GOESCHE COURANT BUMEfflJUID. WEER El WIND. NUMMER 224. TWEE BLADEN. DINSDAG 22 SEPTEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. m Prins Bernhard bezoekt Amsterdam. Streng incognito bewaard. Koningin en Prinses maken een rondrit. GESCHENKEN EN BLOEMSTUKKEN VOOR PRINS EN PRINSES. CHRISTELIJKE WERKGEVERS PROTESTEEREN TEGEN ZONDAGS- ONTHEILIGING. DE NIEUWE WELDADIGHEIDSZEGELS. DE NEDERLANDSCHE JOURNALISTENKRING EN DE N.S.B- KANSEN VOOR VERPLEEGSTERS IN ZUID-AFRIKA. HET COMMUNISTISCHE FINSTERWOLDE EN ONS VORSTENHUIS. ZEELAND. MIDDELBURG. BUURTCOMMISSIES. EXCELSIOR SPEELT OP HET MOLENWATER. PACHTVERMINDERING. VLISSINGEM. WERKLOOSHEID. De vacature van administrateur van het Ziekenfonds, NIEUWE STATIONSCHEF. WALCHEREN. RAAD VAN ARNEMUIDEN. De financieele toestand der ge meente blijft zorgwekkend, Nieuwe kwartaal-abonnees. Middelburg, 22-IX-'36. Maandag hoog ste luchttemperatuur 19.7 °C (67 °F); laagste 14.7 °C (58 °F). Heden 9 h: 15.4 °C; 12 h: 18 °C. 1.5 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 774 mm; laagste 768 mm. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige W. tot N.W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, nog kans op regenbuien, later iets kou der. Di. Wo. Do. Hoog- Laagwater. 12.04 24.30 12.48 1.15 13.45 Wemeldinget Laagwater. 13.14 1.33 13.54 2.18 14.45 Hoog- en Laagwater te Vlisslngem :rk- MiDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes ea agent schap Vlistingen 2.30, elders 2.50 per tn-artaal Week-abonn. in Middelburg en tioea 18 ct. p. w. Advertentiën 30 et. per *yei, Sngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sy contr. voor beide veel lager; tar. op eanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 -Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen regels f 2.10, elke r. n. 30 ct Rsbds-ï „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regsl--, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. «sei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co»- rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cast BEF i Na den grooten dag van Donderdag jl. heeft Amtserdam giisteren geduren de enkele uren opnieuw bezoek gehad van Prins Bernhard, echter met dit ver schil, dat slechts een handjevol Amster dammers van deze gebeurtenis kennis heeft gedragen. En deze laatsten boven dien geheel toevallig', aangezien ook de autoriteiten niet waren ingelicht en zij, die den a.s. Prins gemaal van nabij heb ben gade geslagen hebben het 'ncognito geeerbiedigd Prins Bernhard was ditmaal vergezeld van zijn secretaris ir. W. G. Röell en den vice-president van den Raad van State, jhr. F. Beelaerts van Blokland. Tegen één uur verscheen een open grij ze cabriolet met bruin leer bekleed voor hotel de l'Europe en stapten de drie inzittenden uit om zich naar het re staurant te begeven en een lunch te ge bruiken. Onder de bezoekers, die hun tafeltjes in de onmiddellijke nabijheid hadden, waren er enkelen, die den Prins her kenden, Zij namen echter de goede vormen streng in acht en droegen zorg, dat hun belangstelling op geen enkele wijze hin derlijk zou kunnen zijn. Na een uur vertrok de Prins weer met de auto, welke de letter M van de pro vincie Gelderland droeg, Jhr. Roëll die achter het stuur zat reed naar het Cen traal station, waar de heer Beelaerts van Blokland de auto verliet om zich na een hartelijk afscheid per trein weer naar Den Haag te begeven. Zonder door het publiek te zijn her kend waarbij uiteraard een donkere bril onmisbare diensten bewees zette de Prins en zijn secretaris hun tocht met de grijze auto van laatstgenoemde voort. De aanwezigheid van Prins Bern hard in de hoofdstad heeft in hoofdzaak ten doel gehad, een bezoek te brengen aan den president van de Nederland sche bank, mr. L. J. A. Trip. Dit