KRONIEK van den DAG. FINANCIEELE BERICHTEN. BINNENLAND. ZEELAND. HONIG's VERPAKTE VERMICELLI - Bijzonder goed van kwaliteit. DE GOUDEN RAT De verloving van Prinses Juliana. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1936. No. 216. De eindeloozt burgeroorlog. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. Er heeft gisteren onder het oorlogs nieuws uit Spanje een merkwaardig be richt gestaan: De heer Gil Robles, lei der van de katholieke volksactie, moet de vorige maand een bezoek aan het hoofdkwartier van de opstandige gene raals te Burgos hebben gebracht en daar zoo ijzig zijn ontvangen, dat hij haastig- lijk den terugtocht aanvaardde en zich op Portugeesch grondgebied in veilig heid stelde. Wellicht herinert men zich, dat wij on langs op deze plaats hebben uiteengezet, dat wat men onder de „opstandelingen" in den Spaanschen burgerkrijg verstaat, een heterogeen gezelschap is; en dat 't zeer te bezien staat- of mochten zij er in slagen den strijd te winnen de op portunistische eensgezindheid van het oogenblik te handhaven zal zijn. Het bo venaangehaald bericht nu heeft onzen twijfel dienaangaande in aanzienlijke ma te versterkt. De katholieke voiksactie vormt een belangrijke groep in het con glomeraat der rebelleerende partijen. Zij schaarde zich onmiddellijk aan de zijde van de nationalistische generaals en le verde van het begin van den burgeroor log' af een belangrijk aantal recruten, om voor den strijd tegen Madrid geoe fend te worden. Te Burgos, waar de voorloopige militaire junta onder leiding van generaal Cabanellas zetelt, heeft men echter haar leider de deur gewezen. Nog voor 't einde van den krijg is er dus reeds oneenigheid manifest geworden, 'n oneenigheid, die schijnt te voorspellen, dat de Spanjaarden van een eventueele zege der insurgenten evenmin vrede en rust te wachten hebben als van een overwinning der linkschen. Het bericht over Gil Robles' onpretti ge ervaringen te Burgos is afkomstig van een Madrileens'ch blad; geen onverdach te bron dus. Het sluit echter aan bij een mededeeling van dr J. Brouwer, den be kenden hispanoloog, die een reis door het gebied, dat de opstandelingen be zetten, maakte en zijn indrukken daar van in de ,,N. R. C." weergaf. Toen Gil Robles uit Burgos vertrok, zoo vertelt dr. Brouwer, zijn er op zijn g e p a n t- s e r d e n auto geweerkogels afgeketst. Dat kon moeilijk als een vriendelijken afscheidsgroet bedoeld zijn. Er strijden ter rechterzijde vijf groe pen; de Carlisten, de monarchisten, nationalisten, de fascisten en de aanhan gers der katholieke volksactie. In welke betrekking de verschillende generaals tot die groepen staan, is ons niet met zekerheid bekend. Alleen generaal Fran co's politieke belijdenis valt nauwkeurig aan te geven; hij behoort tot de fascisten- De anderen echter; Mola, Cabanelias, en Queipo de Llano moeten vermoedelijk tot de Carlisten of monarchisten gere kend worden. De Carlisten zijn voorstanders van 't absolute koningschap en van een innige verbinding tusschen staat en katholieke kerk. In de geschiedenis van Spanje heb ben ze een rumoerige rol gespeeld. Tweemaal voor den huidigen ontketen den ze een burgeroorlog. Men vindt de Carlisten in hoofdzaak in de provincie Navarre, waar ze een goed gediscipli neerd leger hebben gevormd, dat thans een van de voornaamste kernen der op standelingen-troepen uitmaakt De monarchisten willen evenals de Carlisten weer een koning aan het hoofd van Spanje; echter niet met absolute macht omkleed. Zij streven naar een constitutioneele monarchie, een monar chie dus, waarin het volk door middel van het parlement medezeggenschap heeft in het staatsbestuur, Tusschen de monarchisten en Carlis ten in staan de nationalisten, die ook 't herstel van het koningschap nastreven, naar het Engelsch van PAUL TRENT. 