GGISCHE COURANT W.odc P1613 binnenland. f 0.65.- weer en mm. ZEELAND* NUMMER 223. TWEE BLADEN. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG. Be verloving van Prinses Juliana. MIDDELBURG. Watersnood. GOES. VLISSINGEH. De heer Laernoes bedankt als wethouder. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Nieuwe kwartaal-abonnees. GRATIS. yrovtnrial* dB 3>ecc'u>{i <--!<«- MIDDELBUBG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, (ngez. mededeefingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor ,Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1-— regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. rost „Brieven" of „Bevragen bureau dezer rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 es»?.. Huldiging door personeel van de hofhouding. Zaterdagmiddag heeft het personeel van de hofhouding van het paleis „Het Loo" op het voorplein van het paleis 'n défilé gehouden voor de vorstelijke per sonen, waaraan ook werd deelgenomen door de onderhoorigen v,an het kroon domein. Een schat van bloemen sierde het bordes van het koninklijk verblijf. Onder luide toejuichingen van de toe schouwers verschenen Prinses Juliana en Prins Bernhard met H. M, de Konin gin op het bordes. Het défilé, werd geopend door de Oranjeruiters van het Loo. Het muziek korps van het Loo stelde zich op voor het paleis en zette met het muziekkorps van Uddel het „Wilhelmus" in, dat werd gevolgd door het Lippische volkslied. De oudste houtvester en het oudste lid van het vrouwelijk huispersoneel traden hierop naar voren om een fraai bloem stuk aan de vorstelijke verloofden aan te bieden. De Prinses en de Prins hebben hun hartelijken dank betuigd voor deze in tieme huldiging. Rijtoer door Apeldoorn. Na afloop van het défilé heeft het vor stelijk paar een rijtoer gemaakt door Apeldoorn. Onder de toejuichingen van een dui zendkoppige menigte reed men over de Loo-laan naar het Raadhuisplein. In het gemeentehuis waren talloze au toriteiten bijeengekomen. Onder luid ge jubel van het geestdriftige publiek ar riveerden de vorstelijke verloofden voor het raadhuis, dat zij, na met handgewuif voor de hartelijke ontvangst te hebben bedankt, binnengingen. Burgemeester Quarles van Ufford richtte zich in een korte toespraak tot het prinselijk paar en noemde het een bijzonder voorrecht de Prinses en den Prins zijn diep gevoelde gelukwensch^Ti te mogen aanbieden uit naam van de geheele burgerij, en ook namens tien duizenden landgenooten. Nadat de leden van het gemeentebe stuur waren voorgesteld, zette de stoet den tocht voort. Het werd een rijtoer van bijna twee uur, waarbij de tiendui zenden die zich langs de route verdron gen door hun vreugde-gejubel den rit tot een ware zegetocht maakte. Onge veer half zes keerden de vorstelijke per sonen op het Loo terug. DISTRIBUTIE VAN ONVERMENGDE MARGARINE. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat voortaan aan gezinnen bestaande uit twee tot en met vijf menschen, in dien deze overigens aan de gestelde vereischten voor bet verkrijgen daarvan voldoen, onvermengde margarine zal worden verstrekt, en wel 250 gram per gezin per week. Deze regeling treedt onmiddellijk in werking. GELDIGHEIDSDUUR VAN BIJZONDERE FRANKEERZEGELS^ Op 31 December a.s. eindigt de gel digheidsduur van de volgende frankeer zegels: le de herdenkingspostzegels Neder land—Curasao 1634—1934 (frankeer- waarde 6 cent en 12% cent); 2e het luchtvaartfondszegel (frankeer - waarde 6 cent); 3e de driehoekige herdenkingszegels van de rijksuniversiteit te Utrecht (fran- keerwaarde 6 cent en 12% cent); 4e de weldadigheidszegels (kinderze gels) 1931, frankeerwaarden 1, 5, 