De burgeroorlog BUITENLAMS. GEMENGD NIEUWS. Hi ZEELAND. •EURS- EN WISSELKOERSEN. BMNERUND. Prinsjesdag. De reisbelasting van de baan. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. SPANJE. DENEMARKEN. MEXICO. VER. STATEN. lb Aai m AMSTERDAM, 16 September. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 88 SB Amsterdam 1934-4 100 's-Gravenhage 1929-4100% Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93%. Zeeuws. Hyp. B-4% 89 Cities Service Cy. P. 1958 5 45%t45%, A Amsterd. Bank 124% 124%. C Rott, Bankver. 118 A Twentsche Bank 8484%. A Pref. Jurgens A 104%104%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 386386. A De Schelde N.B. 28%128%. C Am. Smelt en Ref. 49%48%. C Stand. Brands 9% C North Am. Cy. 19%—19. De Koninklijke rijtoer door de residentie. Gistermiddag heeft de koninklijke fa milie en haar gasten de traditioneele rij toer, welke ieder jaar na de opening van de Staten-Generaal door de residentie plaats vindt, gehouden. Even 4 uur ving de rit aan, die ongeveer 5 kwartier heeft geduurd. De vorstelijke verloofden hadden plaats genomen in een calèche a la Deaumont bespannen, getrokken door 4 paarden. De Koningin, de moeder van Prins Bernhard en diens broer zaten in de tweede a la Deaumont bespannen calèche. Een hofrijtuig opende den stoet en vier andere hofrijtuigen volgden ach ter de calèche, waarin de Koningin en haar gasten gezeten waren- Onder luid gejubel van een groote menig'te die zich langs den weg, welke de koninklijke stoet volgde, had ge schaard, werd door een deel van Den Haag en Scheveningen gereden. Talrijke vereenigingen, padvinders, leden van het meisjesgilde stonden op verschillende punten opgesteld om de vorstelijke per sonen hulde te brengefl. In den tuin van de Sophia-stichting aan den Gevers-Deynootweg, stonden rij aan rij de witte bedjes van de jeug dige pr.+ienten, die den stoet prachtig Jjond::; z'.zr. ?r 1. voor het i gebouw van het hoofdbestuur v: 1,et J Roode Kruis aan de Koninginnegracnt stonden verplegers en zusters opgesteld. Bij een tramhuisje op het Tournooiveld had de stoet ongeveer- vijf minuten op onthoud. Het bleek, dat een bus van de H.T.M. hier den weg versperde en niet uit de wielen kon komen zonder een tram aan te rijden, Op last van de po litie heeft de buschauffeur toen den tramwagen maar aangereden, hetgeen een lichte materieele schade aan beide voertuigen tengevolge had. Na dit korte oponthoud, bereikte da stoet in enkele minutgn het Paieis Noordeinde. De vorstelijke personen toefden nog even op het bordes om te danken voor de toejuichingen en trokken zich toen in het Paleis terug. Prinses en Prins verleenen audiëntie aan nationaal fonds voor bijzondere nooden. Bij terugkeer ten paleize van den Rfestelijken rijtoer hebben Prinses Ju liana en Prins Bernhard in bijzondere audiëntie ontvangen het dagelijksch be stuur van het nationaal fonds voor bij zondere nooden, te weten mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voorzitter, mr. H. M. L, H. Sark, algemeen secretaris mr. E. E. Menten, penningmeester, mr- J. Everts, mr. J, W. Noteboom en mr. M. C, Bloemers, adjunct-secretaris. Bij de aanbieding van een bloemstuk in de kleuren van Oranje en Lippe heeft de voorzitter de Prinses en den Prins hartelijk gelukgewenscht en bedankt voor de sympathie van den eerevoorzit ter voor het nationaal fonds, opvolger van het' nationaal crisis comité, dat