21). „Jij bent een vroolijke schurk, Graf ton. Het is bepaald een genot een vij and te ontmoeten, die zoo'n gevoel voor humor heeft. Maar wat ik zeggen wou, wordt de grond in Londen je niet een beetje warm onder de voeten?" „Dat is inderdaad een feit. Je vriend Graves is een hardnekkige speurhond en hij is lang niet zoo'n dwaas, als ik dacht. Om je de waarheid te zeggen, ben ik van plan Londen voor een poosje vaarwel te zeggen. Deze avond zal mijn afscheidsavond zijn. Ik geef een diner in „De Gouden Rat", een feestelijk afscheidsdiner. Ik meen, dat de hoofd commissaris v,an politie ook tot mijn gasten zal behooren", vertelde Grafton. „Zou je mij ook niet willen uitnoodi- gen? Ik zou helt, afschuwelijk vinden zulk een historische gebeurtenis mis te moeten loopen." „Je kunt wel meegaan, als je dat wilt." „Meen je dat werkelijk?" „Ja, als je me je woord v,an eer geeft, dat je precies zult doen, wat ik wil. Ik kan^ iemand wel naar waarde schatten en ik weet, dat als je me een plechtige belofte g,af, je je er ook aan zou hou den, het koste wat het wil." 1 dat dan zekere dictatoriale bevoegdhe den moet erlangen; echter niet in abso- luten zin. De macht des konings zij vrij groot, doch eenige remmen moeten er zijn. Voor 't overige koesteren de natio nalisten allerhande fascistische wenschea De Spaansche fascisten we hoeven 't nauwelijks te zeggen staan een ré gime voor, zooals dat in Duitschland in- heemsch geworden is. Herstel van het koningschap lijkt hun niet wenschelijk, aangezien daardoor de macht van den Leider beperkt zou worden. Weliswaar regeert Mussolini in Italië met een ko ning in zijn schaduw, maar de Spanjaar den weten, dat niet alle koningen met 'n dergelijke situatie genoegen zouden ne men. Ze nemen dus liever het wisse voor het ongewisse en huldigen den republL keinschen staatsvorm. De katholieke volksactie tenslotte is een paar jaar geleden door Gil Robles geformeerd als reactie op de aanvallen, welke de katholieke kerk van de com munisten en anarchisten had te verdu ren. Vooral onder de kleine boeren en middenstanders telt ze vele aanhangers. Volgens dr. Brouwer is een vrij groot deel er van de laatste weken naar de fascisten overgeloopen, doch Gil Robles zal er nog wel ettelijke duizenden over gehouden hebben. In den beginne toonde hij zich een uiterst bekwaam organisator. Later heeft hij stommiteiten begaan, welke zijn prestige afbreuk deden Wat Gil Robles precies wil, is niet duidelijk geworden, tenzij dan wat betreft de be scherming van het katholieke geloof, wat alle rechtsche partijen trouwens in haar programma's hebben. Gil Robles zou van huis uit monarchist zijn. Onder invloed der politieke gebeurtenissen werd hij 'n paar jaar geleden zgn, echter tot de re publiek bekeerd. Men zou kunnen zeg gen, dat hij ten deze geen vaste overtui ging heeft. De meesten zijner volgelingen schijnen van een herstel der monarchie echter niet veel te moeten hebben. De verschillen tusschen de diverse groepen zijn, zooals men ziet, inderdaad vrij groot. Ze zouden wellicht echter overbrugd kunnen worden, wanneer er niet zooiets als een Spaansch tempera ment bestond. De Carlisten in het bij zonder beschikken over een uitermatig gevoelige mentaliteit, weshalve het te vreezen staat, dat zij met de fascisten in botsing zullen komen, indien de gemeen schappelijke