GOESCHE COURANT^ Wetsontwerp tegen prijsopdrijving. KERK EN SCHOOL, LEGER EN VLOOT. WEER EN WIND. ZEELAND. De regeering stelt drastische maatregelen voor. Burgemeesters krjjgen bevoegdheid voorraden in bezit te nemen en tegen normale prijzen te verkoopen. De nieuwe monetaire politiek. De middenstandsbonden zeggen de regeering steun toe. Afschaffing van crisis- heffingen gevraagd. Ook strenge maatregelen tegen prijsopdrijving in Indië. HIDBELB0RS. GOES. -1 instel- 'er het in een iur tot nt aa door vast- direc- le wij- noem- Gast- esteld. i het egroo- iienst- er ge- iet de ke de ie ge- ienbe- 36. rorde- op iet be te be te mwing telling radere er La- het m een te-rei- er, tot aarden t aan- 1-vuil- d.; W. jm. 22 niging a.m. 1 idem kg- ne du 1—30, Legi- B 15, extra" idem 17, id. Maag- B 13, \vran- "rium- 13— rzogin 9—12, piuim- Win- 0, Af- 00 kg. idem Nota- lem B Reinet 7—18, Ster- 10— Para- on 11, Rem- en 10, ^.ibbe- ;schot- -Voor -,Dc NUMMER 230. TWEE BLADEN. DINSDAG 29 SEPTEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. ywittctHte Bi h# MIDDELBURGSCHE COURANT £>«gblad Voor Middelburg, Goes en agent- Kbap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. sy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bg het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigiagass 1—8 regels 2.10, elke r. ss. 30 ct. Rabriek ..Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 rag*1*1 t 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co:* rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving. In de toelichting wordt gezegd: In verband met het door de regeering genomen besluit, den uitvoer van goud te verbieden, zal zijn rekening te 'hou den met een beweging in de wisselkoer sen, die voor den gulden in nederwaart- sche richting zal gaan. In hoeverre het prijsniveau daardoor zal worden beïn vloed is van tevoren niet vast te stellen. Echter moet men bedacht zijn op de mogelijkheid, dat dientengevolge minder scrupuleuze lieden van de onwetendheid van het publiek zouden gebruik maken, en, door het opzetten van de prijzen oi het achterhouden van voorraden, een normaal verloop van zaken zouden be moeilijken. In het bijzonder dient er voor te worden gewaakt, dat niet de eerste levensbehoeften en noodzakelijke gebruiksartikelen aan een onevenredige prijsstijging zouden worden blootgesteld Daarnevens is het wenschelijk ook de vergoeding, bedongen voor het verrich ten van diensten en de huur van on roerend goed, waar het algemeen be lang een prijsopdrijving niet gedoogt, tijdelijk onder controle te stellen. Het onderhavige wetsontwerp be oogt dit doel te bereiken door het in het leven roepen van enkele bepalingen, welke zich tegen gedragingen als hier boven geschetst, richten. Art. 1. geeft den ministers van han del, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij de bevoegdheid, regelend op te treden met betrekking tot de prijzen, welke, hetzij landelijk, hetzij plaatselijk, maximaal in den han del zullen gelden. Deze bevoegdheid omvat zoowel het in concreto vaststel len van algemeen geldende maximum prijzen als bijv. het bedrag of percen tage, waarmede de prijs den in een vroeger tijdstip in rekening gebrachten ten hoogste mag overschrijden. De artikelen 2 en 3 geven overeen komstige voorschriften ten aanzien van het verrichten van diensten en het ver huren van onroerende goederen. Voor die gevallen waarin voor toe passing van de artikelen 1, 2 en 3 geen aanleiding bestaat, houdt artikel 4 een algemeen verbod van prijsopdrij ving in. Het artikel bedoelt uiteraard niet elke verhooging van prijzen tegen te gaan, doch wel de zoodanige, welke niet kan worden aangemerkt als een noodzakelijk uitvloeisel van den ge schapen toestand. Artikel 5 luidt aldus: a. In de gevallen, ^waarin bij den bur gemeester eener gemeente gegronde ver denking bestaat, dat het bepaalde krach tens artikel 1 of bij