DE GOUDEN RAT De mossel-affaire. IN ZEELAND MIDDELBURGSCHE KRONIEK van den DAG, BINNENLAND. ZEELAND. COURANT Bespreking huwelijkleesten. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936. No. 231. Hopeloos geval. nmn*--• '1ie De heer Van der Voort en mr. Verhoeven hebben ontslag gevraagd. MIDDELBURG. Samenwerking tusschen Uit het VolkVoor het Volk en Oranjevereni ging. Opgewekt leven in de buurtcommissies. De Fransche Kamer en als de lezer dit onder oogen krijgt, wellicht ook de Senaat heeft de wetsontwerpen van het kabinet-Blum, die samenhangen met de devaluatie van den fr,anc, goedge keurd. Ze loopen gedeeltelijk parallel met wat de regeering-Colijn voorstelt een egalisatie-fonds, om het ruilmiddel te hulp te kunnen snellen, als het onder te hoogen druk mocht worden gesteld maatregelen tegen prijsopdrijving en nog zoo het een en ander. Blum c.s. hebben in de K.amer heel Wat te hooren gekregen. Van rechts maar ook van afgevaardigden, wier po litieke belijdenis in de buurt van de Volksfront-ideologieën ligt, zooals oud minister Reynaud. Het was Reynaud's groote d,ag. Al maandenlang wedijverde hij voor devaluatie. Het moet er toch van komen, heeft hij om de haverklap uitgeroepen. De feiten stelden hem in het gelijk. En nu wierp hij de regeering natuurlijk voor de voeten, dat ze veel te laat tot de operatie is overgegaan. Het zou het land 30 milliard bespaard hebben, als 't eerder gebeurd was, zoo becijferde hij. Hoe Reynaud precies aan dit cijfer komt, weten we niet. Maar het bewind van Blum is Frankrijk in enke le maanden tijds zonder eenigen twijfel duur te staan gekomen. Het tekort op de begrooting moet momenteel ongeveer 1500 millioen gulden (ruim 15 milliard fr/ancs) bedragen. Reynaud heeft verder een pathetisch beroep op Blum gedaan, om het stuur om te gooien. Hij ziet het er van komen dat Frankrijk binnen korten tijd weer even diep in de financieele put zit als voor de devaluatie, tenzij er een eind wordt gem.aakt aan het dure bewind Wij hebben Maandag te dezer plaatse reeds hetzelfde betoogd. De regeering zal nooit een sluitende begrooting krij gen, als ze de communisten naar de oogen blijft zien. Trouwens van de ver wachte opleving „natuurlijk gevolg' van de devaluatie zegt men komt dan evenmin wat terecht. Een aanzien lijk deel van het Fransche kapitaal heeft de laatste maanden de vlucht genomen; meest naar Engeland. Blum hoopt, dat dit nu zal terugkeeren. Het zal dat niet tenzij hij de bakens verzet. .Men kan geen twee heeren dienen heeft Reynaud hem bezworen. Inder daad, een bewind, dat naar de commu nisten luistert, kan onmogelijk den ka pitalisten vertrouwen inboezemen. Reynaud wond nergens doekjes om Gij hebt ons belogen, riep hij uit. Gij zeidet, van devaluatie niets te willen weten en bereiddet haar onder de h,and voor. Gij wist, dat het er ellendig met het land voorstond; maar gij handeldet alsof er geen vuiltje aan de lucht was.. Het is een paar maal zoo rumoerig in de Kamer geweest, d,at de behandeling der wetsontwerpen moest worden on derbroken. Aanleiding hiertoe vormde het voorstel der regeering inzake een z-é- „glijdende loonschaal." Al weer on der den invloed van de communisten was ze hiermee voor den dag gekomen. Het voorzag in een automatische aan passing van loonen en salarissen aan 'n eventueel duurder wordend levens niveau. Verscheiden radicaal-scial'sten vonden dit toch al te gortig. De regee ring werkt op die manier een prijsop drijving in de hand, zeiden ze. Immers, ze spreekt indirect de verwachting uit, dat het leven duurder zal worden. Het voorstel is n,a deze critiek inge trokken en vervangen door een artikel waarbij de regeering volmacht wordt verleend, om met alle middelen te voor- naar hei Engelsch van PAUL TRENT. 