t SPORT. Onze Zuiderburen en de bedijking van het Zwin.j BiliTEHLAHD. RECHTSZAKEN. NOORD-BEVELAND. LIBERALISME TE PLATTENLANDE. DE NEGUS IS DANKBAAR. BELGIL Er worden steeds meer wapenvoorraden ontdekt. Granateniabriek te Tongeren. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. FRANKRIJK. ANTI-REVOLUTIONNAIRE BEWEGING OP TOUW GEZET. ITALIAANSCH VICE-CONSUL LASTIG GEVALLEN. ITALIË. BALDUR VON SCHIRACH BIJ MUSSOLINI. „SPELLINGVREDE" EN HET STELSEL-SLOTEMAKER DE BRUïNE. VOETBAL. Wedstrijdprogramma K.N.V.B. Z.V.B.. ATHLETIEK. Kantongerecht te iddelburg. hard, voor Koningin, voor Vaderland en Volk. Voorgesteld werd een telegram van gelukwensch te zenden, aldus luidende: Bevolking Kapelle-Biezelinge, feestvie rende ter eere verloving Prinses Juliana met Prins Bernhard, biedt hartelijke ge- lukwenschen, wenscht Gods zegen op Uwe voornemens, w.g. Burgm. Bierens. Hierop sprak de voorzitter van het feestcomité, de heer M. Glas Jbz. Spr. dankt den burgemeester voor zijn keu rig openingswoord, en hoopte, dat in alle opzichten dit feest wel zou mogen slagen. De openingsrede werd vervolgens ook te Biezelinge door burgem. Bierens uit gesproken. De hr. P. Scheele dankte den burgemeester. De harmonicaclub speelde vaderlandsche liederen. Op de verschillende scholen werden nu de kin deren onthaald en kreeg ieder een ca deau. Ook werden verschillende spel letjes uitgevoerd. Om 12 u. 30 m. werd de optocht op gesteld. Plet was een schitterende stoet van ruim 700 meter lang. Heel Kapelle en Biezelinge had er aan meegewerkt. Velen ouderen konden zich zulk een op tocht niet herinneren. Om 3 u. 30 m. werden volksspelen ge houden voor Kapelle op het voetbalter rein en voor Biezelinge in den boom gaard van den hr. De Roo. Daarna was er Volkszang te Kapelle onder leiding van den hr. Harthoorn en te Biezelinge onder leiding van den hr. Fraanje. Het opstellen van den lampiontocht 's avonds had plaats voor beide dorpen aan den Stationsweg. Het was een prachtig gezicht. Alles werkte mee en had een uitstekend verloop. KORTGENE. Donderdagavond \%erd in ,,De Korenbeurs" alhier een druk be zochte vergadering gehouden, uitgaande van de Vrijzinnige kiesvereenging „Kort- gene Uit alle dorpen en streken van Noord Beveland waren de VrTjheidsbon- ders opgekomen. De heer H. D. L o u w e s, lid der Tweede Kamer en voorz. van de Gro ninger Mij. van Landbouw, trad als spreker op met het onderwerp: „Libera lisme op het platte land". De heer Th. W o 1 s e, die als voorzitter fungeerde, sprak er zijn vol doening over uit, dat zoovelen aanwe zig waren. De heer L o u w e s sprak toen eerst in 't kort over het liberalisme in 't al gemeen. Het is een strooming, die op komt voor het recht der menschen. Li beralisme is zoo oud als de wereld. Ieder mensch bezit een eigen persoon lijkheid; dat te waardeeren is liberalis me. Den liberalen wordt verweten: gezags ondermijning. Dit m'st eiken grond; want le men wil geen inbreuk maken op de vrijheid van .anderen; 2e de vrij heid buigt zich voor het staatsgezag en| 3e men wil de goede zeden bewaren. Sinds 1918, toen er geen liberale regee-| ring meer was, bestaat er geen goede orde en geen tucht meer in Nederland. Spr. weerlegde alle verwijten. Ook 't verwijt, dat de liberalen ongodsdienstig of goddeloos zouden zijn. Met het vorstenhuis zijn de liber,alen| ten nauwste verbonden. Spr. constateert echter overal schif-1 ting; bevolkingsgroepen trekken zich te rug van kerk en school. De volkseenheid is hierin verre te zoeken. Op den duur kan men geen hechte eenheid meer vor men. Met liberalisme alleen kan volkseenheid brengen. Wij bewoners, van 't platteland, .voelen sterk den invloed der schifting in school en kerk. Het Openbaar Lager Onderwijs wil men voor allen geven. Geen schifting en geen uiteenvallen in allerlei