IN R IBIS SHAG :N DE GOUDEN RAT KRONIEK van den DAG. LEGER EN VLOOT. ZEELAND. KERK EN SCHOOL Dohbelmann lekker... man! ;elijk h met tillen >ag GEMENGD NIEVWS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936. No. 226. Mussolini op de wip. 2UID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSGH-VLAANDEREN O.D. lem Drie gen 23, Croten 4, |en 3—15, idem B 110, idem, Bloem- -5, Roo- fool 2,70, Gele id. 1,50—1,50, p.501,40 |IJ. Sept. 11826, 11351, 8997, 14871, 16230 15429 sen. lh. m. gr„ 4.25. pakh., Markt. Seisbol- niratiii Een in. ragentje. It S 150j, Hailé Selassi neemt wraak. De Vol kenbond had hem onder leiding van En geland hulp beloofd tegen den Italiaan- schen usurpator. Maar de Volkenbond liet hem de leiding van Engeland ten spijt, in den steek. Deugdelijke middelen, om Mussolini tot rede te brengen zijn, hoewel men ze te Genève kende, niet genomen. Mussolini is op kosten gejaagd, maar hij heeft Abessynië gekregen. Hailé Selassi weet, dat het met zijn keizerschap gedaan is. Als er geen won deren gebeuien (buiten den Volkenbond om) zal zijn rijk langer Italiaansch blij ven dan het aantal jaren, dat hij nog te leven heeft. Het had geen practischen zin, om nu nog een Abessijnsche dele gatie naar de Assemblée te zenden. Hai lé Selassi moet beseft hebben, dat hij de heeren te Genève daarmee alleen maar in ongelegenheid kon .brengen. Hij wilde zich dat leedvermaak niet ontzeggen. Al le zorgen, welke hij den trouweloozen vrienden kon bezorgen, heeft hij hun be zorgd. In het heetst van hun sophistisch geredekavel kwam hij zelf uit de lucht vallen. Men moet zich te Genève ge voeld hebben als een troep betrapte kwajongens. Maar men kon niet uiteen stuiven voor de Z. M.'s blikken vol ko ninklijk verwijt. De Abessijnsche geloofsbrieven zijn tegen alle verwachtingen in, goedge keurd. Het snoode plan van Frankrijk en Engeland, om er de vereischte goed keuring aan te onthouden, is in duigen gevallen. Een groot aantal kleine mogendheden heeft zich daarmee niet willen inlaten. De Nederlandsche afge vaardigde mr. Limburg, kwam nog op de gedachte, ze den heeren rechters van het Internationaal Hof op den hals te schuiven. Het zag er naar uit, dat men daartoe eensgezind zou besluiten. Ech ter bleek er geen meerderheid te vin den voor een hiermede parallel loopend voorstel, om den Abessijnen gedurende de procedure voor het Haagsche Hof te weren. Engeland en Frankrijk kregen toen (uit den aard der zaak) de aardig heid er af, zoodat ze zich tenslotte maar neerlegden bij het voorstel om de Abes sijnsche geloofsbrieven wel goed te keuren. Mussolini had te Rome reeds een dele gatie klaar staan, om zoodra de Abes sijnen den toegang Lot het Volkenbonds paleis zou zijn ontzegd naar Gc::t ,rc te vertrekken. Hij moet uit zijn vel ge sprongen zijn, toen hij vernam, dat de vlieger, welke Frankrijk en Engeland onder zijn goedkeuring hadden gecon strueerd, niet opging, Wij kunnen daar inkomen. Heeft dé Duce den Volkenbond dan niet duidelijk laten zien, hoe men den Abessijnen hun barbaarsche streken afleert? Italië zal echter, ook deze beleediging ten spijt, lid van het vermaledijde insti tuut blijven. Mussolini zet toch maar lie ver niet alles op een kaart. Momenteel kan hij het uitstekend met Hitier vin den een deputatie van 's Führer's jeugd is dezer dagen door den Duce al lerhartelijkst toegesproken maar tus- schen Rome en Berlijn ligt de weg naar Weenen. En er bestaat geen enkel mid del om dien weg te verleggen. Litwinof, de Russische volkscommis saris van buitenlandsche zaken, moet te Genève gezegd hebben, dat Frankrijk en Engeland zich veel te veel aan Italië gelegen laten liggen. Men moet Musso lini niet het gevoel geven van een zoo fel begeerde bondgenoot te zijn, dat hij voor zijn bondgenootschap van alles en nog wat meent te kunnen verlangen. Lit winof zou hierin wel eens gelijk kunnen hebben. De moeite, welke Parijs en Lon den zich getroosten, om Italië weer in Baar hat Engelsch van PAUL TRENT. 