- tchap Vlissingen f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel. Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. tij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschë Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1Si regels f 2.10, elke r. m. 30 et. Rubriek' „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regets, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bureau dexer rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 Verschillende landen, wier ruilmiddel in de laatste jaren gedeprecieerd is, evenals thans de gulden, zagen zich de voordeelen van deze waardedaling bin nen betrekkelijk korten tijd voor een belangrijk deel ontgaan door onge- wenschte prijsstijging in 't binnenland. In verband heirmede heeft het A.N.P. aan een terzake deskundige inlichtingen en gegevens verzocht met betrekking tot het toekomstig prijsverloop in ons land, speciaal ten aanzien van de kosten van het levensonderhoud. Hoewel de tostand nog te weinig ge consolideerd is om met eenige kans van slagen het toekomstige prijsverloop te kunnen schetsen, zal toch wel moeten worden aangenomen, dat op verschil lend terrein eenige prijsstijging zal op treden, vooral met betrekking tot arti kelen, welke als zoodanig of als grond stoffen uit het buitenland geïmporteerd worden. Anderzijds kan, met inachtne ming van de maatregelen, welke de re geering terstond na het loslaten van den gouden standaard heeft genomen, wor den verwacht, dat de kosten van het le vensonderhoud niet belangrijk door wij zigingen in het prijspeil zullen worden getroffen. Immers de prijzen van vrijwel alle voedingsmiddelen worden van over heidswege door de verschillende land bouwcrisismaatregelen beïnvloed. De overheid heeft het derhalve in de hand door wijziging van heffingen en- toesla gen stijging van de prijzen dier artikelen te remmen. Reeds is bekend gemaakt, dat ten aanzien van tarwe zoodanige maatrege len zijn getroffen, dat zekerheid bestaat, dat de bloemprijs en dus de prijs van T brood, niet beïnvloed wordt door de monetaire maatregelen. De heffing op de voornaamste zetmeelen zal evenveel worden verlaagd als de wereldmarkt prijs gestegen is. Hetzelfde geldt ten aanzien van de crisisheffing op suiker. De prijs van de consumptiemelk zal niet stijgen. De restituties bij uitvoer van kaas en van eieren zijn verlaagd. Deze restituties beoogden verhooging van het binnenlandsche prijspeil voor genoemde artikelen. Vermindering dier restituties houdt dus stijging van de prijzen tegen. Voor een verhooging van dia prijzen van het rundvlees ch bestaat geen aan leiding, althans met, zoolang nog geen vee ter markt komt, dat voor een be langrijk deel met het duurder geworden buitenlandsch voeder is gemest. Er werken thans maatregeden ten einde de prijzen van de varkens, welke nog steeds op een te laag peil stonden, te verhoogen. Er worden n.l. geregeld zware varkens uit de markt genomen, om de prijzen te slimuleeren, Zoo noodig kan hiermede ieder oogenblik worden opgehouden. Een onredelijke istijging van de prijzen van het varkensvleesch behoeft derhalve niet te worden ge vreesd, In de nieuwe monetaire situatie is geen aanleiding te zien tot v.erhooging van de vischprijzen. Met terugwerkende kracht van Maan dag 28 September af is de heffing op boter verlaagd van f 0,85 tot f 0,75 per kg- De toeslag bij export van aardappelen is vervallen, zoodat de aardappelprijs ongeveer op het zelfde peil blijft als voor het in werking treden der monetaire maatregelen. Wanneer rekening wordt gehouden met de groote hoeveelheden groenten, die in den laatsten. tijd zijn „doorge draaid" kan met reden worden ver wacht, dat geen verhooging van de prij zen der groenten zal optreden. Wellicht zal de te vernietigen hoeveelheid klei ner worden. Uit bovenstaande opsomming blijkt, dat de uitgaven voor voeding vrijwel post voor post 'tegen Verhooging zijn veilig gesteld Wat het overige budget betreft, zijn in de eerste plaats maatregelen te ver wachten, welke stijging van den belang rijke post huren zullen tegengaan. Dc prijzen van g'as- en electriciteit worden grootendeels door gemeente- of provinciale besturen bepaald, op wier medewerking tot het voorkomen van prijsstijging uiteraard kan worden ge rekend. Van de zijde van den brandstoffenhan- del is