De burgeroorlog BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. 9EURS- EN WISSELKOERSEN. Abessijnsche delegatie naar Geneve. SPANJE. BALKAN. OOSTZEE-LANDEN. Persstemmen over de millioenen-nota. De beste winstkansen door adverteeren Dagblad-reclame Een debat in de Eerste Kamer over het antwoord op de Troonrede. AMSTERDAM, 1 7September. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 88%89% Amsterdam 1934-4% 100100. 's-Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93%. Zeeuws. Hyp. B-4% 89 Cities Service Cy. P. 1958 5 45%44% A Amsterd. Bank 124%—124%, C Rott. B,ankver. 118117. A Twentsche üank 84%34%. A Pref. Jurgens A 104%104%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 386380%. A De Schelde N.B. 28%—29. C Am. Smelt en Ref. 48%48%. C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 1918%. De Abessijnsche gezant te Londen, dr. Martin, zal Zaterdag met Lawrence Taezaz en Gaston Jeze naar Genève vertrekken, waar zij Abessynië zullen vertegenwoordigen op de Volkenbonds bijeenkomsten, De leiders der Abessijn sche regeering te Gore zouden in voort durende verbinding met den Negus staan. Het is weinig waarschijnlijk, dat de Ne gus naar Genève zal gaan gedurende de V olkenbondsvergadering. Wordt de Abessijnsche dele gatie niet toegelaten? De beslissing van den Negus een Abes sijnsche delegatie naar den Volkenbonds- vergadreing te zenden zal, naar uit Ge nève wordt gemeldi, aan het begin van de zitting een debat uitlokken over het Italiaansch-Abessijnsch conflict. De ve rificatie-commissie welker taak tot nu toe vrijwel protocolair was, zal uit moe ten maken, of de volmachten van deze delegatie geldig zijn en dus moeten be slissen, of deze delegatie tot de verga ring zal worden toegelaten. Algemeen neemt men aan, dat de commissie ver klaren zal, dat er twijfel bestaat ten aan zien van de volmachten, zoodat de dele gatie niet tot de vergadering zal kunnen worden toegelaten. Successen aan beide zijden. Beide partijen maken vandaag mel ding van successen. Volgens berichten uit Madrid zouden de regeeringstroepen gisteren een colonne van 400 opstande lingen ten Zuiden van Oviedo in As- turië in de pan hebben gehakt. Burgos verspreidt echter een bericht, dat de opstandelingen een overwinning bij Oviedo hebben behaald. Aan het front in het zuiden schijnen de opstandelingen gisteren, eenige kilo meters te zijn opgerukt. Veel verande ring heeft dit echter niei in den alge- meenen toestand gebracht, Recalcitrante priesters. ln het klooster Betchovo in de Rodopibergen in Zuid-Bulgarije hebben 150 jonge priester-weduwnaars eell huwelijks plechtigheid in het groot gehouden. Volgens de wetten'van de orthodoxe kerk mogen priesters slechts eens in hun leven trouwen, doch de bovenge noemde 150, jonge weduwnaars, veelal met jeugdige kinderen, wenschten te hertrouwen. Vergezeld van de meisjes van hun keuze hielden zij een massa-vergadering in de bergen en besloten de kerkelijke wetten te trotseeren en te hertrouwen. Om beurten trouwden zij elkaar. GAAT GRETA GARBO TROUWEN? De te Riga (Letland) verschijnende „Sevodnja" deelt mede, dat Greta Garbo zich te Riga zou bevinden in ge zelschap van den Zweedschen graaf Wachtmeester. Laatstgenoemde zou voornemens zijn te scheiden en vervol gens met Greta Garbo in het huwelijk te treden. ATHLETIEK. Nieuw wereldrecord 3000 meter De Olympische winnaar de Fin Hoeckert, won gisteravond te