De burgeroorlog BIOSCOPEN. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. SUffERUM. SPANJE. Het Alcazar te Toledo een puinhoop. BELGIE. RUSLAND. EGYPTE. CHINA. Japansche en Chineesche soldaten slaags. VER. STATEN. MIDDELBURG. mm* GOES. Nieuwe kwartaal-abonnees. GRATIS. AMSTERDAM, 19 September. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 89 Y89. Amsterdam 1934-434 10099%. 's-Gravenhage 1929-4 100 %- Rotterdam 1926-1930-4% 93%—94. Zeeuws. Hyp. B-4% 89 Y Cities Service Cy. P. 1958 5 44%44%. A Amsterd. Bank 124123%. C Rott. Bankver. 117%117%. A Twentsche Bank 84%84%. A Pref. Jurgens A 105104%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 383% A De Schelde N.B. 28%— 28%. C Am. Smelt en Ref. 48%49%. C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 18%18%. Zooals gisteren gemeld, hadden de re geeringstroepen mijngangen onder het Alcazar te Toledo gegraven en daarin ontploffingsmiddelen gelegd, waarna de oude vesting gistermorgen is opgebla zen. Drie zijden van het Alcazar stortten door de ontploffing in. Groote stukken steenen werden in de straten der stad geslingerd. Het achterstuk van een auto die door de opstandelingen op een bin nenplaats der vesting bewaard werd, werd op het dak van een brandweerka zerne geslingerd op 200 meter afstand yan de vesting. De regeeringstroepen drongen na de ontploffing de ruïnes bin nen, doch aarzelden een oogenblik, in de verwachting van een tweede ontplof fing. Hiervan maakten de opstandelin gen, die nog leefden gebruik om een te genaanval te ondernemen met granaten en mortieren. De regeeringstroepen wis ten zich echter in de ruïnes te handha ven. Verschillende huizen in de nabijheid van het Alcazar en de overblijfselen van het paleis der opstandelingen-regeering vlogen na de ontploffing in brand. On- c.a den brand wisten de opstandelin- gen langs ondeigrondscne wegen in het laatste gebouw binnen te komen, waar zij door de stoottroepen en volksfront- granaten werden aangeval len. Tijdens, dezen hevigen strijd ver schenen tegen den middag een drietal driemotorige vliegtuigen der opstande lingen boven de stad. Deze werden ech ter door regeeringstoestellen achter volgd en op de vlucht gejaagd, zonder m staat te zijn geweest bommen te la ten vallen. Des middags nam het geweervuur wat in hevigheid af, waarvan de regeerings troepen gebruik maakten om hun stel lingen te verbeteren. Toen des avonds de strijd weer hervat werd en de re geeringstroepen opnieuw een hevig of fensief openden, kreeg men den indruk, dat zij hun positie aanzienlijk verbeterd hadden. Een der leden van de militie, die in de ruïnes van het Alcazar had kunnen binnendringen velrklaarde te hebben kunnen constateeren, dat er nog zeer weinig water in de putten was en dat de belegerden zeer slecht van vleesch schenen te zijn voorzien. Men verklaart dat de verliezen der opstandelingen honderd dooden bedragen. Aan de zijde der regeeringstroepen zijn de verliezen zes dooden, twaalf zwaargewonden en dertig lichtgewonden. De regeeringstroepen hebben talrijke kinderen uit de puinhoopen gehaald en in veiligheid gebracht. Onlusten te Malaga? Volgens een mededeeling der op standelingen zouden te Malaga, welke stad zich in handen der regeeringstroe pen bevindt, onlusten zijn uitgebroken. Een deel van de verdedigers zou niet lan ger tegen de rechtschen willen vechten en op de communisten en anarchisten zijn gaan schieten. Groote opwinding te Madrid? Het radiostation van Burgos deelt mede, dat