De burgeroorlog ZEELAND. 4EURS- EM WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. G3ES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. BELGIE. DUITSCHLAND. ENGELAND. Relletjes te Londen. DANTZIG. FRANKRIJK. Verlaging van invoerrechten. SPANJE. ITALIË. Ook Italië devalueert. CUBA. PALESTINA. Naar het einde van den opstand? AMSTERDAM, 5 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 9594% Amsterdam 1934-4% 99%99% 's Gravenhage 1929-4% 100%100 Rotterdam 1926-1930-4% 96%—97 Zeeuws*. Hyp„ B-4% 91 Cities Service Cy. P. 1958 5 57%59 A Amsterd. Bank 144%143% C Rott. Bankver. 129130 A Twentsche Bank 100105 A Pref. Jurggens A 112%115 A Ned. Gist- en Spiritusf. 430%440 A De Schelde N.B. ^0%41% C Am. Smelt en Ref. 63%64% C Stand. Brands 12%12% ex div C North Am. Cy. 24%—24% EEN AFSCHEID. Had mevrouw A. WasOsinga reeds afscheid genomen als directrice van de Nutsbewaarschool te Vlissingen, Za terdag jl. deed zij dit van den Cursus tot opleiding van Fröbel-Onderwijzeres- sen in Zeeland. Men had daarvoor in de Nutsbewaarschool een reünie belegd van leerlingen en oud-leerlingen van den cursus. Er was zeker alle aanleiding voor een huldiging, want mevrouw Was heeft dit opleidingsinstituut 12 jaar ge leid en vele leerkrachten hebben hun vorming aan haar te danken. Uit alle deelen der provincie waren de bewaarschool-onderwijzeressen, van wie verschillende reeds aan het hoofd van 'n school staan opgekomen, om af scheid te nemen van haar onderwijzeres, die helaas door gezondheidstoestand genoodzaakt was af te treden. De bij eenkomst stond onder leiding van mej. N. Wessels uit Goes, die het woord gaf aan mej. M. Lems uit lerseke. Deze sprak woorden van grooten dank na mens alle oud-cursisten en cursisten en gaf de verzekering, dat allen de liefde voer het vak en de kinderen, die me- vrauw Was als een Olympisch vuur in haar harten ontstoken heeft, branden de zullen houden en over zullen dra- gen. Mej, N. van Beveren uit Vlissingen voerde het woord namens de leerlin gen van den huidigen A en B-cursus, niet alieen sprak zij woorden van dank tot mevrouw Was, maar ook tot den heer D, C. Was, die als laaraar aan den cursus heeft gearbeid. Mej. Vreeke uit Domburg heelt ten siotte namens allen de scheidende directrice een mooie leeslamp en een. tinnen vaas met roode anjers aangeboden. Men bleef nog eenigen tijd bijeen en onder gebruik van de thee werden spel, voordrachten en zang te beste gegeven. Mevrouw Was heeft ontroerd voor alles dank gebracht. Mej. N, Wessels uit Goes zal voor- loopig den cursus voortzetten. Aanrijding.. Zaterdag had op den hoek van de Vlasmarkt en de Beddewijkstraat een aanrijding plaats tuuschen twee wielrijd- sters. Een 33-jarige juffrouw kwam daarbij te vallen, omdat een meisje van 11 tot 12 jaar links zou hebben gereden. De juffrouw brak een enkel en is eerst naar het Gasthuis, doch later naar huis vervoerd. De Commissaris van politie verzoekt hen, die inlichtingen over dit voorval kunnen geven, daarvan kennis te ge ven aan het bureau van politie. Aangehouden. De politie hield een man aan, die nog wat met de justitie te vereffenen had en stelde hem daartoe in de gelegenheid. Bloemen voor de Prinses. Zooals indertijd gemeld hield O. L. School B (Beestenmarkt] op Zaterdag 12 September een bloemententoonstelling. Daar deze datum juist samenviel met het verlovingsfeest van Prinses Juliana en Prins Bernhard, besloot men aan het paar een bloems'uk te doen toekomen. Dezer