29). Boa: Spoedig kwam Fraser tot de ontdek king, dat de Russische royalisten buiten gewoon goed georganiseerd waren en dat er plannen bestonden om een ern stige poging te doen de Sovjet-regeering omver te werpen. „Maar ik dacht, dat de bolsjewieken het leger volkomen in hun macht had- I den. Zijn de soldaten niet de eenigen in I Rusland, die fatsoenlijk gevoed en ge kleed worden?" vroeg Fraser rustig'. „Dat was eenigen tijd geleden inder daad het geval, maar de toestand in ISovjet-Rusland is snel aan het verande ren. Zelfs het leger begint ontevreden te worden. Vrienden en verwanten van de soldaten worden gekweld en gedood, leyerals de rest van de bevolking en hun fcloed roept om wraak. Het Russische Jrolk is weer rijp voor een revolutie. Er ons no^ slechts wapenen en ■fielders en ook deze zullen wij ons we- Bj ten te verschaffen, binnenkort. Geen «natie kan voor altijd onderdrukt wor- Icen door de vrees voor den dood. Keer- Iden de Franschen zich ten slotte ook niet tegen de mannen, die hen verdrukt Éadden gedurende het schrikbewind? De Sovjet-regeering zal spoedig tot het Berieden behooren", eindigde de g'root- ■ertog plechtig, het „anti-Duitsche front" te krijgen, be gint er een beetje zielig uit te zien. Voorshands is er toch geen denken aan, dat Mussolini zijn positie op de wip ver laat. Ze verschaft hem belangrijke voor deden van prestige. De Italianen zijn er bovendien niet ge rust op, dat Engeland niets tegen hen in het schild voert. Onlangs heeft koning Edward men zal het zich herinneren een spelevaart door het Oostelijk bek ken van de Middellandsche Zee gemaakt. In Griekenland en in Turkije ging hij o.a aan den wal voor officieele begroe tingen van de staatshoofden dier landen. Buitengewoon hartelijk was de samen komst met Kemal Ataturk. Te Rome is men er eerlijk van geschrokken. Ver moedelijk niet zonder reden. Turkije wantrouwt Italië. Mussolini heeft van 't begin zijner dictatoriale carrière af, bij zonder veel belangstelling voor 't nabije Oosten gehad. De Dodecanesos, de eilan dengroep voor de Klein-Aziatische kust, welke Italië na den wereldoorlog op Griekenland buit maakte, betekent voor de Turken een latente bedreiging van hun positie in het Oostelijk bekken der Middellandsche Zee. Tijdens den oorlog in Oost-Afrika heeft de Duce de verde digingswerken op de Dodecanesos aan zienlijk laten uitbreiden. Geen wonder, dat de Turken voor toenadering tot En geland voelen, dat in deze buurt even eens groote belangen heeft, gelijk trou wens in de geheele Middellandsche Zee, welke immers een voorname schakel in den zeeweg naar Britsch-Indië betee kent? De Italianen hebben reden, om van de besprekingen tusschen Kemal en Edward VIII het hunne te denken. Als de Engelsche diplomatie er haar koning op losstuurt, moet het wel in hooge ma te meenens zijn. Men zal zich te Rome bij het bestudeeren van dit alles herin neren, hoe gauw en goed Engeland er in slaagde de betrekkingen met Egypte te regelen, toen het pleit in Abessynië een maal beslecht was. Het geeft altijd voordeelen op de wip te zitten. In dit geval is de positie voor Mussolini echter toch niet onverdeeld pleizierig. Hoe