te Madr.d groote opwinding heerscht over het voortdurend opruk ken van de rechtsche troepen. Hoewel geheimhouding wordt bewaard ten aan zien van den toestand aan het front, schijnt de bevolking zich toch van den toestand bewust te worden. Donderdag verzamelden zich vele volksfronters m het centrum van de stad en demon streerden dreigend bij de regeeringsge- bouwen. Verder wordt medegedeeld dat zij een delegatie naar hei1 ministerie v,an bmnenlandsche zaken zonden, om te eischen, dat de ware toestand aan het front werd meegedeeld. De eenige afstammeling van Columbus geëxecuteerd. r,0,F de kanselarijen van Argentinië en Chili is bericht ontvangen, dat de her steld™0 agua te Madrid s terechtge- Beide regeeringen hadden gevraagd den hertog, deni eenigen afstammeling van Chnstoffel Columbu? niet te willen terechtstellen. Zij hebben een protestno- ta naar M,adr d gezonden. A Born. Sum. H. M. 151%152% A Ned. Wol Mij. 97%—97% A J. C, Japan Ln. 3938% A Rotterd. Lloyd 45%46% A S. M. Nederland 41%42% A Houh. Alberts 65%69 C Union Pac. Rr. 84 C Int. Nickel Cy. 3536% Ned. 1000-4 99%—99% O. Indië 34 1000-4 98%—98% Duitschl. '30 1000-5% 21%—22 Engeland 1960-90 4 73%—73% A Koloniale Bnk 4545% A N.I. Hbk. 1000 103—103% C Ned. H. M. 1000 137—137 A v. Berkels Pat. 34%33% C Calvé-Delft 57%—57% A C. Su.iker Mpij. 117% A Philips Gem. B. afg. 161%162. C Unilever 116116%-%. C Am. Car en Foundry 28%28-%. C Anaconda Cop. 23%24-%. HET VLAAMSCH IN HET LEGER. Nog steeds: een wantoestand. De Brusselsche „Standaard" doet me dedeeling van een vertrouwelijk rond schrijven van den minister van lands verdediging, inzake het gebruik van de Vlaamsche taal door de officieren in het leger. In het schrijven zegt de mi nister, dat uit het kleine aantal officie ren, dat de voor hen ingestelde taal lessen volgt, blijkt dat velen het belang v,an de kennis der tweede landstaal niet inzien. Er is een treffende wanverhou ding tusschen het aantal officieren dat j^bij verschillende gelegenheden verklaart het Nederlandsch niet voldoende mach tig te zijn en het aantal dergenen die de Nederfandsche taallessen volgen. In een Vlaamsch regiment voetvolk bv. ver klaarde de kolonel, een luitenant kolo nel, 3 majoors, 2 commandanten, 1 kapitein en 1 luitenant, niet in een Vlaamschen krijgsraad te kunnen zete len, hoewel slechts twee officieren voor de taalleergangen inschreven. De minister zegt dat in 't vervolg de lessen in 't Vlaamsch in principe door alle officieren gevolgd behooren te wor den. Degenen die het Vlaamsch vol doende machtig zijn kunnen hiervan worden ontslagen. Het blad voegt er aan toe dat uit dit schrijven blijkt dat de bovenste rangen van het leger geheel en al Fransch zijn en slechts de lagere manschappen in 't Vlaamsche land Vlamingen zijn. Dit alles pleit voor een wettelijke regeling van het taaistatuut in het leger. Het Vlaamsche vraagstuk is dus voor eerst nog niet opgelost. Dat de huidige toestand onhoudbaar is, bewijst het schrijven van den m'nister. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft naar aanleiding hiervan dat het wette lijk voorschrift noodig ware, dat men in Vlaanderen, om officier te worden, kennis van de beide landstalen moest hebben. EERST EEN KOUDE- DAARNA EEN HITTEGOLF. Uit Leningrad wordt gemeld, dat een hevige koude en zware sneeuwval in 't Noorden van Rusland woedde, doch deze plotseling is opgevolgd door een hittegolf. In Leningrad steeg de thermo meter 30 graden celsius. SCHEEPSRAMP OP DE NIJL. Er zouden minstens 50 men- schen verdronken zijn. Op de Nijl nabij Kodelfarag heeft een aanvaring tusschen 2 schepen plaats ge had, Een der vaartuigen, bezet met spoorweg-employé's en hun gezinnen, zonk in de diepte, Volgens de eerste berichten zouden 200 menschen ver dronken zijn. Later werd gemeld, dat het aantal slachtoffers veel minder is, doch minstens nog 50 bedraagt. Bij het spoorwegknooppunt Fengtai, 15 mijl ten zuiden van Peiping, heeft een gevecht plaats gehad tusschen een Chi- neesch en een Japansch garnizoen, waarbij van machinegeweren gebruik is gemaakt. Van Chineesche zijde geeft men de volgende lezing van het incident: een Japansch detachement dat te Fengtai lag, trachtte manoeuvres te houden in de nabijheid der Chineesche kazerne. Dit ziende grepen de Chineesche troe pen naar de wapens en dwongen de Ja panners zich terug te trekken. Daarop zou een gevecht zijn ontstaan, waarbij ook de Japansche artillerie in actie kwam. Chineesche troepen bewaken de poorten van Peking. In Chineesche kringen vreest men ernstige verwikke lingen. ORKAAN. Talrijke slachtoffers en veel materieele schade. Aan de Atlantische kust van Zuid- Carolina tot New-Jersey woedt een felle orkaan. Verscheidene kleine kust- plaatsjes zijn door vloedgolven afgeslo ten terwijl talrijke schepen s.o.s seinen uitzenden. De orkaan, die zich in Noor delijke richting, beweegt is van een ver ontrustende hevigheid. Te New Port had de wind een snelheid C Kennec Copper 29%29%-30. C Un. States Leather 3%3%. C U. States St. C. 4343%-%. A Kon. Petr. Mpij. 298%297-94. C Contin. Oil Cy. 18%—18%-%. C Philips Petr. Comp, 24%24%. C Shell Union O.C. 13%—13%-%. r C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned. Scheepv. U. 5555%-%. A H.V. Amsterdam 281%>281-82 A Java Cult. Mij. 110112%. A N.I. Suiker U. 90%91 A Deli Batavia 180%181 C Deli Mij. 1000 243%—244% A Senembah 227226-27 C Baltimore Ohio 15%15%-% C Southern Pac Cy. 25%25%-% A Southern Rlw. 13%13% A Amst. Rubb. C. 144%—144%-43% A Deli-Bat. Rubb. 71%—71% A Hessa Rubber 9792 A Serbadjadi S.R. 65%66 van 160 km per uur. Het aantal dooden wordt totaal op 46 geschat. Langs de geheele kust is de oogst vernield. Bij Kaap May is de visschersboot „Long Island" vergaan. 42 leden der be manning zijn om het leven gekomen; drie konden worden gered. Verder is nog een visschersboot met 6 opvarenden ge zonken. Het lichtschip „Chesapeake" en het stoomschip „El Almirante" hebben nood seinen uitgezonden. Het eiland O'cr,acoke in de groep der Noordelijke Carolinen wérd door een reusachtigen vloedgolf geteisterd. De ongeveer 400 inwoners konden tijdig den vuurtoren bereiken en hier bescherming zoeken. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 7.46% 7.46 Berlijn 59.27 59.25% Parijs 9.70 9.70 Brussel 24.89 24,89 Zwitserland 48.01 48.00 Kopenhagen 33.32% 33.32% Stockholm 38.47% 38.47% Oslo 37.50 37.50 New York 1.47% 1.47% Praag 6.10 6.10 Prolongatie 1% 1% Part. diaconto 1%- 1% Daggeld Beursthermome ter van Zaterdag. I— Amerika H.V.A. - Schepen CITY Donogoo Tonka. De film is gemaakt naar den roman v,an dien naam van Jules Roma:ns. We kennen dit werk niet en kunnen dus niet beoordeelen of de weergave in alle op zichten daaraan conform is. De intrige als het zoo genoemd mag worden is evenwel bijzonder aardig. Josette (Anny Ondra) en Pierre (Viktor Staal) maken op een even vlotte ,als bizarre wijze kennis met elkaar en tezamen tenslotte via 'n raar heerschap met 'n prof in Parijs wiens