voorts bekend gemaakt, dat de Wie meester is over zich zelf, is bij zich zelve thuis en leeft van binnen uit. brandstoffen tegen normale winterprij- zen zullen worden verkocht. De overige posten van het budget zijn grootendeels van het binnenlandsch prijspeil in zijn geheel afhankelijk, zoo dus de reeds besproken kosten niet van beteekenis verhoogd zullen worden, be hoeven ook deze uitgaven geen stijging- te vertoonen. Iets anders is de toe stand wellicht bij de kosten van klee ding en schoeisel, waarvan de grond stoffen voor een belangrijk deel van buitenlandsche herkomst zijn Doch zelfs voor deze artikelen is de maximaal te verwachten prijsstijging niet hooger te stellen dan nog niet een procent van het geheele budget. De toekomstige ontwikkeling van het binnenlandsche prijspeil, waarop het waakzame oog der regeering bij voort during gericht is, kan dus in volle ge rustheid worden tegemoetgezien, Gistermiddag vergaderden te Amster dam de hoofdbesturen van de bij het N. V. V. aangesloten organisaties in een bijzondere bijeenkomst, belegd ter be spreking van den toestand, ontstaan door de gewijzigde monetaire politiek der-regering als gevolg van het loslaten van den gouden standaard. De vergade ring kwam tot de volgende conclusies: le. Nu de waardevermindering van den gulden een feit is geworden, is het le meer noodzakelijk, dat met de poli tiek van de eenzijdige aanpassing voor al door loonsverlagingen wordt gebro ken. 2e. In het belang van het bedrijfsleven dient de waarde van den gulden zooveel mogelijk aan te sluiten bij de valuta van andere toonaangevende landen, hetgeen ook bevorderlijk kan zijn om tot inter nationale stabilisatie van de munt te komen. 3e. Er dient een regeling' te worden getroffen tusschen den staat en de Ne derlandsche bank, waardoor de waar- de-vermeerdering van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank aan den staat ten goede komt. 4e. Een zeer belangrijk deel daarvan zal dienen te worden aangewend: a. ter opheffing van de directe nadee- lige gevolgen voor de werkloozen, voortvloeiende uit de te verwachten prijsstijging, en voor ^ndere voorzienin gen ten behoeve van' de minst draag- krachtigen en b, ten behoeve van de verdere uitvoe ring van groote en nuttige werken ter bestrijding van de werkloosheid. 5e. De uitkeeringen aan de werkloo zen en de loonen van de arbeiders bij de werkverschaffingen dienen te worden verhoogd. Daarenboven zullen op ruime re schaal goedkoope levensmidelen, als mede kleeding, schoeisel en dekking be schikbaar gesteld worden. 6e. Het wetsontwerp inzake de her berekening van de pensioenen dient te worden ingetrokken, terwijl de zeer on langs ingevoerde verlaging van de pen sioenen voor het spoorwegpersoneel on gedaan dient te worden gemaakt. 7e. Het is redelijk, dat, mede in ver band met de sterk gedaalde loonen, waardoor de koopkracht reeds te zeer is aangetast, tijdelijk namelijk zoolang de waarschijnlijkheid van prijsstijging aanwezig is regelingen getroffen wor den, waardoor het mogelijk wordt, door middel van een snel toegepaste loon- compensatie prijsverhooging te achter halen. Los hiervan zal het streven van de vakbonden er op gericht dienen te blij ven het levenspeil van hand- en hoofd arbeiders omhoog te brengen, zoodra zij' daarvoor de voorwaarden aanwezig ach ten. Voorts werd een resolutie inzake de noodzakelijkheid van verhooging van den leerplichtigen leeftijd aangenomen, waar in de hoofdbesturen vergadering haar instemming uitspreekt met het initiatief voorstel van de sociaal-democratische Tweede Kamerfractie, strekkende om te komen tot verlenging van de leerplicht met een jaar en zich tot regeering en parlement richt met het dringende ver zoek, wel te willen worden bevorderen, datl binnen den kortst mogelijken tijd de leerplicht zal worden verlengd tot het 14e jaar, waardoor 1500 a 2000 on derwijzers werk zouden krijgen en meer dan 50,000 leerlingen der lagere scholen een jaar langer op school zullen blijven. Tenslotte nam de vergadering een re solutie aan, waarin o.m. zij als haar meening uitspreekt, dat de afschaffing Hoorde U reeds den vioolvirtuoos? (Ingez. Med.) van den huurtoeslag door de gewijzigde monetaire omstandigheden nog minder dan voorheen mogelijk is; waarom zij, er bij de regeering met den meeslen nadruk