dagen ontving de school daarvoor een hartelijke dankbetuiging van Prin ses Juliana. Een goed voorbeeld. Buurtvereeniging Bouwplan 3 besloot f 75 beschikbaar te stellen voor de door de Oranjevereeniging te organiseeren feesten bij het huwelijk van Prinses Ju liana, Dit is beduidend meer dan het minimum van 25 pet. waarop van de zijde der Oranjevereeniging aangedron gen werd. ARNEMUIDEN. In de vacature, ont staan wegens vertrek naar elders van den voorzitter van de vereeniging „Het Groene Kruis", den heer J. J. den Doe seiaar, is gekozen de secretaris de heer J. J. Huijssen, terwijl tot secretaris be noemd werd de heer J. P. Israël. BIGGEKERKE. In den ouderdom van 83 jaar is alhier Zaterdagmiddag plot seling overleden de heer P. Dekker, die de gemeenfe heeft ged'end als Raadslid van 1904 tot 1931, als wethouder van 1914 tot 1931 en als lid en voorzitter A Born. Sum. H.'M. 171%—174%. A Ned. Wol Mij. 105 A J. C. Japan Ln. 5051. A Rotterd. Lloyd 72 A S. M. Nederland 66%—65%. A Houth. Alberts 80 C Union Pac. Dr. 106—105%. C Int. Nickel Cy. 48%48% ee div. Ned. 1000-4 100%—100. O. Indië 34 1000-4 100-99%-%. Duitschl. '30 1000-5% 21%—21%-% Engeland 1960-90 4 89%—91-90%. A Koloniale Bnk. 67%—68-69%. A N.I. Hbk. 1000 126%—128%-32. C Ned. H. M. 1000 172—175. A v. Berkels Pat. 42%—42%-41. C Calvé-Delft 73%—74%-%. A C. Suiker Mpij, 138 A Philips Gem. B. afg. 217%—218%-21 C Unilever 151-157-51% C Am Car en Foundry 39%40 C Anaconda Cop. 30%31%-30% C Bethlehem St. 54%55% C Kennec Copper 39%40-41 C Un. States Leather 3%—3%. C U, States St. C. 57—58%-57% A Kon. Petr. Mpij, 360%—370-65% C Contin, Oil Cy. 26—27% -26% C Phillips Petr, Comp. 33%34 C Shell Union O.C. 18%—19%-18% C Tide Water Ass. Oil 14%^-15%-% A Ned. Scheepv, U. 83-83-79% A H.V. Amsterdam 375%—383-95 A Java Cult. Mij 138-139-31 A N.I. Suiker U. 118%—<117-13. A Deli Batavia 241%243-45. C Deli Mij. 1000 289—291-84. A Senembah 267%267-64. C Baltimore en Ohio 18%20%. C Southern Pac. Cy. 34%—35%-34.%. A Southern Rlw. 17%18. A Amst. Rubb. C. 204%—210-16. A Deli-Bat. Rubb. 108—124-15. A IJessa Rubber 130141-48. A Serbadjadi S.R, 97%111-105. van het B. A. van 1914 tot 1932. In die functies heeft de overledene zich een nobel mensch getoond, die allerwege sympathie heeft verworven, i Vrijdagavond had, wederom on der groote belangstelling van ouders en genoodigden, de installatie plaats van het nieuw benoemde hoofd der school voor Chr. Volksonderwijs, alhier, den heer E. H. Iemhoff. De voorzitter van het schoolbestuur de heer P. Janse, sprak het hoofd toe, wees hem op het werk dat hem wachtte ,en verklaarde hem geïnstalleerd. Vervolgens werd het woord gevoerd door burgemeester Simonse namens 't dag. bestuur; door den heer C. Polder man, namens het bestuur der Geref. school en door den heer C. Stuij na mens het personeel van die school, ter wijl ds. Korevaar sprak als predikant der Hervormde gemeente, De heer Iem hoff dankte het bestuur voor het in hem gestelde vertrouwen, de verschillende sprekers voor hun goede wenschen en en sprak hierna de ouders toe. KOUDEKERKE. De Raadsvergade ring waarin o.a. de begrooting behan deld zal worden,' is niet zooals gemeld vastgesteld op morgenmiddag doch op Dinsdag 1 3 O c t o b e r des mid dags half twee. MELISKERKE. Zaterdagmiddag was men bij den landbouwer A. Houterman aan het 4daverhooi mennen. Plotseling brak de streng van de menladder met 't gevolg dat de paarden er van door gin gen en in de sprink terecht