groepeeringen. De O. L. school is warm- nationaal. Daarom alle kinderen naar één school, als symbool van de groote volksgemeenschap. Er zijn Nederlanders die met natio naal-socialisme en fascisme de vrijheic willen brengen. Maar als iets niet vrij is, dan zijn het deze twee stroomingen De Nederlandsche burger is met hart en nieren door en door democratisch; daar om geen vreemde waanvrijheid van het nationaal-socialisme en fascisme. Wat men wil behouden is, dat de re geering «en de volksvertegenwoordiging op zijn eigen plaats blijve, waarboven de Kroon als een sieraad uitsteekt. Spr. bracht daarna het liberalisme in verband met de huidige economische sa menleving. Het geheele economische leven is ge concentreerd op hulp van de overheid Bedrijfsleiders en arbeiders kunnen den kost niet meer verdienen. Nu kan men zeggen: „De wereld ligt in het duister. We zullen alles laten zooals het is." Maar de liberaal wil de harde werkelijkheid aanvaarden en doen wat er te doen is. Men wil de werkloosheid helpen bestrijden en trachten het werk te verruimen door werkverschaffing. Men wil probeeren het jeugd-werkloosheid- probleem op te heffen, men heeft aan dacht voor de landbouwcrisispolitiek voor de scheepvaart, en den handel. De S.D.A.P. en de N.S.B, maken plan nen, maar de kern van het kwaac tasten zij niet aan. Er is heel wat noo- dig om de moeilijkheden, die overal te vinden zijn, op te heffen. Andere landen spelen daarin een groote rol; we zijn gebonden aan wat het buitenland met zijn grenzen doet. De liberale politiek komt in 't gedrang doordat er beschutte en onbeschutte be drijven zijn, waarbij het loonpeil zoo on gelijk is. De loonen van een beschut- en een onbeschut bedrijf verschillen soms wel 70 pet. Zoolang de beloonin gen zoo ongelijk zijn, zoolang zal de on rechtvaardigheid hoogtij vieren. De crisismaatregelen kunnen voor alsnog niet opgeheven worden, want er bestaat geen reeële markt meer. Vroe ger regelde de markt de productie. Nu bestaat dit niet meer. Verder is noodig, dat er grootere be drijfsmogelijkheden komen. Als al deze dingen vervuld werden, zou alles beter worden. Spr. besprak daarna de crisismaatre gelen. De regeering wordt wel eens ver weten, d,at ze onbekwaam is om door tastende maatregelen te nemen. De re geering heeft evenwel alle bevoegdheid om maatregelen te nemen op het ge bied van crisiswetgeving, contigentee- ringen enz. Alle maatregelen kunnen in het openbaar besproken worden. In de volksvertegenwoordiging kan gevraagd worden naar het hoe en waarom. Dit is een kostelijk en zeer te waardeeren iets: het recht van den burger. Dit za bij het nationaal socialisme niet meer zoo wezen, want in die regeeringsvorm heeft immers de leider het alleen recht! Spr. behandelt daarna de crisisland- bouwpolitiek. Het platteland en de land bouw worden door het Nederlandsche. volk onvoldoende gekend. Menige boer is van zijn zelfstandige plaats afgedron gen. Dit moet men niet onderschatten, want, als het platteland ziek is, is het geheele rijk ziek. Wat moeten we nu doen? Wé moe ten vertrouwen op onze eigen kracht, vertrouwen op eigen zelfstandigheid. We moeten meedoen aan politiek en aan het geheele maatschappelijke bestel van dezen tijd. De „Vrijheidsbond" wil U helpen. Het platteland wil wel eens niet meedoen, doch de „Vrijheidsbond" wil mee helpen dragen, wil de liberale ge duchte organiseeren. Het is den Libe ralen ernst om voor ieders belang op te komen. Er werden daarna eenige vragen door het publiek gesteld o.a. hoe de Staats partij „De Vrijheidsbond" staat tegen over „Landbouw en Maatschappij" en tegenover Staatspensioneering. De vra gen werden tot genoegen van de vra genstellers beantwoord. De Voorz. dankte namens de aanwezigen, den heer Louwes, en spoorde de aanwezigen ,aan om aan te sluiten bij een