artikel 4 wordt over treden, kan hij de in zijn gemeente aan wezige, tot den voorraad der betref fende onderneming behoorende goede ren van de soort, ten aanzien waarvan de verdenking van overtreding bestaat, 10kw ee°*ée formaliteit in bezit nemen. Het bepaalde in het vorig lid vindl overeenkomstige toepassing ingeval ge weigerd wordt, tot den voorraad eener onderneming behoorende goederen te verkoopen, indien nadl het oordeel van den burgemeester, hetzij voor de weige ring geen gegronde redenen begaan hetzij de weigering in strijd is met het door deze wet beoogde doel. c. De op grond van de beice voor gaande leden in bezit genomen goederen worden den burgemeester zonder ver wijl op door hem te bepalen wijze ter beschikking gesteld ten behoeve van de bevolking of bepaalde groepen der be volking van zijn gemeente teg'en prijzen, welke onderscheidenlijk de krachtens art. 1 geldende en voor zoover dit artikel geen toepassing heeft gevonden de normale prijzen, niet te boven gaan d. De schadeloosstelling voor de in bezit genomen goederen door de ge meente te betalen, wordt door een door den gemeenteraad aan te wijzen schat ter geschat. Zij bedraagt in geen geval meer dan 90 procent van den hoogsten prijs, waarvoor de goederen ingevolge het vorig' lid ter beschikking kunnen worden gesteld. e. De burgemeester en de door hem aan te wijzen ambtenaren zijn te allen tijde bevoegd, de uitlevering te vorde ren van de in bezit te nemen goederen. Zij, alsmede de hen op hun laste verge zellende personen, hebben te allen tij de vrijen toegang tot alle plaatsen, waar redelijkerwijze vermoed kan worden, dat zich goederen bevinden Wordt hun de toegang geweigerd of belemmerd, of wordt hun op aanmelding tot toegang niet geantwoord, dan verschaffen zij zich dien desnoods met inroeping van den sterken arm, f. In woningen treden de ambtenaren en de hen vergezellende personen teg'en den wil van den bewoner niet binnen dan op bijzonderen of algemeenen schrif telijken laste van den burgemeester, dan wel vergezeld van dezen. Van dit bin nentreden wordt door hen proces-ver baal opgemaakt, dat binnen vier en twintig uren aan hem, wiens woning is binnengetreden, in afschrift wordt me degedeeld. g. Tot een inbezitneming wordt niet overgegaan, tenzij, volgens door ons na der vast te stellen reg'elen, de in lid bedoelde schadeloosstelling vooraf verzekerd Art, 6 luidt: Hij, die goederen, ten aanzien waarvan artikel 1 toepassing heeft gevonden, in het klein te koop aanbiedt of verkoopt, is verplicht, bij die goederen op voor het publiek duide lijk zichtbare wijze den prijs dier goe deren te vermelden. Dit artikel bedoelt de noodige open baarheid te geven aan de prijzen, welke voor de te verkoopen goederen in reke ning worden gebracht. Artikel 8 luidt: a. Hij die handelt in strijd met het be paalde bij of krachtens de artikelen 1, 2, 3 of 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geld boete van ten hoogste zesduizend gul den. bi Overtreding van het bepaalde bij ar tikel 6 wordt g'estraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Een onderhoud met dr. E. Hel dring, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam. Evenals dr. Bouman verwacht hij een opleving en verminde ring der werkloosheid. Naar aanleiding van het door de re geering afgekondigde goud-embargo en de uiteenzettingen inzake de te volgen De zachtmoedige verzet zich zelfs niet in gedachte. Hij is boven haat, dwaasheid en ijdelheid verheven. beleid voorzit, zal een aanzienlijke stij ging van de kosten van het levensonder houd niet plaats hebben. Het peil van die kosten zoo zeide dr. Heldring is immers nergens minder gedaald en nergens is de speling tusschen het index cijfer van die kosten en dat der groot- handelsprijzen grooter dan hier te lande. Er kan en moet heel wat van die speling af, voordat een stijging der kosten van het levensonderhoud gewettigd