IN ZEELAND! MIDDELBU&GSCHE DE COURANT DE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND. MIDDELBURG. Hei a.s. huwelijk van Prinses Juliana. VlISSINGEH. Werkloosheid. WALCHEREN. POLDER WALCHEREN. Rekeningen 1935. Salariskorting. Geldleening. Eigendommen. Nieuwe kwartaal-abonnees. GRATIS. EEN JOODSCH PROTEST. BELGIE. AANSLAG OP LEON DEGRELLE. ENGELAND. GASMASKERS BESTELD. POSTVLIEGTUIG GEVALLEN. Een doode OOSTENRIJK STARHEMBERG TRACHT TEVERGEEFS HITLER TE ONTMOETEN. BALKAN. Bloedige onlusten in Roemenië. Iri Uit de Goesche Courant van een halve eeuw geleden. 14 Sept. PALESTINA. TWEE ARABIEREN TER DOOD VEROORDEELD. GROOI SPO WB5- onvoorwaardelijk verband mag' worden gelegd. De totale uitvoer van fabrikaten be liep in dit kwartaal 702 millioen kg acf 96 millioen gulden d.i.bij een gelijk gebleven waarde 39 millioen kg min der dan in dat tijdvak van 1935. Welis waar is er van verschillende artikelen, w.o, ook voedingsmiddelen e.d., meer uitgevoerd, doch deze stijging werd door de daling van den uitvoer van allerlei andere artikelen overtroffen, Vergele ken met den gemiddelden uitvoer in hetzelfde tijkvak gedurende de jaren 1931 t/m 1935 gaf het 2e kwartaal een achteruitgang te zien met 57 millioen kg en 24 millioen gulden, Wanneer men daarbij bedenkt, dat 1931 reeds een groote inzinking' ten opzichte van het gunstige jaar 1929 (toen er in het 2e kwartaal werd uitgevoerd 1,002 mil lioen kg ad 325 millioen gulden) ver toonde, dan treedt duidelijk naar voren welk een funesten invloed de velerlei remmende factoren op onzen industriee- len export hebben uitgeoefend, zij het met niet onbelangrijke verschillen tus- schen de artikelen. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week 24 tot en met 29 Augustus '936 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidi eerde vereenigingen bedroeg 531,700. Hieronder zijn begrepen 74.ÏÖ0 landar beiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aangaande de werkloosheid ontvangen worden. Van de 457.600 verzekerden, niet be- hoorende tot de landarbe ders, waren geheel werkloos 28.8 pet.; in de vorige verslagweek (3 tot en met 8 Augustus 1936) 29.0 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1935 27.7 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van "34 24.1 pet. Bij 1054 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 29 Augus tus 1936 in totaal 396081 werkzoeken den ingeschreven, onder wie 373.105 mannen. Van deze werkzoekenden wa ren et 378.685 werkloos, onder wie 360.887 mannen. De Commissaris (der Koningin be zoekt Woensdag 23 bep^. a.s. de ge meenten Renesse, Noordwelle, Seroos- kerke (Sch.), Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Noordgouwe. Vergadering van „Uit het Volk Voor het Volk". Een groot aantal personen uit alle deelen van de stad had gisteravond vol daan aan den oproep van het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" tot bijwonen van een vergadering In de bo venzaal van de Vergenoeging ter be spreking van plannen voor feestviering ter gelegenheid van het voorgenomen huwelijk van Prinses Juli,ana en Prins Bernhard. De voorzitter van „Uit het Volk- Voor het ,/olk", de iheer W. de Graaf, heette allen welkom en zeide, dat het doel ieder duidelijk moet zijn, gezien wat de laatste dagen in Nederland is voorgevallen met name op den nationalen feestdag. Het gaat er ,om op den trouw dag een algemeen feest onder leiding van „Uit het VolkVoor het Volk" te kunnen hebben, ue vereeniging had o.a. in 1930 groot succes met haar feest. et is nu wel kort dag als het juist is, dat het huwelijk vermoedelijk in December of Januari plaats zal hebben. Dat het wellicht koud zal zijn, mag niet terug 'doen schrikken. Als