De burgeroorlog AKKERTJES iUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. «EURS- EN WISSELKOERSEN. NOORD-BEVELAND. D-G," ZÉËUWSCH-VLAANDEREN W.D. SPANJE. Russische vliegtuigen naar Spanje? BELGIE. ZWEDEN. Een roode meerderheid in de Tweede Kamer. BALKAN. CHINA. VER. STATEN. Vrouw vermoord. AKKER.CACHETS Aardbeving op Sumatra en omliggende eilandjes. AMSTERDAM, 21 September. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 89 Amsterdam 1934-4% 99%99% 's Gravenhage 1929-4 100%- Rotterdam 1926-1930-4% 9494 Zeeuws, Hyp. B-4% 89 Cities Service Cy. P, 1958 5 44%44% A Amsterd. Bank 123%123% C Rott. Bankver. 117%117% A Twentsche Bank 84%84% A Pref. Jurgens A 104%104% A Ned Gist- en Spiritusf. 383%384 A De Schelde N.B. 28%28% C Am. Smelt Ref. 49%49% C Stand. Brands 9%9% C North Am Cy. 18%—19% DE BRUG TE VLAKE. SCHORE. Zondagmorgen, is de nieu we voor het openbaar verkeer bestem de brug te Vlake, op de peilers ge plaatst, hetwelk van de zijde van het publiek veel belangstelling trok. WOLPHA1ARTSDIJRÏ Zaterdagavond had alhier in de zaal van den heer J. Poleij onder leiding van den heer S. A. N. .van Oeveren een vergadering plaats om tot oprichting van een Oranje-Ver- eeniging te geraken. De opkomst was zeer groot Nadat doel en streven was uiteengezet werd tot oprichting over gegaan. Er traden reeds 80 personen tot de vereeniging' toe. De contributie werd vastgesteld op 25 cent per jaar. Als bestuursleden werden gekozen S. A. N, van Oeveren, voorz., C. van de Velde, hoofd der openb. school te Oost- kerke secretaris, L. J. Heijboer, hoofd der openbare school te Oud-Sabbinge, penningmeester; verder J. C. Koert, A M. Boot, J. Goetheer, gemeente secre taris, J. van de Linde, J, Driedijk en J. Snoodijk. Besloten werd zoo spoedig mo gelijk de verloving van H.K.H. Prinses Juliana feestelijk te herdenken, Ver moedelijk in den loop van de volgende week. W'OLPHAARTSDIJK. Zaterdagmiddag hebben de belasting-controleurs ver schillende huismoeders aangehouden en hun boodschappenmandjes nagezien hoofdzakelijk, om na te gaan, of zich hier in geen boter bevond zonder belasting'- rnerk, Voor zeever ons bekend bleek dit bij een 3-tal het geval te zijn. Zc had den hun boter bij een landbouwer ge kocht, zoodat deze er vermoedelijk wel meer van zal hooren, COLIJNSPLAAT. Zaterdagavond gaf het Chr, muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" ter viering van de Verloving van prinses Juliana een concert op de tent in de Voorstraat. Na aflöop volgde een lampionoptocht, begeleid door „S. Tentoonstelling „Floralia", BRESKENS. Zaterdag te 4 uur werd de tentoonstelling van Floralia afd. Breskens, die gehóuden Wérd in de ga rage van hotel Valk, geopend door den afd. voorzitter, den heer J. Cornelis, die een bijzonder woord van welkom richtte tót de leden v,an* het hoofdbestuur als mede tot de heeren Hoolhorst en Hol- lebrand die de jury vormden. Nadat de burgemeester, de heer Van Zuyen in zijn kwaliteit van voorzitter o.a, ge sproken had over het groote belang van het kweeken van planten in het alge meen, werd een wandeling langs de werkelijk keurige stands gemaakt. Zon dags mocht de tentoonstelling zich in een druk bezoek verheugen. De muziek- vereeniging ,,Uit het VolkVoor het Volk" gaf na 7 uur een concert op liet tentoonstellingsterrein, wat een gew J- dige drukte teweeg bracht, DE