Stock holm de 3000 meter hardloopen in den phenomenalen tijd van 8 min. 14,8 sec, hetgeen een nieuw wereldrecord betee- kende. Het oude wereldrecord stond op naam van den Deen Nielsen met 8 min. 18,4 sec. Het merkwaardige was, dat niet min der dan vier loopers binnen het wereld record van Nielsen arriveerden n.l. de Fin Maeki, de Zweed Jonsson en de Duitscher Schaumburg. Kolfsucces. Op den Nationalen kolfwedstrijd te Koog aan de Zaan behaalde het korps van de „Prins van Oranje", te Goes, be staande uit de heeren H. J. Molhoek, C. Sinke en M. Veenes, met 343 den 2en prijs in de korpswedstrijden sajetballen. A Born. Sum. H.M. 151%151 A Ned. Wo IMij. 97%—97% A J, G Japan Ln. 39 A Rotterd. Lloyd 4444 A S. M. Nederland 41%41 A Houth. Alberts 68%65% C Union Pac, Rr. 83%—83% C Int. Nickel Cy. 35%34% Ned. 1000-4 99%—99% O. Indie 34 1000-4 98%—98% Duitschl, '30 1000-5% 21%—22 Engeland 1960-90 4 73%—73% A Koloniale Bnk 4544% A N.I. Hbk. 1000 106—105 C Ned. H.M 1000 136%—137 A v. Berkels Pat. 35%34% C Calvé-Delft 58%58% A C. Suiker Mpij, 117%' A Philips Gem. B. afg. 162%—161-62. C Unilever 117116%-%. C Am. Car en Foundry 28%27%-28. C Anaconda Cop. 23%23%. Het „A1 g. Handelsblad" (lib.), dat uiteenzet, dat bij het eigenlijke te kort van 36 millioen nog 14 millioen op geteld moeten worden, welke door kunstgrepen werden verkregen, hoopt niettemin, dat de optimistische verwach tingen van minister Oud in vervulling zullen gaan. Indien wij inderdaad op het keerpunt zijn ook voor de staatsfinanciën, dan zul len wij de regeering-Colijn niet dank baar genoeg kunnen zijn, dat zij het juiste midden heeft weten te vinden tus- schen bezuiniging en handhaving van de wenschelijke financieele verzorging van essentieele belangen. Al moet het ons van het hart, dat wij op het punt van defensie in dit opzicht niet gerust zijn. Ons volk heeft zware offers gebracht in den vorm van steeds stijgende belastin gen, maar zijn veerkracht en financieele elasticiteit zijn zeer groot gebleken; on ze landaard is over het algemeen zeer voorzichtig en conservatief in financieele zaken. Van dezen voorzichtigen aard hebben de staatsfinanciën sterk geprofi teerd; de reserves in ons volk hebben het mogelijk gemaakt de extra-zware lasten te dragen. Het zal zaak zijn, nu die reserves zijn aangetast en in sommige opzichten uitgeput, weer op haar op bouw aan te sturen. De regeering is zich daarvan bewust. Zij zal nog meer moeten woekeren met het beschikbare, en daar mee in de eerste plaats moeten verzor gen bij het handhaven van onszelf en het lenigen van uitersten nood wat in het totale belang van land en volk het zwaarste weegt, ook waneer daarvoor minder essentieele dingen tijdelijk moe ten wijken. „Het Vaderland" (lib.) consta teert, dat het in de financieele paragraaf van de Troonrede doorklinkende opti misme door de cijfers van de thans inge diende rijksbegrooting in zooverre wordt gerechtvaardigd, dat deze regeering nog nimmer voor de taak heeft gestaan, voor zulk een relatief laag tekort dek king te moeten aanwijzen. Thans is zelfs een begrooting ingediend, waarbij voor het eerst geen nieuwe belastingen worden aangekondigd. Ook het Utrechtsch Dagblad (lib.) acht kentering ingetreden. De eerste indruk, dien dit staatsstuk wekte, was gelijk aan dien, welken de Troonrede op het blad maakte: Een hoopvol ge luid. Moge dit staatsstuk dan eenige fiscale, teleurstellingen en vraagteekens