plaatselijke vereeniging. Op vrijwel alle dorpen van Noord Het groote Brusselsche dagblad „Het Laatste Nieuws" bevat een breedvoerige beschouwing van de hand van een zijner] redacteuren, den heer M. de Ceulener, naar aanleiding van onze artikelenserie over de mogelijkheid en de wenschelijk- heid van de bedijking van het Zwin. Zoowel de gedegenheid van zijn betoog als de klaarheid van zijn schrijftrant wet tigen de overname van het grootste deel van dit artikel in ons blad. De beschouwing vangt aan met te herinneren aan de ook in „Het Laatste Nieuws" verschenen mededeeling, „dat] te Retranchement, in Zeeuwsch-Vlaan- deren, een vergadering is gehouden met het doel den aanleg te bespreken van een baan, die Breskens met Knokke zou verbinden,. Deze baan wordt opgevat als de ver lenging van de Belgische Koninklijke Baan, langsheen de kust. Het spreekt van zelf, zoo vervolgt de schr. dat men in Nederland niet blind is voor de ontwikkeling van de Vlaamsche kust. Deze neemt ziender- oogen toe en vooral in de omgeving van Knokke kan men elk jaar ontdekken, hoe daar steeds meer uitbreiding komt. Duinbergen bv,., dat nog niet lang ge leden slechts een uithoek scheen van Heist, heeft een uitbreiding genomen die den bezoeker verbaast. Weldra zal de verbinding DuinbergenKnokke tot stand gekomen zijn door een aaneen schakeling van mooie en lachende vil la's. Duinbergen heeft nu ook reeds zijn eigen wekelijksche markt. Het Nederlandsch bezoek is hier zeer groot en men begrijpt dat men er reeds heeft aan gedacht, naar Belgisch,voor beeld, te trachten ook de Nederlandsche kust, in Zeeuwsch-Vlaanderen nl„ te doen genieten van een welvaart die men in België meent te kunnen waarnemen.. Dat is zeer begrijpelijk en wij gunnen het onze Noordervrienden van harte dat dit verlangen zou worden verwezenlijkt. Doch met deze kwestie is ook een andere moeilijkheid gerezen, die door 'n Nederlandschen konfrater, den heer dr. S. S. Smeding, uit Middelburg', met „Zwinnestrijd" wordt bestempeld Hiermee zal de lezer al dadelijk heb ben begrepen. Door de plannen tot door trekken van de zeebaan van Knokke naar Breskens, langsheen de Zeeuwsch- Vlaamsche kust, komt het Zwin in ge vaar. Onze vriend A. Hans [een Belgischj natuurvriend en dagbladschrijver, niet te Beveland bestaan er afd. van de Lib. Staatspartij öf worden ze opgericht. WISSENKERKE. Door de vereeni ging Floralia zijn dit voorjaar aan de schoolkinderen Salixa's verstrekt ter opkweeking. Bij de tentoonstelling dezer planten op 23 dezer te Wissenkerke bleek dat er zeer mooie exemplaren gekweekt wa ren en kwamen de navolgende personen voor een prijs in aanmerking: 1 Mar e van der Weele; 2 Hans ZuTdhof; 3 Hen drik Kramer; 4 Lena Heijstek; 5 Piet Flikweert; 6 Abraham de Kam; 7 Leen- dert Stokman; 8 Pietje Geelhoed. De Negus heeft gistermiddag te Ge- néve de pers een boodschap overhan digd, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn dankbaarheid jegens de Assemblée, welke Abessynië recht heeft doen we dervaren. In naam van het volk van Abessynië, dat „in ellende is gedompeld" spreekt hij zijn erkentelijkheid uit tegenover den Volkenbond. Het parket van Brussel heeft gister ochtend bij een maatschappij te Vil voorde, welke een contract had geslo ten met de vertegenwoordigers van een buiteniandsche mogendheid voor de le vering van 20.000 granaten, een onder zoek ingesteld. Het contract was gesloten voor Me xico, maar men weet nog niet de defini tieve bestemming. Eveneens heeft men een onderzoek ingesteld in een ijzergieterij te Haren, waar men den laatsten tijd onderdeelen van granaten maakte, zoomede bij een onderneming te Berchem St. Agatha. Er was geen uitvoervergunning ge vraagd. De machinerieën zijn in beslag geno men, terwijl het gefabriceerde materiaal is verbeurd verklaard. Door