vijand van links mocht wor den overwonnen. Hoe weinig ze van transigeeren willen weten, heeft Gil Ro bles reeds ondervonden. De geweerko gels, waarop hij te Burgos werd getrac- teerd, werden door Carlisten afgescho ten. Het lijdt geen twijfel, dat ze even tueel ook bereid zullen zijn, ze op an dere rechtsche aanvoerders af te schie ten. Aan het lijden op 't Iberisch schier eiland schijnt geen eind te zullen komen. AANSTAANDE DONDERDAG OCHTENDBEURS. In verband met de huldiging van H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard in het Amster- damsche stadion, op Donderdag 17 Sep tember a.s., heeft het bestuur van de vereeniging voor den effectenhandel be sloten de beurs dien dag te houden als op Zaterdag, dus des voormiddags van 10.30 tot 11.30 uur. De belangstelling in de^omgeving van het paleis Noordeinde begint nu iets af te nemen. Toch waren er gisteren den geheelen dag nog zeer vele belangstel lenden tegenover het paleis te vinden terwijl ook 't teekenen der felicitatiere- gisters nog voortduurt. Gisteravond werd door het Haagsch Comité van volksfeesten een groot vuurwerk afgestoken op het Malieveld. Tienduizenden hadden zich op en rond het veld opgesteld. Vele autoriteiten, o.a. minister-president Colijn en eenige ministers waren aanwezig toen Prinses Juliana, Prins Bernhard, diens moeder en broer arriveerden. Het vuurwerk duurde een half uur waarna de vorste lijke personen onder enthousiast gejuich naar het paleis terugreden. Indische geschenken. Met het K.L.M.-vliegtuig, dat onmid dellijk na het bekend worden van de heugelijke tijding der verloving van Prinses Juliana uit Indië vertrok, de ,,DjalakF', die gistermiddag op Schip hol is geland, waren de twee eerste ge schenken uit Indië voor het vorstelijk paar binnengekomen. De „Djalak" had n.l. aan boord een prachtige bouquet witte orchideeen, een geschenk van de Indische bevolking aan Prinses Juliana, alsmede een schil derij van Ernst Dezentje, een geschenk van den burgemeester van Batavia voor Prinses Juliana en Prins Bernhard. Ontvangst van het corps diplomatique. H. M, de Koningin heeft gistermiddag ten paleize Noordeinde de leden van het corps diplomatique ontvangen, ter aan bieding van de gelukwenschen bij gele genheid van de verloving van Prinses Juliana. OPENING JEUGDKAMP BIJ OSSENDRECHT. Gistermorgen heeft mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, het door de jeug dige werkloozen van Ossendrecht, Woensdrecht en Putte gebouwde jeugd huis O.L. Vrouw ter Duinen en het werkkamp voor jeugdig'e werkloozen in het bisdom Breda, plechtig ingewijd. Te ongeveer 11 uur arriveerden de minister van sociale zaken, mr, M, Slin- genberg, en de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaf fing, voor de officieele opening van dit kamp, dat door het departement vaü sociale zaken als officieel kamp is er kend en gesubsidieerd wordt. Onder groote belangstelling werd dé,' nationale vlag door den minister gehe- schen, waarna het terrein en het ge bouw in oogenschouw werden genomen. Thans zijn reeds een 80 jongens hier gehuisvest, doch wanneer alles gereed zal zijn, zal er plaats zijn voor 120 jon gens, die om de 8 weken met anderen zullen wisselen, DE GEPENSIONNEERDEN BIJ DE NED, SPOORWEGEN. Een proces over de verslech teringen in het vrijvervoer? Het hoofdbestuur van den bond van gepensionneerden bij de Ned, Spoor- en Tramwegen heeft in een vergadering in beginsel besloten, op de eerstkomende algemeene vergadering in October, voor te stellen, tegen de aangebrachte ver slechteringen in het vrijvervoer van de