graag de Engelschen Ita lië in het „front van Stresa" terug willen hebben, hun Middellandsche Zee-poli tiek wordt stelselmatig uitgebouwd. En daartegen kan de Duce Duitschland on mogelijk te hulp roepen. Van Duitschen invloed in Zuid- en Zuid-Oost-Europa moet hij heelemaal niets hebben. De op vatting van Litwinof snijdt hout. Het is niet noodig om Italië al te gloeiend het Lof te maken. Bij beschikking van den minister van staat, minister van defensie a.i., zijn de volgende plaatsingen gelast: met 29 September 1936: de luitenants ter zee le kl. jhr. H, A- van Foreest, bij het departement van defensie en J. Tissot van Patot, belast met de betrekking van adj. chef van den staf der zeemacht te Willemsoord Hr. Ms. „de Ruijter", Bij beschikking van den minister van staat, minister van defensie a.i., zijn de volgende officieren op 3 October a.s. ge plaatst a, b. Hr. Ms, „de Ruijter": kapitein-luitenant ter zee H. G. de Bruine, als eerste-officier, de luitenants ter zee: le kl. W. J. L Willinge, F. J. van de Poll, A. W. Kruk, le luitenant der mariniers J. G. M. Nass, officier vlieger der 2e klasse E. Bakker, officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse M. de Vries, als hoofd machine kamer, idem 2e klasse N. J. C. Smit, W. P. J, Brunet de Rochebrune, L. Stam „Ik hoop van harte, dat u gelijk heeft. Ik zal graag doen wat ik kan om u en uw zaak te helpen". „U zult mij helpen door de bood schappen over te brengen, die ik u ge geven heb. En als u voor een rechtvaar dige zaak geld over heeft...." „Ik heb meer geld dan goed voor mij is. Als ik mijn vrijheid terug heb, zal ik niet vergeten wat u gezegd heeft", „Dank u, mijn vriend", zei de groot hertog en stak zijn hand uit, die Fraser schudde. De volgende dag ging langzaam voor bij en er gebeurde niets, tot zij het diner gebruikt hadden. Er werd likeur gepre senteerd en spoedig nadat zij gedronken hadden vielen zoowel Fraser als de groothertog in een diepen slaap. Twee mannen traden de eetkamer binnen en droegen hen weg. Toen Fraser ontwaak te kwam hij dadelijk tot de ontdekking, dat hij zich in een auto bevond en ste vig gebonden was, Er was geen licht in den wagen, doch hij hoorde iemand zwaar ademhalen. Hij begon te roepen, m,aar er werd op ruwe wijze een hand op zijn mond gelegd en hem gezegd stil te zijn. Toen hoorde hij iemand kreu nen en hij herkende de stem van den groothertog, maar het was duidelijk, dat het geluid op dezelfde wijze gesmoord werd. Het duurde heel lang voordat de auto ^opte. De gordijntjes werden geopend en buiten was de duisternis volkomen. Men beval Fraser uit te st.appen en hij voelde de loop van een revolver in ziin zijde. en Th. J. Spangenberg', officier van ge zondheid der le klasse P. G Broekhoff, officier van administratie der le klasse A. J, Pofl. DE HEER A. J. VAN LUIJK GAAT HEEN. Ged. Staten van Zeeland hebben aan den heer A. J. van Luijk op eigen ver zoek met ingang van 1 Januari 1937, eervol ontslag verleend als hoofdcom mies ter Provinciale Griffie onder dank betuiging voor de door hem bewezen diensten. De heer Van Luijk, die 18 December 1870 te St. AnaLand is geboren, kwam op 1 April 1898 op de Provinciale Grif fie en doorliep daar verschillende ran gen totdat hij met ingang van 1 Augus tus 1923 hoofdcommies werd. Vooral voor de bootdiensten heeft de heer Van Luijk grooten arbeid verricht, Toen de heer H. J. G. Hartman met in gang van 1 April 1919 griffier der Sta ten werd, nam de heer Van Luijk zijn plaats in als secretaris der Commissie van toezicht op de Provinciale booten en toen ,aan de griffie