steeds zoozeer haar liefde heeft gehad. De Prinses heeft het bestuur dank ge zegd en de hoop uitgesproken, dat de bijdragen van het Nederlandsche volk het fonds in staat zullen stellen vele nooden te lenigen. Militaire taptoe. Gisteravond om half negen hebben op plein 1813 te 's Gravenhage de ko ninklijke militaire kapel, de tamboers van het regiment grenadiers, de hoorn blazers van het regiment grenadiers, de de hoornblazers van het regiment jagers, alsmede de trompetters van 't 3de half regiment huzaren en van het 2e regi ment veldartillerie, het geheel onder leiding van kapitein Walther Boer, een groote taptoe gegeven. De belangstelling, niet alleen van de zijde van het publiek, maar ook van ci viele en militaire autoriteiten, was bij zonder groot. Duizenden en duizenden hebben van dit militaire gebeuren ge noten. Een dichte haag van belangstel lenden vulde het mime plein 1813, Tot de aanwezige autoriteiten behoor den o.a. de minster-president, dr. H. Co- lijn, de ministers Deckers, Van Schaik en-Oud, en de Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, jhr. Van Karne- beek. Na afloop van deze taptoe verspreidde A Born, Sum. H.M. 152151 A Ned. Wol Mij. 96%—97% A J. C, Japan Ln. 39 A Rotterd. Lloyd 4544 A S. M. Nederland 41%41% A Houh, Alberts 68%— C Union Pao. Rr. 83% C Int. Nickel Cy. 3535% Ned. 1000-4 99%—99% O. Indie 34 1000-4 98%—98% Duitschl. '30 1000-5% 22—22%-J Engeland 1960-90 4 73%—73% A Koloniale Bnk 45%45 A N.I. Hbk. 1000 106 C Ned. H. M 1000 136%—136 A v. Berkels Pat. 35% C CalvéijDelft 58% A C. Suiker Mpij, 117%—117% A Philips Gem, B. afg. 163%163%-61 C Unilever 116%116%-17% C Am. Car Foundry 28%28% C Anaconda Cop. 23%23%-% de menigte zich. Velen hunner trokken de stad in, waar het den geheelen avond zwart van de menschen was en de feest vreugde hoogtij vierde. Algemeen huwelijksgeschenk. Medegedeeld kan worden dat het aan bieden van een algemeen huwe lijksgeschenk van het g a n s c h e Ne derlandsche volk instemming heeft ver kregen van het vorstelijk p^aar. Minister Oud deelt in de millioenen- nota o.a. mede, dat, voorloopig althans, niet het voornemen bestaat, opnieuw 'n ontwerp-reisbelasting bij de Staten-Ge neraal in te dienen. C Kennec Copper 29%29%-% C Un. States Leather 3%3% C U. States St. C. 43%—43%-% A Kon. Petr, Mpij .301 301 -299% C Contin. Oil Cy. 18%—18%-% C Phillips Petr,. Comp. 25%24% C Shell Union O,C, 12%12% C Tide Water Ass. Oil. 10%10% A Ned. Scheepv. U. 54%55%-% A H,.V. Amsterdam 285%286-84 A Java Cult. Mij. 114%110% A N.I. Suiker U. 9390%. A Deli Batavia 181%179%. C Deli Mij, 1C00 246—245%-46%. A Senembah 225—228. C Baltimore en Ohio 15%15%. C Southern Pac. Cy, 25% 25%-%. A Southern Rlw. 13%13%. A Amst. Rubb, C. 143%—143%-%. A Deli-Bat. Rubb. 70%—'71%-72. A Hessa Rubber 98%98%. A Serbadjadi S.R, 6666%. WISSELKOERSEN. WERKLOOSHEID. In Augustus toename met 4.68 procent. De stand der werkloosheid in het di strict der Arbeidsbeurs te Middelburg per 31 Aug. luidde: Middelburg 975 (958); Vlissingen 676 (709); Aagtekerke 4 (5); Arnemuiden 183 (186); Baarland 20 (24); Biggekerke 3 (3); Borsselen 13 Colijnsplaat 1 (1); Domburg 49 (36); Driewegen 4 (4); Ellewoutsdijk 13 (1); Goes 246 (245); 's-Gravenpolder 7 (2); Grijpskerke 0 (0); 's-Heer Abtskerkè 0 (3); 's-Heer Arends- kerke 28 's-Heerenhoek 34 (33); Heinkenszand 21 (18); Hoedekenskerke 24 (5); Yerseke 241 (241); Kapelle 3 (1); Kats j; Kattendijke Kloe- tinge 3 (10); Kortgene 2 Koudeker- ke 48 (33); Krabbendijke 5 (4); Kruinin- gen 23 (27); Meliskerke (3); Nieuw- land 7 (7); Nisse 4 Oostkapelle 3 (3); Oudelande 14 (20); Ovezande 26 (13); Rilland 3 (1); Ritthem 2 (1); Schore Serooskerke 13 (10); St. Laurens 5 (5); Souburg 178 (192); Veere 4 (3); Vrouwenpolder 1 (3); Waarde 3 (6); We- meldinge 13 (10); Westkapelle 162 (121); Wissenkerke 14 (1); Wolphaartsdijk 10 (5); Zoutelande 8 In totaal stonden per 31 Augustus in geschreven 3098 werkzoekenden, tegen 2953 op 31 Juli. Gestolen goed ten deele teruggevonden. In de kermisweek werd uit een kast in de kamer van den heer D, alhier een kistje ontvreemd, inhoudende papieren, die voor den betrokkene waarde had den als levens- en brandverzekeringspo lissen, spaarbankboekje, Pensioenbrief enz. en verder verschillende gouden en zilveren voorwerpen. Tot nu toe waren de nasporingen ver geefsch, doch thans is het kistje terug gevonden onder Rilland-Bath en wel door een Broeder uit het klooster der Paters Capucijnen. De papieren en z:l veren voorwerpen waren allen aanwezig, doch de gouden voorwerpen zijn, behal ve bijbeltjes met gouden sloten verdwe nen uit'het kistje, dat duidelijk de spo ren van openbreking vertoont. Men tracht (hans na te gaan hoe het kistje te Rilland-Bath is terecht geko men. DE RESTAURATIE VAN HET GOTHISCHE HUIS. Op de rijksbegrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen is 3500 uitgetrokken voor restauratie van den gevel van het Gothische huis alhier. Op stap? Sinds Zondag wordt hier het 15-jarig meisje G. van H. vermist. Men ver moedt, dat ze elders vertoeft, hoewel een onderzoek, dat men bij een tante te Maastricht instelde geen resultaat op leverde. De politie doet nu elders na sporingen. MELISKERKE, Dinsdag hadden de kinderen van de school, hoofd A,. Flach 'n gezelligen middag. In verband met de verloving van H. K, H. Prinses Juliana was er een feest georganiseerd. Ver schillende spelen stonden op het pro gramma. Elk kind kreeg twee prijzen en eenige versnaperingen. Vaderlandsche liederen werden gezongen. Het was een genotvolle middag. Een woord van dank aan allen die hebben meegewerkt tot het welslagen. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 7.45% 7.46% Berlijn 59.26 59.28 Parijs 9.70 9.70% Brussel 24.88 24.89 Zwitserland 48.00 48.02 Kopnhagen 33.30 33.32% Stockholm 38.47% 38.50 Oslo 37.47% 37.52% New York 1.47% 1.47% Praag 6.10 6.10 Prolongatie 1% 1% Part. disconto 1%- 1% Daggeld Registermarken 31% 32% Crediet Sperrmarken 13% 13% Effecten Sperrmarken 13% 13% Reismarken 41% 41% Bankpapier 37% 37% Beursthermometer van Woensdag. -Obl.Markt— Schepen - H.V.A. - Philips RITTHEM. Deze gemeente heeft Dinsdag feest gevierd ter herdenking van de verloving van Prinses Juliana, Op het dorp hing van de meeste wo ningen de driekleur uit. Des middags maakten de schoolkinderen, allen van een vlag voorzien, zingend een wande ling door het dorp. Voor het gemeentehuis werd 't Wil helmus en andere volksliederen gezon gen, waarna de burgemeester de kinde ren toesprak. Des avonds was er op het dorp volop feest, Nadat de muziekvereeniging 't Wilhelmus had doen hooren, dat door de volksmenigte flink werd meegezon gen, werd van de muziektent af gespro ken door den burgemeester P. W. ter Haar, ds. G. de Ru, Ned. Herv. predi kant en den hr. B. J. de Meij, hoofd der school, die