op aandringt, de huurioeslagre- geling van voor 13 Septemeber 1936 te handhaven. Naar wij vernemen, zullen dezer da gen worden ingetrokken de contingen- teeringen van zoolleder, tuig- en zadel leer, drijfriemen en technisch leder. In verband met de getroffen monetaire maatregelen kan de opheffing van eeni ge andere contingenteeringsmaatregelen spoedig verwacht worden. Tevens zal de toepassing van de contingenteerings maatregelen in het algemeen soepeler worden, teneinde prijsopdrijving van de gecontingenteerde goederen te voorko men. Ten aanzien van de aanhangige contingenteeringsaanvragen zal de re geering voorloopig een afwachiende Hou ding aannemen. Uit klachten van den detailhandel is gebleken, dat verschillende industrieele ondernemingen, groothandelaren en im porteurs, zonder voorafgaand overleg met het departement van handel, nij verheid en scheepvaart tot verhooging van den prijs van hunne artikelen zijn overgegaan. Dit heeft den minister aanleiding ge geven terstond bij vele bedrijven een accountantsonderzoek te doen instellen, teneinde te laten nagaan, of daarbij niet in strijd met de wet van 30 September 1936, houdende tijdelijke maatregelen lot het tegengaan van prijsopdrijving, is gehandeld. Geen verhooging van den zout- prijs.. Het bestuur der zout-conventie heeft telegrafisch aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart mede gedeeld, dat bij de gewijzigde monetaire politiek de prijzen voor consumptiezout voorloopig niet zullen worden verhoogd en over een lange periode zullen wor den gehandhaafd, tenzij loonen, grond en hulpstoffen belangrijk in prijs moch ten stijgen. Van dit besluit zijn gelijk tijdig de afnemers der zout-conventie in kennis gesteld. Waarom de papierprijs werd verhoogd- De besturen van de vereeniging van Nederlandsche papierfabrikanten en van den Nederlandschen papierbona hebben een verklaring gegeven van de redenen, welke hen hebben geleid tot het verhoogen van de prijzen hunner artikelen. Zij merken op, dat de stijging van de prijzen der papiergrondstoffen, welke in den loop van het jaar op de wereld markten heeft plaats gevonden en 20 a 30 bedroeg, aanleiding is geweest, voordat van het verlaten van den gouden standaard sprake was, de prij zen van het papier te herzien met in gang van 25 September. Na de bekendmaking dezer verhoo ging kwam het besluit der regeering om den gouduitvoer stop te zetten. Tenge volge van de daardoor ontstane mone taire onzekerheid moeten de fabrikan ten voor hun grondstoffen, in guldens uitgedrukt, thans circa 25 procent meer betalen. Hetzelfde geldt voor de gros siers met betrekking tot de in te voe ren papieren. Een en ander leidde er toe om in onderling overleg tusschen beide groepen de prijswijziging van 25 September aan te vullen naar aanleiding van de depreciatie van den gulden. Overigens is de ingestelde verhooging zoo matig, dat deze in de dagelijksche consumptie ternauwernood merkbaar zal zijn (100 enveloppen zulle nbv. 1 a 1 y. cent meer kosten). Tenslotte wijzen de beide vereenigingen er op dat de ver hooging der papierprijzen in dit geval dus niet als ongemotiveerde prijsopdrij ving beschouwd mag worden. (Ingez, Med.) DE SPELLINGSKWESTIE. De „Vereeniging tot vereenvoudiging van onze Spelling" heeft zich met een adres tot den ministerraad gewend, waarin intrekking wordt verzocht van het koninklijk besluit van 18 Juli 1936 nopens de spelling (bevattende de be palingen van minister Slotemaker). De vereeniging is van meening, dat, tengevolge van dat besluit, de eenheid van spelling, die sedert 1 September 1934 in de school bestaat, weer wordt verbroken en dat daardoor ook in de maatschappij, waar ieder verlangt naar rust op spellinggebied, de verwarring weder in ernstige mate zal toenemen. VLOOTUITBREIDING KON. NED. STOOMBOOT MIJ, Naar wij vernemen heeft de Kon. Ned. Stoomboot Mij. opdracht gegeven tot den bouw van 4 motorschepen (zuster schepen van de motorschepen „Clio" en „Ino"), bestemd voor de kustvaart en wel aan de scheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes tot den bouw van 3 dezer schepen en aan de N.V. C. van der Gies- sen en Zn's Scheepswerven te Krimpen a/d IJssel tot den bouw van het 4de schip. Stork te Hengelo bouwt de mo toren. EIGENGEREIDE HUURVERLAGING DOOR ONDERSTEUNDEN. Een waarschuwing