middel van de documenten, die zich in een acte-tasch van den Spaan- schen kapitein Huerta bevonden, heeft het parket te Luik een geheime grana- tenfabriek ontdekt in een ijzergieterij te Tongeren. Deze fabriek had een opdracht ontvangen voor de levering van 50.000 granaten aan Spanje, waarvan er 500 per dag werden afgeleverd. Het onderzoek inzake de smok- kelaffaire te Oostende. Te Oostende zijn, zooals gemeld, aan boord van het s.s. „Raymond" wapens tot een bedrag van 2 millioen francs ont dekt. In verband hiermede heeft de rech ter van instructie uit Antwerpen gister den geheelen dag den algemeen-secreta ris van den socialistischen transportar- leidersbond, De Witte, gehoord, daar jebleken is, dat De Witte de „.Raymond" iad gecharterd. Bovendien zijn gister ten ïuize van De Witte en in de lokalen van den Antwerpschen transportarbei dersbond huiszoekingen gedaan. Verder zijn huiszoekingen verricht bij zekeren die bestuurder is van de Mij. „Ar- mat", waarvan de kantoren gevestigd zijn in het Antwerpsche torengebouw, iet was aan het licht gekomen, dat de sleine machine-geweren, die enkele da gen geleden in beslag genomen zijn, be stemd waren om te Antwerpen in en trepot te worden opgeslagen ten name van F. De huiszoekingen hebben tot dus ver, voor zoover bekend, niets opgele verd. Gistermorgen is bij het houden van jefenvluchten een militair vliegtuig neergestort te Petit Roeulx nabij Nyvel verwarren met D. Hans, den voorzitter van den Nederlandschen Journalisten Kring! Red. M.C.] heeft het Zwin doen kennen in breeden kring. Men cent zijn geschiedenis en zijn beteeke- nis. Men weet ook dat Koning Leopold vlak bij het Zwin, nabij het vliegveld van het Zoute de plaats heeft gekozen, waar hij met zijn geliefde echtgenoote onvergetelijke uren moet hebben door gebracht. De koninklijke villa is het aatste gebouw op Belgisch gebied. Dan zijn er nog slechts duinen, de zee en de vlakte van het Zwin, waar thans de prachtige „statice limonium' met zijn paarse bloemen aan het uitbloeien is. Verder, op Nederlandsch grondgebied, is er de oude geul van het Zwin, waar door de oude zeearm nog in verbinding staat met de zee. Bij hoogwater loopt 't zeewater nog op een gedeelte van Je Zwinvlakte. Bij laagwater is het Zwm droog. Veelal kan de wandelaar gemak kelijk te voet Cadzand bereiken, waar van de eerste huizen aan den overkant voor een bezoek nooden, terwijl de wie ten van enkele windmolens in de verte wenken om kennis te maken met geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Hier hebben, op Nederlandsch gebied, badgasten houten muisjes opgericht voor hun zomer verbliiï. Aan de overzijde, op Belgisch gebied, wordt zooiets niet geduld. Daar is ook ampeeren streng verboden. Daar wor den slechts wandelaars toegelaten, die gretig de paarse bloempjes plukken, rui ters die in eenzaamheid een wedstrijd houden met de wild loopende talrijke konijnen en de gendarmen, die patroel- jeeren tot bewaking van het koninklijk domein. In de verte, op enkele kilome ters, ziet men de villa's van het Zoute verrijzen en onwillekeurig denkt men er aan dat binnen enkele jaren dit bekoor lijke plekje, dat onbetwistbaar een van de aantrekkelijkheden is van onze kust in de omgeving van Knokke, heelemaal zou kunnen ingenomen worden door de steeds talrijker wordende buitenverblij ven, die steeds meer naar het Noorden opdringen. Bij ons is het vraagstuk nog niet door gedrongen tot de openbare belangstel ling. In Nederland is de „Zwinnestrijd" echter, zooals gezegd 'n aktueel vraag stuk geworden, ten minste in Zeeuwsch- Vlaanderen en daar is een beweging ontstaan, onder leiding van burgemees ter Leenhouts, van Retranchement, om tot radikale bedijking van het Zwin over te gaan, ten einde den aanleg van de hooger genoemde zeebaan tot Breskens te