g'epensionneerden te gaan procedeeren IR. DE JONG VERLAAT DE VEEHOUDERIJ-CENTRALE. N,aar wij vernemen is aan den heer ir. W. de Joiig, rijkpveeteeltconsulent te Arnhem, met ingang van 15 Septem ber a.s. door den minister van landbouw en visscherij eervol ontslag verleend als voorzitter en directeur van de Neder- landsche Veehouderijcentrale. Dit ont slag vindt zijn oorzaak in den door den heer De Jong te kennen gegeven wensch wederom in staat te worden gesteld zijn functie van rijksveeteeltconsulent ten volle te kunnen waarnemen. Ir, de Jong is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot gezworenen van het waterschap de Breede Watering Bewesten Yerseke, W. van Liere te 's H. A b t s k e r k e en K. M. Straub, te Kloeting e, alsme de P. van te 't Westeinde, te 's H. Abts- kerke, laatstgenoemde uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden, tot gezworene van den Koningin-Em- mapolder, A, E. Verbist te C I i n g e, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den. De bekende aardewerkfabriek de „Porceleyne Fles" te Delft heeft een verlovingsbord v,an Prinses Juliana en Prins Bernhard uitgegeven. Dit bord is uitgevoerd in uiauw -wiitsch en is van de hand van den kunstenaar Senf. WEMELDINGE. Vrijdagavond trok ter eere van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana georganiseerd door de Oranjevreeniging alhier, een licht- stoet die uit 14 groepen bestond en be geleid werd door de mondorgelclub „Concordia" en het muziekgezelschap „Oefening kweekt Kunst" door de ge meente. Van de muziektent af werden de deelnemers van den stoet en het sa mengestroomd publiek door den bur gemeester als volgt toegesproken: „Medebeminnaars van ons geliefd Oranjehuis. Op mij rust thans de aangename taak tot U, feestvierenden, een kort woord te richten. Werd voor enkele weken terug besloten op 31 Augden verjaar dag van onze geliefde Vorstin geen feest te vieren, slechts enkele dagen daarna zijn we wakker geschud door hef verblijdende nieuws, dat onze geliefde zoo zeer beminde Prinse»s, zich heeft verloofd met Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld. Wij allen en heel Nederland met ons zijn zoo zeer verheugd met deze zoo onverwachte gebeurtenis en de feestvreugde is zoo spontaan, dat wij gemeend hebben niet achter te mogen blijven. Vanavond is het wel is waar een feest op bescheiden schaal, speci aal voor ons Wemeldingers, maar bin nen twee of drie maanden hopen we feest te vieren op grootscher wijze, zooals Wemeldnge dat kan, doen wan neer er gebeurtenissen plaats grijpen als deze. Wemeldinge en Oranje zijn het eens, ja zelfs zeer eens en dat zullen we blij ven toonen door woord en daad. Bijzonder veel genoegen doet het ons dat de beide muziekgezelschappen O. K, K. en „Concordia" geheel belangloos hunne medewerking hebben toegezegd, (Ingez. Med.) „Welke belofte zou ik je dan moeten geven?" Grafton dacht een oogenblik na, voor hij antwoordde.- „Ik geloof toch niet, dat het een ver standige zet zou zijn. Zie je, ik zou wel eens in de stemming kunnen zijn om miss Fraser het hof te maken en ik vrees dat, ,als je dat zag, je je door geen belofte gebonden zoudt voelen. Ik ge loof, dat het het beste is, dat je aan boord blijft." „Toch zou ik vanavond heel graag meegaan. Het zal waarschijnlijk een zeer vermakelijke avond worden. Neem mij maar mee. Ik beloof je, dat ik me niet zal misdragen", zei Desbrook op ernstigen toon. „Wat houdt dat precies in? Wil je me je woord van eer geven, dat je niets zult doen wat mij schade kan be- rokkenén?" „Zeker". „En niets zeggen, wat me zou