het hart warm klopt voor Oranje zal men de koude minder voelen. Het is natuurlijk niet de bedoeling en om verschillende redenen niet mogelijk het feest zoo grootsch ie doen zijn als in 1930. Nu las de secretaris, de heer L. A. Schenk, 39 buurten op, waarin in 1930 de stad gesplitst was. Het bleek, dat er in 15 buurten nog buurtcommissies zijn en dat uit 15 andere personen aanwe zig w,aren, die zullen trachten alsnog een buurtcommissie te vormen. Door samenvoeging van 3 buurten, bleven er ten slotte maar 7 die geen commissie hadden. Het bestuur zal trachten daarin verandering te brengen. De voorz. vroeg vóór of op Zaterdag 26 dezer aan den heer Schenk de juiste namen van de buurtcommissie-leden op te geven en tevens eventueele plannen mede te dee len Op 29 September zal op hetzelfde uur en plaats weder een algemeene bij eenkomst plaats hebben. De heer v. d. V e u r wees op het bestaan van de Uranjevereeniging, wel ke hij op zichzelf niet noodig acht, doch men heeft te maken met een feit. He' 16 jammer en men moet trachten tot eenheid te komen en gevoel'gheden op zij zetten. De voorz. zeide, dat de heer v. d. Veur een zeer teere snaar had aan gevoerd. Hij wilde vragen of het billijk zou zijn als de vereeniging, die 70 lange jaren steeds de Oranjefeesten leidde, zich moest wenden tot een nieuwe ver eeniging, die als concurrente werd op gericht. Steeds heeft Uit het Volk op eigen initiatief of op verzoek van de overheid de leiding genomen der feeste lijkheden op groote Oranje feestdagen. Nu zou zij moeten gaan naar een ver eeniging, die opgericht is door een harer oud-bestuursleden van Uit het Volk. Of samenwerking mogelijk is met eene vereenging, die buiten alles om reeds trachtte een zaal te huren, is vrij twij felachtig. De heer v. d. Veur bepleitte nog eens in de eerste plaats te streven naar eens gezindheid. De heer De Graaf vroeg als men deze zoo gewenscht acht, waarom dan die tweede vereeniging is opgericht. In den oproep tot deze vergadering is duidelijk gebleken, dat ieder die zou komen, om het feest mede te bespreken welkom zou zijn, men zal van de zijde van Uit het Volk niet harddragend zijn, maar men kan toch ook niet te veel van het be stuur vergen. De heer v. d. Veur zegde, dat het toch gewenscht is als in kwesties als deze de oudste de wijste is. De heer Littooy sloot zich bij den wensch van den heer v. d Veur aan, en zeide, dat het nooit verkeerd is de min ste te zijn. In een geval als dit zullen beide vereenigingen een veer moeten laten. Spr. hoopt zeer op samenwerking vooral in dit speciale geval. Als de nieu we vereeniging eens kwam praten over samenwerking hoe zou dan „Uit het Volk" daartegenover staan? Ook spr. kan de oprichting der Oran'je-vereeni- ging niet toejuichen, maar men heeft nu te maken met het feit, dat 'dit eenmaal gebeurd is. De heer De Graaf zeide op de vraag van den heer Littooy geen definitief ant woord te kunnen geven, dït is in het be stuur niet besproken. Het zou niet al leen jammer zijn als twee vereenigingen bij zulk een feest elkaar tegenwerkten, maar bovendien zot. De heer Kerkmeijer,, secretaris der Oranje-vereeniging, dqch als lid eener buurtcommissie aanwezig, zeide, dat het bestuur Donderdagavond vergadert en hij dan deze kwestie ook zal overbren gen. De Oranje-vereeniging zal wel gaar ne samenwerken. Spr. meende te mo gen .zeggen, dat zijn vereeniging is op gericht op initiatief van mr. Dieleman, en niet van een oud-lid van het bestuur van „Uit het Volk". De heer De Graaf zeide van een der thans ook aanwezigen vernomen te heb ben, dat bedoeld oud-bestuurslid rond heeft geioopen om de Oranje-vereeniging gesticht 4e krijgen 'Op de oprichtingsver gadering dier vereeniging