levenswerk hierin bestaat dat hij een boek uitgeeft behel zende de geschiedenis van een nog on bekende streek ergens in Zuid Amerika, Donogoo Tonka genaam, Edoch, de prof. is het slachtoffer van een bedrie ger en afperser bovendien. Genoem de stad bestaat niet. De voortvarende Josette heeft het nu in haar hoofdje gezet de ongelukkige prof. te helpen en met echte vrouwen logica zal zij nu eens bewijzen dat Do nogoo Tonka wel degelijkbestaat. Zij volgt haar eigen methode en Pierre as sisteert, Het toeval helpt hen beiden een handje en zoo komen ze in relatie met een bankdirecteur die het niet zoo nauw neemt met financieele transacties en er een voordeelig zaakje in ziet Do- nagoo Tonka te stichten. Zuid Amerika is ver weg en voor dat de zeepbel uiteen zal spatten zal hij wel zorgen verdwenen te zijn met het gefourneerde kapitaal van het spuculatieve publiek. Pierre wordt directeur en aanvankelijk loopt, alles goed. Doch de voortdurende kibbe larijen van het paar en de interventie van den genoemden bedrieger, die met den bankdirecteur onder een hoedje gaat spelen, doen Pierre besluiten boos weg te loopen. Tot dusverre is alles aannemelijk, doch nu neemt de geschiedenis een fan- tastischen en 'n beetje naieven vorm aan. Pierre trekt naar Zuid Amerika met een troep goudzoekers die in Donogoo Ton ka hun geluk gaan beproeven. Dat wordt een desillusie natuurlijk. Dank zij Pier re's volharding sticht men nu evenwel de geheimzinnige stad. Het gaat hen goed. Als het een wel eenigszins al te harmonische kolonisatie geworden is, vindt men zoowaar nog goud ook. De aandeelen stijgen en er behoeft geen bedrog meer gepleegd te worden. Er zit wel pit in de film, die vooral door de radde clownerie van Anny On dra kleur krijgt. Voor zoo'n comedie is zij wel het rechte vrouwtje waarmede men zich kan vermaken, zooals trouwens met de geheele geschiedenis. In de grafkelders der Pharao's. tatat vgk vbgkbtt vbgkqv f.amnevbgkk Wanneer Charlie Chan optreedt, kan men verzekerd zijn van een geheimzin nige en spannende film. Deze kleine speurder karig met zijn woorden en steeds kampend met zijn ronde hoedje is een phenomeen iin het ontwarren van raadselen. Ook hier is hij weer goed op dreef, 't Is in Egypte dat hij zijn talen ten doet gelden. De film is gebaseerd op het verhaal dat de onderzoekers van Koningsgraven door het noodlot achter volgd worden, De een na den ander ster ven zij. Nu is het echter niet de vloek der goden die verderf verspreidt maar de menschelijke drijfveer van hebzucht, die slachtoffers maakt. En de boosdoe ner zou zeker triomfeeren, indien daar Charlie Chan niet was. Hij gaat zijn ei gen weg, combineert en.deduceert en brengt op logische wijze de waarheid aan 't licht. Dat gaat gepaard met veel geheimzinnigheid waartoe het milieu een dankbaar terrein biedt. De span ning wordt er goed in gehouden en Industrie (h?- (Wettig Ex!Unilever Rubber Markt Koninkl. Tabak gedeponeerd. Charlie Chan trekt verder op avontuur uit. We zullen nog wel van hem hooren, ELECTRO. Vrouw of secretaresse? (-§-) Er gebeurt bijna niets in deze film. Niets tenminste in vergelijking met wat er in de gemiddelde film-van-de- week gebeurt. De leider van een groote uitgeversmaatschappij (Clark Gable) heeft een schat van een vrouw (Myrna Loy); en een schat van een secretaresse (Jane Harlow). Hij houdt van zijn vrouw, zooveel als ze maar kan wenschen. En hij houdt van zijn secretaressezooals men van een vriend (let wel, niet van een