34). „Niet heelemaal, Brockdorf. Want jij behoort tot die menschen, die trouw zijn aan den man, die hen betaalt. Ik' kZkn -V verm°eden dat je beman- „Waar wilt u naar toe? Ik ken aw streken, captain Desbrook. Als u er over denkt om mijn mannen om te kc.o pen wel, als vriend raad ik u aan het niet te probeeren. De eigenaar is niet malsch, als iemand probeert hem dwars te zitten". „Vertel me eens, Brockdorf, wat voert je baas in het schild? Misschien kun je me een wenk geven, zonder hem af te vallen. Natuurlijk weet ik wel, dat hij absoluut gewetenloos is en dat het hem ten slotte altijd om geld te doen is. Maar die kant van hem interesseert mij niet zoo erg, ik stel meer belang in zijn politieke doeleinden. Ik weet, da' je een fatsoenlijke kerel bent Brockdorf en ben er van overtuigd, 'dat je in werke lijkheid niet met de Sovjets sympathi seert. Je zou gemakkelijk meer geld kunnen verdienen, als je je bij ons aan sloot en je zou tegelijkertijd behoorlijk werk doen voor de menschheid, als je dat iets zegt". „Ik begrijp wel wat u bedoelt, maar komen, dat de binnenlandsche koop kracht van den franc wordt verkleind. Blum moest bovendien echter monde ling beloven, dat hij er voor zal waken, dat de arbeiders aan het koriste ene trekken. Blum zit tusschen twee vuren; en men moet waarschijnlijk medelijden met hem hebben. Zijn politieke beginselen kan hij onmogelijk in pr.aktijk brengen: dat zou neerkomen op socialisatie, waarvan de radicalen niets willen weten. De li berale economie, Welke den practischen grondslag van zijn bewind vormt, wordt echter voortdurena op losse schroeven gezet door de eischen der linksche ex tremisten. Zoo ziet hij zich permanent voor problemen geplaatst, waarop geen houvast te krijgen is. Het gevolg: een tweeslachtige politiek, welke schatten gelds kost. Reynaud heeft 't maar al te duidelijk gezegd: men kan geen twee heeren dienen. Een bewind, dat erop uit is aan den eenen kant de kapitalisten zooveel vertrouwen in te boezemen, dat ze hun geld niet over de grens sleepen, en aan den anderen kant de communis ten tot vriend wil houden, moet fa- likant uitkomen. Blum heeft het hope- iooze ondernomen. GRIEVEN TEGEN DE DRANKWET. De Nijverheidsraad heeft met toestem ming van den tegenwoordigen minister van sociale zaken een overdruk ver spreid van zijn in November 1934 aan den toenmaligen minister v,an sociale zaken uitgebracht rapport inzake de drankwet. De Raad beoogt hiermede, steun te vinden voor het streven, om het be drijfsleven op te heffen uit de knellen de banden van de drankwet. Het is na melijk gebleken, d,at de door den Nij verheidsraad voorgestane wetswijziging ook thans nog niet is te verwachten. Toch zou daardoor de bestaansmogelijk heid van talrijke bedrijven verbeterd en het vreemdelingenverkeer bevor derd kunnen worden. Dit zou geen so ciale gevaren opleveren, integendeel, de ethische strekking der drankwet zou dan beter verwezenlijkt worden dan thans. Het genoemde rapport houdt een ver nietigende critiek in op de bestaande drankwet. In Nederland wordt per hoofd der bevolking veel minder alcohol ge dronken dan in andere landen. Het ge bruik per hoofd in Nederland is thans op minder, dan een derde van de hoe veelheid voor den oorlog gedaald. Deze vermindering :s meer een gevolg van de cultureele ontwikkeling van ons volk dan van de drankwet. De drankwetge ver meende bijvoorbeeld het drankge bruik te kunnen doen verminderen do ar verkleining van het aantal verkoopplaat sen. In de practijk