DIEFSTAL TE BRESKENS. De marechaussee te Breskens heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekere H. L. wonende te Breskens, als ver dacht van diefstal van een geldsbedrag van ongeveer 700 te Breskens. IJZENDIJKE. Alhier is overleden de heer P. A. Wyffels, in leven le wethou der dezer gemeente en ambtenaar van den burgerlijken stand, belast met het voltrekken van huwelijken. IJZENDIJKE. Zaterdagmiddag de monstreerde op het voetbalterrein alhier de politiehonden-dressuurvereeniging „West Zeeuwsch-Vlaanderen". Mede werking hierbij verleende de Ver. Ge meentebelang alhier. De voorz. van de afd. Zeeland der K.N.P.V., opperwacht meester Van Wijk uit Sluis, opende het programma met een woord van welkom tot het aanwezige publiek. Ongeveer honderd bezoekers waren op het veld aanwezig. Een twaalftal, over het alge meen uitstekend afgerichte honden na men deel aan de dressuurproeven. Het programma vermeldde negentien ver schillende nummers die zoo goed als al le uitstekend werden uitgevoerd. Hon denliefhebbers hadden hier 'n eenigen middag. A Born. Sum. H.M. 152%—152%. A Ned. Wol Mij. 97%—97. A J. C. Japan Ln. 38%39. A Rotterd. Lloyd 46%47. A S. M. Nederland 42% A Houth. Alberts 6969%, C Union Pac. Rr. 8484%. C Int. Nickel Cy. 36%— 37%. Ned. 1000-4 99%—99%-%. O. Indië 34 1000-4 98%—98%. Duitschl, '30 1000-5 22—23%. Engeland 1960-90 4 73%-h73%. A Koloniale Bnk. 45%—45%. A N.I. Hbk. 1000 103%—104%. C Ned. H. M. 1000 137—137. A v. Berkek Pat. 33%—34 C Calvé-Delft 57%—57%. A C. Suiker Mpij. 117% A Philips Gem. B. afg. 162—162%-63% C Unilever 116%—116%-17 C Am, Car Foundry 28%28%-% C Anaconda Cop. 24%24%-% Het Alcazar te Toledo wordt nog steeds verdedigd. Hoewel een deel van het Alcazar te Toledo, zooals men weet in de lucht is gevlogen, hebben de nog levende ver dedigers kans gezien, zich tot gister avond in het deel, dat nog niet een vol slagen puinhoop werd, te handhaven. De regeeringstroepen drongen toen ech ter steeds verder in de oude vesting door, zoodat men verwachtte, dat van nacht het laatste verzet gebroken zou worden. De strijd ten Zuid-Westen van Madrid, Het zwaartepunt van den burgerkrijg schijnt zich in de afgeloopen week ver legd te hebben naar het front ten Z.- Westen van Madrid. In de omgeving van Tala Vera kreegen zooals men weet de regeeringstroepen geducht klop. Van deze zijde zou nu een aanval op de hoofdstad beraamd worden. Generaal Franco heeft kolonel Jague, die hier opereert versterkingen toegezonden. Vermoedelijk echter zendt Madrid ook geduchte versterkingen naar dit front, zoodat de ^komende dagen een feilen strijd verwacht kan worden. Volgens een bericht uit Madrid zouden de re geeringstroepen Zaterdag de opstande lingen weer enkele kilometers achteruit 0'reven hebben. De strijd in het Noorden. Naar uit Burgos wordt gemeld is het opstandelingen-leger, dat San Se- bastiaan innam, de laatste dagen verder opgerukt naar Bilbao en Santander. De regeeringstroepen, die deze steden ver- ucd iggn zouden gebrek aan ammunitie hebben, In de provincie Aragon (waarin Sara- gossa ligt) zouden de regeeringstroepen eenige vorderingen hebben gemaakt. ITALIAANSCHE OP MAJORCA? TROEPEN C Kennec Copper 29%30%-29% C Un. States Leather 3%'3% C U. States St. C. 43%—43%-44 A Kon, Petr. Mpij. 295%—298-96% C Contin. Oil Cy. 18%18%-% C Phillips Petr. Comp. 24%24% C Shell O.C 