m zeeland! mid delburgsche KERK EN SCHOOL. LAATSTE BERICHTEN. De werking van het egalisatiefonds. Dank van de Koningin. £en onderhoud met mr. Trip. Wij kunnen de toekomst «iet verfcrou- wen tegemoet gaan. PERSKRGHIEK. Nat. Soc. paniekzaaiers. VAN HEEMSTRA. De wetsontwerpen in verband met de positie van den gulden reeds in tiet Staatsblad. Heffingen en toeslagen op eerste levensmidde len verlaagd. De stemming ter beurze. De koers van den gulden. HUURTOESLAa Oprichting N.V. Maatschappij voor Industrie-financiering. Uit de Goesche Courani van een halve eeuw geleden. DE f- COURANT r*" De president der Nederlandsche Bank, mr L, J. A, Trip, heeft een onderhoud toegestaan aan het A.N.P., naar aanlei ding van de voorgenomen instelling van een egalisatiefonds. Op de vraag, wat hierbij het uitgangs punt is geweest, antwoordde pm Trip, dat men geredeneerd heeft: Wanneer er zich zulke internationale omstandig heden voordoen op monetair gebied als thans, kunnen wij den gulden, losge maakt van het goud, niet eenvoudig de beweging van vraag en aanbod laten volg'en. Zulks kan niet, omdat er in de wereld reusachtige bedragen aan kort geld zijn, welke heen en weer trekken en omdat er bovendien na het gouduit voerverbod een speculatieve beweging is te verwachten. Om de gevolgen daar van voor onzen gulden te mitigeeren, moet men kunnen ingrijpen. Wij willen het koersverloop van den gulden op den langen duur niet bedwingen, maar de' schommelingen, die het gevolg zijn van het heen en weer trekken van het korte geld en van speculatieve operaties zoo veel mogelijk voorkomen. Op het oogenblik is de pariteit van den g'ulden, volgens de muntwet, onver anderd. Of er aanleiding zal zijn, deze te herzien en wanneer dat zal geschie den, hangt af van de omstandigheden. Op de vraag, of het niet gewenscht is, dat er ten aanzien van onzen gulden zoo spoedig mogelijk vastheid komt, was t antwoord, dat men den tweeden dag na den monetairen maatregel van onze re geering, zeker niet kan vergen, dat er vastheid bestaat. Het is volkomen be grijpelijk, dat men eerst zegt: Wij willen nu eens zien, hoe het met den gulden gaat. Over een langeren duur gerekend kan men zeker calculatiepunten vast stellen en in verband daarmede den guldenkoers zooveel mogelijk regelen. Kan men dan niet, zoo luidde een vol gende vraag aan mr. Trip, den gulden het koersverloop laten volgen van een der andere groote valuta's, met name van het pond? Mr. Trip antwoordde: Evenmin a's er op het ogenblik een vaste verhouding bestaat tegenover het goud, kan men zich binden aan een vaste verhouding tegenover het pond. Wij moeten nu eerst de ontwikkeling der dingen aan zien. Op de vraag, of er dan niet na zekeren tijd een oogenblik is gekomen, waarop men met het oog op den dan ingetreden toestand, waarin de gulden niet langer belangrijke schommelingen vertoont, zal kunnen overgaan tot stabilisatie, luidde het bescheid: Dat hangt er van af, in hoeverre de toestand internationaal rijp is om tot stabilisatie te komen. Enge land weigert vooralsnog tot interna tionale stabilisatie mede te werken, o.a. omdat de oorlogsschulden nog niet ge regeld zijn en bovendien, omdat het eerst eens wil zien, hoe het met Frank rijk gaat. Vervolgens deelde mr. Trip enkele bij zonderheden mede, omtrent de werking van het egalisatiefonds. Wij kunnen den gulden alleen steunen, door buitenland- landsche valuta te verkoopen. Deze kunnen wij krijgen door ze op de markt te koopen en ze daarna te verkoopen. Waarom zoo vroegen wij vervol gens was het noodig, dat het egalisa tiefonds door de regeering werd inge steld en bij de wet bekrachtigd? De Nederlandsche Bank, die tot nu toe ge zorgd heeft voor de