hebben het woord gevoerd de heeren mrs. Dieleman en Dusseldorp en spr. zelf. Mr. Dieleman heeft toen duidelijk den wensch naar vo ren gebracht, dat de nieuwe vereeniging naast „Uit het Vclk" moest werken met kerkdiensten enz», doch zich niet op haar terrein moest bewegen. Ten slotte hoopt spr. echter dat men eensgezind feest zal kunnen vieren na dit minder aangenaam begin. De heer De Graaf zeide tevens dat voor feest geld noodig is en hoopte, dat de buurtcommissies zullen besluiten evenals in 1930, minstens 25 pet. aan de algemeene kas af te dragen. Toen waren er buurten, waar men nog meer gaf, om dat men zelf minder noodig had. Spr. hoopte, dat de buurten daarover ook voor 29 September beslissen en zij in staat zullen zijn dan ook plannen voor hun buurten over te leggen. De heer C. Doets had zich bereid verklaard desge- wenscht adviezen inzake versieringen te verstrekken. Als iets de eensgezindheid kan ver sterken, .dan is het wel de gemeen schappelijke zang, die tevens een uiting is van de groote vreugde en daarom staat dit punt bovenaan op het program ma maar spr. hoopte dan ook op volle medewerking van alle zangvereenigin- gen. De Hollanders hebben op dit punt hun schroom laten varen en spr. hoopte, dat de Zeeuwen dit goede voorbeeld zullen volgen. Een tweede voornaam punt zal zijn een vuurwerk. Het zal wel niet zoo groot kunnen zijn als Maandagavond op 't Malieveld te Den Haag, maar Mid delburg heeft vroeger toch ook reeds goede vuurwerken gehad. Natuurlijk mag een kinderfeest niet ontbreken. Spr. vroeg ieder daar eens over te denken. Spr. zelf had wel een gedachte, maar wil die bewaren tot 29 September. Dan is er de versiering of wat-rin den tijd van het jaar nog meer bei eekent de verlichting. Te vragen zal zijn óf de P.Z.E.M even als in 1930 cou lant wil zijn inzake den stroom. De directeur van de Volkszangschool is bezig een cantate samen te stellen, voor de uitvoering waarvan alle zang- vereenigingen zouden moeten medewer ken, terwijl, een paar coupletten ge schikt zullen zijn voor algemeenen zang. Spr. noemde verder muziekoingangen, winkelweek, etalagewedstrijd, optoch ten en clan speciaal een Iichtstuct. Niet vergeten mag ook worden de stadhuis belichting. Spr. wees inzake versiering voor den winter nog speciaal op het dennegroen. Op vragen uit de vergadering zeide spr. nog, dat het zeker goed is bij de uitgaven ook rekening te houden met de mogelijkheid, dat binnen afzienbaren tijd het Kroonprinselijk paar de hoofd steden der provincies zal bezoeken; dan heeft men ook weer geld noodig. Verder dat het zeker gewenscht kan zijn, dat de zangvereenigingen tezamen repetee- ren, waarop de heer Lagaaij daarvoor belangloos de Schuttershofzaal be schikbaar stelde. Nog zeide de heer De Graaf op vragen, dat een luidsprekers installatie flink hoog moet worden ge steld en dat belichting van meer dan het Stadhuis natuurlijk niet is uitgeslo ten. fn 1930 dacht men alleen aan Stad huis, Abdijtoren en Hospitaal en hoe is het toen niet uitgebreid. Dit is ook nu steeds mogelijk. Met dank voor aller opkomst en een tot weerziens op 29 September sloot de heer De Graaf de vergadering. Het aantal ingeschreven werklooze bedraagt deze week 684 tegen vorige week 665. Bij de werkverschaffing zijn 93 te werk gesteld. t In de op Zaterdag 26 September te houden najaarsvergadering van het be stuur van den Polder Walcheren komt o.a. aan de orde de vaststelling der Pol derrekeningen over 1935. De gewone inkomsten bedroegen 1 442,322, de uitgaven f 409,307, dus 'n batig slot van f 33,015. Onder de uitga ven komen de gewone uitgaven voor het onderhoud van de wateringen voor met f 131,551, herstel stormschade f 34,842 en de bemaling met f 