toirwcfcite GOESCHE COUBANT£!££ Eenige kantteekeningen bij het N.S.B.-pamflet over devaluatie. binnenland. De maatregelen in ver band met den gulden.! week en wind. NUMMER 234. DRIE BLADEN. ZATERDAG 3 OCTOBER 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG. Er zal onderscheid komen tusschen de werkloozen, die wel en die niet naar werk omzien. De richtprijs van de tarwe. De politie treedt op tegen prijsopdrijvers. De Ger. Kerken, de N.S.B. en de C.D.U. De N.I.G.M. middelburgsche courant JagbUd Voor Middelburg, Gom en agent schap Viissingen 2.30, elden 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goea 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Jngez. mededeelingen 60 ct. p. r. M conti*, voor beid» veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; BureauxLange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuiging— 14 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rdbristl JQtini Advertentiën"', ten hoogste 6 regels, 75 ct. by vooruitbetaling Adv. esaü „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co», rant" 10 ct. extra Bewy snomrners 5 cmaX, m De regeeringspersdienst deelt het vol gende mede: Een dezer dagen is, in aansluiting op hetgeen door den minister-presidenit daaromtrent in de Tweede Kamer werd verklaard, door den minister van sociale zaken bekend gemaakt, welke regeling in de plaats van den huurbijslag is ge troffen. Bij de circulaire van 31 Juli, waarin de herziening van de steunregeling, wel ke 13 Sept. jl. in werking trad, is ver vat, is, behalve de gewijzigde regeling van den huurbijslag o.m. nog opgenomen een Depaling omtrent vaststelling van standaardloonen voor arbeiders die lang durig werkloos zijn. Uit overweging, dat, tengevolge van de wijziging in de monetaire positie, eenige werkverruiming tot stand zal komen, heeft de minister van sociale zaken besloten, ook in dit laatste voor schrift wijziging aan te brengen. Deze wijziging 'komt hierop neer, dat de bepaling wordt opgeschort voor ar beiders, die uitsluitend tengevolge van gebrek aan werkgelegenheid op steun aangewezen zijn geweest, en omtrent wier bereidheid tot arbeiden geen twij fel bestaat. Immers deze hebben thans de kans om weer aan den arbeid te ko- toaen. De regeling tot vaststelling van standaardloonen zal echter van kracht blijven voor die ondersteunden, van is gebleken of moet worden aangeno men, dat hun langdurige werkloosheid moet worden toegeschreven aan de om standigheid, dat zij niet of niet voldoen de naar werk omzien. Zal dus eenerzijds het voorschrift be treffende -de standaardloonen worden opgeschort voor zoover de arbeiders be treft die weliswaar reeds geruimen tijd werkloos zijn, doch die niettemin geen prikkel tot het zoeken van werk be hoeven, anderzijds zullen de bedragen der vastgestelde standaardloonen, waar de regeling uitsluitend voor de beroeps- werkloozen en in het algemeen voor diegenen die op steun blijven leunen, zal gelden, worden verlaagd. Waar aan de regeling een ander ka rakter zal worden gegeven, heeft de minister, in afwachting van de nadere ten deze aan de gemeenten te geven voorschriften, besloten, de regeling der standaardloonen met ingang van 4 Oc tober e.k. voorloopig op te schorten, Naar aanleiding van de verschillende verzoeken, tot den minister van land bouw en visscherij gericht, om den richt prijs van tarwe, welke 9.bedraagt, te verhoogen, kan worden medegedeeld, dat hierop door den minister afwijzend is beschikt. Wel heeft de minister gemeend, in de bestaande regeling eenige wijziging te moeten aanbrengen, om eenige onjuist heden, die speciaal bij de verlaging van den richtprijs zwaar drukken, weg te nemen. De richtprijs werd toch door de telers eerst behaald voor tarwe, die omstreeks 1 Februari door hen werd afgeleverd. De tarweverbouwers ont vingen voor de tarwe, afgeleverd in den herfst, dus