bevorderen, opdat dus de Zeeuwsch- Vlaamsche kust eveneens zou kunnen genieten van den bloei die de Vlaam sche kust kent. Men denkt blijkbaar dat deze bloei op de meest normale wijze zal ontstaan, als de voortzetting van de in Henegouwen, Het toestel, een jacht vliegtuig, werd geheel vernield. De vlie ger werd op slag gedood De be de rchtsche Kamerleden Bouis- soud en Bataille hebben besloten een anti-revolutionnaire beweging op touw te zetten, welke tegen het Fransche Volksfront is gericht. In ,alle provincies zal propaganda worden gemaakt om bin nen afzienbaren tijd een krachtige be weging" te organiseeren. De Matin" bericht uit Nizza, dat de Italiaansche vice-consul te Cannes, Di Calabria tezamen met den Italiaanschen oorlogsverminkte Campinotti, te Val- lauris is lastig gevallen door een aantal jongelieden. Campinotti wilde een po litieman te hulp roepen, doch de jon gens vielen hem aan en mishandelden hem en eerst nadat de vice-consul hulp uit het raadhuis had gehaald kon het slachtoffer worden verlost. De vice-con sul heeft bij den prefect geprotesteerd. De Duitsche rijksjeugdleider, Baldur von Schirach is gisteren door Mussolini ontvangen. Onder voorzitterschap van mr. dr. E. W. Catz, heeft het hoofdbestuur van „Spellingvrede" te Amsterdam, bijna vol tallig vergaderd inzake de plannen van minister Slotemaker de Bruine. Gelijk viel te voorzien, hebben de denkbeelden van den huidigen bewindsman aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen in de vereeniging veel critiek ontmoet. In het belang van het onderwijs, dat weer wat de schrijfwijze betreft op losse schroeven zou komen te staan, behoort de methode-Slotemaker niet ver wezenlijkt te worden. De eenvoudige re gels van het compromis-Marchant heb ben aldaar, in elke beteekenis des woords, „school" gemaakt en hun bruik baarheid volkomen bewezen, zonder de taal zelve te schaden. Het bedrijfsleven neemt de schrijfwij- ze-1934 evenzeer in toenemende mate op en heeft zich tot dusver naar is ko men vast te staan weinig'of niets aan getrokken van plannen, die veelal facul tatief stellen, hetgeen mr. H. P. Mar- chant obligatoir had voorgeschreven. Bovendien maakt het systeem „elke mi nister zijn eigen spelling te midden van de nooden en groote vragen van onzen tijd, een pijnlijken, zelfs ontmoedigenden indruk. Op die gronden is het hoofdbestuur van „Spellingvrede" hoezeer het uit eindelijke rust en stabilisatie zou toe juichen van oordeel, dat zijn voor keur voor de spelling-1934 ongewijzigd dient te blijven. In dien zin zullen der halve leden en geestverwanten worden geadviseerd, terwijl met alle gepaste middelen het gestelde doel zal worden nagestreefd. De vereeniging constateert overigens met voldoening, dat in alle „kampen" de wensch levendig is gewor den de materie, althans in hoofdzaken, neer te leggen in een wet, terwijl dan een of meer koninklijke besluiten de bij zonderheden zouden kunnen regelen. Staatsrechtelijk bezien is dat trouwens de voor de hand liggende oplossing. De gebruikelijke propagandabijeen- komsten zullen ook dezen winter voort gang hebben. Het standpunt van „Spel lingvrede" zal in die vergaderingen na der worden uiteengezet. 2e klasse A: MiddelburgR.B.C. (H. Hurks); T.S.C.Breda; HeroGoes; De ZeeuwenVlissingen. 3e klasse A: Terneuzen 2Biervliet; OostburgIJzendijke; HulstBreskens; HoofdplaatSluiskil. 3e klasse B: Vlissingen 2Zierik- zee; HansweertBurgh; Z'eeuwsche BoysZeelandia 2; Goessche Boys R.C.S.; Zaterdag: WemeldingeWaarde. Zondag: le kl. A: ScheldestroomDe Zeeuwen 2; Middelburg 3Kruiningen; Hansw. BoysVeere; Goes 2Ierseke. le kl. B: Terneuzen 3Biervliet 2; Schoondijke 1Breskens 2; Tern. Boys Hulst 2; Axel 2Corn. Boys; Groede Oostburg 2. le kl. C: Burgh 2Zonnemaire; Re- nesseDreischor; Overgangski.: Eiland Boys 2Vlissin gen 4; Middelburg 4R.C.S. 2; Zeelan dia 3Domburg; De Noormannen Nieuwland. 