handhaving van de pariteit van den gulden tegenover de* biiitenlandsche valuta's, was daartoe toch ook in den vervolge in staat ge weest, ook zonder dit fonds? Mr. krip antwoordde: De Nederland sche Bank, die het beheer over het fonds heeft en de operaties uitvoert, blijft ze ker in deze een hoofdrol spelen, maar, wanneer het fonds niet bestond, zou men onmiddellijk moeten devalueeren, moet mijn goud blijven berekenen op den wettelijken koers. Moet er dan geen herwaardeering van den goudvoorraad plaats hebben, volgens den thans ingetreden toestand? luidde een volgende vraag. Op het oogenblik antwoordde mr. trip, dat de definitieve stabilisatie komt, d.w.z., wanneer het oogenblik is gekomen, dat die stabilisatie kan wor den doorgevoerd, is er aanleiding tot herwaardeering van den goudvoorraad en realiseering van de eventueele winst daarop. Waarom is het fonds 300 millioen groot?zoo vroegen wij verder. Dat bedrag aldus mr. Trip is een schatting In elk geval is het een flink rag- Men kan er een heeleboel mee n?611 ej?°°,p van zaken moet bepalen, of met du bedrag kan worden vol- veel geld in de open markt is, kan dit' papier ook daar worden geplaatst en dan kan de Nederlandsche Bank het voor schot, dat zij er op gegeven heeft, ver minderen. Ik behoef niet direct het ge- heele bedrag van 300 millioen in voor schot te geven. Natuurlijk - zoo vervolgde mr. Trip blijven de bijzonderheden omtrent de werking en de resultaten van hei fonds geheim, maar de Nederlandsche regee ring, die er toezicht op uitoefent, kan door een accountant, die de staten van het fonds krijgt, den gang van zaken la ten controleeren. Tenslotte deelde mr. Trip nog mede, dat de bij hem ingekomen berichten er op wijzen, dat gevlucht kapitaal in Ne derland terugkeert. Overigens zit er nog heel wat kort kapitaal in het buitenland. Het blijkt, dat Nederland toch een rijk land is. Naar de meening van mr. Trip is onze betalingsbalans volkomen in orde. De geheele vraag van den guldenkoers is in hoofdzaak een psychologische kwes tie. Op zulk een beperkt terrein als er voor den gouden standaard was over gebleven, kan de gouden standaard niet spelen, dat heeft geen zin. Daar zijn wij alléén te klein voor. Maar het publiek toont vertrouwen in den gulden. Mr. Trip was zeer tevreden met het verloop van zaken, nu de beurs weer open is gegaan Er hebben zich ook geen verschijnselen van onrust voorgedaan. Gewoonlijk gaat in tijden van zenuw achtigheid of van paniek 't disconto naar boven, evenals voor prolongatie en call money. Gister was de rente voor par ticulier disconto 1% voor prolongatie en voor call money Een en ander wijst er op, dat wij de toekomst met vertrouwen tegemoet kun nen gaan. Wij lezen in het ,,Utrechtsch Dag blad": Gisterochtend is door de af deeling III van de Nationaal-Socialistische Bewe ging in Nederland een circulaire ver spreid, waarin eenige opmerkingen wor den gemaakt naar aanleiding van de wij ziging van Nederland's monetaire poli tiek. De demagogische munt, welke de samensteller(s) van dit geschrift uit de afkondiging van het goud-embargo poogt, c.q. pogen te slaan, is van nog minder gehalte dan de pogingen ,,tot uitkleeding van het Nederlandsche volk door duis- terlingen en geldwolven", die zonder eenig bewijs van bestaan in het pamflet ten tooneele worden gevoerd. Hier wordt van voormelde zijde een poging tot ver wekken van onrust en paniek gedaan, die niet door den beugel kan en voor de eendracht van ons volk gevaarlijk moet worden geacht. Wij hopen, dat de ver antwoordelijke instanties in de N.S.B. deze daad, als wij, ten scherpste zullen afkeuren en van deze afkeuring onom wonden blijk zullen geven. welken tijd is dit fonds