van den minister. De minister van sociale zaken deelt het volgende mede: Het is mij gebleken, dat vele onder steunde werkloozen in verband met het feit, dat hun huurbijslag met ingang van 13 September j.l. werd verlaagd, eigen machtig een door henzelf vastgestelde huur aan den huiseigenaar hebben aan geboden of betaald. Een dergelijk optreden is uiteraard volkomen onjuist. De tusschen verhuurder en huurder overeengekomen huur dient betaald te worden. Zij, die hiermede in gebreke blijven, stellen zich bloot aan alle wettelijke ge volgen, daaraan verbonden. Ned. Bijbelgenootschap, Maandag vergaderde onder leiding van ds. Van der Most van Spijk uit Kortgene te Goes de Prov. commissie Zeeland van het Ned. Bijbelgenootschap met de afgevaardigden der afdeelingen, terwijl mede aanwezig was ds. D. E. Boeke, secr. binnenland van het N. B. G. De voorzitter herdacht het overleden lid der P. C-, ds. G. van Dis te Zaafn- slag, die veel voor het N. B. G. in Zee land deed. In de plaats van den heer A. de Lange die wegens drukke werkzaamheden als zoodanig moest bedanken, werd tot secretaris gekozen ds. J. E. Visser te Domburg. In de plaats van wijlen ds. Van Dis werd tot lid der P. C. gekozen ds. E. Raams te Hoek. Medegedeeld werd dat sedert de vo rige vergadering op Walcheren niet minder dan vijf nieuwe afdeelingen zijn opgericht, n.l. Arnemuiden e.o., Seroos- kerke «lo., Koudekerke, Zoutelande e. o., en Souburg met Ritthem. Ook in andere deelen der provincie zal de oprichting van nieuwe en de splitsing van bestaande afdeelingen ter hand worden genomen. Daardoor toch kan het werk van het N.B.G. intensiever plaats hebben en kunnen de besturen het arbeidsterrein beter overzien. Zoo zal in een spoedig te houden ver gadering worden getracht een afdeeling Bruinisse e.o. op te richten. De bestaan de afd. Oostelijk Zuid-Beveland zal wor den gesplitst in drie afdeelingen. Nader Middelburg, 6-X-'36. Maandag: hoog ste lucht temperatuur 14.8 °C (59 °F); laagste 5.1 °C (41 °F). Heden 9 h: 6.5 °C; 12 h: 10.3 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.5 mm te Ona (Noorwegen); laagste 751.1 mm te Perpignan. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N.O. tot N wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 6 h 10; onder: 17 h 25. Licht op: 17 h 55. Maan op: 21 h 13; onder: 13 h 15. L.K. 7 October. C. Hoog- en Laagwater te Vlissingen i October. Di. 6 Wo. 7 Do. 8 Hoog- en Hoogwater. 4.48 17.19 5.43 18.20 6.50 19.41 Laagwater te October. Laagwater. 11.24 23.50 12.19 0.48 13.22 Wemeldingei Hoogwater. Laagwater. 6 6.43 19.06 0.02 12.26 7 7.31 19.58 0.57 13.22 8 8.28 21.10 1.55 14.23 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Di. Wo. Do. HBMaBaeHaBHfiB02i8'wroai& feasswaeffiSOKBi MIDDELBURG. (Ingez. Med.) zal worden overwogen de splitsing van de beide Zeeuwsch-Vlaamsche afdeelin gen en de afd. Heinkenszand. Uit alles bleek dat er ook in Zeeland wanneer er wordt gewerkt veel sym pathie wordt gevonden voor het N.B.G. In antwoord op een gestelde vraag gaf ds. Boeke de afdeelingen in over weging de jeugdvereenigingen bestu ren van Chr, scholen enz. als lid of do nateur te winnen en ze dan de gebrui kelijke korting op uitgaven van het N. B. G. toe te staan. De agenda van de e.v. vergadering Centrale Commissie Binnenland werd besproken. De wenschelijkheid werd uitgesproken dat personen als prov,, vertegenwoordigers zouden werkzaam zijn die in contact met het Hoofdbe stuur en de Prov. Commissies belange loos zich belasten met het verstrekken van zwakke afdeelingen, het oprichten van nieuwe enz. Medegedeeld werd dat de a.s. jaar vergadering zal staan in het teeken van de herdenking van het 300-jarig bestaan der Statenvertaling. Het onlangs uitgegeven maandblad van het N.B.G. zal op ruime schaal on der de redacties van kerkelijke e.a. bla den worden verspreid. Ook zijn ver schillende folders in voorbereiding. Uitvoerige besprekingen werden ge houden over de Bijbelverspreiding in de ziekenhuizen van allerlei richting, in militaire tehuizen, Chr. en Openbare leeszalen, enz,. Tot afgevaardigde naar de e.v. cen trale Commissie Binnenland werd be noemd ds. Van der Vis, te Goes. De voorzftter en ds. Boeke wekten de afdeelingen krachtig op in den a.s. win-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1