is gebleken, dat het gebruik van andere oorz.aken afhang' dan van het aantal verkoopplaatsen, want het gebruik daalde tusschen 1900 en 1930 veel sterker dan dit aantal. Voorts wordt er op gewezen dat de houder van een café en een restaurant bedrijf alle risico van den verkoop zelf moet dragen en veelal geen eerste hy potheek meer k,an vestigen op zijn pand, en dat het aan* al vergunningen voor den kleinhandel in alcoholhoudende dranken is beperkt. Na nog op een aantal groote en klei ne grieven tegen de drankwet gewe zen te hebben, gaat het rapport over tot een pleiuooi voor grondige wetsherzie ning. Tot de voornaamste der aanbevolen wijzigingen behoort (behalve het lees baar maken van den schier onbegrijoz- Iijken tekst) het erkennen van de ver gunningen (voor sterken drank) en de verloven (voor bier, wijn, enz.) als ver handelbare vermogensobjecten. Van de eersten zal op historische gronden 't aan tal op 'n bepaalde'wijze gefixeerd moe ten worden, zonder verdere verlaging. Voor 't aantal verloven wordt daarente gen 'n limiet overbodig geacht, omdat on gezonde uitbreiding daarvan niet te duchten is en ;n die vrijheid een voor behoedmiddel tegen het ontstaan van clandestiene café's ligt. Verder wordt de opheffing bepleit van een aantal noo- delooze en vexatoire bepalingen. Tenslotte wordt aanbevolen om hei verDod van den verkoop van zw,ak-alco- holische dranken buiten Iocaliteiten (zooals op sportterreinen, open luchl- feesten, openbare wateren, enz.) op te heffen. De Nijverheidsraad wijst nog op de urgentie van zijn voorstellen en ver trouwt, d.at deze, wet geworden, zullen bijdragen tot verbetering van de econo mische en sociale verhoudingen in ons land. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week van 7 tot en met 12 September 1936 het aantal leden van ingevolge het werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg: 531.400. Hieron der zijn begrepen 74.100 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tol en met November geen gegevens aan gaand de werklooshe.^ ontvangen wor den. Van de 457.300 verzekerden, niet be- hoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: 28,7 pet.; in de vorige verslagweek (24 tot en met 29 Augus tus 1936) 28,8 pet.; in de overeenkom stige verslagweek v,an 1935 27,7 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1934 24,5 pet. B.ij 1057 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 12 Sep tember in totaal 403,694 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 379,565 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 385,898 werkloos, onder wie 367,169 mannen. Neemt men in .aanmerk ng, da' hierin büna 36,000 arbeiders zijn begre pen, die in werkverschaffing arbeiden, dan volgt daaruit, dat rond 350,000 werkloozen onder de ingeschreven werkzoekenden in het geheel geen ar beid kunnen verrichten. Grafton is altijd een goede baas voor mij g'eweest. Hij heeft mij in Dantzig opge pikt, toen ik geen cent meer had en gaf me het commando over deze boot. Ik ïeb altijd fair gehandeld tegenover ïem. In vertrouwen gesproken wil ik wel toegeven, dat ik heel wat dingen ïeb moeten doen, die tegen mijn gewe ten ingingen. Maar ik had geen keus en ik ben niet van plan nu van koers te veranderen", besloot Brockdorf rustig en beslist. „Ik begtijp het", antwoordde Des brook „Maar ik wilde wel graag, dat je me één ding verzekerde. Ik ben verloofd met miss Fraser en ik ver moed, dat je waarde baas een oogje op haar heeft. Kan ik er op vertrouwen, dat je er voor zult helpen zorgen, dat ze door iedereen door iedereen hier aan boord, met respect behandeld W°r^t - ,^roleg Ralph