ings- met staan. Voor steld? W(!!LDi°ndTWOr!it geliquideerd, ant- hii; f nr' .n,p' definitieve sta bilisatie, De middelen van het fonds ko- n ui den verkoop van het schatkist- papier, of de beleening er van. Als er De Gasthuiskerk of Sint Barbarakapel en hare lotgevallen tot heden. De Gasthuiskerk of Sint Barbara-ka- pel te Middelburg (aan de Langedelft) werd waarschijnlijk gesticht in de der tiende eeuw, doch tot de negentiende eeuw is vrijwel niets met zekerheid be kend. De 42ste December 1798 werd het ge bouw eigendom der Roomsch Katholie ke Gemeente der stad Middelburg, krachtens contract gepasseerd voor Heeren Rechters der Stad Middelburg. De 7e Juni 1844 werd de Roomsch Katholieke Gemeente gemachtigd, bij Koninklijk Besluit, de kapel te verkoo pen en werd 26 Februari 1845 ten woon- huize van den Weleerwaarden Heer Jo hannes Toorenent aan den Blaauwen Dijk wijk P No. 268 deze acte verleden. De kapel kwam thans in eigendom van de Christelijk Afgescheiden Gemeente te Middelburg, waarvoor gemachtigd waren tot aankoop de heeren Pieter Geelhoed, van beroep wasbleeker te Koudekerke, Johannes Minderhout, pel molenaar te Middelburg en Cornelis van de Putte, boomkweeker te Middelburg. Voornoemde Heer Pastoor Toorenent als voorzitter en Dominicus Josephus Pennock als secretaris van het R. K. Kerkbestuur stelden bij den verkoop de voorwaarden, dat de klok met klokken stoel door de koopers zou worden weg gebroken en ter beschikking van voor noemd kerkbestuur gesteld, dat de koo pers zouden g'edoogen al die bewerkin gen welke het Kerkbestuur noodzake- j.'.k achtte „tot het doen zakken der ijken en het sluiten der graven", ter wijl verboden werd den grond in de ka pel te roeren of om te werken binnen den tijd van 10 jaren na heden. Zooals bekend, werd het gebouw den 20sten Sept. 1934 publiek verkocht door de Gereformeerde kerk, die er eigenaar van geworden was, bij de sa mensmelting der afgescheiden gemeen ten, en nadat sedert dien te Middelburg weer werd gesticht de Christelijk Ge reformeerde Gemeente is deze gemeen te thans eigenares geworden van de z.g Gasthuiskerk en zal zij deze van 1 Jan 1937 af weer in gebruik nemen, zoodat de insttandhouding van da kerkgebouw als zoodanig verzekerd is Wij ontvingen het volgende schrijven: Hare Maj. de Koningin, zeer getroffen door de buitengewoon groote belang stelling en het medeleven ter gelegen heid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana der Nederlanden met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld, wenscht langs dezen weg aan alle colleges, cor poraties, instellingen, vereenigingen en particuliere personen, hoogstderzelver oprechten dank te betuigen, aangezien het onnoemelijk groote aantal geluk- wenschen het Hare Majesteit niet mo gelijk gemaakt om 'n ieder afzonderlijk te bedanken. De particulier secretaris van H.M. DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA TE HAMBUDG GEVIERD. Op uitnoodiging van den Nederland- schen consul-generaal en barones Van Aerssen Beyeren, vereenigden zich de zer dagen ruim driehonderd in Ham burg en omgeving woonachtige Neder landers in de met de vaderlandsche 'kleuren en bloemen versierde salons van het consulaat-generaal, om uiting te geven aan hun vreugde ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard von LippeBies- ferfeld. De consul-generaal herdacht in j een gloedvolle rede dit heugelijk feit, waarna allen, begeleid door het Neder landsche orkest van den heer Sluiter, na een driewerf hoera op H. M. de Ko uingin en het vorstelijk paar het Wilhel mus zongen. Hierna bleet men nog ge- ruimen tijd gezellig bijeen. Heden zijn afgekondigd: 1. De wet van 30 September 1936 (Staatsblad 101) betreffende verbod van uitvoer van gouden munt en goud-munt- materiaal. 