kwamen. De landbouwersknecht A. V. werd tusschen de paarden geslingerd. Deze gingen aan het slaan doch de knecht be hield zijn tegenwoordigheid van geest en wist spoedig uit het water te komen, zoodat hij met den schrik vrij kwam. De paarden werden ook spoedig op het droge gebracht. RAAD VAN BAARLAND. Begrooting goedgekeurd. BAARLAND. Zaterdagmiddag verga derde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester J. Ermerins. Afwezig de heer Koopman. De v o o r z. deelde mede, dat mej. E. C. van Noort door B. en W. is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.l. school. De begrooting B. A. 1937 werd goed gekeurd. De subsidie uit de gemeente kas is van 2200 op 2000 gebracht. Daarna kwam in behandeling de ge- meentebegrooting 1937. De V o o r z. verklaarde deze zonder uitkeering van het Rijk niet sluitend te kunnen maken, gezien de buitengewone uitgaven, waar voor de gemeente is geplaatst, zooals 3500 steunuitkeering, 1100 subsidie vakbonden, 2000 subsidie B. A.. Bij den post onderhoud wegen, maak te de heer D e R ij k de opmerking dat de wegen op sommige plaatsen heel slecht zijn. Ivan men niet gaan teren? Na eenige discussie werd besloten om eens een proef met een stukje van dein nieuwen weg te nemen. Mevr, S t e k e- t e eH oogvliet vroeg, of het niet mogelijk zou zijn nu de gemeente toch noodlijdend is, een grooter bedrag voor werkverschaffing aan te vragen en dan een geschikt object uit te zoeken. Niet alleen de werkloozen maar de geheele burgerij zou daarmede gebaat zijn. Spr, gaf de andere Raadsleden in overwe ging hieraan hun aandacht eens te schenken. De begrooting werd m. a. s. goedgekeurd. Van Ged. Staten was terug gekomen de algemeene politiever ordening, waarin ze graag eenige ver andering hadden; o.a. dat het verboden is dat kinderen beneden de 14 jaar koeien of schapen geleiden; verder, dat het verboden is op een rijwiel paarden te geleiden. Dit kon geen instemming verwerven bij de verschillende Raads leden. De zaak is ter nadere bestudee ring aangehouden. Horloge na 4 jaar teruggevonden, KATS, Een dezer dagen vond bij het aardappelrooien bij den landbouwer L. C. de Vos, een arbeider een zilveren hor loge. Men vermoedde dat zekere C. B, het 4 jaar geleden bij het opsteken van granen verloren had. Dit bleek juist De eigenaar C. B. heeft het nu terug. Het horloge heeft dus vier jaar onder den grond gezeten. Het was echter nog in goeden staat. Na te zijn opgewonden ging het weer normaal loopen. WISSELKOERSEN, Amsterdam, officieel. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York Prolongatie Part. disconto Daggeld Registermarken 9.34% 9,28 75.75 75% 8.90 8.90 31,95 32 43.80 43.60 41.75 41.55 48.20 48.00 47. 46.80 1.90 1.89 3% 2% 2 2 1% 1% 40% Crediet Sperrmarken 15% Effecten Sperrmarken 15% Reismarken 45 Bankpapier 42% Beursthermometer van Maandag. hKoninkl. I- H.V.A. - IRubber Amerika - Tabak - -Obl.Markt- - Philips - Schepen BRESKENS. In de openbare school vond Zaterdagavond een vergadering plaats van de Visscherij binnenvaart- school. De voorzitter de heer A. Salo- mé sprak er zijn voldoening over uit dat de opkomst zoo groot was. Hierna trad als spreker op de heer De Haan uit Vlissingen, expert op het gebied der scheepvaartinspectie. Hij vertelde en kele dingen over het onderzoek van luchtketels, dat om de 4 jaar moet plaats hebben. De directeur der Breskensche Vis scherij school de heer Termeulen, reikte daarna de diploma's uit, waarna gele