kun nen verraden?" „Ik beloof het." „En je maakt geen enkel voorbe houd?" „Geen enkel. Ik zal slechts meegaan met het doel mij een avond goed te vermaken in „De Gouden Rat". Als men mij vraagt w,aar ik geweest ben, zal ik zeggen, dat ik voor zaken op reis was." „En je zult met mij naar het jacht terugkeeren?" „Als een lam." „Met welk doel wil je met mij mee gaan?" „Om de volgende reden ik" heb liever een gezelligen avond, dan .alleen in mijn hut opgesloten te moeten zitten. Ik zou me dood vervelen. Kun je dat niet begrijpen?" „Natuurlijk wel. Volgens mij bestaat er niets ergers dan verveling; in dat opzicht kan ik met je meevoelen. Op mijn woord, Desbrook, ik wilde wel, dat wij geen vijanden waren. Jij bent uit hetzelfde hout gesneden als ik. Wij moeten ons eens klaar maken om te vertrekken. Je hoeft tenminste niet te pakken", zei Grafton grinnikend. „Dat is waar. Maar ik zou Taylor graag een fooitje willen geven. Hij is buitengewoon geschikt tegen mij ge weest." „Ik sta niet toe, dat mijn bedienden fooien aannemen." „Een typische karaktertrek van je. Het is me al eerder opgevallen. Ik zal er aan denken een kistje sigaren voor hem mee te brengen. Tusschen twee haakjes, ik kan mijn spullen zeker wel meebrengen, als ik terugkom?" „Je kunt, tot op zekere hoogte, alles meebrengen wat je wilt." Zij gingen aan dek en nadat Grafton eenige orders gegeven had aan Brock- dorf, stopten de turbines en verminder de het jacht zijn vaart. Graftons boot liet men van de davits neer en de ma chinist bracht de machine aan den gang. Grafton en Desbrook daalden langs "de ladder af en stapten in, waarna de eerste aan het stuurrad pla,ats nam en de boot voer weg in de richting van Chatam. Desbrook deed geen poging de conversatie te hervatten, voordat zij in Grafton's Rolls Royce gezeten waren, die hen aan de kade opwachtte. Toen zij wegreden naar Londen, wierp Grafton een blik op zijn horloge. „Wij zullen nog net den tijd hebben om ons te verkleeden, voordat wij onze gasten op de club moeten ontvangen. Waarom lach je?" vroeg hij kortaf. „Ik ben er verbaasd over, dat je mij zoo vertrouwt," „Waarom?" Ik heb het succes van mijn leven te danken aan mijn men- schenkennis." „Maar ik zou best een gaatje kun nen vinden in de belofte, die ik gege ven heb." „Je zult niet probeeren er een te vin den", verklaarde Grafton met overtui- En Desbrook wist, dat hij gelijk had. Er werd wéinig gesp'roken gedurende den rit naar de stad, waar zij onmiddel lijk naar JDe Gouden Rat" reden. Graf ton liet bij Antonio de boodschap ach ter, dat hij over een kwartier terug zou zijn. Toen nam hij Desbrook mee naar het privé-kantoortje, waar hij de verborgen deur opende en hem de lift toonde. „Je ziet wel, d,at ik je al mijn gehei men verklap. Dit is ook een manier om onze flats te bereiken", legde hij uit. BBSSBBB» WAAROM RECLAME VOOR ASPIRIN?' Aspirin is toch alom bekend, zoo denkt U. Juist daarom, omdat Aspirin zoo be kend is, wordt maar al te vaak elk hoofdpijnmiddel, ja bijna elk wit tabletje Aspirin genoemd, duswordt na tuurlijk ook de geringe werkzaamheid en minder goede verdraaglijkheid van een goedkooper surrogaat het echte As pirin aangewreven. Daarom maakt de goede naam van Aspi rin voortdurend reclame, d.w.z. ophel- -dering noodzakelijk, want alleen Aspirin met het „Bayer"-kruis en in de verpak king met den Oranjeband is het echte Aspirin met al zijn voortreffelijke eigen schappen. (Ingez. Med.). alsmede de jury en de verschillende Commissieleden. Allen zeer hartelijk dank daarvoor. Mijn wensch is dat ieder zooveel mo gelijk zal