2. De wet van 30 September 1936 (Staatsblad 403), houdende eenige voor zieningen in verband met de buitenge wone omstandigheden ten aanzien van wisselkoersen op het buitenland. 3. De wet van 30 September 1936 (Staatsblad 369d), houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijs opdrijving. De wetten opgenomen in de Staats bladen 101 en 403, treden in werking 1 October en de wet, inzake maatregelen tegen, prijsopdrijving is in werking ge treden, onmiddellijk na de afkondiging. Gelijk reeds werd medegedeeld, is het de bedoeling der regeering zoodanige maatregelen te nemen, dat zekerheid xestaat, dat de prijzen van brood) aard appelen, boter, melk, co)nsumptie-zet- meelen en suiker zich niet zullen wijzi gen als gevolg van de nieuwe mone taire situatie. De heffing op boter is daarom met terugwerkende kracht van Maandag 28 September af verlaagd van 0,85 op 0,75, terwijl met ingang van dien da tum de restitutie bij export van boter 0,75 zal bedragen. De steun uit het landbouw-crisisfonds op zuivel zal, in verband met de stijging van de zuivel- waarde, met ingang van 5 October a.s. worden verlaagd. De prijs van consump- tiemelk zal tengevolge van een en .ander geen verhooging ondergaan. De restitutie bij export van kaas wordt verlaagd voor volvet cn 40+ tot 1 cent en voor 30+ en 20+ tot Vi ct. per kg. Ten aanzien van tarwe zijn zoodanige maatregelen getroffen, dat zekerheid bestaat, dat de bloemprijs en dus de prijs van brood, niet beïnvloed wordt door de monetaire maatregelen. Ten einde een ontwrichting van de markt van consumptieaardappelen te voorkomen, is de denaturatietoeslag op dezelfde hoogte gehandhaafd; de toeslag bij export is echter vervallen, zoodat de aardappelprijs ongeveer in evenwicht is op hetzelfde peil als in de vorige week. Voor zoover de suiker betreft zal de crisisheffing op suiker evenveel worden verlaagd, als de stijging van de wereld marktprijs bedraagt. De heffing op de voornaamste zet meelen zal met ingang van 30 Septem ber a.s. evenveel worden verlaagd als de wereldmarktprijs gestegen is. In verband met de stijging van de wereldmarktprijs van rogge en gerst is met ingang van 28 September j.l. de denaturatietoeslag op rogge verlaagd van 3,op S 2,en de dorschtoeslag op gerst van 2,25 tot f 0,75. Klachten over prijsopdrijving. De minister-president, dr. Colijn, ont vangt vele brieven, verband houdende met hier en daar locaal optredende prijs- verhoogingen. Aangezien deze brieven ter behande ling moeten worden doorgegeven, hetzij aan het departement van handel, nijver heid en scheepvaart, hetzij aan dat van landbouw en visscherij of van sociale zaken, verzoekt de minister-president klachten van dezen aard voortaan, voor zooveel zulks na de totstandkoming van de wet tegen prijsopdrijving nog noodig is niet meer aan hem te doen toekomen, doch deze aanhangig te ma ken, hetzij bij den burgemeester der be treffende gemeente, hetzij bij de kamers van koophandel, hetzij bij een der ge noemde departementen rechtstreeks. Een interdepartementale com missi e ingesteld. Door den raad van ministers is, onder leiding va» den minister-president, inge steld een ministeriëele commissie, waar van ook de minister van financiën, van sociale zaken, van landbouw en vissche rij en van handel, nijverheid en scheep vaart deel uitmaken. Deze commissie heeft tot taak na te gaan voor welke goederen, in verband met de gewijzigde valutaverhoudingen, een redelijke prijs- verhooging onvermijdelijk moet worden geacht. Zij vergadert eiken dag, met uit zondering van den Zondag, om 9.15 uur 's voormiddags, aan het departement van koloniën. Verzoeken