nadrukkelijk. \vre verzekering kan ik u wel ge ven. Waar het vrouwen betreft ik bedoel, wanneer het om de vrouw per soonlijk gaat, volg ik geen bevelen van mijn werkgever op, als die niet heelemaal in den haak zijn. U kunt tegen miss Fraser zeggen, dat ze volkomen veilig is, zoolang ik capitein van de Emerald ben", sprak Brockdorf grim mig. „Natuurlijk staat de commandant van een schip dikwijls boven den eigenaar volgens de wetten van de zee", zei Ralph, op veelbeteekenenden toon, „Dat is volkomen juist". „Maar hoe staat het met de beman ning'? Veronderstel dat het tot een breuk ZEELAND WAPENT ZICH TEGEN HET VUUR. Door tusschenkomst van den Provin cialen Brandweerbond en wel speciaal door die van den heer E. Visscher, in specteur van de Middelburgsche Brand weer, hebben drie gemeenten uit Zee land beslag g'elegd op drie kleinere motorbrandspuiten, die de gemeente Rijsenburg-Driebergen van de hand deed omdat de uitbreiding der samen gevoegde gemeenten aanschaffing van groote spuiten noodig maakte. De minst goede der spuiten is te Mid delburg aan de ambachtsschool raeds, weder in orde gebracht en zal Zaterdag a.s. in haar nieuwe standplaats Poort vliet worden beproefd Maandag zijn onder toezicht van den hr Visscher de twee andere spuiten van Driebergen naar Middelburg overgebracht, waar zij nu' op het terrein van de Ambachtsschool staan om ook eens ernstig te worden gecontroleerd en zoo noodig hersteld. Deze beide spuiten zijn resp. door de gemeenten Grijpskerke en Meliskerke aangeschaft en zien er zeer geschikt uit om op plaatsen van dien omvang zeer" goede diensten te kunnen bewijzen. De heer G. J, P. van der Voort, di recteur van het centraal verkoopkan toor van mosselen te Bergen op Zoom, verzoekt ons mede te deelen, dat hij gisteren eervol ontslag heeft aange vraagd aan het bestuur van genoemde stichting uit zijn functie als directeur. Ook mr,. A. J. van der Hoeven, voor zitter van het centraal verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom, meld de ons dat hij a§n den minister van landbouw en visscherij eervol ontslag heeft aangevraagd uit genoemde functie. AR.J.A. Dezer dagen vergaderde in St. Joris te Middelburg onder voorzitterschap van ds. Fransen, Chr. Geref, pred. te Bieze- linge, de gouw Zeeland van de A.R.J.A, (A.R. Jongeren actie), De vergadering was niet druk bezocht. Zij werd o.a. bijgewoond door den burgemeester van Middelburg De secretaris, de heer Francke uit Axel deelde mede, dat de A.R.J.A. in Zeeland 23 afdeelingen met 289 leden telt. Ds, J. v. d. Guchte te Veere sprak over de Chr. democratische Unie en be streed deze partij op principieele en practische gronden. Dr. K. Huizenga, directeur der Chr. Kweekschool te Middelburg hield een rede, waarvan de conclusie was, dat al leen de calvinistische beginselen tegen wicht zouden bieden tegen fascisme en communisme Verbinding van Schouwen-Duiveland en Philipsland met Noord-Brabant, De K.N.A.C. deelt mede, d.at binnen kort zal worden overgegaan tot den aanleg van twee nieuwe wegvakken van den Rijksweg no. 18 van Oud Gastel St. PhilipslandZijpe naar Zierikzee. Daardoor zal de verbinding van Steen bergen tot den Slaakdam worden vol tooid. De volgens dit bestek aan te leg gen of te verbeteren weggedeelten heb ben tezamen een lengte van 4.7 km. De weg verkrijgt voorloopig een kruins breedte van 12 m, met in het midden een geasfalteerde s'teenslagverhardmg v,an 6 m breedte. Volgens mededeeling van den Rijkswaterstaat is de verbree ding en verbetering van den weg op den Slaakdam niet in het bestek voor bo venbedoeld werk begrepen, omdat voor de uitvoering van dit werk nog