genheid werd gegeven zich aan te mel den als leerling voor den volgenden cursus, die nog in October be gint. 35 nieuwë leerlingen gaven zich op waaronder vele van de oudere vis- schers. BRESKENS. Zaterdag werden op het vliegveld van de Van Melle's fabrieken demonstraties gegeven met modellen van zweefvliegtuigen, Ondanks het feit, dat opstijgende luchtstroomen, die zoo ge schikt zijn om de vliegtuigjes lang in de lucht te houden, niet aanwezig waren, is de demonstratie een succes geworden. Met bewondering werden, vooral door de jeugd, de ranke modellen op hun zweefvluchten nagestaard. De „Dubbele Arend" en een „Koolhoven", toestel van „Missets Uitgevers Mij." uit Doetin- chem, maakten verschillende rondvluch ten. Des avonds werd de propaganda voor de zweefvliegsport voortgezet met een bijeenkomst in het Jeugdgebouw. Aan de hand van lantaarnplaatjes hield de heer Glanser een interessante cause rie over de verschillende vliegtuigen van voorheen en thans. Bovendien legde hij duidelijk uit, met welke factoren de zweefvliegers rekening moeten houden. Tenslotte wekte de heer D. M. van Melle alle aanwezigen op lid te worden van de club. Spr. zei, dat begonnen zal wor den met den bouw van kleine modellen om vervolgens op te klimmen en over te gaan tot den bouw van moeilijker vliegtuigen en zoo mogelijk zelfs te trach ten een echt zweefvliegtuig te bouwen. Hopende dat velen zich zouden opgeven, opdat men spoedig onder leiding van de heeren Bourgraaf en Rademaker, aan het werk zou kunnen, sloot de heer Van Melle de vergadering. BIERVLIET. Zaterdagmiddag Werd de bazaar ten bate van de voetbalvereeni- ging in de openbare school A geopend door den voorzitter, den heer J, Antho- nisse Sr. Hij heette in het bijzonder wel kom den burgemeester en wethouder De Dobbelaere, den heer Maas, hoofd der school, en dr. Hofstee, gemeentegenees heer. Hij bracht dank aan allen, die op eenigerlei wijze de totstandkoming van den bazaar hadden gesteund, in het bij zonder aan mevr. Goedbloed en aan den heer Evers. Het doel is de groote schul denlast der vereeniging te verlichten. Spr. hoopte dat dit doel bereikt zal worden. OOSTBURG. De winkelweek schijnt een buitengewoon succes te zijn gewor den. Een bijzonder groot aantal bons moet zijn verstrekt bij aankoop van di verse artikelen. Wel is 't jammer, dat de winkelvereeniging niet meer steun ontvangt van de overige neringdoen den, deze zullen toch zeer zeker van de door de winkeliersvereeniging opgezet te reclameweek ook de vruchten ge plukt hebben. Aan het verzoek tijdens de winkelweek te vlaggen werd door anderen, dan de leden der vereeniging, zoo goed als geen gevolg gegeven. De samenwerking laat veel te wenschen over. Een zeer waardig slot van deze week vormde het concert gegeven Zondag avond door de reeds onlangs genoemde muziekgezelschappen van Watervliet (B.) en Zuidzande met dat van Oostburg Door den voorzitter der Oostburgsche „Harmonie" werden de gasten in het gewone repetitielokaal met enkele woorden hartelijk verwelkomd, waarna te half 5 op de muziektent door de Kon. Fanfaren van Watervliet de uitvoering geopend werd. Door zeer velen werd de muziek met groote aandacht gevolgd, terwijl levendig applaus het loon der uitvoerders was; ook „Veronica" van Zuidzande oogstte grooten bijval. Na de pauze was het de „Harmonie" van Oostburg, welke door het hoe lan ger hoe grooter wordende auditorium, opnieuw met de grootste aandacht werd aangehoord. De ten gehoore