van fabrikanten of andere belanghebbenden moeten aan hangig worden gemaakt bij een der de partementen, welke in de commissie ver tegenwoordigd zijn. Slager door het publiek be dreigd. Omdat hij den vetprijs wilde verhoogen. Een slager, die zijn zaak heeft in de Dotterbloemstraat aan den ov.erkant van het IJ te Amsterdam heeft gister avond aanleiding gegeven tot het re- quireeren van een politiemacht, aange zien hij had aangekondigd, dat hij den prijs voor een pond vet met 5 cent zou verhoogen, omdat naar hij voorgaf hij zijn leveranciers ook meer moest betalen. Het gevolg was, dat hij mede van de zijde van het publiek een aankondiging ontving, hierop neerkomend, dat zij hem, als hij zijn voornemen zou uitvoeren, „een kopje kleiner zouden maken". De politie die ernstige onregelmatig heden vreesde, trok daarop in de nabij heid van den winkel een politiemacht samen. Tot eenig ingrijpen is het echter niet gekomen, omdat de slager, uit vrees voor wraaknemingen, besloot, geen ge volg te geven aan zijn voornemen en den ouden prijs voor vet handhaafde. De stemming op de Amsterdamsche beurs was ook heden weer willig, met levendigen handel. Tal van koersen lie pen in den beginne opnieuw aanzienlijk op, vooral Indische cultures. Later moes ten de meeste echter een paar procenten prijsgeven. Staatsfondsen waren prijshoudend. Ten opzichte van pond en dollar no teerde de gulden vanmiddag op de Am sterdamsche beurs een kleinigheid lager dan gisteren. Vergeleken bij Zaterdag bedroeg de waarde-vermindering echter nog geen 18 DE OPHEFFING VAN DEN Negen gezinnen uit woningen gezet. Naar aanleiding van een gisteren ge wezen vonnis door den kantonrechter mr. Stheeman Hesse te Schiedam, zijn heden negen gezinnen uit hun woningen gezet toebehoorende aan de N.V. „De Driekleur", waarvan directeur is de heer Bitter te Schiedam. De huurders hadden, in verband met de intrekking van den huurtoeslag, geweigerd, de vol le huur te betalen. Het vonnis tegen de betrokkenen is verkregen, ondanks de medeedeelingen van den verdediger, mr. Donker, dat hij van minister Süngenberg de toezegging had, dat reeds de volgende week een wetsontwerp dienaangaande zal worden ingediend, waardoor 'n dergelijke uitzet t'ng kan worden voorkomen. De kantonrechter heeft het vonnis ge wezen op grond van zijn bewering, dat hij niets te maken had met nog komen de wetten, doch alleen oordeelde naar bestaande wetten. Het gemeentebestuur heeft nog moeite gedaan, 't vonnis uit gesteld te krijgen, hetgeen mislukte. De negen betrokken gezinnen kun nen vandaag onmogelijk een nieuwe wo ning betrekken. Over een en ander heerscht in Schiedam nogal ontstemming, Ten overstaan van notaris D. Erdman te. 's-Gravenhage is heden de acte van oprichting verleden van de N.V. Maat schappij voor Industrie-financiering Voor den Staat der Nederlanden trac daarbij op minister H. Gelissen. Blijkens de acte van oprichting zijn voor de eerste maal benoemd tot leden van den raad van bestuur de heeren: dr, H. M. Hirschgeld (voorzitter), mr. dr. A A- Van Rhijn, mr. dr. A. V. Doorninck A. K. Spanjaard, allen te 's-Gravenhage mr. D. Crena de long te Amsterdam en C. F. J. Schellens te Eindhoven. Uit de statuten der vennootschap blijkt, dat zij zich o.m. ten doel stelt het verstrekken van credieten op langen termijn aan, het deelnemen in het kapi taal van en het verleenen van bemid deling voor het verstrekken van finan cieelen steun aan bestaande of nieuw op te richten industrieele ondernemingen voor zoover werkverruiming en behouc van werkgelegenheid in de Nederland sche industrie daardoor kan worden be vofderd. Het bureau der vennootschap is geves tigd te 's Gravenhage, Bezuidenhout 