bezoek heeft in de ochtenduren plaats gehad in het bankgebouw aan het Rokin. De Prins was daarbij alleen vergezeld van den vice-president van den Raad van State jhr. F. Beelaerts van Blokland. Gistermiddag heeft Prinses Juliana per auto een rijtoer in de omgeving van Apeldoorn gemaakt. H, K. H. was ver gezeld van een hofdame. Prinses Juliana bracht een bezoek aan de buurtschap pen Wenum en Wiessel, waar ter eere van den blijden intocht Zaterdag j.l., door de landelijke bevolking een groote dubbele eerepoort was opgericht op het kruispunt Zwolscheweg-Wiesselsche- weg. Terwijl de Prinses aandachtig de eerepoort bezichtigde, naderde uit de richting Wiessel H. M. de Koningin, die per rijtuig was uitgereden. Ook H. M. liet bij de eerepoort halt houden, waar na Koningin en Prinses, hartelijk toege juicht door de inmiddels toegesnelde buurtbewoners, haar tocht vervolgden. Naar de Haagsche Courant verneemt zijn in totaal ten paleize te Den Haag ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard ruim 250 bloemstukken bezorgd. Hierbij zijn niet gerekend de bloemstukken welke aan het Loo te Apeldoorn wer den afgegeven. Buiten deze bloemstukken mocht hel jonge paar een honderdtal cadeaux in ontvangst nemen van den meest uit eenloopenden aard. De vereeniging van Christelijke werkgevers en groothandelaren in Ne derland, gevestigd te 's Gravenhage, heeft zich dezer dagen met een schrij ven gewend tot het bestuur van de ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat", waarin zij protesteert tegen het feit, dat enkele der tentoonstellingen „Neder landsch Fabrikaat", welke dit jaar door genoemd bestuur georganiseerd zijn, bijv. die te Nijmegen, op Zondag ge opend waren. Genoemde vereeniging deelt mede;., tegen deze steeds verder gaande ont kerstening van ons volksleven weder om een ernstig woord van protest te moeten laten hoeren en voegt daaraan toe, dat zij haar leden zal moeten advi- seeren, niet langer deel te nemen aan tentoonstellingen, welke op Zondag ge opend zijn. Naar wij vernemen, zullen de welda digheidspostzegels (de kinderpostzegels) dit jaar op 1 December in omloop ko men; de duur van uitgifte zal zijn tot en met 5 Januari d.a.v. Een serie prentkaarten (bloemense- rie) wordt evenals verleden jaar, toen deze zulk een groot succes boekte, we derom uitgegeven. Verder zullen er nog een aantal kin derbriefkaarten en een paar Kerst- en Oudejaarskaarten zijn. Het bestuur van den Nederlandschen Journalisten Kring zendt ons het vol gende communiqué: In de jongste vergadering van het be stuur van den Nederlandschen Journa listen Kring is het feit besproken, dat de Nederlandsche pers van de zijde der nationaal-socialistische beweging voort durend en stelselmatig op de meest grie vende wijze wordt beoordeeld, Als recente voorbeelden werd gewe zen op de laatst-verschenen nummers van het weekblad „Volk en Vaderland", waarin de algemeene leider der N.S.B. zonder eenig redelijk motief spreekt van een „knechtenpers", die „een bron van verwording" is geworden, die „noch eerlijk" en ,noch onafhankelijk" is en die er zelfs niet tegen opziet „de be richtgeving te vervalschen". Het kringbestuur, hoewel niet geloo- vend, dat deze ongemotiveerde en grie vende veroordeeling onzer pers daar door een einde zal nemen, meent ver plicht te zijn, toch éénmaal een zeer ernstig protest tegen een dergelijke be jegening te publiceeren. Het spreekt daarbij de verwachting uit, dat de groo te meerderheid van het Nederlandsche volk dit optreden van de zijde der N. S.B. op zijn juiste waarde zal weten te schatten en, in weerwil van alle mee- ningsverschillen, vertrouwen zal blijven stellen in een pers, welke er stee.ds naar streeft, ons volk op eerlijke wijze in te lichten, hetgeen door alle tot oor- deelen