is. Blij kens de radiorede van den minister-pre sident zal de regeering zich met kracht tegen onnoodige prijsopdrijving door par ticuliere ondernemers keeren. Prijsvormende maatregelen van groot belang. Van nog meer belang zijn de aange kondigde prijsvormende maatregelen welke de regeering zelve zal uitvoeren en waarop een grondige herziening van de landbouwcrisisheffingen, toeslagen en uitkeeringen volgen zal. De rijzing op de graanmarkt in de laatste maanden maakt het gemakkelijk, vele drukkende regelingen zonder schade voor den land bouw te verzachten, zoo niet af te schaf fen en tevens een bres te schieten in de overdreven ambtenarij op dat gebied. Wat de nijverheid betreft, de grond stoffen, die zij in overwegende mate moet invoeren, zijn in guldens duurder geworden, met het afgewerkte product op de wereldmarkt is dit echter in ster kere mate het geval. Zij zal dus over 't algemeen een gemakkelijker afzet binnen- en buitenland vinden. Zij zal er zich wel niet toe laten verleiden, hier haar prijzer. bovenmatig op te zetten of haar expoitprijzen te laag te stellen. ïn het eerste geval zou zij haar eigen gla zen ingooien door er toe bij te drager de kosten van hfet levensonderhoud meer te verhoogen dan wenschelijk is en in het tweede zou zij represaille: van het buitenland uitlokken. De mo tieven voor bijzondere bescherming der nijverheid in den vorm van contingen teering zijn in vele gevallen niet meer aanwezig en in dit verstarrende ver schijnsel dient zoo spoedig mogelijk ont spanning teweeggebracht te worden Compensatie in den vorm van een ver hooging van invoerrechten is onnoodig geworden. .Dat een en ander nauwkeu rig overleg vormt, spreekt vanzelf. Werkgelegenheid zal zich uit breiden. Op een vraag inzake de werkgelegen heid deed dr. Heldring uitkomen, dat deze zich tengevolge van den stijgenden afzet zal uitbreiden. De onderneming? geest zal geprikkeld worden, De uit putting van de voorraden en de kans op betere zaken zal den invoer slimuleeren monetaire politiek, welke in aansluiting! en den handel verlevendigen. De schat- hierop Maandagochtend door den minis-1 kist zal profiteeren van hoogere op- ter-president, dr. H. Colijn, in zijn radio- brengsten van invoerrechten en later rede zijn gegeven, heeft een redacteur van het A.N.P., dr, E. Heldring, oud voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Amsterdam, ge vraagd zijn inzichten hieromtrent ken baar te willen maken, Dr. Heldring bracht in de eerste plaats naar voren, dat, ook al kan men met den minister-president van meening verschil len, dat de aanpassing onder het oude regime voldoenden voortgang maakte om het bedrijfsleven zonder te groote won den in de effen banen van de kostenpari- teit met het buitenland te brengen, het zeker is dat het tijdelijk verlaten van den gouden standaard onder de gege ven omstandigheden onvermijdelijk was en in het belang des lands is. Er behoeft geen vrees voor gekoes terd te^ worden zoo voegde de zegs man hieraan toe dat de zwevende waarde van den gulden en andere valu ta s door een wedijver naar de laagste valuta gevolgd zal worden. De egalisa tie-fondsen, welke den regeeringen daar toe ten dienste zullen staan ook de onze zullen het hun mogelijk maken, hun klaarblijkelijke bedoeling, groote fluctuaties te voorkomen, ten uitvoer te leggen. Aldus kan ook de Nederland sche maatregel aangezien worden voor een stap in de richting van de stabili satie van wisselkoersen, die voorwaar de voor het wereldherstel is, maar waar voor ook nog andere belangrijke dingen op het gebied van het vrijere goederen verkeer en saneering van zwakke staatsfinanciën in het buitenland ge schieden moeten.Met dat al zoo besloot dr. Heldring Mits de stemming rustig blijft en goed] het onderhoud zijn dit slechts eenige van die van de directe belastingen, ter wijl de werkloosheidsbestrijding en de subsidies aan bedrijven minder