107. BORSELE. Maandag werd de laatste hand gelegd aan de verhooging van den zeedijk onder deze gemeente. Met de voltooiing van dit werk, dat zich uit strekt over een lengte van 365 m. er. in Juni begon, is de dijkverhooging van de vorige jaren doorgetrokken tot de helling bij de Noordnol. BUITENLAND. Het meest belangrijke nieuws is een opstand die Zondag in Spanje's hoofdstad is uitgebroken onder een deel van het garnizoen. De muiters deden een aanval op de militaire ma gazijnen. Ofschoon bijna overal terugge dreven, gelukte het hun toch zich van het Zuider-spoorwegstation meester te maken. De brigade-generaal Velardo en graaf Mirasol, kolonel der artillerie, wer en gedood. De staat van beleg is afge kondigd. In de provincie is alles rustig en ook te Madrid is thans de orde weer ïersteld. 25 Sept. GOES. In de Donderdag gehouden zit ting van den Raad dezer gemeente werd de rekening der gemeente over 1885 voorloopig vastgesteld op 117.428.17 in ontvang en 112.869.75 (4 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van 4555.41(4. LANDBOUW. Door 22 autoriteiten op andbouwgebied onderteekend, is een circulaire verzonden, waarin naar aan leiding der enquête, ingesteld betreffen de het iandbouwcrediet, wordt aange drongen op de oprichting eener Neder landsche landbouwbank met filialen, om door geldelijke hulp en steun vermeerde ring van opbrengst en vermindering van uitgaaf voor den Nederlandschen land bouw te verkrijgen. Onder hen, die de circulaire mede on derteekend hebben, bevinden zich voor Zeeland de heeren J. M. Kakebeeke te Goes, H. J. E, Gerlach te Middelburg en mr. J. Moolenburgh te Zierikzee. 28 Sept. GOES. Een 73-jarige, die vroeger als dragonder onder Willem I heeft gestre den, werd heden in het huis van arrest alhier overgebracht ten einde eene gevangenisstraf van drie dagen te ondergaan wegens wildstrooperij. WOLFERTSDIJK. In de Vrijdagmor gen gehouden raadsvergadering leverde de jaarwedde van den telefoonhouder ad 100 eenige stof tot discussie. De heer Philipse stelde voor, een adres aan den minister te richten, en eenige tege moetkoming, minstens de helft van de opbrengst der telegrammen, te verzoeken in de kosten van de telefoon, welke te drukkend voor de gemeente zijn, te meer daar er slechts weinig personen van de telefoon profiteeren, en die in gezetenen, welke nooit een telegram ont vangen of verzenden, en niet het minste belang bij het bestaan des telefoons heb ben, toch in de kosten daarvan moeten bijdragen. Wordt van den minister een afwijzen de beschikking ontvangen, dan stelt de heer Philipse voor, wegens de schade welke de gemeente door de telefoon lijdt, haar op te heffen. Bedoelde jaarwedde werd voorloopig veranderd in.... „Memorie". Aan de technische hoogeschool te Delft slaagden voor 't ingenieurs-exa men voor c'viel ingenieur, de heeren J. van Hellemond te Vlissingen en K. W, Pabst te Middelburg. LESTER ZAL UIT DANTZIG HEENGAAN. Benoemd tot ondersecretaris- generaal van den Volkenbond De Volkenbondsraad heeft thans een oplossing gevonden voor de moeilijkhe den, die voortvloeiden uit de vijandige houding van de nat.-soc. regeering van Dantzig jegens den Volkenbondscom missaris Lester. Lester is namelijk be noemd tot ondersecretaris-generaal van den Volkenbond. Zijn benoeming zal van kracht worden wanneer zijn opvol ger te Dantzig benoemd zal zijn. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen. (Onder voorbehoud). 1000 389 5288 7277 11084 12151 13442 15053 19925 400 6233 13444 13829 16219 200 2471 8617 8653 12346 14389 17913 100 2086 7235 8805 10484 11186 12676 13533 16310 18893 20899 11296 12446 wm 10494 18346 r

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3