inhou den, deze worden toch goeddeels ge neutraliseerd door het aangenaam voor uitzicht, dat van verdere belastingver- hooging naar het zich thans laat aan zien geen sprake zal zijn,. De Standaard (a.r.) daarentegën acht de, situatie nog steeds zeer zorge lijk. De vermindering van de uitkeerin- gen aan de gemeenten uit het Werk loosheidssubsidie-fonds en van den on derstand aan noodlijdende gemeenten zijn onaangename verrassingen. Het blad hoopt intusschen, dat de werkelijkheid zal mogen beantwoorden aan het opti mistisch geluid, dat in de algemeene be schouwingen van minister Oud door klinkt. Ook de Nederlander (c.h.) is nog niet bijster hoopvol gestemd. Over de maatregelen met betrekking tot de gemeentefinanciën (Werkloosheidssub sidiefonds en onderstand noodlijdende gemeenten) zegt het blad, dat een en ander er kwaad schijnt uit te zien voor de gemeenten. De verstrekking' vani voorschotten tegen matige rente aan noodlijdende gemeenten acht het blad niet fraai. Zij beteekent, dat ook hier weer g wone uitgaven worden overgebracht naar den kapitaalsdienst, ditmaal inzon derheid naar dien van de gemeenten. Het is voorwaar geen wonder, dat de regeering aan het slot van haar Nota verklaart ten volle overtuigd te zijn, ,,dat de bestaande begrootingstoestand heel wat gebreken vertoont". De Maasbode (r.k.) die heel veel bedenkelijks ontwaart, zijn alles bijeen genomen de cijfers toch nog meegevallen. Zouden wij inderdaad, zooals sommi gen meenen, het ergste geleden hebben, dan :s er wel reden voor zorg, maar kan met moed aan wederopbouw, met name aan een- hernieuwd bedrijfsleven, wor den begonnen. Al zijn wij dan geslagen, verslagen is iiederland niet en het word* tijd, dat ons volk zich daarvan door ...___!ÜEL_i C Kennec Copper 29%29. C Un. States Leather 3%3%. C U. States Si C. 43%—42%-%. A Kon. Petr. Mpij. 300%—299-300. C Contin. Oil Cy. 18%—18%-%. C Philips Petr. Comp. 24%<24%. C Shell Union O.C. 12%—12%-%. C Tide Water Ass. Oil 10%10%-= A Ned. Scheepv. U. 55%—54%-%. A H.V. Amsterdam 285—281%-83. A Java Cult. Mij. 110%108. A N.l Suiker U. 90%—88% A Deli Batavia 179%179 C Deli Mij. 1000 246—242% A Senembah 228228% C Baltimore Ohio 15%15% C Southern Pac. Cy. 25%24%-% A Southern Rlw. 13%13% A Amts Rubb. C. 143% 144%-44 A Deli-Bat. Rubb. 71%—71% A Hessa Rubber 98%97 A Serbadjadi S.R 66%66% dringt en zich niet overgeeft aan een bodemloos en perspectiefloos pessimis me. De Volkskrant (rad. r.k.) oordeelt meer schijn dan wezen in de begrooting aanwezig. Plachten in den goeden tijd ministers van financiën pessimistisch te zijn de joyeuze Kolkman maakte daarop een uitzondering in dezen slechten tijd nu het nog slechts weinigen vergund is lichtpunten te zien, legt de huidige mi nister van financiën een onbegrijpelijk optimisme aan den dag. Terwijl hij erkent in de afgeloopen jaren voortdurend te hebben moeten vechten met dalende inkomsten en stij gende behoeften; terwijl hij in de nage noeg vier jaren dat zijn bewind reeds duurt een tekort van in ronde cijfers 200 millioen heeft te boeken, spreekt hij nu ineens van voorteekenen dat een keerpunt nabij is. Met name dus niet alleen schijnt de catastrofale daling in de opbrengst der middelen tot staan gekomen, zoo dat verwacht mag worden dat op het stuk van inkomsten zekere stabiliteit is bereikt. Moge de minister zich niet vergissen: vergete hij niet dat de door hem zoo gewenschte verdere