medewerken aan het welsla gen van dit feest. Er kan en mag wor den genoten met gepaste vroolijkheid, Spr. eindigde met de woorden Leve de Koningin! Leve de Prinses! Leve Prins Bernhard! dat ook door allen spont,aan werd aangegeven. Onmiddellijk daarop volgde het volks lied gespeeld door O. K. K. dat met groote aandacht werd aangehoord. Daar na liet „Concordia" zich hooren, waar na de stoet zich in beweging zette en werd de wandeling door bijna alle stra ten en wegen in de gemeente voortge zet. Na afloop deelde den heer C. de Koeijer, voorzitter van de jury den uit slag van de gehouden keuring v,an de verschillende groepen mede waaruit bleek dat van de 14 groepen er 10 wa ren die allen een geldprijs hadden ver worven. De groep samengesteld door mej. van de Putte behaalde het grootst ,aantal punten en veroverde den eersten prijs, groot f 5. Er is gezellig feest ge vierd, geen wanklank werd vernomen. WOLPHAARTSDIJK. Nu men reeds bij vele landbouwers met aardappel rooien is begonnen blijkt dat de op brengst op verschillende velden beneden het middelmatige is, waar nog bij komt dat zeer veel knollen misvormd zijn. RAAD VAN KATS. KATS. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemees ter J. W. A. Stüte, voltallig. De v o o r z. wijdde enkele woorden aan de verloving van Prinses Juliana. Met alg. st. werd besloten een telegra- fischen gelukwensch te zenden. De gemeente begrooting 1937 werd. aangeboden, Op zijn verzoek werd den heer L, J, v/d F.nde als onderwijzer eervol ontslag verleend, wegens benoeming te St. Phi- lipsland tegen 1 Nov. a.s, De verorde ring inzake de benoembaarheid en be zoldiging van gemeente-veldwachters werd gewijzigd (in verband met het ca- pitulantenstelsel) De v o o r z, deelde mede dat op een vergadering in Kortgene vastgesteld :s een gemeenschappelijke regeling om trent toelating van leerlingen op de U.L.O. school aldaar. Er is tegemoet gekomen aan de wen- scben van den Raad. Opheffing' en ver breking van de overeenkomst kan alleen plaats hebben na beiderzijdsche goed keuring en niet door Kortgene alleen. Bij eventueele opheffing of verbreking blijft de overeenkomst nog van kracht, zoolang de reeds op de school toegelaten leerlingen de school bezoeken. Verder is bepaald, dat leerlingen steeds aangenomen moeten worden. D© „Ik had het, juist voordat ik naar het jacht ging, ontdekt. Ik had toen geen tijd om het geval nader te onder zoeken. Het is een handige uitvinding zei Desbrook bewonderend. „Hoe heb je het ontdekt vroeg Grafton achterdochtig. „Bij toeval. Ik viel tegen het hand- doekenrek aan. Maar mijn achterdocht was al opgewekt. Ik had een dames zakdoekje gevonden, op een plaats waar het niet thuis hoorde". „Een onvoorzichtigheid van de prin ses. Ik mag je wel waarschuwen, dat zij het op je gemunt heeft en je zeker een leelijke poets zal spelen, als zij de kans krijgt. Ik ben nieuwsgierig wat je ge daan hebt om haar haat zoo op te wek ken. Ik ben een oogenblik nog bijna ja- loersch op je geworden. Bestond er eenige reden voor mijn jaloezie „Geen werkelijke reden antwoordde Desbrook met moeite, „Maar er bestond dus wel eenige reden daartoe totdat je miss Fraser ontmoette. Ik begin te begrijpen wat er gebeurd is. Het is gevaarlijk een vrouw met een temperament als de prinses, voor het hoofd te stooten, dus wees op je hoede. Nu zal ik je maar alleen laten, dan kun je je verkleeden. Als je klaar bent, ga dan met de lift naar beneden en kom naar mijn flat" zei Grafton, ter wijl hij wegging. (Wordt vervolgd)-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5