bevoegde objectieve buiten staanders ook steeds is erkend. Het kringbestuur verzoekt ons volk te willen bedenken, dat het streven der N.S.B. zelf er juist op gericht is, een politiek systeem in te voeren, waarin van 'n vrije, van de regeering onafhankelijke pers, geen sprake zal zijn. De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche vereeniging te Amsterdam, vestigt er de aandacht op, dat er inderdaad voor be kwame verpleegsters in Zuid-Afrika kans bestaat om werk te vinden. Om teleurstelling te voorkomen, legt zij er den nadruk op, dat het niet moge lijk- is, om vóór vertrek uit Nederland verzekerd te zijn van een aanstelling. Uitzending heeft niet plaats. Wel is het mogelijk om onder auspi ciën der Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche vereeniging te vertrekken, nadat een onderzoek heeft plaats gehad naar vakbekwaamheid, geschiktheid, talen kennis (Engelsche vaktermen) en alge meene ontwikkeling. Daar gegadigden op eigen risico die nen te vertrekken, moeten zij in het be zit zijn van voldoende middelen voor reis- en verblijfkosten (ong. 600), als mede voldoende middelen om te kunnen voldoen aan de immigratie-voorschriften (100 Zuid-Afrikaansche ponden). Tot nu toe hebben reeds een 30-tal Nederlandsche verpleegsters werk in Z. Afrika gevonden. In de dezer dagen gehouden voltallige raadsvergadering der gemeente Finster- wolde wijdde de voorzitter allereerst en kele gevoelvolle woorden aan het Huis van Oranje, in verband met de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld. Tot een gemeenschappelijke vreugde uiting is het echter niet gekomen. Dit is, waar heel het land spontaan zijn aan hankelijkheid aan het Vorstenhuis be toonde, beschamend. Spreker althans heeft dit zoo gevoeld. Met geest gaat het evenals met geld; men behoeft slechts weinig er van te laten blijken, om te doen gelooven, dat men veel er van bezit. De burgemeester weet dit aan de om standigheid, dat alhier geen organisatie aanwezig is, die in dagen als 8 Septem ber j.l. klaar staat om de gelijkgestemde individueele gevoelens tot gemeenschap pelijke uiting te brengen. Teneinde hieraan den stoot te geven, was spreker voornemens binnenkort een vergadering uit te schrijven, om tot de oprichting van een Oranjevereeniging te geraken. Wethouder Siemons (communist) zei, dat er geen aanleiding is om zich te schamen. Spr. zou zich hebben ge schaamd als de ingezetenen voor een Oranjefeest te hoop waren geloopen. Hij vindt het onbegrijpelijk dat men voor één vrouw zulk een drukte maakt, waar duizenden andere Nederlandsche vrou wen in kommervolle omstandigheden le ven. (Gelijk men weet, is de Raad van Fin- sterwolde in meerderheid communis tisch). DE DAKBEDEKKING EN HET LANDSCHAPSSCHOON Pannen of riet. Géén eterniet! De Prov. Zeeuwsche Schoonheids- Commissie schrijft ons: De laatste jaren wordt, ook in Zee land, voor schuren, loodsen, bergplaat sen en hooibergen steeds meer een zeer ongewenschte dakbedekking toegepast, namelijk gegolfde eterniet- of asbestce- mentplaten. Terwijl roode pannen of riet een prachtig materiaal vormen voor dakbe dekking, doen asbestcementplaten dit allerminst. Zij missen de eigenaardige speling, zoowel in vorm als kleur, die een pannen of rietendak zoo aantrekke lijk maken. Ze zijn leelijk omdat de grij ze vale of rose kleur geen goed contrast vormt met den hemel; omdat er nooit, gelijk op een pannendak of een rietbe dekking, door den tijd en door mosvor ming heerlijk genuanceerde bronzen ontstaan. Ieder voor picturale aesthetiek ge voelig persoon zal een en ander moeten toegeven. Daarom doet de Prov. Zeeuwsche Schoonheidscommissie bij dezen een be roep op de welwillende medewerking der Zeeuwsche bouwers, om in het be lang van de schoonheid van het Zeeuw sche landschap