niet den richtprijs. De minister heeft gemeend, hierin eenige wijziging te moeten brengen door den richtprijs op een vroegeren datum te doen bereiken. Voor dit jaar is deze datum vastgesteld op 1 September. De aflevering in den aanvang is wat aantrekkelijker gesteld, wijl het van groot belang werd geacht, de aflevering door de landbouwers zonder stagnatie te doen plaats hebben. Voor latere le veringen wordt de prijs van 9.per 100 kg met 3 cent per week verhoogd. Aan de hand van deze regeling zullen de tarwe-organisaties, ieder voor eigen gewest, speciale regelingen ontwerpen. Een bijeenkomst van afgevaardigden dezer organisaties is te dien einde gis teren gehouden. De Nederlandsche vakcentrale achi te gelegener tijd aanpas sing van loonen en salarissen noodig. Het bestuur van de Nederlandsche vakcentrale vergaderde op 1 October j.l. Met belangstelling werd kennis ge nomen van de mededeeling van de re geering, dat de maatregelen ten aan zien van de huurbijslag, zoodanig zou den worden gewijzigd, dat practisch de toestand van voor 13 September voor de betrokken werkloozen blijft gehand haafd. Ten aanzien van de getroffen mo netaire maatregelen werd de verwach ting uitgesproken, dat de regeering, door krachtige toepassing van de tot stand gekomen wetten, elke onredelijke prijsverhooging van de noodzakelijke levensbehoeften, zal weten te voorko men. Daar echter als gevolg van het uit voerverbod van goud eenige prijsstijging niet zal zijn tegen te gaan, dient volgens het bestuur door de regeering tevens overwogen te worden, om in den vervol ge een correspondeerende aanpassing naar boven voor de werknemers zoo veel mogelijk te bevorderen en werd de verwachting uitgesproken, dat zeer ze ker de regeering voor haar eigen per soneel, dat reeds volledig was aange past aan het huidige levensniveau, waarbij de regeering zelfs verder was gegaan dan in redelijkheid door betrok kenen kon worden gedragen, zoo spoe dig de tendenz tot prijsverhooging zich zou manifesteeren, correspondeerende maatregelen tot "-verbetering van het loonniveau zou treffen. De positie van den middenstand. Aan den minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart is het volgende iadres gezonden; Het hoofdbestuur van den Chr. Mid denstandsbond in vergadering te Utrecht bijeen, gehoord de plaatselijke rapporten, constateert met genoegen de medewer king van den Middenstand tegen onbil lijke prijsverhooging en het tegengaan van het hamsteren, verzoekt dringend"' om er voor te zorgen dat ook van de zijde der fabrikanten en grossiers den Middenstand geen onredelijke prijsver hooging worden opgedrongen. Oud-minister Steenberghe is optimistisch. Oud-minister Steenberghe, de voor zitter van de Kamer van koophandel en fabrieken voor Tilburg en omstreken heeft gisteravond de vergadering van die Kamer geopend met een rede, Uw hart is nooit ledig: als er geen engel in woont, neemt de duivel er zijn intrek. waarin hij de jongste monetaire maatre gelen der regeering besprak. In de eerste piaats zou spr, willen aansporen tot een voor het zakenleven zoo belangrijk optimisme, een optimisme, dat in dit verband ook volkomen zake lijk gefundeerd is. Wanneer de regeering de devalutatie zoo hanteert, dat het de valuatiepercentage het verschil in kost prijs, dat ook na de toepassing van de aanpassingspolitiek tusschen on)s be drijfsleven en d,at van het buitenland s blijven bestaan, overbrugt, zal de sti- muleerende invloed hiervan zich reeds spoedig in o«s bedrijfsleven manifesiee- ren. Spr, legde den nadruk op het econo misch element, dat bij de bepaling van het devaluatiepercentage moet over- heerschen. Zoowel een te groot ,als een te klein percentage zou verkeerde ge volgen teweegbrengen. Een te klein percentage zou voor het bedrijfsleven dit funeste gevolg hebben, dat het dan niet overbrugde verschil met het