13%—14-% C Tide Water Ass. Oil 10%—11%-% A Ned. Scheepv. U. 55%—55%-55 A HV, Amsterdam 281%—283%82% A Java Cult, Mij, 112%—113 A N.I. Suiker U, 9194. A Deli Batavia 181183-81%, C Deli Mij. 1000 244 244 -45 A Senembah 226%—224%-27. C Baltimore en Ohio 15%15%. C Southern Pac. Cy. 25%26%-%. A Southern Rlw, 13%13%. A Amst. Rubb. C. 144%—144%-44. A Deli-Bat. Rubb. 71%—72%. A Hessa Rubber 9290%. A Serbadj,adi S.R. 6666%. De „Solidaridad Obrera" een te Bar celona verschijnend orgaan van het Volksfront, publiceert een bericht, waarin verzekerd wordt, dat de Itali anen troepen - hebben ontscheept op Majorca en meester zijn van het eiland, waar op tal van plaatsen de Italiaansche vlag naast de Spaansche zou wapperen. De Italiaansche luitenant Rossi zou de feitelijke dictator op het eiland zijn. Na een bombardement door regeerings- vliegtuigen moeten, volgens de „Soli daridad Obrera" Italiaansche vliegtui gen op het eiland zijn aangekomen, die door Juan March zijn gekocht. Juan March zou met een dezer vliegtuigen 'n bezoek aan het eiland hebben gebracht. (De inhoud van dit bericht laten wij ge heel voor de verantwoordelijkheid van de „Solidaridad Obrera"). Naar van de zijde der opstandelingen wordt gemeldt, is te Valencia een vrachtschip met 37 vliegtuigen van Sov jet-Russische afkomst aangekomen. Ook te Barcelona zijn vliegtuigen voor de volksfronttroepen gelost, Te Alicante zou een transport Bel gisch oorlogsmateriaal zijn aangekomen, dat eigenlijk voor Argentinië bestemd was. COMMUNISTISCH COMPLOT? In verschillende deelen des lands o.m 'in de provincie Henegouwen en het arrondissement Brussel hebben de amb tenaren van het parket een onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid van w,i penen en munitie, bij de militante lei ders van revolutionnaire groepen. Te Brussel werden verscheidene documen ten in beslag genomen. Nader wordt gemeld: De politie heeft wapens ontdekt, als mede documenten betreffende de bewa pening v.zn „arbeidersmilifies". Verder is een correspondentie met het buiten land gevonden, waarin sprake is van een beroep op de arbeiders om zich te wapenen. Blijkbaar heeft men hier dus te doen met een communistisch com plot. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Zaterdag. Londen 7.46% 7.46% Berlijn 59.27 59.27 Parijs 9.70 9.70 Brussel 24.89 24.89 Zwitserland 48.0 2 48.01 Kopenhagen 33.35 33.32 Stockholm 38.50 38.47 Oslo 37.52% 37.50 New York 1,47% 1,47% Praag 6.10 6.10 Prolongatie 1 1 Part. disconto 1 1 Daggeld Registermarken 32% Crediet Sperrmerken 13% Effecten Sperrmarken 13% Reismarken 42 Bankpapier 37 Beursthermometer van Maandag. I— Amerika Socialisten en commuinisten hebben 11 zetels gewonnen bij de verkiezingen van gisteren. Zondag hebben in Zweden periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats gehad. De zittingsduur van de huidige, in 1932 gekozen, kamer is ten einde. Evenals in Nederland heeft men in Zweden de evenredige vertegenwoor diging. Anders dan in Nederland leidde dit tot dusver echter niet tot een par tij-versnippering, welke het parlemen taire stelsel verlamde. Na de verkiezingen in 1932 kwam een sooialistische minderheidsregeering aan het bewind. Ze verkreeg den steun van de boerenpartij. Tezamen beschikte men over 140 van de 230 zetels in de Kamer (Socialisten 104; boerenpartij 36), een zeer voldoende meerderheid. Enkele