die leelijke asbestce mentplaten zoo weinig mogelijk toe te passen. Er wordt gezegd, dat de asbestplaten de goedkoopste dakbedekking zijn Goedkoop zijn ze zeker, maar mag dit particulier belang een reden zijn om de schoonheid van het Zeeuwsche land schap, dat tenslotte eigendom is van de gemeenschap, ernstig te ontsieren? Er kleven trouwens ook nadeelen aan deze veelgeprezen bedekking. De ondervinding heeft namelijk ge leerd, dat ze af te keuren is voor ge bouwen, waarin zich vochtige lucht be vindt, want bij de minste vorst ontstaat aan de binnenzijde der platen ijsvor- ming, die bij dooi druipen tengevolge heeft. Bij koestallen en veeschuren is dit te constateeren. De oorzaak moet hierin worden gezocht, dat de bedek king te dicht afsluit, hetgeen bovendien voor het vee schadelijk moet worden geacht. Hoofdzaak blijft echter de ontsiering van het landschap. Er heeft door sma- kelooze lintbebouwing, iepenziekte enz. enz. reeds zoo n groote ontluistering van het Zeeuwsche landschap plaats ge vonden, dat het wel de moeite waard is te trachten het nog overgeblevene angstvallig te bewaren. Daartoe doen wij een beroep op aller medewerking. Gisteravond is voor de Vlissingsche straat een buurtcommissie opgericht on der voorzitterschap v,an den heer Gern Ier. De buurtcommissie 1930 van Seisdam Seisstraat, Seisplein, Walensingel en Armeniaansch Schuitvlot bestond niet meer. Besloten werd in een gisteravond in het schaftlokaal van den Houthandel j Walcheren gehouden bijeenkomst om i zich te combineeren met Achter de Houttuinen, Baanstraat, Looierssingel, Domburgsch Schuitvlot, Zandstraat en -"ottenbakkerssingel. Onder voorzitter schap van den heer J. J. Kerkmeijer werd een definitief bestuur van 7 leden gevormd, zooveel mogelijk bestaande uil vertegenwoordigers der verschillen de straten. Ook de bewoners van de Vlasmarkt en Krommeweele kwamen gisferavond bijeen en benoemde een buurtcommissie, bestaande uit de heeren P. M. Wolters, voorzitter; mr. J. I. van Doorninck. se cretaris; A. J, Dronkers, penningmees ter; J. F. Pieters en J. Vos. I De muziekvereeniging „Excelsior" zal Donderdagavond van 8 tot 10 uur een concert geven op het Molenwater, zulks alleen bij gunstig weder. Het programa luidt als volgt: 1 „Boa- dicea" marsch van J. Ord Hume; 2 Ou verture Italienne E. Deneufbourg; 3 „An der Schonen blauen Donau", wals van Joh. Strauss; 4 Fantazie uit de operette „Gravin Maritza" van E. Kalman; 5 „Cléopatra", divertissement van L. Mon- tagne; 6 „Introduction en Polonaise de Concert" van Edmon Avon; 7 „Mario netten Wachtparade", Caracterstuk van W. Kuhn; 8 „Wiener Extrablatter", pot pourri, Hans Kliment; 9 Finale. B. en W. stellen voor aan L. Poppe te Koudekerke voor den nog steeds niet goed bruikbaren gemeentegrond in plaats van f 294,70 voor de pachtjaren 19341935 en 19351936 slechts resp. f 20 en f 40 'n tekening te brengen. RUILING VAN GRONDEN. Nu door de jeugdige werkloozen ge bouwde beenderenloods aan den Kle- verskerkschen weg gereed is, stellen B. en W. voor dze over te dragen aan de N.V. Lompen- en Metaalhandel M. L. Polak en Zoon tegen de voorwaarde, dat deze N.V. haar loods ,aan het Oud- Arnemuidsche voetpad buiten gebruik zal stellen. Daar hier een verschil ont staat van 17 ca oppervlakte, stellen B. en W. voor ook den bestraten grond, gelegen vóór de toegangsdeuren tot de nieuwe loods aan de N.V. af te staan. Het aantal werkloozen, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs, bedroeg deze week 656, tegen verleden week 684. Van de 656 ingeschrevenen waren 93 bij de werkverschaffing te werk gesteld. Voor de vacante betrekking van ad ministrateur van het Ziekenfonds „Wal cheren", ontstaan door het overlijden van den heer J. de Meij, hebben zich 171 sollicitanten aangemeld. In