geld zullen vragen. Daarentegen moeten hoo- ge drukkende belastingen verlaagd wor den, wil men een welvaartspolitiek, waartoe thans de gelegenheid bestaat, volgen. Desondanks zal het eerste stre ven op budgetair evenwicht gericht moeten zijn, onontbeerlijk voor de hand having van het vertrouwen in den toe stand. De realiseering van deze verwachtin gen kan echter in de kiem gesmoord worden door verzwaring' der arbeids voorwaarden, welke den producent, thans gelijk gesteld, weer bij den bui- tenlandschen mededinger ten achter doen staan. Daarmede zou de bodem aan een verbetering op economisch ge bied ontvallen. De gevolgen voor Indië. Dr. Heldring zeide voorts, dat Indië als uitvoerland met de daling van den gulden gebaat zal zijn. Evenmin als in het moederland moet men zich echter gouden bergen beloven. Aan het teveel aan suiker en aan de bescherming van bietsuiker in Europa verandert de nieuwe toestand niets en het is de vraag, hoe de prijzen op de wereld markt van de artikelen, waarvan Indië de voornaamste producent is, op de da ling zullen reageeren, terwijl het niet uitgesloten is, dat na de zeer drastische daling der productiekosten daar stijging ervan plaats vindt een overdenkingen. Het is niet mogelijk, zich en detail den toekomstigen loop van za ken voor te stellen, maar ik zie geen grond voor pessimisme, al treden wij geen definitief stadium in. Door de vereeniging van grootwinkel bedrijf in levensmiddelen werd aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart het volgende schrijven ge zonden:' „Namens de vereeniging van groot winkelbedrijf in levensmiddelen, waar bij nagenoeg alle filiaalwinkels in levens middelen zijn aangesloten, hebben on- dergeteekenden de eer, U.E. hierbij een besluit mede te deelen, waartoe hare ledenvergadering is gekomen. Ie. Hare leden zullen ondersteuning verleenen tot verwezenlijking van de gedachten door den minister-president in zijn radiorede van gistermorgen ont wikkeld. 2e. Hare leden zullen bevorderen dat de rust onder de bevolking wordt ge handhaafd, door aan haar filiaalhouders instructies te geven, om bovenmatige inkoopen tegen te gaan, 3e. Hare leden zullen bevorderen, dat geen onredelijke prijsverhooging in een harer winkels plaats vindt. Dit besluit werd genomen in de ver onderstelling, dat de regeering binnen den kortst mogelijken termijn maatrege len zal treffen, opdat de bestaande hef fingen, accijnzen en andere crisismaat regelen op levensmiddelen toegepast, zich zullen aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. De vereeniging vleit zich met de hoop, dat de regeering het contact met haar zal willen behouden, voor het geval de regeering meent, be langrijke wijzigingen in de bestaande maximumprijzen te moeten vast stellen." Soortgelijke adressen zonden de Chr. Middenstandsbond en de Centrale Bond van Ned. Verbruikscoöperaties de re geering toe. De dagelijksche besturen van den Ne- derlandschen Slagershond en den R.K. Hanzebond van Slagerspatroons hebben zich op het standpunt geplaatst dat de slagersbonden de gevraagde medewer king tot het tegengaan van prijsopdrij ving zeer zeker dienen te verleenen. De slager zal echter genoodzaakt zijn de vleeschprijzen toch te verhoogen, tenzij de regeering hem de helpende hand biedt door de crisishelfingen op rund- en varkensvlee *ch af te schaffen of op te gehqrten. Dgze heffingen drukken thans zeer zwaar pp het slagersbedrijf, wijl de Yeepyij?mi de laatste dagen sterk zijn gestegen. De gouvérnêur-generaal van Ned. In dië heeft aan alle gewestelijke bestuurs hoofden machtiging verleend, tot zoo- noodige in-bezit-neming van producten bij ongemotiveerde prijsopdrijving over te gaan, op grond van artikel 88 der ont eigeningsordonnantie. Ze zal reeds wor den toegepast indien de prijzen voor le vensmiddelen, grondstoffen voor levens middelen en huishoudelijke artikelen meer dan vijf procent omhoog gaan. Voor de bevolking bestaat geen en kele reden tot ongerustheid, daar in Ned.