6846, waarvan f 2403 voor het G.E.B. te e. i delburg en rente en allossing resp f 57,239 en f 103,950. De buitengewone inkomsten bedra gen f 69,996, de buitengewone uitgaven f 100,861, alzoo een kwaad slot van f 30,864. Voor de straat- en zandwegen bedra gen de gewone inkomsten f 24,668 en de uitgaven f 18,894, batig slot f 5773; de buitengewone resp. f 8500'en f 10,716, kwaad slot f 2216. De rekening der inkomsten en uitga ven ten laste van de gebouwde eigen dommen geeft aan f 57,852 aan inkom sten en f 53,271 aan uitgaven, goed slot dus f 4581. Dijkgeschot. Als ieder jaar komt in deze vergade ring ook de vaststelling van het dijkge schot, ditmaal door 1937, aan de orde. Bij de voorloopige ramingen is voor de werken aan de vier wateringen f 134,300 geraamd; voor rente en af lossing van f 127,204. Voor onvoorzien is uitgetrokken f 14,739. De vermoedelijke uitgaven kunnen in totaal gerekend worden op f 388,373; de ontvangsten met uitzondering van 'l dijkgeschot f 44,709, rest f 343,664. Ten laste van de gebouwde eigendom men komt daarvan f 31,112 tegen ver leden jaar f 46,942, Het dag, bestuur stelt voor een be drag van f 1,20 (v.j. f 1,70) per f 100 belastbare opbrengst van de gebouwde eigendetmmen te heffen. Het kan een opbrengst geven van f 34,320 en moet door de ongebouwde eigendommen f 309,344 worden opgebracht. Het dag bestuur stelt voor evenals vorig jaar te heffen f 19 per ha schotbaar en f 10,80 per ha vrijland. Het dag. bestuur stelt voor ook voor het tijdvak 1 November 1936 tot 31 Oc tober 1937 3 pet. salariskorting toe te passen, omdat in de omstandigheden die aanleiding zijn geweest tot het toe passen aer korting, nog geen verande ring is gekomen. Het dag. bestuur stelt voor eene geld leening aan te gaan van f 75,000 en wel voor dekking der kosten van aanschaf fing v,an een baggermolen ad f 7331: nog niet gedekte kosten van verbetering der afwaterinp" bij wege van werkver schaffing ad f 7580 en de kosten van uitbreiding van de verdediging van den onderzeeschen oever aan de Zuidw&te- ring ad f 600,000. De overige voorstellen betreffen alle de eigendommen van den Polder. Het eerste betreft de verhuring voor f 20 per jaar aan de gemeente Vlissingen van de dijken om den nieuwen boezem bij den Westersluis te Vlissingen en den boezemdijk bij die sluis, welke dijken op 25 November uit de pacht komen. Het tweede bedoelt het op nieuw verpachten van vijf perceelen bouw- of weiland; vervolgens om ten behoeve van Abr. Mesu Jzn. te Vrouwenpolder een recht van opstel te vestigen op een perceel in die gemeente Voor 30 jaar tegen een jaarlijksch recht van f 10; aan denzelf den voor 5 jaar te verpachten voor 5 jaar grond voor f 90 en aan C. de Visser aldaar grond voor f 85. Ten slotte een voorstel om het dag. bestuur te machti gen inzake adressen van P. de Jonge te Veere en A. de Lange te Koudeker- ke om pachtvermindering naar bevind van zaken te handelen. Zij, die zich met ingang van 1 Oc tober a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers Uit Genève wordt gemeld: Het uit voerend comité van het Joodsche we reldcongres protesteert in een communi qué tegen de „campagne van bedreiging en achterstelling, welke stelselmatig op het congres te Neurenberg' is gevoerc door de hoogste autoriteiten der rijks regeering en der Duitsche nationaal-so cialistische partij tegen het geheele Jo dendom". Het comité komt er tegen op, dat het Jodendom met het bolsjewisme wordt vereenzelvigd en wijst er op, dat Het Duitsche militarisme tijdens den oorlog de machtstoeneming van het bolsjewis me heeft bevorderd. Tenslotte wordt de aandacht van de openbare meening der wereld geve's tigd op het lijden en het gevaar, dat be staat voor de