allen spraken over de blijde gebeurtenis in de koninklijke familie en over ons geliefd Oranjehuis. De toespra ken werden door 't spelen van volkslie deren afgewisseld. De schoolkinderen werden daarop in de school getracteerd, waarna door hen een optocht met brandende lampions werd gevormd, waarbij de muziekver eeniging met haar fakkellicht zich aan sloot. Het was een gezellig dorpsfeest, dat door prachtig weer werd begunstigd. KAPELLE. Vanwege de Floralia-com- missie der openbare school te Kapelle js een bloemententoonstelling georgani seerd. Het koor van de Ned. Herv,. Kerk, hetwelk zeer ruim is werd door de kerk voogden bereidwillig afgestaan. Deze tentoonstelling zal 2 dagen duren. KRUININGEN. Dinsdagavond bracht het muziekgezelschap ,,E.M.M." te Krui- ningen een serenade bij den heer D. Duindam, die zijn 80sten verjaardag vierde. BRAND. RILLAND-BATH. Hedenmorgen om 9 uur is de groote landbouwschuur op „Veldzicht" van Jan Blok door ontplof fing van een benzinemotor in brand ge raakt. Met de schuur is de geheele oogst verloren gegaan. Het vee kon worden gered. De schuur was verzekerd, doch de inhoud niet. De brandweer wist het huis te behouden. Onder de aanwezigen be vonden zich o.a. de burgemeester en de beide wethouders. ONVOLDOENDE BRANDWEER. KATS. Dinsdagmiddag* omstreeks half een werd ons dorp opgeschrikt door klokgelui. Het bleek dat brand was ont staan in de strooklamp achter de land- bouwersschuur van den heer G. de Back door het spelen met vuur door kinderen. (Gisteren meldden we een en ander reeds in 't kort). Spoedig was de brand' spuit aanwezig,. Intusschen werd hard gewerkt om met emmers water de schuur nat te houden. Daar er alleen water in den regenbak was, kon er niet veel gespoten worden. Intusschen had de brandmeester de assistentie van de motorspuit van Colijnsplaat ingeroepen Onderweg liep echter een wiel van deze spuit af,. Dit bracht heel wat oponthoud. Toen men arriveerde, moest eerst circa 5 a 600 meter slang uitgelegd worden, Van af het opbellen totdat water gege ven werd, verliep zoodoende circa 1 uur. Van de brandhaken, waarmee ge werkt werd, raakte een buiten werking, doordat de tanden afknapten. Zoo moest ten slotte met één haak de klamp uit elkaar getrokken worden. Orde was er niet,. Alles commandeerde en brandweer en publiek liepen door elkaar. Het zou aanbeveling verdienen, dat het publiek vóortaan op 'n afstand gehouden werd, en dat de brandmeesters alleen 't com- mando^voerden. Ook, dat er appèl houden werd. Zou er voor het gemeentebestuur geen, aanleiding bestaan, de geheele organisa tie van de brandweer eens duchtig on der oogen te zien? Er is hier niet eens een spuit, die ook maar, in de verte aan eenvoudige eischen voldoet, WATERUANDKERKJE. Met ingang van 16 September a.s. wordt de rijks veldwachter A. Helmstrijd, alhier, over geplaatst naar Wolphaartsdijk. DE OPMARSCH NAAR BILBAO De meeste aandacht gaat zich nu con- centreeren op de stad Bilbao dat na den val van Irun en San Sebastiaan het vol gende doel is van de opstandelingen in het Noorden. Geleidelijk rukken de rechtsche troepen op. Opstandelingen hebben de spoorlijnen die naar Bilbao leiden gebombardeerd en grootendeels verwoest. In Bilbao schijnen de verdedi gers nog niet volkomen eensgezind te zijn in de verdediging van hun stad. Muiterij, Naar eerst thans is bekend geworden is verleden week te Bilbao getracht een