maanden geleden ontstond echter een breuk: in verband met een noodzakelijk geachte uitbreiding van de weermacht. Tenminste naar buiten gold dit als motief. Zeer waarschijnlijk zat bij de boerenpartij ook den wensch voor, de socialisten niet als regeeringspartij de verkiezingen te laten ingaan. Het is Zweden onder het socialistische bewind goed gegaan. Weinig landen in Europa staan er op 't oogenblik zoo gunstig voor: werkloosheid kent men er bijna niet meer. Blijkbaar hoopte de boeren partij (en met haar de liberalen en con servatieven) om de populariteit van Per Albin Hansson, den socialistischen lei der en minister-president schade te kunnen berokken door aan zijn bestuur een einde te maken. De verkiezingsstrijd is ontzaglijk fel geweest. Aan weerskanten heeft men elkaar zoo zwart gemaakt als de nacht. De speculatie der Boerenpartij is ech ter avergchtsch uitgekomen. Hoewel ze zich zelf kón handhaven, heeft de groot ste partij yan rechts, de conservatieve, leelijke klappen opgelóopén en gingen de socialisten met de meeste winst strij ken. Daar verder ook een onafhanke lijke socialistische groep (Kilbom) en de communisten vooruit gingen, stond het vanmorgen reeds vast, dat er in de nieu we Tweede Kamer een roode meerder heid zal zijn. Nader wordt gemeld, dat de voorloo- pige uitslag als volgt luidt: Conservatieven 44 zetels (58) Boerenpartij 36 (36) Volkspartij (liberaal) 27 (24) Sociaal-democraten 112 (104) Soc. partij Kilbom 6 (6) Communisten 5 (2) (De tusschen haakjes geplaatste cij fers geven het aantal zetels weer na de verkiezingen in 1932.) Aan de verkiezingen namen verder nog een paar kleinere groepen deel. o.a. de nationaal-socialistische beweging. Geen van dezen slaagde er in, ook maar 1 zetel te veroveren. JODEN WEGENS ANTI-FASCISME VEROORDEELD. De krijgsraad te Boekarest (Roemenië) heeft Zaterdag vijf Joden tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij tijdens een demonstratie „weg met het fascisme" hadden geroepen. De krijgsraad was van oordeel, dat zij de Roemeensche nationalisten door deze leuze hadden beleedigd. GROOTE BRAND TE HANKAU. Meer dan 1000 huizen verwoest, De Chineesche pers maakt melding van een grooten brand te Hankau, waar bij meer dan 1000 huizen een prooi der vlammen zouden zijn geworden. De ma- terieele schade bedraagt eenige milli- oenen dollars. De berichten spreken van tal van dooden en gewonden. De juiste aantal len zijn evenwel nog niet 'bekend. DE STORMRAMP. De stormramp die Vrijdag en Zaterdag de Atlantische kust heeft geteisterd heeft minder slachtoffers geëischt dan aanvankelijk gedacht werd. Van de 42 vermisten van het visschersvaartuig dat bij Kaap May vergaan is, zijn 34 meu- schen levend in een sloep aangetroffen op twee mijl uit de kust. Het aanta 1 slachtoffers van den orkaan bedraagt dus tot nu toe 12. Unilever Schepen -■Koninkl. Obl.Markt Tabak De dader gearresteerd. In een achterkamer op de tweede verdieping van perceel 273 aan de Oranjeboomstraat te Rotterdam heeft de politie Zondagavond het lijk gevon den van de 38-jarige gescheiden vrouw M. K. Omstreeks tien uur werd de politie gewaarschuwd door een kennis van den ais, man van mej. K.f die momenteel in een ooglijdersgesticht verpleegd wordt. Mej. K. had beloofd dat zij hem in den loop van den Zondag een bezoek zou brengen, doch zij was niet komen