5, 6 en 12y2 cent. Indien men deze zegels voor Iran- keersdoeleinden nog in voorraad heett, kan men deze dus tot 31 December a.s! nog gebruiken. DE GEPENSIONNEERDE OUD MILITAIREN. Onder groote belangstelling van ge pensioneerde oud-militairen had Zater dag te Haarlem de alg. vergadering, plaats van den Alg. Militairen Pensioen- bond. Na een rede door het hoofdbe stuurslid Carol over de pensioenkorting' bij land- en zeemacht, nam de vergade ring een motie aan, waarin met verba zing geconstateerd wordt dat de regee ring zegt dat pensioen het resultaat is van overleg tusschen regeering en amb tenaar. Indien de regeering meent dat pensioen verband moet houden met den gewijzigden levensstandaard, dan zou tot verhooging van de veel te lage pen sioenen der oud-gepensioneerden moe ten worden overgegaan, hetgeen de re geering echter weigert. De motie spreekt de wensch uit dat de kortingswet door de Staten-Generaal zal worden verwor pen. De heer W. Klooster hield vervol gens een rede over „devaluatie en onze pensioenen". Na afloop daarvan werd 'n resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat voor de gepensionneerde mi litairen in het algemeen en voor de oud- gepensionneerden en hunne weduwen in het bijzonder, die met hun minimale pen sioenen nog steeds op een Steunstich ting zijn aangewezen, devaluatie met de onafscheidelijk daaraan verbonden prijs stijgingen, ongetwijfeld een ramp zou be- teekenen. Eensgezind zal men zich kee- ren tegen devaluatie in ons land. NIEUWE SPOORBRUG OVER DE MAAS BIJ RAVENSTEIN. Naar wij uit goede bron vernemen wordt door de directie der Nederland sche Spoorwegen ernstig overwogen om de bestaande spoorbrug over de rivier de Maas te Ravenstein, weïke blijkens onderzoek niet meer bestand is tegen het snelle en zware treinverkeer, te ver vangen door een nieuwe brug. Om het spoorwegverkeer niet te stag- neeren, blijft de oude brug liggen tot dat de nieuwe voor den treinenloop zal zijn opengesteld. Ook malversaties bij den B.V.L.? Maar het „Db! v. Nbr, en Zi." ter oore kwam zouden er op financieel ge bied bij den Bijz. Vrijwilligen Land storm in Zeeland dingen gebeurd zijn, die niet dóór den beugel kunnen, In verband hiermee zou, volgens dat blad, verleden week een der vooraanstaande personen in die beweging, de heer P. G. L.. uit Vlissingen. dcor den officier van justitie verhoord zijn. De knoeierijen zouden al geruimen tijd geschied zijn, enkele gevallen zouden tenminste reeds verjaard zijn, Organisatie Zaterdagmiddag 1 h 35: voorbeen der loketten in de stationshal staan tien tallen reizigers in de rij; de andere lo ketten zijn gesloten. 1 h 36 De queue is nog even lang; wat er van voren afgaat, groeit er van ach teren aan: 1 h 37 idem; 1 h 38 idem. 1 h 39: Een tweede loket wordt ge opend, doch de man echter het ruitje verkoopt alleen le en 2e klassekaartjes; 1 h 40: De queue nog vrijwel niet ge slonken; het dure loket gaat dicht.... 1 h 41: De sneltrein rolt binnen; on geveer 20 reizigers moeten nog gehol pen worden. Loket no. 3 gaat open. 1 h 42: Volgens het spoorboekje moet de trein vertrèkken. Maar nog minstens 15 reizigers staan voor de loketten. Ge- jaag en geroep.1 h 43, 1 h 44, 1 h 45. 1 h 49: De laatste reiziger holt met zijn kaartje naar het perron. De trein ver trekt met zeven minuten vertraging. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING De 61ste algemeene vergadering. Zaterdag is alhier in St. Joris, waar de afdeeling Middelburg als gastvrouw optrad, de 61ste vergadering van de vereeniging voor facultatieve lijkver branding, onder leiding van dr. P. H. v. Roojen gehouden. In zijn openingsrede deelde de voor zitter een en ander mee over het 5de internationale lijkverbrandingscongres te Praag, dat hij namens de regeering bij heeft gewoond. Van Europa ontbraken alleen België en Italië. Van onze wet geving begreep men ten congresse niets. Zooals wij reeds meedeelden, werd be sloten alle regeeringen te verzoeken, crematie en begrafenis op een lijn te stellen. Aan het congres was een ten toonstelling van foto's en statistieken verbonden. Zeer veel indruk maakte het Praagsche Crematorium, de eenige in richting, welke op het oogenblik geld verdient. Het volgende jaar zal op een congres in Engeland de internationale crematie-vereeniging worden opgericht. Mr. J. F. van Deinse begroette daarop namens de afd. Middelburg de vergade ring. De Afdeeling is een der jongste en uiarom is men zeer blij over de komst der ouderen. Er waren 28 afdeelingen vertegenwoordigd. Daarna kwam aan de orde de verkie zing voor het hoofdbestuur. Periodiek Het ongeluk is dikwijls de weg door het geluk ingeslagen, om ons te be reiken. traden af dr. P. H. van Roojen, alge meen voorzitter, en dr. L. A. Radema ker, lid; de algemeene secretaris, de hr. D. Neurdenburg, heeft ontslag uit zijn functie genomen. Herkozen werden dr. P. H. van Roojen en dr. L. A. Rademaker en ge kozen de heer J. Moret sr., penning meester van de afdeeling 's-Gravenha- ge. Veel discussie heeft het hoofdbestuurs voorstel, dat uitvoering gaf aan een be sluit der algemeene vergadering om on mogelijk te maken, dat een bestuurslid in afdeeling of vereeniging een leidende positie in eenige organisatie voor lijkbe zorging bekleedt, uitgelokt. Na amen deering is het tenslotte aangenomen. Gisteravond heeft boven Walcheren Zuid Beveland bleef er van ver schoond een ongekend hevige regen bui of beter gezegd, een reeks regen buien een hoeveelheid water van 62 mm bemiddelde hoogte neer laten plenzen Alom in de stad had dit meer of min der ernstige gevolgen. Overstroomingen kwamen voor in alle lage deelen der be bouwde kom als Penninghoek en om geving, Koemarkt en Geere, Graven straat, Spanjaardstraat, Klein Vlaande ren, doch ook zelfs in hooger gelegen- deelen als Wal, Langedelft, Griffioen enz. In een perceel in Kromme Weele liepen gang, winkel, kamers tot een flinke hoogte onder. De brandweer moest er aan te pas komen, om het overtollige water weg te pompen. Dit was ook het geval in de Penninghoek, waar de menschen tot de knieën in het water liepen en een der motorspuiten op het laagste deel werd gereden, op dat men ook hier het water kon weg- .pompen en loozen in de gracht. Een oude veel door het water ge plaagde straat is de Geere en ook hier heeft de brandweer haar hulp verleend. Het ligt niet aan ons om te beoordeelen, maar de klacht der omwonenden is, dat het riool het water niet voldoende kan opnemen omdat het verstopt zou zijn. Ook zou deze straat, en vooral de Koe markt door de reiniging wat stiefmoe derlijk bedeeld worden. Om nog even terug te komen op den Penninghoek, hier komt het water te samen van de geheele omgeving, ook van de Noord straat en dit maakt van den hoek een vangbak. O.a. bij een bejaarde alleen wonende juffrouw was alles hedenmor gen nog drijvende en bij verschillende andere omwonenden waren alle hens aan dek om de gevolgen van den wa tervloed te boven te komen. Een muur tusschen twee kelders aan het Oostkerkplein begaf het zoodat de scheidsmuur tusschen de huizen moest worden onderstut. Hedenmorgen was men bezig de kelders leeg te pompen. Dit zijn enkele grepen uit de gevolgen van den regenval. Een zeer groot aan tal zakenlieden en particulieren heb ben hinder ondervonden. Toen de regenval eenigen tijd aan den