gebrachte stukken van alle drie der vereenigingen stonden op concourspeil. Tenslotte wer den door de drie vereenigingen tezamen een drietal populaire marschen gebla zen die den grootsten bijval mochten genieten van de dichte, uit honderden menschen bestaande massa. De voorzit ter van de „Harmonie" dankte allen voor hunne medewerking en sprak de hoop uit, dat deze uitvoering door meer zou mogen gevolgd worden. IJZENDIJKE. De winkeliers ver. „Ons Belang" alhier zal evenals vorige jaren weder een winkelweek organiseeren van 17 t/m 25 October as. GEVOLGEN VAN DE DEVALUATIE Langs de grens in het Vijfde District werken in de brei- en fricotagefabrieken te Sint Jansteen, Clinge en Koewacht honderden arbeiders en arbeidsters, waarvan ru:m 50 procent dagelijks"uit België komt. Tot heden werden deze werkkrachten in Nederlandsch geld be faald. In verband met de devaluatie dreigde er onder de Belgische werk krachten een staking uit te breken door dat zij in België wonen en nu minder franken voor hun verdiende guldens kregen. Na verschillende besprekingen hebben de patroons thans aan bedoelde Belgische arbeidskrachten een loons- verhooging verleend, varieerende van 18 tot 22 procent. Evenwel is deze verhoo ging niet van toepassing op de werk krachten uit Zeeuwsch-Vlaanderen. (Wettig Unilever Markt gedeponeerd. Jecovitol levertraan wetenschappelijk Jk de beste levertraan voor U en Uw kind. tawroL Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0.75 per flacon. (Ingez, Med.) De mijnramp heeft reeds23 dooden geëischt. Op het oogenblik telt men 23 dooden tengevolge van het ongeluk in de mijn van La Bouverie. HET „FEEST VAN DEN OOGST." Militarisme wat de klok slaat. Voor de vierde keer is gister het. oogstfeest gevierd op den Bückeberg bij Goslar, in tegenwoordigheid van een millioen personen. Te twaalf uur werd de Führer be groet met kanonschoten. De eerewacht was betrokken door afdeelingen S.A., N. S.K.Ki en Arbeidsdienst. Het feest begon met een spiegelgevecht met vliegtuigen parachutes-springers en tanks. In tegenwoordigheid van de kopstuk ken van de partij sprak Hitier vervol gens een rede uit. Hij wees op de schoon heid van Duitschland, waar een sterk gevoel van gemeenschap en eenheid heerscht. Het is onverschillig voor wat de rest van de wereld doet. Anderen kunnen elke drie weken de loonen ver- hoogen, devalueeren, weer verhoogen en nogmaals devalueeren. Duitschland weet, dat het. leven niet afhangt van economi sche speculaties, doch van werk. Daar om werkt men in de steden en op het land, in honderden fabrieken om Duitschland de grondstoffen te schen ken, welke het mist. Deze granieten rots zal blijven staan temidden van de we reld, overstroomd door de roode golf, aldus Hitier, Niet alleen te Parijs, ook te Londen hebben gisteren relletjes plaats gehad._ In het East End van de Engelsche' hoofdstad hadden de fascisten van Mos- ley een betooging georganiseerd, welke tegenbetoogingen van socialisten te voorschijn riep. De meeting verkeerde spoedig in een ontzaglijke herrie, waar bij de politie krachtig moest optreden. Negen menschen werden gewond, ver moedelijk doordat ze in het gedrang on der den voet zijn geloopen. Er zijn 84 arrestaties verricht De meeste gearresteerden moesten vandaag terecht staan. TACHTIG SOCIALISTEN GEARRESTEERD. Zaterdag en Zondag zijn te Dantzig ongeveer 80 socialisten gearresteerd. Behalve bij het socialistisch orgaan „Volksstimme" is ook een huiszoeking verricht in de