militairen opstand tegen de Volksfron- ters te ontketenen. Vier honderd solda ten 200 man guardia civil en 200 man staatspolitie zouden besloten hebben, in den nacht van Donderdag op Vrijdag van de vorige week in opstand te ko men en Bilbao te verlaten, om zich bij de rechtsche troepen te voegen. Dit plan is echter verraden. Alle officieren en onderofficieren zijn gearresteerd en waarschijnlijk gefusilleerd. Hongersnood? Vluchtelingen uit Bilbao deelen me de, dat in de stad reeds hongersnood heerscht en dat daarom levensmidde lenkaarten zijn ingevoerd. De schaarsch- heid der levensmiddelen wordt nog ver groot door de 3.600 vluchtelingen uit Irun en San Sebastiaan. •DE REGEERING MELDT SUCCESSEN. Volgens de berichten van het front in Arragon hebben de regeeringstroe pen de stad Sietamo ingenomen. De stad is half in puin en in vlammen. De regeeringstroepen hebben de dooden van de opstandelingen verbrand. De op standelingen zouden, gesteund door hun luchtmacht in den sector van Huesca 'n hevigen aanval hebben ontketend, doch over de geheele linie zijn teruggeslagen. Tijdens een luchtgevecht zijn drie re- publikeinsche vliegtuigen er in geslaagd twee vliegtuigen der opstandelingen neer te schieten. Sinds Zondag wordt de burgerbevolking van Huesca naar Jaca overgebracht. Het ministerie van oorlog maakte gisteren per radio bekend dat de artil lerie en de luchtvaart zonder ophouden voort gaan met het bombardement van Oviedo. In de bergen van Tonte Fer- rada tuïsschen de provincies Asturië, Leon en Galicië vallen groepen gewa pende boeren en mijnwerkers de op standelingen-strijdkrachten aan en be letten zij dikwijls den doorgang aan con- vooien der tegenstanders. Mededeelingen van de ops'an delingen. De opstandelingen deelen over de verschillende radiozenders, die in hun bezit zijn mede, dat generaal Franco voortgaat met troepen uit Afrika t la en overbrengen, Genraal Mola heeft den troepen, welke naar het front in de Guadarramma zullen gaan, vier da gen rust gegeven. Men wil over veerden dagen overgaan tot den aanval op Ma drid. Een colonne, welke uit Antequerra kwam, heeft de Sierra Yeglas bezet waar de regeeringstroepen overal wer den teruggeslagen. Een colonne, welke opmarcheert na Toledo, is wederom 35 km vooruitge schoven. Volgens een onderschept bericht zou een kruiser der opstandelingen een re geeringsduikboot tot zinken hebben gebr.acht. Terreur te Madrid necnt af. Voorzoover men te Madrid kan o ir deelen, neemt de terreur zooals die ir- de eerste dagen van den burgeroorl woedde, snel af, hoewel af en toe nog enkele aristocraten en vooraanstaande personen door de Madrileensche storm brigades worden gearresteerd. Te Madrid zijn vele doodvonnissen geveld en ook voltrokken wegens r.i terij of beweerde muiterij, doch in en kele gevallen zijn gevangenen, die kon den bewijzen, dat zij slechts op bevel aan den opstai- ~n deelgenomen vrijgesproken. Anderen zijn met, zooai de hoogere officieren gefusilleerd, doe tot gevangenisstraf veroordeeld. Samenzwering tegen de regeering, Het Parijsche blad de „Figaro" meldt, Markt Koninkl. (Wettig dat de regeering van Madrid er in ge slaagd is een samenzwering te ontdek ken tegen het leven van president Aza- na, minister-president Largo Caballero, minister Prieto en La Pasionaria, Zes personen zouden reeds door de Madri leensche politie zijn gearresteerd. VERKIEZINGEN. De positie der regeering