gang was, kw,am bij de brandweer be richt, dat brand was uitgebroken in de Nederstraat en werd groot alarm ge maakt, waarop de magiru6 uit reed. Men kwam echter tot. de ontdekking dat er van vuur geen sprake was, doch alleen van overlast van water. Het was dus een valsch alarm. Later heeft de brandweer zooals boven gezegd, met de beide motorspuiten geholpen en dit ge durende een uur of drie om de ergst ge troffen stadgenooten te helpen. Dat het water niet alleen in de hui zen hinder kan brengen, ondervonden vele automobilisten, die zooveel nat tigheid in hun motoren kregen, dat zij op de plaats rust moeten houden. Film Dierenbescherming. Zaterdagmiddag gaf de Vereeniging voor Dierenbescherming te Goes een geslaagden filmmiddag voor de jeugd in het Schuttershof. Onderwijzers en onderwijzeressen met hun klassen, padvindsters en padvin ders, kabouters en welpen kwamen in grooten getale opzetten en vulden tot tweemaal toe de geheele zaal. De film werd verdienstelijk toegelicht door mevr. Dentz-van Hoek uit Middel burg terwijl de jeugd spontaan met de film meeleefde. We twijfelen niet of één en ander zal de dierenbescherming in de toekomst ten goede komen, niet ontaardend in een sentimenteel gedoe, doch in een vrien delijke behandeling en kameraadschap- pelijken omgang met ons medeschepsel het dier. Het aantal bezoekers bedroeg onge veer 850. Naar men ons nog meedeelt, had voor den politie-schietwedstrijd, alhier gehou den, ook de burgemeester dezer ge meente, een extra prijs beschikbaar ge steld. Op 1 October a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat het A. R. Dagblad „De Zeeuw" werd opgericht. Niet minder dan 40 jaar heeft de heer J. Buijse, thans te Nijmegen woonachtig, de hoofdredactie gevoerd, in welke func tie hij in 1926 werd opgevolgd door den heer R. Zuidema. Verlovingslepeltje van onze Prinses Gerozilver, verpakt in doosje. Eenig cadeautje. Witkam's Geschenkenh, L. Kerkstr. Goes (Ingez. Med.) Hedenmorgen heeft de heer Laernoes, een brief tot het gemeentebestuur ge richt waarin hij zijn ontslag neemt als wethouder en tevens bedankt als lid van den Gemeenteraad, zulks in ver band met het feit, dat zijn naam ge noemd is met betrekking tot de ge ruchtmakende fraude bij het plaatselijk crisiscomité en anderzins. De heer Laernoes is sedert 1922 lid van den Gemeenteraad en sedert 1924 wethouder. De opbrengst van de Zaterdag ge houden speldjesdag van het Roode Kruis bedraagt f 183. OP VRIJE VOETEN. Zekere H'. wonende te Amsterdam die eenige dagen geleden werd aangehou den door de politie te Serooskerke, als verdacht van diefstal met braak in de pastorie der Ger. Gemeente aldaar, en ter beschikking van de justitie te Mid delburg werd gesteld, is in vrijheid ge steld. ARNEMUIDEN, Op initiatief van bur gemeester H. G, Horninge en eenige in gezetenen werd Vrijdagavond een ver gadering belegd met het doel om een Oranje-Vereeniging op te richten. Nadat de burgemeester de talrijke op- gekomenen verwelkomd had en het doel der bijeenkomst uiteengezet werd tot de oprichting besloten. Staande de verga dering traden er ongeveer 70 leden toe. Daarna werd een bestuur gevormd be staande uit H. G. Horninge, voorzitter, dr. P. de Haas, vice-voorzitter, P. C. Maelsaeke, secretaris, A. Zeijger, pen ningmeester, J. J. Huijssëh, J. J. C. v d. Graaff, J. Louwerse, J. K. Crucq en zus ter Van der Klooster. De jaarlijksche contributie werd vast gesteld op 25 cent per jaar. BEEZELINGE. Zaterdag vierde de oudste inwoner van Biezelinge, de heer B. van de Vrie zijn negentigsten ge boortedag. De driekleur in de buurt wapperde vroolijk, de belangstelling was bijzonder groot De