vriendin) houdt. De secretaresse is zijn rechter hand in zijn zaken. Hij zegt het zelf, als er een groote slag geslagen moet worden: „wat zou ik zonder jou begin nen". Hij had het niet hoeven te zeggen: de film vertelt het in haar eigen taal. De toeschouwer weet het al lang, als hij 't uit den mond van den man zelf ver neemt. Zooals hij weet, dat men geen slapende honden wakker moet maken. Dat is wat er gebeurt. De beminde vrouw, die in haar man en zijn liefde ge looft, krijgt gratis advies van haar schoonmoeder: hij is een zoon van haar manEn er zijn vriendinnen, die toe spelingen maken. De vrouw wil er niets van hooren. Maar het gif der verdacht making doordringt langzaam haar ziel. Zij wordt wakker geschud en schudt op haar beurt hem wakker: opent zijn oogen voor de mooie jonge vrouw in zijn se cretaresse. Maar hij beseft het zelf; en kan er om glimlachen. Zoo'n glimlach is het reeds wat een film als deze ver boven het gewone genre uitheft. De ietwat verwrongen situatie, welke er op volgt, vergeeft men er den maker door. Tenminste voor een deel. Het magnifieke slot, met zijn wonderlijk uiterlijk van nuchtere zakelijkheid, zal er ook aan mee geholpen hebben. Ach, de schijn, welke de man, zijn glimlach ten spijt, op zich laadt, is erger dan erg. Maar in een vrouw kunnen geestelijke krachten ontwaken, welke in staat zijn, den ergsten schijn te vernietigen. „Hij zal een beetje gelukkig met mij kunnen worden", constateert de secretaresse. Een beetjeHoe gelukkig zou zij met hem hebben kunnen worden Dat de film ons in den psychischen adeldom van een eenvoudig meisje laaf geloven, is het criterium harer superi eure kwaliteit. Wij hebben in geen tijden zoo'n uitstekende rolprent gezien. Ons dagelijksch brood. „Terug naar het land", predikt dft verhaal; een predicatie, die tegenwoor dig meer vernomen wordt En dan door de bank vergezeld gaat van een senti menteel verslag der agrarische geneug ten; sentimenteeler dan Poot zaliger ze ooit heeft kunnen bezigen. Aan een der gelijke scheeve voorstelling van zaken gaat de film zich echter niet te buiten. Sentimenteele inslag bevat ze, maar er is ook gedacht aan de schering der zor gen en moeiten; zoodat een weefsel tot stand kwam, dat althans de gebreken eener kindsche fantasie ontliep. Droogte, gruwelijke droogte teistert het gewas van de nieuwbakken kolonie, welke hier op een ietwat fantastische wijze op een verlaten boerderij is neer gestreken. Het experiment, dat in de praktijk nooit zou slagen, dreigt vol komen consequent een groteske mis lukking te worden. Maar in den uiter sten nood komt er redding. Niet echter directelijk van hoogerhand in den vorm van een fiksche regenbui, doch via een laatste, heldhaftige poging van den mensch zelf. Er zitten een paar heele mooie din gen in deze film. En er spelen enkele prachtige types in mee: John Qualen, wiens merkwaardige vogelkop men niet gauw zal vergeten; en Addison Richards de man met een verleden; een verleden dat men in elke zijner bewe gingen vermoedt. GRAND THEATER. Verlovingsfilm. Van het voorprogramma willen wij in het bijzonder noemen de verlo vingsfilm van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Men zal het enthousiasme over deze gebeurtenis pas goed kunnen be grijpen na deze film gezien te hebben. De natuurlijke ongedwongenheid van het jonge paar, hun sympathiek optieden, die kleine handelingen welke hun weder- j zijdsche gevoelens vertolken, dat alles j kan alleen het levende beeld ons laten