versterkt. Op de eilanden Seeland (behalve te Kopenhagen), Loland, Falster en Born- ïolm en in Zuid-Jutland hebben gisteren de verkiezingen voor het college der kiesmannen plaats gehad, die op 22 No vember 28 afgevaardigden voor het Landsting (de Eerste Kamer) moeten kiezen. Voor zoover aan de hand der voorloo- pige resultaten is op te maken, hebben de so.ciaal-democraten en de conserva tieven ieder twee mandaten gewonnen, beide partijen ten koste van de midden groepen. Het lot zal er over moeten be slissen, welke groep in het Landsting, de meerderheid zal krijgen, aangezien op Bornholm van beide groepen evenvee! kiesmannen zijn aangewezen. In de krin gen der regeeringspartijen is het verkie zingsresultaat met groote voldoening ontvangen. De soc.-dem. minister-presi dent Stauning heeft verklaard, dat het resultaat niet zal nalaten zijn invloed te doen gelden. De uitslag der verkiezingen wordt beschouwd als een motie van ver trouwen in de regeering-Stauning, (soc.- dem. en radicalen) welke reeds zeven jaar lang het land bestuurt, De Deensche volksvertegenwoordiging bestaat uit Folketing en Landsting. Het Folketing bestaat uit 149 leden, die voor den tijd van vier jaar worden gekozen bij algemeen kiesrecht van personen boven de 25 jaar. Het Landsting bestaat uit 76 leden, van wie 19 door het Landsting worden gecoöpteerd, terwijl de overigen door colleges van kiesmannen worden geko zen. De leden van het Landsting worden voor acht jaar gekozen. Om de vier jaar treedt de helft af. ZEVEN DOODEN BIJ DE VOORBEREIDING VAN EEN VUURWERK. In een pyrotechnische fabriek te Mexi co heeft Maandagavond bij het klaarma ken van vuurwerk een ontploffing plaats gehad, .tengevolge waarvan zeven perso nen werden gedood en verscheidenen ge wond. BEDREIGING VAN SHIRLEY TEMPLE Het departement van justitie heeft Dinsdag medegedeeld, dat de 16-jarige Frank Stephens heeft bekend een brie! te hebben gezonden aan de moeder van Shirley Temple, waarin hij 25.000 dollar heeft geëischt onder bedreiging het kind anders te zullen ontvoeren. DE ROOFOVERVAL TE GEISTEREN. Vier verdachten. Naar wij vernemen is het onderzoek inzake den indertijd te Geisteren (L.) gepleegden roofmoord, waarbij pas toor Litjens om het l'even kwam, zoo ver gevorderd, dat als vermoedelijke da ders worden beschouwd, de gebroeders J. en W. J., zoons van „De Witte van Wansum" en verder de expediteurs- knecht M, H. uit Venlo en de gewezen, controleur van den nachtveiligheids dienst te Venlo, zekere D. Alleen D. bevindt zich in hechtenis. De anderen zijn terzake van andere misdrijven gedetineerd. MOORDAANSLAG. In den afgeloopen nacht werd zeke~ re Van der B„ uit Druten te Leeuwen, door twee dronken wielrijders aangere den. Toen hij hierover aanmerkingen maakte, vielen beide manenen hem aan en staken hem een mes in den schouder, waarna zij op de vlucht gingen. Eenigen tijd later werd Van der B. langs den weg gevonden. Men waarschuwde een geneesheer. Deze achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Het mes was 10 cm in het lichaam gedron gen. In het Canisius-ziekenhuis te Nij megen werd het slachtoffer opgenomen,. waar! verwl Alf aangJ Drutl JON( EN de 13 p i ni kendj lorrie voor De| wonc het gen He Vlissi genoi pensi de cl oudst persq mem name telijl Siepi gelul Vfl Bauc morg voorl door Ultstl van heer ma nieu den

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2