-Indië groote voorraden van primai re levensmiddelen liggen opgeschuurd. Geref, Gem, Tweetal te Temeuzen ds. M. Heijkoop te' Utrecht en ds. H. Ligtenberg te Lisse. Te 's Gravenhage slaagde voor het machinisten examen diploma B theore tisch gedeelte de heer K. Brouwer te Middelburg, leerling van de de Ruijterschool te Vlissingen. Hr. Ms. >,DE RUYTER OP 3 OCTOBER IN DIENST. Bij Kon. besluit is bepaald dat Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" op 3 October 1936 in dienst zal worden gesteld, met dien datum het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein ter zee A. C. van der Sande Lacoste. Middelburg, 29-IX-'36. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 15.2 °C (59 °F); laagste 7.1 °C (45 °F). Heden 9 h: 9.1 °C; 12 h: 13.5 °C. 0,1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laag ste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.9 mm te Malinhead; laagste 753.8 mm te Ingö. Verwachting tot morgenavond: Zwakke W. tot N. wind, nevelig tot licht bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. N Zon op: 6 h 58; onder: 18 h 41. Licht op: 19 h 11. Maan op: 17 h 41; onder: 4 h 57. V.M. 30 Sept. Laagwater. 7.07 19.35 7.45 20.17 8.25 20.59 Wemeldinger Laagwater. 8.15 20.31 8.51 21.10 9.28 21.48 Hoog- en Laagwater te Vlissingen) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later (S springtij September. Hoogwater. Di. 29 12.59 Wo. 30 1.27 13.34 October. Do. 1 2.01 14.15 Hoog- en Laagwater te September. Hoogwater. Di. 29 2.31 14.54 Wo. 30 3.20 15.36 October, Do. 1 4.02 16.20 BUURT COMMISSIES. De bewoners van de Heerenstraat ver gaderden gisteravond in de bovenzaal van café-restaurant „De Gouden Zon' teneinde te komen tot de oprichting van een buurtcommiss e. Het bestuur werd als volgt samenge steld: G. van Nederveen, voorzitter; M. P. Bijl, secretaris en W. Verdonck, pen ningmeester. Na aangename en vlotte besprekingen werd besloten om te trachten door al- gemeene medewerking te komen tot een waardig deelnemen en medewerken aan de door de Vereenig ng „Uit het Volk- Voor het Volk" te organiseeren feesten,; In de z,aal „den Boer" in de Gist* straat werd opgericht de buurtvereeni- giing Verwerijstraat, Oostkerkplein, Nieuwe Oostgrsche straat en Bastiop. 't Bestuur werd a'-§ volgt samengesteld: de heeren J. Boone en W. L, Calliber, /als 1ste en 2e voorzitter; P. v.. Schoon- acker en W, Glerum le en 2e secr., J; Stevense èfl C. M. de Rijke le en 2e penningm. en mej. A. Vinke en de heer L, de Koning. i Voorts werd een damescomité geko zen bestaande iiil de dames Plpegaert, Riemers, De Rijke, RijkSë en Vinkë Met algemeene stemmen besloot de vergadering 25 pet. van de ontvangen gelden beschikbaar te stellen voor „Uit het Volk'Voor het Volk". De wijze van feestvieren, z/al Hoor het bestuur nader worden onder de oogen gezien. Maandagavond kwam op initiatief van eenige bewoners van Blauwendijk en Stationsstraat in hotel Van Heijl bijeen een vergadering van bewoners van die straten, waarin werd besloten tot het oprichten van een buurtcommissie. Een bestuur werd gekozen en als volgt samengesteld: C. Barentsen, voorzitter; jhr. mr. Tj. A. J. W. Schorer, secretaris; J. J. Meijboom, penningmeester; J. Kui ler en L. HeijmaniS, commissarissen. Weer terecht. Het 15-jarig meisje C. D. T., dat vo rige week de ouderlijke woning verlaten had, is door de politie te Rilland Bath opgespoord en weer onder het ouderlijk gezag gesteld. Nieuwe buurtvereenigingen. De Wijngaardstraat heeft een buurt- vereeniging opgericht, In het bestuur hebben o.a. zitting de heeren: A. Bur- ber, voorzitter, P. I. Rosier, secreta ris en C. Reyerse penningmeester. Ook de Beestenmarkt kreeg een buurtvereeniging. Bestuursdeden zijn o.a. de heeren M. W. van de Weert,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1