jubilaris is nog goed van ge heugen en volgt nog steeds met belang stelling de gebeurtenissen van den dag, o.a. door trouw zijn dagblad te lezen. KLOETINGE. De collecte voor „Zon negloren" welke dezer dagen werd ge houden heeft opgebracht 27. KRABBENDIJKE. Zaterdag werd de verloving van onze Kroonprinses alhier feestelijk gevierd. Des middags werd door de kinderen van de openbare en de twee bijz, scholen met de muziekver. feestelijk versierd een rondgang door het dorp gemaakt, waarbij de kinderen voor het huis van den burgemeester en kele vaderlandsche liederen zong'en. De burgemeester hield een korte toespraak, hij herdacht de heugelijke gebeurtenis in ons Vorstenhuis. Nog nimmer werd Zij, die zich met ingang van 1 Oc tober a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers Middelburg, 21-IX-'36. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 22 °C (72 °F); laagste 13.9 °C (57 °F). He den 9 h 16 °C; 12 h: 17,5 °C Zaterdag Zondag 0.2 mm, Zondag/Maandag 62 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.8 mm te Riga; laagste 754.0 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke Z.W. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht nog eenige regen, weinig ver andering in temperatuur, Zon op: 6 h 45; onder: 19 h 00. Licht op: 19 h 30, Maan op: 13 h 08; onder: 20 h 51. E.K.: 23 September. Ma. Di. Wo. H oog- Ma. Di. Wo. 21 22 23 en 21 22 23 September. Hoogwater. 5.13 17.25 5.50 18.04 6.27 18.50 Laagwater te September. Hoogwater. 7.03 19.12 7.36 19.47 8.10 10.26 Laagwater. 11.26 23.53 12.04 24.30 12.48 Wemeldingei Laagwater. 12.37 24.56 13.14 1.33 13.54 Hoog- en Laagwater te Vlisslngeni Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) door de bevolking zoo gevlagd als van daag. De kinderen werden in de diverse scholen getracteerd, waarna zij op de weide van den hr. Vogelaar onder groo te belangstelling van het publiek enkele spelletjes hebben gedaan. Om 8 uur 's avonds trok er een groo te lichtstoet door het dorp. Deze stoet waarin een 15-tal diverse vereenigingen en vele particulieren medegingen, vorm de een keurig g'eheel Nadat hij op de weide van den hr. Kakebeeke was ont bonden, werden door de zangvereeniging „Looft den Heer" op de muziektent en kele liederen gezongen. Daarna trad het muziekgezelschap „Concordia" op ter wijl de gymnastiekver. „Sparta" op fraaie wijze eenige rhythmische oefenin gen en volksdansen uitvoerde. De zang vereeniging „Hosanna" trad als laatste op waarna onder leiding van den heer Kousemaker een massa-zang plaats, waaraan honderden deelnamen. KRUININGEN. Zaterdagmiddag kwam het dochtertje van den heer P. alhier met haar fiets zoodanig te vallen dat zij een arm brak. Zij is naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. KRUININGEN. Zaterdag werd alhier de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard-von Lippe-Biesterfeld gevierd. 's Middags om half twee zongen de schoolkinderen enkele vaderlandsche liederen, begeleid door het muziekge zelschap E.M, M„ waarna ze wenden ge tracteerd op limonade en een stukje chocolade. De volksspelen begonnen om drie uur en - mochten zich verheugen in zeer groote belangstelling, vooral van de zij de der verschillende ouders. Ook de Lampion-optocht trok 's avonds heel wat belangstelling. Velen uit de omliggende gemeenten waren aanwezig', zoodat bij de vertooning van de Oranje film de Markt zwart zag van het volk. Verder werd nog medewerking verleend door de Neutrale Zangvereeniging Cres cendo en het kinderkoor OiK.K. en de gymnastiek vereeniging. Geen enkele wanklank is bij de feest viering gehoord.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1