internationaal kostenpe 1, als nog door een opnieuw te voeren aan passingspolitiek zou moeten worden be streden. Hoewel reeds spoedig een verbetering in de bedrijvigheid zal kunnen worden geconstateerd, zullen de beste resulta ten echter eerst na eenige maanden zich vertoonen. Dit hebben wij ook in En geland en België gezien, waar zeven a acht maanden na de devaluatie het nor maal welvaartsniveau wederom :s be reikt. Vele tegenstanders van devaluatie hebben het tegenovergestelde verkon digd, nl. dat slechts gedurende de eer ste maanden voordeelen te zien zouden zijn. Het feit, dat de aanpassing aan het internationaal kostenpeil de bedrijvig heid cumulatief stimuleert, doordai he betere rendement en/of grootere werk gelegenheid in het eene bedri'f weder om tot verbetering, in een anderen be drijfstak voert, geeft van deze werk ïg op langeren termijn de verklaring. Spr. eindigde met te constateeren, da; wij thans, zooale hij dit reeds vele ma len gezegd heeft, eindelijk de basis ge legd hebben voor een actieve welvaarKs- politiek. De politiek van prijs- en loondruk moet thans definitief worden beëindipd Het pamflet v.an de N.S.B., waarin de regeering scherp wordt aangevallen over de voorgenomen devaluatie, heeft al het noodige stof doen opwaaien. In verband met de bijzonder heftige bewoordingen van het beruchte schotschrift is het wel eens interessant de vraag te stellen hoe de N.S.B. zelf in de laatste jaren over het monetaire vraagstuk heeft gedacht. „Volk en Vaderland" geeft slechts vage en verspreide uitlatingen. Daar entegen bevat het „wetenschappelijke" maandblad van de N.S.B, „Nieuw Neder land" (Ned. Nat. Soc. Uitgeverij, Utrecht) eenige uitvoerige beschouwingen van de hand van dr. Emile Verviers, waarop nu wel eens (speciaal de aandacht mag worden gevestigd. Weliswaar zal de heer Mussert ver moedelijk niet geheel aansprakelijk wil len worden gesteld voor de opvattingen van den heer Verviers, maar het feit dat hij genoemden heer tot hoofdredacteur van het N.S.B.-maandblad benoemde, beteekent o.i., dat deze nat. soc. begin selen verkondigt. Verviers nu had de gewoonte de finan- cieele situatie van ons land met hei woord „staatsbankroet" te betitelen. Z.i. hadden de vaste lasten een zooda- nigen omvang aangenomen, dat men moest komen tot een „eerlijk staats bankroet". „De afwikkeling van het staatsbank roet levert echter niet enkel directe fis cale voordeelen op, maar ook indirecte; inzoover namelijk het bankroet op straks te bespreken gronden zoo goed als ze ker tot prijsstijging en herleving van za ken zal leiden, waarvan trouwens de ge schiedenis voorbeelden geeft; zoodat de openbare uitgaven ook relatief, d.w.z. in verhouding tot het volksinlromen ge ringer worden." (Nieuw Nederland, Aug. 1934, blz. 192). Over de „afwikkeling van het bank roet" laat de nationaal-socalistische schrijver zich als volgt uit: „Dit is m.i, een kwestie van staatsmanschap. Weten schappelijk kan men inzicht krijgen ovqr het verloop en de uitwerking der beide middelen; bijv, dat ze beide uiteindelijk hetzelfde resultaat moeten hebben, dat ze beide ongeveer dezelfde menachn treffen en bevoordeelen; dat inflatie het gemakkelijke maar grove middel is en deflatie het fijnere doch moeilijke mid del. Welke der beide mogelijke manie ren practisch gekozen moet worden is een kwestie van navigatie," (Nieuw Ne derland, Aug. 1934, blz. 195). En verder: „Wij moeten duidelijk ma ken, dat erkenning en eerlijke afwikke ling, van het staatsbankroet een onont- komelijke voorwaarde is om uit de de pressie te geraken Als de beste afwik keling beschouwt de schrijver niet de devaluatie, maar een bepaalden vorm van deflatie, namelijk de verlaging van de vaste lasten door gedeeltelijk een streep te halen door de schuldbewijzen van staat en gemeente. MEERMALEN NOEMT VERVIERS EEN AFSTEMPE LING VAN 50 i i (o a- Nieuw Ne derland, Aug. 1934 blz. 192; vgl. Juni '34, blz, 33 en Juli 1934, blz. 126). Dit alles werpt wel een merkwaardig licht op de jammerklacht van het N. S. B.