kantoren van het orgaan der haven- en spoorwegarbeiders »Sig- nal". Het geheele personeel van beide organen is gearresteerd. Tot nu toe was de organisatie der haven- en spoorweg arbeiders steeds gespaard gebleven, om dat zij Poolsche arbeiders onder haar leden telt. De Fransche regeering heeft een de creet gepubliceerd, waarbij de invoer rechten op niet-gecont'ngenteerde goe deren worden verlaagd. Deze verlaging gaat in met ingang van 10 October 1396 en bedraagt 20 pet. voor grondstoffen, 17 pet. voor half-afgewerk te producten of artikelen en 15 pet. voor afgewerkte goederen. De strijd om Madrid. De meeste aandacht zal voorloopig wel blijven uitgaan naar de situatie aan het Toledofront, dat zooals het zich thans laat aanzien, het meeste gevaar voor Madrid vormt. Reeds zijn de op standelingen begonnen met een krachtig bombardement door middel van hun vliegtuigen op Madrid. Volgens hun ra diostations zou bij een dezer aanvallen een munitiefabriek zijn vernield. Onge veer 100 personen zouden daarbij ge dood zijn. De poging evenwel om 't Ma- drileensche vliegveld Getase te bombar deeren schijnt n et veel succes te heb ben opgeleverd. Op alle fronten bij Ma drid vallen de opstandelingen met groo te felheid aan. De regeeringstroepen houden echter stand. De hoofdstad zelf bereidt zich op den overval voor. Volgens een mededeeling van rad:o- Teneriffa is te Madrid een beperking van het watergebruik gelast. In den nacht mag in het geheel geen water ge bruikt worden en het reinigen van de straten met water en het sproeien van het groen is verboden. Ook het levens middelentekort zou voortdurend ster ker voelbaar worden. Op de overige fronten is weinig of geen verandering ingetreden. 10,000 soldaten uit Marokko overgebracht. Volgens een bericht uit Gibraltar zijn in de laatste 48 uur niet minder dan 10,000 soldaten uit Spaansch Marokko naar Cadiz en Algeciras gebracht. Bo vendien werden hier ongeveer 30 vlieg tuigen en een aantal batterijen zware artillerie aan land gezet. Negentig militie-manschappen gefusilleerd. De negentig militiemanschappen, die nog stand hielden in het seminarium te Toledo, hebben zich Zaterdag overgege ven, nadat de opstandelingen het se minarium in brand hadden gestoken. De militie-manschappen werden oogenblik- kelijk gefusilleerd. Een zeker aantal mannen der regeeringstroepen, die door een omsingelingsmanoeuvre in handen der opstandelingen waren gevallen, is eveneens over den kling gejaagd. De verovering van Toledo door de opstan delingen heeft den regeeringstroepen m totaal thans 2300 dooden gekost. Uit Rome wordt bericht, dat ook de Itafiaansche regeering, in navolging van de Fransche heeft besloten, tot deva luatie. Het devaluatie-percentage schijnt omstreeks 36 pet. te bedragen. Revolvergevecht in voorstad van Ha vanna. Zaterdag zijn tijdens een re volvergevecht in Santo Suarez, een voorstad van Havanna, vier mannen ge dood, onder wie een politieagent. Het gevecht ontstond tijdens een overval, die de politie ten uitvoer had gelegd op een gebouw, waar vermoed werd, dat le den van een revolutionnaire organisatie verborgen waren. Medegedeeld wordt, dat vier Arabi sche koningen en vorsten een gemeen schappelijk beroep hebben gedaan op de Arabieren in Palestina, om een einde te maken aan de .staking en de gewelds- campagne. Het zijn de heerschers van het Arabische schiereiland van lra van Yemen en van Transjordanië.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2