bezwa ren zijn op te lossen, waarop met de verbetering der overige weggedeelten moeilijk kan worden gewacht. Ook ver betering van het Zeeuwsche gedeelte van dezen weg op Philipsland Is in voor bereiding: voor aanleg van een nieuwen weg is op de begrooting voor het vol gend jaar een belangrijk bedrag uitge trokken. kwam tusschen jou en Grafton, wie zou er dan gehoorzaamd worden jij of de eigenaar?" „Daaromtrent bestaat niet de minste twijfel, Desbrook. Ik heb mijn bemanning goed gedrild en de man, die niet onmid dellijk op mijn bevel zou aantreden, zou er later niet weinig van spijt van heb ben,. Nu moet u naar beneden gaan", zei Brockdorf kortaf, want het was in middels helder licht geworden en er na derde hen snel een vrachtboot. Toen Desbrook de salon binnen trad, vond hij daar Taylor bezig met het uit zoeken van een collectie kleeren, die op de lange tafel lagen. „Wat moet je daar mee?" vroeg Ralph lachend. „Kleeren voor de heeren. Ik ben de goede maten bij elkaar aan het zoeken. Wilt u het eerst kiezen, mijnheer?" „Graag, Buitengewoon vriendelijk van je. Het is maar goed, dat ik een normaal figuur heb". Eenige oogenblikken later lag Ralph in zijn bed en viel spoedig in een ge zonden slaap. Het leek hem toe, dat hij nauwelijks geslapen had, toen hij reeds weer door Taylor gewekt werd, die hem kwam vertellen dat miss Fraser in de salon was en liet vragen, of hij zoo gauw mogelijk wilde komen, Ralph kleedde zich haastig en voegde zich bij haar aan het ontbijt. „Waar zijn de anderen?" vroeg hij, nadat hij Jane een hartelijken kus ge geven had. „Bill slaapt nog, vertelde Taylor mij en de anderen ook nog. Ik wou eens rustig met je praten, nu we even alleen kunnen zijn. Taylor heeft me gezegd, dat we niet aan dek mogen en, zooals je ziet, alle raampjes zijn van matglas voor zien, Ik herhaal, wat ik gisterenavond tegen je gezegd heb. Ik ben heelemaal1 niet zenuwachtig en volkomen gelukkig, zoolang jij bij mij bent", zei Jane op ernstigen toon. „Ik wilde wel, dat ik hetzelfde kon zeggen. Ik ben wel zenuwachtig en zal al het mogelijke doen om jou zoo gauw mogelijk hier vandaan te krijgen. Van morgen vroeg, voordat ik naar kooi ging, heb ik met kapitein Brockdorf over jou gesproken. Hij was heel geschikt en beloofde mij, dat jij op geenerlei wijze lastig gevallen zou worden,. En daar kun je wel op aan, want hij is een type, dat zijn woord niet zal breken, zelfs niet ter wille van zulk een tiranniek werkgever als Grafton. Dus daar hoe ven wij ons geen zorgen meer over te maken. Maer waar ik wel bang voor ben, is dat Grafton ons naar Rusland zal bren gen, waarschijnlijk naar Leningrad, of Petrograd moet ik eigenlijk zeggen. Als we in dat land worden neergepoot, ver- keeren wij allemaal in groot gevaar. Niet alleen door de tegenwoordigheid van den groothertog, maar .ook doordat ik er bij ben. Zie je, lieveling, de bolsje wieken hebben een hoogen prijs op mijn hootd gezet en ik vermoed, dat de Sov- jet-regeering die eerder verhoogd dan verlaagd zal hebben en heel wat voor mijn persoon, hetzij dood of levend, over geeft. Ik geloof, dat we niet tegen Een zeer groot aantal vertegenwoor digers der verschillende buurtcommis sies was gisteravond naar de bovenzaal van „De Vergenoeging" gekomen en ont waarden daar zeker allen tot hun vreug de, dat behalve het bestuur van Uit het VolkVoor het Volk, dat van de Oran- jevereeniging aan de bestuurstafel had plaats genomen. De voorzitter van eerstgenoemd be stuur, de heer W. de Graaf, sprak er zijn blijdschap over uit, dat nog meer perso nen dan op 15 September bijeen waren, Hij wees er op, dat het simpele