-pamflet, dat het gevolg van de deva luatie zou zijn: „Voor de spaarders, die, vertrouwend op de talrijke verklaringen van de Ne derlandsche Overheid, staatsobligaties, gemeente-obligaties kochten, een spaar bankboekje bezaten of bankbiljetten be waarden, dat hun een deel van hun spaargeld is ontnomen." Of de nationaal-sodalistische afwikke ling van het. „eerlijk staatsbankroet" voor de ispaarders zooveel beter zou zijn, zullen wij hun, na bovenstaande ci taten, maar zelf ter beoordeeling over laten. Wanneer dit met het noodzakelijk ver trouwen geleidelijk en voorzichtig, doch consequent geschiedt, gaan wij onder God's zegen een betere toekomst voor ons volk tegemoet. De politie te Apeldoorn heeft op grond van het bepaalde in de wet tegen on redelijke prijsopdrijving tegen den direc teur van een rijwielfabriek aldaar pro- ces-verbaal opgemaakt. De politie te Utrecht heeft een win kelier aan de Voorstraat aldaar, bekeurd wegens het verkoopen van artikelen te gen zonder noodzaak verhoogde prij zen De geheele voor raad werd in beslag ge nomen. Een uitspraak van de synode In de gisteren gehouden zitting van de generale synode der geref. kerken kwam ook aan de orde het lidmaat schap van de nat. soc. beweging en de chr. democratische unie van leden der gereformeerde kerken. De synode aanvaardde de conclusies van het in comité-generaal behandelde rapport, luidende: De synode, kennis genomen hebbende van de verzoeken van onderscheiden part. synodes en classes tot haar geko men, erkennende, dat wij in een tijd van buitengewone verwarring leven, ook in het sociale en politieke leven, waarin allerlei revolutionaire denkbeelden op komen, ook tot verandering van de hui dige maatschappelijke orde en tot in stelling van een anderen staatsvorm en dat in zulk een tijd ook terecht van de zijde der synode een woord van waar schuwing en bestiering van het leven wordt verwacht, gehoord het rapport van de desbe treffende. rapporteerende commissie, be sluit: 1. haar instemming te betuigen met den inhoud van dit rapport, opdat het als leiddraad bij eventueele kerkelijke behandeling zal kunnen dienen, 2. onder verwijzing naar den inhoud van dit rapport uit te spreken, dat er naar het oordeel der synode geen plaats is voor leden onzer geref. kerken in or ganisaties, die van in het rapport ge noemde onschriftuurlijke dwalingen uit gaan, als daar zijn: het „leidersbegin sel", de nationalistische, totalitaire machlstaat, en de anti-militaristische verwerping van den oorlog in eiken vorm, 3. vermaant deshalve de leden der kerken om des Heeren en Zijns woords wil zich van zulke organisaties verre te houden en de kerkvader en andere ker kelijke vergaderingen daarop toe te zien om daarvan terug te houden of af te brengen met de macht, die hun als op zieners van de kerk van Christus als haar koning gegeven is. Voorts wijst de Synode nog op de volgende regels voor de oefening van vermaan en tucht: 1. Zorg te dragen, dat in den dienst des woords de boven als strijdig met schrfit en belijidenils afgewezen begin selen ,als zoodanig worden aangewezen onder vooropstelling van de ten aanzien daarvan in schrift en belijdenis zelve geopenbaarde en door de geloovigen aanvaarde beginselen en vermaand wor de tot geloof en bekeering en ernstig zelfonderzoek ten aanzien van de vraag of de leden der kerk wel waarlijk Chris tus, hun koning zijn eere geven en hel pen geven, of zij wel waarlijk voor wat hun plaats in het nationale- en wereld leven betreft, naar alle geboden Gods willen leven en alles, wat daartegen strijdt met gebd en met woord en daad baten, mijden en vlieden, daarin hun da- gelijksche bekeering bewijzende. 