aanpassing, zich uitende in de dulling van loonen en sa larissen, onmiddellijk haar terugslag vindt in de opbr.engst der belastingen, indirecte en directe. De Residentiebode (r.k.) concludeerde daarentegen: Al zit er ook in deze Millioenennota nog stof voor t,al van vragen ten opzich te der toekomst, we mogen tevreden zijn over het ruimer verschiet, dat zich opent, Met de voortdurende verlaging der inkomsten en verhoogingen der uit gaven is het gelukkig uit, We mogen het lager niveau waarop we zijn aangeland niet prettig vinden, daar valt niet meer aan te ontkomen, er moes nu eenmaal veel afgebroken worden, Laten we ho pen, dat na dit keerpunt de tijd van op bouw weer gekomen is. Het optimisme van minister Oud, dat nog wel niet door allen gedeeld zal worden, zal toch wel stimuleeren tot meer vertrouwen. „Het Volk" (s.d.) spreekt van het bankroet der aanpassing. Het noemt de millioenen-nota ditmaal een curieus stuk. Wat de cijfers zelf betreft, ziet het er treurig uit. Er wordt wel veel over pers pectieven in geredekaveld, maar in y*e- zen wordt er geen enkel perspectief in geopend, dat ook maar eenigermate re delijke hoop geeft op verbetering van den uitermate slechten toestand der rijksfinanciën, zoolang de tegenwoordige regeeringspolitiek wordt gehandhaafd. Voor zoover er op een enkel punt eenige verlichting voor 's rijks schatkist voorge spiegeld wordt, geschiedt dit nog door een rijkstekort op de nog veel zwaarder gedrukte gemeenten af te schuiven. Een verderfelijke en volstrekt ongeoorloofde methode, daarbij ten eenen male in strijd met de herhaalde regeeringsverzekering, dat financiën van rijk en gemeenten één zijn voor 's lands oeconomischen toe stand. Het blad concludeert tenslotte, dat aan de huidige regeerings-politiek, „waaron der het land bezwijkt", ten allerspoedig ste een eind moet worden gemaakt. „De Telegraaf" (neutraal) schrijft onder het hoofd „Voorurfgang o.m.: Het voornaamste feit is in onze oogen dat het vertrouwen en vóór alles hel zelfvertrouwen van ons volk in vergelij king met September 1935 in sterke mate is hersteld. Een verbetering in de feite lijke situatie, die hand in hand gaat met een grooter vertrouwen in de toekomst, ziedaar ook de voornaamste indrukken, welke een beschouwing van de jongste Millioenennota achterlaat. worden verkregen. De loopbaan van talrijke groote kooplieden, die hun succes aan de danken, bewijst het WISSELKOERSEN. Amsterdam, of fideel. Heden. Gisten Londen 7,46% 7,45% Berlijn 59,26 59,26 Parijs 9,70 9,70 Brussel 24,89 24,88 Zwitserland 48,00 48. Kopenhagen 33,32 33,30 Stockholm 38,50 38,47 Oslo 37,50 37,47% New York 1,47% 1,47% Praag 6,10 6,10 Prolongatie 1 1 Benrsthermometer van Donderdag. IObl.Markt Tabak Rubber Unilever Schepen Markt (Wettig Amerika Koninkl, - H.V.A. Philips gedeponeerd. VREEMDELINGEN. Niettegenstaande het reeds de derde Donderdag is in September was het he den midden op den dag nog druk te Middelburg. Met de booten van den Prov. Stoom- bootdienst zijn hedenmorgen 1080 pas sagiers en 52 auto's van Breskens naar Vlissingen overgezet. Hedenmiddag vergaderde de Eerste Kamer. Aan de orde was het ontwerp- adres van antwoord op de Troonrede. Voorgesteld werd het als volgt te la ten luiden: „Mevrouw, 1. De Eerste Kamer van de Staten- Generaal deelt levendig in de vreugde door Uwe Majesteit te midden van de volksvertegenwoordiging uitgesproken, over het voorgenomen