een afzonderlijke afdeeling voor deze takken van dienst werd ingesteld, kwam deze onder lei ding van den heer Van Luijk. Sedert kort is deze afdeeling intus- schen weder opgegeven en zijn de boot diensten naar de eerste afdeeling over gebracht. De verdiensten van den heer V,an Luijk zijn officieel erkend door zijn be noeming tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau. KRUININGEN. Woensdagmiddag maakte een 40-tal leerlingen van de openbare school een uitstapje per fiets met het onderwijzend personeel naar het Verdronken land van Zuid Beveland (Nieuwlar.de). Met de meegenomen spa den en schoppen werden enkele putten gegraven, maar bijzondere dingen niet gevonden. Wel waren de fundamenten van den toren en kerk goed te zien en ook nog zeer veel oude boomtronken. Ook verschillende menschenbeenderen werden gevonden en stukken van oude steenen pannen en schotels. Voor de kinderen was het een leerzaam tochtje waarvan ze hebben genoten. Op de te rugreis werd nog 'n drietal ballonne jes gevonden, die Zondag j.l. te Antwerpen waren opgelaten. SCHORE. In de Dinsdag alhier ge houden ,algemeene vergadering van de afd. „Kruiningen-Hansweert-Schore" van het Groene Kruis, werd besloten tot verkoop van een gedeelte tuin van de woning van de wijkzuster te Hansweert, Kooper werd de heer A. H. de Booij aldaar voor de som van f 300, die den grond voor bouwgrond z,al bezigen. Toegelaten als volontair ter ge meente-secretarie alhier, de heer F, Vermeulen te Roosendaal in gelijke functie te Ierseke, RAAD VAN WAARDE. WAARDE. Woensdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester J. C. van Burg, voltallig. De v o o r z. wijdde eenige hartelijke woorden aan de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld. De gemeentebegrooting voor 1937 werd aangeboden. Inkomsten en uitga ven bedragen 32.517 met een post voor onvoorzien 413, Aan de heeren „Als je een kik geeft, schiet ik", zei een waarschuwende stem. Hij werd meegesleept over een strand, dat met grint bedekt was en toen in, wat hij vermoedde een motor boot te zijn, geholpen, want hij kon hét rustige gebrom van een motor hooren Toen hoorde hij het geruisch van het w.ater langs de voortsnellende boot en werd er recht voor hem uit een zwak licht zichtbaar. Een oogenblik dacht Fraser er aan overboord te springen, maar toen hij zich trachtte te bewegen, hielden een paar stevige handen hem vast en werd de revolver vaster tegen zijn zijde gedrukt. Een licht flitste door de duisternis en de motorboot legde a,an het gang boord van een schip aan. Men beval hen naar boven te klimmen en de groother tog was de eerste, die gehoorzaamde. Fraser volgde hem en toen zij het dek bereikten, werden zij haastig naar be neden gebracht naar de kajuit. Captain Brockdorf wachtte hen daar op en boog eerbiedig voor den groothertog. „Ik heet Uwe hoogheid welkom. Ik ben gemachtigd om te herhalen wat reeds eerder tegen u gezegd is, dat wij niet wenschen, dat het u aan iets ont breekt. Maar ik moet u waarschuwen, dat wij alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen genomen hebben. Doch als u ons geen moeilijkheden geeft, zult u goed behandeld worden. Hetzelfde geldt voor u, mr. Fraser. Wenscht u uw souper nu of wilt u nog even wachten? Ik kan u zeggen, dat er nog andere gasten ver wacht worden en dat wij onmiddellijk na hun aankomst wegvaren", legde A. Dees en Waterman werd opgedragen deze begrooting na te zien. Bij de rondvraag verzocht het lid M. W aterman eenige inlichtingen aan gaande het dempen van de sloot en een rioleering aansluitende