feit, dat ook de bestuursleden der Oranjevereeni- ging aan de groene tafel zaten, een af doend antwoord was op het verzoek van de heeren Van der Veur en Littooij in de vorige vergadering om te komen tot samenwerking. Deze samenwerking is er nu. Spr. hoopt, dat in de toekomst ook zijn wensch tot samensmelting zal wor den bewaarheid. Spr. zeide, dat het in de bedoeling ligt op 21 October te half negen weer bijeen te komen om dan afdoende plannen te kunnen vaststellen. Spr. hoopte, dat het geen de laatste dagen met den gulden is voorgevallen, geen schadelijken in vloed zal hebben op de opbrengst. Nu de gulden minder waard is, zal men er ge makkelijker afstand van doen en hoe meer geld er bijeen komt, hoe meer kan worden gedaan. De secretaris, de heer Schenk, las daarop de verschillende buurtcommis sies op. Eén er van had gevraagd of Uit het Volk zelf ook nog met een lijst zou gaan inzamelen. De voorzitter zeide, dat dit niet het geval zal zijn en dat men wellicht in de war is gekomen omdat afgescheiden van het feest, circulaires zijn verzonden met opwekking lid of be gunstiger van Uit het Volk te worden. Bij het aflezen der buurten, bleek, dat 24 commissies onvoorwaardelijk afdracht van 25 pet. toezegden, twee namen het nog in overweging. Een 7-tal deelen der stad is nog zonder buurtcommissies, een paar bleken alsnog bij anderen te zijn onder te brengen, en in nog een paar zullen nog pogingen worden aangewend. Slechts enkele buurten hebben reeds vrij vaste plannen en dan denken wij aan den Dam, die denkt aan verlichting langs den Dokmuur, in de Graanbeurs en met schijnwerpers vanaf de Nieuwe Brug. Tegen een wensch voor centralen in koop van benoodigdheden, verzette zich o.a. mr. v. d. Veur, die juist de midden standers wilde inschakelen en daarom iedere commissie vrij wil laten. Naar aanleiding van een opmerking over het weinige vlaggen in sommige buurten, werd gewezen op het vlaggen- fonds, waarmede men in Nieuw-Middel- burg destijds veel succes had. De voorzitter kwam nu tot een voor loopig opgemaakt plan voor de alge- meene feestviering. In de eerste plaats denkt men aan versiering, die vooral zal kunnen geschieden door vlaggen, maar dan moeten die om zoo te zeggen huis aan huis hangen en dit niet alleen nu, maar ook bij volgende te verwachten feesten als huwelijk, eventueel bezoek aan Zeeland, het 40-jarige regeerings- eenig gevaar moeten opzien om te trachten te voorkomen, dat de boot in de Russische wateren komt, We zullen verstandig doen met zoo gauw mogelijk met den groothertog te praten, en sa men een plan te ontwerpen", zei Des brook ernstig. „Maar wat moeten we met Bill? vroeg Jane,. „Denk je, dat we hem kun nen vertrouwen? Niet alleen met het oog op zijn drinken, maar ook omdat hij verliefd is op de prinses". „Wat een onzin! Bill heeft als een dwaas gehandeld, maar hij is volkomen eerlijk; bovendien geloof ik, dat hij al aardig over zijn verliefdheid heen is, nu hij wat meer van die dame afweet". „Ik geloof, dat hij het zich erg' zou aantrekken als je hem overal buiten liet en ik ook trouwens", voegde zij er snel aan toe. „Goed, liefste. Je weet, dat Bill en ik eenigen tijd op hetzelfde schip geva ren hebben en ik heb hem altijd volko men vertrouwd, totdat hij die vervloek te erfenis kreeg. Natuurlijk is hij nooit een heilig boontje geweest, maar ik heb zelden meegemaakt, dat hij zoo dikwijls dronken was en zich zoo gedroeg als hij deze laatste paar maanden gedaan heeft''. „Ik geloof, dat ik je wel de verzeke ring kan geven, Ralph, dat Bill voortaan in hoofdzaak water zal drinken." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5