Joden in Duitschland honderdduizenden mannen, vrouwen en kinderen, allen onschuldigen wanneer opnieuw anti-semietische hartstochten zouden losbarsten. Het comité doet derhalve een plech tig beroep op de staatslieden en de pers van alle beschaafde landen, om zich krachtig te verzetten tegen de achter uitstelling van de Joden van alle landen welke gepropageerd wordt door de hoog ste autoriteiten van het Duitsche Rijk en de nationaal-socialistische partij in Duitschland en welke beoogt in alle Staten crises en conflicten te verwek-1 ken. Namens de millioenen Joden, welk< het comité vertegenwoordigt, brengt deze verklaring ter kennis van de re geeringen en parlementen van de leden van den Volkenbond en de wereldpers In den laten namiddag is gister een aanslag gepleegd op den leider van de rexisten, Leon Degrelle. Deze bevond zich met een aantal partijgenooten op 'n schip op de Maas nabij Luik. Toen het scheepje den pont d'Óugree naderde, werden van de brug af steenen en ijze ren staven op het vaartuig geworpen, terwijl van den wal af schoten werden gelost. Leon Degrelle werd zelf niet ge troffen, doch de leider van de rexisten van Luik, Willems werd door een revol verschot in het zitvlak getroffen, ter wijl twee andere, rexisten door stukken ijzer werden gewond, doch niet ernstig. Nader wordt gemeld, dat het schip driemaal werd beschoten; twee rexisten werden door een kogel, een derde door een steen gewond. Degrelle had te Se raing een bijeenkomst belegd, doch de autoriteiten hadden deze verboden, evenals een vergadering, die voor het zelfde uur georganiseerd was door so cialisten en communisten. Degrelle, die zich 's morgens te Genève in Zwitser- bevond, was telefonisch verwittigd en per vliegtuig naar België teruggekeerd, waarna hij besloten had een schip af te huren om midden op de rivier te spre ken. De aankomst van dit schip gaf aanleiding tot betoogingen en de rexis ten besloten daarop naar Luik terug te keeren. In laatstgenoemde stad was het gisteravond nog al rumoerig in de om geving van het vergaderlokaal van de rexisten, waar de politie socialistische en communistische betoogers uiteen moest jagen. De minister van binnenlandsche zaken heeft 30 millioen gasmaskers besteld met versnelde levering. Een postvliegtuig van den nachtdienst der British Airways dat van het vlieg veld Gatwick met bestemming naar Hamburg was vertrokken, is kort na het vertrek tengevolge van den mist omlaag gestort en verbrand. De mecanicien kwam daarbij om het leven, terwijl de bestuurder en de tweede piloot alsmede de marconist gewond werden. Naar vernomen wordt heeft Prins Star hemberg verleden week een bezoek aan Berchtesgaden gebracht en heeft hij bij deze gelegenheid getracht Hitier te ont moeten. Deze heeft hem echter laten weten, dat de Führer slechts door de Oostenrijksche regeering geïntroduceer de vertegenwoordigers zou ontvangen. Moldavia (Roemenië) hebben ernstige-in- cidenten plaats gehad, waarbij 4 perso- 9 Sept. TER NEUZEN. Het nieuwe kerkge bouw der Herv. Gemeente, ontworpen door den heer Fo'l, architect te Rotter dam, en gebouwd door den heer C. Maters te Vlissingen, werd Zondagna middag plechtig ingewijd. De predikant, de heer A. van Veen, sprak naar aan leiding van 2 Kron. 6 vers 40, Het ge bouw is een sieraad der gemeente. Maandag had de opening plaats der pasopgerichte Chr. Bewaarschool. Een vijftigtal leerlingen had zich opge geven. GROEDE- Het minderjarig meisjje, waarvan wij onlangs meldden, dat zij hier tijdens de Middelburgsche kermis spoorloos verdwenen was, is, zooals vermoed werd, in de nieuwe wereld aangeland. Dezer dagen ontving hare familie officieel bericht van haar huwe lijk met den jonkman, die zij derwaarts volgde. GEMENGDE BERICHTEN. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat op eene de vorige week te Kolijnsplaat ge houden verkooping van veldvruchten niets is kunnen verkocht worden door totale afwezigheid van publiek. Als men nagaat, wat al onheilen er zijn veroorzaakt door onvoorzichtigheid met die overigens nuttige brandstof, dan. is nauwelijks te gelooven, dat de petro leum dit jaar eorst haar 25-jarig jubi leum in Europa beleelt. 11 Sepf. GOES. De firma de wed. J. C, Massee en Zoon, behaalde op de te Gorinchem. gehouden tentoonstelling van de Holl. Mij. van Landbouw, den 2en prijs voor een gecombineerde dorsch- en schoon- maakmachine; den len prijs voor een verzameling werktuigen voor den ak kerbouw, en den bestuursprijs voor een waschmachine met kachel, nieuw mo del. ONDERWIJS. Op de 8ste jaarverga dering van „De Unie", eene school met den bijbel, wordt ook behandeld het verzoek van het locaal-comité te Bieze- linge: „Het bestuur der „Unie" geve een. klein week of maandblad uit, om het doel en de beginselen der „Unie" meer algemeen bekend te maken. GEMENGDE BERICHTEN. Hoe wei nig nog de overtuiging van het nut van bliksemafleiders bij velen is doqfrge- drongen, blijkt uit een raadsbesluit te 's-Gravenpolder, waar 22 Mei 1.1. de to ren der Herv. kerk getroffen werd. Met algemeene stemmen werd het voorstel van den burgemeester, om het gebouw' van een afleider te voorzien, verwor pen. Uit een particulier schrijven uit 's- Hage nemen wij het volgende over: „Ongeloofelijk moge 't schijnen, maar het is toch waar, wat men op de So ciëteit vertelde, dat bij het Departe ment van Koloniën de Indische Spoor- wegbegrooting 1887 zoek is geraakt.. IERSEKE. Uit goede bron verneemt men, dat door de familie Belpaure te Antwerpen, die hier een belangrijk grondbezit heeft, toezegging van schen king van de benoodigde gronden ge daan is voor een Roomsch-Katholieke kerk en pastorie in den Burenpolder. KRABBENDIJKE. De werkzaamhe den tot het leggen van eene tweede spoorbaan van Bergen op Zoom naar Krabbendijke hebben, onder leiding van den ingenieur Van Hoorn, een aanvang genomen en worden met kracht voortge zet. nen gedood en een 2ü-tal gewond wer den. Een groot aantal boeren, voorstan ders van den ouden Juliaanschen ka lender, hadden zich verzameld, om met geweld twee leiders van hun secte, die in de gevangenis w.aren opgesloten, te bevrijden. De politie moest van de wa pens gebruik maken om de orde te her stellen. Na den oorlog is in Roemenië de Gre- goriaansche kalender ingevoerd, het geen reeds herhaaldelijk aanleiding heeft gegeven tot wrijving tueschen de autoriteiten en de boeren, die zich naar den Juliaanschen kalender blijven rich ten. Het hof te Jeruzalem heeft twee Ara bieren, die in Augustus op den weg tus- schen Haifa en Jeruzalem een convooi en een troepenafdeeling hadden bescno- ten, ter dood veroordeeld. Dit zijn de eerste doodvonnissen, door het hof uit gesproken sedert het uitbreken der on lusten. Te or bergenxj waarbij in de Toen reeds nomen dan oo een to' vatte n weer materi, tastte burger voortsg weren daal ii schenc Da a deze schinj veree vuur gezeg der d Bij" men regist] ren vrijwj breng aile zood; Va] dateè nog huis verdi zaal toorr liepe: De tón door Ee verki lofza straa naar Toen plots* gene wond schro gedac ment waar in. hoor< huis men, afgel hier zijn. schrc zijn on de: het l toest wel Tc zeve Verl hove Natii te v,| ven is h kom vlie; vaaii ben, van menj i Ds schij v,an waai op deed gevl. van Het Nier zich stel chim met heef bleel op men| om vla lel B| Hee geaij in bra: seel blu: stel goe ove arre got< mer Weg opgj Ibtuil daal die dar J.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6