2. Bovengemelde uitspraak der Syno de ter kennis van de leden der kerken te brengen op de wijze, die eiken ker keraad het meest profijtelijk dunkt. 3. In alle den plaatselijken kerkeraad bekende gevallen doopleden en belijden de leden, die bij organisaties, als in het rapport zijn besproken, aangesloten zijn, ten ernstigste te blijven vermanen, om dit lidmaatschap om Christus' wil te be eindigen, en 4. indien zij aan de vermaning zich niet storen, de afhouding van het heilig avondmaal te doen geschieden, onder inachtneming van de volgende algemee- ne regelen: Middelburg 3-X-'36 Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 14.6 °C; (58 °F); laag ste 6.8 °C (95 °F.) Heden 9 h: 9.2 °C; 12 h: 14.9 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer ste de, in het afgeloopen etmaal; 771 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.2 mm te Maastricht; laagste 756.7 mm te Hernösand. Verwachting tot morgenavond! Zwakke tot matige W. tot N.. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, aanvankelijk zachter. Zon op: 7 h 05; onder 18 h 32. Licht op: 19 h 02. Maan op: 19 h 26; onder: 10 h 50. L.K.: 7 Oct. Zo. 4 Oct. Zon op: 6 h 07; onder 17 h 30. Licht op: 18 h 00. Maan op: 19 h 10; onder: 11 h 12. Hoog- en Laagwater te Viissingen f October. Hoogwater. Laagwater. Za. 3 S 3.22 15.40 9.46 22.23 Zo. 4 3.07 15.30 9.38 22.09 Ma. 5 3.55 16.24 10.29 22.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldingci October. Za. Zo. Ma. 3 S 4 5 Hoogwater. 5.28 17.45 5.11 17.29 5.55 18.17 Laagwater. 10.49 23.19 10.43 23.13 11.32 Westkapelie is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, IB springtij a. elk voorkomend geval worde op zichzelf bezien, b. met name worde erop gelet of de bedoelde kerkleden in woord en daad propaganda voeren voor bedoelde orga nisaties, ja dan neen, c. in het eerste geval kan wegens ge geven ergernis de „eenvoudigen' af houding van het avondmaal, in afwach ting van eventueel noodzakelijk blijken de verdere tuchtoefening, spoedig ge schieden, in het tweede geval worde zoo lang mogelijk geduld geoefend, waarbij nauwkeurig moet worden toegezien hoe de betrokkene zich overigens in leer en leven gedraagt, d. in alle gevallen worde, vóór de' eigenlijke tuchtoefening begint, onder zocht of de bedoelde leden de beteeke- nis van hun lidmaatschap van genoemde organisaties doorzien. e. bij verwerping van de voortgezette vermaning worde wegens het hardnek kig verwerpen van de vermaning van den kerkeraad en weg'ens het alsdan gebleken voeren van onchristelijke leer of leven, censuur toegepast, wederom onder oefening van groote lankmoedig heid met name wat het tempo der openbare vermaningen betreft, evenwel met dien verstande, dat: 1. kinderen van niet-geexcommuni- ceerde ouders niet uitgesloten worden van den H, Doop, mits voldoende waar? borg voor de christelijke opvoeding wor de geboden, 2, bij de huwelijksbevestiging naar de in het kerkelijk leven geldende regelen worde gehandeld. De synode is hierna op de gebruike lijke wijze gesloten In verband met de relaties der pro vincie Zeeland met de Ned. Indische Gas Maatschappij vestigt men onze aan dacht op een bericht in de „Javabode' behelzende, dat „in verband met de ve le conflicten van de Ned. Indische Gas Maatschappij met afnemers van licht en kracht, en vooral met het oog op het jongste conflict met de haven van Tand- jong-Priok, het [Ned, Indische] depar tement van verkeer en waterstaat een gedocumenteerde uiteenzetting aan de Indische regeering geeft, waarin de hou ding van de Ned. Indische Gas Mij. ten opzichte van het algemeen belang duide lijk wordt belicht. Het contract voor levering aan Tand- jong-Priok, dat in 1939 expireert, zal worden opgezegd, terwijl overwogen wordt of naasting van concessie in de naaste toekomst aan de orde kan ko men".

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1