aan de bestaan de rioleering in de onmiddellijke nabij heid van het Groene Kruisgebouw. VERDRONKEN. WEMELDINGE. De heer J. W. alhier, ontving de droeve tijding dat zijn 19-ja- rige zoon M., varende als schippers knecht te Drimmelen (N.B.), is verdron ken. Vermoedelijk is hij Zondagavond door de duisternis te water geraakt. Het stoffelijk overschot is naar hier vervoerd, COLIJNSPLAAT. Door pen school jongetje is op 3 Septemeber jl, een bal lon gevonden, die den vorigen dag w,as losgelaten op het cricketveld te Mid- cham (in de omgeving van Londen). Het was een der ballonnetjes, die opgelaten waren in een wedstrijd van een zieken huis. De vinder heeft den ballon laten op zenden aan het adres, dat op de label vermeld stond. Als bewijs van dankbaar heid werd thans een hartelijk schrijven terug ontvangen, waarbij was ingeslo ten een postchèque a 5 shilling. De eigenaar van den ballon vermeld de nog, dat hij in den wedstrijd den eer sten prijs had gewonnen. ZIERIKZEE. Gistermiddag arriveerde alhier een 20 tal leerlingen van de Technische Hoogeschool uit Delft, voor een excursie te dezer plaatse. In den na middag togen zij op pad om een der oude gebouwen of monumenten op pa pier te vereeuwigen. SLUIS. Tegen ,1 November a.s. of eerder heeft zuster Van den Oever, wijk verpleegster van het Wit-Gele Kruis te Retranchement en Sluis eervol onstlag aangevraagd, Het zoontje van den ambtenaar Brouwer alhier werd zoodanig door een wielrijder aangereden, dat het ventje te gen den grond sloeg en een gapende hoofdwonde bekwam. Het jongetje kwam plotseling achter zijn ouders vandaan, terwijl een Belgische wielrijder met groote snelheid langs het fietspad reed. Uitwijken was niet meer mogelijk met het bekende gevolg. Diefstal. HOEK, Naar de Tern. Crt. uit goede bron verneemt wordt door de mare chaussee een onderzoek ingesteld naar een reeks diefstallen van landbouw- artikelen uit den Nieuw-Neuzenpolder alhier,. Gezinsinkomsten verzwegen. De politie te Terneuzen maakte proces-verbaal op teg'en een in die ge meente woonachtige steuntrekker, die gezinsinkomsten bij de geregelde opgave had verzwegen. Te 's-Gravenhage slaagde voor het machinisten examen diploma B; the oretisch gedeelte, de heer K, J. Hoo- gerheide te Middelburg, leerling van de „de Ruijterschool" te Vlissingen. Met ingang van 1 December a.s. is tot onderwijzer aan de R. K. jongens- school te Zegge, gemeente Rucphen be noemd, de heer M. Wijngaards, thans wachtgelder der R.K, school te G r o e- d e. Brockdorf hen uit. „Ik heb geen honger", zei de groot hertog. „Ik ook niet. Wij zullen op onze me degasten wachten of moet ik zeggen medegevangenen?" vroeg Fraser grim mig. „Er is een oude vriend van u bij captain Desbrook." „Dat is goed nieuws. Nog iemand an ders die ik ken?" „Uw zuster." „Als haar eenig kwaad geschied is.." riep Fraser in plotselinge woede uit. „Uw zuster zal onze geëerde gast zijn evenals u beiden. Daar u nog niet wenscht te soupeeren, mag ik u mis schien wel een whisky-soda aanbieden?" zei Brocdorf op minzamen toon. „Waar ligt dit schip? Zeker aan den mond van de een of andere rivier. En aan de Zuidkust. Waar zijn wijvroeg Fraser nieuwsgierig. „Ik zal het u vertellen als wij hier vandaan zijn. Misschien wilt u naar u hut? Beneden kunt u gaan waar u wilt maar het is niet veroorloofd aan dek te komen, voordat wij op zee zijn". „Waar gaan wij naar toe?" vroeg de groothertog rustig. _,,Ik heb mijn. instructies nog niet ont vangen. De eigenaar van dit schip arri veert tegelijkertijd met de andere gasten. U zult mij nu wel willen excuseeren, heeren. Wij liggen niet voor anker en ik houd er van een oogje in het zeil te houden", zei Brockdorf en verliet hen. De groothertog zuchtte en zijn ge zicht stond heel ernstig, terwijl hij lang ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Ingez. Med.), HET DOODELIJK ONGELUK BIJ DE MANOEUVRES. Nader vernemen wij, dat het slacht offer van het ongeval tijdens de leger- manoeuvres nabij Nispen is de 33-jarige soldaat C. Duizing uit Berkenbosch op Overflakkee. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. DE MOORD TE ROTTERDAM Dader bekent. Gistermiddag heeft de inbreker T., die Zaterdagnacht door de Rotterdamsche politie gearresteerd was in verband met den moord op de 38-jarige vrouw M. K., die Zaterdagavond in haar woning aan de Oranjeboomstraat aldaar vermoord is gevonden, bekend, de vrouw door slagen op het hoofd van het leven te hebben beroofd. Geheel conform de theorie heeft het drama zich reeds Zaterdag in den vroe gen avond afgespeeld. De dader, die een woordenwisseling met de vrouw heeft gehad, welke in handgemeen is overgegaan, heeft van een kast, die in de kamer stond een steekbeitel geno men, waarmede hij haar den schedel heeft ingeslagen. De vrouw kreeg een wonde van zeven cm diepte in het ach terhoofd, waaruit wel bleek, dat de slag met groote kracht was toegebracht. Temeer, daar bij de sectie is komen vast te staan, dat de vrouw een schedel had van meer dan 8 mm dikte, hetgeen zeer weinig schijnt voor te komen. De dader is onmiddellijk na, den moord te hebben gepleegd, weggeloopen en heeft de deur achter zich dicht getrokken. De vrouw is toen in haar doodsangst naar de deur gerend, welke zij nog zelf op slot heeft gedaan. Toen hebben haar krachten zich be geven. Zij zakte ineen en is volkomen dood gebloed. De dader heeft den bei tel, waarmee hij den moord heeft be dreven in het Spui-kanaal gegooid. DE MOORD TE OPEINDE. Als ver dacht v,an het geven van inlichtingen aan de hoofddaders, de gebroeders Wiersma, te Groningen, die in den nacht van 24 op 25 Juli jl. den 72- jarigen R. Zetsma te Opende hebben vermoord, is gearresteerd de 45-jarige P,. M. te Opeinde. Hij is ter beschikking van de justitie te Groningen gesteld. zaam, in gedachten verdiept heen en weer liep. „Ik had het wel gedacht. Ik twijfel er nu geen oogenblik meer aan, of wij zetten koers naar de Oostzee en Petro- gad. Grafton is van plan mij naar mijn beulen te brengen", zei hij op zachten toon, „U moet den moed niet opgeven", mijnheer. Ik d/ank den hemel, dat Des brook hier komt. Als iemand ons uit deze situatie kan redden, is het Ralph." „Wie is Desbrook?" Feaser beschreef snel het karakter en de verdiensten van zijn vriend. „Ik begrijp deze situatie niet. Waar om zou Desbrook naar dit schip komen? En Jane? Ik snap er niets van. In elk geval krijgen we gezelschap op onzen tocht. Laat u het maar ,aan Ralph over, die vindt er wel wat op. Ik zou u heel wat voorbeelden kunnen geven van ge vallen, die hopeloos voor hem leken, maar het lukt hem altijd weer zich in veiligheid te stellen", zei Fraser opge wekt. „Laten we een spelletje piket doen. Dan zullen we onze zorgen wel verge ten", riep de groothertog ongeduldig en drukte op een bel. Het was verscheidene uren daarna, dat hun aandacht getrokken werd door het geluid van een motor en Fraser ren de n,aar de patrijspoort. „Het is een motorboot. Ik denk, dat onze mede-gasten aangekomen zijn. Ik ben nieuwsgierig of er nog iemand an ders komt, behalve Ralph en Jane zei hij, vol gespannen verwachting. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5