2e kl. A: De Zeeuwen 4-Schelde stroom 2; KattendijkeZeelandia 4; R.K.V.S.V.E.M.M. 2; Kortge^e— R.C.S. 3. 2e kl. B: Corn. Boys 2Hulst 3; IJzendijke 2Schoond. 2; Breskens 3 S.C.D.; Biervliet 3Oostburg 3. 2e kl. C: Renesse 2Dreischor 2, 3e kl. A: De Zeeuwen 5Middel burg 5; R.C.S. 4-Vlissingen 5; Dom burg 2R.K.V.S.V. 2; Nieuwland 2 Noormannen 2. Nieuw wereldrecord twee Engelsche mijlen. Tijdens een athletiekfeest te Stock holm verbeterde de Finsche wereldre cordhouder en Olympisch kampioen Hoeckert het wereldrecord 2 Engelsche mijlen hardloopen door dezen afstand af te leggen in den tijd van 8 min. 57.4 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van den Amerikaan Donald Lash met 8 min. 58.3 sec. De Kantonrechter te Minddelburg heeft veroordeeld wegens: Verkeersovertreding: J. I. M., Kloe- tinge 0.50 subs. 1 d. h.; Ee. Ma. de G., Eindhoven, H. W. L., Tiel, A. S. de V., D. R., Goes ieder 1 b. s. 1 d. h.; E. T. G„ Hillegersberg, N. A. D. D., 's Gra- venhage, W. W., Breskens, ieder 2 b. s. 2 d. h.; H. v. L., Heinkenszand, J. S., Vlissingen, ieder 3 boete s. 3 d. h.; Openbare dronkenhchap: J. H., Rot terdam; M. de P., Colijnsplaat ieder 10 b. s. 10 h. h.; idem bij herhaling: W. W„ Middelburg 15 b. s. 15 d. h. Zijn schip niet goed verlicht'hebben: J. C„ Antwerpen 2 b. s. 1 d. h.; Doen plegen van overtreding der vis- scherijwet: J. C. L,. Ierseke 5 b. s. 5 d. h. met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen kruisnet. Niet voorzien zijn van de voorgeschre ven reglementen: H. H., Mulheim a. d. Roer, F. J. J., Lessines; J. B., Rotter dam alles 2 maal 0.50 b. s. 2 m. 1 d. h.; A. C. S., Rotterdam 1 b. s. 1 d. h.; D. W., Rotterdam 0.50 b. s. 1 d. h.; Niet de naam op buitenzijde schip vermeld hebben: G. M. H., Rotterdam; H. L., Mulheim a. d. Roer ieder 2 b. s. 2 d. h.; Koeien zonder toezicht op een open baren weg laten loopen: A. G., Ierseke 1 b. s. 1 d. h.; Te Vlissingen zonder vergunning als liedjeszanger optreden: G. B., Utrecht 1 b. s. 1 d. h.; Wateren buiten de bakken: F. C. v. d. V., Goes 2 b. s. 2 d. h.; Venten zonder vergunning: A. A. V., 'Goes; H. P. V., Sint Willebrord ieder 2 b. s. 2 d. h. Belgische kust Tegen deze beweging is er echter een andere, onder leiding van den heer no taris Mijs, uit Oostburg. Wij kunnen ten opzichte van deze aangelegenheid niet onverschillig staan. Er zijn niet alleen toeristische en prak tische belangen aan verbonden voor de Belgische bevolking, die haar verlof en rustdagen aan zee doorbrengt. België is ook rechtstreeks bij de zaak betrokken. Het Zwingebied beslaat inderdaad een totale oppervlakte van 170 hektaren, waarvan slechts 30 hektaren op Neder landsch en 140 op Belgisch gebied lig gen. Zeggen we dat deze gronden toe- behooren aan de N.V. van het Zoute. [Dat wil in hoofdzaak zeggen, naar een ieder in Nederland wel weet: de familie Lippens. - Red M.C.J Bij een gebeur lijke bedijking van het Zwin zou dup, uit den aard der zaak, ook van Belgi sche zijde moeten worden meegespro ken en., betaald, dat is, het grootste gedeelte zou door de Belgische belang hebbenden moeten worden bekostigd. Voor een dijk zou ongeveer anderhalf millioen frank moeten worden uitgege ven. Het gemeentebestuur van Retranche ment, waar de hooger genoemde verga- dcring werd g6houdenf is hardnekkig m IS er, 25 jaa loopt als me natuur| land levert bedoel| d,ank versch| werklc «en sc Laat hen di te prol Tent gen va de gal den hj die h^ ming Wij zil komeil lichar geestd Het kend Eer| hier looze ïntier gen worda kok, welijl schilli eigen I teur, teger tje, comr gazijil (bij leert enz. vollel schad is. Dl zijn WJ Ad len hood en kustl Menl tiself schc pla; wil: diei kat- en veï

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 10