huwelijk van de Kroonprinses, een gebeuren van zoo bij zondere beteekenis voor het Nederland- sche volk, 2. Zij heeft van uwer Majesteits me- dedeelingen, betreffende sommige tak ken van nijverhid, de bemoeienis der overheid met het economisch leven, den toestand der openbare geldmiddelen, de bestrijding van de werkloosheid, de be trekkingen met andere mogendheden, de gedragslijn der regeering bij het be stuur der buitenlandsche betrekkingen en den economischen en financieelen toestand in de overzeesche gewesten met groote belangstelling kennis geno men, daar bij met Uwe Majesteit dank baar erkennende, dat, ondanks den zor- gelijjcen tijd, het Nederlandsche volk gedurende het afgeloopen jaar zijne geestkracht heeft weten te behouden. 3. Het heeft de volle aandacKl der Kamer, dat ontwerpen van wet zullen worden aanhangig gemaakt, strekkende tot het openen van de mogelijkheid tot het verbindend en onverbindend verkla ren van bepalingen uit collectieve ar beidsovereenkomsten, tot herziening van het burgerlijk kinderrecht, tot het ge ven van eenige voorschriften omtrent stichtingen, tot wijziging van eenige be palingen van de lager-onderwijswet 1920 en van de dienstplichtwet, tot bestrij ding van de lintbebouwing, tot verbete ring der tertiaire wegen, tot overneming van een bedrag van 25 millioen aan Ne- derlandsch-Indische schuld, zoomede in zake de electriciteitsvoorziening. 4. Van ganscher harte stemt de Ka mer in met Uwer Majesteits bede, dat de almachtige God ons sterkte en wijs heid moge schenken bij het volbrengen dr taak, die voor ons ligt." De heer De Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) zeide, dat het adres de eenige -gelegenheid is, waarbij de Kamer zich rechtstreeks tot de kroon richt inzake het politiek be leid. Doch het adres is zonder inhoud en beteekenis, is een formaliteit. De Mar xisten negeeren de Troonrede, doch zijn eigenlijk consequent. De Kroon wordt tot een leeg symbool gemaakt, er wordt een muur gebouwd tusschen kroon en volk. Bij deze gelegenheid behoorde de meening van het volk te worden weer gegeven in (tegenstelling met die van het kabinet, dat regeert tegen den wensch van het volk". De opvattingen van de Kamer over den politieken toestand en het regeerbeleid worden nu niet weer gegeven. Dit is beschamend voor het parlement en vernederend voor de kroon, al moge men spreken van een gegroeide traditie. Slechts de vierde ali nea is voor de n.s.b, aanleiding, haar stem niet aan het ontwerp te onthou den. De heer B r i t (a.r.) zeide, dat voor een politiek debat de aanwezigheid der ministers noodig zou zijn. Er had dan een uitnoodiging aan de ministers moe ten zijn uitgegaan, hier tegenwoordig te zijn. Van deze gelegenheid moest zei de de heer Marchant gebruik worden gemaakt om de nooden van het volk kenbaar te maken. De heer Moltmaker (s.d.): Toen die de vorige week aan de orde waren, was hij er niet bij, zeker in Neurenberg. De heer B r i t vervolgde, dat de opvatting, dat we ons rechtstreeks tot de Koningin zouden moeten wenden, hoewel die niet kan antwoorden, is ver ouderd. Volgens de grondwet is de kroon onschendbaar en zijn de ministers verantwoordelijk. Debat over de troon rede moet met hen gevoerd worden. Spr. is er niet tegen, aan het ant woord een meer subjectief karakter te geven, doch spr. heeft zich bij de reeds jarenlang bestaande traditie neergelegd. Dat de Tweede Kamer om redenen