de plaats van den heer Sipman, die tegen 1 October ontslag heeft gevraagd als stationschef der Nederlandssche Spoorwegen alhier, is met ingang van denzelfden datum benoemd tot stations chef le klasse B, de heer H. R, Berme- na, thans stationschef 2e klasse Zand- voort-Bal. ARNEMUIDEN. Maandag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester H. G. Horninge. Afwezig de heer W. van Belzen. De v o o r z. deelde mede, dat door hem namens de ingezetenen van Arne- muiden een telegram van gelukwensch is gezonden aan H.K.H. Prinses Juliana en haar verloofde. Verder heette spr den secretaris, den heer J. J. Huijssen, welkom in deze vergadering en wensch- te hem geluk met zijn beterschap. De heer J. J a n s e bracht verslag uit namens de commissie die de gemeente rekening over 1935 had nagezien, Spr. zeide dat de gewone inkomsten bedroe gen f 120,887 en de uitgaven f 112,638, goed slot f 8,248. De inkomsten van den kapitaaldienst bedroegen f 2253 en de uitgaven f 2127, goed slot van f 126, Bij de aanbieding der beg'rooting 1937 zeide de v o o r z. dat ook deze begroo ting in navolging van die van 1936 een somber beeld geeft. Zij wordt hoofd zakelijk beheerscht door het bedrag aan steun en werkloosheidsbestrijding. Hier- Zij, die zich met ingang van 1 Oc tober a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.9 mm te Rennes; laagste 744.9 mm te Ingo. Zon op: 6 h 46; onder; 18 h 57 Licht op: 19 h 27. Maan op: 14 h 06; onder: 21 h 36. E.K.: 23 September. 22 23 24 en Di. Wo. Do. 22 23 24 September. Hoogwater. 5.50 18.04 6.27 18.50 7.21 19.57 Laagwater te September. Hoogwater. 7.36 19.47 8.10 10.26 8.57 21.25 Westkapeile is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) voor zijn alle belastingbronnen tot de maximumhoogte opgevoerd Het onderhoudswerk is tot het mini mum beperkt, en voor nieuw werk ter verbetering van de straten kon geen geld beschikbaar worden gesteld. Had men eerst gehoopt, dat de bedrijfs steun aan het garnalenvisschersbedrijf verschillende uitgaafposten op deze be grooting zou hebben ontlast, het bleek evenwel al spoedig' dat deze steun voor het bedrijf van zoó weinig beteekenis is dat er geen aanleiding was om den post armenzorg en steun in natura van be teekenis te verminderen. De begrooting is opgemaakt met een eindcijfer van f 123.388 en een onvoor zien van f 806. Het kohier hondenbelasting werd vast-_ gesteld met 59 honden tot een bedrag van f 251. De v o o r z. zeide dat de annuïteits- leening ter aflossing van geldleening in gevolge art 205 der L.O. wet aan de Bijzondere School niet door Ged. Staten is goedgekeurd. 'Dit moet worden een leening die over 20 jaar in gelijke ter mijnen plus de loopende rente moet worden afg'elost. Deae leening kan wor den opgenomen bij de Coöp. Boeren leenbank te Arnemuiden tot een bedrag f 9920 rentende 414 pet. De voorwaarde zal nog worden aangevuld, met de de bepaling, dat het bestuur der Bijz, School haar gebouwen tegen brand moeï Verzekeren en deze niet izonder toe stemming der Gemeente mag verkoopeir of vervreemden. Door B. en W. werd voorgesteld 2 obligaties Staatsspoor te verkoopen teneinde dit bedrag aan te wenden ter betaling van den aankoop van een per ceel bouwland gelegen tusschen het Ar- nekanaal en den Keetdijk. Voorgesteld werd de begrafenisrech ten iets te verhoogen, boven de 12 jaar- van f 4 tot f 5; beneden de 12 jaar met f 0,50. Een en ander houdt verband met de aanschaffing van de rijdende lijkbaar die voor onze gemeente door haar steeds verderen uitbouw een onmisbaar ver voermiddel is geworden. Na eenige be spreking werd dit goed gevonden. Ter verlenging van de bestaande ver ordening op de heffing van het haven- geld, zal opnieuw de koninklijke goed-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1