zien. Zij, die zich met ingang van 1 Oc tober a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers Lichte cavalerie. Een circus-film heeft altijd veel aan trekkelijke kanten, evenals het circus leven die heeft. Er waait om dat leven een geheimzinnige romantiek; er is de klater gouden schijn bij de uitvoering der programma's, en de vaak ontgoochelen de werkelijkheid achter de schermen; er is de durf, de kracht en de schoonheid bij het optreden der artisten en hun meestal zeer gewoon, menschelijk ge drag in hun dagelijksch leven; en er is vooral ook de strijd tusschen hun zucht naar roem, naar succes, als artist, en hun streven om een eerlijk, goed mensch te zijn. Ook deze film toont dat alles en vooral als circusfilm op zichzelf biedt zij een grootsch en indrukwekkend schouw spel. De pantomine „Lichte cavalerie", waaraan deze film haar naam ontleent, is inderdaad iets buitengewoons, en on willekeurig vraagt men zich af wat het gekost moet hebben, in elk opzicht, om zulk een schouwspel te kunnen arran- geeren. In tegenstelling met de meeste rol prenten van dit genre gebeurden nu eens geen ontzettende dingen. Het ver haal is eenvoudig en zonder dramati sche verwikkelingen: Maar daardoor: levensecht en dus boeiend. Men kan knap spel bewonderen van Marika Rokk, Fritz Kampers en Karl Hellmer. Vergeet npj niet. Het schijnt een groote moeite te zijn om voor een film een goede titel te vinden. We wezen er reeds eerder op. De onderhavige titel past niet bij het verhaal, maar.vergeten zal men de ze film niet licht. Hoe de handeling is, doet eigenlijk minder ter zake, al is ze belangwekkend genoeg om als stof voor een lijvige roman te dienen. Hoofdzaak is echter het buitengewone spel van Magda Schneider, de jeugdige Peter Bosse, en Benjamin Gigli, en dan vooral de zang van laatstgenoemde. Die zang is zoo roerend van schoonheid, dat een enkel lied van dezen wereldbe- roemden zanger een gang naar het bios cooptheater reeds meer dan loont. En we kunnen de geluidsfilm slechts dank baar zijn, dat zij de mogelijkheid schiep dezen ongeëvenaarden zanger ook in ons kleine Goes te kunnen hooren. Om dezen zang, het spel en den in houd rekenen we deze film tot een der schoonsten die we ooit zagen. ZIJN VROEGERE VERLOOFDE ZOUTZUUR IN DEN MOND GEGOOID. Te Bussum heeft zich dezer dagen een gebeurtenis afgespeeld, waaraan eerst thans bekendheid gegeven kan worden in verband met het onderzoek. De 22-jarige dienstbode E. uit 's- Heerenberg die te Nijmegen diende, had aldaar haar verloving verbroken, met den 25-jarigen manufacturier V. Tenein de de breuk definitief te doen zijn, ging zij te Bussum in betrekking. Hierdoor meende zij aan de poging van V. om de zaak weer in orde te maken, ontkomen te zijn. Deze meldde zich echter Zondag aan de woning in de 's-Jacoblaan, waar zij in betrekking was. Het meisje was ech ter niet tot andere gedachten te bren gen. V. verliet haar daarop met de be dreiging, dat zij er dan aan zou moeten gelooven. Woensdagavond heeft hij aan deze bedreiging gevolg gegeven. Het meisje verliet om 9 uur de woning. In een zijlaantje zag zij V., die haar ach tervolgde. Zij kon niet meer terugloo- pen en rende daarop naar den Huizer- weg. De afgewezen minnaar haalde haar in en er ontstond een worsteling, waar bij het hem gelukte het meisje uit een fleschje, zoutzuur in den mond te wer pen. Op haar hulpgeschreeuw kwamen voorbijgangers te hulp, de man was toen.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2