opda gen. Daar de man dit niet vertrouwde, waarschuwde hij de politie, die een on derzoek ter plaatse ging instellen. Toen een agent voor de deur, die toe gang gaf tot de apartementen van mej. K., verscheen, bleek het, dat de deur afgesloten was. Met eigen middelen opende de agent de deur en toen vond hij het ontzielde lichaam van de vrouw, in een bloedplas achter de deur liggen. Haar kleeren waren doordrenkt van bloed, terwijl ook in de kamer bloed sporen aanwezig waren. De aparte menten waren voorts geheel in wanorde en alles wees er op, dat, voordat de vrouw den slag heeft gekregen, een hef tige worsteling tusschen dader en ver moorde heeft plaats gehad. Het bleek, dat de vrouw tengevolge van een gapen de wonde aan het achterhoofd overle den moet zijn. In het huis woonden ver scheidene kostgangers, die echter geen van allen iets verdachts hebben be merkt in den loop van den Zondag. De politie heeft reeds verscheidene men- schen een verhoor afgenomen en tegen middernacht is een arrestatie verricht. Het onderzoek wordt nog voortgezet. DRIE BOERDERIJEN TE UITGEEST IN DE ASCH GELEGD. Zondagmiddag' is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer L. Klaver in het gehucht Groot-Dorregeest, onder de ge meente Uitgeest. De wind wak kerde het vuur aan en een oogenblik later stond het geheele perceel in brand, zonder dat het mogelijk was iets in vei ligheid te brengen. Alles brandde uit. Stukken br.andend riet van het dak woeien over op de boerderij van J. Leek, welke eveneens geheel in vlam men is opgegaan. Hier werden de vrouw van den landbouwer en drie kleine kin deren met moeite gered door eenige Amsterdammers, die per motorfiets pas seerden. De geheele inboedeel en land- bouwi'nventaris zijn verloren gegaan Ver volgens werd de boerderij v,an P. de Wildt aangetast, doch hier kon het vuur in zijn stormloop worden gestuit. FELLE BRAND TE WERKENDAM. Zaterdagavond is brand uitgebroken in een der landbouwschuren van den heer C. Ippel, wonende aan den Vis- schersdijk te Werkendam. Het vuur d.at zeer snel om zich heen greep vond gretig voedsel in een in de onmiddellijke nabijheid staande hooi berg en koren, dat eveneens in de na bijheid lag opgeslagen, in lichter laaie. De brandweer kon niet voorkomen dat nog twee schuren en twee hooibergen eveneens vlam vatten. Er deed zich bij de blussching nog een ongeval voor dat nog goed is afgeloopen. De 17-jarige De G. stond in de nabijheid van een der brandende hooibergen en geraakte toen het hooi brandend instortte daaronder. Men wist echter den jongen uit het smeulende hooi te bevrijden. De knaap is er vrijwel ongedeerd vanaf gekomen. De landbouwers T. Ippel, C. Ippel en A. Dekker, wier landbouwschuren, huis raad, oogst, maaimachines enz, totaa in de vlammen zijn opgegaan, zijn ver zekerd, DOODELIJK ONGEVAL OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Zaterdagavond is op den onbewaak- ten overweg ,nan de Meester Trip kade te Ma a r t e n s d ij k, de 52-jarige J, de V. uit Utrecht door den sneltrein uit Amersfoort gegrepen en op slag ge dood. Er hing een dichte mist en het slachtoffer was eenigszins bijziende. Men vermoedt dat hierin de oorzaak van het treurig ongeval ligt. De machinist be merkte niets van het ongeval en reec gewoon door, doch bij aankomst te Utrecht bemerkte men, dat een afge rukt lichaamsdeel nog aan de locomo die nare schele hoofdpijn, steeds op dezelfde plaats? Zoo'n dof, drukkend gevoel, vervolgens diep borend en niet meer om uit te houden? Een half uur rust, zoek de stilte en een of twee Nederlandsch van die "AKKERTJES" zullen Product U oogenblikkelijk verlichting brengen en ongemerkt d® pijn geheel doen verdwijnen. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) tief hing. Onmiddellijk werd de lijn af gezocht. Bij de plaats van het ongeval werd het sterk verminkte lijk gevonden, DOODELIJK JACHT-ONGELUK. Zaterdagmidag was de 57-jarige H. J„- H., directeur van een verzekeringsmaat schappij te Arnhem met een vriend in de nabijheid v.an Ede in de bos- schen van Westerrode aan het jagen. Toen de twee jagers zich op eenigen af stand van elkaar bevonden, hoorde men: plotseling een schot uit de richting v.an H, De vriend sloeg er geen acht op, daar hij dacht, dat de heer H. het schot had gelost. Later hoorde hij echter gekreun. Hij begaf zich naar de plaats, w,aar het gekreun vandaan kwam en zag de heer H. doodelijk gewond op den grond lig gen. Waarschijnlijk is H. gestruikeld over een boomstronk, waarbij zijn ge weer is .afgegaan en hemzelf heeft ge troffen. H. overleed spoedig. OUDE MAN VERBRAND. Gisterenavond is te L e t h e onder de gemeente Bellingwolde (Gr.) het boer derijtje van den 70-jargen landbouwer Geertsema afgebrand. De man wilde de levende have nog redden, doch geraak te, daar het brandende dak plotseling instortte, onder de brokstukken. Hij kwam jammerlijk om het leven. KIND UIT DEN TREIN GEVALLEN. Gisternamiddag is tusschen Oldenzaal en Bentheim, niet ver van de grens op Nederlandsch grondgebied, een 11-jarige knaap B. F., genaamd en afkomstig uit Hannover, vermoedelijk door het raamp je van den D-trein gevallen. Een dame, die het ongeval zag gebeuren, waar schuwde eerst nabij Bentheim den con ducteur. Bij aankomst van den D-trein aldaar werd onmiddellijk met een hulp- trein naar de plaats van het ongeval ge reden waar bleek, dat het kind reeds ge vonden was. Het knaapje werd naar Bantheim overgebracht en verder per brancard naar het ziekenhuis te Bent heim vervoerd. Een geneeskundig on derzoek wees uit, dat de knaap ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen. Bovendien had hij een elleboog gebro ken, terwijl hem het hoofdhaar nagenoeg was afgerukt. Zijn toestand is hoogst ernstig. AANVARING OP HET IJSELMEER. Zaterdagavond laat is het stoomschip „Zuiderzee" van Koppe's Scheepvaart agentuur te Amsterdam, dat om negen uur van 't IJ vertrokken was voor den gebruikelijken vracht- en passagiers- dienst naar Zwolle, tusschen Marken en het Keteldiep in aanvaring gekomen met de tjalk „Nieuwezorg", van Has selt, welke met een lading hout op weg was naar Diemen. De tjalk was eigen dom van den heer J. van Huizen, die met zijn vrouw aan boord was. Tenge volge van de aanvaring zonk de tjalk vrijwel onmiddellijk. De schipper en zijn vrouw konden worden gered en aan boord genomen van de „Zuiderzee die de reis naar Zwolle kon voortzetten. De tjalk is midden in het vaarwater ten Noordoosten van Marken gezonken en ligt geheel onder water. De oorzaak van de aanvaring zal nader worden on derzocht. De tjalk was niet verzekerd. 17 dooden. Op verschillende plaatsen op het eiland Sumatra, en ook in de Stra:te

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2