van practijk het adres heeft afgeschaft, ia voor de Eerste Kamer geen reden, dit te volgen, ze is geen copy van de Twee de Kamer. Van ouds heeft de Eerste Kamer ook de uiterste soberheid in het adres van antwoord steeds betracht en zich van politieke beschouwingen bij deze gele genheid onthouden. De plechtige aan bieding en in ontvangstneming van het adres door de Koningin zijn geen zinloo- ze formaliteiten, evenmin als de plechti ge opening der zitting van de Staten-Ge- neraal, ze berusten op een nationale traditie. De heer M e n d e 1 s (.d.) zeide, dat de soc.-democraten reedis vroeger hun standpunt hebben uiteengezet, en zich sindsdien tot een korte verklaring, bepaalden. Het reglement van orde schrijft het zenden van een adres van antwoord niet voor. De leden zijn vrij om al of niet hun ,adhaesie er aan te betuigen. Beperkte men zich tot een notificatie der ontvangst van de troon rede zonder het uitspreken van eenig oordeel, dan was de staatsrechtelijke beteekenis van het adres voor de soc, dem. al zeer gering. Dan ware de aan bieding van een antwoord niet in over eenstemming met de waardigheid van de Kroon. De soc. dem. wilden ook geen politieke beschouwingen over het regee- ringsprogram. Nauwelijks en zonder dat de Tweede Kamer haar opinie heeft gegeven, behoort de Eerste geen politie ke beschouwingen over het program der regeering te houden. Nu de Tweede Kamer het adres heeft afgeschaft, moet de Eerste volstaan met het berichten- der ontvangst van de troonrede. Waar haalt de heer De Marchant de enormiteit uit staatsrechtelijk opzicht vandaan, dat de Kamers persoonlijk con tact zouden hebben met de Kroon? Die is onschendbaar, de Kamers hebben, zich te wenden tot de ministers. De heer De Marchant et d'A nsembourg: Ik heb niet ge sproken van een persoonlijk contact,, wel van rechtstreeksch contact. De heer M e n d e 1 s: De Kamer moet zich staatsrechtelijk van een ant woord onthouden. Spr, is het met het traditie-argument van ten heer Briët niet eens. Trouwen* de Tweede Kamer begaat ook niet elk jaar een onbeleefdheid. De soc. dem. blijven op hun standpunt staan. Het onfwerp-adres werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VERSTEKELING. Te Vlissingen is hedenmorgen een Ne derlander, die zich verstopt had in het Amerikaansche stoomschip Schohaire op weg van Antwerpen naar Charles- town aan wal g'ezet. Van het reisje naar de nieuwe wereld kwam dus niets. LABOUR NIET MEER TEGEN HERBEWAPENING De News Chronicle meldt, dat ver wacht werd, dat vandaag in de speciale bijeenkomst van den uitvoerenden raad der Engelsche Arbeiderspartij zou wor den voorgesteld de oppositie tegen het herbewapeningsplan der Engelsche re geering te laten varen, op voorwaarde, dat de regeering de collectieve veiligheid zal bepleiten, dat geen Europeesche re geling zonder Sowjet-Rusland zal worden tot stand gebracht en dat voor zorgsmaatregelen zullen worden geno men tegen buitensporige w.nsten op de vervaardiging van wapenen. DE JAPANSCHE BEGROOTING. Leger en vloot slokken meer dan de helft op. Het Japansche ministerie van finan ciën publiceerde heden de begrootings- cijfers voor de verschillende ministeries. In het geheel wordt 1.338 millioen yen gevraagd, waarvan voor t leger 486 mil lioen en voor de vloot 340 millioen. Te zamen 826 millioen, dus meer dan de helft van de geheele begrooting.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2